Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πως ορίζεις το "φυσικό";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Για παράδειγμα,σε όλα τα ελληνικά σίριαλ(και στα ξένα το ίδιο συμβαίνει μάλλον)παρουσιάζεται ένας χαρακτήρας-άντρας που είναι ομοφυλόφιλος.Δηλαδή εντάξει,είπαμε να μη τους αποκλείουμε απ'το κοινωνικό σύνολο αλλά όχι και να μας πλασάρουν ότι το σωστό είναι να είσαι ομοφυλόφιλος.;)

Δηλαδή επειδή εμφανίζεται και ένας ομοφυλόφιλος σε κάθε( ; ) σήριαλ, αυτό αυτόματα σημαίνει ότι στον πλασάρουν ως σωστό; Δηλαδή οι υπόλοιποι 99 χαρακτήρες που είναι ετεροφυλόφιλοι δεν πλασάρουν έμμεσα (όπως και οι ομοφυλόφιλοι) τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις; Γιατί επικεντρώνεσαι στον 1 κ όχι στους 99;:confused:

Και εφόσον δεν πιστεύεις ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι κακό ως πράξη τότε που είναι το πρόβλημα να προβάλλεται; Κανείς δεν πρόκειται να γίνει ομοφυλόφιλος από... μόδα :|

Αν ήταν η σεξουαλικότητα επιβαλλόταν τόσο εύκολα από το περιβάλλον τότε οι ομοφυλόφιλοι θα είχαν εξαφανιστεί αιώνες τώρα από τη βαρβατήλα του ανδρικού προτύπου που ήταν αυτή που προβαλλόταν από τον κοινωνικό περίγυρο. :hmm:

Για να άντεξε η ομοφυλοφιλία τόσο στο χρόνο και να κατάφερε να ξεπεράσει τα αυστηρά κοινωνικά ετεροσεξουαλικά πρότυπα (που πολλές φορές προσπάθησαν ΒΙΑΙΑ να επιβληθούν, όπως π.χ. επί Ιεράς Εξέτασης και Ναζισμού) αυτό από μόνο του δείχνει ότι το περιβάλλον είναι απλά ένα πεδίο δράσης και όχι η γεννουσιουργός αιτία της ομοφυλοφιλίας (ή εν πάση περιπτώσει ότι δεν είναι το μόνο ή το πιο σημαντικό "αίτιο" της σεξουαλικότητας γενικότερα, μιας και είναι άτοπο να ξεχωρίζει η ομοφυλοφιλία από την ετεροφυλοφιλία και να ψάχνουμε για αίτια μόνο στην μία σεξουαλική έκδηλη συμπεριφορά και όχι στην άλλη).

Άρα δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να ανησυχεί κανείς ότι αυτό το σεξουαλικό πρότυπο θα γίνει το ισχυρότερο (πως θα μπορούσε άλλωστε μια μειονότητα του 10% να επηρεάσει την σεξουαλική προτίμηση του άλλου 90%, η οποία μάλιστα έχει τον δικό της λόγο ύπαρξης στην φύση- όπως και η ομοφυλοφιλία; ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Πως ορίζεις το "φυσικό";

Φυσικο ειναι μαλλον το ορισμενο απ' τη φυση. Με λιγα λογια, στη φυση μονο τα αντιθετα οταν ενωθουν μπορουν να δημιουγησουν κατι: αν για παραδειγμα αναμειξουμε χωμα με χωμα δεν περνουμε τιποτα καινουριο. Το υλικο αυτο θα μεινει στη τρεχουσα κατασταση του και δεν προκειται να περασει σε κανενα ανωτερο επιπεδο. Απ' την αλλη, αν το χωμα το αναμειξουμε με νερο θα παρουμε κατι νεο, θα δημιουργηθουν για παραδειγμα σκουλικια και φυτα που σε αναμειξη χωματος με χωμα και νερου με νερο και θα εβγαινε τιποτα.

