Πανζουρλισμός και "στήσιμο" για κάποιο προϊόν! Θα το κάνατε;

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Με αφορμη ενα αρθρο που διαβασα για το γεγονος οτι ξεκινησε η διαθεση του iphone στην Αμερικανικη αγορα καθως και την αντιδραση αλλα και την "υπομονη" ή υπερβολη που εδειξε ο κοσμος για να το αγορασει, μου ερχεται στο μυαλο η εξης απορια...

Ειναι λογικο καποιος να στηθει στην ουρα για 12 ή και 24 ή και περισσοτερες ωρες, για να αγορασει ενα προιον.:confused: Το οποιο μαλιστα ΔΕΝ θα βγει σε περιορισμενα κομματια.
Εναν νεος μαλιστα ταξιδεψε απο την ευρωπη στην Αμερικη, στηθηκε και καμποσες ωρες εξω απο το μαγαζι ωστε να αγορασει το πολυποθητο κινητο/pda τηλεφωνο.

Ειναι οντως τοσο μεγαλη η αναγκη κποιος να αποκτησει το εκαστοτε τεχνολογικο προιον (το ιδιο ειχε συμβει και για το psp και για το ps3 και για διαφορα αλλα κατα καιρους...ακομα και τιανιες οπως στον "Πολεμος των Αστρων) ή πλεον η πλυση εγκεφαλου που γινεται με τις διαφημισεις και τις "προωθησεις" αυτων τον προιοντων ειναι τετοια που μας κανει σαν ζομπι να πηγαινουμε και να κανουμε σαν τρελοι να το αποκτησουμε πρωτοι απ' ολους.:confused:

Σε αυτο το θεμα δεν θελω να θιξω μονο τον υπερκαταναλωτισμο σαν φαινομενο, αλλα ειδικα το κομματι οπου καποιος ανθρωπος ξημερωβραδιαζεται σαν "αστεγος" εξω απο καταστηματα για να αποκτησει ενα προιον.
Προσωπικα το θεωρω απιστευτη υπερβολη.(για να μην πω χαζομαρα.)
Κι αν δηλαδη το παρεις μετα απο μερικες μερες?SFW?
Και τι εγινε?(λεω μετα απο μερικες μερες βαζοντας στα υποψην οτι τα αρχικα αποθεματα ισως εξαντληθουν και πρεπει να περιμενεις.)

Αν και ολα τα παραπανω ειναι Αμερικανικο φαινομενο (κυριως) θελω να συζητησουμε πως το βλεπετε εσεις.
Θα το κανατε ποτε?Το εχετε κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ είμαι μάλλον το εντελώς αντίθετο...
είμαι πάντα υπερ του:
Ασε να το πάρουν οι άλλοι, να βγουν στην επιφάνεια τα προβλήματα - λάθη του προϊόντος και μετά το αγοράζω και σε ελαφρώς χαμηλότερη τιμή και με διορθωμένα τα ελλατωματάκια του....

όχι, σε καμία περίπτωση δε θα στηνόμουν έτσι μπροστά σε μαγαζί να αγοράσω κάποιο προϊόν. Εκτός αν μιλάμε για περίοδο πολέμου και θέλω να εξασφαλίσω το γάλα του παιδιού μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μην μπερδεύομαι τον καταναλωτισμό σε αυτό το θέμα.

Ο ίδιος πανζουριλισμός γίνεται σε κοινωνικές εκδηλώσεις (αθλητικοί αγώνες, θρησκευτικές γιορτές (Εκκλησίες, Μέκκα) ).

Πιστεύω ότι έχει να κάνει ότι ο άνθρωπος είναι ον κοινωνικό. Ίσως είναι και θέμα ενθουσιασμού.

Υ.γ.: Ας μην μετατραπεί η συζητήση σε τεχνολογική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν μη τι αλλο , ο καταναλωτισμος ειναι που εμπλεκεται στο θεμα περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο.

