Μεταβατική περίοδος

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλα θυμομουν οτι εισαι 506 χιλιομετρα μακρια.

πες μας εδω τον προβληματισμο σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Bρε δεν είμαι θεσσαλονικη :P
Θα τον πω κάποια στιγμή, όχι ότι διαφέρει πολύ από όσα ακούστηκαν
Ως τότε, καλή σας νύχτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ε αρα, δε θυμομουν καλα :P
περιμενουμε ντιαρ.
παω να την πεσω κι εγω... εχω βαρεθει να σκεφτομαι.
φοβαμαι ολαυτα που θα γινουν για μενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως, παιδιά, μερικές φορές πρέπει κάτι τέτοιες αποφάσεις απλά να τις παίρνουμε... Λάθη κάνουμε, κάθη θα κάνουμε, πειραματισμοί χρειάζονται, μερικές φορές δεν ξέρεις πού θα σε οδηγήσει η ζωή...

Τι να κάνεις, αν είναι να το κάνουμε, ας είναι τώρα... που δεν έχουμε μία οικογένεια (παιδιά και σύζυγο εννοώ) να περιμένει από εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχετε την καλοσύνη να μου πείτε τι θεωρείτε ότι σημαίνει μεταβατική περίοδος?
Έχω μπερδευτεί λιγάκι με τις απαντήσεις που διαβασα...

//Να καταλάβω ότι αναφέρεστε σε μια περίοδος όπου περνάμε κάτι δυσάρεστο, που περιμένουμε να το αλλάξουμε ή να μας το αλλάξει κάποιος ή κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
μια μεγαλη αλλαγη στην ζωη σου... η ενα μεγαλο βημα μπροστα η κ πισω στην ζωη σου...το διαστημα που χρειαζετε να αντιμετωπησεις της καινουργιες συνθηκες,να ξεχασεις της παλοιες(χωρισμος),να μπεις παλι μεσα στην καθημερινοτητα νορμαλ... λεγετε μεταβατικη περιοδος



προσπαθησα επλιζω να καταλαβες:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για μένα είναι έντονες οι μεταβατικές περίοδοι της ηλικίας μας... Σχολείο, σπουδές, αλλαγή πόλης για σπουδές, μεταπτυχιακό, ή όχι; σε άλλη χώρα; η πρώτη δουλειά. Πρακτική. Νέα πράγματα. Μεταβατική είναι η φάση, που το παίρνεις χαμπάρι και απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Οπότε μετάβαση= αλλαγή…περνώ από κάτι παλιό σε κάτι καινούριο, (δυσάρεστο ή ευχάριστο)… σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ναι ρουμανα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ωραία…:)


Όλη η ζωή μας είναι μια μετάβαση. Θα συμφωνήσω με την Giovanna.
Θα διαφωνήσω με το μελαγχολικό κλίμα. Δεν είναι όλες οι μεταβατικές περιόδους αρνητικές, και πιστεύω ότι από κάθε μεγάλη προσπάθεια να προσαρμοστείς σε μια καινούρια κατάσταση θα βγει κάτι καλό. Η εμπειρία. Η ευχαρίστηση ότι ξεπέρασες την δυσκολία. Η εμπιστοσύνη στον εαυτό σου ότι τα καταφέρνεις…έχω περάσει πολλές δύσκολες μεταβατικές περιόδους και μʼαρεσει να κοιτώ πίσω και να πω «είμαι νικήτρια».
Κάθε δυσκολία είναι και μια πρόκληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ναι αλλα της περισσοτερες φορες σαρεσει να μενεις ''στα αυγα σου''

σε φοβιζει να κανεις ενα βημα μπροστα... κ καποιες φορες ειναι κ καλο οπως στην περιπτωση μου.... αν δειτε καποια ποστ πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα πάντως οι καινούργιες δουλειές, οι σπουδές και όλα αυτά ήταν πάντα και μόνο ενθουσιασμός.. και δεν τις ένιωθα σαν μετάβαση.