Αυτη ειναι και ολη η ιδεα, οτι δηλαδη απο το ενα στοιχειο δεν δημιουργειται κατι νεο και πιθανον "ανωτερο", σε αντιθεση με τη περιπτωση συνενωσης δυο αντιθετων. Τιποτα διαφορετικο δεν εχω να πω και για την σχεση γυναικων και ανδρων: ο ανθρωπος ειναι ενα "ημιτελες" {οτι ο αντρας μονος και η γυναικα μονη ειναι "ημιτελης" ειναι πιστευω προφανες και αν καποιος δεν μπορει να το κατανοησει δεν θα χασω το χρονο μου μαζι του, ας περιοριστει στην ανοητη αποψη πως τα παντα ειναι αποτελεσμα κοινωνικων συμβασεων:)} ων χωρισμενο σε δυο μερη, αυτο του ανδρα και της γυναικας και μονο κατα τη συνενωση τους μπορει να φτασει ενα υψηλοτερο σημειο. Τιποτα δεν εχει φτιαχτει για να ενωθει το το ομοιο του και τετοιου ειδους ενωσεις ειναι παντα στειρες. Για να το πω λιγο πεζα, ακομα και ανατομικα ο αντρας δημιουργηθηκε για τη γυναικα και το αντιστροφο:P. Η ενωση των δυο αντιθετων μερων του ανθρωπου θα δημιουργησει νεα ζωη, τι πιο υψηλο απ' αυτο ; H ενωση των δυο ομοιων ; Τιποτα. Αυτα ολα ισχυουν για τους αντρες και τις γυναικες, για τη πετρα και το νερο, για το ξυλο και τη φωτια και για τα παντα στο κοσμο. Ειναι απλα ενας κανονας που υπαρχει πριν απο εμας και θα εξακολουθει για παντα να υπαρχει. Αν ο καθενας το καταλαβαινε αυτο θα αφηναμε πισω μια και καλη και ομοφοβιες και φεμινισμους και φαλοκρατιες και γενικοτερα καθε @@ριά αυτου του ειδους.

Δεν εχω κατι ενατιων της ομοφυλοφιλιας εφοσον ειναι ενα καθαρα προσωπικο ζητημα που εμενα δεν επιρεαζει ουτε στο ελαχιστο. ο καθενας ας κανει ο,τι θελει, πραγματικα.


p.s Προσοχη για αστιεα ορθογραφικα και μισες λεξεις, ειναι καπως περασμενη η ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Υπονοείς οτι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι "νορμαλ";

Πως ορίζεις το "φυσικό";
Πώς να είναι νορμάλ,το είπαμε έχουν ανωμαλία...
2ον φυσικό σε αυτή την περίπτωση εννοώ να είσαι ετεροφυλόφιλος
Μάριο εντάξει αυτό που είπες για τα σίριαλ αλλά γιατί τους προβάλλουν τότε?Τους 99 ετεροφυλόφιλους τους παρουσιάζουν γιατί είναι το φυσικό,είναι το νορμάλ.Πλασάρουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις αλλά όπως είπα και πρν,είναι η πλειονότητα και θεωρείται φυσικό να είσαι ετεροφυλόφιλος
Νομίζω ότι έγινα σαφής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Φυσικο ειναι μαλλον το ορισμενο απ' τη φυση. Με λιγα λογια, στη φυση μονο τα αντιθετα οταν ενωθουν μπορουν να δημιουγησουν κατι: αν για παραδειγμα αναμειξουμε χωμα με χωμα δεν περνουμε τιποτα καινουριο. Το υλικο αυτο θα μεινει στη τρεχουσα κατασταση του και δεν προκειται να περασει σε κανενα ανωτερο επιπεδο.Το υλικο αυτο θα μεινει στη τρεχουσα κατασταση του και δεν προκειται να περασει σε κανενα ανωτερο επιπεδο. Απ' την αλλη, αν το χωμα το αναμειξουμε με νερο θα παρουμε κατι νεο, θα δημιουργηθουν για παραδειγμα σκουλικια και φυτα που σε αναμειξη χωματος με χωμα και νερου με νερο και θα εβγαινε τιποτα.

Τι μάθαμε σήμερα: To χώμα και το νερό είναι "στοιχεία" αντίθετα. :D


Αυτη ειναι και ολη η ιδεα, οτι δηλαδη απο το ενα στοιχειο δεν δημιουργειται κατι νεο και πιθανον "ανωτερο", σε αντιθεση με τη περιπτωση συνενωσης δυο αντιθετων. Τιποτα διαφορετικο δεν εχω να πω και για την σχεση γυναικων και ανδρων: ο ανθρωπος ειναι ενα "ημιτελες" {οτι ο αντρας μονος και η γυναικα μονη ειναι "ημιτελης" ειναι πιστευω προφανες και αν καποιος δεν μπορει να το κατανοησει δεν θα χασω το χρονο μου μαζι του, ας περιοριστει στην ανοητη αποψη πως τα παντα ειναι αποτελεσμα κοινωνικων συμβασεων:)} ων χωρισμενο σε δυο μερη, αυτο του ανδρα και της γυναικας και μονο κατα τη συνενωση τους μπορει να φτασει ενα υψηλοτερο σημειο. Τιποτα δεν εχει φτιαχτει για να ενωθει το το ομοιο του και τετοιου ειδους ενωσεις ειναι παντα στειρες. Για να το πω λιγο πεζα, ακομα και ανατομικα ο αντρας δημιουργηθηκε για τη γυναικα και το αντιστροφο:P.