Συμφωνω με ΚΕ στο τι θα εκανα (βεβαια αν πραγματικα χρειαζομαι κατι, και μπορω να παρω το καλο το καινουργιο, μπορει και να το παρω).

Το iPhone παντως που μου εδειξαν μια παρουσιαση, ειναι και ευχρηστο και cool. :P

Ο αλλος που πηγε απο Ευρωπη ΗΠΑ, ειναι τουλαχιστον γελοιος. Ξοδεψε τοσο χρημα και χρονο και ταλαιπωρια, για ενα τηλεφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πιστεύω ότι έχει να κάνει ότι ο άνθρωπος είναι ον κοινωνικό. Ίσως είναι και θέμα ενθουσιασμού.

Δηλαδή στήνονται στις ουρές επειδή είναι κοινωνικά όντα; :confused:

Απλά ρε παιδιά, έχει άλλη γεύση για αυτούς να κρατάνε το καινούριο iphone και να χαζεύουν οι γύρω κάτι που δεν έχουν ξαναδεί και δεν έχει καθόλου γεύση να κρατάνε το iphone μετά απο ένα μήνα που θα είναι κάτι γνωστό πλέον.

Εγώ με το ζόρι περιμένω στις ουρές του λουνα παρκ, δεν θα το έκανα με τίποτα χωρίς να βγάζω κάποιο νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μην μπερδεύομαι τον καταναλωτισμό σε αυτό το θέμα.

Ο ίδιος πανζουριλισμός γίνεται σε κοινωνικές εκδηλώσεις (αθλητικοί αγώνες, θρησκευτικές γιορτές (Εκκλησίες, Μέκκα) ).

Πιστεύω ότι έχει να κάνει ότι ο άνθρωπος είναι ον κοινωνικό. Ίσως είναι και θέμα ενθουσιασμού.

Υ.γ.: Ας μην μετατραπεί η συζητήση σε τεχνολογική

Ο καταναλωτισμος δεν παιζει ρολο...εαν δεν υπηρχε καταναλωτισμος τιποτα δεν θα λειτουργουσε και σε κανενα επιπεδο.
Ο υπερκαταναλωτσιμος ομως ειναι αμεσα συσχετισμενος.Το οτι ειναι τεχνολογικο gadget ειναι η μιση αληθεια μιας και αυτα τα τελευταια χρονια κανουν τα ματια μας να "βουρκωνουν".
ΚΙ εγω μεσα σε αυτους ετσι?

Η θρησκευτικες εορτες και οι αγωνες αν και ισχυει ειναι αλλο επιπεδο.Εκει μιλαμε απο την μια για φανατισμο/ιδεολογια και απο την αλλη ναι μεν οτι και για το πρωτο, αλλα ενας αγωνας π.χ. ειναι πολυ πιθανο να μην ξαναγινει.Οποτε ειναι "περιορισμενο" αγαθο και ληγει.
ακομα και να ξαναπαιξουν οι ιδιες ομαδες, θα διαφερει η βαθμολογικη αναγκη και κουρσα των δυο, η συνθεση της ομαδας η κρισημοτητα του παιχνιδιου κτλ κτλ κτλ.Ασε που μπορει να ειναι και μονο ΕΝΑΣ αγωνας και τερμα.(βλεπε Ελλαδα στην Πορτογαλια).

Εδω δεν ισχυει τιποτα απο τα παραπανω.
Σκοπος του thread δεν ειναι να θαψω τα τεχνολογικα επιτευγματα.(Ειδικα εγω....)
Απλως ο ολος πανζουρλισμος για την αποκτηση ενος αγαθου που θα κυκλοφορει χυμα και ελευθερο και και και, μου φαινεται κουτος!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τα νέα τεχνολογικά gadget, προσφέρουν ένα είδος ευτυχίας ασχέτως αν πολλοί αμφισβητούν την ευτυχία από υλικά αγαθά. Δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να στερούμε την ευτυχία κάποιου ακόμη και αν την θεωρούμε ανούσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μα ποιος στέρησε την ευτυχία κάποιου καλέ?
Εδω απλά αναρωτιόμαστε αν μπορεί η ανάγκη για τέτοιου είδους ευτυχία να σε κάνει να ξημερωθείς μέσα σε ένα sleeping bag έξω από ένα πολυκατάστημα!
Εσύ θα το έκανες αυτό?

