Καταπιέζουν οι κοινωνικοί κανόνες την ατομική προσωπικότητα;

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μα γιατί το ανύπαντρο ζευγάρι να έχει διαφορετική συμπεριφορά στο παιδί του; Το μόνο που αλλάζει είναι μόνο τα σχόλια από τους άλλους;

και εσύ το θεωρείς ανευ σημασίας αυτό???
Οτι και να κάνουμε, είμαστε μέλη ενος κοινωνικού συνόλου και συμβαδίζουμε με τους "κανόνες" που το διέπουν. Αλλιώς θα είμαστε περιθωριακοί. Θα ήθελες εσύ να δείχνουν στο παιδί σου την αποστροφή προς τον περιθωριακό πατέρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
και εσύ το θεωρείς ανευ σημασίας αυτό???
Είπα κάτι τέτοιο; Φυσικά και όχι
Οτι και να κάνουμε, είμαστε μέλη ενος κοινωνικού συνόλου και συμβαδίζουμε με τους "κανόνες" που το διέπουν.
Προσωπικά συμβαδίζω με τους κανόνες τις κοινωνίας μόνο όταν δεν με περιορίζουν το "είναι" μου.
Αλλιώς θα είμαστε περιθωριακοί.
Ωραία λέξη , με έχουν χαρακτηρίσει έτσι γιατί έχω μακρία μαλλία όμως δεν έκανα κάτι να αλλάξει αυτο γιατί έτσι θα περιορίζα το είναι μου
Θα ήθελες εσύ να δείχνουν στο παιδί σου την αποστροφή προς τον περιθωριακό πατέρα?
Όχι αλλά από που θα το ήξεραν ; Αν δεν τους το έλεγα εγώ; ;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Είπα κάτι τέτοιο; Φυσικά και όχι
just asking!

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Προσωπικά συμβαδίζω με τους κανόνες τις κοινωνίας μόνο όταν δεν μου περιορίζουν το "είναι" μου.
Χωρίς να θέλω να σε θίξω (ειλικρινά) , δεν εχεις γνωρισει ακόμα τους "κανόνες" της κοινωνίας :)

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ωραία λέξη , με έχουν χαρακτηρίσει έτσι γιατί έχω μακρία μαλλία όμως δεν έκανα κάτι να αλλάξει αυτο γιατί έτσι θα περιορίζα το είναι μου
Το μήκος των μαλλιών δεν συνιστά αίτιο περιθωριοποίησης:) Και ο ξάδερφός μου, σαραντάρης, έχει μακρυά μαλλιά μπουκλέ (sic!) και είναι οδοντογιατρός:) Αναρωτήσου όμως γιατί αυτόν δεν τον αποκαλούν περιθωριακό:)
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Όχι αλλά που το ήξεραν :P
από τα μαλλιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
just asking!
Χωρίς να θέλω να σε θίξω (ειλικρινά) , δεν εχεις γνωρισει ακόμα τους "κανόνες" της κοινωνίας :)
Εύχομαι αυτό το συμπέρασμα (που για εμένα είναι λάθος) να μην το έβγαλες από την ηλικία
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εύχομαι αυτό το συμπέρασμα (που για εμένα είναι λάθος) να μην το έβγαλες από την ηλικία
;)

Δηλ. γνωρίζεις τα πάντα (ή σχεδον τα πάντα) για την κοινωνια και τους κανόνες της ? Γνώρισες την δύσκολη και την εύκολη πλευρά της ζωής, οπως προκύπτει μεσα από αυτούς τους κανόνες? Έχεις την εμπειρία του γάμου, των παιδιών, της εργασίας, της επιβίωσης? ;)

Αν ναι...που'σουνα καλέ τόσο καιρό να μου τα πεις και μένα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Δηλ. γνωρίζεις τα πάντα (ή σχεδον τα πάντα) για την κοινωνια και τους κανόνες της ? Γνώρισες την δύσκολη και την εύκολη πλευρά της ζωής, οπως προκύπτει μεσα από αυτούς τους κανόνες? Έχεις την εμπειρία του γάμου, των παιδιών, της εργασίας, της επιβίωσης? ;)