Και έπειτα, πρέπει να δεχτούμε πως και ο άνδρας και η γυναίκα είναι αντίθετα. Δεν είναι και οι δυο άνθρωποι, είναι "αντίθετα στοιχεία".
2 άνθρωποι δηλαδή μπορεί να είναι αντίθετοι, και να δημιουργήσουν κάτι μόνο αν είναι διαφορετικού φύλου. Όλοι οι άντρες είμαστε φιλαράκια, anyway, έτσι?


Η ενωση των δυο αντιθετων μερων του ανθρωπου θα δημιουργησει νεα ζωη, τι πιο υψηλο απ' αυτο ; H ενωση των δυο ομοιων ; Τιποτα. Αυτα ολα ισχυουν για τους αντρες και τις γυναικες, για τη πετρα και το νερο, για το ξυλο και τη φωτια και για τα παντα στο κοσμο. Ειναι απλα ενας κανονας που υπαρχει πριν απο εμας και θα εξακολουθει για παντα να υπαρχει. Αν ο καθενας το καταλαβαινε αυτο θα αφηναμε πισω μια και καλη και ομοφοβιες και φεμινισμους και φαλοκρατιες και γενικοτερα καθε @@ριά αυτου του ειδους.

Για να δικαιολογίσεις τα προηγούμενα λοιπόν, φτάνεις κάπου εδώ. Καταλήγεις λοιπόν πως το σημαντικότερο πράγμα είναι η δημιουργία ζωής..

Από όλα τα επιτεύγματα του ανθρώπου, από όλα όσα μπορούν να κάνουν 2 άνθρωποι μαζί, να δημιουργήσουν, να ζήσουν, η δημιουργία απογόνου, είναι για εσένα το "υψηλότερο".

Οπότε γυρνάμε στις σπηλιές να γεννοβολάμε, να κάνουμε και κάτι υψηλό κιόλα. :)


..

Στην πραγματικότητα βέβαια, όλοι οι οργανισμοί αναπαράγονται. Και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Ο καθένας το κάνει, και με τον ίδιο ακριβώς, τυποποιημένο, κωδικοποιημένο μέσα του τρόπο. Δεν υπάρχει οτιδήποτε το υψηλό σε αυτή τη διαδικασία.

Και μερικοί οργανισμοί το κάνουν [/SURPRISE MODE ON] χωρίς αντίθετο φύλο!
So much for your wood and fire and water theory. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πώς να είναι νορμάλ,το είπαμε έχουν ανωμαλία...
2ον φυσικό σε αυτή την περίπτωση εννοώ να είσαι ετεροφυλόφιλος
Μάριο εντάξει αυτό που είπες για τα σίριαλ αλλά γιατί τους προβάλλουν τότε?Τους 99 ετεροφυλόφιλους τους παρουσιάζουν γιατί είναι το φυσικό,είναι το νορμάλ.Πλασάρουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις αλλά όπως είπα και πρν,είναι η πλειονότητα και θεωρείται φυσικό να είσαι ετεροφυλόφιλος
Νομίζω ότι έγινα σαφής

Τα σίριαλ απλώς αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα όσο μπορούν. Αν ένας στους 10 ανθρώπους είναι ομοφυλόφιλος, τότε αυτό θα έπρεπε να ισχύει και στα σίριαλ. Βέβαια το πρότυπο ομοφυλόφιλου που προβάλλεται στα σίριαλ είναι κυρίως μια καρικατούρα που σκοπό έχει να προκαλέσει γέλιο και όχι να δείξει πως είναι στην πραγματικότητα ένας ομοφυλόφιλος, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία... Πάντως επι του θέματος με κάλυψε απόλυτα ο Μοναχός.
Όσο για το φυσικό, επιμένεις να μην μου λες πως το ορίζεις εσύ. Όχι, εγώ δεν δέχομαι οτι δεν είναι νορμαλ, ή οτι είναι ανωμαλία, απέδειξε το με επιχειρήματα αν μπορείς. Σου υπενθυμίζω οτι ομοφυλοφιλία υπάρχει και στα ζώα, και πραγματικά δεν μπορώ να βρώ κάποιο διαφορετικό ορισμό του φυσικού απο "αυτό που συμβαίνει στη φύση", και σύμφωνα με αυτό τον ορισμό, η ομοφυλοφιλία είναι μια απόλυτα φυσική παρέκκλιση. Το ότι κάτι δεν ισχύει για την πλειοψηφία δεν σημαίνει οτι είναι αφύσικο, μη νορμαλ κοκ. Σκέψου πχ και την αριστεροχειρία. Συμβαίνει σε εξίσου μικρό ποσοστό του πληθυσμού αλλά δεν νομίζω να τη θεωρείς αφύσικη, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Πώς να είναι νορμάλ,το είπαμε έχουν ανωμαλία...
2ον φυσικό σε αυτή την περίπτωση εννοώ να είσαι ετεροφυλόφιλος
Μάριο εντάξει αυτό που είπες για τα σίριαλ αλλά γιατί τους προβάλλουν τότε?Τους 99 ετεροφυλόφιλους τους παρουσιάζουν γιατί είναι το φυσικό,είναι το νορμάλ.Πλασάρουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις αλλά όπως είπα και πρν,είναι η πλειονότητα και θεωρείται φυσικό να είσαι ετεροφυλόφιλος
Νομίζω ότι έγινα σαφής


