Άσκηση σωματικής βίας σε γυναίκες

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Παιδία το θεωρώ ακρως απαράδεκτο και δειλό συνάμα να χτυπήσει ένας άντρας μια γυναικα γιατί καταρχήν ΄δείχνει έλλειψη σεβασμού.Όσο και να νευριάσει καλύτερα να σηκωθεί και να φύγει δεν είναι λύση αυτό..Εδώ εγώ που έριξα σφαλιάρα στον πρώην μου λίγο καιρό αφού χωρίσαμε αν και το άξιζε και με το παραπάνω το εχω μετανιώσει γιατί θέλω πάντα να ειμαι "κυρία" στις σχέσεισ μου και γενικότερα.Πέραν του ότι δίκιο είχα το άχασα με την σφαλιάρα!!Παντως γενικά είμαι απόλυτη σ'αυτο δεν θα ανεχτώ να σηκώσει χέρι άντρας πάνω μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,826 μηνύματα.
Καθήστε ρε παιδιά, όταν λέτε βια.... Η λαβή που ακινητοποιεί πλήρως κάθε κίνησή της άλλης, πιάνεται; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
'Οντως καλή ερώτηση άρχοντα!!Καποιος να απαντήσει αν και κατα την γνώμη μου όχι,άμυνα λέγεται αυτό νομίζω..Αλλά λίγοι προλαβαίνουν..:)
Υ.Γ αν το έθεσες έτσι όπως το κατάλαβα αλλιώς αλλάζει το πράγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,826 μηνύματα.
Στο λεω γιατί το προτιμώ αυτό παρά την παραμικρή σφαλιάρα. Μια πρώην μου στη Θεσσαλονίκη μου τράβαγε μπουνιές παρακαλώ στο κρεβάτι επειδή προσγειώθηκα κάπως απότομα επάνω της όταν πήγα στο δωμάτιο. Ε ανέβηκα απο πάνω της και την ακινητοποίησα προειδοποιώντας την βέβαια οτι αν το ξανακάνει, το τελευταίο πραγμα που θα δει να κάνω, είναι να παίρνω το πρώτο ταξί για τον σταθμό ΚΤΕΛ :mad:

Βέβαια την τελευταία φορά που με είδε πριν χωρίσουμε μου έκανε παράπονα οτι εκείνη είχε πληρώσει τον καφέ και το ταξί μου (όντως αλλά είχα πληρώσει εγω όλα τα υπόλοιπα όλες τις υπόλοιπες μέρες και για τους δυο, αλλά νταξ έχουμε κι ενα τακτ και δε μιλάμε). Τι έκανα λοιπόν: Έβαλα κρυφά στην τσάντα της ενα 50ρικο και μπήκα στο λεοφωρείο για να φύγω. Μετά απο κάποια ώρα που με πήρε τηλέφωνο είχε βρεί το 50ρικο μου. "Ελπίζω να σου κάλυψα τα έξοδα για τον καφέ και για το ταξί" λεω. Τότε θυμήθηκε οτι και για τους 2 μας όλα εγω τα πλήρωνα και το έριξε δήθεν στην πλάκα (ενω όντως ήταν ψιλοσπάγγος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως το ακόμα χειρότερο απο το να το κάνει εν βρασμώ ψυχής και να το μετανιώσει μετά είναι να το θεωρεί νορμάλ εκ πεποιθήσεως και ότι "όταν το αξίζει θα τρώει τη σφαλιάρα της" που λένε μερικοί. :mad: Και ποιός είσαι ρε φίλε εύ να κρίνεις αν το αξίζει? Κηδεμόνα της σε βάλαμε? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η λαβή νομίζω οτι είναι ό,τι πρέπει!
Πάντως δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν σήμερα κοπέλες που ανέχονται κανονικό ξυλο! Πιστεύω πως τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ τα τελευταία χρόνια.
Ένα από τα καλά της οικονομικής ανεξαρτησίας 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Στο λεω γιατί το προτιμώ αυτό παρά την παραμικρή σφαλιάρα. Μια πρώην μου στη Θεσσαλονίκη μου τράβαγε μπουνιές παρακαλώ στο κρεβάτι επειδή προσγειώθηκα κάπως απότομα επάνω της όταν πήγα στο δωμάτιο. Ε ανέβηκα απο πάνω της και την ακινητοποίησα προειδοποιώντας την βέβαια οτι αν το ξανακάνει, το τελευταίο πραγμα που θα δει να κάνω, είναι να παίρνω το πρώτο ταξί για τον σταθμό ΚΤΕΛ :mad:
Εντάξει βρε Valder καλά το χειρίστηκες!Δεν μπορώ να πω δημοκρατικα και...Αντρικα!!Μην το παρεις επανω σου όμως!:tongue:

Βέβαια την τελευταία φορά που με είδε πριν χωρίσουμε μου έκανε παράπονα οτι εκείνη είχε πληρώσει τον καφέ και το ταξί μου (όντως αλλά είχα πληρώσει εγω όλα τα υπόλοιπα όλες τις υπόλοιπες μέρες και για τους δυο, αλλά νταξ έχουμε κι ενα τακτ και δε μιλάμε). Τι έκανα λοιπόν: Έβαλα κρυφά στην τσάντα της ενα 50ρικο και μπήκα στο λεοφωρείο για να φύγω. Μετά απο κάποια ώρα που με πήρε τηλέφωνο είχε βρεί το 50ρικο μου. "Ελπίζω να σου κάλυψα τα έξοδα για τον καφέ και για το ταξί" λεω. Τότε θυμήθηκε οτι και για τους 2 μας όλα εγω τα πλήρωνα και το έριξε δήθεν στην πλάκα (ενω όντως ήταν ψιλοσπάγγος)
'Oντως ρε συ άσχημο πράγμα η τσιγκουνιά εμένα προσωπικά με χαλάει και με ξενέρώνει πάρα πολύ!!Και έχω περιστατικό πολυ χειρότερο από το δικό σου(Και από άτομο που ούτε ο ίδιος δεν ήξερε τι χρήμα είχε).Δεν ξέρω ίσως το βλέπω έτσι γιατί εγώ γενικά είμαι πολή απλοχερα σαν άνθρωπος και δεν με νοιάζει να δινω για τα δικά μου άτομα.Ισως και να ειμαι υπερβολική αλλα με χαλάει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,826 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Εντάξει βρε Valder καλά το χειρίστηκες!Δεν μπορώ να πω δημοκρατικα και...Αντρικα!!Μην το παρεις επανω σου όμως!:tongue:


Ε τσ τώρα....μπρίκια κολλάμε;; :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως το ακόμα χειρότερο απο το να το κάνει εν βρασμώ ψυχής και να το μετανιώσει μετά είναι να το θεωρεί νορμάλ εκ πεποιθήσεως και ότι "όταν το αξίζει θα τρώει τη σφαλιάρα της" που λένε μερικοί. :mad: Και ποιός είσαι ρε φίλε εύ να κρίνεις αν το αξίζει? Κηδεμόνα της σε βάλαμε? :mad:

Μα Michelle μου... η γυναίκα (ή ο άντρας) που έχει ήδη φάει την πρώτη (σφαλιάρα) και κάθετε στη σχέση μέχρι να φάει και την δεύτερη και την τρίτη.... ΕΕΕΕΕΕΕ το αξίζει!!!!!
Εδώ είναι που λέμε... ήθελε και τα έπαθε!!!!
Sorry αλλά είμαι υπερ του ότι... "αν σε πληγώσει κάποιος μια φορά.. φταίει αυτός... αν σε πληγώσει δεύτερη... φταις εσύ που το επέτρεψες!!!"

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, κανένα δίκιο (όσο δίκιο και να έχει το άτομο που τη χώνει) να σηκώσει χέρι ο ένας πάνω στον άλλον.
Εγώ πάντως δεν διαχωρίζω την σωματική βία σε σχέση με τα δύο φύλλα!!!
Είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΝΟΜΟΣ και για τους δύο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω πως αν το κάνει μια φορά όσο συγνώμη και αν ζητάει και πως δεν θα το ξανακάνει, θα το ξανακάνει και μια και 2 και 3... γι'αυτό μαζεύουμε τα μπογαλάκια μας και αντε γεια ή άντε γα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
αντε γεια ή άντε γα...

τσκ τσκ, πιπέρι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
τσκ τσκ, πιπέρι :P

γιατί καλέ??? αντε γαργαλίσου ήθελα να πω, τί σκέφτηκε το πονηρό μυαλό σου??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
σα δεν ντρέπομαι :redface: :P.
αν και είμαι πάααρα πολύ νευρικός τύπος δεν έχω ρίξει ποτέ ούτε καν "ψιλή" σε άνθρωπο, πόσο μάλλον σε κοπέλα. είμαι κατά της (σωματικής) βίας. μια φορά στο δημοτικό έσπρωξα μια συμμαθήτρια μου :/: που την είχε πιάσει ένας παροξυσμός και με βάραγε και ακόμα το θυμάμαι :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
δεν έχω ρίξει ποτέ ούτε καν "ψιλή" σε άνθρωπο, πόσο μάλλον σε κοπέλα

