Δημοψήφισμα: Τι θα ψηφίζατε;

Δημοψήφισμα: Τι θα ψηφίζατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 49)
  • Ναι

    Ψήφοι: 18 36.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 40.8%
  • Αποχή

    Ψήφοι: 11 22.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μη λέτε σαχλαμάρες. Δεν μπορεί να γίνει παραποίηση αποτελέσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Salokin Somisa

Νεοφερμένος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Στιχογράφος και μας γράφει απο Ληξούρι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα προτιμούσα να είχαν παραποιηθεί τα αποτελέσματα των τελευταίων εκλογών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Seriously;
Για να γλυτώσουμε μερικά γαμημένα ευρώ, προτιμάμε να γίνουμε Αφρική, Ιράκ και Λιβύη;
Μπορεί να υπάρχουν Έλληνες με οράματα και όνειρα.
Τελικά δεν διώχνει η χώρα τα παιδιά της, άλλα οι Έλληνες διώχνουν κάποιους Έλληνες :/:

Το χασες λίγο, το αντίστροφο ισχύει. Ακριβώς επειδή στο Ιράκ και τη Λιβύη προηγήθηκε ό,τι προηγήθηκε ( βασικά εγώ για τη Λιβύη δεν το ήξερα αλλά για να το λέτε κάτι θα ξέρετε ) έγινε αυτό. Η λογική λέει ότι με την αιτιολογία πως το χρέος δημιουργήθηκε παράνομα και εις βάρος του λαού ως χώρα αρνείσαι πλέον να το πληρώσεις, πάντα φυσικά με βαση τα απαιτούμενα στοιχεία. Το θέμα εδώ είναι άλλο. Ότι καλό μεν αυτό στη θεωρία αλλά μας ξεφεύγουν 2 πράγματα. Πρώτον αν παράλληλα με αυτήν την ενέργεια δεν έχεις και μια υπερδύναμη σύμμαχο στο πλάι σου απλά η φωνή σου θα πέσει στο κενό. Και δεύτερο, ότι όλες ( ή βασικά οι περισσότερες δεν μπορώ να είμαι σίγουρος) χώρες που το έκαναν αυτό είχαν δικτάτορες από πάνω τους, εμείς τι έχουμε; μια κοινοβουλευτκή δημοκρατία. Ποιο θα είναι το επιχείρημά μας λοιπόν, "μας ξεγέλασαν"; δεν στέκει.

Και για να απαντήσω και λίγο στο θέμα το δημοψήφισμα αυτό δεν έχει κανένα νόημα για μένα. Μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν έχει διευκρινιστεί τίποτα. Πώς γίνεται να πετάς το μπαλάκι στο λαό όσον αφορά τα δημοσιονομικά σου όταν πρώτον δεν έχεις ορίσει ως κυβέρνηση ένα σαφές σχέδιο του τι επίκειται έπειτα από την κάθε απόφαση και όταν δεν καταλαβαίνεις ότι απευθύνεσαι σε απλούς πολίτες. Δεν έχουν σπουδάσει όλοι οικονομικά, θέλει συζήτηση το θέμα, να καταλάβει ο κόσμος το πώς έχει ακριβώς η κατάσταση, πού βρίσκεται το δίλημμα, θετικά/αρνητικά της κάθε απόφασης κλπ. Γιατί αυτό που εγώ βλέπω αυτή τη στιγμή είναι ότι το μόνο που γίνεται είναι μια προσπάθεια από μέρους της κυβέρνησης εκδικητικής τρομοκράτισης του κόσμου σε στυλ " μου φώναζες συνέχεια έξω το μνημόνιο; να σε δω τώρα ". Ε όχι, αυτό ούτε σοβαρή αντιμετώπιση μπορεί να θεωρείται και ούτε καλοπροαίρετους σκοπούς θεωρώ πως έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Να φύγουν να πάνε αλλού:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
εγώ λέω να κάνουμε δημοψήφισμα
για το αν πρέπει να κάνουμε δημοψήφισμα.
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
εγώ λέω να κάνουμε δημοψήφισμα
για το αν πρέπει να κάνουμε δημοψήφισμα.
:confused:

Που καταντήσαμε....να ρωτάνε τον ελληνικό λαό τη γνώμη του και αυτός να μην θέλει να την δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Seriously;
Για να γλυτώσουμε μερικά γαμημένα ευρώ, προτιμάμε να γίνουμε Αφρική, Ιράκ και Λιβύη;
Μπορεί να υπάρχουν Έλληνες με οράματα και όνειρα.
Τελικά δεν διώχνει η χώρα τα παιδιά της, άλλα οι Έλληνες διώχνουν κάποιους Έλληνες :/:
για ποια ονειρα ακριβως μου μιλας? Κανει κανεις ονειρα πλεον? Εκτος και αν πιανεται για ονειρο να πας μεταναστης κ να ξενιτευτεις. Εμενα παντως μου τα κοψανε τα ονειρα. Οπως με αναγκασαν σχεδον να αφησω τη σχολη μου. Αυτο το ονειρο που ειχα πριν 3 χρονια, μολις μπηκα στη σχολη μου να καταφερω να παρω το χαρτι αυτο το οποιο υποτιθεται θα με βοηθουσε να βρω δουλεια στο μελλον (εδω γελαμε), μοιαζει με ονειρο θερινης νυκτος πλεον. Εφτασα 4 ετος, για να αναγκαστω να φυγω 12 περιπου μαθηματα πριν τελειωσω. Για ποια ονειρα μου μιλας λοιπον? Και σαν να μην εφτανε αυτο, οι γονεις μου πληρωναν 8 χρονια ενα δανειο, για να φοβομαστε πλεον, τωρα που εμεινε εναμισις χρονος με το καλο, μη μας παρει το σπιτι μας, το σπιτι που μεγαλωσα η τραπεζα. Γιατι λοιπον να νοιαστω εγω για καποιον απο αυτους? Νοιαστηκε κανεις τους για μενα? Που τεμπεληδες μας ανεβαζουν τεμπεληδες μας κατεβαζουν? Που η μητερα μου 40 χρονων γυναικα εχει καταστρεψει τη μεση της για να της πανε το μισθο 500 ευρω και να πρεπει να λεει και ευχαριστω? Ναι, λοιπον ειμαι κακια κ το λεω και δημοσια. Δε θελω το καλο κανενος απο δαυτους. Ειτε ειναι ελληνες, ειτε γερμανοι, ειτε γαλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Eγώ θα ψήφισα υπερ της κυβέρνησης Παπανδέρου (δυστυχώς βρίσκω απίθανο να νικήσει ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Eγώ θα ψήφισα υπερ της κυβέρνησης Παπανδέρου (δυστυχώς βρίσκω απίθανο να νικήσει ) .
trolling is boring:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Λοιπόν πίστεψα προς στιγμή ότι ο ΓΑΠ θα έπεφτε ώρες μετά την ανακοίνωση του δημοψηφίσματος.Τελικά δέσμευσε το Υπουργικό.Δίαβαζα στη Guardian σήμερα για το ζήτημα επι λέξη ''The man has a history in weathering storms.Well he did it again as cabinet votes in favor of referendum''.

Μετά τα όσα έγιναν στις Κάννες να δούμε τώρα πως θα επιμένουν για εκλογές οι άλλοι?Το δημοψήφισμα είναι μονόδρομος πλέον και θα γίνει.Ο ΓΑΠ έκανε εξαιρετικά πολύπλοκη πολιτική μανούβρα,αιφνιδίασε την Ευρώπη και τώρα εκβιάζει εσωτερικά να πέσουν οι μάσκες.Ανεξάρτητα αποτελέσματος δημοψηφίσματος για μένα αυτό που έκανε ήταν τέλεια πολιτική για αλλαγή του συστήματος στην Ελλάδα μιας και συναίνεση επίμενει η Έλλαδα να μη μπορεί να έχει και να αναλώνεται σε λαικισμούς και φτήνιες και επειδή προφανώς ο Παπαντρέου ξέρει ότι και εκλογές να γίνουν πάλι όποια Κυβέρνηση βγεί θα τάζει λαγούς με πετραχείλια και πάλι ανίκανη θα είναι σου λέει πάρτην την τώρα και αποφασίστε πως θα τοποθετηθήτε για το δημοψήφισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το ερωτημα και η ημερομηνια του δημοψηφισματος κλειδωσαν απο οτι μαθενω στο αν θελουμε το € η οχι...
Εχουμε λοιπον περιπου εναν μηνα να σκευτουμε τι προτιμαμε και να αποφασισουμε τι θα ψηφισουμε...
Μαααλιστα... *αναβει τσιγαρο, με την σκεψη μηπος σηκωνει πιπα η "συζητηση"*
Να σκευτω τι;... Αν θελω να τα γκρεμισω ολα, ελπιζωντας οτι θα με αφησουν καπιοι καπιοι να τα ξαναχτισω;... Η αν θελω να τα κρατισω ελπιζωντας οτι δεν θα πεσουν να με πλακωσουν.;...

Τι να πω ρε παιδια;... Αδιεξοδο;... Μπορω να γυρισω στην δραχμη, να παρασυρω μαζι μου ολη την ευρωπη στην καταστροφη και να αλλαξει πληρος το συστιμα, και να ειμαστε ολοι χαρουμενοι; Ναι! Μπορω να μεινω στο ευρο και να πανε ολα καλα; Παλι ναι!

