Ανθολόγιο ιστορικών ρήσεων

Neo

Νεοφερμένος

Ο Πραγματικό όνομα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Περιβαλλοντολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου, δεν μπορεί να καταλάβει ούτε τα λόγια σου. J.R.R Tolkien
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εἷς φρονῶν μυρίων μὴ φρονούντων κρείττων ἐστὶν.

Πλάτωνας

υ.σ: Μια φράση που πρόσφατα παρεξηγήθηκε από έναν παρανοικό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.
Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Η εκδίκηση πηγάζει, πάντοτε, από την αδυναμία της ψυχής που δεν είναι ικανή να δεχτεί προσβολές!


Ρώτησα ένα λουλούδι, ένα πουλί και έναν άνθρωπο τι είναι η αγάπη
και το λουλούδι άνθισε, το πουλί κελάηδησε και ο άνθρωπος δάκρυσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
One looks back with appreciation to the brilliant teachers, but with gratitude to those who touched our human feelings. The curriculum is so much necessary raw material, but warmth is the vital element for the growing plant and for the soul of the child. ~Carl Jung
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
"Μα ο Παραδεισος ειναι κλειστος και κλειδωμενος....
Πρεπει να κανουμε ενα ταξιδι γυρω απο τον κοσμο
για να δουμε μηπως,ισως,εχει μεινει καποια πορτα ανοιχτη."
ΧΑΙΝΡΙΧ ΦΟΝ ΚΛΑΙΣΤ,Κουκλοθεατρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
In three words i can sum up everything i know about life : it goes on ~ Robert Frost
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Παρακολουθώντας την αντανάκλαση της αυγής σε έναν νερόλακκο –
μια σπουδαία μεταφορά.
***
Για τα ψάρια, ο θάνατος παίρνει τη μορφή ενός όμορφου λευκού γλάρου
με μεγάλα φτερά. Εκστατικοί παρακολουθούμε την πτήση του.
***
Τα μάτια ενός εντόμου. Να αντιλαμβάνεσαι τις λεπτομέρειες μέσω της
ανικανότητας να συλλάβεις το όλον.
***
Εξορία από τον εαυτό τον ίδιο.
Η ανεστιότητα της καρδιάς.
***
Έγινε η γη, η βυθισμένη στις στάχτες των σοφών, καθόλου σοφότερη;
***
Όλες οι λέξεις περί του θανάτου είναι ψεύτικες, όπως και όλες οι
ελπίδες. Οι λέξεις είναι φρούδες ελπίδες. Ένας σβώλος χώμα, μια πέτρα,
μια λωρίδα χορτάρι άπληστη για ζωή: αυτά δεν ψεύδονται.
***
Μου άφησες ένα κληροδότημα: τη γη, πτηνά, δέντρα. Μόνο που δεν
ξέρω τι να τα κάνω.
***
Με ρωτά συνεχώς: Είμαι στ’ αλήθεια νεκρός;
***
Η μουσική μάς διδάσκει το πέρασμα του χρόνου. Διδάσκει την αξία της
στιγμής, δίνοντας στη στιγμή αξία. Και μετά μας προσπερνάει. Δεν
φοβάται να χαθεί.
***
Η εγγύτητα της απόστασης.
***
Θέλω να είμαι γη. Να είμαι η γη. Να σε κρατώ σφιχτά στην αγκαλιά
μου. Πάντα.
***
Βαλερύ: «Χτίζοντας το έργο μου χτίζω τον εαυτό μου».
***
Καθήκον μου είναι να χτίσω ξανά τον κόσμο – μετά το τέλος του
κόσμου.

***
Συλλέγοντας βότσαλα για το νέο μωσαϊκό ενός κόσμου που θα
μπορούσα να αγαπήσω.
***
Το σπίτι μου είναι εδώ και καιρό ένας σωρός ερειπίων. Επιμένω να το
ξαναχτίζω και η πραγματικότητα το γκρεμίζει. Ίσως θα ήταν
προτιμότερο να συμβιβαστώ με τα ερείπια.
***
Υπάρχει ένας Θεός της μοναξιάς. Με περιβάλλει ασφυχτικά, όπως ο
αέρας. Τον μελετώ στα τυφλά, με την αφή. Αλλά το σώμα Του βρίσκεται
παντού, διαφεύγον, άυλο.
***
Μια κατάσταση εσωτερικής προθυμίας και αναμονής. Είμαι έτοιμη για
όλους τους ευαγγελισμούς.
***
Η καρδιά – μια δυσφημισμένη λέξη, η ντροπή των ποιητών.
***
Δημιουργούμε την αιωνιότητα από τα απομεινάρια του χρόνου.
***
Στον δικό του Δον Κιχώτη, ο Μιλασέβσκι5 γράφει ότι ο δρόμος για τον
άλλον κόσμο περνά μέσα από το πατρικό σπίτι.


