Τόκος υπερημερίας και ενοίκιο κατοικίας

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος νόμο που να ορίζει με σαφήνεια από πότε και μετά θεωρείτε καθυστέρηση η καταβολή το ενοικίου;

Και τόκους υπερημερίας από πότε έχει το δικαίωμα να ζητάει ο ιδιοκτήτης; Αν θυμάμαι σωστά είναι στο 11.5% ο νόμιμος τόκος υπερημερίας. Σωστά;

Μπορεί ο ιδιοκτήτης να μην δέχεται τις καταθέσεις μετρητών σε τράπεζα αλλά να απαιτεί σαν μοναδικό τρόπο εξόφλησης την παραλαβή των χρημάτων από την οικία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η ΤΑΧΕΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΑΤΑΓΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΜΙΣΘΙΟΥ ΛΟΓΩ ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΕΝΟΙΚΙΩN.

Με το άρθρο 6 παρ. 13 του ν. 2479/97, και το νέο άρθρο 20 παρ. 5 του ν. 2915/2001, η αποβολή μισθωτή οποιουδήποτε είδους ακινήτου ο οποίος αρνείται να καταβάλει τα μισθώματα, επιτυγχάνεται πλέον χωρίς διεξαγωγή δίκης, αναβολών, μαρτύρων κλπ., αλλά και χωρίς να αποστερείται ο μισθωτής από το δικαίωμα υπεράσπισής του, με την νέα ταχύτατη διαδικασία της ΕΚΔΟΣΗΣ ΔΙΑΤΑΓΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΜΙΣΘΙΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ.
Η ελάχιστη συνολική διάρκεια της διαδικασίας, χωρίς απρόοπτα, είναι πλέον περίπου 75 ημέρες, και με την προϋπόθεση ότι δεν μεσολαβούν καλοκαιρινές ή άλλες διακοπές. Η Π.ΟΜ.ΙΔ.Α. ΣΥΝΙΣΤΑ στους ιδιοκτήτες ακινήτων να μην κοινοποιούν εξώδικη διαμαρτυρία αν δεν οφείλονται τουλάχιστον δύο μισθώματα! Συνεπώς η ελάχιστη ζημιά του ιδιοκτήτη δεν είναι λιγότερη από 4 απλήρωτα μισθώματα!



Οι σήμερα ισχύουσες ρυθμίσεις και προθεσμίες του νόμου είναι οι εξής:
ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ καταβολής του ΜΙΣΘΩΜΑΤΟΣ πέρα από την συμφωνημένη ημερομηνία


ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ με δικαστικό επιμελητή έγγραφης όχλησης (με εξώδικο) του εκμισθωτή προς τον μισθωτή, στην οποία πρέπει να αναφέρονται τα οφειλόμενα ποσά και να προσκαλείται αυτός να τα καταβάλει. H καταβολή της οφειλής μέσα σε ένα μήνα αποκλείει την έκδοση διαταγής απόδοσης. Αυτό όμως ισχύει μόνο μία φορά. Αν δεν καταβληθούν:


ΚΑΤΑΘΕΣΗ από το δικηγόρο του εκμισθωτή στο αρμόδιο δικαστήριο των εξής εγγράφων:
1. ΑΓΩΓΗΣ (αίτησης) προς το δικαστή με τα στοιχεία των διαδίκων, περιγραφή του μισθίου, της μίσθωσης, της άρνησης καταβολής μισθώματος και της προηγηθείσας όχλησης.
2. ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟΥ ιδιωτικού εγγράφου εν ισχύ, ΚΑΤΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ Δ.Ο.Υ. από το οποίο να αποδεικνύεται η παραλαβή του μισθίου από το μισθωτή, η ισχύς της μίσθωσης και το οφειλόμενο μίσθωμα. Αν δεν υπάρχει μισθωτήριο, η αίτηση απορρίπτεται, και ο εκμισθωτής είναι υποχρεωμένος να καταφύγει στην παλαιά διαδικασία των μισθώσεων, όπου θα εξετάσει μάρτυρα για να αποδείξει τη μίσθωση.
3. ΕΚΘΕΣΗΣ του Δικ/κού Επιμελητή ΕΠΙΔΟΣΗΣ της εξώδικης πρόσκλησης.
4. ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ της Δ.Ο.Υ. του κυρίου (ιδιοκτήτη) του ακινήτου ότι δηλώθηκαν τα μισθώματα των δύο τελευταίων ετών.