Κρίμα, κρίμα. Λυπάμαι πολύ που ακούω και διαβάζω καθημερινά τέτοιες απόψεις. Κι έχεις την ψευδαίσθηση πως έγινες και σαφής. Κρίμα.

:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*marouli*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν εχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους!!Αν τύχαινε και αν μου ταίριαζε κάποιος στον χαρακτήρα θα έκανα παρέα μαζί του..
Δεν με αφορα τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του απ'τη στιγμή που δεν ενοχλεί εμένα(και δεν το κάνει με τον δικό μου!!:P )και η γενικότερη συμπεριφορά του(ως προς εμένα πάντα) είναι οκ είμαι κι εγω οκ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Κρίμα, κρίμα. Λυπάμαι πολύ που ακούω και διαβάζω καθημερινά τέτοιες απόψεις. Κι έχεις την ψευδαίσθηση πως έγινες και σαφής. Κρίμα.
Τα σίριαλ απλώς αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα όσο μπορούν. Αν ένας στους 10 ανθρώπους είναι ομοφυλόφιλος, τότε αυτό θα έπρεπε να ισχύει και στα σίριαλ. Βέβαια το πρότυπο ομοφυλόφιλου που προβάλλεται στα σίριαλ είναι κυρίως μια καρικατούρα που σκοπό έχει να προκαλέσει γέλιο και όχι να δείξει πως είναι στην πραγματικότητα ένας ομοφυλόφιλος, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία... Πάντως επι του θέματος με κάλυψε απόλυτα ο Μοναχός.
Όσο για το φυσικό, επιμένεις να μην μου λες πως το ορίζεις εσύ. Όχι, εγώ δεν δέχομαι οτι δεν είναι νορμαλ, ή οτι είναι ανωμαλία, απέδειξε το με επιχειρήματα αν μπορείς. Σου υπενθυμίζω οτι ομοφυλοφιλία υπάρχει και στα ζώα, και πραγματικά δεν μπορώ να βρώ κάποιο διαφορετικό ορισμό του φυσικού απο "αυτό που συμβαίνει στη φύση", και σύμφωνα με αυτό τον ορισμό, η ομοφυλοφιλία είναι μια απόλυτα φυσική παρέκκλιση. Το ότι κάτι δεν ισχύει για την πλειοψηφία δεν σημαίνει οτι είναι αφύσικο, μη νορμαλ κοκ. Σκέψου πχ και την αριστεροχειρία. Συμβαίνει σε εξίσου μικρό ποσοστό του πληθυσμού αλλά δεν νομίζω να τη θεωρείς αφύσικη, σωστά;

:mad:
Αρκτούρε τουλάχιστον εγώ εκφράζω τις πραγματικές μου απόψεις και δεν εκφέρω γνώμη για πράγματα που δεν ξέρω και τα λέω μόνο και μόνο για να είμαι αρεστός στους άλλους;) Τώρα το πού κολλάει το αν έγινα σαφής...χωρίς σχόλιο.Γίνομαι σαφής σημαίνει ότι οι άλλοι καταλαβαίνουν τι λέω όχι ότι η άποψή μου είναι απαραίτητα σωστή...

Μισέλ,καταρχάς δε με νοιάζει τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του.Έτσι για να το ξεκαθαρίσω.Δεύτερον ομοφυλοφιλία δεν υπάρχει στη φύση.Αυτά είναι επιχειρήματα που χρησιμοποιούν οι ομοφυλόφιλοι για να υπερασπιστούν(προς Θεού,δε λέω ότι είσαι ομοφυλόφιλη:P )Κι όμως,η ομοφυλοφιλία είναι ανωμαλία,είτε θες να το δεχτείς είτε όχι.Όταν κάποιος γεννιέται με γιγαντισμό ή είναι νάνος,πάλι ανωμαλία είναι και το γεγονός αυτό δεν είναι διαφορετικότητα.Κάποιος που γεννιέται με ένα χέρι και πάλι ανωμαλία είναι.Το ίδιο ισχύει και στους ομοφυλόφιλους;) Η αριστεροχειρία δεν είναι ανωμαλία και αν πιστεύεις κάτι τέτοιο δεν καταλαβαίνω,δε μου το εξηγείς?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρκτούρε τουλάχιστον εγώ εκφράζω τις πραγματικές μου απόψεις και δεν εκφέρω γνώμη για πράγματα που δεν ξέρω και τα λέω μόνο και μόνο για να είμαι αρεστός στους άλλους;) Τώρα το πού κολλάει το αν έγινα σαφής...χωρίς σχόλιο.Γίνομαι σαφής σημαίνει ότι οι άλλοι καταλαβαίνουν τι λέω όχι ότι η άποψή μου είναι απαραίτητα σωστή...

