Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Είχα teledome σύνδεση και συνέχεια έπεφτε....είχα σπαστεί αρκετά...πλήρωνα και δεν είχα δίκτυο...Η διαφορά ήταν όμως ότι είχαν ειδοποιήσει ότι στο νομό μου θα υπάρχουν προβλήματα....Και ακόμα και τώρα έχουν...αλλά σκέφτομαι σε κάποια φάση να ξαναγυρίσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμμ νομίζω vkey ότι η εταιρία είναι καλλημένη από την στιγμή που σε ενημέρωσε ότι ίσως να έχεις πρόβλημα...

Πάντως η εικόνα της teledome στην αγορά μου αρέσει σε αντίθεση της vivodi :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ έχω teledomedsl και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Εγώ έχω teledomedsl και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος...
Να φαντάστο ότι έχεις teledome μόνο σαν provider όχι και γραμμή σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ναι, σόρρυ που δεν το διευκρίνισα προηγουμένως. ISP teledome με κόμβο πΟΤΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
για την vivodi που λέει o gademis, έχει ένας φίλος adsl από vivodi εδώ (Θεσσαλονίκη) και είναι ευχαριστημένος. Όση ταχύτητα πληρώνει τόση έχει, δεν πέφτει το δίκτυο (εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις) και δεν είναι και ακριβή! (αν δεν κάνω λάθος δίνει 40 ευρώ για 256kbps και κάποια λεπτά (400, 500) αστικές κλήσεις τσάμπα).

Και φτηνότερη είναι και απο ότι ξέρω και εδώ καλή ποιότητα υπηρεσιών έχει. Αυτό εκανε Exposed, ειναι ανταγωνισμός. Εμένα με χάσανε επειδη καθυστέρησε η σύνδεση μου για αρκετό καιρό λόγο ΟΤΕ ("δεν έχουμε splitters" επι δύο μήνες) και μετά με καθυστερήσανε και αυτοί για 2-3 βδομάδες, συνεχίζοντας όμως να τα ρίχνουν στον ΟΤΕ (ενώ το υποκατάστημα Κρήτης επιβεβαίωνε οτι είχε παραδωθεί η γραμμή αλλά ο ενας τεχνικός ήταν στο νοσοκομείο για εγχείρηση). Εκεί προσπάθησα να ακυρώσω την αίτηση και μου λένε το θεικό οτι δεν έχω δικαίωμα να ακυρώσω την εγγραφή οσος καιρός και να περάσει. Οταν τους το ζήτησα εγγράφως αυτό με καθυστερήσανε 5-6 βδομάδες αλλά με αφήσανε να φύγω. Ιντερνέτι απο τη vivo δεν είδα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

S1RHC

Νεοφερμένος

Ο S1RHC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
https://hermione.cogia.net/

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Και φτηνότερη είναι και απο ότι ξέρω και εδώ καλή ποιότητα υπηρεσιών έχει. Αυτό εκανε Exposed, ειναι ανταγωνισμός. Εμένα με χάσανε επειδη καθυστέρησε η σύνδεση μου για αρκετό καιρό λόγο ΟΤΕ ("δεν έχουμε splitters" επι δύο μήνες) και μετά με καθυστερήσανε και αυτοί για 2-3 βδομάδες, συνεχίζοντας όμως να τα ρίχνουν στον ΟΤΕ (ενώ το υποκατάστημα Κρήτης επιβεβαίωνε οτι είχε παραδωθεί η γραμμή αλλά ο ενας τεχνικός ήταν στο νοσοκομείο για εγχείρηση). Εκεί προσπάθησα να ακυρώσω την αίτηση και μου λένε το θεικό οτι δεν έχω δικαίωμα να ακυρώσω την εγγραφή οσος καιρός και να περάσει. Οταν τους το ζήτησα εγγράφως αυτό με καθυστερήσανε 5-6 βδομάδες αλλά με αφήσανε να φύγω. Ιντερνέτι απο τη vivo δεν είδα ποτέ.
Και εμένα μου έλεγαν 5 μέρες θέλουν να μου ενεργοποιήσουν τον κωδικό μου , εφυγά επι τόπου... Μιας και η forthnet ήθελε απλώς 30 λεπτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βγαίνοντας από τα ρούχα του με την απόφαση ενός στελέχους να αποστατήσει στην αντίπαλη Google Inc,, ο διευθύνων σύμβουλος της Microsoft Στιβ Μπάλμερ απείλησε να «σκοτώσει» τη μηχανή αναζήτησης και επιτέθηκε με ύβρεις κατά του διευθυντή της, σύμφωνα τουλάχιστον με την κατάθεση του ίδιου του υπαλλήλου της εταιρείας σε δικαστήριο της Ουάσινγκτον. Ο Μπάλμερ, πάντως, χαρακτήρισε αργότερα την περιγραφή «χονδροειδή υπερβολή».

