• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Στο κάτω κάτω, απέδιξαν εμπράκτως μια σχετική εφυία όταν κάποιοι άλλοι γίνανε γιατροί με εξαγωγή συναλλάγματος.

Εαν το εννοεις οτι επειδη και καλα σπουδασαν στο εξωτερικο τους ειπαν καλωσηλαθτε παρτε και το πτυχιο, τοτε αυτο ΔΕΝ ισχυει ουτε μια εκατομμυριο.Και ειδικα για χωρες την ΕΕ.
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά που λες όμως φίλε μου καλέ,
σαν έρθει η ώρα να κάνεις διαφορική διάγνωση ή να πιάσεις το νυστέρι στα χέρια σου, πίστεψέ με, δεν έχει καμιά μα καμιά σημασία τι έγραψες στις πανελλήνιες.
Μπορώ να σου αναφέρω συγκεκριμένα παραδείγματα, γι' αυτό και επιμένω άλλωστε, παιδιών που αρίστευσαν στις πανελλήνιες, αλλά μετέπειτα, είτε αναγκάστηκαν να παρατήσουν τη σχολή, είτε έγιναν ανεπαρκείς, για να μην πω επικίνδυνοι γιατροί.

Εντάξει, υπάρχει κι αυτό. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι στα 19 την αποφασιστικότητα να διαχειριστούν την εφυία τους, ακόμα περισσότερο όταν εγκλωβίζονται ψυχολογικά σε ιατρικά κατεστημένα μεγαλοκαθηγητάδων. Ξέρω κι εγώ περίπτωση που ο φίλος αν και πέρασε αριστεύοντας, ακόμα παλεύει να τελειώσει τη σχολή.

Anyway....όταν επιμένουν οι ειδικοί, δεν χρειάζεται να πούμε κάτι παραπάνω. Όταν θα σας χρειαστώ καλοί μου γιατροί (κάπου στα 70-80 χαχα :P) θα το ξαναδιαβάσω το θρεντ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πρόσεξε, πρόσεξε φίλε Parafernalia, μη γράφεις τέτοια για τους ξενοσπουδαγμένους, γιατί θα έρθει κανένας από το διάστημα και θα σε καταψηφίσει. Φτου κακά, μακριά από εμάς. Όσο για το καλωσήλθατε πάρτε πτυχίο, που λέει ο Mario, σε κάποιες βαλκανικές χώρες αγόραζαν τα μαθήματα έναντι πινακίου φακής. Κατόπιν πλήρωναν και το αμαρτωλό ΔΙΚΑΤΣΑ, ή πλήρωναν κανένα μεγαλογιατροκαθηγητή και έπαιρναν μεταγραφή κι όλα καλά κι όλα ωραία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εντάξει, υπάρχει κι αυτό. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι στα 19 την αποφασιστικότητα να διαχειριστούν την εφυία τους, ακόμα περισσότερο όταν εγκλωβίζονται ψυχολογικά σε ιατρικά κατεστημένα μεγαλοκαθηγητάδων. Ξέρω κι εγώ περίπτωση που ο φίλος αν και πέρασε αριστεύοντας, ακόμα παλεύει να τελειώσει τη σχολή.

Anyway....όταν επιμένουν οι ειδικοί, δεν χρειάζεται να πούμε κάτι παραπάνω. Όταν θα σας χρειαστώ καλοί μου γιατροί (κάπου στα 70-80 χαχα :P) θα το ξαναδιαβάσω το θρεντ! :D
Αυτό που λες ομολογουμένως αδυνατώ να το καταλάβω. :confused:
Είσαι (π.χ.) παθολόγος, και σου έρχεται ο ασθενής περιγ΄ραφωντας τα συμπτώματά του, οπότε εσύ καλείσε να κάνεις διαφορική διάγνωση και να ορίσεις τη θεραπευτική, ενδεχομένως, αγωγή.
Σε τι θα σε βοηθήσει η έκθεση, η χημεία και η φυσική, και σε ποια ψυχολογικά κατεστημένα μεγαλοκαθηγητάδων είσαι εγκλωβισμένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Αυτό που λες ομολογουμένως αδυνατώ να το καταλάβω. :confused:
Είσαι (π.χ.) παθολόγος, και σου έρχεται ο ασθενής περιγ΄ραφωντας τα συμπτώματά του, οπότε εσύ καλείσε να κάνεις διαφορική διάγνωση και να ορίσεις τη θεραπευτική, ενδεχομένως, αγωγή.
Σε τι θα σε βοηθήσει η έκθεση, η χημεία και η φυσική, και σε ποια ψυχολογικά κατεστημένα μεγαλοκαθηγητάδων είσαι εγκλωβισμένος;

