Υπνωτισμός;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι επιστημονικώς αποδεκτός ο υπνωτισμός ή αποτελεί "εναλλακτική" μέθοδο;
Ισχύει οτι μπορεί να σε κάνει να θυμηθείς εμπειρίες που υπο κανονικές συνθήκες δεν θυμάσαι;
Γενικά τι γνωρίζετε επι του θέματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει πολλά για την ύπνωση, οπότε θα πω κάποια πολύ γενικα που γνωρίζω.

Η ύπνωση είναι μέθοδος της κλασσικής ψυχοδυναμικής θεωρίας (freud) που χρησιμοποιείται ακόμη και τώρα από τους συνεχιστές της (τους λεγόμενους μεταφροϋδικούς). Οπότε ναι, είναι επίσημη μέθοδος κατά κάποιο τρόπο.

Τώρα, αν πραγματικά δουλεύει και σε κάνει να θυμάσαι πράγματα που είχες απωθήσει είναι μεγάλο ζήτημα. Αν γίνει σωστά, χωρίς καμία προκατάληψη από τον ειδικό ψυχοθεραπευτή, μετά από κάποιες συνεδρίες ίσως το άτομο να μπορεί να επαναφέρει όλο και πιο βαθιά απωθημένες μνήμες. Το ερώτημα όμως είναι πόσο συχνά τελικά οι μνήμες που επαναφέρει το άτομο είναι πραγματικές;

Η υπόθεση ότι αυτά που επαναφέρει το άτομο είναι πραγματικές μνήμες είναι δύσκολο να επαληθευτεί καθώς συνήθως είναι μνήμες μη καταγεγραμένες με κάποιον άλλο τρόπο είτε από το άτομο είτε από τρίτα άτομα.

Δυστυχώς οι έρευνες επιβεβαιώνουν ότι συχνά τα άτομα ανακαλούν πλαστές μνήμες είτε λόγω της "υπόγειας πίεσης" από τον θεραπευτή, ο οποίος τους καθοδηγεί (τους μιλάει από την αρχή για την υποψία του ότι π.χ. έχουν υποστεί βιασμό σε παιδική ηλικία), είτε λόγω της ανάγκης των ατόμων να συνθέσουν νέες μνήμες με τα κομμάτια που θυμούνται. Για παράδειγμα ένα άτομο θυμάται ότι όταν ήταν 6 χρονών έπαιζε κάπου και κάποιος άνδρας ήρθε και το χτύπησε και η μαμά του αντέδρασε. Αυτό το άτομο είναι πιθανό ενώ δεν θυμάται ακριβώς που έπαιζε, να "συμπληρώσει" αυτό το σενάριο μνήμης λέγοντας ότι έπαιζε στον κήπο του σπιτιού του, ήρθε ο πατέρας του και το χτύπησε, ενώ η μάνα του αντέδρασε, χωρίς ουσιαστικά να έχουν γίνει αυτά. Μπορεί το παιδί να έπαιζε σε ένα πάρκο και ένα από τα μεγάλα παιδιά να ήρθε και να το χτύπησε.

Γενικά τα αποτελέσματα της ύπνωσης είναι αμφιλεγόμενα από την επιστημονική κοινότητα και δεν γίνονται εύκολα αποδεκτά, λόγω έλλειψης στοιχείων στις περισσότερες περιπτώσεις, τα οποία να αποδεικνύουν την ορθότητά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ Μοναχέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τίποτα... Ελπίζω να απαντήσει και κανένας άλλος που να ξέρει καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής όσα είπε ο Μοναχός γνωρίζω κι εγώ επίσης... :)

Επίσης στην κλινική ψυχολογία θυμάμαι ότι ο ίδιος ο θεραπευτής μπορεί να δημιουργήσει κι άλλες προσωπικότητες στο άτομο το οποίο υπνωτίζει και να δημιουργηθεί η διαταραχή της " Πολλαπλής προσωπικότητας" .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Αν και δεν έχει άμεση σχέση με την ερώτηση. Είναι επιβεβαιωμένο γεγονός ότι ο Χίτλερ έκανε ότι έκανε εξατίας ύπνωσης που του είχαν κάνει όταν ήταν μικρός. Ένας ψυχολόγος του έκανε ύπνωση για να αντιμετωπίσει κάποια προβήματα που αντιμετώπιζε και για να του ανεβάσει το ηθικό του εμφυσούσε μεγαλειώδεις ιδέες για την Γερμανία. 'Η Γερμανία είναι μεγάλη' κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
:confused:?

