Πόλεμος και Ειρήνη ή μόνο Ειρήνη;

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Ραψωδος Φιλολογος - Θεος Για Μια Μερα

Αν μπορούσα για μια μέρα να γινόμουνα θεός
ότι ήθελα να γίνετε χωρίς γιατί και πως
θα έφτιαχνα τον κόσμο από την αρχή κάπως αλλιώς
όπως στα ματια μου φαντάζει ιδανικός ο ναι
για αρχή τα κλασικά θα εξάλειφα τους πολέμους
και θα έκανα παντού τους ανθρώπους αγαπημένους
στέγη νερό φαγητό να μην βλέπω πεινασμένους
και θα μοίραζα σε όλο τον κόσμο την γεύση του μένους
να πάρουνε μια τζούρα από την μουσική που γουστάρω
και θα κάπνιζα με τον Γκουρμενταλα ένα τσιγάρο
και να του 'λεγα ρε μάγκα άμα ψήνεσαι κι εσύ κανονίζουμε να επανενωθούν οι FFC
επομενη δουλειά θα έβαζα δυναμίτη στους κώλους όλον όσον καταστρέφουν τον πλανήτη
με ζώα και με βλάστηση θα τίγκαρα την γη
και θα άφηνα μέσα στο πράσινο το γκρίζο να χαθεί
τον κάθε βλάκα Αρειο λευκό που μου τα πρήζει
σε χωράφια μαύρων θα 'στελνα να τους μαζεύει ρύζι
και με κίτρινο αστέρι στη Γερμανία να ζει
να ρθει μετά να μου μιλήσει για Ναζί
στην κοπέλα που ισχυρίζεται πως μ' αγαπαει
θα δίνα για λίγο την καρδια μου να δει πως χτυπάει
και όταν έβλεπε πως όταν σε πληγώνουνε πονάει
θα τις ζήταγα να σταματήσει να μου την γαμάει
κι έπειτα από όλα αυτά για να μου φύγει η τσατίλα
θα ανεστενα έστω και για μια μέρα τον J Dilla
και θα του λέγα να φτιάξει κιάλα ντόνατς
να γουστάρουμε κι απ' την ντροπή μας οι mcs να μην ξαναραπαρουμε
μετά θα έβρισκα λεφτά κάνα τόνο
και θα δίνα στον Zoltan να κάνει το Fest όλο τον χρόνο
κι έπειτα για να βγάζουμε τα γούστα μας αβέρτα
θα 'κανα με τον Κριτή να 'χαμε γεννηθεί αδέρφια
θα του 'φτιαχνα το πιο γαμάτο studio να 'ναι μάγκας
το αξίζει ο καλύτερος beatmaker της Ελλάδας να κάναμε την γκαύλα μας
να βγάζαμε και χρήμα όχι όπως τώρα που την παλεύουμε τσίμα τσίμα
θα έκανα αυτό που έχω πάντοτε στο νου μου
και θα πήγαινα στον ουρανό να δω τον παππου μου
για μια τελευταία φορα να τον σφίξω στην αγκαλιά μου
να του πω ποσο μου λύπει και πως είναι στην καρδια μου
θα έλεγα στον κάθε πιτσιρίκο να την ψάξει
και θα έδινα σ' όλο τον κόσμο ρεπό για να αράξει
και σε κάθε γκραφιτα το σινικό τοίχος να βάψει
θα ήταν τόσα πολλά που δεν θα προλάβαινα
και θα ξημέρωνα που δεν θα τα κατάφερνα
μα δεν γαμιέται αφού δεν πρόκειται να γίνει μένω άνθρωπος
και περνώ στις πλατες μου την ευθύνη...
Έστω οτι μπορούσε κανεις να επιβάλλει την ειρήνη έστω και χωρίς βία, χωρίς τρομοκρατία, χωρίς καταπίεση. Θα είχε νόημα; Είναι το αποτέλεσμα το ζητούμενο ή η διεργασία που μας οδηγεί προς τα κει;

Η εμπειρία μας διδάσκει οτι η γνώση κατακτάται δύσκολα και επίπομα.

