Τα δικαιώματα των ζώων και η καταπάτησή τους

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ναι μωρέ εγώ θα το ξαναπώ αγαπητή ''lilith'' τα ζώα μας μάραναν έχουμε και πιο σημαντικά προβλήματα να ασχολούμαστε απ'το γιατί η απέναντι γάτα δεν αφοδεύει 1 φορά τη μέρα.Και επαναλαμβάνω ότι φυσικά και δε θέλω να κακοποιούνται ούτε να βασανίζονται τα ζώα.Άλλο θέλω να πω;)Όποιος κατάλαβε,κατάλαβε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Θα ήθελα παρακαλώ να συζητήσουμε κάτι που απο ότι είδα δεν υπάρχει, ας πούμε ότι ο γείτωνας, ο φίλος, ο συγγενής φέρετε βάναφσα σε ζώα που έχει στην κατοχή του, τι θα κάνατε; πώς θα φερόσασταν; υπάρχει δικαίωμα των ζώων που να λέει ότι απαγορέυετε η κακομεταχείρηση;

Nομίζω είναι ευνόητο για τον καθένα μας οτι τα ζώα έχουν δικαιώματα και οτι η καταπάτηση αυτών διώκεται ποινικά,όπως για παράδειγμα οι κυνομαχίες είναι παράνομες, ή το να σκοτώσεις ένα ζώο ή ακόμα και να εγκαταλείψεις ένα ζώο.

Στη Χίο οι άνθρωποι της φιλοζωικής είναι υπεύθυνοι απ' ότι γνωρίζω για τη δράση τους, ξέρω περιστατικά που έχουν βοηθήσει ή που έχουν ενημερώσει-απειλείσει για να σταματήσει η κακοποίηση των ζώων και πιστεύω οτι αν υποψιαστεί κανείς κάτι ανάλογο η φιλοζωική το μέρος του είναι ο καλύτερος βοηθός γιατί η αστυνομία δεν δίνει καθόλου σημασία γι'αυτά, και όπως είπε και άλλο μέλος έχει πιο σημαντικές ασχολίες να κάνει αυτόν τον καιρό, όπως να ξεχέσει τη φωλιά της και άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
υπάρχει ένα κινητό, είναι του σιλόγου προστασίας μου το έδωσε η wwf ναι μεχρι εκεί έφτασα, λοιπόν είναι ιδικό για βοήθεια όποιας κατάστασης, έχουν δικηόρους και κ'ανουν τα πάντα για τα ζώα στην Αθήνα είναι το 6944240222

Και για θεσσαλονίκη επίσεις συλόγου οργανομένου είναι το 6944748968 μου τα έδωσαν και μου είπαν ότι αυτά βοηθάνε πάρα πολλύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
CCDFEAF1E1.jpg


Δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι τα ζώα έχουν δικαιώματα.
Το θέμα είναι κατά πόσον τα σέβονται οι άνθρωποι...

Με τη φωτογραφία αυτή, αποδεικνύεται, ότι ευτυχώς, υπάρχουν πια και στη χώρα μας, κάποιοι άνθρωποι, που τα σέβονται... :)


Σημείωση:
Τα μηνύματα από 1 έως 24 προέρχονται από το θέμα "Δικαιώματα των ζώων" και έγινε αλλαγή του τίτλου λόγω συγχώνευσης με το θέμα "Κακοποίηση των ζώων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Βίντεο ντροπής για την Ελλάδα.


Σημείωση:
Τα μήνύματα από 25 έως 50 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα " Κακοποίηση ζώων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Τα ζώα είναι οι άνθρωποι και ΕΜΕΙΣ ΌΛΟΙ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΑ ΖΩΑ, ΑΣΠΛΑΧΝΑ ΚΑΙ ΣΥΧΑΜΕΡΑ.Καλά θα κάνουν οι τουρίστες που θα δούν αυτά τα χάλια να μην ΠΑΤΗΣΟΥΝ το πόδι τους στην Ελλάδα.Έτσι για να μάθουν μερικοί μερικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν άντεξα να δω πολύ:cold::angry::xtipao::'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ο Γκαντι ειχε πει οτι το επιπεδου του πολιτισμου φαινεται απο τον τροπο που φερομαστε στα ζωα..