Stupid question: Η κοπέλα δεν είναι άνθρωπος? :P :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ακόμα και στη βία που εμφανίζεται εκτός σεξ,συνήθως και ο βιαστής αλλά και το θύμα φαίνεται να αντλούνε ηδονή απο αυτές τις σχέσεις κατ έναν περίεργο τρόπο.Πολλές γυναίκες παραπονιούνται για το ξύλο που τρώνε αλλά απ την άλλη το ανέχονται και δεν κάνουν κάτι για να αλλάξει αυτό,ούτε κάν να φύγουν απο μια τέτοια σχέση.Το ακόμα πιο περίεργο είναι οτι κάποιες απο αυτές που τολμούν να διαλύσουν μια τέτοια σχέση ξαναδημιουργούν δεσμούς με ανθρώπους που επίσης τις εξασκούν βία (σωματική και ψυχική) και ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό.Σαν να υπάρχει ένας μαζοχιστικός πυρήνας μέσα τους.Η δική μου απορία λοιπόν προς αυτά τα "θύματα" είναι ως πότε θα συνεχίζουν να παίζουν αυτόν το ρόλο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Stupid question: Η κοπέλα δεν είναι άνθρωπος? :P :tongue:

οι κοπέλες είναι προφανώς υποσύνολο των ανθρώπων :). όντως, stupid question :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
οι κοπέλες είναι προφανώς υποσύνολο των ανθρώπων :). όντως, stupid question :P.
Απλά έτσι όπως το είπες μου θύμισε το "έχω 2 παιδιά και 3 κορίτσια" που λένε στα χωριά, λες και τα κορίτσια δεν ειναι παιδιά! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από e-stekoumenos:
Ακόμα και στη βία που εμφανίζεται εκτός σεξ,συνήθως και ο βιαστής αλλά και το θύμα φαίνεται να αντλούνε ηδονή απο αυτές τις σχέσεις κατ έναν περίεργο τρόπο.Πολλές γυναίκες παραπονιούνται για το ξύλο που τρώνε αλλά απ την άλλη το ανέχονται και δεν κάνουν κάτι για να αλλάξει αυτό,ούτε κάν να φύγουν απο μια τέτοια σχέση.Το ακόμα πιο περίεργο είναι οτι κάποιες απο αυτές που τολμούν να διαλύσουν μια τέτοια σχέση ξαναδημιουργούν δεσμούς με ανθρώπους που επίσης τις εξασκούν βία (σωματική και ψυχική) και ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό.Σαν να υπάρχει ένας μαζοχιστικός πυρήνας μέσα τους.Η δική μου απορία λοιπόν προς αυτά τα "θύματα" είναι ως πότε θα συνεχίζουν να παίζουν αυτόν το ρόλο ?
διαφωνώ, μπορεί το θύμα να είναι πολύ αδύναμος χαρακτήρας και να μην ξέρει ή να μην μπορει να αντιδράσει... Και αναγκαστηκά να κάθετε, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι του αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Σε αυτο συμφωνω κι εγω. Ο θυτης υπαρχει η πιθανοτητα να αντλει ηδονη, το θυμα οχι.
Ειδικα οταν προκειται για κατι που ξεκινησε σε τρυφερη ηλικια, το θυμα εχει υποστει πλυση εγκεφαλου, οτι δεν αξιζει κατι παραπανω. Η ψυχολογικη με τη σωματικη βια πανε πακετο. Συνηθως ξεκιναει με υποτιμηση του θυματος, που οταν πια η αυτοπεποιθηση του πιασει πατο, το ξυλο ερχεται ως αναμενομενη συνεπεια αδιαμαρτυρητα.
Καπου πειθεται οτι φταιει, και γι'αυτο το λογο πρεπει να ξυλοκοπηθει.
Γι'αυτο, ακομη και αν ξεφυγει καποια στιγμη απο το δραστη, αν δεν στηριχθει ψυχολογικα, θα διατρεχει τον κινδυνο να βρεθει και παλι σε αναλογη θεση, οχι γιατι γουσταρει, αλλα γιατι δεν εχει μαθει να συναπτει υγιεις σχεσεις.
Κατι αναλογο μπορει να συμβει στο θυτη, συχνα υπηρξε θυμα, κι επειδη δεν εμαθε κατι αλλο περα απο βια, το επαναλαμβανει με το συντροφο του γιατι νομιζει οτι ετσι ειναι και δεν ξερει κατι διαφορετικο. Απο εκει και μετα καταλαβαινετε οτι γινεται φαυλος κυκλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ με exposed kai zoumpourloudi και επίσης κάποιοι λόγοι είναι και αυτοί που είπε η Vkey :

"Γιατί υπάρχουν γυναίκες που θέλουν να το συγχωρήσουν, να καταλάβουν το συντροφό τους...Να το δικαιολογήσουν...γιατί μπορεί να έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου ακα ψυχολογικό εκβιασμό- χωρίς να το έχουν συνειδητοποιήσει- και να θεωρούν ότι εν τέλει αυτές φταίνε που προκάλεσαν το πασά να τις χτυπήσει!Γιατί θεωρείται ντροπή -ακόμα και σήμερα- να πει μια γυναίκα ότι κακοποιήθηκε...Γιατί σε μια κλειστή κοινωνία όλα θάβονται και κανένας δεν μιλάει...."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top