Μπορεί να δημιουργηθεί πίστα F1 στην Ελλάδα;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes:
ΦΤΙΑΧΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΠΙΣΤΑ F1 ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!
Κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο μιας και δεν υπάρχει οργανομένη προσπάθεια, και γενικά στην ελλάδα δεν υπήρχε και το σχετικό ενδιαφέρον κάποτε έκανε απλώς ένα μπαμ αυτή η επιθυμία αλλά απο εκεί και πέρα τπτ άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Τώρα τελευταία, μετά και την δημιουργία πίστας στη γειτονική Τουρκία, έχουν ενταθεί οι προσπάθειες να γίνει επιτέλους!
Αλλά ως συνήθως, τσακωνονται για το που θα γίνει!
Άλλοι λένε στην Πάτρα που είναι εύκολη η πρόσβαση από παντού, άλλοι λένε κάπου στη Μακεδονία, κάπου ακούστηκε και για μια τοποθεσία κοντά στη Λειβαδιά (μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το όνομα), και φυσικά κάποιοι θέλουν να γίνει στην Αθήνα!
(μέχρι και το παλιό αεροδρόμιο προτείνανε!!!!)

Πιστευώ ότι κάποια στιγμή θα δούμε F1 στη χώρα μας!

Το θεμα είναι να επανέλθει το θέαμα στο άθλημα, γιατί έτσι όπως πάει, σε λίγο δεν θα ασχολείται κανείς! Μου φαίνεται γίνεται ότι έγινε με το μπάσκετ στη χώρα μας πριν μερικά χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Τώρα τελευταία, μετά και την δημιουργία πίστας στη γειτονική Τουρκία, έχουν ενταθεί οι προσπάθειες να γίνει επιτέλους!
Αλλά ως συνήθως, τσακωνονται για το που θα γίνει!
Άλλοι λένε στην Πάτρα που είναι εύκολη η πρόσβαση από παντού, άλλοι λένε κάπου στη Μακεδονία, κάπου ακούστηκε και για μια τοποθεσία κοντά στη Λειβαδιά (μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το όνομα), και φυσικά κάποιοι θέλουν να γίνει στην Αθήνα!
(μέχρι και το παλιό αεροδρόμιο προτείνανε!!!!)

Πιστευώ ότι κάποια στιγμή θα δούμε F1 στη χώρα μας!

Το θεμα είναι να επανέλθει το θέαμα στο άθλημα, γιατί έτσι όπως πάει, σε λίγο δεν θα ασχολείται κανείς! Μου φαίνεται γίνεται ότι έγινε με το μπάσκετ στη χώρα μας πριν μερικά χρόνια...
Μάκαρι να γίνει, αν και δεν ξέρω μου φένετε ότι θα υπάρξουν πολλά προβλήματα κατα την δημιουργεία και στο τέλος θα τα παρατήσουν... Πάντως εγώ όπως είπα και πιο πάνω θέλω να γίνει... Πάντως εγώ συνέχεια ακούω ότι θέλουν να γίνουν στην αθήνα (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Exposed νομίζω οτι κάνεις λάθος περι ενδιαφέροντος του ελληνικού κοινού για την F1!!!
όσο για την τοποθεσία που πρέπει να γίνει, θεωρώ ιδανικό το χώρο του Ελληνικού αλλά πραγματικά θα προτιμούσα να γίνει σε περιοχή της επαρχίας, κάτι που θα δραστηριοποιούσε πολλούς ανθρώπους για επενδυτικά ανοίγματα!!!

Φαντάζομαι το πρώτο γκραντ πρι...
οργάνωση και εκδρομούλα με τα κολλητάρια, αραλίκι γύρω-γύρω απο την πιστα, αλητείες το βράδυ στην κοντινότερη πόλη, τραπέζομα!!! μμμ.... ΒΡΡΡΡΡΡΡΡΟΥΥΥΥΥΥΥΜΜ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Founes ο χώρος του Ελληνικού δεν ενδύκνυται!
1ον) όσο μεγάλος και αν είναι (που δεν είναι αρκετός για πίστα με όλα τα παρελκόμενά της!) δεν είναι αρκετός γα να φιλοξενήσει τις όποιες επενδύσεις που μπορούν να γίνουν! Μην ξεχνάμε ότι με εξαίρεση το Μονακό, όλες οι πίστες παγκοσμίως είναι στην εξοχή, δίπλα σε κάποια κωμόπολη, ή ακόμη και στη μέση της ερήμου!!!