άλλος ναι.. άλλος όχι..
αυτό είναι το ερώτημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όχι δεν θα το έκανα επειδή αν ήθελα τόσο πολύ κάποιο gadget, απλά θα εδίνα μια προ παραγγελία από κάποιο γνωστό e-shop. :p

Εμένα η απορία μου είναι η άλλη, ποίο το νόημα κάποιος να στριμωχτεί στο προσκύνημα της μέκκας ενώ γίνεται κάθε χρόνο. Μήπως αυτό είναι πλύση εγκεφάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εγω παντος μπορει να το εκανα αν ηταν κατι που περιμενα πολυυυυυυυ καιρο....
δεν το κατακρινω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα παραθέσω ένα κείμενο του Νίκου Δήμου σχετικά με την κατανάλωση. Με εκφράζει απόλυτα.

----
Κάτω η κατανάλωση!



Στον τοίχο κάποιος είχε γράψει με σπρέι : ΚΑΤΩ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!

Δεν διευκρίνιζε όμως - κατανάλωση τίνος πράγματος. Κατανάλωση ψωμιού; Όχι βέβαια. Ούτε βιβλίων, φαντάζομαι, ούτε μουσικής. Αλλά τότε - στερεοφωνικών συγκροτημάτων; Και η μουσική πού θα παίζεται;

Ίσως εννοεί: κάτω η κατανάλωση των περιττών. Αλλά ποιος ορίζει τα απαραίτητα;


ΚΑΤΩ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!

Διαβάζει η νοικοκυρά που δεν τρώει πια τα χέρια της στην μπουγάδα επειδή πήρε πλυντήριο.

Διαβάζει ο μεσόκοπος έμπορος, που μετά την οκτάωρη ορθοστασία ξεκουράζεται στην καινούρια ανατομική πολυθρόνα του. Διαβάζει ο πιτσιρίκος που γυαλίζει το ολοκαίνουριο ποδήλατο του – και δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Αχ, κύριε, επαναστάτη του αεροζόλ, γι' αυτούς θα ήσουν σαφέστερος αν έγραφες : ΚΑΤΩ Η ΕΥΤΥΧΙΑ. Γιατί οι άνθρωποι χαίρονται όταν καταναλώνουν. (Ξέρω, αυτή την ευτυχία την αμφισβητείς!).

Και θα ήσουν όχι μόνο σαφέστερος, αλλά και πιο ειλικρινής. Δεν πολεμάς την κατανάλωση - την ευτυχία πολεμάς. (Έστω: την ευτυχία των άλλων). Και θέλεις να τους την πάρεις.

Όμως ρώτησες τη νοικοκυρά τι ανακούφιση της έδωσε το νέο πλυντήριο; Ρώτησες έναν υπάλληλο πόσο χάρηκε το ταξίδι των διακοπών του; Ρώτησες μια κοπέλα πόσο τη γέμισε το νέο της φόρεμα;

Όχι βέβαια, δεν ρωτάς. Αλίμονο, να λαμβάναμε υπόψη τις γνώμες των άλλων. Σαν νέος Σαβοναρόλα καταδικάζεις κάθε κατανάλωση! Πάει να πει: καταδικάζεις τη ζωή. Γιατί ζω σημαίνει καταναλίσκω (έστω και... κουλτούρα)..