Χαχα...νομίζω ότι υπερβάλεις πνευματικό ζήλο. Η φράση που υπογραμμίζεις δεν σημαίνει τίποτα άλλο από το απλό: "Σας βαρέθηκα καθηγητάδες με το ύφος των πολλών καρδηναλίων και γίνομαι κομμουνιστής!" :P Κάτι τέτοιο του είχε συμβεί και δεν άνοιγε βιβλίο....Έχω χαθεί πια με το παιδί, λογικά 33 τώρα θα έχει τελειώσει τη σχολή του ή θα τον πήρανε φαντάρο. Απλά, το πέρασα στα γρήγορα γιατί απ' την πλευρά μου δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σήμερα θα βρω την ευκαιρία να γράψω για κάτι που το έχω υποσχεθεί από τα πρώτα μου ποστ πάνω σε αυτό το θέμα, αφού όπως βλέπετε το Χάος αργεί αλλά δεν λησμονεί.

Το θέμα μας έχει να κάνει με τις φαρμακοβιομηχανίες, τους παγκόσμιας εμβέλειας κολοσσούς που έχουν κάνει την υγεία εμπόρευμα με πολλούς και αφανείς πολλές φορές τρόπους. Το μεγάλο πρόβλημα με τις φαρμακοβιομηχανίες, είναι ότι έχουν καταφέρει να επιβάλλουν ή να υποβάλλουν σε όλους την εικόνα της ιατρικής όπως τη γνωρίζουμε σήμερα, εικόνα που εν πολλοίς είναι παραμορφωτική και είναι κατασκευασμένη ώστε να υποστηρίζει τα τεράστια οικονομικά τους συμφέροντα, σε αντίθεση με τα συμφέροντα πάνω απ' όλα των ασθενών. Όμως αυτό είναι, όπως λέει και ο Κόναν ο Βάρβαρος, μια άλλη ιστορία και θα ειπωθεί κάποια άλλη φορά.

Σε ένα από τα πρώτα ποστ μου, (βλέπετε πρώτες σελίδες του θέματος αν δεν το έχετε παρακολουθήσει απ' την αρχή) είχα γράψει ότι η εξάπλωση του AIDS στην Αφρική δεν ήταν ακριβώς "τυχαία", αφού κάποια από τις εταιρείες κατασκευής εμβολίων παρασκεύασε εκατοντάδες χιλιάδες εμβόλια έναντι της πολιομυελίτιδας μολυσμένα από τον ιό HIV. Η επίσημη δικαιολογία ήταν "Το ξέραμε όμως δεν είχαμε υπόψιν τι ακριβώς προκαλεί ο ιός αυτός (που τότε ήταν καινούριος), οπότε αποφασίσαμε να μην πετάξουμε τόσα πολλά εμβόλια. Άλλωστε θεωρήσαμε ότι τα παιδιά της Αφρικής κινδύνευαν περισσότερο από τον ιό της πολιομυελίτιδας παρά από αυτόν τον άγνωστο ιό". Με αυτά τα επιχειρήματα (???) αθωώθηκαν από την εξεταστική επιτροπή (δεν θυμάμαι αν πήγαν σε δικαστήριο) που "διερεύνησε" (δηλαδή κουκούλωσε, όπως γίνεται και στην Ελλάδα όποτε δημιουργείται επιτροπή, το έχετε δει όλοι αυτό το κόλπο) την υπόθεση.

Με αυτά σαν δεδομένα, στα επόμενα χρόνια η ασθένεια πήρε διαστάσεις πανδημίας στην Αφρική, με αποτέλεσμα να υπάρχουν περιοχές που έχουν ποσοστό φορέων γύρω στο 80%. Μία από τις χώρες που έχουν συνολικά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η Νότιος Αφρική (Νοτιοαφρικανική Ένωση λεγόταν κάποτε, δεν ξέρω αν ισχύει και σήμερα το όνομα, έχω και κάποια ηλικία όπως ξέρετε). Η κυβέρνηση λοιπόν της χώρας, τη δεκαετία του '90 (δεν είμαι σίγουρος αν ήταν ο Μαντέλα πρόεδρος) αποφάσισε ότι πρέπει να κάνει κάτι για την περίθαλψη του πληθυσμού της, όπως έχει υποχρέωση κάθε ευνομούμενο κράτος, αν και αυτός ο όρος μετά βίας μπορεί να ταιριάζει τόσο στη Νότιο Αφρική, όσο και στην υπόλοιπη Αφρικανική ήπειρο. Θέλω να πω ότι για πρώτη φορά μια χώρα αποικιοκρατούμενη επί σειρά ετών, έκανε μια προσπάθεια να λύσει ένα από τα τεράστια προβλήματα που αυτές οι χώρες αντιμετωπίζουν. (Αν δείτε τη λίστα με τα 20 φτωχότερα κράτη του κόσμου, είναι όλα πρώην αποικίες των Άγγλων, των Γάλλων και των Ισπανών, λαών βαρβάρων, όπως περίτρανα αποδεικνύεται από το γεγονός ότι απ' όπου πέρασαν δεν φύτρωσε χορτάρι. Αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που δεν μπορώ να βάλω το Μ. Αλέξανδρο στο ίδιο τσουβάλι, παρά το γεγονός πως αναγνωρίζω ότι έκανε κι αυτός εγλήματα, όμως αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, εντελώς οφτοπική).

