Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είναι σαφές ότι στις διακοπές θα φας το κάτι τις το παραπάνω...
ακόμα και οι διαιτολόγοι (οι περισσότεροι τουλάχιστον) σου λένε θα πας μια δυο βδομάδες... έχεις το ελεύθερο στη διατροφή σου αλλά.. ΠΡΟΣΕΧΕ!

απ την άλλη, κάνεις και το μπάνιο σου, περπατάς και περισσότερο και καίγεται η καταραμένη πίτσα διαφορετικά απ ότι στην πόλη
απλά κι εσύ βρε παιδί μου να προσέχεις... δλδ μη φας σε μια μέρα όλα τα απαγορευμένα μαζί... βάζε όριο μόνη σου, σήμερα έφαγα πίτσα δε θα φάω τηγανητές πατάτες και παγωτό! φάε καρπούζι για δροσιστικό
μην πίνεις αναψυκτικά αλλά χυμούς....


εεεεεεεεε τα ξέρεις άλλωστε μωρέ... το μέτρο το θέτεις εσύ για να έχεις κι από Σεπτέμβρη κορμάρα και σε βοηθάνε και τα μπάνια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Κι εγώ είχα ξαναπάρει τα κιλά της δίαιτας, γιατί δεν έκανα σωστή συντήρηση. Στην τελική, γιατί δεν της λες της διαιτολόγου τι θέλεις από τις διακοπές σου; Έτσι ούτε το ρισκάρεις, και μαθαίνεις να τρως "διακοπικά"!!

Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω, αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο θα το τηρίσω.

Την τελευταία εβδομάδα έχω στερητικό σύνδρομο (ενώ τις προηγούμενες δεν είχα πρόβλημα). Έβλεπα πατάτες τηγανητές και ξερογλειφόμουν, έβλεπα milk shake και έλιωνα... Της το είπα και έφαγα λίγες πατάτες και αύριο είναι η μεγάλη μέρα... μου είπε να φάω βάφλα με παγωτό και σιρόπι σοκολάτας !!!!! :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τέλειο αυτό με τη βάφλα!!

Απλά σου λέω... αν νιώθεις πιο αδύναμη και επιρρεπής, ΠΕΣ ΤΗΣ ΤΟ. Εγώ κρυβόμουν και τελικά τα έκανα σκατά, τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
είναι σαφές ότι στις διακοπές θα φας το κάτι τις το παραπάνω...
ακόμα και οι διαιτολόγοι (οι περισσότεροι τουλάχιστον) σου λένε θα πας μια δυο βδομάδες... έχεις το ελεύθερο στη διατροφή σου αλλά.. ΠΡΟΣΕΧΕ!

απ την άλλη, κάνεις και το μπάνιο σου, περπατάς και περισσότερο και καίγεται η καταραμένη πίτσα διαφορετικά απ ότι στην πόλη
απλά κι εσύ βρε παιδί μου να προσέχεις... δλδ μη φας σε μια μέρα όλα τα απαγορευμένα μαζί... βάζε όριο μόνη σου, σήμερα έφαγα πίτσα δε θα φάω τηγανητές πατάτες και παγωτό! φάε καρπούζι για δροσιστικό
μην πίνεις αναψυκτικά αλλά χυμούς....


εεεεεεεεε τα ξέρεις άλλωστε μωρέ... το μέτρο το θέτεις εσύ για να έχεις κι από Σεπτέμβρη κορμάρα και σε βοηθάνε και τα μπάνια ;)

"Κορμάρα" χαχαχαχα

Έτσι με βλέπω... αλλά θα είναι λίγο ζόρικο, γιατί όταν πας διακοπές αλλάζει με τη μία η διάθεσή σου και θες το ωραίο φαγητάκι που θα σε ευχαριστήσει... Τέσπα, μην πανε και τζάμπα οι κόποι μου και τα λεφτά μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δες το διαφορετικά μωρέ....

όταν θα θες να φας κάτι απαγορευμένο, θα παίζεις ΠΡΙΝ το φας, απαραιτήτως μισή ώρα ρακέτες ή βόλεϋ στη θάλασσα ή κάτι τέτοιο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Τέλειο αυτό με τη βάφλα!!