Μισέλ,καταρχάς δε με νοιάζει τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του.Έτσι για να το ξεκαθαρίσω.Δεύτερον ομοφυλοφιλία δεν υπάρχει στη φύση.Αυτά είναι επιχειρήματα που χρησιμοποιούν οι ομοφυλόφιλοι για να υπερασπιστούν(προς Θεού,δε λέω ότι είσαι ομοφυλόφιλη:P )Κι όμως,η ομοφυλοφιλία είναι ανωμαλία,είτε θες να το δεχτείς είτε όχι.Όταν κάποιος γεννιέται με γιγαντισμό ή είναι νάνος,πάλι ανωμαλία είναι και το γεγονός αυτό δεν είναι διαφορετικότητα.Κάποιος που γεννιέται με ένα χέρι και πάλι ανωμαλία είναι.Το ίδιο ισχύει και στους ομοφυλόφιλους;) Η αριστεροχειρία δεν είναι ανωμαλία και αν πιστεύεις κάτι τέτοιο δεν καταλαβαίνω,δε μου το εξηγείς?:confused:

  1. Υπονοείς οτι όσοι δεν θεωρούμε αφύσικη την ομοφυλοφιλία το λέμε για να είμαστε αρεστοί στους άλλους;
  2. Η ομοφυλοφιλία δεν περιορίζεται στο κρεβάτι κάποιου και καλό ειναι να σταματήσει πια η χρήση της συγκεκριμένης έκφρασης. Ομοφυλόφιλος μπορεί να είναι και κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ του σεξ, όπως και στρείτ μπορεί να είναι κάποιος που έχει κάνει σεξ με άντρα. Δεν ορίζει μόνο το σεξ τον σεξουαλικό προσανατολισμό αλλά κυρίως πως νιώθει κάποιος, αν ερωτεύεται εκπροσώπους του ίδιου φύλου ή του αντίθετου, αν οι φαντασιώσεις του είναι ομοφυλοφιλικές ή όχι, αν έλκεται γενικά περισσότερο απο άτομα του ίδιου φύλου ή όχι. Μπορεί κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος αλλά "στο κρεβάτι του" να πηγαίνει μόνο με το αντίθετο φύλο για λόγους κοινωνικών συμβάσεων.
  3. Oh yes, ομοφυλοφιλία υπάρχει στη φύση. Όχι μόνο μπορείς να ψάξεις εδώ για το σχετικό thread αλλά και θα στο επιβεβαιώσουν πολλοί ιδιοκτήτες κατοικίδιων (ακόμα και εγώ) ;) Σε κάποια είδη μάλιστα παρατηρούνται ακόμα και μόνογαμικές ομοφυλοφιλικές σχέσεις.
  4. Τι διαφορά έχει η αριστεροχειρία απο την ομοφυλοφιλία εκτός του οτι το ένα έχει σχέση (και) με το σεξ και το άλλο όχι; Και τα δύο συμβαίνουν σε μικρό σχετικά ποσοστό του πληθυσμού, και τα δύο φαίνονται να είναι εκ γενετής ή έστω απο μικρή ηλικία... Τι κάνει το ένα ανωμαλία και το άλλο όχι;
  5. Γενικά μπορείς να πεις έστω και ένα ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟ επιχείρημα για όσα υπσοτηρίζεις πέρα απο προκαταλήψεις και απολυτες, αστήρικτες θέσεις; Λυπάμαι αλλά δεν είναι "έτσι, επειδή έτσι νομίζεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ένας λόγος που οι περισσότεροι θεωρούμε νορμάλ ή φυσικό μόνο το να είσαι ετεροφυλόφυλος, είναι ότι προφανώς το γεγονός ότι αν ήμασταν όλοι αποκλειστικά ομοφυλόφυλοι δεν θα αναπαραγόταν το ανθρώπινο γένος (πώς τα λέω:P).
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να χαρακτηρίζουμε ανώμαλους όσους έχουν αυτή την διαφορετικότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ένας λόγος που οι περισσότεροι θεωρούμε νορμάλ ή φυσικό μόνο το να είσαι ετεροφυλόφυλος, είναι ότι προφανώς το γεγονός ότι αν ήμασταν όλοι αποκλειστικά ομοφυλόφυλοι δεν θα αναπαραγόταν το ανθρώπινο γένος (πώς τα λέω:P).
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να χαρακτηρίζουμε ανώμαλους όσους έχουν αυτή την διαφορετικότητα
Με την ίδια λογική όμως θα έπρεπε να θεωρούμε και τους στείρους ανώμαλους και αφύσικους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αρκτούρε τουλάχιστον εγώ εκφράζω τις πραγματικές μου απόψεις και δεν εκφέρω γνώμη για πράγματα που δεν ξέρω και τα λέω μόνο και μόνο για να είμαι αρεστός στους άλλους;) Τώρα το πού κολλάει το αν έγινα σαφής...χωρίς σχόλιο.Γίνομαι σαφής σημαίνει ότι οι άλλοι καταλαβαίνουν τι λέω όχι ότι η άποψή μου είναι απαραίτητα σωστή...