Τα οικονομικά της φτωχής αυτής χώρας καθώς και το πλήθος των ανθρώπων που χρειάζονταν την αγωγή κατά του ρετροϊού, σε συνδυασμό με τις πολύ υψηλές τιμές πώλησης που είχαν επιβάλει οι εταιρείες παγκοσμίως, καθιστούσαν το σχέδιο της Νοτιοαφρικανικής κυβέρνησης ανέφικτο. Τότε η κυβέρνηση απευθύνθηκε σε κάποια Ινδική φαρμακευτική εταιρεία η οποία είχε αντιγράψει τα φάρμακα (ας τα λέμε φασόν από εδώ και πέρα) και μπορούσε να τους τα παρέχει σε τιμές πολύ πολύ χαμηλές, τιμές που επέτρεπαν στην κυβέρνηση να αντιμετωπίσει την τεραστίων διαστάσεων και αθόρυβη ανθρωπιστική κρίση που ταλάνιζε τη χώρα. Να σημειωθεί ότι η Ινδία δεν έχει υπογράψει τις διεθνείς συμβάσεις κατοχύρωσης πατέντας, συνεπώς καμμία πατέντα δεν ισχύει σε ινδικό έδαφος.

Όταν οι εταιρείες πήραν μυρωδιά την ιστορία με τα φασόν φάρμακα, ένιωσαν τη γη να φεύγει κάτω από τα πόδια τους. Έτρεξαν γρήγορα γρήγορα στα διεθνή δικαστήρια και προσέφυγαν κατά της Νοτιοαφρικανικής κυβέρνησης (και της Ινδικής εταιρείας;; αυτό δεν το θυμάμαι στα σίγουρα). Η συμπεριφορά των εταιρειών, κι εδώ θέλω να επικεντρώσω την προσοχή σας, αφού η πρόθεση είναι σαφώς εγληματική και βεβαίως εξόχως αποκαλυπτική της νοοτροπίας των φαρμακοβιομηχανιών, θυμίζει τον γερο-Λαδά μπακάλη τοκογλύφο που πηγαίνει πάνω από το προσκεφάλι του ετοιμοθάνατου οφειλέτη του φωνάζοντας: "Τι με νοιάζει εμένα κι αν πεθαίνεις, εγώ τον παρά μου θέλω". Αυτό είναι μια ευθεία απόδειξη για το ότι στο σκεπτικό των εταιρειών αυτών δεν παρεισφρύει η παραμικρή ακτίνα ανθρωπισμού, όπως ίσως θα ήθελαν τα τμήματα δημοσίων σχέσεών τους να μας πείσουν.
"Όλα για τον άνθρωπο και την υγεία του". "Οραματιζόμαστε την εποχή που θα θεραπεύονται όλες οι ασθένειες". Όχι όμως και για τον Αράπη, που ψόφος να τον μαζέψει τον σκύλο. Εδώ που τα λέμε, στα σκυλιά τους φέρονται πολύ καλύτερα απ' ότι στους Αφρικανούς, οπότε το αστειάκι μου ήταν ιδιαίτερα ανεπιτυχές και άστοχο.

