Ο σεξισμός της ελληνικής κοινωνίας

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η ελληνική κοινωνία είναι σεξιστική, όχι ερωτική. Ο σεξισμός είναι για μένα κοινωνικό και πολιτιστικό φαινόμενο, μία από τις πολλές επιπτώσεις της έλλειψης αισθητικής και εκφράζεται κυρίως μέσω του λόγου και της επικοινωνίας. Σε ένα πρώιμο στάδιο, εκδηλώθηκε ως το γνωστό greek καμάκι στις διακοπές. Σε ένα μεταγενέστερο στάδιο πήρε ανεξέλεγκτες διαστάσεις. Ο σεξισμός είναι κοινωνικό φαινόμενο σε εποχές όπως η σημερινή. Αφορμή τα πολλά σεξιστικά σχόλια που διαβάζω σε πολλά μέρη στο διαδίκτυο, από φόρα και μπλογκς έως βίντεο youtube, όπου μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα βίντεο για τη μουσική της Μανωλίδου ή μια συνέντευξη που παίρνει η Βίλυ Φλέσσα από κάποιον και από κάτω να υπάρχουν χιλιάδες σχόλια σεξιστικού περιεχομένου, όπως : εγώ κα@@@@σα με τα @@@ της πάντως, τί μου@@@@α αυτή η τάδε δημοσιογράφος, θέλω να βγάλω τα μάτια μου με αυτήν, θέλει μια @@@@ να στρώσει αυτή και άλλα πολλά παρόμοια, ενώ το θέμα είναι πολιτικό, δημοσιογραφικό, καλλιτεχνικό ή άσχετο και σίγουρα δεν παρουσιάζεται σε ένα πορνοπεριοδικό. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι 'Ελληνες είναι άκρως σεξιστές, πεινάλες για σεξ και σαβουρο@@@μηδες, ειδικά οι άντρες. Ενώ δεν παρατηρώ παρά μόνο σπάνια σεξιστική συμπεριφορά εκ μέρους των γυναικών. Οι Ελληνίδες και σε αυτό τον τομέα υπερέχουν.

ό,που είδατε @@@@ βάλτε ηχητικό μπίπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Το εχω παρατηρησει κι εγω.. Τοση καψα πια! Ημαρτον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ ότι οι γυναίκες δεν είναι στον ίδιο βαθμό σεξίστριες με τους άνδρες. Το αν κρύβονται πίσω από τον "παρθενικό" μανδύα τους δεν τους δίνει καμία υπεροχή. Σεξιστής δεν είναι μόνο αυτός που το εκδηλώνει αλλά και αυτός που το υποδέχεται. Πως είναι δυνατόν, π.χ. να υπάρχει τόσος σεξισμός στο διαδίκτυο από τους άνδρες-καμάκια και να είναι αναποτελεσματικός τελείως; Δεν ευσταθεί λογικά, ας είμαστε ειλικρινείς: Τα κορίτσια κα@@λώνουν το ίδιο, αν πρόκειται μάλιστα για στερημένες παντρεμένες, εκεί να δεις, στην πέφτουν στα ίσια. :P

Οι γυναίκες δεν το έχουν εύκολο το διαδίκτυο ακόμα, γι' αυτό είναι στατιστικά λιγότερες. Σεξιστής γίνεται αυτός που απλά δεν έχει σεξ στη ζωή του φυσιολογικά, μόνο περιστασιακά, ή καθόλου. Αν έχεις φυσιολογική σεξουαλική ζωή δεν έχεις ανάγκη για περαιτέρω εκτόνωση.