Αν ναι...που'σουνα καλέ τόσο καιρό να μου τα πεις και μένα :P
Νομίζω οτι είναι καλύτερο να μην εκμεταλλευόμαστε το γεγονός οτι κάποιος έχει φανερή την ηλικία του για να βγάλουμε επιχειρήματα, όταν δεν μπορούμε να βγάλουμε απο τα λόγια του.
Για να γνωρίσεις τους κανόνες της εκάστοτε κοινωνίας για ένα θέμα δεν είναι ανάγκη να έχεις ζήσει αυτό το θέμα (πχ γάμος). Λίγο πολύ γνωστά είναι, όπως πχ η κοινωνική κατακραυγή ως συνέπεια της γέννησης παιδιού εκτός γάμου. Αν έπρεπε να τα ζήσεις για να τα μάθεις τότε δεν θα αποτελούσαν γενικούς κανόνες της κοινωνίας αλλά κάτι άλλο. Εκτός κι αν υπονοείς οτι η κοινωνία μας είναι μυστικοπαθής, αλλά εγώ δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Απεναντίας!
Επίσης, είναι γνωστό οτι η κοινωνία καταδικάζει κάθετι διαφορετικό. Αλλά αν έπρεπε να διαλέξω αν θα είμαι ένα με τη μάζα, ακόμα και σε πράγματα που δεν συμφωνώ αλλιώς θα αντιμετώπιζα την κοινωνική κατακραυγή, τότε θα προτιμούσα να κάνω αυτό που κρίνω εγώ σωστό κι ας με θεωρούσαν περιθωριακή.
Με τους κανόνες της κοινωνίας θα συμβαδίσω μόνο εάν συμφωνούν με την προσωπική μου ηθική. Αλλιώς θα πάνε περίπατο κι ας έχω οποιεσδήποτε συνέπειες.
Βέβαια τώρα, κατα την προσφιλή σου τακτική θα προσπαθήσεις να μου απαντήσεις με γνώμονα την ηλικία μου, μιας και την έχω κι εγώ φανερή. Μόνο που μάθε οτι οι άνθρωποι δεν είναι μόνο νούμερα. Αν και, για να συμβαδίζει κανείς με τους "κανόνες" της κοινωνίας είναι επόμενο να τους βλέπει σαν τέτοια...

Που' σαι Πάνo? Δεν χωρίζουμε καλύτερα για να είμαστε εντός των κοινωνικών κανόνων? Αφου είμαι μεγαλύτερη σου καλέ, θα μας κράξει η κοινωνία!! :P :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Δηλ. γνωρίζεις τα πάντα (ή σχεδον τα πάντα) για την κοινωνια και τους κανόνες της ? Γνώρισες την δύσκολη και την εύκολη πλευρά της ζωής, οπως προκύπτει μεσα από αυτούς τους κανόνες? Έχεις την εμπειρία του γάμου, των παιδιών, της εργασίας, της επιβίωσης? ;)

Αν ναι...που'σουνα καλέ τόσο καιρό να μου τα πεις και μένα :P
Καταρχάς επετρεψέ μου αντι της λέξης κανόνας να χρησιμοποιώ την λέξη κουλτούρα, μιας και κανένας κανόνας/νόμους του κράτους δεν απαγορεύει την γέννηση παιδίου από ζευγάρι που δεν έχει τελέσει γάμο...

Λοιπόν τι σημασία έχει να ακολουθείς την κουλτούρα του πολιτισού σου χωρίς να σκέφτεσαι το είναι σου, πιστεψέ με όταν αυτό δεν το κάνεις για να είσαι διαφορετικός θα τον εκτιμήσουν πολύ.

Και εκτός από αυτό την κουλτούρα του πολιτισμού σου την μαθένεις μόλις ανακαλύψεις που βρίσκεσαι και γιατί βρίσκεσαι εδώ και όχι εκεί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:

Δεν βγάζω συμπεράσματα από την ηλικία, αλλα λογικά αν το πάρουμε, δεν μπορείς εσύ να ξέρεις πως είναι όταν θα εισαι κοντα 30 και θα έχεις ζήσει τη ζωή λίγο παραπάνω, κάτι που το ξέρω όμως εγώ γιατί το ζω. Ούτε εγώ μπορώ να ξέρω πως είναι η ζωή στα 40 γιατί δεν έχω φτάσει ακόμα.
Αυτό που ξέρω (γιατί είμουν κι εγώ 15,16,17,18,19 κλπ χρονών) είναι ότι στην δική σας ηλικία φαίνονται όλα όμορφα, ιδανικά και αν δεν είναι ιδανικά θα επαναστήσετε και όλα αυτά δια μαγείας θα αλλάξουν. Αν δεν αλλάξουν, τότε θα περιθωριοποιηθείτε. Ασπρο-μαυρο. Ε δε είναι έτσι. Δυστυχώς για όλους μας, είναι γκρι.