Δεν ήξερα ότι ο Χίτλερ είχε κάνει ψυχοθεραπεία! Τι μαθαίνει κανείς στα γεράματα :P

Είναι υπερβολή νομίζω ότι "ότι έκανε το έκανε εξαιτίας της ύπνωσης". Είπαμε, έχει αποτελέσματα, ίσως και τρομακτικά αν χρησιμοποιηθεί δόλια, αλλά αν ο άλλος δεν είναι θετικός σε αυτά που του υποβάλλει ο, ομολογουμένως κακός, ψυχοθεραπευτής τότε δεν γίνεται τίποτα. Και έπειτα δεν αρκεί μια απλή ψυχοθεραπεία για να σου αλλάξει τόσο ριζικά τη ζωή. Οι παράγοντες που ώθησαν τον Χίτλερ νακάνει ότι έκανε είναι πολλοί περισσότεροι από μερικές συνεδρίες με έναν ψυχοθεραπευτή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
:confused:?

Δεν ήξερα ότι ο Χίτλερ είχε κάνει ψυχοθεραπεία! Τι μαθαίνει κανείς στα γεράματα :P

Είναι υπερβολή νομίζω ότι "ότι έκανε το έκανε εξαιτίας της ύπνωσης". Είπαμε, έχει αποτελέσματα, ίσως και τρομακτικά αν χρησιμοποιηθεί δόλια, αλλά αν ο άλλος δεν είναι θετικός σε αυτά που του υποβάλλει ο, ομολογουμένως κακός, ψυχοθεραπευτής τότε δεν γίνεται τίποτα. Και έπειτα δεν αρκεί μια απλή ψυχοθεραπεία για να σου αλλάξει τόσο ριζικά τη ζωή. Οι παράγοντες που ώθησαν τον Χίτλερ νακάνει ότι έκανε είναι πολλοί περισσότεροι από μερικές συνεδρίες με έναν ψυχοθεραπευτή. :)

Ναι εννοείται, έχεις δίκιο. Απλώς συνέβαλε και αυτό κατά πολύ στη διαμόρφωση της προσωπικότητας του. Προηγουμένως μάλλον χρησημοποίησα κάπως απόλυτο τρόπο έκφρασης, my apologies ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν και δεν έχει άμεση σχέση με την ερώτηση. Είναι επιβεβαιωμένο γεγονός ότι ο Χίτλερ έκανε ότι έκανε εξατίας ύπνωσης που του είχαν κάνει όταν ήταν μικρός. Ένας ψυχολόγος του έκανε ύπνωση για να αντιμετωπίσει κάποια προβήματα που αντιμετώπιζε και για να του ανεβάσει το ηθικό του εμφυσούσε μεγαλειώδεις ιδέες για την Γερμανία. 'Η Γερμανία είναι μεγάλη' κτλ..

Δεν νομίζω να είναι ακριβές αυτό. 'Οτι ο ίδιος έμεινε στην ιστορία ως ο υπνωτιστής των μαζών ναι, αυτό είναι σωστό. Πήρε και κανονικά μαθήματα υποκριτικής και ανέπτυξε το ήδη υπάρχον γεννετικό προγραμματισμό του που ήταν το σύνδρομο του Σωτήρα. Σχετικά με την ύπνωση είναι μια τελείως ξεπερασμένη τεχνική ακόμα και από παραψυχολόγους, πόσο μάλλον έχει αρχίσει να αμφισβητείται εδώ και πολλά χρόνια η αποτελεσματικότητά της και από τους ορθόδοξους επιστήμονες, όπως και κάθε φρουδική θεωρία και τεχνική. Δεν χρειαζόταν να υπνωτιστεί για να πειστεί ότι η Γερμανία ήταν μεγάλη, είχε φάει τόση συνειδητοποίηση :D από τα παιδικά του χρόνια ότι αυτός ήταν μικρός και έψαχνε κάπου να βγάλει τα απωθημένα του. Το 90% των ηγετών σε παγκόσμια κλίμακα είναι ψυχωτικές προσωπικότητες. Η δύναμή τους απορέει από την ψυχοπάθειά τους. 'Ολοι πιστεύουν ότι έχουν μια αποστολή ή ένα θεικό προορισμό (βλέπε Μπους). Απλά λίγοι το παραδέχονται δημόσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Είναι επιστημονικώς αποδεκτός ο υπνωτισμός ή αποτελεί "εναλλακτική" μέθοδο;
Ισχύει οτι μπορεί να σε κάνει να θυμηθείς εμπειρίες που υπο κανονικές συνθήκες δεν θυμάσαι;
Γενικά τι γνωρίζετε επι του θέματος;