Αν πω τωρα εγω οτι ειμαστε απολιτιστοι,εχω αδικο??

Υ.Γ. Και που να δειτε τι γινεται με τα πειραματα στα ζωα και στον τομεα της διατροφης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Και να γίνονταν μόνο στην Ελλάδα αυτά...
Σχετικά πρόσφατα, είχα διαβάσει ένα άρθρο, το οποίο καταδίκαζε τους υπαλλήλους ενός ορνιθοτροφείου της Αμερικής οι οποίοι διαμέλιζαν τα ζώα με τα ίδια τους τα χέρια ενώ αυτά ήταν ζωντανά... Η αιτιολογία του διευθυντή του ορνιθοτροφείου ήταν η πίεση λόγω εργασίας των υπαλλήλων και έβλεπε το γεγονός σαν πράξη εκτόνωσης... Αν είναι δυνατόν... :mad:

Τέλος, καλό θα είναι να θυμόμαστε ότι ζώα δεν είναι μόνο τα σκυλιά και τα γατιά, αλλά και οι κότες, τα φίδια, οι λύκοι και αρκετά άλλα ακόμα που οι δήθεν φιλόζωοι που έχουν 243446431 σκυλιά στο σπίτι τους (στειρωμένα εννοείται, για να μη γεμίσει μπάσταρδα σκυλιά η γειτονιά και τους κράζουν...:mad:) αδιαφορούν πλήρως... Μέρος του οικοσυστήματός μας είναι και αξιζουν και αυτά φροντίδα και προστασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr No

Νεοφερμένος

Ο Dr No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν εκανα κλικ να δω το βιντεο και ουτε προκειται. Μονο η αρχικη εικονα που βλέπω τα λεει ολα. Κριμα και ντροπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εγώ λίγο είδα κι έφριξα.
Δυστυχώς..... Δεν βρίσκω λόγια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Αρε ελλαδα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iria40

Νεοφερμένος

Η iria40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εύχομαι κάθε μέρα να βρω έναν από αυτούς τους καλούς ανθρώπους να πέσει στα χέρια μου και τότε θα σας δείξω τί μπορώ να κάνω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Αισχοs ντροπη και αιδια για τα ανθρωπομορφα κτηνη.Ειναι απολιτιστοι αξεστοι και αξιολυπητη και δεν εχουν καμμια σχεση με το ανθρωπινο ειδοs αυτα τα διποδα ανδρικελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iria40

Νεοφερμένος

Η iria40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα αλλα να προσθεσω και κατι ακομα γιατι δεν κανουν το ιδιο και σε αυτους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabi

Νεοφερμένος

Η sabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ειμαι ξενη,αυτα δεν γεινουνται μονο στην Ελλαδα,αλλα αν καθε ενας μπορουσε να κανει κατι σε διπλανο του αδεσποτο,τα πραγματα μπορουν να γεινουν καλητερα.Οταν εδω φιλοζωικι ζητανε χρηματα για στειροσει τον αδεσποτον ζωον,πως να γεινει:hmm::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
'Οποιος δεν αγαπα τα ζωα, δεν αγαπα και τους ανθρωπους...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabi

Νεοφερμένος

Η sabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
διστιχος ειναι πολλοι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΑΤΕΡΙΝΑ 2

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μετα λενε πως ο ανθρωπος ειναι το εξυπνοτερο ον του πλανητη...Ποσο εξυπνο μπορει να ειναι να κακοποιεις μικρα και ανυπερασπιστα ζωακια που δεν μπορουν ν'αμυνθουν στο ελαχιστο?Πραγματικα θα ηθελα να μαθω τι ακριβως τους προσφερει μια τετοιου ειδους ενεργεια.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Στη χώρα μας είναι κρίμα, γιατί δεν έχουμε ζωοφιλική παιδεία. Είμαι ζωόφιλη και κάνω ότι μπορώ. Ολοι μπορούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top