Φόβος για τις βελόνες/ενέσεις

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Από πάντα είχα ένα φόβο για τις ενέσεις. Όταν άκουγα οτιδήποτε για ένεση, πάγωνα από τον φόβο. Ακόμα και τώρα φοβάμαι τις ενέσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τις φοβάμαι... :/

Εσείς φοβόσασταν μικροί/φοβάστε τις ενέσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
πιο μικρος φοβομουνα τωρα πια οχι πηγαινω ανετα και μου παιρνουν αιμα μου κανουν εμβολια κτλ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Πως μπορώ να καταπολεμήσω αυτόν τον φόβο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
δεν ξερω τι να σου πω εμενα ηρθε μονο του ....καποιοι ανθρωποι το εχουν μια ζωη... ενταξει κανε αυτα που σου λενε οι γιατροι οταν σου κανουν τις ενεσεις ανασες και λοιπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εσείς φοβόσασταν μικροί/φοβάστε τις ενέσεις;

Μόλις είδα το τόπικ σκέφτηκα ''τελικά δεν είμαι η μόνη με την ίδια φοβία στο στέκι''
Από μικρή δε φοβόμουν καθόλου τις ενέσεις. Είχα ανοσία!
Λίγες μέρες, όμως, πριν τις πανελλαδικές πήγα να κάνω ένα εμβόλιο. Δεν πέρασε ένα λεπτό και λιποθύμησα. Όταν ξυπνησα ήταν σα να ήρθα από τον άλλον κόσμο. Ανακατευόμουν, δεν έβλεπα καλά, χτυπούσε το κεφάλι μου, ήμουν -κυριολεκτικά- κάτασπρη,είχα συμπτώματα αρρώστιας και πονούσα παντού (δεν παίζει να χτύπησα κατά την πτώση γιατί ο γιατρός κατάλαβε ότι θα λιποθυμούσα πριν πέσω και έτρεξε να με κρατήσει)
Από τότε φοβάμαι τις ενέσεις όπως ο διάολος το λιβάνι. Αυτό, όμως, δε θα με απασχολούσε καθόλου, αφού δεν έχω άλλα εμβόλια να κάνω και έτσι κι αλλιώς δεν μπορούσα να δωσω αίμα (για άλλους λόγους υγείας). Σπουδάζω νοσηλευτική και οι ενέσεις στο μέλλον θα αποτελούν την ρουτίνα μου :( Δεν ξέρω τι θα κάνω.. Σκεύτομαι, όταν διοριστώ σε κάποιο νοσοκομείο, να πηγαίνω ταυτόχρονα σε κάποιο ψυχολόγο, γιατί η κατάσταση είναι τραγική. Η φοβία μου αυτή με δημιουργεί πολλά προβλήματα, ακόμη και σε αυτό το στάδιο εκπαίδευσης που βρίσκομαι. Θυμάμαι μια μέρα που έπρεπε να κάνω μια ένεση σε έναν παππούλη στο νοσοκομείο. Εκείνη τη μέρα όταν γύρισα σπίτι δε σταμάτησα να κλαίω.
Και όλα αυτά που λένε οι γιατροί, ''έλα μωρέ τι θα πάθεις;'' ''δεν πονάει'' και όλα τα συναφή εμένα μου σπάνε τα νεύρα :mad:

Οπότε, Αιμίλιε μάλλον δεν είμαι το κατάλληλο άτομο για να σε συμβουλεύσει επί του θέματος!