Επίσης υπάρχει μια ψυχοκοινωνική διάσταση γύρω από το σεξ. Για μένα δεν είναι κάτι βρώμικο, ούτε αισθητικά μεμπτό να πεις: "Αχ μωράκι, φούντωσα". :slourp: Εξαρτάται πότε το λες και σε ποιον αποδέκτη. Εδώ ναι, θα συμφωνήσω....έχουμε γίνει όλοι εκτονωτήρια των ορμονών μας. Όπου και να είμαστε, όποτε και να είμαστε, βαράμε αβέρτα μαλακίες. :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Το πως μιλαει ο καθενας και την λεει με τον συντροφο του ή με τον οποιο "εχει σχεσεις" anyway, δεν εχει καμια σχεση...Αλλα οντως, αν δεν υπηρχαν και τα κοριτσακια που στα σχολια "κα@λα εισαι" απαντανε "χαχα ευχαριστω πολυ" και δεν ειχαν αυτες τις "οχι και τοσο μαζεμενες" φωτογραφιες.. το ενισχυουν και οι γυναικες οσο να ναι.. αλλα δεν νομιζω οτι ειναι μονο ελληνικο το φαινομενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Επίσης υπάρχει μια ψυχοκοινωνική διάσταση γύρω από το σεξ. Για μένα δεν είναι κάτι βρώμικο, ούτε αισθητικά μεμπτό να πεις: "Αχ μωράκι, φούντωσα". :slourp: Εξαρτάται πότε το λες και σε ποιον αποδέκτη. Εδώ ναι, θα συμφωνήσω....έχουμε γίνει όλοι εκτονωτήρια των ορμονών μας. Όπου και να είμαστε, όποτε και να είμαστε, βαράμε αβέρτα μαλακίες. :upside:

To αχ μωράκι φούντωσα που θα πεις στη σύντροφό σου τί σχέση έχει με τον σεξισμό ; Και δημόσια να το πεις ή να το γράψεις δεν είναι χυδαίος σεξισμός. Εδώ μιλάμε έχει γεμίσει το δίκτυο με λέξεις όπως μου@@@, πού@@@ και γαμ@@@ια, κα@@@νω και τον πα@@@εις, θέλω να τη γα@@@@ στεγνά και άλλα παρόμοια. Για σοβαρά βίντειο μιλάω, όχι για κάποια sites για σεξ ή ερωτισμό, σε βίντεο πολιτικής πχ. Μη πορνογραφικά βίντεο και sites. Σου παραθέτω ένα που έκανα copy τώρα από ένα βίντεο μιας εκμπομπής από το Ράδιο Αρβύλα :
καλο μουνι ρε πουστη, θα την αφηνα να μου τον δει σιγουρα :)
Αν κάνεις μια βόλτα στα youtube 5 στα 10 βίντεο που έχουν ανέβει με καθαρά πολιτικό θέμα, ό,που υπάρχει γυναίκα, όλο και κάποιοι γράφουν παρόμοια, μιλάμε για 10-20 τέτοιου ύφους σχόλια σε κάθε βίντεο, ενώ ό,που υπάρχει ένας όμορφος ή σέξυ άντρας, καμμία γυναίκα δεν αφήνει σεξιστικό σχόλιο.
Αυτό δεν δείχνει κάτι για τις Ελληνίδες γυναίκες και τις γυναίκες γενικότερα ; Θα μπορούσαν να άφηναν σεξιστικά σχόλια εφόσον στο νετ είναι ανώνυμες, δεν το κάνουν όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι αφελές και λίγο άκυρο; Σεξισμός δεν είναι η διάκριση των δύο φύλων; Δηλαδή, εγώ νόμιζα ότι αυτή η έννοια δεν έχει να κάνει με σεξουαλικό περιεχόμενο αλλά με τις παράλογες διακρίσεις μεταξύ ανδρών και γυναικών. Αν γίνεται ας μου εξηγήσει κάποιος :)

Πάντως, το internet (και όχι μόνο) είναι γεμάτο από χυδαίες εκφράσεις που όταν γίνονται και σε εσένα τον ίδιο σε φέρνουν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι αφελές και λίγο άκυρο; Σεξισμός δεν είναι η διάκριση των δύο φύλων; Δηλαδή, εγώ νόμιζα ότι αυτή η έννοια δεν έχει να κάνει με σεξουαλικό περιεχόμενο αλλά με τις παράλογες διακρίσεις μεταξύ ανδρών και γυναικών. Αν γίνεται ας μου εξηγήσει κάποιος :)

