Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Προσωπικα, εχω σταματησει να βλεπω την διατροφη και την γυμναστικη ως αδυνατισμα αλλα ως "υγεια".. Αν καποιος θελει να ειναι υγιης πρεπει να τρωει ισορροπημενα και να γυμναζεται καθημερινα. Ειμαι κατα των διαιτων που ειναι ελλιπεις σε θρεπτικα συστατικα και της γυμναστικης που εξαντλει τον οργανισμο.Πρεπει πρωτα να φροντιζουμε για την υγεια μας.

Εγω αυτην την περιοδο ουτε γυμναζομαι καθολου και τρωω πολυ χαλια, γιατι υπαρχει μια αναστατωση στο σπιτι λογω του καινουριου μαγαζιου. Προσπαθω να επανελθω ομως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos22

Νεοφερμένος

Ο stefanos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ειμαι 16 και παιζω ποδοσφαιρο...εβγαλα σκληρη προετοιμασια αλλα λογω των μαθηματων και των φροντιστηριων εχω παρατησει τις προπονησεις για περιιπου 1,5 εβδομαδα.. :/ αλλα αυτο που θελω ειναι να διατηρησω την φυσικη μου κατάσταση και ΚΥΡΙΩΣ να διατηρησω το σωμα μου σε καλη κατασταση....αυτο με απασχολει....να μην παψω να ειμαι ελκυστικος κ ομορφος...:P

Τι να κανω ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλή, υγιεινή διατροφή και άθληση, όσο μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
αυτο με απασχολει....να μην παψω να ειμαι ελκυστικος κ ομορφος...:P

Τι να κανω ????

Σεξ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...να μην παψω να ειμαι ελκυστικος κ ομορφος...

Τι να κανω ????




να ξεψωνιστείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ειμαι 16 και παιζω ποδοσφαιρο...εβγαλα σκληρη προετοιμασια αλλα λογω των μαθηματων και των φροντιστηριων εχω παρατησει τις προπονησεις για περιιπου 1,5 εβδομαδα.. :/ αλλα αυτο που θελω ειναι να διατηρησω την φυσικη μου κατάσταση και ΚΥΡΙΩΣ να διατηρησω το σωμα μου σε καλη κατασταση....αυτο με απασχολει....να μην παψω να ειμαι ελκυστικος κ ομορφος...:P

Τι να κανω ????
καταρχην το ωραιο σωμα δεν σε κανει απαραιτητα ελκυστικο και ομορφο αρα θα συμφωνησω με αυτο που ειπε ο rempeskes...ε πρωτα απο ολα να προσεχεις την διατροφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
βαρακια νομιζω ειναι αρκετα καλα και σαφως τρεξιμο αν μπορεις


καλα οκ η διατροφη που ειπαν οι απο πανω ειναι αυτονοητη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Θυμάμαι μια φορά ένας personal trainer στο γυμναστήριο μας είχε πει ότι για αυτόυς που δε θέλουν όλη μέρα να γυμνάζονται και βαριούνται να κάνουν 100 διαφορετικές ασκήσεις, αρκεί να κάνουν πους-απς και τρέξιμο. Είναι ασκήσεις που γυμνάζουν όλο το σώμα οπότε σε καλύπτουν σε ικανοποιητικό βαθμό.Μάλιστα κι εγώ, τώρα πια που βαριέμαι να πηγαίνω στα γυμναστήρια και όλα αυτά, αυτά κάνω και νιώθω πως γυμνάζομαι και όντως είχε δίκιο. Αν προσέχεις και τη διατροφή σου θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και θα αισθάνεσαι πως είσαι σε φόρμα.

P.S. 1 Πάλι καλά που πετάγεται ο καθένας εδώ πέρα και λέει καμιά μ*λ@κία και κάνει τη διαμονή μας στο "στέκι" πιο ευχάριστη και διασκεδαστική. :P Χιουμοράκι! (Μη με παρεξηγείτε,έχω όρεξη να πειράξω κόσμο σήμερα :devil: )
P.S. 2 Δεν έβαλα εγώ αρνητική, σε περίπτωση που αναρωτηθεί κανείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Έχω σταματήσει να τρώω γλυκά κτλ, και γενικά προσέχω τη διατροφή μου και παράλληλα κάνω 2 ώρες γυμναστική τη μέρα (ή αν δεν μπορέσω, 5 φορές την εβδομάδα). Εδώ έρχεται η απορία. Είναι υπερβολικό? Γιατί μου λένε ότι είμαι τρελή και τέτοια :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Έχω σταματήσει να τρώω γλυκά κτλ, και γενικά προσέχω τη διατροφή μου και παράλληλα κάνω 2 ώρες γυμναστική τη μέρα (ή αν δεν μπορέσω, 5 φορές την εβδομάδα). Εδώ έρχεται η απορία. Είναι υπερβολικό? Γιατί μου λένε ότι είμαι τρελή και τέτοια :p