Πως μπορώ να καταπολεμήσω αυτόν τον φόβο;
Αν έχεις κάνει όλα τα βασικά εμβόλια δε θα χρειαστεί να τον καταπολεμησεις το φοβο σου αφού δε θα κληθεις να ξανατρυπηθείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
ποτέ δεν ένιωσα φόβο για τις ενέσεις,ούτε για γιατρούς,νοσοκομεία,εξετάσεις κτλ.
Νομίζω αυτό ξεκινά άμεσα από την οικογένεια,πως θα σε μάθει να αντιμετωπίζεις κάποια πράγματα.
Π.χ αν κάποιος γονιός φοβόταν ίσως να το μεταδώσει και στο παιδί του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ολα μου τα εμβολια τα ειχα κανει κατω των 7 χρονων!Δεν καταλαβαινα τιποτα!εντελως ανεσθητο!
Στα 16 μου που λετε,παω να κανω το τελευταιο εμβολιο(για την ακριβια οχι το τελευταιο-καθε 10 χρονια θα πηγαινω να κανω τις υπολοιπες δοσεις-εχω και στον στρατο να κανω κανα 2) και ειχα εναν φοβο απο την προηγουμενη μερα!Κανω το εμβολιο,και με λεει η γιατρεσσα να κατσω κανα 5λεπτο εξω!Εκει που καθομουν με πιανει μια ζαλη(δεν προλαβα να λυποθυμησω-καταλαβε η γιατρεσσα και ηρθε και με ξαπλωσε σε ενα κρεβατι!)Φωναξε εναν γιατρο,ο οποιος με εκανε καποιες ερωτησεις,αφου καταλαβε οτι ηταν απο φοβο εφυγε...!
Απο τοτε σκεφτομαι πως θα κανω τα εμβολια στο στρατο...?μετα απο 10 χρονια πιστευω να το εχω ξεπερασει(θα εχω μεγαλωσει κ.τ.λ.),οποτε μενουν μονο αυτα στον στρατο(ο θεος βοηθος)!
Για αιμα δεν το συζηταμε...πως να δωσω(μονο που το σκεφτομαι ανατριχιαζω):wacko::wacko::wacko::no::no::yawn::yawn::'(:'(:'(:'(
Το σκοταδι και ολες αυτες τις λαλακιες δεν τα φοβαμαι...!η μοναδικη εξερεση ειναι οι ενεσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Τωρα νομιζω οτι τις φοβαμαι περισσοτερο σε σχεση με παλιοτερα!!! :cry_x:
Οταν ειναι να κανω εξετασεις αιματος συνηθως λιποθυμαω η γινομαι κατασπρη απο την ιδεα και μονο οτι θα τρυπησουν τις φλεβες μου....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Αυτό είναι ένα πονεμένο θέμα για μένα... Μέχρι πέρσυ φοβόμουν τις ενέσεις, είχα να κάνω εξετάσεις αίματος χρόνια. Όλα άλλαξαν όταν πέρσυ έκανα εγχείριση αφαίρεσης χολής και μου έκαναν 11 (!) ενέσεις σε 2 μέρες. Ο πόνος που πέρασα μετά την εγχείριση ήταν τόσος πολύς που από τότε δε φοβάμαι πια τις ενέσεις ούτε με πονάνε. Απλά δεν κοιτάω τη βελόνα, κοιτάω από την άλλη και δε με τρομάζει πια.

Σε όλα, μα όλα, τα πράγματα στη ζωή υπάρχουν και χειρότερα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και γω παλια απο παιδι δεν καθομου με τιποτα για ενεση εμβολιο κλπ..και παραλιγο με επιανε να λυποθυμισω..

αλλα απο την εφηβια και μετα που εκανα εξετασεις αιματος..

πια,,ειναι τιποτα,,λιγος πονος μονο,,αλλα ολα μια ιδεα ειναι..
δεν φοβαμαι καθολου πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λινα.Μ

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσουν πολυ οι ενεσεις..!! Ενθουσιαζομαι καθε φορα που παω να κανω...Βασικα προτιμω να μου παιρνουν αιμα για να βλεπω κι ολας!!:D Χαχα δεν ειμαι ουτε πρεζακι ουτε μαζοχιστρια αλλα ειμαι καμενη με ο,τιδηποτε εχει σχεση με το αιμα...το βρισκω ενδιαφερον και μαλιστα θα ηθελα να συμμετασχω σε αιμοδοσια στο μελλον...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσουν πολυ οι ενεσεις..!! Ενθουσιαζομαι καθε φορα που παω να κανω...Βασικα προτιμω να μου παιρνουν αιμα για να βλεπω κι ολας!!:D
Παναγια βοηθα..:worry::P