Μισέλ,καταρχάς δε με νοιάζει τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του.Έτσι για να το ξεκαθαρίσω.Δεύτερον ομοφυλοφιλία δεν υπάρχει στη φύση.Αυτά είναι επιχειρήματα που χρησιμοποιούν οι ομοφυλόφιλοι για να υπερασπιστούν(προς Θεού,δε λέω ότι είσαι ομοφυλόφιλη:P )Κι όμως,η ομοφυλοφιλία είναι ανωμαλία,είτε θες να το δεχτείς είτε όχι.Όταν κάποιος γεννιέται με γιγαντισμό ή είναι νάνος,πάλι ανωμαλία είναι και το γεγονός αυτό δεν είναι διαφορετικότητα.Κάποιος που γεννιέται με ένα χέρι και πάλι ανωμαλία είναι.Το ίδιο ισχύει και στους ομοφυλόφιλους;) Η αριστεροχειρία δεν είναι ανωμαλία και αν πιστεύεις κάτι τέτοιο δεν καταλαβαίνω,δε μου το εξηγείς?:confused:

  1. Υπονοείς οτι όσοι δεν θεωρούμε αφύσικη την ομοφυλοφιλία το λέμε για να είμαστε αρεστοί στους άλλους;
  2. Η ομοφυλοφιλία δεν περιορίζεται στο κρεβάτι κάποιου και καλό ειναι να σταματήσει πια η χρήση της συγκεκριμένης έκφρασης. Ομοφυλόφιλος μπορεί να είναι και κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ του σεξ, όπως και στρείτ μπορεί να είναι κάποιος που έχει κάνει σεξ με άντρα. Δεν ορίζει μόνο το σεξ τον σεξουαλικό προσανατολισμό αλλά κυρίως πως νιώθει κάποιος, αν ερωτεύεται εκπροσώπους του ίδιου φύλου ή του αντίθετου, αν οι φαντασιώσεις του είναι ομοφυλοφιλικές ή όχι, αν έλκεται γενικά περισσότερο απο άτομα του ίδιου φύλου ή όχι. Μπορεί κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος αλλά "στο κρεβάτι του" να πηγαίνει μόνο με το αντίθετο φύλο για λόγους κοινωνικών συμβάσεων.
  3. Oh yes, ομοφυλοφιλία υπάρχει στη φύση. Όχι μόνο μπορείς να ψάξεις εδώ για το σχετικό thread αλλά και θα στο επιβεβαιώσουν πολλοί ιδιοκτήτες κατοικίδιων (ακόμα και εγώ) ;) Σε κάποια είδη μάλιστα παρατηρούνται ακόμα και μόνογαμικές ομοφυλοφιλικές σχέσεις.
  4. Τι διαφορά έχει η αριστεροχειρία απο την ομοφυλοφιλία εκτός του οτι το ένα έχει σχέση (και) με το σεξ και το άλλο όχι; Και τα δύο συμβαίνουν σε μικρό σχετικά ποσοστό του πληθυσμού, και τα δύο φαίνονται να είναι εκ γενετής ή έστω απο μικρή ηλικία... Τι κάνει το ένα ανωμαλία και το άλλο όχι;
  5. Γενικά μπορείς να πεις έστω και ένα ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟ επιχείρημα για όσα υπσοτηρίζεις πέρα απο προκαταλήψεις και απολυτες, αστήρικτες θέσεις; Λυπάμαι αλλά δεν είναι "έτσι, επειδή έτσι νομίζεις".


Απάντησε για 'μένα η Michelle. Όσο για 'μένα λέω πάντα τις πραγματικές μου απόψεις κι όχι αυτές που θα με κάνουν αρεστές στα μάτια των άλλων.

[Συμβουλή: Είσαι λίγο απότομος και απόλυτος και όχι τίποτα άλλο, είσαι ακόμα μικρός και είναι κρίμα οι άνθρωποι να είμαστε στενόμυαλοι].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
[Συμβουλή: Είσαι λίγο απότομος και απόλυτος και όχι τίποτα άλλο, είσαι ακόμα μικρός και είναι κρίμα οι άνθρωποι να είμαστε στενόμυαλοι].

