• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πρηνισμός

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ο πρηνισμός είναι ο τρόπος με τον οποίο το πόδι στρέφεται προς το εσωτερικό όταν περπατάτε ή τρέχετε. Αποτελεί μέρος της φυσικής κίνησης και βοηθά το κάτω μέρος του ποδιού να αντιμετωπίσει τη δύναμη πρόσκρουσης. Ορισμένοι άνθρωποι έχουν μεγαλύτερο (υπερπρηνισμός) ή μικρότερο πρηνισμό (υποπρηνισμός) σε σχέση με άλλους. Αν και αυτό δεν είναι από μόνο του κάτι κακό, στην ουσία επηρεάζει τον τρόπο με τον οποίο τρέχετε και μπορεί να αυξήσει την πιθανότητα τραυματισμού. Για το λόγο αυτό ο τύπος πρηνισμού σας είναι σημαντικός παράγοντας όταν επιλέγετε παπούτσια τρεξίματος.


Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν πρηνισμο και δεν το γνωρίζουν. Μαθαινουν γι' αυτόν οταν μετα απο χρονια τους δημιουργει προβλημα και γινεται επιτακτικη η αναγκη αντιμετωπισης του.Πολύ πιθανό να ακούτε αυτη τη λεξη πρώτη φορα και γι' αυτο το λογο παραθετω την πηγη του παραπανω κειμενου , ωστε να κατανοησει καποιος τις εννοιες πρηνισμός, υπερπρηνισμός και υποπρηνισμός καθως και να δει αν αντιμετωπιζει καποιο απο τα συμπτωματα τους.
(Πηγη:Κατανοήστε καλύτερα τον πρηνισμό | Running | ASICS Greece)

Τελος, προσωπικα θα ηθελα αποψεις απο ανθρωπους που αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα με τον πρηνισμό ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να κι ένα χαρακτηριστικό δείγμα πρηνισμού. Ο δρομέας στο βίντεο νομίζεις ότι θα ξεχαρβαλώσει τα πόδια του με κάθε βήμα που κάνει. Δυστυχώς τα όσα ακούγονται από πίσω δεν είναι και πολύ ευκρινή...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Οντως στο βιντεο φαινεται ξεκαθαρα...Οταν περπαταει ή τρεχει καποιος τοτε φαινεται αν εχει υπερπρηνισμο ή υποπρηνισμο...

Εχει κανει κανεις πελματογραφημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ έχω κάνει, γιατί έχω ελαφρά πτώση μεταταρσίου στο δεξί πόδι. Μου έφτιαξαν έναν ειδικό πάτο για να τον βάλω στα παπούτσια μου, αλλά είναι πολύ μεγάλος και άβολος και τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά.. τσάμπα τα λεφτά που έδωσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εγώ έχω κάνει, γιατί έχω ελαφρά πτώση μεταταρσίου στο δεξί πόδι. Μου έφτιαξαν έναν ειδικό πάτο για να τον βάλω στα παπούτσια μου, αλλά είναι πολύ μεγάλος και άβολος και τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά.. τσάμπα τα λεφτά που έδωσα!

ποσο σου πηρα το πελματογραφημα και η κατασκευη του πελματος ;
Παραξενο παντως, Θα επρεπε να σε βολευει ο πατος αφου σου εκανε πελματογραφημα και διαμοορφωσε πατο στις δικες σου αναγκες :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χμμ, το πόδι μου έχει συνηθίσει κανονικούς πάτους και βασικά πρέπει να πάρω μερικά παπούτσια ένα νούμερο μεγαλύτερο για να σιγουρευτώ πως δεν με ενοχλεί - κι επειδή τους πήρα λίγο πριν το καλοκαίρι (που σημαίνει πέδιλα), έχουν μείνει σε αχρησία.
Κάνα 200άρι νομίζω κόστισαν όλα μαζί - έτσουξε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
μηπως αντιμετωπιζει κανενας προβλημα υπερπρηνισμου ή υποπρηνισμου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top