Με συγχωρείς michelle αλλά φάε πρώτα μερικές "σφαλιάρες" στη ζωή όταν θα βγείς από το ίδρυμα-ΑΠΘ (και εγώ στο ΕΜΠ-ίδρυμα είμουν.Μας το χαν πει ότι είναι ίδρυμα εκεί που πάμε, αλλά δεν τους ακούγαμε) και μετά πες μου για τους κανόνες της κοινωνίας και πόσο καλά τους ξέρεις.

Το να μου λες ότι στα 19 σου τα γνωρίζεις όλα, sorry αλλά δε μου λέει τίποτα :)

Και ναι η ζωή ειναι γεμάτη αριθμους.

ps. ελπίζω να είσαι τυχερή στη ζωή σου και να μην χρειαστεί να φας πολλές "σφαλιάρες". Η πρώτη έρχεται με το που περάσεις το κατώφλι του ΑΠΘ με το χαρτί στο χέρι :)

Και επειδή ξεφεύγουμε από το θέμα, η γνώμη μου είναι ότι με το γάμο δημιουργείς υγιή οικογένεια. Τα παιδιά μεγαλώνουν σε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ περιβάλλον. Άρα αν θελει κάποιος να κάνει παιδιά, "δεν κακό" να αποφασίσει να παντρευτεί τον άνθρωπο με τον οποίο συζούσε μέχρι εκείνη τη στιγμή. Θα πράξει με γνώμονα το συμφέρον του παιδιού (το οποίο "ορίζεται", θέλει δε θέλει, από τις κοινωνικές συνθήκες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κατ'αρχας χρησιμοποιείς λάθος ορολογία. Κανόνες, με την κυριολεκτική έννοια, της κοινωνίας, είναι μόνον οι νόμοι κι όχι οι κομπλεξισμοι των περισσότερων ελλήνων.
Λέγοντας να μην βγάζεις συμπεράσματα απο την ηλικία δεν εννοούσα οτι δεν πρέπει να το κάνεις επειδή στα 16-17-18-19 τα ξέρουμε όλα αλλά επειδή είναι ένα φόρουμ και θα μπορούσαμε κάλλιστα να την είχαμε κρυφή και να μην ήξερες αν είμαστε 19 ή 50.
Τώρα, πέρα απο αυτά, μου απαντάς σε πράγματα που δεν έχω πει (πχ οτι τα ξέρω όλα, πότε υπονόησα κάτι τέτοιο?) και κρίνεις απο τη γνώμη σου για το μέσο όρο κάθε ηλικίας χωρίς σχεδόν να διαβάσεις τι γράφω. Υποθέτεις τι θέλω να πω και απαντάς με γνώμονα αυτό αλλά τελικά πέφτεις έξω!
Και σορρυ δηλαδή αλλά ποιος σου είπε οτι ντε και καλά θα φάω τις "σφαλιάρες" που λες? Πολυ πιθανό μεν, αλλά οχι βέβαιο. Μπορει να είμαι τυχερή (ή έξυπνη) και να μην φάω ;) Και ναι, πες τώρα στον εαυτό σου οτι τα λέω γιατι είμαι μόλις 19...

Τέσπα σταματώ αυτή τη συζήτηση γιατι πλέον έχει σταματήσει να υπάρχει ισοτιμία μεταξύ των συμμετεχόντων και εσύ θεωρείς οτι η γνώμη σου έχει μεγάλύτερη βαρύτητα απο τη δική μου και οτι του Exposed προφανώς για να μην του απαντάς καν, έχει μηδενική.
Σορρυ αλλά για να κάνεις μια συζήτηση δεν λειτουργεις έτσι. Όταν η γνώμη του άλλου για σένα έχει μηδενική βαρύτητα τότε δεν είναι συζήτηση αλλά κατήχηση. Και δεν δέχομαι κατήχηση απο κανέναν.

