Κοιτάζετε τον άλλο στα μάτια όταν μιλάτε;

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Παντα.
Μονο αμα ντρεπομαι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
συνήθως όχι,μονάχα για κάποια δευτερόλεπτα και μετά κοιτάω αλλού ή κοιτάω γενικότερα το πρόσωπο.
μονάχα με τα πολύ κοντινά μου πρόσωπα τα καταφέρνω κάπως καλύτερα.Ίσως είναι θέμα αυτοπεποίθησης :)
νομίζω βέβαια ότι κρύβεται στο υποσυνείδητο γιατί μπορεί να συμβαίνει και σε κάποιον που θεωρεί ότι δεν έχει πρόβλημα αυτοπεποίθησης,ίσως πάλι να φταίει η έλλειψη άμεσης επικοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
γενικα οχι μπορει να κοιταω οπου αλλου θες αλλα προσωπο ποτε! ουτε καν με την οικογενεια μου! απλα δεν μπορω:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
συνηθως κοιταω γενικα το προσωπο .οταν ειναι πιο σοβαρη η συζητηση τοτε ναι παντα στα ματια αλλα σε γενικη βαση δεν το συνηθιζω ειναι υπερβολικο νομιζω να κοιτας συνεχως τον αλλο στα ματια οταν μιλαει παρολο που το βλεμμα εκδηλωνει πολλα. Οταν με κοιτανε στα ματια με καρφωμενο βλεμμα κοιταζω αλλου δεν μπορω κ ας θεωρειται αδυναμια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Τα άτομα που ξέρω τα κοιτάω πάντα, σε σημείο να νιώθουν εκείνοι άβολα και να κοιτάνε πέρα δώθε.
Και άτομα που δεν ξέρω τα κοιτάω στα μάτια όταν μιλάμε συνήθως. Ίσως όχι τόσο έντονα όμως. Εκτός κι αν ντρέπομαι. Τότε αποφεύγω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelika J.

Νεοφερμένος

Η Angelika J. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Aπ'οτι καταλαβα ολοι δεν κοιταζουμε νορμαλ χιχι..:PΚαι γω ρε παιδια,την πρωτη φορα που θα δω καποιον θα τον κοιταζω κανονικα στα ματια θα μιλαμε και ολα καλα!Τις επομενες φορες δεν ξερω τι γινεται,αλλα απλως ΔΕΝ μπορω να τους κοιταξω στα ματια..Σε σημειο που καποια ατομα να παρεξηγουν κι ολας..:redface:Τους κοιταζω μεν αλλα αβολα πολυ..Παλια ηταν πιο εντονο αυτο,τωρα δοξα τω Θεω ειμαι μια χαρα!Καλυτερα τουλαχιστον..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Eννοείται. Γι' αυτό συχνά έχω πρόβλημα με τους φίλους μου. Δεν μπορώ να μου μιλάει ο άλλος και να κοιτάει το πάτωμα ή να φοράει γυαλιά ηλίου. Τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής, κι άμα κάποιος δε με κοιτάει στα μάτια.. απλά θα είναι δύσκολο να τα βρούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelika J.

Νεοφερμένος

Η Angelika J. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Eννοείται. Γι' αυτό συχνά έχω πρόβλημα με τους φίλους μου. Δεν μπορώ να μου μιλάει ο άλλος και να κοιτάει το πάτωμα ή να φοράει γυαλιά ηλίου. Τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής, κι άμα κάποιος δε με κοιτάει στα μάτια.. απλά θα είναι δύσκολο να τα βρούμε.

Nαι ομως καποιοι οπως εγω δεν το κανουν επιτηδες(απαξιωτικα δλδ..)και δεν σε κοιτανε στα ματια.:hmm:Ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας..Δεν χρειαζεται να τα βαζουμε με τετοια πραγματα νταξει..Αν ομως ο αλλος καταλαβεις οτι το κανει απαξιωτικα καλα θα κανεις να μην του μιλησεις πιτε πια..Εγω ετσι θα εκανα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Σορρυ, αλλά αν ο άλλος φοράει γυαλιά ενώ μιλάμε, του ζητάω ευγενικά, αρχικά, να τα βγάλει και μετά να με κοιτάζει στα μάτια όταν μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelika J.

