Κορμός σοκολάτας (μωσαϊκό)

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Κορμός σοκολάτας (μωσαϊκό) σοκο-κόλαση...μια σοκολατένια αμαρτία!
Ή αλλιώς γλυκό σαλάμι.


Συστατικά
750gr μπισκότα πτι μπερ
1 1/5 φλυτζάνι τσαγιού άχνη
2 κουταλιές σούπας κακάο
125 γρ μαργαρίνη
1 φλυτζάνι του καφέ λικέρ
2 φλυτζάνια τσαγιού γάλα
1/2 πακέτο βούτυρο




Εκτέλεση
  • Σε ένα μπολ, ανακατέψτε το γάλα, το κακάο και το βούτυρο με το μίξερ.






  • Σπάστε τα μπισκότα σε μέτρια κομμάτια και ανακατέψτε τα με την κρέμα.






  • Απλώνετε το μείγμα σε λαδόχαρτο ή σε άλλο αντικολλητικό χαρτί και το πλάθετε, έτσι ώστε να δημιουργηθεί σε σχήμα κορμού.
  • Το βάζετε στην κατάψυξη να παγώσει. Οταν παγώσει το πασπαλίζετε από πάνω με ψιλοτριμμένο μπισκότο ή τρούφα. Κόβετε σε φέτες και σερβίρετε.
Επίσης, μπορείτε πριν το βάλετε στην κατάψυξη να επικαλύψετε την επιφάνεια με μερέντα.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ωραιο,αλλα δυσκολο να βρεις που να το βαλεις καθε φορα..εγω το βαζω σε ενα ταψι καλυτερα..

επισης χοντροκομμενα με το χερι καρυδια πανε πολυ.μεσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Θα μπορούσαμε αντί για πτι- μπερ να χρησιμοποιήσουμε Digestive? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Το λικέρ ποου το βάζουμε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Βρέχουμε με το λικέρ τα μπισκότα.
Χικ, χικ. :drunk:
Που στο καλό το γράφει αυτό στη συνταγή? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Που στο καλό το γράφει aυτό στη συνταγή? :P
Δεν χρειάζεται να το γράφει γιατί εξυπακούεται. Χα! :P

Το ξέρω επειδή έχω κάνει. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Και τη μαργαρίνη? Μαζί με το βούτυρο, το κακάο και το γάλα? Αν δε τα βρέξουμε με λικέρ πειράζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και τη μαργαρίνη? Μαζί με το βούτυρο, το κακάο και το γάλα?
Μάλλον. :/:
Εγώ θυμάμαι ότι χρησιμοποιούσα μόνο βιτάμ πλάκα.
Ίσως δε θυμάμαι καλά.
Αν δε τα βρέξουμε με λικέρ πειράζει?
Όχι, δεν πειράζει. Μπορείς να τα βρέξεις και με γάλα αλλά και με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Θα μπορούσαμε αντί για πτι- μπερ να χρησιμοποιήσουμε Digestive? :hmm:
Εγώ νομίζω ότι ο κορμός θέλει οπωσδήποτε μπισκότα πτι μπερ!
Αλλά θεωρώ πως θα γινει με οποιοδήποτε μπισκότο νόστιμο, με παραλλαγή στη γεύση.
Μια δοκιμή θα σε πείσει, άλλωστε να γίνει χάλια δε νομίζω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Γίνεται με οποιοδήποτε μπισκότο, αρκεί να είναι σκληρό ...... να μην θρυμματιζεται...να μπορεις να το κοβεις κομμάτια με τα χέρια σου....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γίνεται με οποιοδήποτε μπισκότο, αρκεί να είναι σκληρό ...... να μην θρυματιζεται...να μπορεις να το κοβεις κομμάτια με τα χέρια σου....;)
Τότε νομίζω τα Digestive δεν πολυ-κάνουν. Θρυμματίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
:D :D

Τότε θα τα παγώσω για να μην θρυμματίζονται εύκολα! :teasing:

Είναι τα αγαπημένα μου μπισκότα! :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia3807

Νεοφερμένος

Η natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
αχ τρελαίνομαι για κορμό.απότι φαίνεται δεν είναι και τόσο δύσκολο να το φτιάξεις,θα δοκιμάσω να το κάνω και ο θεός βοηθός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Καλή επιτυχία. ;)

Μετά θέλουμε κριτικές. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Θεικός ο άτιμος ο κορμός :inlove:

100,000,000 θερμίδες όμως ρε γμτ :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Είχα φάει μωσαϊκό όταν ήμουν πολύ μικρή και είχα ξετρελαθεί... δεν θυμόμουν πως λεγόταν και δεν μπορούσα να βρω συνταγή. Με έσωσες!!! Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν θα βρω από αυτά τα μπισκότα. Αν δεν βρώ θα δοκιμάσω με oreo :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πω ρε κλεοπατρα τι μου κανεις τωρα? :$ απο τα αγαπημενα μου γλυκα..ειδικα η γιαγια μου το εκανε τελειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Το 'φτιαξα! ^_^ Μόνο που εγώ έβαλα μια κούπα γάλα, μαργαρίνη, 2 πακέτα πτι μπερ (δε τα βούτηξα στο λικέρ), 3 κουταλιές κακάο και 2 κουταλιές άχνη ζάχαρη. Τώρα το έχω βάλει στην κατάψυξη και περιμένω να παγώσει! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Το έφτιαξα κι εγώ μόνο που αντί για λικέρ έριξα κονιάκ ή αν είχα πορτοκάλι θα τα βούταγα σε χυμό πορτοκάλι
και αντί για κακάο εγώ έβαλα σοκολάτα σκόνη και το πασπάλισα μετά από πάνω με σοκολάτα....
και προσθεσα κομμένα καρυδια και αμύγδαλα......
....και το έβαλα σε ταψάκι όποτε το έκοψα σε τριγωνακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top