Αλλά βέβαια όλα αυτά τα λέω γιατι είμαι 19... :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Δεν βγάζω συμπεράσματα από την ηλικία, αλλα λογικά αν το πάρουμε, δεν μπορείς εσύ να ξέρεις ...

Παρεπιπτόντως αυτό μου θυμίζει το "δεν είμαι εγώ ρατσιστής, αυτοι είναι αλβανοι" :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Χμμμμ....ανάψαν τα αίματα βλέπω,ε?:kill::knife::vava::knife::kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Χμμμμ....ανάψαν τα αίματα βλέπω,ε?:kill::knife::vava::knife::kill:
Κακώς όμως γι'αυτό και όπως είπα απο μένα σταματάει το θέμα (το οποίο είναι και offtopic). Άλλωστε απ'οτι φαίνεται η dooo ό,τι και να της πω θα συνεχίσει να έχει τις ίδιες απόψεις και να απαντάει σύμφωνα με αυτά που πιστευει οτι έχω πει (έχω αρχίσει να πιστευω οτι ουτε καν διαβάζει τι γραφω). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ πάλι χωρίς να συμφωνώ απόλυτα με τη dooo, πιστεύω ότι αρπάζεσαι χωρίς λόγο και πολύ υπερβολικά.

Chill out, Michelle δεν κάνει κακό η αντίθετη άποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Εγώ πάλι χωρίς να συμφωνώ απόλυτα με τη dooo, πιστεύω ότι αρπάζεσαι χωρίς λόγο και πολύ υπερβολικά.

Chill out, Michelle δεν κάνει κακό η αντίθετη άποψη
Μου τη σπάει να βάζουν στο στόμα μου πράγματα που δεν είπα.
Σορρυ αλλά που είδες να πω πχ οτι τα ξέρω όλα όπως μου προσάπτει η dooo?

Επίσης τα περί ιδρυμάτων είναι τελείως άκυρα όχι μόνο με το θέμα του thread αλλά και με το subforum στο οποίο βρισκόμαστε. Υπάρχει ειδικό φόρουμ που μπορεί να πει τα παράπονα της περι επαγγελματικής αποκατάστασης στα οπόια δεν νομίζω οτι ευθύνεται η σχολή (δεν το λέω ειδικά το τελευταίο, δλδ για την dooo καθώς δεν την ξέρω, αλλά αν όλες οι ελληνικές σχολές ήταν σκαρτες τότε δεν θα έβρισκε κανείς δουλεία στην Ελλάδα, παρα μόνο όσοι είχαν σπουδάσει έξωτερικό, πράγμα προφανώς λανθασμένο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Λυπάμαι για το κοντράρισμα που ξέσπασε και πιστεύω οτι ήταν κάτι που συνέβη πάνω σε ένα ξέσπασμα που μετά απο λίγο πέρασε.Μπορεί στο φορουμ να υπάρχουν κάποια άτομα που είναι κάπως μικρότερης ηλικίας και που δεν έχουν δοκιμαστεί ίσως σε κάποιες προκλήσεις της ζωής.Κανείς όμως δεν μπορεί να θεωρεί τον εαυτό του σοφότερο με γνώμονα μόνο την ηλικία κι αυτό γιατί γηράσκουμε αει διδασκόμενοι αλλά και γιατί πολλές φορές κάποιος αν και μικρότερος μπορεί να έχει περάσει απο πιο χοντρά λούκια απ ότι εμείς.Και φυσικά η προσαρμογή μας σε ένα κοινωνικό σύστημα (και το ξερίζωμα των ονείρων μας) παρότι φαίνεται σαν ατομική εξέλιξη μας,είναι τελικά ένα φρένο για την εξέλιξη της ίδιας της κοινωνίας που οι ριζοσπάστες (αν θέλετε και οι ονειροπολοι) την προάγουνε συνήθως.Ας κρατούμε την ψυχραιμία μας και ας ανοιχτούμε (έστω μόνο εδώ) στην διαφορετικότητα μιας άποψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
michelle, με τον όρο κανόνες δεν εννοώ τους νόμους. Δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης του συντάγματος! Εννοώ τους άγραφους εκείνους κανόνες, τις συνθήκες, τις αντιλήψεις κλπ που, αναγκαστικά θα πρέπει να ενστερνιστείς (σε μικρό ή μεγάλο βαθμό) όταν θα αποτελέσεις μέρος του κοινωνικου συστήματος.