2ον) θα δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα στην περιοχή! το πατρικό μου είναι δίπλα σχεδόν στο αεροδρόμιο (από το μπαλκόνι βλέπω τα ραντάρ) και ο θόρυβος των αεροπλάνων ήταν ανυπόφορος! Πόσο μάλλον των μονοθεσίων! Εκτός βέβαια και εαν θέλουμε μια πίστα που θα χρησιμοποιήται μόνο 4 μέρες το χρόνο για έναν αγώνα! Πιστεύω όμως ότι λόγω του καλού κλίματος τησ χώρας μας, μπορούμε να κάνουμε μια πίστα που θα είναι διαθέσιμη όλο το χρόνο για δοκιμές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes:
Exposed νομίζω οτι κάνεις λάθος περι ενδιαφέροντος του ελληνικού κοινού για την F1!!!
Βασικά δεν έχω ασχολήθει πολύ με το θέμα και είναι φαντάζομαι απόλυτα λογικό να μην γνωρίζω ακρίβως το θέμα, σόρρυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Πιστεύω όμως ότι λόγω του καλού κλίματος τησ χώρας μας, μπορούμε να κάνουμε μια πίστα που θα είναι διαθέσιμη όλο το χρόνο για δοκιμές!
Κάτι τέτοιο όμως δεν απαιτεί πολλά λέφτα , νομίζω ότι το κράτος δεν είναι διατεθιμένο να δώσει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Κάτι τέτοιο όμως δεν απαιτεί πολλά λέφτα , νομίζω ότι το κράτος δεν είναι διατεθιμένο να δώσει :(

Τα ίδια λεφτά είναι!
Απλά αν η πίστα γίνει μέσα σε κατοικιμένη περιοχή, είναι δεδομένο ότι θα ξεσηκωθούν οι κάτοικοι!
Ενώ αν γίνει κάπου στην εξοχή... το πολύ πολύ να ξεσηκωθούν τίποτα γίδια!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
εγω αποτι ακουσα τωρα προσφατα στην εκποπη της f1 θα γινει αλλα οχι τωρα σε πεντε μηνες που ακουσα καπου αλλου θα γινει το 2007 στην Αθηνα (δεν θημαμε τωρα που ειχαν πει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Κάτι τέτοιο όμως δεν απαιτεί πολλά λέφτα , νομίζω ότι το κράτος δεν είναι διατεθιμένο να δώσει :(
Απαιτεί όντως πολλά λεφτά αλλά συνήθως σε τέτοιες προσπάθειες τα χώνουν χοντρά οι χορηγοί. Αμιγώς κρατική πίστα F1 δε νομίζω ότι υπάρχει οπότε μάλλον επαφίεται στην τσέπη των επιχειρηματιών μας η προσπάθεια. Βέβαια, πρέπει να βάλει το χεράκι του και το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οτι θα γινει ειναι συγουρο. Στα αλλα δεν τα βρισκουμε... Παλια λεγανε για Ροδο, τωρα μαλλον το αποκλεισανε, τωρα ακουγετε για ελληνικο αλλα ο σουφλιας λεει οχι και ακουγονται και πολλα αλλα μερη. Και το νωριτερο λενε οτι θα ειναι ετιμι το 2011
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,874 μηνύματα.
Ας μείνουμε στο θέμα μας παιδιά! Οποιαδήποτε περαιτέρω παρέκκλιση εξ αυτού θα προστεθεί στα off topic posts.

Ευχαριστούμε,

εκ της διευθύνσεως! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
αν υπήρχε στην Ελλάδα f1 πίστα, θα απέφερε τεράστια κέρδη στην ελληνική οικονομία....
ίσως λόγω χρονοδιαγράμματος των αγώνων
....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
μακαρι να γινοτανε!ακομα και σε αυτο πισω μειναμε!!!και με τετοια κριση δε το βλεπω να γινεται...εδω την εγνατια και κανανε 100 χρονια να την τελιωσουν...σιγα να μη μας φτιαξουν πιστα!!! κλαψ!