Θα μπορούσε η γνώση που πήρε ο άνθρωπος απο τους πολέμους να κερδιθεί σε κατάσταση αέναης ειρήνης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
αν ολο αυτο μπορει να γινει "χωρίς βία, χωρίς τρομοκρατία, χωρίς καταπίεση" σωματικη και πενυματικη, τοτε θα ειναι με την κοινη θέληση των ανθρωπων. εκτός και αν με καποιο τροπο τους αλλοιωσει τη σκεψη (οπως στις ταινιες sci fi), που τοτε εμπιπτει στην κατηγορία της βίας, δε μπορει να γινει με αλλο τροπο παρα με την κοινη συναινεση.
και δεδομενου οτι μιλαμε για τεραστιους αριθμους ανθρωπων και χρονικό ορίζοντα την αιωνιότητα, μαλλον αυτό θα μου θυμιζε περισσοτερο μια "βασιλεια του Θεου", όπου οι αυθεντίες θα είναι σεβαστές και οι επικοινωνίες θα γίνονται σε ενα επίπεδο βαθυτερης κατανοησης και πνευματικότητας, άρα και γνωσης.
από την άλλη, ετσι κ αλλιως στον κόσμο που ζουμε απ τα λαθη μας δεν πολυβλεπω να μαθαινουμε. και ειδικότερα, δε βλεπω τον πολεμο σαν ενα "σχολειο" της ανθρωποτητας. η αεναη ειρηνη θα ηταν πολυ καλη φαση για ανθρωπους που θα ηξεραν να τη διαχειριστουν και θα ειχαν μεγαλυτερο βαθμό συνειδητότητας από εμας. και οχι, δεν πιστευω οτι η εναλλαγη πολεμου- ειρηνης θα μας αυξησει αυτη τη συνειδητοτητα - τουλαχιστον ετσι δειχνουν τα στατιστικα μεχρι στιγμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Θα μπορούσε η γνώση που πήρε ο άνθρωπος απο τους πολέμους να κερδιθεί σε κατάσταση αέναης ειρήνης;

Οφείλω να ομολογήσω ότι το thread αυτό με έκανε να σκεφτώ λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Κατά την γνώμη μου η απάντηση στο ερώτημα είναι όχι.

Σύμφωνα με τον Αριστοτέλη, όλα στην ζωή έχουν κάποιο νόημα. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Όλα έχουν κάποιο λόγο που υπάρχουν. Προφανώς και ο πόλεμος έχει κάτι να διδάξει. Το ίδιο και η ειρήνη.
Επομένως περισσότερα θα διδαχτεί ο άνθρωπος που έζησε πολέμους και στην συνέχεια έκανε μεγάλη προσπάθεια να επιβάλλει την ειρήνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον Αριστοτέλη, όλα στην ζωή έχουν κάποιο νόημα.
Σύμφωνα με τον Αριστοτέλη, οι γυναίκες έχουν 64 δόντια.
Άσχετο: Για το β' σκέλος περί "των πάντων στην ζωή να έχουν νόημα",
υπάρχει μια τρυφερή σκηνή σε αυτή την ταινία,
όπου ο τρελλός προσπαθεί να εξηγήσει στην τζελσομίνα το νόημα των πραγμάτων.
πιάνει λοιπόν ένα βότσαλο και της λέει "τα πάντα πρέπει να έχουν νόημα, τζελσομίνα, ακόμα και αυτό το βότσαλο.
...(σιωπή)...
αλλιώς τίποτε δεν έχει νόημα".

:confused:


Δεν ξέρω τι καταλαβαίνετε εσείς. Εγώ παντως κατάλαβα πως α) είναι η καλυτερη ταινία του Φελλίνι, ο οποίος δυστυχώς κάηκε απο την επαφή του με το Χόλλυγουντ β) χίλιες φορές να ζητούσα από το DVD club την ταινία "Zombie Strippers". :mad:



Tέλος πάντων, τι λέγαμε, Πόλεμος και Ειρήνη;
Δεν ξέρω. Μπορείτε πάντα να πάρετε το ομώνυμο του Τολστόι, να αλλάξετε τα ονόματα των χαρακτήρων και την χώρα του δράματος, και να πάρετε και εσείς "Όσα παίρνει ο Άνεμος". :P


Άκυρο; Ίσως. Εστιασμένο; Νο γουέη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
"Δεν ξέρω με τι όπλα θα γίνει ο Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος. Ξέρω όμως με τι όπλα θα γίνει ο Τέταρτος: με πέτρες και με ξύλα." Άλμπερτ Αϊνστάιν
Μήπως βρισκόμαστε σε αυτή τη φάση... πιο κοντά παρά ποτέ;;;;

Ουδέν κακόν αμιγές καλού έλεγαν οι αρχαίοι....