'Όχι. Σεξισμός είναι η υπερβολική έμφαση στο σεξ για μένα. 'Οταν το σεξ γίνεται -ισμός δηλαδή περίπου ιδεολογία και το επίκεντρο της ζωής και χρωματίζει τα πάντα στην καθημερινότητά του και κάποιος κρίνει τα πάντα με βάση αυτό και για αυτό. Στην Ελλάδα τον ταυτίζω με την φαλλοκρατία - ανδροκρατία. Φαλλοκράτη που να μην είναι σεξιστής δεν έχω γνωρίσει. Αντίθετα μητριαρχέσσες :P ή φεμινίστριες όλες είναι αντισεξίστριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
'Όχι. Σεξισμός είναι η υπερβολική έμφαση στο σεξ για μένα. 'Οταν το σεξ γίνεται -ισμός δηλαδή περίπου ιδεολογία και το επίκεντρο της ζωής και χρωματίζει τα πάντα στην καθημερινότητά του και κάποιος κρίνει τα πάντα με βάση αυτό και για αυτό. Στην Ελλάδα τον ταυτίζω με την φαλλοκρατία - ανδροκρατία. Φαλλοκράτη που να μην είναι σεξιστής δεν έχω γνωρίσει. Αντίθετα μητριαρχέσσες :P ή φεμινίστριες όλες είναι αντισεξίστριες.
Σεξισμός δεν είναι η υπερβολική έμφαση στο σεξ, αλλά είναι η συμπεριφορά που εκφράζει υποτίμηση απέναντι στις γυναίκες (σύμφωνα πάντα με τον ορισμό που δίνει ο κος Μπαμπινιώτης στο Μικρό Λεξικό του). Εν μέρει συμφωνώ με την ταύτιση με την φαλλοκρατία που κάνεις γιατί ο φαλλοκράτης είναι και σεξιστής.

@parafernalia
Λαμβάνοντας υπ' όψιν την παραπάνω διευκρίνιση δεν μπορώ να καταλάβω πώς θεωρείς ότι οι γυναίκες είναι ... σεξίστριες! :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Αυτό δεν δείχνει κάτι για τις Ελληνίδες γυναίκες και τις γυναίκες γενικότερα ; Θα μπορούσαν να άφηναν σεξιστικά σχόλια εφόσον στο νετ είναι ανώνυμες, δεν το κάνουν όμως.

Στη σεξουαλική συμπεριφορά της γυναίκας, είθισται αυτή να είναι ο αποδέκτης. Γι' αυτό και έχει γεμίσει όλο το facebook στριγκάκια και γούτσου-γούτσου. Για να προκαλέσουν το σεξισμό των ανδρών. Δεν ξέρω πόσα χρόνια κάνεις chatting και σε τι βαθμό αλλά η "πουτανιά" πέφτει σύννεφο.

Εγώ βέβαια δεν το θεωρώ κακό, ούτε πρόστυχο. Όλοι έχουμε ανάγκες και τις εκτονώνουμε. Αν αυτό προσβάλει την αισθητική σου μπορείς απλά να μην παίρνεις μέρος, τώρα γιατί θέλεις να "ανεβώ" στο σαλόνι σου δεν το καταλαβαίνω. :hmm:

Ο σεξισμός έχει διάφορες εκφάνσεις, και το "αχ μωράκι φούντωσα" μπορείς να το πεις εύκολα και σε μια άγνωστη στο νετ, ακόμα και σε ένα μπαράκι που το γκομενάκι επιδεικνύει τον σφικτό πισινό της που με τόσο κόπο έχτιζε στα γυμναστήρια. Όλα είναι μια ιδέα. Άλλοι πετάνε προστυχάντζες για χαβαλέ, άλλοι από σουρεαλαγνία, άλλοι για καφρίλα η οποία κι αυτή έχει μια κοινωνική διάσταση. Σεξιστικό είναι να πεις και τον Πάγκαλο κρεατογούρουνο και τον Τζέφρυ μούλικο ιερόδουλης. Δεν θα κάτσω να επικροτήσω τέτοιες συμπεριφορές γιατί απλά είναι ανούσιες, δεν είμαι εγώ όμως αυτός που θα τις καταδικάσει.