Αλλα επειδη η πραγματικη απαντηση ειναι οχι και στα δυο, σταματιστε να παιζετε με το μελλον μου... Βαρεθικα να το χτιζω συνεχος απο την αρχη με τα δεδομενα που συνεχος αλλαζοντας, για να φτασω σε απλο και ομορφο πραγμα... Αλλα οχι, επειδη η πρεσβυτεροι φαγανε καλα, πρεπει να πληρωσουμε εμεις... Αγαπητοι κυριοι 40ετων και ανω, καντε μου μια χαρη, παψτε να ασχολιστε με τα κοινα, αποσυρθειτε απο τις καρεκλες σας, απο τις περιουσιες σας, απο τα πολιτικα σας δικαωματα... Αφηστε τους σημερινους νεους να αναλαβουν τα ινια, παψτε να μας θεωρειτε ευνουχισμενους, και αφηστε μας να χτισουμε μια χωρα για ΕΜΑΣ... Μεχρι να χτυστει αλλωστε εσεις κατω απο το κυπαριση θα ζειτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το ερωτημα και η ημερομηνια του δημοψηφισματος κλειδωσαν απο οτι μαθενω στο αν θελουμε το € η οχι...

δεν θα γινει αυτο το δημοψηφισμα. ΔΕΝ πρεπει να γινει..
προσπαθουν να μας εγκλωβισουν σε μια ευρωπη που θελουν αυτοι,,ο Γαπ η μερκελ κλπ..

Συμπαιγνία “Μερκοσαρκοζί” – Παπανδρέου για να εκβιάσουν τον ελληνικό λαό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αν δεν πιάσει τώρα την πάσα του Βενιζέλου ο Σαμαράς για Κυβέρνηση συναίνεσης το δημοψήφισμα θα γίνει και θα ταράξει την ιστορία της Ευρωπης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο Ανδρεας Παπανδρεου καταψηφισε τοτε την εισοδο στην Ευρωπη..

ο Γιος θελει να μας βγαλει οριστικα?

Αν δεν πιάσει τώρα την πάσα του Βενιζέλου ο Σαμαράς για Κυβέρνηση συναίνεσης

πρωτα εκλογες πρεπει να γινουν..

και αναλογα με το τι επιλεξει ο λαος,,να γινει κυβερνηση συνεργασιας ή οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ο Ανδρεας Παπανδρεου καταψηφισε τοτε την εισοδο στην Ευρωπη..

ο Γιος θελει να μας βγαλει οριστικα?



πρωτα εκλογες πρεπει να γινουν..

και αναλογα με το τι επιλεξει ο λαος,,να γινει κυβερνηση συνεργασιας ή οχι..

Δεν γινονται με τίποτα πρωτα εκλογες.Αν δεν γινει κυβέρνηση συνεργασίας ΤΩΡΑ,ΧΘΕΣ ο Παπαντρέου θα επιβιώσει κανονικότατα για να πάει σε δημοψήφισμα.Δεν θέλει πολύ σκέψη αλλιώς ο Βενιζέλος θα είχε παραιτηθεί αντι ανακοίνωσης.Ξεκάθαρα τα πράγματα πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
ο Ανδρεας Παπανδρεου καταψηφισε τοτε την εισοδο στην Ευρωπη..

ο Γιος θελει να μας βγαλει οριστικα?

Όχι θέλει να αλυσοδέσει τον λαό λέγοντάς του, εγώ σας ρώτησα κι εσείς είπατε Ευρωπαϊκή Ένωση και ευρώ, τώρα μη μιλάτε και λουστείτε τα νέα μέτρα.

Απλά πράγματα....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο Παπαντρέου θα επιβιώσει κανονικότατα για να πάει σε δημοψήφισμα

γιατι?Κανταφυ ειναι /αυτος και το πασοκ?

ως παπανδρεου ειναι αδυνατον να φυγει πριν πεθανει?

πρεπει να τον ριξουν τωρα..

να τελειωσει η καταραμενη δυναστεια παπανδρεου τωρα..

η δυναστεια του Χρεους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
γιατι?Κανταφυ ειναι /αυτος και το πασοκ?

ως παπανδρεου ειναι αδυνατον να φυγει πριν πεθανει?

πρεπει να τον ριξουν τωρα..

να τελειωσει η καταραμενη δυναστεια παπανδρεου τωρα..

η δυναστεια του Χρεους..

Δεν κοιτάμε ειδικά την ενδεκάτη ώρα της Ελλάδας με θέματα ''δυναστείες'' και νοοτροπίες τέτοιες.Ο Παπαντρέου ρίχνει το γάντι στην αντιπολίτευση για κυβέρνηση συνεργασίας ΤΩΡΑ ,ΧΘΕΣ αλλιώς αναγκαστικά θα αποφασίσει ο λαός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο Γαπ αλλαζει γνωμη καθε 5 λεπτα..
σιγα μην τον εμπιστευτει ο Σαμαρας.,..

αυτος ακουει τη μαμα και τον αδελφο του περισσοτερο απο το λαο..

να παει να πνιγει,,και αυτος και το καταραμενο πασοκ..

αν πουμε εκλογες οι ευρωπαιοι θα καταλαβουν..και πειρμενουν λιγο..μεχρι να βρεθει μια νεα κυβερνηση που θελει ο λαος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top