Ναι πράγματι ο πόλεμος είναι κάτι το αρνητικό και θα έπρεπε να τον αποφύγουμε...αλλά πάντα οι ιστορικοί κοιτάνε ποιοι ήταν οι πραγματικοί και ουσιαστικοί λόγοι που οδήγησαν σε κάποιο πόλεμο και το τέλος του σήμαινε την αλλαγή και την αρχή διαφορετικών πεποιθήσεων, θέσεων ακόμη και πολιτισμών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Θα πω μονο μια φραση για τον πολεμο που διαβασα καπου,πρεπει να ειναι του George Carlin αν δεν κανω λαθος(σε ελευθερη μεταφραση): "Το να πολεμας για την ειρηνη ειναι σαν να **μας για παρθενια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Η ειρήνη υπάρχει στα νεκροταφεία. Ο κόσμος είναι μία ακατάπαυστη πάλη, μία αιώνια σύγκρουση μέσω της οποίας γεννάται η δημιουργία.

ρε συ πως τα πετας ετσι;
τρια ατομα το διαβασαμε και πεσαμε κατω απο τα γελια

που ειδες εσυ πολιτισμικη,οικονομικη,πνευματικη κλπ αναπτυξη εν καιρω συγκρουσεων;

Οχι νεο,ο κοσμος δεν ειναι οπως τα λες.
Δεν ξερω με τι "βια" μεγαλωσες [και εμαθες] αλλα λαθος στα'πανε.
Η γεννηση σου ειναι δωρο και οχι αθλος.

Σημείωση: Τα μηνύματα #7-#18 προήλθαν από το θέμα "Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ο πόλεμος είναι ένα φαινόμενο που απαντάται σε κάθε έκφανση της Ζωής. Στους ανθρώπους, στα ζώα, στα στοιχεία, παντού. Είναι ακατάλυτος νόμος της Φύσης. Υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει. Ο πόλεμος υπάρχει πριν την δημιουργία του ανθρώπινου είδους και δεν εξαρτάται από εμάς.
δηλαδη επειδη υπαρχει μια εμφυτη ταση στους ανθρωπους να συγκρουονται μεταξυ τους σημαινει οτι δεν πρεπει να το αποφευγουμε με καθε τροπο;; δηλαδη ειναι προτιμοτερο να σφαγιαζονται ολοκληροι πληθυσμοι στο ονομα του εθνους(εθνικοι πολεμοι) η οποιασδηποτε ιδεολογιας(π.χ. εμφυλιοι);;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
ρε συ πως τα πετας ετσι;
τρια ατομα το διαβασαμε και πεσαμε κατω απο τα γελια

Δεν αναιρεί κάτι αυτό.

που ειδες εσυ πολιτισμικη,οικονομικη,πνευματικη κλπ αναπτυξη εν καιρω συγκρουσεων;

Εν μέσω συγκρούσεων, ποτέ. Ως αποτέλεσμα της σύγκρουσης, πάντοτε. Και δεν αναφέρομαι μόνο στην ένοπλη σύγκρουση. Ακόμη κι ένας απλός ανταγωνισμός ανθρώπων, είναι ένα είδος σύγκρουσης. Είναι ο μοχλός που κινεί τα πάντα. Τέλος πάντων, στις προηγούμενες δημοσιεύσεις το εξήγησα.

Οχι νεο,ο κοσμος δεν ειναι οπως τα λες.
#Δεν ξερω με τι "βια" μεγαλωσες [και εμαθες] αλλα λαθος στα'πανε.

Σε περίμενα πιο ψαγμένη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Εν μέσω συγκρούσεων, ποτέ. Ως αποτέλεσμα της σύγκρουσης, πάντοτε. Και δεν αναφέρομαι μόνο στην ένοπλη σύγκρουση. Ακόμη κι ένας απλός ανταγωνισμός ανθρώπων, είναι ένα είδος σύγκρουσης. Είναι ο μοχλός που κινεί τα πάντα. Τέλος πάντων, στις προηγούμενες δημοσιεύσεις το εξήγησα.