Το επιχείρημα των εταιρειών ήταν λογικοφανές, εφόσον βέβαια ξεπεράσουμε τα εκατομμύρια των ανθώπων που υπέφεραν ή κινδύνευαν: "Εάν κάθε φορά που παρασκευάζουμε ένα φάρμακο, το οποίο για να βγει στην αγορά θέλει πολλά εκατομμύρια ντόλαρς για έρευνα και ανάπτυξη, επίσης πολλά χρόνια κλινικών δοκιμών και λαδώματος των κρατικών υπηρεσιών (αυτά είναι προπαγάνδα του Χάους, μην τ' ακούτε, αλλά αν δεν πω την κακία μου θα σκάσω ο λούστης:D ), έρχεται ο καθένας, βρίσκει έναν "φορολογικό παράδεισο" (σχήμα λόγου) και αντιγράφει τα φάρμακά μας, τότε στο τέλος δεν θα είναι δυνατόν να γίνει καθόλου έρευνα, αφού η χρηματοδότησή της δεν θα είναι ανταποδοτική και θα σταματήσει". Άλλωστε σύμφωνα με την αποικιοκρατική λογική, που όπως φαίνεται εδώ χαρακτηριστικά, όλες οι πολυεθνικές ακολουθούν (για παράδειγμα η συμφωνία με την Esso Pappas, τη δεκαετία του '60 για την ίδρυση του διυλιστηρίου της Θεσ/νίκης χαρακτηρίστηκε ως "αποικιοκρατική") οι μαύροι δεν θεωρούνται άνθρωποι κι έτσι το ηθικό ζήτημα αντιμετωπίζεται εύκολα.

Τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς είχαν κι αυτά τη βάση τους:
1) "Τα λεφτά από την έρευνα και ανάπτυξη οι εταιρείες ήδη τα έχουνε βγάλει προ πολλού, όμως παρά το χαμηλό κόστος των πρώτων υλών, αυτές επιμένουν να τα πουλάν το ίδιο ακριβά, αποκομίζοντας αθέμιτη πλέον υπεραξία".
2) "Σε περιπτώσεις τόσο εκτεταμένων ανθρωπιστικών κρίσεων, βάσει και των αρχών του ΟΗΕ (ποιανού;;; Του Κόφυ Αυνάν; ) επιτρέπεται να παρακάμπτονται κάποιοι από τους κανόνες του σκληρού καπιταλισμού."
3) "Τέλος, οι εταιρείες βγάζουν τα λεφτά τους πουλώντας τα φάρμακά τους στις ανεπτυγμένες χώρες, αφού έτσι κι αλλιώς δεν ήταν στον υπολογισμό τους ότι τα φάρμακα θα πουληθούν στον Τρίτο Κόσμο, μιας κι είναι πολύ ακριβά γι' αυτές τις χώρες. Συνεπώς, αν απαγορευτούν τα φασόν φάρμακα για την Νοτιοαφρικανική κυβέρνηση, αυτή δεν θα μπορεί να προμηθευτεί ούτε τα πατενταρισμένα, οπότε οι εταιρείες δεν θ' αποκομίσουν και πάλι κανένα όφελος".

Η δίκη πήρε αρκετά χρόνια, μέχρι που τελικά το δικαστήριο βρήκε τη Σολομώντια λύση. Η κυβέρνηση δεν θα μπορεί ν' αγοράζει τα φασόν φάρμακα, όμως από την άλλη πλευρά οι εταιρείες υποχρεούνται ειδικά γι' αυτήν τη χώρα να διαθέτουν τα κανονικά αντιρετροϊικά τους φάρμακα σε τιμές εφάμιλλες με τα φασόν.

Ας πούμε ότι μια φορά ελήφθησαν υπόψιν (κάτω από την κατακραυγή των διεθνών κινημάτων) και τα ανθρωπιστικά επιχειρήματα και πήραμε μια ισοπαλία. Αν θα γίνει το ίδιο και για τις άλλες Αφρικανικές χώρες που μαστίζονται από την πανδημία, δεν το νομίζω.