Δεν σου αρέσει δεν συμμετέχεις. Συμμετέχεις, σημαίνει ότι κρυφο-γουστάρεις. Γουστάρεις μαγκιά σου, κράτα τα προσχήματα και όσο ο άλλος δεν ενοχλείται ρίξε όσα @@ ποθεί η ψυχή σου! Αυτές οι συμπεριφορές δεν είναι παρά αντιδράσεις σε μια παθογόνα, στρεσογόνα, καταναλωτική και μαλακισμένη κοινωνία. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγώ βέβαια δεν το θεωρώ κακό, ούτε πρόστυχο. Όλοι έχουμε ανάγκες και τις εκτονώνουμε. Αν αυτό προσβάλει την αισθητική σου μπορείς απλά να μην παίρνεις μέρος, τώρα γιατί θέλεις να "ανεβώ" στο σαλόνι σου δεν το καταλαβαίνω. :hmm:

Δεν απευθύνθηκα σε σένα, γιατί απλά δεν σε είχα για σεξιστή από το ύφος της γραφής σου. Αν είσαι ή αν έχεις τη μύγα δικό σου θέμα.

Δεν σου αρέσει δεν συμμετέχεις. Συμμετέχεις, σημαίνει ότι κρυφο-γουστάρεις. Γουστάρεις μαγκιά σου, κράτα τα προσχήματα και όσο ο άλλος δεν ενοχλείται ρίξε όσα @@ ποθεί η ψυχή σου! Αυτές οι συμπεριφορές δεν είναι παρά αντιδράσεις σε μια παθογόνα, στρεσογόνα, καταναλωτική και μαλακισμένη κοινωνία. :whistle:
Ποιές συμπεριφορές ; Δεν κατάλαβα ; 'Εχεις κάτι προσωπικό μαζί μου ; Και ποιός σου είπε ότι μένω σε σαλόνια όπως είπες και ότι μάλιστα θέλω να σε ανεβάσω σε αυτά ; Και στο στάβλο να ήμουν όμως δεν θα σε ήθελα για παρέα αν έδειχνες λιγούρης σεξιστής όμως. Υπάρχουν και στα χωράφια και στους στάβλους κύριοι και κυρίες. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Υποβαθμίζωντας ή αφαιρώντας τα αισθήματα απο την ζωή μας γενικότερα, τότε οι επαφές μας με το οτιδήποτε ή με τον οποιοδήποτε γίνωνται στεγνές,στυγνές σαν συναλλαγή.Γιατί τότε τα υποβαθμίζουμε ή τα αφαιρούμε;Γιατί τα αισθήματα θέλουν κόπο για να αναπτυχθούν.....κ σε αυτήν την κοινωνία, ο κόπος,είναι κάτι κακό....το καλό είναι να βολευόμαστε.Φυσικά αυτό δεν το βλέπουμε μόνο στην κατεστραμένη σεξουαλικότητα αυτής της κοινωνίας αλλά σε όλα τα επίππεδα της.Ζούμε δυστηχώς στην εποχή του μεγάλου στ'αρχιδισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Ποιές συμπεριφορές ; Δεν κατάλαβα ; 'Εχεις κάτι προσωπικό μαζί μου ; Και ποιός σου είπε ότι μένω σε σαλόνια όπως είπες και ότι μάλιστα θέλω να σε ανεβάσω σε αυτά ; Και στο στάβλο να ήμουν όμως δεν θα σε ήθελα για παρέα αν έδειχνες λιγούρης σεξιστής όμως. Υπάρχουν και στα χωράφια και στους στάβλους κύριοι και κυρίες. :whistle:

Τις περισσότερες φορές όταν γράφω στο e-steki δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κανέναν. Παίρνω μία αφορμή και κάνω μια αφαίρεση - γενίκευση για να προχωρήσει η κουβέντα. Αυτό γίνεται επειδή όπως εγώ δεν κάθομαι να ασχοληθώ με τι προσωπική εντύπωση δίνω στους άλλους, έτσι και οι άλλοι θεωρώ ότι δεν το παίρνουν προσωπικά μαζί μου. Όταν αναφερθώ προσωπικά γίνεται με τρόπο απόλυτο, ξεκάθαρο, που δεν χρειάζεται καν ο άλλος να ρωτάει. Μπαμ και κάτω. Δεν είναι μεμπτό να θέλεις να είσαι στο δικό σου όμορφο σαλόνι αισθητικής. Είναι δικαίωμά σου. Εδώ συζητάμε ένα πιο ευρύ κοινωνικό φαινόμενο.