Όπως αναφέρει το CNet.com, η κατάθεση δόθηκε στο πλαίσιο της εκδίκασης μιας πικρής διαμάχης ανάμεσα στις δύο εταιρείες. Ο διευθυντής της Microsoft Κίνας Κάι-Φου Λι αποφάσισε τον Ιούλιο να αλλάξει στρατόπεδο και να εργαστεί για το Google, με αποτέλεσμα η Microsoft να καταθέσει αγωγή για αθέτηση μονοετούς αποκλειστικού συμβολαίου και αποκάλυψη εταιρικών μυστικών.

Σε ένορκη κατάθεσή του την περασμένη εβδομάδα, ο Μαρκ Λουκόβσκι, ένας ακόμα από τους πολλούς μηχανικούς της Microsoft που αποστάτησαν στη Google, περιέγραψε την αντίδραση του Μπάλμερ όταν του ανακοίνωσε ότι παραιτείται για να εργαστεί αλλού:

«Μη μου πεις ότι πας στο Google» φέρεται να είπε ο Μπάλμερ. Όταν ο μηχανικός απάντησε ναι, «ο κ. Μπάλμερ άρπαξε μια καρέκλα και την πέταξε στην άλλη μεριά του δωματίου, χτυπώνας ένα τραπέζι» κατέθεσε ο Λουκόβσκι.

Στη συνέχεια ο επικεφαλής της Microsoft άρχισε να ξεσπά κατά του διευθύνοντα συμβούλου της Google, Έρικ Σμιντ. «Θα τον θάψω τον γ***. Το έχω κάνει στο παρελθόν και θα το κάνω ξανά. Θα τη σκοτώσω τη γ*** τη Google». (Ο Σμιντ εργαζόταν παλαιότερα στη Sun και είχε διατελέσει διευθύνοντας σύμβουλος της Novell).

Όμως η Microsoft υποστηρίζει στην αγωγή της ο πρώην υπάλληλός Κάι-Φου Λι χρησιμοποίησε αθέμιτα μέσα, όταν αποφάσισε να εργαστεί για το Google. Μεταξύ άλλων, υποστηρίζει ότι ο Λι παρέδωσε στη Google ένα έγγραφο με τίτλο «Επιτυχία στην Κίνα: στρατηγικές συστάσεις για τη Microsoft», αφού πρώτα αφαίρεσε τον χαρακτηρισμό «εμπιστευτικό» καθώς και ένα κεφάλαιο με τίτλο «Συστάσεις για τη Microsoft».


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Μειώσεις έως και 49% στις τιμές των συνδρομών ADSL από τις 20 Σεπτεμβρίου ανακοίνωσε την Πέμπτη στη Θεσσαλονίκη ο ΟΤΕ.

Συγκεκριμένα οι τιμές που ανακοινώθηκαν είναι:

384/128 15,90 ευρώ (μείωση 20%)
512/128 19,90 ευρώ (μείωση 45%)
1024/128 32,90 ευρώ (μείωση 49%)

(άνευ Φ.Π.Α)

Οι μειώσεις αφορούν όλους τους καταναλωτές. Και εκείνους που επιθυμούν να αποκτήσουν adsl σύνδεση στο προσεχές διάστημα αλλά και όσους έχουν ήδη adsl σύνδεση.

Επίσης, από την ίδια ημερομηνία θα ισχύουν αντίστοιχες μειώσεις και στις τιμές χονδρικής. Επιπρόσθετα συνεχίζει να υφίσταται το ισχύον εκπτωτικό πακέτο για τους παρόχους χονδρικής.

Ας δούμε όμως τι γίνεται με το δίκτυο adsl του ΟΤΕ, σε ποιόν βαθμό έχει αναπτυχθεί από την προηγούμενη ενημέρωση του Τύπου επι του θέματος και τι σχέδια υπάρχουν για την περεταίρω ανάπτυξή του. Στο Δελτίο τύπου αναφέρονται τα εξής:

"Σήμερα υπάρχουν εγκατεστημένες 150.000 πόρτες-παροχές, ενώ πέρσι υπήρχαν 36.000 (αύξηση 317%). Επίσης, τα σημεία παρουσίας (PoPs) σήμερα είναι 330, ενώ πέρσι ήταν 201.

Με βάση το σχέδιο διαθεσιμότητας aDSL που έχει καταρτίσει ο ΟΤΕ, μέχρι το τέλος του 2005 θα υπάρχουν περίπου 270.000 εγκατεστημένες πόρτες, ενώ τα σημεία παρουσίας αναμένεται να αυξηθούν σε 515. Τέλος, η διαθεσιμότητα του δικτύου aDSL στο τέλος του 2005 προβλέπεται να φτάσει στο 80,4% του τηλεφωνικού δικτύου."

Τι γίνεται όμως όταν πληροφορηθούμε για τα ευχάριστα νεα και θελήσουμε να κάνουμε την αίτηση; Πόσο θα πρέπει να περιμένουμε από τη στιγμή της αίτησης μέχρι να απολαύσουμε την υπηρεσία; Σύμφωνα με τον ΟΤΕ ο χρόνος αναμονής κυμαίνεται στο 91% των περιπτώσεων στις 5 ημέρες από την ημερομηνία της αίτησης.