ιδια φαση και εγω αλλα επειδη φοβαμαι μην τραυματιστώ κανω 45 λεπτα γυμναστικη και 15 λεπτα διατάσεις... Εγω κανω ανα 2 μερες γυμναστικη και μετα την επομενη καθομαι(δλδ Δευτερα-τριτη,Πεμπτη-παρασκευη,κυριακη-δευτερα κτλπ και ετσι επειδη αλλαζουν και οι μερες δεν βαριεμαι και τοσο:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Έχω σταματήσει να τρώω γλυκά κτλ, και γενικά προσέχω τη διατροφή μου και παράλληλα κάνω 2 ώρες γυμναστική τη μέρα (ή αν δεν μπορέσω, 5 φορές την εβδομάδα). Εδώ έρχεται η απορία. Είναι υπερβολικό? Γιατί μου λένε ότι είμαι τρελή και τέτοια :p

Για την διατροφη η την γυμναστικη λες;
Δεν το βρησκω υπερβολικο παντος να μην τρως γλυκα. Το οτι προσεχεις την διατροφη σου ειναι καλο, αρκει να ακολουθεις καπιους σωστους κανονες και οχι κατι που να εχει σκευτει μονη σου η να εχεις διαβασει σε καπιο περιοδικο... πρεπει να λαμβανεις της απαρετιτες θερμιδες, και αμα εμβαθινεις πιο πολυ στο τι εστι σωστη διατροφη θα πας και σε συγκεκριμενες ποσοτιτες απο συγκεκριμενα πραγματα (πρωτεΐνες, υδαταανθρακες, αμινοξεα κλπ)

Για την γυμναστικη τωρα... Εξαρτατε τι γυμναστικη κανεις... Και εξαρτατε και απο το τι "ζηταει" το σωμα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Για την άσκηση λέω. Συνήθως κανω μια ώρα γρήγορο περπάτημα/τρέξιμο, μετά ενα μισάωρο έντονο χορό και τέλος ασκήσεις που στοχεύουν σε κάθε μυική ομάδα χωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για την άσκηση λέω. Συνήθως κανω μια ώρα γρήγορο περπάτημα/τρέξιμο, μετά ενα μισάωρο έντονο χορό και τέλος ασκήσεις που στοχεύουν σε κάθε μυική ομάδα χωριστά.

Καθε μυικη ομαδα καθε μερα δεν κανει. Πρεπει να το μοιρασεις ειτε 3 ημερες την βδομαδα με συνδιασμο δυο ομαδων, ειτε 5 μερες με καθε ομαδα=μια μερα, και να αφησεις της υπολιπες ημερες για να ξεκουραστουν οι μυες. Αν τους γυμναζεις καθε μερα στο τελος μονο κακο θα τους κανεις.

για το τρεξιμο και τον χορο δεν ξερω αν ειναι η οχι υπερβολικο. Το τρεξιμο φανταζομαι οτι δεν ειναι παντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
:hmmm τότε μάλλον θα το κάνω 3 φορές την εβδομάδα και τα αλλα καθημερινά. Thanks :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
:hmmm τότε μάλλον θα το κάνω 3 φορές την εβδομάδα και τα αλλα καθημερινά. Thanks :D

Συμβουλη για προγμαμα 3 ημερων, απλα απο θεμα βολεψεις, δεν θα σου κανει καπια ουσιαστικη διαφορα.
Προσπαθισε να της μοιρασεις μεσα στην εβδομαδα κατα τροπο που δεν θα απεχουν πολυ μεταξυ τους, αλλα ουτε να κανεις επι 3 μερες συνεχομενα και τις αλλες 4 να καθεσε.
Βαλε τα ποδια στην μεσεα ημερα για να ξεκουρασεις το πανω μερος του σωματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
καλο ειναι οταν θελουμε να κανουμε γυμναστικη να το χουμε ψαξει πρωτα το θεμα και να χουμε δει πως γινονται οι ασκησεις σωστα..ξερω ατομα που αποκτησαν προβληματα με την μεση τους επειδη εκαναν μονοι τους γυμναστικη..ειναι επικυνδινο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dennispapado

Νεοφερμένος

Ο dennispapado αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αχ κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. τι θα κάνω εχω απογοητευτεί και πιστεύω ότι δεν θα καταφέρω να το μαζέψω. δεν μπορω ούτε γυμναστήριο να πάω ούτε για τζόκιν έξω και εχω αρχήσει να κάνω κοιλιά. Δεν θέλω γραμμώσεις ούτε Σώμα τέλειο. Απλά δεν θέλω να κάνω κοιλιά και να παχύνω γενικά.

Καμιά λύση? :(

Σημείωση συντονιστή: το παρόν προήθλε από το θέμα Πώς έχασα 40+ κιλά.

νερο, νερο, νερο και μαυρα ζυμαρικα.ΜΕΙΩΣΕ ΓΛΥΚΑ,ΠΟΤΑ και τα πολλα τυρια!!!θα με θυμηθεις...