πρωτη φορα το ακουω αυτο..:confused:

μηπως θα ηθελες να γινεις και γιατρος?:worry:

ποναει παντως δεν ποναει η βελονα?μην μου πεις οτι δεν νιωθεις ουτε πονο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λινα.Μ

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ποναει αλλα ειναι ενα τσιμπιματακι...και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα το ξεχνας σωστα??;)
Ναι..συγκεκριμενα ιατροδικαστης. Μονο αυτο θελω εδω και χρονια αλλα δε ξερω αν αλλαξω γνωμη στο μελλον. Αυτος ο λογος που θελω να γινω γιατρος...Με ενθουσιαζει ολη η κατασταση...Εκστασιαζομαι...Δεν σου εχει τυχει ποτε να σου αρεσει κατι λιγο <παραξενο>?:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ειναι το τσιμπημα..

σε μενα ποναει οταν παιρνει ή χυνει κατι μεσα,,τοτε ποναει..ο ογκος που μπαινει ή βγαινει..

Αυτος ο λογος που θελω να γινω γιατρος...Με ενθουσιαζει ολη η κατασταση...Εκστασιαζομαι...Δεν σου εχει τυχει ποτε να σου αρεσει κατι λιγο <παραξενο>?:P:redface:
α,,τωρα καταλαβα..

δεν ειναι παραξενο,,απλα οπως εμενα με ενθουσιαζει η θεα μιας ανοιχτης μηχανης και το πώς λειτουργει
ετσι εσενα σε ενθουσιαζει η λειτουργια του ζωντανου σωματος..μια μηχανη ειναι και αυτο αλλωστε..;)

αν εγω γινομουν ιατροδικαστης θα ειχα λιποθυμήσει πριν χιλιαδες φορες..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
απο την αλλη αμα το σκεφτεις ουτε καν πονος δεν ειναι ....στην ουσια ειναι ενα ελαφρυ τσουκσιμο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λινα.Μ

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ναι οκ, χαχα εγω δεν τα παω και πολυ καλα με τις μηχανες δηλαδη μου αρεσει να φτιαχνω πραγματα αλλα συγκεκριμενα ο,τι αφορα υπολογιστες και αυτοκινητα κτλ μακρια και αγαπημενα..!!
Γι'αυτο εσυ στο επαγγελμα σου, μηχανικος υποθετω, και εγω ιατρικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απο την αλλη αμα το σκεφτεις ουτε καν πονος δεν ειναι ....στην ουσια ειναι ενα ελαφρυ τσουκσιμο!!
ναι,,σαν το χαρατσι της Δεη ενα πραγμα..:worry:


Γι'αυτο εσυ στο επαγγελμα σου, μηχανικος υποθετω, και εγω ιατρικη...
εσυ θα επισκευαζεις μελετας ανθρωπους και εγω υπολογιστες μηχανηματα κλπ..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristin

Νεοφερμένος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ναι τις φοβαμαι,οταν μου παιρνουν αιμα γυριζω το κεφαλι απο την αλλη και σφιγγω τα ματια.:sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δε φοβάμαι τις ενέσεις. Feel free να με αποκαλέσεται και μαζοχίστρια :P απλώς όταν πλησιάσει να μου πάρει αίμα γυρνάω από την άλλη. Αηδιάζω lol :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Να ξρει ότι οποιος τρέμει το αίμα οι περιφερικές του φλέβες συστέλονται και οι φλέβες σπάνε με αποτέλεσμα να πονάτε περισσότερο και να δημιουργείται το μαύρο σημάδι. Μην κατηγορείτε την νοσηλευτρια ή τον ιατρό εσείς φταίτε κυρίως όταν συμβαίνει συτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top