Αυτό είναι καλό Αρκτούρε! Έχει ακόμα περιθώρια να αλλάξει!
Φαντάζεσαι να είχε αυτές τις απόψεις σε ηλικία 30+? Αυτό θα ήταν το πραγματικό κρίμα ;)
Ξέρω ανθρώπους που τώρα είναι πολύ ανοιχτόμυαλοι και στην ηλικία του Βασίλη είχαν πολύ πιο στενόμυαλες απόψεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Το νορμάλ σημαίνει κάτι διαφορετικό για τον καθένα. Για να 'μαι ειλικρινής, με όσα έχω δει ως τώρα, έχω ξεχάσει και τον ακριβή ορισμό του. Παρόλα αυτά, αν και έχω φίλους gay και έμενα σε ένα σπίτι στο Λονδίνο με αρκετούς συγκατοίκους που 4 (9 ήμαστε όλοι) ήταν gay, θα μπορούσα να κατανοήσω, κάποιον που δεν έχει άμεση επαφή με gay ανθρώπους, να τους θεωρεί κάτι το όχι- νορμάλ, γιατί πρώτα απ' όλα είναι μία έννοια που τους ξενίζει. Αν πα΄ρουμε τα πράγματα "ορθολογικά και σύμφωνα με όσα έχουμε διδαχθεί, ο άντρας και η γυναίκα εν τη ενώση τους, συμβάλλουν στην αναπαραγωγή της ζωής, πράγμα που σημαίνει ότι για να συμβεί αυτό το πράγμα, χρειάζεται μία τέτοια ένωση, 2 ανθρώπων δηλαδή που ο ένας να έχει στο dna του ΧΧ και ο άλλος ΧΥ (αυτά, μεταξύ άλλων). Επομένως, σύμφωνα με το εθιμοτυπικό δίκαιο (το οποίο συντελεί κατά τρόπο ισάξιο, στην ρύθμιση μίας κοινωνίας, όχι απαραίτητα πολισμένης) είθισται η ένταξη του ανθρώπου, είτε αυτός είναι άντρας είτε γυναίκα, να γίνεται στην "ομαλή κοινωνικότητα" που χαρακτηρίζει τις οργανωμένες κοινωνίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αυτό είναι καλό Αρκτούρε! Έχει ακόμα περιθώρια να αλλάξει!
Φαντάζεσαι να είχε αυτές τις απόψεις σε ηλικία 30+? Αυτό θα ήταν το πραγματικό κρίμα ;)
Ξέρω ανθρώπους που τώρα είναι πολύ ανοιχτόμυαλοι και στην ηλικία του Βασίλη είχαν πολύ πιο στενόμυαλες απόψεις ;)


Ναι, έχεις δίκιο. Αλλά πιστεψέ με είναι και κακό. Όταν ξεκινάς μια ηλικία(την εφηβεία) με τέτοιες απόψεις, δεν ξέρω, εγώ το βλέπω "κάπως". Φυσικά αν είσαι όπως είπες 30 και πάνω και έχεις αυτές τις απόψεις, τότε είναι που δεν αλλάζουν. Βασικά αυτές τις απόψεις τις έχει το μεγαλύτερο ποσοστό της Ελλάδας. Κάτι που απαντάω συχνά όταν μιλάμε για ομοφυλοφιλία και σύκριση με ετεροφυλοφιλία και γενικά κατά πόσον είναι φυσιολογικό ή όχι, είναι να λέω λοιπόν πως όπως αυτός που είναι ετεροφυλόφιλος είναι έτσι από "μέσα" του, από τη φύση του δηλαδή, το ίδιο από τη φύση του είναι και ο ομοφυλόφιλος. Όλοι δηλαδή αισθανόμαστε αυτό που μας λέει η φύση μας και κανείς δεν μπορεί να μας κατηγορήσει γι'αυτό. Δεν ξέρω αν συμφωνείς.