Η ΑΠΟΡΡΙΨΗ της αίτησης για οποιοδήποτε λόγο δεν εμποδίζει ούτε την υποβολή νέας, π.χ. για μεταγενέστερα μισθώματα, ούτε την άσκηση αγωγής με την κανονική διαδικασία.


Η ΑΠΟΦΑΣΗ (διαταγή απόδοσης) με την οποία διατάσσεται ο μισθωτής να αποδώσει τη χρήση του μισθίου περιέχει ΥΠΟΜΝΗΣΗ στον μισθωτή ότι εντός 15 εργασίμων ημερών από την επίδοσή της προς αυτόν δικαιούται να ασκήσει ανακοπή εναντίον της, διατυπώνοντας τις οποιεσδήποτε αντιρρήσεις του (π.χ. ότι έχει εξοφλήσει εμπρόθεσμα τα οφειλόμενα κλπ.). Η διαταγή αποτελεί ΕΚΤΕΛΕΣΤΟ ΤΙΤΛΟ μετά την πάροδο 20 εργάσιμων ημερών από την επίδοσή της, ήτοι ουσιαστικά μετά από ένα μήνα, (νέα ρύθμιση με το νόμο 2915/2001), εκτελείται δε και κατά παντός ο οποίος αντλεί τα δικαιώματά του από το μισθωτή (π.χ. υπομισθωτής, φιλοξενούμενος κλπ.).


Ο μισθωτής δικαιούται να ασκήσει κατά της διαταγής αυτής ΑΝΑΚΟΠΗ εντός 15 εργάσιμων ημερών, και να προβάλλει τις αντιρρήσεις του, η οποία όμως ΔΕΝ αναστέλλει την εκτέλεση. Για την αναστολή της χρειάζεται να ασκήσει ειδική ΑΙΤΗΣΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ της εκτέλεσης μέχρι να εκδοθεί η οριστική απόφαση επί της ανακοπής του.

Ο δικαστής μπορεί να του χορηγήσει την αναστολή είτε με εγγυοδοσία που να καλύπτει τα οφειλόμενα μισθώματα, είτε χωρίς αυτήν.


www.texnomesitiki.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ καταβολής του ΜΙΣΘΩΜΑΤΟΣ πέρα από την συμφωνημένη ημερομηνία
Αρά είναι καθαρά σε ότι συμφωνήσουν οι δυο μεριές μεταξύ τους, γραπτά ή προφορικά
Αυτό σημαίνει, ότι μετά από αυτή την ημερομηνία, μπορεί να ζητήσει τόκο ο ιδιοκτήτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οι τοκοι υπερημεριας οφειλονται απο την επομενη μερα που εχει συμφωνηθει/ορισθει στο ιδιωτικο συμφωνητικο να καταβαλλεται το μισθωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρά προβλέπετε από την νομοθεσία ο όρος τόκο υπερημερίας, όποτε ακόμη και αν το συμφωνητικό δεν αναφέρει καθόλου την έννοια αυτή, ο ιδιοκτήτης μπορεί να επικαλεστεί την Ελληνική νομοθεσία έτσι ώστε να απαιτήσει κάτι τέτοιο. Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι σωστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και επειδή ο ιδιοκτήτης δεν ανέφερε κάτι τέτοιο, δεν μπορεί να ζητήσει παραπάνω από το νόμιμο τόκο υπερημερίας που είναι περίπου 11 με 12% το χρόνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις? Δεν το ανεφερε που? Στο συμφωνητικο?
Να ζητησει περισσοτερο απο το νομιμο? Και να ζητησει, δε σημαινει οτι μπορει να το παρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ας ελπίσουμε ότι έχουμε ένα συμφωνητικό όπου δεν αναγράφει τίποτα ούτε πότε καταθέτει κάποιος το ενοίκιο, ούτε τι γίνεται αν αργήσει μερικές μέρες (λιγότερες από 15). Όποτε στο συμφωνητικό δεν αναγράφετε τίποτα για τόκο υπερημερίας.
Ο ιδιοκτήτης τι μπορεί να ζητήσει σαν τόκο υπερημερίας, αν το ενοίκιο δεν έχει πληρωθεί μέχρι και την ημερομηνία που όρισε αυθαίρετα και προφορικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Γεια σας! Νομίζω έχουμε και άλλο θέμα σχετικό με ενοίκια αλλά αυτό βρήκα τώρα. Αν και λίγο άσχετο, θα ρωτήσω εδω!