Άννα Καμιένσκα, Σημειωματάριο
μτφρ: Χρ. Χρυσόπουλος





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Social progress can be measured by the social position of the female sex.

Karl Marx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voluptuousNex

Νεοφερμένος

Η voluptuousNex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εχει γυρίσματα η ζωή και παίρνω ότι αξίζω,εσύ παίρνεις τ αρχίδ*α μου...τυχαίο δε νομίζω...
Ανώνυμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
"Δεν γινεται να μαθεις χωρις
να ξεβολευτεις λιγακι.
Δεν γινεται να μαθεις χωρις να
ξεβολεψεις και τους αλλους."
ΤΣΑΡΛΣ ΦΟΡΤ,ΑΓΡΙΑ ΤΑΛΕΝΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
All children are artists. The problem is how to remain an artist once he grows up.
Pablo Picasso
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
I believe in God, but not as one thing, not as an old man in the sky. I believe that what people call God is something in all of us. I believe that what Jesus and Mohammed and Buddha and all the rest said was right. It's just that the translations have gone wrong.
John Lennon


When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down happy. They told me I didn't understand the assignment. I told them they didn't understand life.
- John Lennon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Διπλωμάτης είναι ο άνθρωπος που σου λέει να πας στο διάβολο με τέτοιο τρόπο,
που πραγματικά αδημονείς να αρχίσεις το ταξίδι.
Caskie Stinnet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Διπλωμάτης είναι ο άνθρωπος που σου λέει να πας στο διάβολο με τέτοιο τρόπο,
που πραγματικά αδημονείς να αρχίσεις το ταξίδι.
Caskie Stinnet

χαχαχαχα :P

All we are saying is give peace a chance.
John Lennon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
"Το μυαλο δεν αλλαζει με τον τοπο η το χρονο,
το μυαλο εχει τη δικη του θεση,κι απο μονο του
μπορει να φτιαξει εναν Παραδεισο απο την
Κολαση και μια Κολαση απο τον Παραδεισο."
ΤΖΩΝ ΜΙΛΤΟΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Emancipate yourselves from mental slavery, none but ourselves can free our minds!
Bob Marley
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Όταν χαιρετώ έναν θρησκομανή, αισθάνομαι την ανάγκη να πλύνω τα χέρια μου.
Φρίντριχ Νίτσε


Επιμένω πως ένα καμπαναριό εκκλησίας με αλεξικέραυνο στην κορυφή δείχνει έλλειψη αυτοπεποίθησης.
Doug Mcleod


Δεν γνωρίζω αν υπάρχει Θεός, αλλά για την υπόληψή του, θα ήταν καλύτερα αν δεν υπάρχει.
Jules Renard

Είμαι επιφυλακτική προς εκείνους που γνωρίζουν πολύ καλά τι θέλει ο θεός, γιατί παρατηρώ πως συμπίπτει πάντα με τις δικές τους επιθυμίες.
Susan B. Anthony


Όταν ήμουν παιδί προσευχόμουν κάθε βράδυ για ένα καινούργιο ποδήλατο. Μετά κατάλαβα πως ο Κύριος δεν δουλεύει έτσι, οπότε έκλεψα ένα και του ζήτησα να με συγχωρέσει.
Emo Philips


Δόξα τω Θεώ, είμαι άθεος.
Salvador Dali


Όχι μόνο δεν υπάρχει θεός, αλλά προσπάθησε εσύ να βρεις υδραυλικό Σαββατοκύριακο.
Γούντι Άλεν


Όλες οι θρησκείες είναι θεμελιωμένες στο φόβο των πολλών και στην εξυπνάδα των λίγων.
Stendhal
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αυτό που οι φασίστες μισούν πάνω απ’ όλα, είναι η ευφυΐα.
Miguel de Unamuno

Ο φασισμός αρχίζει με τη σκέψη ότι όλοι οι άλλοι είναι ανόητοι.
Paul Valery
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Maybe the atheist cannot find God for the same reason a thief cannot find a policeman.

Francis Thompson
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Never forget what a man says to you when he is angry.
- Henry Ward Beecher

Those who cannot remember the past are condemned to repeat it.
Santayana

The greatest weakness of most humans is their hesitancy to tell others how much they love them while they're still alive.
O. A. Battista
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top