Όλες οι κοινωνίες της ιστορίας “καταναλωτικές” ήτανε. Και όπου δεν ήταν έντονα καταναλωτικές, δεν είναι επειδή οι άνθρωποι δεν είχαν επιθυμίες - αλλά επειδή δεν υπήρχε η δυνατότητα να εκπληρωθούν. Τώρα, χάρη στην τεχνολογία, η “κοινωνία της αφθονίας” (άλλος θετικός όρος, που τον γυρίζουμε σε αρνητικό) δίνει σε περισσότερους ανθρώπους τη δυνατότητα να ικανοποιήσουν περισσότερες ανάγκες.

Αυτή είναι η “καταναλωτική κοινωνία”. Είναι η "δημοκρατικοποίηση" της κατανάλωσης. Παλιά, την κατανάλωση την κάνανε μόνον οι πλούσιοι. Μόνον αυτοί είχαν τις μεγάλες ανέσεις και τις έντονες απολαύσεις. Τώρα μπορούν να συμμετέχουν όλο και περισσότεροι. Η απόλαυση απλώνεται δημοκρατικά. Και αυτό λοιπόν είναι κακό;

Ίσως μου αντιτάξεις πως οι “υλικές” απολαύσεις δεν είναι ευτυχία. Πρώτα απ' όλα, τι θα πει υλικές απολαύσεις; Ποτέ δεν κατάλαβα τι σημαίνει αυτός ο όρος του Κατηχητικού. Όλες οι απολαύσεις είναι ίδιες. Ψυχικές (γιατί στην ψυχή μας τις νιώθουμε), αλλά και αισθησιακές (γιατί με τις αισθήσεις μας τις αντιλαμβανόμαστε). Αν, φίλε καλλιτέχνη του αεροζόλ, είσαι φανατικός καλόγερος, θα καταλάβαινα το “Κάτω η κατανάλωση”.

Αλλά υποψιάζομαι πως δεν είσαι... Πίσω από την καταδίκη της καταναλωτικής κοινωνίας κρύβεις δύο πανάρχαιες, ανομολόγητες τάσεις. Τον πουριτανισμό και τον ολοκληρωτισμό.

Για τον πουριτανισμό δεν χρειάζεται να πω πολλά. Είναι φανερό πως οι νέοι Σαβοναρόλες υποπτεύονται την ηδονή, αμφισβητούν την απόλαυση, μισούν την ευτυχία. Το πρότυπο του ιδανικού ανθρώπου, που έχουν μέσα τους, είναι του ασκητή, του διανοούμενου, του “φυσικού” ανθρώπου.

Ο ολοκληρωτισμός πάλι, υπάρχει πάντα, μέσα σε κάθε θέση, που πρεσβεύει πως η πλειοψηφία δεν ξέρει τι θέλει. Δεν υπάρχει αντίρρηση (κι ο ίδιος ο αντικαταναλωτής θα το δεχότανε) πως η συντριπτική πλειονότητα του κόσμου θέλει την ευτυχία. Πως αν έδιναν στους ανθρώπους την επιλογή ανάμεσα σε μια Σπαρτιατική ζωή λιτή, σκληρή και αυστηρή και σε μια Συβαριτική δυνατότητα ανέσεων και απολαύσεων, οι περισσότεροι θα διάλεγαν τη δεύτερη. Έστω κι αν αυτό σήμαινε πως θα έπρεπε να εργάζονται περισσότερο, για να ικανοποιούν τις ανάγκες τους.

Ε! λοιπόν, ο επαναστάτης του αεροζόλ δεν αναγνωρίζει στην πλειοψηφία το δικαίωμα να αποφασίζει για τη ζωή της. θέλει να μας “αναμορφώσει”, να μας “βελτιώσει”, να μας “σώσει”.

Μπορεί και να μη χρειασθεί! Η κοινωνία της ευτυχίας υπονομεύεται από μόνη της. Από την απληστία των καπιταλιστών - και του καθενός μας. Από την αδιαφορία των πλούσιων λαών για τους φτωχούς. Από τη σπατάλη και την κακή οργάνωση των πόρων. Από τα λάθη στην οικονομική πολιτική. Από τη συνεχιζόμενη αιμορραγία των εξοπλισμών. Και κυρίως: από την έλλειψη παγκόσμιας συνεργασίας.