Όταν νοικιάζεις ένα σπίτι και δίνεις δύο ενοίκια μπροστά το ένα ειναι ο τρέχον μήνας και το άλλο η εγγύηση και αν δεν υπάρχει κάποια ζημιά στο σπίτι τα λεφτά αυτά δεν πάνε στο τελευταίο ενοίκιο πριν φύγεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Γεια σας! Νομίζω έχουμε και άλλο θέμα σχετικό με ενοίκια αλλά αυτό βρήκα τώρα. Αν και λίγο άσχετο, θα ρωτήσω εδω!

Όταν νοικιάζεις ένα σπίτι και δίνεις δύο ενοίκια μπροστά το ένα ειναι ο τρέχον μήνας και το άλλο η εγγύηση και αν δεν υπάρχει κάποια ζημιά στο σπίτι τα λεφτά αυτά δεν πάνε στο τελευταίο ενοίκιο πριν φύγεις?

Πολύ καλή ερώτηση. Έχω κι εγώ την ίδια απορια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
κανονικά πληρώνεις ΌΛΟΥΣ τους μήνες που μένεις στο σπίτι (και τον τελευταίο) και όταν ο ιδιοκτήτης σου επιθεωρήσει το σπίτι και εφόσον ΔΕΝ βρει ζημιές που να οφείλονται σε δική σου υπαιτιότητα σου επιστρέφει την εγγύηση (το πρώτο νοίκι).
ΑΝ βρει ζημιές που οφείλονται σε δική σου υπαιτιότητα έχει το δικαίωμα να κρατήσει την εγγύηση για να τις αποκαταστήσει.

Συνήθως γίνεται αυτό που λέτε (η εγγύηση χρησιμεύει ως τελευταίο ενοίκιο) αλλά μπορεί κάλλιστα ο ιδιοκτήτης σου να απαιτήσει να του καταβάλεις όλα τα ενοίκια και να σου επιστρέψει μετά την επιθεώρηση την εγγύηση.

Η εγγύηση για αυτό χρησιμέυει. Για να καλύπτεται ο ιδιοκτήτης ότι δεν θα φύγεις αφού έχεις διαλύσει το σπίτι με σφυρί :P και όχι για την... οικονομική διευκολυνση του ενοικιαστή τον τελευταίο μήνα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Το σπίτι δεν έχει ζημιές, θα τους πω να έρθουν να το δούνε γιαυτό και δε θα τους δώσω το ενοίκιο, γιατί ειναι ότι να ναι και κάτι μου λέει πως θα κάνουν τις πάπιες μετά! :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
κανονικά πληρώνεις ΌΛΟΥΣ τους μήνες που μένεις στο σπίτι (και τον τελευταίο) και όταν ο ιδιοκτήτης σου επιθεωρήσει το σπίτι και εφόσον ΔΕΝ βρει ζημιές που να οφείλονται σε δική σου υπαιτιότητα σου επιστρέφει την εγγύηση (το πρώτο νοίκι).
ΑΝ βρει ζημιές που οφείλονται σε δική σου υπαιτιότητα έχει το δικαίωμα να κρατήσει την εγγύηση για να τις αποκαταστήσει.

