Πιστεύετε στα όνειρα;

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ειμαι ενα άτομο που πραγματικά πιστεύει στα όνειρα.....ΟΤΙ ΜΑ ΟΤΙ βλέπω σημένει κάτι,ειτε καλό ειτε κακό....πολυ παράξενο μου φένεται....και δεν ξέρω πως γίνεται αυτο..Σας έχει συνβεί ποτε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
και εγώ γενικά πιστεύω στα όνειρα γιατί πολύ συχνά βγαίνουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ή σημαίνουν κάτι που συμβαίνει στη ζωή μου...βασικά το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό τα όνειρα να σημαίνουν διάφορα πράγματα καθώς πιστεύω πως συνδέονται με το υποσυνείδητο μας..δλδ όταν σκεφτόμαστε κάτι ή θέλουμε κάτι ή περιμένουμε κάτι το βλέπουμε στον ύπνο μας...το περιέργο (και αυτό για το οποίο διατηρώ τις αμφιβολίες μου) είναι τα προφητικά όνειρα...τα όνειρα δηλαδή που δείχνουν κάτι που θα γίνει στη ζωή μας για το οποίο εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε αν θα γίνει...μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο αλλά σαν ορθολογίστρια που προσπαθώ να είμαι πιστεύω ότι οφείλεται καθαρά στην τύχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Σήμερα είδα ότι είχα ψείρες(=κακά μαντάτα) και το πρωί έμαθα ότι πέθανε η μητέρα του πρώην μου. Από τώρα πιστεύω στα όνειρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Εχω διαβασει καπου οτι πριν κοιμηθεις οταν σκευτεσαι κατι παραπολλη μπορει να δεις στον υπνο σου την λυση του...Συγκεκριμενα το εχει πει ενα καθηγητης τησ ψυχολογιας ο οποιος ειχε βαλει στους μαθητες του να λυσουν ενα προβλημα στον υπνο τους..και οι περισσοτεροι το ελυσαν...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν ήξερα τίποτα για τη μητέρα του(ότι είναι χάλια στο νοσοκομείο κτλ). :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Κατι ασχετο.....και μενα Θάλεια με λενε..και το μαρια ειναι παρατσουκλι που εχω βαλει......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
ναι έχουν γίνει πολλά πειράματα τέτοιου είδους και τα περισσότερα καταλήγουν σε αντίστοιχα αποτελέσματα...εντάξει δεν μπορώ να πω ότι μου κάνει και εντύπωση δεδομένου πως όταν κοιμόμαστε δεν κοιμάται και ο εγκέφαλος ίσως μάλιστα και να λειτουργεί καλύτερα αφού λειτουργεί αναπόσπαστα από άλλα ερεθίσματα...εγώ πάντως αυτό που θέλω να δοκιμάσω είναι αυτό που και καλά όταν ακούς κάτι την ώρα που κοιμάσαι το μαθαίνεις θέλω να δω αν πιάνει με τις θεωρίες του Αριστοτέλη xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Εννοείτε ότι σε πολλούς τα όνειρα βγαίνουν, δυστυχώς σε εμένα σπάνια λειτουργεί :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Είναι αναλόγως στον άνθρωπο και μερικές φορές και τα γονίδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Είναι αναλόγως στον άνθρωπο και μερικές φορές και τα γονίδια..