Η επικράτηση μιας εκλεπτισμένης ηθικής ή αισθητικής ήταν ανέκαθεν ένα κοινωνικό συμβόλαιο. Στην πορεία αυτό εγκαταλείφθηκε γιατί όλα μετρώνται με το χρήμα. Αφού το στριγκάκι, ένα υφασματάκι τόσο δα, πουλάει περισσότερο άσε τα κορίτσια να το δείχνουν ξεβράκωτες, κάνε προμόσιον με το πλέι-μπόι και το μαξ το λάιφ-στάιλ, άσε ελεύθερα τα αρσενικά να εκθειάζουν τα κάλοι. Όπως έλεγε και ένας παλιός αριστερός του Ρήγα: "Αν δείχνεις κώλους, κώλους θα πάρεις στο μυαλό!" :P

Λιγούρια είναι όλοι όσοι απέχουν απ' το σεξ καιρό, εκτός αν κάτι δεν πάει καλά με το βιορυθμό τους. Τώρα το πως το παρουσιάζουν - είτε με σπυράκια, είτε με τη γλώσσα έξω :slourp: - είναι θέμα αισθητικής, παιδείας, συμφωνώ. Αλλά δεν αλλάζει κάτι στην ουσία. Όσο περισσότερος λόγος γίνεται γύρω από το σεξ, όσο περισσότερο ενοχοποιείται, όσο πιο δύσκολο είναι να το αποκτήσεις με φυσιολογικό τρόπο, άλλο τόσο οι σεξιστικές εκφράσεις θα δίνουν και θα παίρνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η επικράτηση μιας εκλεπτισμένης ηθικής ή αισθητικής ήταν ανέκαθεν ένα κοινωνικό συμβόλαιο. Στην πορεία αυτό εγκαταλείφθηκε γιατί όλα μετρώνται με το χρήμα. Αφού το στριγκάκι, ένα υφασματάκι τόσο δα, πουλάει περισσότερο άσε τα κορίτσια να το δείχνουν ξεβράκωτες, κάνε προμόσιον με το πλέι-μπόι και το μαξ το λάιφ-στάιλ, άσε ελεύθερα τα αρσενικά να εκθειάζουν τα κάλοι. Όπως έλεγε και ένας παλιός αριστερός του Ρήγα: "Αν δείχνεις κώλους, κώλους θα πάρεις στο μυαλό!" :P