Συνήθως γίνεται αυτό που λέτε (η εγγύηση χρησιμεύει ως τελευταίο ενοίκιο) αλλά μπορεί κάλλιστα ο ιδιοκτήτης σου να απαιτήσει να του καταβάλεις όλα τα ενοίκια και να σου επιστρέψει μετά την επιθεώρηση την εγγύηση.

Η εγγύηση για αυτό χρησιμέυει. Για να καλύπτεται ο ιδιοκτήτης ότι δεν θα φύγεις αφού έχεις διαλύσει το σπίτι με σφυρί :P και όχι για την... οικονομική διευκολυνση του ενοικιαστή τον τελευταίο μήνα :P

Σωστά, πολύ σωστά! Αυτά θα τα λέει και το συμβόλαιο που υπέγραψες και να μην τα λέει o νόμος θεωρεί δεδομένα αυτά που σου είπε η R. Evil
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το σπίτι δεν έχει ζημιές, θα τους πω να έρθουν να το δούνε γιαυτό και δε θα τους δώσω το ενοίκιο, γιατί ειναι ότι να ναι και κάτι μου λέει πως θα κάνουν τις πάπιες μετά! :look:
Στο συμβόλαιό σου αναφέρεται ότι θα σου επιστραφεί η εγγύηση στο ακέραιο εάν δεν υπάρχουν ζημιές; Αν ναι, δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή η σπιτονοικοκυρά δε μας κάνει μείωση ενοικίου :P, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ψάξω για άλλο σπίτι. Είναι ψυχοβγάλτης και τρομερά τυπική, οπότε θα ήθελα τη γνώμη ενός δικηγόρου (kajira)

Της έχουμε δώσει δύο ενοίκια μπροστά και το συμβόλαιό μας λήγει τον Απρίλιο του 2012. Αν εγώ αποφασίσω να φύγω νωρίτερα, θέλω να ξέρω σίγουρα αν θα μου επιστρέψει τα ενοίκια.

Το συμβόλαιο αναφέρει τα εξής (δεν μπορώ να βγάλω άκρη για το τι ακριβώς εννοεί έτσι όπως τα λέει):
ΕΓΓΥΗΣΗ:
Για την ακριβή εκπλήρωση των όρων της μίσθωσης, ο μισθωτής κατέβαλε σήμερα ατόκως στον εκμισθωτή το ποσό των (...). Το ποσό αυτό που θα αναπροσαρμόζεται σε κάθε αύξηση του μισθώματος κατά το ίδιο ποσοστό, θα του επιστραφεί μετά την εμπρόθεσμη κατά την λήξη της μίσθωσης αποχώρησή του από το μίσθιο., την παράδοση του μισθίου και των κλειδιών του, καθώς και την εκκαθάριση όλων των τυχόν εκκρεμών λογαριασμών. Συμφωνείται ρητά ότι η εγγύηση αυτή δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συμψηφισθεί με τα μισθώματα ή άλλες οφειλές του μισθωτή προς τον εκμισθωτή.