Εννοείς ότι υπάρχει γονίδιο που κωδικοποιεί το αν θα βλέπεις προφητικά όνειρα;;Ο.Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
οχι απλα η μαμα μου εχει το ιδιο θεμα με μενα αυτο εννοω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δεν θα λεγα οτι πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τα όνειρα μου σχετίζονται με αυτά που με απασχολούν. Όταν την προηγουμένη μέρα συζητάω όλη μέρα για τις Πανελλήνιες, στον ύπνο μου βλέπω ότι δίνω Πανελλήνιες. Υπ'αυτήν την έννοια, πιστεύω. Αλλά ότι το ψάρι είναι λαχτάρα, δεν θα το 'λεγα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Πολλές φορές κάποια όνειρα τα προφητικά βγαίνουν αυτό είναι πραγματικότητα, τις υπόλοιπες φορές είναι προιόντα της ψυχολογικής κατάστασης πρίν τον ύπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τα ονειρα σιγουρα δεν ειναι προφητικα....Εξαλλου οι ερμηνειες ειναι πολυ γενικες....Δηλαδη οπως ειπαν και παραπανω:"εαν δεις ψαρια, περιμενεις λαχταρα" δεχεται πολλες ερμηνειες και απο εκεινη την στιγμη και μετα εχεις προγραμματιστει να βλεπεις παντου για λαχταρες ακομα και εαν δεν υπαρχουν.
Αλλα το οτι εχουν να κανουν με το υποσεινηδητο(το σκοτωσα) ειναι διαπιστωμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Πολλές φορές κάποια όνειρα τα προφητικά βγαίνουν αυτό είναι πραγματικότητα, τις υπόλοιπες φορές είναι προιόντα της ψυχολογικής κατάστασης πρίν τον ύπνο.

Δεν υπάρχουν προφητικά όνειρα, εκτός κι αν υπάρχουν προφήτες ή άνθρωποι που διαβάζουν το μέλλον πράγμα που καταρρίπτει τον ορθολογισμό της διαλεκτικής, άρα δεν έχει νόημα να το συζητάμε. Αυτό που ίσως να υπάρχει είναι ένα φαινόμενο που ονομάζεται "τηλεπάθεια των ονείρων". Μπορείς να δεις στον ύπνο σου συμβολοποιημένες παραστάσεις που αντιστοιχούν σε ένα πραγματικό γεγονός που συμβαίνει ή έχει συμβεί.

Ο παππούς μου, μου είχε μιλήσει για ένα πολύ δυνατό όνειρο που είχε δει. Έναν αράπη, να σχεδιάζει ένα τραπέζιο και μέσα να γράφει μια ακριβή ημερομηνία της μορφής, π.χ.: 11/7/1943. Ξύπνησε ταραγμένος και λέει στη γιαγιά μου: "Σκοτώθηκε ο αδερφός μου"! :worry:

Ένα χρόνο μετά, όταν ο αδερφός του είχε πια χαθεί, πήγαν στον ληξιαρχείο να μάθουν λεπτομέρειες. Το βαπόρι (τραπέζιο) που βρισκότανε τορπιλίστηκε από τους Γερμανούς κάπου κοντά στην Βόρεια Αφρική (αράπης) στις 11/7/1943! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Δέν διαφωνώ καθόλου απο την στιγμή που βλέπεις πραγματικά γεγονότα που δέν μπορείς να τα δείς σε συνειδητή κατάσταση μπορούν να χαρακτηριστούν σάν προφητικά, έχουν όλα σχέση με το υποσυνείδητο εκείνο έχει την τηλεπάθεια και την μεταδίδει σε κατάσταση ύπνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Kαποιος μοντ εσβησε το ποστ μου, κρινοντας οτι το να πει καποιος οτι ειναι παραλογο το 2011, εχοντας δαμασει την ενεργεια του ατομου, ξεροντας τι ηληκια εχει το συμπαν, εχοντας καταγραψει ολο το ανθρωπινο DNA κτλ κτλ να πιστευουμε στην προφητικη υποσταση των ονειρων.

Seriously?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Ε καί? Επειδή είμαστε στο 2011 τί πάει να πεί αυτό, οτι λύθηκαν όλα μας τα προβλήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ε καί? Επειδή είμαστε στο 2011 τί πάει να πεί αυτό, οτι λύθηκαν όλα μας τα προβλήματα?

:hmm::hmm::hmm:: Βασικά, αν λύνονταν τα στοιχειώδη έστω( τροφή, σεξ και ...χαμόγελο! ) προβλήματα (εννοείται, των ανθρώπων! ), μάλλον, ούτε καν θα υπήρχαν όνειρα:redface::redface::redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top