Νεοφερμένος

Η Angelika J. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Σορρυ, αλλά αν ο άλλος φοράει γυαλιά ενώ μιλάμε, του ζητάω ευγενικά, αρχικά, να τα βγάλει και μετά να με κοιτάζει στα μάτια όταν μιλάμε.

Ειναι και θεμα αποψης αυτο..Η αληθεια ειναι οτι και μενα δεν μ'αρεσει οταν ο αλλος φοραει γυαλι και μου το παιζει αφ'υψηλου να πουμε κ ετσι..Αλλα το δευτερο θα ψυχολογουσα αν το κανει επιτηδες που δεν με κοιταει(π.χ. με θεωρει κατωτερη του!!!τοτε θα του μιλουσα αποτομα και τελος η συζητηση!!)αν δεν το κανει επιτηδες οκ συμβιβαζομαι..Ελλαττωματα ειν'αυτα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αρκετα συχνα τα κρυβω,νιωθω παραξενα

εξαιρεση ειναι μονο οταν ειμαι εκνευρισμενος ή γενικα πωρωμένος με κατι,γενικα ρε παιδακι μου ΝΑ ΤΟ ΝΙΩΘΩ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Αυτό με τα γυαλιά ηλίου ρε παιδιά είναι ένα θέμα... ποτέ δεν φόραγα, αισθανόμουν οτι κρύβομαι..
τον τελευταίο χρόνο όμως, τα φοράω συνέχεια (όχι όταν είμαι με άλλους!).. βλέπω τους άλλους στο λεωφορείο, στο δρόμο, και αισθάνομαι οτι επειδή είμαι η μόνη που δεν τα φοράω είμαι σαν γυμνή.. βλέπουν τα μάτια μου και γω τίποτα..

πάντως όταν μου μιλάνε δεν φοράω ποτέ... τα βγάζω κατευθείαν αλλα δεν καταλαβαίνουν.. και κοιτάω πάντα στα μάτια (μόνο όταν σκέφτομαι κατεβάζω το κεφάλι, για να μου ρχονται ιδέες..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Συνήθως όχι, εκτός αν μιλώ κατηγορηματικά και πολύ σοβαρά και θέλω να με προσέξουν.
Κατά κανόνα όμως, δεν κοιτώ τον άλλον στα μάτια, και αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαι ειλικρινής, πάντα είμαι, απλώς έτσι έχω συνηθίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι,,
ειδικα αν εχει μεγααλα ...ματια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Συνήθως όχι, γιατί με αγχώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Δεν μπορώ να μιλάω με κάποιον και να μην το κοιτώ στα μάτια, μου φαίνεται λιγάκι υποκριτικό. Ετσι θέλω και οι άλλοι όταν μου μιλούν να με κοιτούν στα μάτια, μου βγάζει μια καθαρότητα, μια αλήθεια. Το χειρότερο μου είναι να μου μιλούν και να έχουν σκυφτό το κεφάλι. Πολλές φορές το λέω " τι κάθεσαι έτσι σκυφτός? ύψωσε το ανάστημά σου, σήκωσε το κεφάλι".
Είμαι η μόνη που έχω τέτοιο κόλλημα? Δεν σας βγάζει εσάς όλο αυτό μια ανασφάλεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτοι που πανε τα ματια τους περα δωθε..

και δεν κοιτανε ευθεια συνηθως ψευδονται.. ολα τα λαμογια οι πολιτικοι ετσι κανουν,,ψυχρο ΜΗ συγκεντρωμενο βλεμμα.

το ευθυ καθαρο βλεμμα λεει τα παντα..

και σε δουλειες ακομα φαινονται αυτα..

στην πρωτη συνεντευξη πχ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alekossssss

Νεοφερμένος

Ο alekossssss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
το να μην κοιτας καποιον στα ματια δηλωνει ανασφαλεια και κομπλεξ κατωτερωτητας κατα την αποψη μου. γνωριζω αρκετα ατομα που δεν μπορουν να κοιταξουν τον αλλον στα ματια κατι που σχετικα μικρος το εκανα και εγω. επειδη καταλαβα οτι ειναι κατι ασχημο στα ματια του αλλου εχω καταφερει να το αλλαξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top