Μου αρέσει το σπιτάκι μου και δε θέλω να το αφήσω, αλλά με πιάνει το γαμώτο να της σκάω στις μέρες μας τόσα χρήματα κάθε μήνα, ενώ μπορώ να βρω σήμερα κάτι πολύ οικονομικότερο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Aυτό που λέει το συμβόλαιο είναι πως η εγγύηση θα σου επιστραφεί μετά την λήξη της μίσθωσης στο ακέραιο, αφού πληρωθούν τυχόν εκκρεμείς λογαριασμοί και πως δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα ενοίκια, δλδ να της πεις πχ τώρα ‘Σε δύο μήνες φεύγω, κράτα τις εγγυήσεις ως ενοίκια‘. Κατά τα άλλα την ενημέρωσες πως αν δεν σου κάνει μείωση θα φύγεις; Γιατί αν της το πεις, νομίζω θα δεχτεί να το μειώσει, από το να της μείνει ξενοίκιαστο, ένας Θεός ξέρει για πόσο.

Για την πρόωρη αποχώρηση, ισχύουν τα εξής:
2. Ο ενοικιαστής θέλει να φύγει πριν από τη λήξη του συμβολαίου.

Ο ενοικιαστής δεν έχει δικαίωμα να αποχωρήσει πριν από τη λήξη του συμβολαίου. Σε περίπτωση που θελήσει να φύγει είναι υποχρεωμένος να καταβάλει τα μισθώματα που υπολείπονται, κάτι που μπορεί να απαιτήσει και ο ιδιοκτήτης δικαστικώς. Σε τέτοιες περιπτώσεις, το Δικαστήριο δικαιώνει τον ιδιοκτήτη ωστόσο η διαδικασία μπορεί να αποδειχθεί χρονοβόρα, καθώς απαιτείται περίπου ένας χρόνος για την πρωτόδικη απόφαση και άλλος ένας περίπου εάν ασκηθεί έφεση. Οι υποθέσεις αυτές οδηγούνται στα Δικαστήρια μόνο εάν ο χώρος μείνει χωρίς να ενοικιαστεί για μεγάλο χρονικό διάστημα, διάστημα που βάσει του συμβολαίου θα χρησιμοποιούσε το χώρο ο ενοικιαστής που αποχώρησε. Συνήθως ο ενοικιαστής, σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη, καλό θα ήτανε να μεσολαβήσει το διάστημα των 6 μηνών και να υπάρχει έγγραφη ενημέρωση ως απόδειξη της έγκυρης ενημέρωσης, "σπάει" το συμβόλαιο χωρίς να πληρώσει τα υπόλοιπα μισθώματα και ο ιδιοκτήτης νοικιάζει άμεσα το χώρο. Επίσης όπως έχουμε πει πολλές φορές η βοήθεια σας στην εύρεση του νέου ενοικιαστή μπορεί να σας απαλλάξει από πολλά προβλήματα. Φανταστείτε να πηγαίνατε στον ιδιοκτήτή σας και να του λέγατε αποχωρώ από το μίσθιο αλλά σου έχω βρεί ήδη ενοικιαστή! Ούτε γάτα... ούτε ζημιά!

Ο μισθωτής μπορεί όμως να καταγγείλει μια αστική μίσθωση πριν την συμβατική της λήξη ΜΟΝΟ στις εξής περιπτώσεις:

α) αν δεν του παραχωρήθηκε η χρήση ή αν του αφαιρέθηκε αργότερα (βλ.585 ΑΚ)

β) αν η χρήση του μισθίου συνεπάγεται σπουδαίο κίνδυνο της υγείας του μισθωτή ή των συνοικούντων οικείων του (βλ. 588 ΑΚ),

γ) αν ο μισθωτής είναι δημόσιος υπάλληλος και μετατεθεί (άρθρ. 613 ΑΚ)

δ)στις μισθώσεις εφ` όρου ζωής ή συμβατικού χρόνου πέραν της 30ετίας, αν πέρασε 30ετία (βλ. 610 ΑΚ).