Οι φαρμακοβιομηχανίες ποτέ δεν κοιμούνται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ωραία, και από που τα ξέρουμε όλα αυτά? Δεν είναι ότι δε σε εμπιστεύομαι (In fact δεν έχω κανένα πρόβλημα να πιστεύψω όλα τα παραπάνω, χωρίς καμία απόδειξη, απλά και μόνο ζώντας μέσα σε αυτόν τον κόσμο) όμως θα ήθελα νάκούσω και τις πήγες του Χάους, όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται αυτό... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όπως βλέπεις ξωτικοκυρά, αυτά τα γράφω από μνήμης. Είχα διαβάσει κατά τη δεκαετία του '90 που διεξάγετο η δίκη, στις εφημερίδες και σε κάποια έντυπα. Ήμουν σ' επαφή με άτομα από τις μη κυβερνητικές οργανώσεις που φώναζαν γι' αυτό. Αργότερα, όταν δούλευα σε περίπτερο και είχα στη διάθεσή μου όλον τον περιοδικό τύπο (καλύτερα κι από internet μιλάμε), τα ξαναδιάβασα. Τελευταία πριν λίγα χρόνια τα ξαναέδειξε σε ένα ντοκυμανταίρ (Εξάντας ή Ρεπορτάζ χωρίς σύνορα) στο κρατικό κανάλι. Η γυναίκα μου παραδέχτηκε, βλέποντας το ρεπορτάζ ότι όλα όσα της έλεγα τόσα χρόνια για το θέμα ήταν έγκυρα. Εδώ στο πανεπιστήμιο έχω συζητήσει με πολλούς, οι οποίοι ήξεραν ακριβώς την ίδια ιστορία. Γενικά αυτό είναι από τα πλέον εύκολα προς διερεύνηση θέματα, απ' όσα έχω γράψει εδώ. Αυτά που γράφω σε αυτό το ποστ δεν αμφισβητούνται, πίστεψέ με. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς ν' απευθυνθείς στα sites των δύο εκπομπών που προανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το κακό είναι πως δεν έχω κανένα λόγο να σε αμφισβητήσω. Και λέω "κακό" γιατί θα προτιμούσα τίποτ' απ' αυτά να μη συμβαίνει, στον κόσμο που διάλεξα να φέρω το παιδί μου :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτό περίμενα ότι θα το ήξεραν οι περισσότεροι, είναι ευρύτατα γνωστό θέμα. Με εκπλήσει που δεν το γνωρίζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αυτά είναι γενικά πολύ γνωστά, ελάχιστο googlάρισμα χρειάζεται για να βρεις πηγές.

Από την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται τόσο περίεργο. Καπιταλισμός λέγεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο καπιταλισμός προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι ένα σύστημα που έχει και ανθρώπινο πρόσωπο, ενώ ο κομμουνισμός για παράδειγμα είναι σύστημα απάνθρωπο. Αυτό καταρρίπτεται αν ψάξει κανείς τα γεγονότα και τις πράξεις. Αυτό είναι το νόημα σε όλα αυτά, αν το σύστημα που ακολουθούμε ήταν πραγματικά ανθρώπινο, δεν θα ίσχυαν αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μήπως να γίνουμε λιγότερο ρομαντικοί και περισσότερο ορθολογιστές;
Αυτός είναι ο κόσμος Ιζι μου, δεν ξέρω αν είχες άλλη επιλογή να φέρεις το παιδί σου σε άλλον κόσμο, αλλά νομίζω οτι έτσι είναι by default.
Εκτός αν εννοείς οτι αν ήξερες οτι έτσι είναι , δεν θα έκανες παιδί.
Ετσι είναι τα πράγματα, δεν προλαβαίνουμε και δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε, ακόμα κι αν ο Χάος τα φουσκώνει λιγάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το πώς εκτιμά κανείς τον καπιταλισμό είναι προσωπικό, ίσως εκεί να τα φουσκώνω λίγο ως πολύ. Η ιστορία που διηγήθηκα όμως είναι πέρα για πέρα αληθινή και χωρίς υπερβολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Nα διευκρινίσω οτι δεν αμφισβητώ την αλήθεια της ιστορίας, και οτι το "υπερβολές" που ανέφερα, αφορά περισσότερο το ύφος και τον τρόπο γραφής που φαντάζει κάπως πομπώδης και υπερβολικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε θα με χάλαγε αυτός ο κόσμος να ήταν λιγάκι πιο ανθρώπινος πάντως... :hmm:

Που είναι η Ιπποκρατική Ιατρική και νοοτροπία? :(
Που ορκίζονται σήμερα οι φαρμακοβιομηχανίες? Στο χρήμα?
Ε δε μου αρέσει αυτό.

Είμαι μια ρομαντική, σα δε ντρέπομαι! Φτου μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εμένα πάλι υπερβολικό μου φαίνεται να αδιαφορούν για την υγεία των ανθρώπων αυτοί που υποτίθεται ανέλαβαν τη θεραπεία τους. Επειδή το αν θεωρούν ανθρώπους τους μαύρους ή αν η αποικιοκρατία και η συμπεριφορά των πολυεθνικών έχει προκαλέσει εγκλήματα για μένα είναι δεδομένο, δεν θα σταματήσω να το στηλιτεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό ήθελα να πω, αλλά ο Χάος έχει το λέγειν! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Και που μας χαλάει, και που "δεν το δεχόμαστε", τι κάνουμε?

Τίποτα.

Οπότε ας μην την λέμε υποκριτικά στους άλλους για να έχουμε καθαρή τη συνείδηση μας.
Είμαστε όλοι ένοχοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...η μη αποδοχή είναι μια πρώτη μορφή αντίστασης. Η παράδοση όμως..... no good.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top