που το ειδες το παντοτε;; οταν μιλαμε για πολεμο δεν αναφερομαστε σε μια απλη αντιπαραθεση αλλα σε κατι πολυ πιο εντονο (και αιματηρο συνηθως)και σε καθε περιπτωση τα αποτελεσματα που φερει ειναι τα χειριστα.(εφοσον στο χωρο σας γουσταρετε τοσο πολυ αρχαια Ελλαδα διαβαστε και λιγο Θουκιδιδη που τα λεει και πιο ολοκληρωμενα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
που το ειδες το παντοτε;; οταν μιλαμε για πολεμο δεν αναφερομαστε σε μια απλη αντιπαραθεση αλλα σε κατι πολυ πιο εντονο (και αιματηρο συνηθως)και σε καθε περιπτωση τα αποτελεσματα που φερει ειναι τα χειριστα.(εφοσον στο χωρο σας γουσταρετε τοσο πολυ αρχαια Ελλαδα διαβαστε και λιγο Θουκιδιδη που τα λεει και πιο ολοκληρωμενα )

Καταρχάς δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι όταν λες "στον χώρο σας γουστάρετε αρχαία Ελλάδα", γιατί εγώ εδώ εκπροσωπώ τον Πάνο και κανέναν άλλο.
Η σύγκρουση δεν εκδηλώνεται μόνο στα ανθρώπινα πράγματα, αλλά σε κάθε πτυχή της φύσης. Αναφέρομαι γενικά στην έννοια της πάλης, η οποία υπάρχει και στο ανθρώπινο είδος ως θεμελιώδης νόμος της φύσης. Μην το βλέπεις μέσα από το ανθρώπινο πρίσμα. Δες το ιστορικά και σφαιρικά. Πριν την εμφάνιση του ανθρώπου υπήρχε η σύγκρουση; Αναμφίβολα. Υπήρχε στις κοινωνίες των ζώων, στα στοιχεία της φύσης, όπως και σήμερα. Ο άνθρωπος ως οργανικό μέρος της φύσης, υπόκειται κι ο ίδιος στον θεμελιώδη νόμο της σύγκρουσης. Δεν πρόκειται να σταματήσει η σύγκρουση, γιατί δεν εξαρτάται από τον ίδιο. Ο πόλεμος, η σύγκρουση, η πάλη δεν είναι ένα φαινόμενο που προκλήθηκε από το ανθρώπινο είδος. Προϋπήρχε του ανθρώπινου είδους, υπάρχει στο ανθρώπινο είδος και θα υπάρχει μετά την εξάλειψη του ανθρώπινου είδους.

Υ.Γ. Και δεν αναφέρομαι μόνο στην ένοπλη σύγκρουση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι όταν λες "στον χώρο σας γουστάρετε αρχαία Ελλάδα", γιατί εγώ εδώ εκπροσωπώ τον Πάνο και κανέναν άλλο.
Η σύγκρουση δεν εκδηλώνεται μόνο στα ανθρώπινα πράγματα, αλλά σε κάθε πτυχή της φύσης. Αναφέρομαι γενικά στην έννοια της πάλης, η οποία υπάρχει και στο ανθρώπινο είδος ως θεμελιώδης νόμος της φύσης. Μην το βλέπεις μέσα από το ανθρώπινο πρίσμα. Δες το ιστορικά και σφαιρικά. Πριν την εμφάνιση του ανθρώπου υπήρχε η σύγκρουση; Αναμφίβολα. Υπήρχε στις κοινωνίες των ζώων, στα στοιχεία της φύσης, όπως και σήμερα. Ο άνθρωπος ως οργανικό μέρος της φύσης, υπόκειται κι ο ίδιος στον θεμελιώδη νόμο της σύγκρουσης. Δεν πρόκειται να σταματήσει η σύγκρουση, γιατί δεν εξαρτάται από τον ίδιο. Ο πόλεμος, η σύγκρουση, η πάλη δεν είναι ένα φαινόμενο που προκλήθηκε από το ανθρώπινο είδος. Προϋπήρχε του ανθρώπινου είδους, υπάρχει στο ανθρώπινο είδος και θα υπάρχει μετά την εξάλειψη του ανθρώπινου είδους.

Υ.Γ. Και δεν αναφέρομαι μόνο στην ένοπλη σύγκρουση.

H πάλη και σύγκρουση που λες ότι υφίσταται στη φύση υφίσταται καθαρά για λόγους επιβίωσης. Ένας λύκος θα σκοτώσει μόνο για δύο λόγους, είτε για να φάει, είτε για να προστατεύσει τον εαυτό του (ή άλλο μέλος της αγέλης) από κάποιο αρπακτικό. Ο άνθρωπος από την άλλη ενώ τεχνολογικά έχει λύσει μια για πάντα το βιοποριστικό του πρόβλημα συνεχίζει να σκοτώνει ανελέητα.