(Είχε προβάλλει το ΣΚΑΪ ένα ντοκυμαντέρ για την ομοφυλοφιλία στη φύση, δεν ξέρω αν το είχες δει, σχετικά πρόσφατα, πολύ καλό. Το λέω γιατί κάπου ανέφερες ότι ομοφυλοφιλία υπάρχει και στη φύση γενικά. Και συμφωνώ μαζί σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι, έχεις δίκιο. Αλλά πιστεψέ με είναι και κακό. Όταν ξεκινάς μια ηλικία(την εφηβεία) με τέτοιες απόψεις, δεν ξέρω, εγώ το βλέπω "κάπως". Φυσικά αν είσαι όπως είπες 30 και πάνω και έχεις αυτές τις απόψεις, τότε είναι που δεν αλλάζουν. Βασικά αυτές τις απόψεις τις έχει το μεγαλύτερο ποσοστό της Ελλάδας. Κάτι που απαντάω συχνά όταν μιλάμε για ομοφυλοφιλία και σύκριση με ετεροφυλοφιλία και γενικά κατά πόσον είναι φυσιολογικό ή όχι, είναι να λέω λοιπόν πως όπως αυτός που είναι ετεροφυλόφιλος είναι έτσι από "μέσα" του, από τη φύση του δηλαδή, το ίδιο από τη φύση του είναι και ο ομοφυλόφιλος. Όλοι δηλαδή αισθανόμαστε αυτό που μας λέει η φύση μας και κανείς δεν μπορεί να μας κατηγορήσει γι'αυτό. Δεν ξέρω αν συμφωνείς.

(Είχε προβάλλει το ΣΚΑΪ ένα ντοκυμαντέρ για την ομοφυλοφιλία στη φύση, δεν ξέρω αν το είχες δει, σχετικά πρόσφατα, πολύ καλό. Το λέω γιατί κάπου ανέφερες ότι ομοφυλοφιλία υπάρχει και στη φύση γενικά. Και συμφωνώ μαζί σου).

Συμφωνώ απόλυτα Αρκτούρε.
Σκέψου πάντως οτι αυτές τις απόψεις είναι κάτι σαν τη χριστιανική θρησκεία. Τις έχουν σχεδόν όλοι, τις μεταδίδουν οι γονείς και ο υπόλοιπος περίγυρος στα παιδιά και ενίοτε μάλιστα "ξινίζουν" όταν αυτά δεν τις ακολουθούν. Στα 14 δεν έχεις τη δύναμη (ή την κρίση) να αποσπαστείς απο αυτές τις δεδομένες αντιλήψεις και να διαμορφώσεις τις δικές σου. Ας μην τους κατηγορούμε για κάτι που είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο για την ηλικία τους. :) Απλά ας προσπαθήσουμε να τους βοηθήσουμε με επιχειρήματα να αναπτύξουν την κρίση τους και να ανοίξουν το μυαλό τους, ακόμη κι αν τελικά καταλήξουν σε διαφορετικη απο τη δική μας άποψη :)

ΥΓ: Δεν βλέπω τηλεόραση παρά μόνο για DVDs, οπότε λίγο χλωμό να πετύχω οποιοδήποτε ντοκυμαντέρ. Αν έβλεπα ΚΑΙ τηλεόραση, με τόσες ώρες που περνάω στο ιντερνετ όλη μου η ζωή θα ήταν μια οθόνη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
οκ αρκτούρε εσύ από τότε που γεννήθηκες έχεις σωστές απόψεις;) :P
Εμένα με κάλυψε η briki;),αυτό εννοώ φυσικό απλά δε μου ερχόταν:P
Αν πα΄ρουμε τα πράγματα "ορθολογικά και σύμφωνα με όσα έχουμε διδαχθεί, ο άντρας και η γυναίκα εν τη ενώση τους, συμβάλλουν στην αναπαραγωγή της ζωής, πράγμα που σημαίνει ότι για να συμβεί αυτό το πράγμα, χρειάζεται μία τέτοια ένωση, 2 ανθρώπων δηλαδή που ο ένας να έχει στο dna του ΧΧ και ο άλλος ΧΥ (αυτά, μεταξύ άλλων). Επομένως, σύμφωνα με το εθιμοτυπικό δίκαιο (το οποίο συντελεί κατά τρόπο ισάξιο, στην ρύθμιση μίας κοινωνίας, όχι απαραίτητα πολισμένης) είθισται η ένταξη του ανθρώπου, είτε αυτός είναι άντρας είτε γυναίκα, να γίνεται στην "ομαλή κοινωνικότητα" που χαρακτηρίζει τις οργανωμένες κοινωνίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
οκ αρκτούρε εσύ από τότε που γεννήθηκες έχεις σωστές απόψεις;) :P
Εμένα με κάλυψε η briki;),αυτό εννοώ φυσικό απλά δε μου ερχόταν:P


Κοίτα, δεν ξέρω γιατί το συνεχίζω, αλλά δεν νομίζω πουθενά να ανέφερα ότι οι απόψεις που λέω είναι και οι σωστές πάντα. Είναι απελευθερωμένες και λογικές θα έλεγα.

Εσύ μάλλον από τότε που γεννήθηκες έχεις άνεση στο να επιτίθεσαι με το λόγο σου χωρίς να εκφέρεις τεκμηριωμένες απόψεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μου απάντησες όμως Bill... Πιστευεις δηλδή ότι και οι στείροι είναι ανώμαλοι και αφύσικοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top