Να ρωτήσω...

Μιας που δε μπορώ να ξυπνάω πρωινές ώρες για γυμναστήριο, αποφάσισα να πηγαίνω βράδυ (μεσημέρι- απόγευμα δεν πηγαίνω γιατί έχει πολύ κόσμο).
Πηγαίνω 9:30 με 10:30 - 11:00 το βράδυ

Εγώ καθημερινά έχω συνηθίσει να τρώω το βραδινό μου στις 9 και άρα μέχρι τις 9:30 πεινάω ήδη πολύ. :/:
Ο κυριότερος λόγος που πηγαίνω στο γυμναστήριο είναι το χάσιμο κιλών.

Ερώτηση 1: Να τρώω πρώτα βραδινό και να πηγαίνω γυμναστήριο ή να τρώω μετά το γυμναστήριο;
Το ωράριό μου είναι: Ξυπνάω 12 το μεσημέρι - Κοιμάμαι 4 ξημερώματα
(δλδ είτε φάω πριν είτε μετά το γυμναστήριο, περνάνε κάποιες ώρες μέχρι να κοιμηθώ)

Ερώτηση 2: Το Lucozade πέρα από ενέργεια, σε γεμίζει και με θερμίδες; :redface:


-petros
ισως πρεπει πρωτα απ ολα να κοιμασαι και να ξυπνας λιγο νωριτερα....προσωπικη αποψη...

Απο προσωπικη πειρα με ασκηση 3-4 φορες τη βδομαδα και προσεγμενη διατροφη μπορειτε να χανετε 3-4 κιλα το μηνα στα σιγουρα.Εγω απο 25% λιπος το Μαιο σημερα ειμαι στο 16,7%...και μεσολαβησε καλοκαιρακι ε..δλδ μονο χαλαρη ασκηση που και που...αλλα με πολυ προσοχη στη διατροφη...με υπομονη τπτ δεν ειναι ακατορθωτο...τωρα για να βαλεις μυικο ογκο...αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
καλο ειναι οταν θελουμε να κανουμε γυμναστικη να το χουμε ψαξει πρωτα το θεμα και να χουμε δει πως γινονται οι ασκησεις σωστα..ξερω ατομα που αποκτησαν προβληματα με την μεση τους επειδη εκαναν μονοι τους γυμναστικη..ειναι επικυνδινο..

πολυ σωστος. ειδικα οταν κανουμε κοιλιακους και ραχιαιους αν δεν παιρνουμε σωστες αναπνοες ειναι οτι χειροτερο για τη ραχη και τη μεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
καλο ειναι οταν θελουμε να κανουμε γυμναστικη να το χουμε ψαξει πρωτα το θεμα και να χουμε δει πως γινονται οι ασκησεις σωστα..ξερω ατομα που αποκτησαν προβληματα με την μεση τους επειδη εκαναν μονοι τους γυμναστικη..ειναι επικυνδινο..

Και οχι μονο με την μεση, σε καθε μερος του σωματος μπορεις ναπαθεις ζημια....

πολυ σωστος. ειδικα οταν κανουμε κοιλιακους και ραχιαιους αν δεν παιρνουμε σωστες αναπνοες ειναι οτι χειροτερο για τη ραχη και τη μεση.

Η αναπνοες ειναι το λιγοτερο μπροστα σε διαφορα λαθη στην εκτελεση ασκησεων που γινονται...
Και ιδικα οταν αυτα τα λαθοι γινονται με βαρη, επειδη ποτε δεν εμαθες την σωστη εκτελεση και εισαι στην αρχη ενθουσιασμενος κλπ και φορτωνεις κιλα χωρις να ξερεις που πρεπει να σταματισεις...

(Εγω την "επαθα" προσφατα με τους κοιλιακους... Δεν ειχα χρονο να παω γυμναστιριο και για να μην παει "χαμενη" η μερα εκανα οτι μπορουσα σπιτι, και αλλο το πατωμα, αλλο ο παγκος για κοιλιακους... Και να που ειμαι στην 3η μερα και ακομα να ξεπιαστουν...! Δεν επαθα καμια χοντρη ζημια ευτιχος, αλλα τραυματισα τους μυς μου περισσοτερο απο οτι επρεπε και το πληρωνω με πονο ακομα και στις πιο απλες κινισεις...!)



ισως πρεπει πρωτα απ ολα να κοιμασαι και να ξυπνας λιγο νωριτερα....προσωπικη αποψη...

Ασχετο...! Το θεμα ειναι να κανεις καλο υπνο, το τι ωρες θα τον κανεις ειναι ασχετο!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
νερο, νερο, νερο και μαυρα ζυμαρικα.ΜΕΙΩΣΕ ΓΛΥΚΑ,ΠΟΤΑ και τα πολλα τυρια!!!θα με θυμηθεις...

τα τυρια τι ρολο βαρανε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top