Όσον αφορά την ηλικία, εισαι 19, είμαι 28 και οι πατεράδες μας ειναι 50+. Αυτό είναι γεγονός. Όπως επισης γεγονός είναι, ότι η εμπειρία μεγαλώνει με την ηλικια. Μη τσαντίζεσαι για αυτό το θέμα. Δεν φτάνει μονο να γνωρίζουμε τι περνάει ο μεγαλύτερος απο μας για βγάλουμε συμπερασμα. Όταν φτάσουμε την ηλικία του, θα έρθει και η δική μας η σειρά.

Δεν απαντησα στα ποστς του exposed και στα δικά σου, οχι γιατί απαξιώ ή δεν τα διαβάζω, αλλά γιατί, πολύ απλά έχω και μια δουλειά να κάνω και δεν προλάβαινα να απαντήσω:)

Πολύ καλά το είπες e-stekoumenos: γηράσκω αεί διδασκόμενος

Και τέλος, οι "σφαλιάρες" είναι μέρος της ζωής μας. Εμείς φροντίζουμε, όσο μπορούμε, να μην είναι πολλές. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άτομο που δεν έχει φάει "σφαλιάρα" ποτέ στη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όταν δεν συμφωνώ με αυτούς τους κανόνες δεν θα τους ενστερνιστώ. Και (δεν το λέω με νευρα αυτό) δεν με ξέρεις τόσο καλά ώστε να μπορείς να είσαι βέβαιη οτι το λέω λόγω ηλικίας κι ότι δεν έχω φάει μέχρι τώρα "σφαλιάρες" στη ζωή μου. Κατα πάσα πιθανότητα έχω φάει πολύ μεγαλύτερες/περισσότερες "σφαλιάρες" απ'οσες είχες φάει εσύ, ή γενικά το μέσο άτομο στην ηλικία μου. Γι'αυτό και πιστευω οτι θα αντιμετωπίσω καλύτερα τις όποιες μελλοντικές και δεν θα μου φανούν τόσο τρομερές ή οτι δεν θα διστάσω να "περιθωριοποιηθω" αν η προσωπική μου ηθική δεν συμβαδίζει με της (μικροαστικής imho) ελληνικής κοινωνίας. Άλλωστε έχω βιώσει "περιθωριοποίηση" σε αρκετά τρυφερή ηλικία και χωρίς να το επιδιώξω, ώστε πλέον να μπορώ να την αντέξω αν την προκαλέσω εγώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
imho as you say, η περιθωριοποίηση στις τρυφερή ηλικία δεν έχει καμία σχέση με την περιθωριοποίηση που μπορεί να βιώσει κάποιος στην ενήλικη ζωή του.
Εκτός κι αν μου δώσεις κανένα παράδειγμα ανήλικης περιθωριοποίησης που να στηρίζει την άποψή σου:) (και να μην αφορά το σχολείο:P)