Αχ βρε para, αχ, όλα με πολιτική ματιά τα βλέπεις κι από ότι φαίνεται με κομματική, ακόμα χειρότερα. Λες και ακούω τους κομματικούς φοιτητές στο Γιουνιβέρσιτυ. Ξεκόλα λίγο. Και γω σε οικογένεια ρηγάδων ανήκω, αλλά δεν συνεμορφώθην προς τας υποδείξεις κανενός που λέει το άσμα του μέγιστου. Τί μπλέκεις με την αισθητική και το σεξισμό το εκάστοτε πολιτικό σύστημα ; Η κακή αισθητική δεν μανατζάρεται μόνο από το καταραμένο κεφάλαιο. Η αισθητική των Σοβιετικών ήταν καλύτερη ; 'Οσο για τους πρώην ρηγάδες άσε, τους είδαμε, αυτοί κυβερνούν 35 χρόνια και η αισθητική τους. Συμφωνώ ότι όλα άρχισαν πια όλα να μετριούνται με το χρήμα, τότε γιγαντώθηκε ο σεξισμός και το εμπόριο του σεξ και η αγάπη και ο ερωτισμός άρχισαν να χάνουν στα σημεία. Πώς μπορείς να είσαι υπέρ μιας προοδευτικής κοινωνίας και να λες όλα αυτά τα ωραία και από την άλλη να υπερασπίζεσαι το σεξισμό λέγοντας άστα όπως είναι ; 'Οταν θέλουμε να αφήσουμε τα πράγματα όπως είναι, αυτή είναι η πραγματική συντήρηση, το λέει και η λέξη "συντηρώ". Ο σουρεαλισμός που ανέφερες δε παραπάνω, δεν έχει καμμία σχέση με το σεξισμό ίσα ίσα ο σουρεραλισμός ήταν και είναι κυρίως σαλονάτος. Αριστερός μεν, σαλονάτος δε. Κουλτούρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Αχ βρε para, αχ, όλα με πολιτική ματιά τα βλέπεις κι από ότι φαίνεται με κομματική, ακόμα χειρότερα. Λες και ακούω τους κομματικούς φοιτητές στο Γιουνιβέρσιτυ. Ξεκόλα λίγο. Και γω σε οικογένεια ρηγάδων ανήκω, αλλά δεν συνεμορφώθην προς τας υποδείξεις κανενός που λέει το άσμα του μέγιστου. Τί μπλέκεις με την αισθητική και το σεξισμό το εκάστοτε πολιτικό σύστημα ; Η κακή αισθητική δεν μανατζάρεται μόνο από το καταραμένο κεφάλαιο. Η αισθητική των Σοβιετικών ήταν καλύτερη ; 'Οσο για τους πρώην ρηγάδες άσε, τους είδαμε, αυτοί κυβερνούν 35 χρόνια και η αισθητική τους. Συμφωνώ ότι όλα άρχισαν πια όλα να μετριούνται με το χρήμα, τότε γιγαντώθηκε ο σεξισμός και το εμπόριο του σεξ και η αγάπη και ο ερωτισμός άρχισαν να χάνουν στα σημεία. Πώς μπορείς να είσαι υπέρ μιας προοδευτικής κοινωνίας και να λες όλα αυτά τα ωραία και από την άλλη να υπερασπίζεσαι το σεξισμό λέγοντας άστα όπως είναι ; 'Οταν θέλουμε να αφήσουμε τα πράγματα όπως είναι, αυτή είναι η πραγματική συντήρηση, το λέει και η λέξη "συντηρώ". Ο σουρεαλισμός που ανέφερες δε παραπάνω, δεν έχει καμμία σχέση με το σεξισμό ίσα ίσα ο σουρεραλισμός ήταν και είναι κυρίως σαλονάτος. Αριστερός μεν, σαλονάτος δε. Κουλτούρα :P

Ο σουρεαλισμός, το θέατρο, η επιθεώρηση, φυσικά και δεν είναι σεξισμός, όμως κι αυτά αντλούν στοιχεία από μια σεξιστική κοινωνία. Όταν πηγαίνεις π.χ. να δεις την παράσταση "Το Μιμή σέρνει καράβι" :P έχει μια δόση σεξισμού, χαριτωμένη μεν αλλά με πολλά υπονοούμενα. Γι' αυτό λέω ότι σε όλα υπάρχουν διαφορετικές εκφάνσεις. Για πολλούς σεξιστής και πρόστυχος είναι και ο Τζίμης Πανούσης, για άλλους είναι ο βασιλιάς του κιτς και τον λατρεύουν γι' αυτό!

Το ότι χρησιμοποίησα μια έξυπνη έκφραση ενός αριστερού Ρηγά που μου ήρθε στο μυαλό, δεν σημαίνει ότι είμαι Ρηγάς, κομματικοποιημένος και οτιδήποτε τέτοιο. Είμαι όμως πολιτικοποιημένος γιατί θεωρώ ότι τα περισσότερα ξεκινούν και καταλήγουν από το κοινωνικοπολιτικό σύστημα που επιβάλλεται στην καθημερινότητά μας. Ίσως όχι όλα, αλλά η πλειοψηφία των ανθρώπων που έχει φυσικά το προσωπικό, υποκειμενικό και δύσκολα να μελετηθεί προφίλ, στη βάση του ταυτίζεται με τα κοινωνικά πρότυπα που επιβάλλονται απ΄το επικρατέστερο πολιτικό σύστημα. Η αισθητική φίλε Dr, είναι θα έπρεπε να είναι πολιτική πράξη. Δεν αναφέρομαι σε κάποιο πολιτικό σύστημα, αλλά στις σχέσεις που αναπτύσσει η Κοινωνία των Πολιτών. Τώρα αν ψάξουμε να βρούμε τι εξειδικευμένο κουβαλάει ο κάθε σεξιστής στο κεφάλι του, δεν θα τελειώσουμε ποτέ.

