Ποια TFT να πάρω;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν αντέχω άλλο την CRT (Samsung SyncMaster 757dfx) με ενοχλεί αφάνταστα στα μάτια μου....

Για αυτό ψάχνω μια TFT από 17" και πάνω, τι μου προτείνετε;
Επίσης θα με ενδιέφερε να μπορει να συνεργαστεί και με linux ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Με Linux όλες συνεργάζονται βρε :) (τουλάχιστον στις στάνταρ αναλύσεις και refresh rate).. Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τις LG αλλά δεν μπορώ να σου πω με ιδιαίτερη σιγουριά.. Μόνο για τις Samsung μπορώ να σου πω ότι έχουν καλό value for money..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μιας και δεν έχω ασχολήθει πολύ με τις TFT θα προτιμούσα να μου λέγατε και μοντέλα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Samsung SyncMaster 171s και απόλυτα ευχαριστημένος εδώ και 3-4 χρόνια που την έχω.
Τα μόνα κακά της είναι :
1. Επρεπε να χαμηλώνει λίγο ακόμα η φωτεινότητα
2. Δεν εχει 0 pixel εγγύηση (καμία δεν είχε τότε) που πιστέυω οτι είναι σημαντική
Τώρα δίνουν και οι Eizo 0 pixel που τις έχω σε εκτίμηση (ακόμα έχω την 9ετίας 15'' και παίζει κανόνι) αλλά θα την πληρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Όντας κάτοχος της TFT LG 1710s με 0 πίξελ εγγύηση, ενα έχω να σου πω! ΟΘΟΝΑΡΑ! Δεν κουράζει καθόλου στα μάτια, έχει εξαιρετική φωτεινότητα και απεικόνιση των χρωμάτων. 520 ευρώ την είχα πάρει πριν 1,5 χρόνο. Τώρα θα χει εξαντληθεί. LG και πάλι LG!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Κι εγώ LG σου προτείνω!! Έχει εγγύηση μηδενικού pixel όπως είπε ο προλαλήσας και αν και δεν θυμάμαι τιμή, ξέρω ότι είναι αρκετά οικονομική. Επιπλέον οι τιμές των TFT έχουν πέσει αρκετά τελευταία. Κμία σχέση με την τιμή που την πήρε ο Valder τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Εγώ εδώ και 1,5 χρόνο έχω την VIEWSONIC VP171s.Γενικά είχα ακούσει και τότε και τώρα ότι η εταιρία ειναι από τις καλύτερες όσον αφορά τισ TFT δεν ξέρω αν όντως ισχύει αλλά για μένα προσωπικά άψογη μου έχει αποδειχτεί τόσο καιρό που την έχω!Ισως σου φανεί λίγο ακριβή για 17αρα αλλα αξίζει τον κόπο!(Αν θυμαμαι καλά γύρω στα 700 ευρω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω hp (δεν θυμάμαι μοντέλο ακριβώς, 17xx είναι όπου xx ψηφία που δεν θυμάμαι :redface: ) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη μέχρι στιγμής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Κι εγώ LG σου προτείνω!! Έχει εγγύηση μηδενικού pixel όπως είπε ο προλαλήσας και αν και δεν θυμάμαι τιμή, ξέρω ότι είναι αρκετά οικονομική. Επιπλέον οι τιμές των TFT έχουν πέσει αρκετά τελευταία. Κμία σχέση με την τιμή που την πήρε ο Valder τότε.


17ρα είναι ε! :clapup: Έπεσαν κι άλλο οι τιμές; :confused: Να παω να πάρω και στον αδερφό μου αν είναι ρε παιδιά [Του χρόνου οταν μπει σε σχολή ΑΕΙ (καλά καλά ή ΤΕΙ μη βαράτε) για δώρο]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
17ρα είναι ε! :clapup: Έπεσαν κι άλλο οι τιμές; :confused: Να παω να πάρω και στον αδερφό μου αν είναι ρε παιδιά [Του χρόνου οταν μπει σε σχολή ΑΕΙ (καλά καλά ή ΤΕΙ μη βαράτε) για δώρο]
Σοβαρά τόσο καλά δώρα κάνεις??Μήπως θες να γίνεις και δικός μου αδερφόος??:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εγώ πάντως έχω hp (δεν θυμάμαι μοντέλο ακριβώς, 17xx είναι όπου xx ψηφία που δεν θυμάμαι :redface: ) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη μέχρι στιγμής :)
1702 ;)