Θυμάμαι μια ατάκα από το Ροβινσώνα Κρούσο, που συζητούσαν μερικοί νοτιοαμερικανοί κανίβαλοι με Ισπανούς κονκισταδόρες και τους ρωτούσαν γιατί σκοτώνουν τόσους πολλούς ανθρώπους αφού μετά δεν τους τρώνε. Ακόμα και οι απολίτιστοι κανίβαλοι σκοτώνανε μόνο για να φάνε σε αντίθεση με τους πολιτισμένους Ισπανούς.

Η σύγκρουση και η πάλη που αναφέρεις δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να σημαίνει γενοκτονίες και πολέμους. Ακόμα και σε υπανάπτυκτες πάμφτωχες χώρες που πραγματικά σκοτώνει ο άλλος για ένα κομμάτι κρέας η κατάσταση δεν είναι φυσική αλλά τεχνητά δημιουργημένη από άλλους πιο 'πολιτισμένους' ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
πόλεμος πατήρ πάντων

Να 'ξερες πόσο καιρό με προβλημάτισε αυτή η ρήση... σε τρεις λέξεις εμπεριέχει μία τεράστια αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
H πάλη και σύγκρουση που λες ότι υφίσταται στη φύση υφίσταται καθαρά για λόγους επιβίωσης. Ένας λύκος θα σκοτώσει μόνο για δύο λόγους, είτε για να φάει, είτε για να προστατεύσει τον εαυτό του (ή άλλο μέλος της αγέλης) από κάποιο αρπακτικό. Ο άνθρωπος από την άλλη ενώ τεχνολογικά έχει λύσει μια για πάντα το βιοποριστικό του πρόβλημα συνεχίζει να σκοτώνει ανελέητα.

Πολύ σωστό αυτό που λες και επιπροσθέτως να αναφέρω ότι τα ζώα συγκρούονται για τον έλεγχο - οριοθέτηση περιοχών (μυρμήγκια, μέλισσες, θηλαστικά). Οι συγκρούσεις τους είναι μικρής ισχύος σε σύγκριση με αυτές του ανθρώπου. Όμως, εγώ δεν σημειώνω την κλίμακα της σύγκρουσης αλλά την ερμηνεύω ως έννοια - φαινόμενο που συμβαίνει παντού. Οι αρχαίοι πίστευαν ότι ο άνθρωπος είναι φύσει αρπακτικό είδος, ενώ οι μεταγενέστεροι έχουν την πεποίθηση ότι δεν είναι έτσι. Αυτό αρχικά επιβεβαιώθηκε λόγω της αύξησης της τεχνολογίας που χαλιναγώγησε πολλά ένστικτα του ανθρώπου (άγρια για τον σημερινό άνθρωπο), αλλά και πάλι εκδηλώνονται αυτά υπό την μορφή συμφερόντων. Η σύγκρουση δεν σταματά, γιατί δεν εξαρτάται από εμάς.

Θυμάμαι μια ατάκα από το Ροβινσώνα Κρούσο, που συζητούσαν μερικοί νοτιοαμερικανοί κανίβαλοι με Ισπανούς κονκισταδόρες και τους ρωτούσαν γιατί σκοτώνουν τόσους πολλούς ανθρώπους αφού μετά δεν τους τρώνε. Ακόμα και οι απολίτιστοι κανίβαλοι σκοτώνανε μόνο για να φάνε σε αντίθεση με τους πολιτισμένους Ισπανούς.

Όσο πιο ισχυρό και αναπτυγμένο είναι ένα είδος, τόσο πιο καταστροφική είναι η σύγκρουση. Για εμάς τους ανθρώπους η πάλη μεταξύ μυρμηγκιών είναι μηδαμινή, αλλά γι' αυτά είναι θέμα επικράτησης. Όσο για τις πρωτόγονες φυλές, ακόμη κι αυτές συγκρούονταν κι όχι μόνο υπό την μορφή της ένοπλης σύγκρουσης.

Η σύγκρουση και η πάλη που αναφέρεις δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να σημαίνει γενοκτονίες και πολέμους. Ακόμα και σε υπανάπτυκτες πάμφτωχες χώρες που πραγματικά σκοτώνει ο άλλος για ένα κομμάτι κρέας η κατάσταση δεν είναι φυσική αλλά τεχνητά δημιουργημένη από άλλους πιο 'πολιτισμένους' ανθρώπους.

Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα. Και δεν αναφέρομαι μόνο στις ένοπλες συγκρούσεις μεταξύ ανθρώπων, αλλά στην έννοια της σύγκρουσης γενικώς.
Ο σύγχρονος άνθρωπος θεωρεί ότι όσο εξελίσσεται τεχνολογικά μπορεί να αποκοπεί από τη φύση. Σύντομα όμως έρχεται η στιγμή όπου αντικρίζει την αλήθεια: Ότι είναι δέσμιος και μόνον όταν εμπεδώσει αυτή την πραγματικότητα, θα μπορέσει να τη χρησιμοποιήσει προς όφελός του. Οι φιλόσοφοι το κατάλαβαν αυτό και προσπαθούσαν πρώτα να ερμηνεύσουν τον κόσμο, αργότερα με την επικράτηση των δυτικών η άποψη αυτή άλλαξε και επικράτησε η άποψη ότι πρέπει να αλλάξουμε τον κόσμο (Μαρξ). Πώς θα αλλάξεις ένα κόσμο, τον οποίο ακόμη δεν τον κατανόησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ σωστό αυτό που λες και επιπροσθέτως να αναφέρω ότι τα ζώα συγκρούονται για τον έλεγχο - οριοθέτηση περιοχών (μυρμήγκια, μέλισσες, θηλαστικά). Οι συγκρούσεις τους είναι μικρής ισχύος σε σύγκριση με αυτές του ανθρώπου. Όμως, εγώ δεν σημειώνω την κλίμακα της σύγκρουσης αλλά την ερμηνεύω ως έννοια - φαινόμενο που συμβαίνει παντού. Οι αρχαίοι πίστευαν ότι ο άνθρωπος είναι φύσει αρπακτικό είδος, ενώ οι μεταγενέστεροι έχουν την πεποίθηση ότι δεν είναι έτσι. Αυτό αρχικά επιβεβαιώθηκε λόγω της αύξησης της τεχνολογίας που χαλιναγώγησε πολλά ένστικτα του ανθρώπου (άγρια για τον σημερινό άνθρωπο), αλλά και πάλι εκδηλώνονται αυτά υπό την μορφή συμφερόντων. Η σύγκρουση δεν σταματά, γιατί δεν εξαρτάται από εμάς.

Ακόμα όμως και οι συγκρούσεις των ζώων αυτές γίνονται για καθαρά βιοποριστικούς λόγους. Οι μέλισσες π.χ. επειδή τυγχάνει να ασχολούμαι, δεν συγκρούονται συλλογικά π.χ. κυψέλη ενάντια σε κυψέλη αλλά τοπικά, θα σκοτώσουν μια ξένη μέλισσα που θα μπει στην κυψέλη διότι θα κλέψει μέλι κτλ.


Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα. Και δεν αναφέρομαι μόνο στις ένοπλες συγκρούσεις μεταξύ ανθρώπων, αλλά στην έννοια της σύγκρουσης γενικώς.
Ο σύγχρονος άνθρωπος θεωρεί ότι όσο εξελίσσεται τεχνολογικά μπορεί να αποκοπεί από τη φύση. Σύντομα όμως έρχεται η στιγμή όπου αντικρίζει την αλήθεια: Ότι είναι δέσμιος και μόνον όταν εμπεδώσει αυτή την πραγματικότητα, θα μπορέσει να τη χρησιμοποιήσει προς όφελός του. Οι φιλόσοφοι το κατάλαβαν αυτό και προσπαθούσαν πρώτα να ερμηνεύσουν τον κόσμο, αργότερα με την επικράτηση των δυτικών η άποψη αυτή άλλαξε και επικράτησε η άποψη ότι πρέπει να αλλάξουμε τον κόσμο (Μαρξ). Πώς θα αλλάξεις ένα κόσμο, τον οποίο ακόμη δεν τον κατανόησες;

Εγώ πιστεύω πως το φαινόμενο της σύγκρουσης στους ανθρώπους είναι απλά γενετικό κατάλοιπο. Σε αντίθεση με τα ζώα οι άνθρωποι πέρασαν από το απόλυτο χάος στην αφθονία μέσα σε 2500 χρόνια (ή και 500 χρόνια αν πάρουμε το μεσαίωνα ως το απόλυτο χάος). Αυτή η χρονική περίοδος είναι πολύ μικρή για να λειτουργήσει η φυσική επιλογή και να εξαλείψει τέτοια αρχέγονα ένστικτα.