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η πρόθεση που κάνουμε τις αλλαγές στην ζωή μας (μιλάμε πάντα για τις περιπτώσεις που είναι δική μας επιλογή, έτσι?) είναι πάντα για κάτι καλύτερο.
Εμένα πάντως οι καινούργιες δουλειές, οι σπουδές και όλα αυτά ήταν πάντα και μόνο ενθουσιασμός.. και δεν τις ένιωθα σαν μετάβαση.

:confused:
γιατι "η μεταβαση" εχει κατι το αρνητικο οταν την αναφερετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η πρόθεση που κάνουμε τις αλλαγές στην ζωή μας (μιλάμε πάντα για τις περιπτώσεις που είναι δική μας επιλογή, έτσι?) είναι πάντα για κάτι καλύτερο.

γιατι "η μεταβαση" εχει κατι το αρνητικο οταν την αναφερετε?
κανονικά δεν έχει αρνητική έννοια
Πιθανόν όμως της δίνουμε εμείς, λόγω του φόβου που έχουμε για το άγνωστο και το καινούριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
η τον φοβο του χαμου για της παλοιας καταστασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η πρόθεση που κάνουμε τις αλλαγές στην ζωή μας (μιλάμε πάντα για τις περιπτώσεις που είναι δική μας επιλογή, έτσι?) είναι πάντα για κάτι καλύτερο.

γιατι "η μεταβαση" εχει κατι το αρνητικο οταν την αναφερετε?

Δεν μιλάμε απαραίτητα για τις περιπτώσεις που είναι δική μας επιλογή. Κι έχω την αίσθηση πως για τους περισσότερους η μεταβάση έχει αρνητική χροιά.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
κανονικά δεν έχει αρνητική έννοια
Πιθανόν όμως της δίνουμε εμείς, λόγω του φόβου που έχουμε για το άγνωστο και το καινούριο

οκ. τότε μάλλον πρέπει να έχουμε περισσότερη εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και να πιστεύουμε στις επιλογές μας.
Μπορούμε να τα καταφέρουμε και σε πολύ δύσκολες καταστάσεις...αν εμείς πριν απ'ολους στηρίζουμε τον εαυτό μας.
Δεν μιλάμε απαραίτητα για τις περιπτώσεις που είναι δική μας επιλογή. Κι έχω την αίσθηση πως για τους περισσότερους η μεταβάση έχει αρνητική χροιά.. :worry:
τοτε... δεν εχω να πω κατι. ο καθενας με την δυναμη που εχει αντιμετωπιζει τις καταστασεις που του φερνει η ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλως τη ρουμανα μας στην κουβεντα!
λοιπον... μια μεταβαση φυσικα και μπορει να ειναι κατι το πολυ χαρμοσυνο, και κατι, σε αλλες περιπτωσεις το πολυ ψυχοφθορο.
δε λεω σε καμια περιπτωση "καλο" η "κακο" γιατι απο πριν ξερω οτι μου αρεσουν γενικα σαν ανθρωπος οι αλλαγες, και ειναι απαραιτητες για να εξελιχθω..

το αν μια μεταβαση θα ειναι χαρμοσυνο γεγονος απο αυτον που την κανει, η ψυχοφθορο, εξαρταται απο το ιδιο το ατομο και πολλους παραγοντες...
και επειδη τωρα στο μυαλο μου εχω το βικακι, που βιωνει κατι τοσο εντονα καθε νεα σχολικη χρονια, σκεφτομαι οτι θα ηταν πολυ χαρμοσυνη αλλαγη να της πουν του χρονου οτι θα ειναι σε ενα σχολειο που εκεινη θα επιλεξει! και που μαλλον, θα ειναι ΔΙΠΛΑ στον φιλο της!
Η ολη μεταβαση προς την πραγματωση αυτου του στοχου, θα γινοταν σιγουρα με χαρα απο το βικακι...