Η lg L1915S αξίζει;
19"

Φωτεινότητα
250 cd/τμ.
Χρόνος απόκρισης
12ms.
Μέγεθος κουκίδας
0.294 X 0.294 mm.
Γωνίες θέασης

Οριζόντια: 160 μοίρες,
Κατακόρυφα: 160 μοίρες

Αυτά θυμάμαι...απο χαρακτηριστικά της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
1702 ;)

Η lg L1915S αξίζει;
19"

Φωτεινότητα
250 cd/τμ.
Χρόνος απόκρισης
12ms.
Μέγεθος κουκίδας
0.294 X 0.294 mm.
Γωνίες θέασης

Οριζόντια: 160 μοίρες,
Κατακόρυφα: 160 μοίρες

Αυτά θυμάμαι...απο χαρακτηριστικά της...

Αυτήν έχω και τα σπάει! Είναι πραγματικά εκπληκτική, με τόσα λίγα λεφτά εγώ δεν το περίμενα. Και με τα 0 pixel εγγύηση της LG την καθιστά δελεαστικότατη επιλογή. Κορεάτες rule . & -

Φυσικά οι EIZO είναι καλύτερες αλλά είναι πολύ πιο ακριβές οπότε i 'll have to go with L1915S.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
19ρα TFT ρε; Μπράβο ρε θηρίο! Αν δεν την έχεις πραγματική ανάγκη πάντως μην κάνεις υπερβολές. Και στην 17" όλα είναι καλά. :)

Νομίζω πρέπει να κοιτάξεις κι ένα άλλο νούμερο "Αντίθεση"....λεω τώρα.

Να η δικιά μου!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η δικιά μου 19άρα ;)
Ναι, έχει λίγους μήνες που έπεσαν οι τιμές.
Exposed νομίζω ότι έχω αυτήν που λες, είμαι πολύ ικανοποιημένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Exposed νομίζω ότι έχω αυτήν που λες, είμαι πολύ ικανοποιημένη
Έχει κάτσει ποτε στον υπολογιστή πάνω απο 3-4 ώρες συνεχόμενα; Πως ήταν μετά τα μάτια σου;
Νομίζω πρέπει να κοιτάξεις κι ένα άλλο νούμερο "Αντίθεση"....λεω τώρα.
Οκ, μπορείς να μου πείς περισσότερα για αυτό το νούμερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Eγώ με την SAMSUNG SyncMaster 172v είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Eγώ με την SAMSUNG SyncMaster 172v είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Εγώ όπως είπα έχω SyncMaster 757dfx , φοβέρη οθόνη είμαι υπερευχαρηστιμένος αλλά τώρα τελευταία επειδή είχα συνηθίσει TFT δεν μπορώ καθόλου CRT , με ζαλίζει , ειδικά το άσπρο χρώμα ... Ίσως φταίω και εγώ που δουλεύω 1152χ864 και όχι 1024χ768 αλλα δεν ξέρω η δευτέρη μου φαίνετε πολύ μεγάλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Έχει κάτσει ποτε στον υπολογιστή πάνω απο 3-4 ώρες συνεχόμενα; Πως ήταν μετά τα μάτια σου;
Γενικά δεν περνάω πολλές ώρες συνεχόμενες στον υπολογιστή, αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα στα μάτια με καμία TFT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έχω κάτσει πάνω από 10 ώρες, μια χαρά και από contrast είναι ok. 550:1 έχει νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Έχω κάτσει πάνω από 10 ώρες, μια χαρά και από contrast είναι ok. 550:1 έχει νομίζω.
Πολύ κάλο αυτό, αλλά δεν ξέρω αν θα πείσω τον πατέρα μου ... Αυτός το θεωρεί ενα ακόμη έξοδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top