Ο άνθρωπος όσο εξελίσσεται τεχνολογικά μπορεί να αποκοπεί ή και να ελέγξει τη φύση. Αυτό φυσικά προϋποθέτει αυτό που είπες την κατανόηση της φύσης, αλλιώς απλά μπλέκουμε με δυνάμεις που δεν γνωρίζουμε. Προσωπικά δε θεωρώ το Μαρξ φιλόσοφο. Δεν έκανε τίποτα παρά μια συγκέντρωση και ανατύπωση λεγόντων παλαιοτέρων φιλοσόφων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Ακόμα όμως και οι συγκρούσεις των ζώων αυτές γίνονται για καθαρά βιοποριστικούς λόγους. Οι μέλισσες π.χ. επειδή τυγχάνει να ασχολούμαι, δεν συγκρούονται συλλογικά π.χ. κυψέλη ενάντια σε κυψέλη αλλά τοπικά, θα σκοτώσουν μια ξένη μέλισσα που θα μπει στην κυψέλη διότι θα κλέψει μέλι κτλ.

Ακόμη και με αυτό τον τρόπο, υπάρχει η σύγκρουση.

Εγώ πιστεύω πως το φαινόμενο της σύγκρουσης στους ανθρώπους είναι απλά γενετικό κατάλοιπο. Σε αντίθεση με τα ζώα οι άνθρωποι πέρασαν από το απόλυτο χάος στην αφθονία μέσα σε 2500 χρόνια (ή και 500 χρόνια αν πάρουμε το μεσαίωνα ως το απόλυτο χάος). Αυτή η χρονική περίοδος είναι πολύ μικρή για να λειτουργήσει η φυσική επιλογή και να εξαλείψει τέτοια αρχέγονα ένστικτα.

Ο άνθρωπος όσο εξελίσσεται τεχνολογικά μπορεί να αποκοπεί ή και να ελέγξει τη φύση. Αυτό φυσικά προϋποθέτει αυτό που είπες την κατανόηση της φύσης, αλλιώς απλά μπλέκουμε με δυνάμεις που δεν γνωρίζουμε. Προσωπικά δε θεωρώ το Μαρξ φιλόσοφο. Δεν έκανε τίποτα παρά μια συγκέντρωση και ανατύπωση λεγόντων παλαιοτέρων φιλοσόφων.

Ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να πιστεύει όπου θέλει και να βγάζει τα συμπεράσματά του. Ωστόσο, σε ένα σημείο γράφεις "όσο εξελίσσεται τεχνολογικά ο άνθρωπος μπορεί να αποκοπεί ή και να ελέγξει τη φύση". Πραγματικά δεν έχεις συνειδητοποιήσει πόσο ελάχιστοι είμαστε απέναντι στην ισχύ της φύσης. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο οικοσύστημα της Γης, αλλά γενικότερα. Ο άνθρωπος είναι οργανικό σύνολο του κόσμου και υπόκειται στους νόμους του. Για να πάψει να υπόκειται ο άνθρωπος στους νόμους αυτούς, πρέπει να πάψει να είναι μέρος του, δηλαδή να γίνει ένα είδος θεού. Να βρίσκεται εκτός κόσμου για να μην τον επηρεάζουν οι νόμοι του. Αυτό δεν γίνεται. Η τεχνολογία που κατέχουμε σήμερα μπορεί να χαθεί εν μία νυκτί.
Η σύγκρουση υπήρχε πριν την εμφάνισή μας και εξακολουθεί να υπάρχει μετά την εξάλειψη του είδους μας. Ο άνθρωπος όσο προσπαθεί να αποκοπεί από τη φύση, τόσο μεγαλύτερα προβλήματα θα προκαλεί. Όταν θα συνειδητοποιήσει ότι πρέπει να εναρμονισθεί με αυτή, τότε θα χαράξει τον σωστότερο δρόμο. Όμως, για να εναρμονισθεί πρέπει να παραδεχτεί και κάποιες σκληρές αλήθειες. Η φύση δεν αγαπά τα πιο όμορφα παιδιά της, αλλά τα πιο ισχυρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Νεογέννητος

Φυσικά και μπορούμε να αλλάξουμε τη φύση. Στην αρχή την αλλάξαμε φτιάχνοντας μια καλύβα και ανάβωντας μια φωτιά, σήμερα μπορούμε να προκαλέσουμε τεχνιτές βροχές, αύριο θα μπορούμε ίσως να κάνουμε terraforming σε άλλους πλανήτες. Δεν υπάρχουν όρια στην εκέλιξή μας πέρα από τα βιολογικά, που και αυτά κάποια στιγμη ίσως καταφέρουμε να τα εξαλλίψουμε.