Σχετικοί δικτυακοί τόποι (πηγές) : Δελτίο τύπου ΟΤΕ
www.adslgr.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρά πολύ καλή κίνηση, ίσως είναι η ώρα να σκέφτομαι σοβαρά την 512 :) Λέτε να έκανε τπτ οι υπογραφές που μαζεύτηκαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Πάροχοι διαμαρτύρονται για αποκλεισμό από την αγορά του «φοιτητικού Διαδικτύου»


Την παρέμβαση της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) ζητούν οι εναλλακτικοί πάροχοι σταθερής τηλεφωνίας και Ιnternet, με αφορμή δημοσιεύματα για συμφωνία μεταξύ του ΟΤΕ και παρόχων υπηρεσιών Internet (ISPs) για το φθηνό φοιτητικό Διαδίκτυο. Πρόσφατα, ο πρωθυπουργός Κ.Καραμανλής είχε ανακοινώσει για τους φοιτητές ιδιαίτερα χαμηλές χρεώσεις για ευρυζωνικές συνδέσεις DSL, στο πλαίσιο της πολιτικής τόσο για την εξυπηρέτηση της σπουδάζουσας νεολαίας, όσο και για τη διάδοση του Διαδικτύου στη χώρα μας.

Ο Σύνδεσμος Αδειοδοτημένων Τηλεπικοινωνιακών Παρόχων Ελλάδος (ΣΑΤΠΕ), σε επιστολή που απέστειλε στην ΕΕΤΤ, υποστηρίζει ότι η λύση που προωθεί ο ΟΤΕ είναι συμβατή μόνο με τους μεγάλους ISPs, καθώς οι τιμές στις οποίες θα διατίθεται το φοιτητικό Δίαδίκτυο είναι κάτω του κόστους, και οι εναλλακτικοί πάροχοι δεν θα μπορούν να το προσφέρουν.

Ο ΣΑΤΠΕ αναφέρει ότι η συμφωνία μεταξύ του ΟΤΕ και ISPs υλοποιήθηκε «κεκλεισμένων των θυρών» και χωρίς την πρόσκληση και τη συμμετοχή του θεσμικού οργάνου των εναλλακτικών παρόχων, οι οποίοι αντιστοιχούν το μεγαλύτερο τμήμα της αγοράς ηλεκτρονικών υπηρεσιών.

Κάνει λόγο ακόμα για διακριτική μεταχείριση και ενίσχυση της θέσης του ΟΤΕ, η οποία πλήττει άμεσα τις εταιρίες που έχουν μέχρι σήμερα επενδύσει και επιδιώκουν την ανάπτυξη της αγοράς ευρυζωνικών υπηρεσιών, και η οποία αντιβαίνει στην ευρωπαϊκή νομοθεσία που απαγορεύει αντίστοιχες δράσεις σε περιπτώσεις υπηρεσιών.

Ο ΣΑΠΤΕ καλεί την ΕΕΤΤ να λάβει άμεσα μέτρα ώστε να αποφευχθεί η στρεβλή λειτουργία της αγοράς παροχής υπηρεσιών Internet και να εκλείψουν οι μονοπωλιακές δράσεις του ΟΤΕ στην αγορά πρόσβασης ευρυζωνικών υπηρεσιών, η οποία είναι υπό ρύθμιση.



πηγή: [font=Verdana, Arial]https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=647906[/font]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ρε τους τρελούς ανθρώπους, δηλαδή τι θέλουνε, να μην έχει χαμηλές τιμές για να μπορέσουν να φάνε και αυτοί; Εμάς μας ρωτήσανε αν θέλουμε να δώσουμε περισσότερα; :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αφού αυτούς δεν τους συμφέρει, τι περιμένεις να πουν;;;

Όσοι φοιτητές έχουν aDSL από εναλλακτικό παροχέα, θα φύγουν και θα πάνε στον ΟΤΕ.

Τα συμφέροντά τους προσπαθούν τα υπερασπιστούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Κι εγώ τώρα θα περιμένω μέχρι αρχές Οκτωβρίου να δούμε τι θα γίνει με το φοιτητικό αλλιώς μάλλον θα βάλω αναγκαστικά κανένα φτηνό πακέτο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
same here, αλλα και παλι νομίζω το φοιτητικό θα είναι με ογκοχρέωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Arty2:
same here, αλλα και παλι νομίζω το φοιτητικό θα είναι με ογκοχρέωση
Μα η ογκοχρέωση δεν έχει να κάνει τους ISP ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Το φοιτητικό internet είναι μέγιστη κυβερνητική απάτη σε συνεργασία με τον πΟΤΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το φοιτητικό internet είναι μέγιστη κυβερνητική απάτη σε συνεργασία με τον πΟΤΕ
Δεν μπορείς να πεις περισσότερα γι'αυτό?

Επίσης εγώ παιδιά που στο σπίτι έχω γραμμη και σύνδεση forthnet και δεν πληρώνω τπτ για ADSL στον πΟΤΕ αλλα μόνο στη forthnet θα έχω μείωση? :redface:
Τα τηλέφωνα τα πληρώνω στον πΟΤΕ πάντως (δεν κάνω πολλά για να βάλω άλλη προεπιλογή)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Τι να πω περισσότερα δλδ; :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top