Απλά σου λέω... αν νιώθεις πιο αδύναμη και επιρρεπής, ΠΕΣ ΤΗΣ ΤΟ. Εγώ κρυβόμουν και τελικά τα έκανα σκατά, τελείως.

Της τα λέω. Αυτή την φορά που συναντηθήκαμε είχαμε δυσκολία στο να επιλέξω milk shake, βάφλα ή κρέπα με μερέντα... Πραγματικά δύσκολη επιλογή :/: , τα ήθελα ΟΛΑ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
δες το διαφορετικά μωρέ....

όταν θα θες να φας κάτι απαγορευμένο, θα παίζεις ΠΡΙΝ το φας, απαραιτήτως μισή ώρα ρακέτες ή βόλεϋ στη θάλασσα ή κάτι τέτοιο ;)

Σωστή! :)

Έχω και το φίλο μου, που δε με αφήνει να παραστρατήσω...
Κάνει και αυτός δίαιτα για συμπαράσταση :redface: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βασικά το μεταβολισμό σου μην πηδήξεις... ;)
Κοίτα, δε θα 'ναι δύσκολο.

ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ στο τριπάκι του να θες να φάς απαγορευμένα, επειδή είσαι γενικά χαλαρή και το "δικαιούσαι". Ναι, το δικαιούσαι, αλλά η πνευματική χαλάρωση των διακοπών δεν πρέπει να επηρεάζει έτσι την επιθυμία σου για φαγητό...

ΑΛΛΑ είσαι χαλαρή και χωρίς άγχος, κοιμάσαι καλά... άρα θες λιγότερο φαΐ!

Τώρα, αν αυτό το λιγότερο θα 'ναι παγωτάκι, έστω! Άλλωστε παγωτάκι εστί μπαλίτσα, και όχι πέντε μπάλες με σαντιγί και μπισκότο και σιρόπι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Βασικά το μεταβολισμό σου μην πηδήξεις... ;)
Κοίτα, δε θα 'ναι δύσκολο.

Άλλωστε παγωτάκι εστί μπαλίτσα, και όχι πέντε μπάλες με σαντιγί και μπισκότο και σιρόπι! ;)

Βάλε κάτι παραπάνω... 2 μπαλίτσες :P

Τελικά ο μεταβολισμός είναι όλα τα λεφτά... Πολλά και μικρά γεύματα. Αν αυτό καταφέρω και το κάνω τρόπο ζωής θα είμαι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ΑΚριβώς. Όλοι έχουμε σκαμπανεβάσματα. Κιλά πάνω, κιλά κάτω. Στεναχώρια κι αδυνατίζεις. Πολλή δουλειά και παχαίνεις. Το θέμα είναι να μην αποσυντονίζεις το σώμα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εγω που παω σε διαιτολογο δεν μου εχει δωσει ακρυβος διαιτα αλλα καλη διατροφη εχω χασει... 8 κιλα μια χαρα....

το θεμα ειναι οτι μετα την συντηρηση θα μπορω να το συνεχησω???








τι να κανω μαρεσουν τα junk food!!!!!!!!:redface: :redface: :redface: :redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Eιναι μαθηματικα σιγουρο οτι αν η διαιτα ειναι αρκετα χαμηλη σε θερμιδες, μετα η "συντηρηση" που λετε, θα ειναι απο πολυ δυσκολη εως αποτυχημενη. Αλλο τι θελουμε εμεις, αλλο τι μπορει να κανει το σωμα μας. Οταν εχει μαθει για πολυ καιρο ενα τροπο ζωης και διατροφης, και το βαζουμε αποτομα και για μικρο χρονικο διαστημα (τα θελουμε και ολα γρηγορα, μας εχουν πεισει οτι γινεται), σε αυστηρη διαιτα , θα χασει μεν κιλα (δε μπορει να μην υπακουσει στην θερμοδυναμκη), αλλα μετα με την 1η ευκαιρια θα αποθηκευει οτι βρει σε λιπος.

Γιαυτο και ο καλυτερος τροπος ειναι να αλλαξουμε στη ριζα. Στον τροπο ζωης και διατροφης. Ετσι θα χασουμε μεν σιγα σιγα το βαρος, αλλα μαλλον δυσκολα θα το ξαναπαρουμε. Ever. Και δε θα εχουμε και λιγουρες , δε θα μας λειπουν καποια φαγητα. Συνηθεια ειναι. Ειναι ο πιο δυσκολος τροπος, αλλα και ο πιο αποδοτικος και μονιμος. Και θα εξοικονομει και λεφτα που θα πηγαιναν σε διαιτολογους ή σε ινστιτουτα αδυνατισματος.