και φυσικα μπορει να δημιουργηθει....τι μας λειπει δηλαδη?απλα θα κοστισει το 5πλασιο απο οτι σε αλλες χωρες γιατι εδω πρεπει να παρει μιζα ο βουλευτης, ο μηχανικος α', ο μηχανικος β', το τσιρακι του ταδε, ο μεσαζων ταδε κ.ο.κ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Ο Χ Ι δεν γίνονται τέτοια πράγματα ρε παιδιά... σοβαρευτήτε στην Ελλάδα ζήτ... μην ονειρευεστε!!! αχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ας φτιάξουμε τα σημαντικά πρώτα(υγεία,εκπαίδευση) και μετά η φόρμουλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
έχετε αναρωτηθεί γιατί υπάρχει σε όλες τις γειτονικά ανεπτυγμένες χώρες και όχι στην Ελλάδα...;
η Τουρκία άραγε είναι πιο ανεπτυγμένη χώρα από την Ελλάδα...;
μήπως δεν θέλουν κάποιοι άραγε να δημιουργηθεί και στην Ελλάδα...;
μήπως για οικονομικά ευνόητους λόγους...;
δε θα ήταν φανταστικό αν πραγματοποιούσαμε τη δημιουργία πίστας σε ένα όμορφο νησί...; θα ήταν ακαταμάχητη....
και θα βόηθαγε το κράτος σε αυτή την δύσκολη περίοδο..., ανάπτυξη, τουρισμός, κύρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όταν άνοιξε αυτό το θέμα, ήταν καλύτερες οι εποχές και μπορούσαμε να συζητάμε για τέτοιες πολυτέλειες, είχαμε άλλωστε πρόσφατα διοργανώσει τους περίφημους Ολυμπιακούς αγώνες, που μας έκαναν προς στιγμήν να πιστεύουμε πως όντως είμαστε ανεπτυγμένη χώρα.

Σήμερα όμως, η ανακίνηση αυτού του θέματος μου θυμίζει την παροιμία (ζητώ συγνώμη αλλά οι παροιμίες δεν λογοκρίνονται, όχι τουλάχιστον από μένα):

"Βρακί δεν έχει ο κώλος μας, κουδούνια θέλει ο πούτσος μας"

(πρόλαβα και το έγραψα πριν μπει ο Achilles :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
πιστα F1????Εγω λεω να κοιταξουμε πρωτα να βγουμε απο την κριση και μετα βλεπουμε...για να γινει μια τετοια πιστα πρεπει να πεσει πολυ χρημα...ακομα και για την συντηρηση αργοτερα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenoOz

Νεοφερμένος

Η Lena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πριν χρόνια (προ ολυμπιακών) είχε συζητηθεί το θέμα...και μάλιστα είχε κριθεί ο χώρος του ελληνικού αρκετά κατάλληλος για αυτό...
Αλλά έπεσαν οι ολυμπιακοί (θέλαμε και ολυμπιακούς τρομάρα μας) και χτίσανε εκεί κατι κτήρια (ο θεός να τα κάνει)...και είχαν
πει ότι στην θέση του -υπο κατάρευση σήμερα- αεροδρομίου θα γινόταν μητροπολιτικό πάρκο or something...ωραία ιδέα δεν λέω...ένα πάρκο...για να σαπίσει και αυτό γιατί θα χρειάζεται κονδύλια τα οποία δεν διαθέτουμε και να καταλήξει στέκι ναρκομανών και άστεγων (κανένας ρατσισμός προς τα παιδιά ,μια συζήτηση κάνουμε :P)...
Πιστεύω πως θα ήταν ένας πολύ καλός τρόπος εκμετάλευσης της αχανούς αυτης έκτασης του πρώην αεροδρομίου...Δηλαδή καλύτερα είναι να "κάθεται"?
Επίσης να πληροφορήσω πως η πίστα αν φτιαχτεί θα φτιαχτεί με κεφάλαια της F1...Ουσιαστικά εμείς θα παραχορήσουμε την έκταση και θα καλοσωρήσουμε τους επισκέπτες που θα έρχονται για τους αγώνες...Γιατί πραγματικά υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για την F1 (οσο και για αντίστοιχα ράλλυ) σε όλο τον κόσμο...
Και φυσικά δεν είναι δυνατόν να έχει πίστα η τουρκία και όχι εμείς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top