αντιθετα, και μια αλλη περιπτωση...
καποιου που ειναι πολυ δραστηριος, και δεν μπορει να κανει μονο ενα πραγμα-δεν το εκανε ποτε μεχρι τωρα...
μετα τις σπουδες του και το βασικο πτυχιο θελει να συνεχισει, να παρει κι αλλο, να κανει και μεταπτυχιακο, να κανει ο,τι μπορει...
αλλα οι οικονομικες συνθηκες δε το επιτρεπουν, οποτε ίσως να πρεπει να εργαστει, κι οχι να συνεχισει σπουδες...
μεχρι να παρει την αποφαση του, που θα ειναι ειτε το ενα ειτε το αλλο, ειτε η χρυση τομη των δυο (η οποια μετα θα παραγκωνισει προσωπικη ζωη κλπ κλπ) ολη αυτη η φαση ειναι μεταβατικη. απο την αρχη της σκεψης (τι να κανω τωρα?) μεχρι και την πραγματωση καποιου απο τα παραπανω, που μπορει να παρει και ενα χρονο και παραπανω!
και δεν ειναι ευχαριστο, να εισαι συνεχεια με μια ζυγαρια στο χερι...
να κανω αυτο η εκεινο? και πως αυτα μπορουν να συνδυαστουν?

χμ... τον τελευταιο χρονο κατι τετοιο ζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
το αν μια μεταβαση θα ειναι χαρμοσυνο γεγονος απο αυτον που την κανει, η ψυχοφθορο, εξαρταται απο το ιδιο το ατομο και πολλους παραγοντες...
και επειδη τωρα στο μυαλο μου εχω το βικακι, που βιωνει κατι τοσο εντονα καθε νεα σχολικη χρονια, σκεφτομαι οτι θα ηταν πολυ χαρμοσυνη αλλαγη να της πουν του χρονου οτι θα ειναι σε ενα σχολειο που εκεινη θα επιλεξει! και που μαλλον, θα ειναι ΔΙΠΛΑ στον φιλο της!
Η ολη μεταβαση προς την πραγματωση αυτου του στοχου, θα γινοταν σιγουρα με χαρα απο το βικακι...

Πως με πιάνεις πάντα εσύ ;)

Αντίθετα η μεταβατική μου περίοδος είναι χάλια όταν πρέπει να πάω σε ένα τόπο που δεν γνωρίζω κανέναν (και που το βίωσα έντονα φέτος και λόγω δουλειάς δεν μπορώ εκ των πραγμάτων να το αρνηθώ), ο φίλος μου να είναι χιλιόμετρα μακριά γιατί κι αυτός έχει την δικιά του δουλειά και την δικιά του βάση... Οπότε μπαίνω να βιώσω την μοναξιά μου μέχρι να κοινωνικοποιηθώ, να συνηθίσω να μένω ολομόναχη μου, με το σύντροφό μου, την οικογένεια μου και τις παρέες μου μακριά (και οποιαδήποτε στήριξη να γίνεται μέσω ενός τηλεφώνου και πολλές φορές απλά δεν αρκεί), να αντιμετωπίσω τα "προβλήματα" απόστασης που εγώ προκαλώ -μιας κι εγώ πάντα φεύγω:P- και να μπω σε ένα νέο εργασιακό περιβάλλον με ανθρώπους που δεν γνωρίζω...

Δεν θα με τρόμαζε και δεν θα με άγχωνε τίποτα από όλα αυτά αν εγώ μπορούσα να επιλέξω που θέλω να πάω και με ποιους θα είμαι κοντά... Ακόμα και το νέο εργασιακό περιβάλλον δεν θα με απασχολούσε τόσο όταν μετά την δουλειά μου είχα αυτούς που θέλω δίπλα μου :)

Η μετάβαση είναι ίδια...αλλαγή πόλης για δουλειά...Οι συνθήκες όμως που με περιμένουν με κάνουν να ανυπομονώ να την βιώσω ή να την βιώνω με ανασφάλεια και φόβο για το τι με περιμένει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το ξερω ρε βικακι...
εγω την τελευταια βδομαδα ζω στον πυρετο ησ γραφειοκρατιας, των εξετασεων και των αιτησεων...
και ταυτοχρονα γκρεμιζω και ξαναφτιαχνω το σπιτι μου, ολο απο την αρχη!
και αυτη τη φορα πρεπει να γινει πολυ διαφορετικο... να με αντιπροσωπευει στο επακρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top