Κατι αλλο, μια και υπαρχει αρκετο ενδιαφερον για το θεμα :

Αν πινετε τα 2 λιτρα νερο που λεμε οτι πρεπει να πινουμε καθε μερα, αλλα παγωμενο (κοντα σε 0 βαθμους) θα καιτε αλλες 70 θερμιδες την ημερα περιπου ;)

Επισης κατι αλλο για το ποσο καιμε στις ασκησεις. Πολλες φορες νομιζουμε οτι επειδη κουραστηκαμε σε μια ασκηση ή αθλητικη δραστηριοτητα, οτι καψαμε και αρκετες θερμιδες.

Ενδεικτικα :
=μια μπαλα παγωτο (ουτε πολυ παχυ ουτε πολυ light, 10% σε λιπαρα) μας δινει περιπου 150 θερμιδες.
=ενα ποτηρι βοτκα 170
=ενα κουτακι κοκακολα (ή οτιδηποτε μη-light), 135 θερμιδες !

και για συγκριση (για νεα γυναικα 60 κιλων)

=ρακετες 30 λεπτα καινε περιπου 170 θερμιδες
=κολυμπι χαλαρο,οχι σε εντονους ρυθμους ή αγωνιστικο --> 150-170 θερμιδες

Και ποιος τρωει ΜΙΑ μπαλα παγωτο ; (χωρις σιροπια,σαντιγυ κλπ,κλπ) ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
εγω που παω σε διαιτολογο δεν μου εχει δωσει ακρυβος διαιτα αλλα καλη διατροφη εχω χασει... 8 κιλα μια χαρα....

το θεμα ειναι οτι μετα την συντηρηση θα μπορω να το συνεχησω???








τι να κανω μαρεσουν τα junk food!!!!!!!!:redface: :redface: :redface: :redface: :redface:

Το θέμα είναι να μάθεις να τρως σωστά και ισορροπημένα....
Το να φας μία στις τόσες junk food δεν σημαίνει ότι θα ξαναπάρεις τα κιλά...
Εγώ μέσα από την δίαιτα έμαθα να τρώω σωστά και άλλαξαν όλες οι "κακές" διατροφικές μου συνήθειες... Επιπλέον δεν καταπιέζω τον εαυτό μου όταν έχει ανάγκη από γλυκό ( τρώω καθημερινά σοκολάτα αλλά τρώω το μισό από μία μπάρα) και όταν έχω ανάγκη να σαβουριάσω (γιατί μερικές φορές θες να το κάνεις :P) το κάνω χωρίς τύψεις... αλλά όταν γίνεται μία φορά στο μήνα και αν...ε... δεν παχαίνει :)

γενικά μερικές ατασθαλίες απαιτούνται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά, δείτε κι εδώ... καλό το βρήκα...! :)

τεχνικές παρασκευής των γευμάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
γιατί έχει κολλήσει :( ο δείκτης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Είμαι 53,4!!!!!!!!!! :clapup: :clapup: :clapup:

Άλλο 1,5 κιλό και ΤΕΛΟΣ!!!!! :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
εγω ειμαι 60 και μπαινω επισημως στη συντηρηση!!! τωρα δεν ξερω ακριβως τι ειναι η συντηρηση μπορει να μου πει καπιος? θα τρωω οτι θελω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οχι ακριβώς....
θα τρως απλά πιο μεγάλες ποσότητες και πιο εμπλουτισμένα σε λιπαρά γεύματα
θα συνεχίσεις το ζύγισμα και με το που θα βλέπεις ένα τσικ στη ζυγαριά προς τα πάνω, θα το κάνεις λίγο πιο αυστηρό για να μην γίνει 61

θέλει προσοχή... τώρα είναι η ουσία της δίαιτας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Είμαι 53,4!!!!!!!!!! :clapup: :clapup: :clapup:

Άλλο 1,5 κιλό και ΤΕΛΟΣ!!!!! :clapup: :clapup: :clapup:
αλήθεια πόσο ήσουν και έφτασες στο επιθυμητό?
α πόσο ύψος έχεις περίπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top