Θέλεις να βάλουμε κάτω τις "σφαλιάρες" που έχουμε φάει μέχρι στιγμής? :) απορώ γιατί δεν μπορείς να δεχτείς το γεγονός ότι ως μεγαλύτερή σου, κάτι ξέρω παραπάνω. Και εγώ και όλοι όσοι έχουν ενταχθεί ήδη στο κοινωνικό συστημα. Είναι σαν να λες ότι τα ξέρεις καλύτερα και από τους γονείς σου. Γίνεται ποτέ αυτό???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί πέρα απο την ηλικία σου δεν μου έχεις αποδείξει οτι ξέρεις κάτι παραπάνω. Συγγνώμη αλλά αν δεν ήταν φανερή, δεν είμαι σίγουρη οτι θα καταλάβαινα οτι είσαι μεγαλύτερη. Άλλωστε έχω δει άτομα στην ηλικία σου που είναι πιο ανώριμα (αν υπφίσταται τέτοια γενική έννοια) κι απο 15χρονο. Άρα γιατί να το δεχτώ a priori επειδή εσύ έτσι θέλεις? Σε τελευταία ανάλυση άλλο η διαφορά που έχω πχ με τους γονείς μου (η οποία είναι αρκετά χρονάκια) κ άλλο τα 9 χρόνια που έχω με σένα. Ε δεν είναι και καμιά διαφορά...γενιάς για να είναι τόσο αυταπόδεικτο οτι "ξέρεις κάτι παραπάνω". Ίσα ίσα που βλέπω μονίμως μια προσπάθεια να με κάνεις να το παραδεχτώ (να τολμήσω να πω...για να ικανοποιηθεί ο εγωισμός σου?) η οποία μόνο ωριμότητα δεν δείχνει. Σορρυ για την πιθανή δηκτικότητα αλλά έχω μάθει να λέω αυτό που σκέφτομαι. Πάντως δεν το λέω με κακία :)

Όσον αφορά την περιθωριοποίηση σε τρυφερή ηλικία που ανέφερα, εαν δεν το έχεις βιώσει δεν μπορώ να σου δώσω να καταλάβεις πως είναι, ο,τι και να πω θα το κάνει να φανεί πολύ πιο trivial απ'οτι ήταν. Άλλωστε το οτι το συζητάω ακόμα τόοοοσα χρόνια μετά κάτι λέει νομίζω, αν ήταν τόσο ασήμαντο με το ζόρι θα το θυμόμουν. Πάντως επειδή ανέφερες "σχολείο": Όταν κάποιος περιθωριοποιείται, δεν μπορεί να αφορά μόνο τις ώρες που περνάει στο σχολείο. Για να χρησιμοποιήσω τέτοια λέξη πρέπει να είναι πολύ πιο "βαρυ". Επίσης μην υποτιμάς κάτι που γίνεται σε πολύ τρυφερή ηλικία. Ίσα ίσα που το παιδία τότε δεν έχει τις άμυνες ενός ενήλικα και πληγώνεται πολύ περισσότερο. Δεν θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο επ'αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Τι πρέπει να αποδείξω michelle για να σου δείξω ότι κάτι ξέρω παραπάνω? Και μόνο το γεγονός ότι δουλεύω (στο αντικείμενό μου) και ξέρω την αγορά εργασίας καλύτερα από σένα, όπως και τις εργασιακές σχέσεις λόγω προϋπηρεσίας, αποδεικνύει ότι κάτι ξέρω παραπάνω από σένα ή από τον κάθε ένα που είναι ακόμα φοιτητής! Είναι πολύ απλή η σχέση:) (για να σε προλάβω, ανέφερα σε προηγούμενο ποστ ότι εργάζομαι).

Αξίωμα: H εμπειρία και η γνώση αυξάνονται όσο περνούν τα χρόνια.
Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις (όπως είπες, 30χρονος με μυαλο 15χρονου). Κάθε αξίωμα έχει τις εξαιρέσεις του. Πιστεύεις ότι το αξίωμα αυτό δεν ευσταθει?

Δεν δέχεσαι a priori την ωριμότητά μου, σωστά. Mε κρίνεις ως ανώριμη (δεν θα καταλάβαινες την ηλικία μου αν δεν την έγραφα) χωρίς να σκεφτείς την απάντηση που έδωσα στην ερώτηση για το γάμο (ήταν : αν θες να κάνεις παιδιά, παντρέψου καλύτερα, θα είναι καλύτερα για αυτά). Μήπως αυτή η απάντηση δείχνει ανώριμο άτομο? Εγώ πάλι πιο πολύ για γνώμη των γονέων μας το κόβω, παρά για κάποιου συνομηλικου με σένα:) Οι γονείς μου και οι δικοί σου όμως δεν είναι ανώριμοι.
Μήπως τελικά, είναι διαφορετική άποψη από τη δική σου, οπότε a priori, όπως λες, είναι απορριπτέα ?;)

Δεν έχω εγωισμό, απλά μου αρέσει πολύ η διαλεκτική μέθοδος του Σωκράτη! Να "στριμοχνώμαστε" επιχειρηματολογώντας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top