Επίσης έχει κριθεί νομολογιακά ότι ο μισθωτής μπορεί να αποχωρήσει αν συντρέχει "σπουδαίος λόγος".
Πηγή

Πρακτικά, απ’ όσο ξέρω, κανείς δεν κυνηγάει κανέναν επειδή έφυγε νωρίτερα, ειδικά σε μια τέτοια οικονομική περίοδο, όπου υποτίθεται πως η οικονομική κρίση συνιστά σπουδαίο λόγο για αποχώρηση, ιδίως όταν ο ιδιοκτήτης έχει ήδη αρνηθεί να μειώσει το μίσθωμα. Στην θέση σου θα της έλεγα πως αδυνατώ να πληρώνω τόσο χρήματα γιατί μου έκοψαν χρήματα από την δουλειά μου και αν δεν το μειώσει, έστω και λίγο, θα υποχρεωθώ να αποχωρήσω σε ένα μήνα - δως της διορία ένα μήνα πριν αποχωρήσεις. Και εννοείται θα ήταν καλό όλα αυτά να της τα δώσεις και γραπτά (φαξ, μέιλ), ώστε να υπάρχουν αποδείξεις, όπως λέει και αυτό που παρέθεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Aυτό που λέει το συμβόλαιο είναι πως η εγγύηση θα σου επιστραφεί μετά την λήξη της μίσθωσης στο ακέραιο, αφού πληρωθούν τυχόν εκκρεμείς λογαριασμοί και πως δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα ενοίκια, δλδ να της πεις πχ τώρα ‘Σε δύο μήνες φεύγω, κράτα τις εγγυήσεις ως ενοίκια‘. Κατά τα άλλα την ενημέρωσες πως αν δεν σου κάνει μείωση θα φύγεις; Γιατί αν της το πεις, νομίζω θα δεχτεί να το μειώσει, από το να της μείνει ξενοίκιαστο, ένας Θεός ξέρει για πόσο.

Για την πρόωρη αποχώρηση, ισχύουν τα εξής:


Πρακτικά, απ’ όσο ξέρω, κανείς δεν κυνηγάει κανέναν επειδή έφυγε νωρίτερα, ειδικά σε μια τέτοια οικονομική περίοδο, όπου υποτίθεται πως η οικονομική κρίση συνιστά σπουδαίο λόγο για αποχώρηση, ιδίως όταν ο ιδιοκτήτης έχει ήδη αρνηθεί να μειώσει το μίσθωμα. Στην θέση σου θα της έλεγα πως αδυνατώ να πληρώνω τόσο χρήματα γιατί μου έκοψαν χρήματα από την δουλειά μου και αν δεν το μειώσει, έστω και λίγο, θα υποχρεωθώ να αποχωρήσω σε ένα μήνα - δως της διορία ένα μήνα πριν αποχωρήσεις. Και εννοείται θα ήταν καλό όλα αυτά να της τα δώσεις και γραπτά (φαξ, μέιλ), ώστε να υπάρχουν αποδείξεις, όπως λέει και αυτό που παρέθεσα.
Tης το έχω πει εδώ και δύο μήνες. Ότι δεν πληρώνομαι, ότι, ότι , ότι.. η απάντησή της ήταν ότι θα μας κάνει έκπτωση 20 ευρώ από το νέο χρόνο! Σπουδαίο πράγμα.. :P
Δεν την ενδιαφέρει αν θα της μείνουν ξενοίκιαστα διαμερίσματα. Της ανήκει όλη η πολυκατοικία, που σημαίνει 20 διαμερίσματα που τα νοικιάζει όλα και τους τελευταίους μήνες της έχουν αδειάσει τη γωνιά αρκετοί ενοικιαστές και δεν την απασχολεί. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να της πω ότι "ξέρεις κάτι, εμείς αν δε μας κάνεις μείωση φεύγουμε σε ένα μήνα" γιατί δεν ξέρω με σιγουριά ότι θα μου επιστρέψει τα δύο ενοίκια μπροστά που έδωσα για εγγύηση. Ουφ, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αν το λέει το συμβόλαιό σου (διάβασέ το) , είναι υποχρεωμένη να στα δώσει! Και σίγουρα το ξέρει πολύ καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top