Δεν υπερασπίζομαι το σεξισμό. Λέω απλά ότι αν μελετήσουμε την εκδήλωσή του στη σφαίρα του προσώπου, χάνουμε την ουσία γιατί είναι η ίδια η εκδήλωση αυτή που αλλοιώνει το πρόσωπο. Σαν να κάθεσαι να ασχολείσαι έναν-έναν με τους σκατόμυαλους της κοινωνίας και να λες, αυτός είναι περισσότερο απ' τον άλλο; Είναι όμως η εκδήλωση του σεξισμού αποτέλεσμα προσωπικής παθογένιας ή κοινωνικής; Στο δικό μου το μυαλό, προφανώς και ισχύει το δεύτερο.

Αν θέλουμε να μιλήσουμε γενικά για το φαινόμενο του σεξισμού της ελληνικής κοινωνίας, θα πρέπει:

α) Να ορίσουμε αν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε ελληνικό ή ξένο σεξισμό
β) Πως αυτός ο σεξισμός επηρεάζει την κοινωνία
γ) Ποιες είναι οι διαφορετικές εκφάνσεις του
δ) Τι τον προκαλεί

Όταν κάποιος βρίζει χυδαία στο Youtube, βρίζει χυδαία και στην υπόλοιπη ζωή του; Η απάντησή μου είναι ότι μέσα του, ναι. Σε άλλες καταστάσεις συνείδησης θα χρησιμοποιήσει άλλες εκφάνσεις, η πηγή όμως είναι ίδια. Αν πάει για ποδηλασία π.χ. και περάσει κάτω από μια στοά θα στριγκλίσει σαν κανίβαλος. Αν κάποιος πάει στην άκρη για κάποιο λόγο θα βρεθεί ένας άλλος να πει: "Άντε ρε ψοφίμι". Αν μια κοπέλα οδηγάει από φόβο λίγο πιο αργά, θα φωνάξουν "άντε μωρή ξανθιά". Σε αυτό λοιπόν το πανηγύρι των ζουρλών όπου η μισή Ελλάδα βρίζει την άλλη μισή, εμένα δεν μου κάνει αίσθηση να διαβάζω σε ένα chat:

"Μωράκι, τι έξυπνη που είσαι! Πιάνεις πουλιά στον αέρα!" :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Αφορμή τα πολλά σεξιστικά σχόλια που διαβάζω σε πολλά μέρη στο διαδίκτυο, από φόρα και μπλογκς έως βίντεο youtube, όπου μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα βίντεο για τη μουσική της Μανωλίδου ή μια συνέντευξη που παίρνει η Βίλυ Φλέσσα από κάποιον και από κάτω να υπάρχουν χιλιάδες σχόλια σεξιστικού περιεχομένου, όπως : εγώ κα@@@@σα με τα @@@ της πάντως, τί μου@@@@α αυτή η τάδε δημοσιογράφος, θέλω να βγάλω τα μάτια μου με αυτήν, θέλει μια @@@@ να στρώσει αυτή και άλλα πολλά παρόμοια, ενώ το θέμα είναι πολιτικό, δημοσιογραφικό, καλλιτεχνικό ή άσχετο και σίγουρα δεν παρουσιάζεται σε ένα πορνοπεριοδικό. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι 'Ελληνες είναι άκρως σεξιστές, πεινάλες για σεξ και σαβουρο@@@μηδες, ειδικά οι άντρες. Ενώ δεν παρατηρώ παρά μόνο σπάνια σεξιστική συμπεριφορά εκ μέρους των γυναικών. Οι Ελληνίδες και σε αυτό τον τομέα υπερέχουν.