Πως ακριβώς εννοείς το να εναρμονιστούμε με τη φύση? Γιατί ακόμη και η ίδια μας η προσπάθεια για επιβίωση μπορεί να θεωρηθεί ως καταπάτηση της φύσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Καταρχάς δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι όταν λες "στον χώρο σας γουστάρετε αρχαία Ελλάδα", γιατί εγώ εδώ εκπροσωπώ τον Πάνο και κανέναν άλλο.
Η σύγκρουση δεν εκδηλώνεται μόνο στα ανθρώπινα πράγματα, αλλά σε κάθε πτυχή της φύσης. Αναφέρομαι γενικά στην έννοια της πάλης, η οποία υπάρχει και στο ανθρώπινο είδος ως θεμελιώδης νόμος της φύσης. Μην το βλέπεις μέσα από το ανθρώπινο πρίσμα. Δες το ιστορικά και σφαιρικά. Πριν την εμφάνιση του ανθρώπου υπήρχε η σύγκρουση; Αναμφίβολα. Υπήρχε στις κοινωνίες των ζώων, στα στοιχεία της φύσης, όπως και σήμερα. Ο άνθρωπος ως οργανικό μέρος της φύσης, υπόκειται κι ο ίδιος στον θεμελιώδη νόμο της σύγκρουσης. Δεν πρόκειται να σταματήσει η σύγκρουση, γιατί δεν εξαρτάται από τον ίδιο. Ο πόλεμος, η σύγκρουση, η πάλη δεν είναι ένα φαινόμενο που προκλήθηκε από το ανθρώπινο είδος. Προϋπήρχε του ανθρώπινου είδους, υπάρχει στο ανθρώπινο είδος και θα υπάρχει μετά την εξάλειψη του ανθρώπινου είδους.
Υ.Γ. Και δεν αναφέρομαι μόνο στην ένοπλη σύγκρουση.
Συμφωνω μαζι σου οτι ο πολεμος--συγκρουση-πες το οπως θες- ειναι νομος της φυσης. Ο ανθρωπος ομως εχει δημιουργησει πολιτισμο και εχει αναπτυχθει πολυ περισσοτερο απο ολα τα υπολοιπα ειδη.Σε πολλες περιπτωσεις εχει γινει κυριος της φυσης ,την εχει υπερβει , γιαυτο και δεν βρισκεται ακομα στις σπηλιες.Γιαυτο και ειναι στο χερι του και πρεπει σε καθε περιπτωση να αποφευγει τον πολεμο που μονο δεινα φερνει
Υ.Γ Το οτι χαρακτηριστηκα κομμουνιστης επειδη εκφραζω διαφορετικη αποψη δεν νομιζω να χρειαζεται να πω ποσο γελοιο ειναι...απλα δειχνει ποσο κολλημενοι ειναι καποιοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Καλησπερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Θα σας επιβαλλω την παρουσια μου για αλλη μια φορα........................Λοιπον η αποψη ,μου για αυτο το θεμα ειναι πως ο πολεμος δεν θα υπηρχε αν δεν ηταν και η ειρηνη οπως και το αντιστροφο.Ακομη ο ανθρωπος δεν εκτιμα το αγαθο που εχει μεχρι να το χασει και μονο οταν παλεψει για αυτο,μονο ετσι θα το εκτιμησει πραγματικα.Και να σας πω κατι.Λιγο οφ τοπικ αλλα τελος παντων.Νομιζω πως ο κοσμος δεν ηταν ποτε τελειος.Και το γνωστο με την εδεμ:μονο οταν ο ανθρωπος χρειαστηκε να παλεψει για τα πιο απλα και πριν απο λιγο αυτονοητα,τοτε μπορεσε να προοδευσει πραγματικα.Νομιζω οτι οι δυσκολιες ακομη κ αι αυτες του πολεμου βοηθουν.Πχ οταν σκλαβωνεται ενας λαος τοτε αντιλαμβανεται οτι ειναι λαος και δενονται ολοι μεταξυ τους.Αλλωστε οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
υγ Ειναι η πιο οφ τοπικ απαντηση που εχω δωσει.Απο αλλου ξεκινησα κι αλλου εφτασα.Αλλα ξερετε τι θελω να πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top