Την Κυριακη αυτη θα παρακολουθησω , για πρωτη φορα , ενα ειδικο σεμιναριο για τον υπνωτισμο. Με σκοπο , αφου ενημερωθω καλυτερα για την διαδικασια αυτη και κατανοησω καποια πραγματα , να με υπνωτισουν ( οχι εκει βεβαια ) , αλλα καποια στιγμη ισως την επομενη εβδομαδα. Ειναι κατι που το ' χω σκεφτει πολυ και θελω να το δοκιμασω! Ελπιζω να τα ξαναπουμε.:hmm: :hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Την Κυριακη αυτη θα παρακολουθησω , για πρωτη φορα , ενα ειδικο σεμιναριο για τον υπνωτισμο. Με σκοπο , αφου ενημερωθω καλυτερα για την διαδικασια αυτη και κατανοησω καποια πραγματα , να με υπνωτισουν ( οχι εκει βεβαια ) , αλλα καποια στιγμη ισως την επομενη εβδομαδα. Ειναι κατι που το ' χω σκεφτει πολυ και θελω να το δοκιμασω! Ελπιζω να τα ξαναπουμε.:hmm: :hmm: :hmm:

Τελικά δεν πήγα, λόγω ζέστης, αλλά σίγουρα θα προγραμματίσω το ραντεβου....

Μού έχουν πεί για τις δύο προηγούμενες ζωές μου ( για όποιον πιστεύει...!!! ), αλλά θέλω πολλά ακόμα να μάθω, γενικότερα...:hmm: :hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τελικά δεν πήγα, λόγω ζέστης, αλλά σίγουρα θα προγραμματίσω το ραντεβου....

Μού έχουν πεί για τις δύο προηγούμενες ζωές μου ( για όποιον πιστεύει...!!! ), αλλά θέλω πολλά ακόμα να μάθω, γενικότερα...:hmm: :hmm: :hmm:

έγκυρες πηγές... μου έχουν πει ότι αν έπρεπε να θυμόμαστε.. θα θυμόμασταν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Boηθαει ως ενα σημειο, αλλα μερικοι το εκμεταλλευονται και ληστευουν τον κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
έγκυρες πηγές... μου έχουν πει ότι αν έπρεπε να θυμόμαστε.. θα θυμόμασταν ;)

Boηθαει ως ενα σημειο, αλλα μερικοι το εκμεταλλευονται και ληστευουν τον κοσμο.

Επειδή μ'ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα αυτό, αν έχετε χρόνο και
διάθεση , θα ήθελα να μου πείτε κάτι περισσότερο !!!
@Lorien: λες ό,τι βοηθάει ως ένα σημείο. Εγώ θέλω να το κάνω περισσότερο σαν " θεραπεία" . Έχω ήδη κάνει μία συνάντηση ( δεν με υπνώτισαν), με κάποια που μου σύστησαν (άτομο που εμπιστεύομαι πολύ) κι είναι "γνωστή" στο ευρύτερο κοινό.
Ποιά είναι η γνώμη σας...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι τις θες τις αναδρομές και ως προς τι θα σε βοηθησουν να θεραπευτείς?
Γιατί δεν το ψάχνεις λίγο με την αυτοϋπνωση που όντως μπορεί να σε βοηθήσει θεραπευτικά και θα έχεις και τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Τι τις θες τις αναδρομές και ως προς τι θα σε βοηθησουν να θεραπευτείς?
Γιατί δεν το ψάχνεις λίγο με την αυτοϋπνωση που όντως μπορεί να σε βοηθήσει θεραπευτικά και θα έχεις και τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης;

Απ' ότι " γνωρίζω" και συζήτησα , θα με βοηθήσουν όσων αφορά σε κάποιες τραυματικές εμπειρίες , που είχα μικρή...:/: :/: :/:

Για την αυτοϋπνωση....???? Κάτι περισσότερο ίσως...??? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πίστεψε με, αν έπρεπε να "γνωρίζεις" θα γνώριζες!
Οι αναδρομές δεν βοηθούν πουθενά! Τέτοιου είδους πληροφορίες δεν "δίνονται" έτσι απλά...
Τις τραυματικές εμπειρίες μπορείς να τις δουλέψεις με την αυτογνωσία σου. Αυτό είναι το ζητούμενο άλλωστε...
Σε κάθε μας ζωή να μαθαίνουμε... γιαυτό είμαστε εδώ... για να μάθουμε... σχολείο είναι
Πρέπει να βρεις τι έχεις να μάθεις μέσα από αυτές τις εμπειρίες...
Είμαι απόλυτη ότι δεν χρειάζεται να κάνεις αναδρομές



(για όσους πιστεύουν φυσικά όλα αυτά, γιαυτό μη μου αρχίσετε τις ερωτήσεις περί μετεμψύχωσης, πολλών ζωών κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πύλη σου μεταφέρω από άλλο φόρουμ, ο χρήστης λέγεται Ποσειδώνιος:

Η τεχνική για την οποία μιλάω λέγεται υπνοδυναμική (μπορεί να την συναντήσετε και με άλλα ονόματα ή ως εφαρμογή της μεθόδου Σίλβα). Χρησιμοποιεί την αυτοϋπνωση και την αναδρομή ως μέσο διάγνωσης και την αυθυποβολή ως μέσω θεραπείας . Είναι μια πολύ απλή τεχνική που θέλει όμως πίστη, επιμονή και συνέχεια. Με την χρήση της υπνοδυναμικής μπορούμε μετά από αρκετή εξάσκηση (ανάλογα του βαθμού της θέλησης μας θα εξαρτηθεί και ο χρόνος μέχρι να αρχίσουμε να έχουμε αποτελέσματα) να κάνουμε αναδρομή ξεκινώντας από το πρόσφατο παρελθόν και φτάνοντας στις πρώτες στιγμές της ζωής μας ενώ ψυχαναλύουμε και θεραπεύουμε τον εαυτό μας μέσω της αυθυποβολής. Συνεχίζοντας και έχοντας πια αποκτήσει αρκετή ικανότητα μπορούμε να έρθουμε στη φάση της ενδομήτριας ζωής και αν αυτό δεν μας αρκεί μπορούμε να πάμε και σε φάσεις πριν την γέννησή μας. Ήρθα σε επαφή με αυτή την τεχνική μέσω του βιβλίου του Τάσου Μαναριώτη με τον ομώνυμο τίτλο. Ένα βιβλίο μικρό και περιεκτικό, με απλά λόγια, αλλά δύσκολο στην εφαρμογή αν δεν έχουμε πίστη, υπομονή και θέληση. Σίγουρα όμως μπορεί κάποιος να βρει πολλά παρόμοια βιβλία για να εξασκηθεί σε αυτές τις τεχνικές. Πάντως να ξεκαθαρίσω ότι με όποια μέθοδο κι αν κάνουμε ψυχανάλυση (με ουσίες ή όχι) δεν είναι σωστό να πηγαίνουμε κατευθείαν σε τόσο παλιά τραύματα όσο της ενδομήτριας ζωής. Πρέπει να ξεκινάμε από το παρόν και σιγά σιγά να πηγαίνουμε προς τα πίσω.

Εγώ απλώς ήθελα να επισημάνω ότι με την αυτούπνωση και αυτοψυχανάλυση μπορούμε να επιτύχουμε ασφαλέστερα αποτελέσματα από ότι με την ψυχανάλυση και την ύπνωση καθώς δεν παρεμβάλλεται η προσωπικότητα του θεραπευτή που μπορεί να αλλοιώσει μέσω της υποβολής την πορεία της θεραπείας.

(τα bold είναι δικά μου)

Προσωπικά δεν πιστεύω πως οι προηγούμενες ζωές μπορούν να σε βοηθήσουν να λύσεις τα προβληματα της τωρινής. Αναδρομές στην παιδική ηλικία είναι άλλο και το συζητάμε. Αλλά για να κάνεις αναδρομή χρειάζεσαι σίγουρα καθοδήγηση και ο καλός "μεταφύσικός" είναι όπως ο καλός γιατρός: Hard to find... :/:

Δεν είμαι ειδήμων είναι μονάχα η προσωπική μου άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οι προηγούμενες ζωές μου, μου είναι αδιάφορες αν και πιστεύω στην αθανασία της ψυχής, δεν θέλω να γυρίζω πίσω. Μερικές φορές έχω δει όνειρα με έντονη αίσθηση dejaveu. Τη μόνη αξιόπιστη και σοβαρή έρευνα για αναδρομές σε προηγούμενες ζωές θεωρώ ότι την είχε κάνει ο Ιan Stevenson που δούλευε με μικρά παιδιά. 'Ολα τ'άλλα συνήθως είναι παραμύθια. Aπό θεραπευτική άποψη μόνο και όχι για μεταφυσικές ανησυχίες έχει κάποιο ενδιαφέρον. Kαι ο Carl Rogers έχει μεγάλη συνεισφορά.
ΥΓ : μ'αρέσει πολύ το νέο σου avatar Ιsiliel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά εγώ ρώτησα διότι έχω μια έντονη (στα όρια του παραλόγου) φοβία με τα έντομα απο μικρό παιδί και δεν μπορώ να θυμηθώ τι μου την προκάλεσε, οπότε η μητέρα μου μου πρότεινε να κάνω ...υπνωτισμό για να το θυμηθώ.
Εγώ ως σκεπτικίστρια δεν πολυπιστευω σε τέτοια, οπότε άνοιξα το παρόν για να δω αν είναι επιστημονικό κάτι τέτοιο (που απ'ότι κατάλαβα δεν είναι) ώστε να συμπεράνω αν θα με βοηθούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top