ό,που είδατε @@@@ βάλτε ηχητικό μπίπ.
Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα σχόλια γίνονται από άτομα- άντρες χαμηλού μορφωτικού επιπέδου και γενικά περιορισμένης προσωπικής ανάπτυξης. Είναι δηλαδή σχόλια από άτομα που η αντίληψή τους ολοκληρώθηκε στην... εφηβεία και από εκεί και ύστερα δεν μεγάλωσαν ποτέ, με την έννοια του να ωριμάσουν οι αντιλήψεις τους. :hmm:
Και αυτό το λέω γιατί τέτοιες συμπεριφορές συναντάμε συνήθως στους εφήβους, οι εντάξει ενήλικες τις έχουν ξεπεράσει προ πολλού.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το έχω κι εγώ παρατηρήσει αυτό, αναρωτιέμαι αν ήταν πάντα έτσι ο κόσμος κι εγώ τώρα τον γνωρίζω μιας και χρησιμοποιώ το διαδίκτυο, διότι στον κύκλο μου δεν έχω τέτοιες εικόνες κι ακούσματα ή άλλαξε ο κόσμος κι έγινε πιο ρηχός, ίσως κι ανικανοποίητος στο σεξουαλικό κομμάτι. Δεν ξέρω... αλλά γιατί ανικανοποίητος? Ισα ίσα, σήμερα το σεξ θεωρώ πως εύκολα μπορεί κάποιος να το βρεί ενώ εκλείπει ο ρομαντισμός και το συναίσθημα..Στο utube ακόμα, που τί έχει; Μου σική έχει και κάτω απο βίντεος καλλιτεχνών, κλιπς, βλέπεις τέτοια χυδαιολογία που δε σου κάνει καρδιά να πεις ούτε την άποψη σου για το κομμάτι..
Προσωπικά αποφεύγω να κοιτώ ο,τι χαλά την αισθητική μου κι αποδέχομαι πως υπάρχει και η μερίδα ατόμων που δεν ξέρει παρά να εκφράζεται χυδαία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα σχόλια γίνονται από άτομα- άντρες χαμηλού μορφωτικού επιπέδου και γενικά περιορισμένης προσωπικής ανάπτυξης. Είναι δηλαδή σχόλια από άτομα που η αντίληψή τους ολοκληρώθηκε στην... εφηβεία και από εκεί και ύστερα δεν μεγάλωσαν ποτέ, με την έννοια του να ωριμάσουν οι αντιλήψεις τους. :hmm:
Και αυτό το λέω γιατί τέτοιες συμπεριφορές συναντάμε συνήθως στους εφήβους, οι εντάξει ενήλικες τις έχουν ξεπεράσει προ πολλού.

-petros
Mπα Πέτρο, μην το λες. Πολύ "καθώς πρέπει" και σοβαροί άντρες που θα τους δεις και δεν θα πάει το μυαλό σου, μπορούν να γίνουν χυδαίοι, και όχι μόνο στο διαδίκτυο, σε συζητήσεις, αλλά και σε διαπροσωπικές σχέσεις.
Δεν υποστηρίζω ότι αποτελούν την πλειονότητα, απλά σίγουρα υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
κ πως να μην τσατιστεις οταν αυτα τα αθλια σχολια τα κανουν για σενα;;;;φυσικα μεσω διαδυκτιου γιατι απο κοντα,τα @@@@@@@ τους τα χωνουν στα σκελια τους.....μεγαλοι καφροι....αλλα κ ακολαποτομενα καφρακια που νομιζουν οτι με το
πουλι τους θα κανουν καριερα...κανενας σεβασμος στην θυληκοτητα...ουφ:verymad:

σορυ για το ξεσπασμα.....αλλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Νυχτολουλουδο και Ηλιακι, νομιζω προκειται περι θυμου... για τους δικους του λογους ο καθενας. Ανθρωποι βρισκουν το διαδικτυο σαν τροπο φυγης απο τη ζωη τους. Αυτα που δεν μπορουν να κανουν τετ α τετ, τα λενε απροσωπα. Απαραδεκτο οποιος ειναι θυμωμενος να μιλα χυδαια, ισα ισα το θεωρω μεγαλη απατη και ψυχολογικη ασθενεια, να βγαζεις απωθυμενα στην οθονη. Βεβαια αμφιβαλλω- ειμαι βεβαιη- αν αισθανονται καλυτερα εκκρινοντας δηλητηρια. Χειροτερο κανει κατι τετοιο/ Τωρα το γιατι ειναι σεξιστικα, τι να πω, προφανως και σε μερικους βγαινει το ζωο χωρις να θέλουν ή να μην μπορούν να το κοντρολαρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top