Και μη μου πείτε πως για όλα αυτά φταίει η καταναλωτική κοινωνία: Το κακό μας το κεφάλι φταίει. Που ενώ πρώτη φορά έχουμε τα μέσα για τη συνολική ευμάρεια μπερδευόμαστε πολιτικά, στρατιωτικά, οικονομικά και πνιγόμαστε σε ένα ποτήρι νερό!

Γιατί πραγματικό πρόβλημα δεν προέκυψε ακόμη. Ενέργεια υπάρχει άφθονη, σε ποικίλες μορφές (μόνο γίνεται κακή χρήση, κατανομή και... τιμολόγηση). Οι πρώτες ύλες του πλανήτη αφθονούν για πολλά χρόνια, ενώ, παράλληλα, ετοιμάζονται τα υποκατάστατα. Η ρύπανση, η μόλυνση κτλ. ελέγχονται ήδη σε πολλές χώρες και μπορούν να ελεγχθούν καλύτερα - υπάρχουν τα μέσα.

Θα ήταν ωραία η τέλεια καταναλωτική κοινωνία! Όπου όλοι θα μπορούσαν να καταναλώνουν ό,τι τους κάνει κέφι (φτάνει να μην καταναλίσκονται οι ίδιοι). Ωραία και με τα ελαττώματα της και τις υπερβολές της (ανθρώπινες κι αυτές, όπως ανθρώπινη μοιάζει κάθε κοινωνία της ελεύθερης απόλαυσης, αν τη συγκρίνεις με τις αυταρχικές κοινωνίες του δελτίου). Για όσους δεν πιστεύουν στην μέλλουσα ζωή - ας είναι όσο γίνεται πιο πλούσια η παρούσα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μα αυτό με το e-shop είναι το πλέον λογικό να κάνει κάποιος που θέλει να έχει στα χέρια του ένα gadget με το που θα κυκλοφορήσει!
Δε το θεωρώ παράλογο... είναι θέμα επιλογών του καθενός
Το θέμα είναι μέχρι που φτάνει κανείς!

Δε μπορώ δε σε καμία περίπτωση να συγκρίνω τη Μέκκα με το πολυκατάστημα και το i-pod
όσοι στήνονται στη Μέκκα το κάνουν γιατί με αυτόν τον τρόπο βρίσκουν την πνευματική τους ισορροπία (δεν σχολιάζω αν συμφωνώ ή αν διαφωνώ)
όσοι στήνονται στο πολυκατάστημα δεν το κάνουν για την πνευματική τους καλλιέργεια....
εκτός κι αν ο κάθε ένας από αυτούς, προσομοιάζει το i-pod με τον Θεό του...

Ακόμα και ο πιο δηλωμένος τεχνοκράτης πιστεύω θα σου πει ότι το πνεύμα είναι σημαντικό να είναι σε ισορροπία... ειδικά αν θες να αποκτήσεις ύλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το ipod, όπως κάθε mp3 player, συμβάλει στην πνευματική καλλιέργεια. Το mp3 player σε βοηθάει να αναπαράγεις ηχητικά ακούσματα που σου ερεθίζουν την πνευματική σου υπόσταση όπου θέλεις όποτε θέλεις.

Αν είναι έτσι να πετάξουμε οποιοδήποτε συσκευή που αναπαράγει ήχο και για αν ακούσουμε μουσική να πρέπει να περιμένουμε να πραγματοποιηθεί κάποια συναυλία στον τόπο μας.

Προτιμώ να έχω σαν θεό το ipod παρά αυτό που ορίζουν οι διαφορές θρησκείες. Το ipod προσφέρει περισσότερα στην πνευματική μου καλλιέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω ότι στο όνομα του καπιταλισμού και των πιστεύω σου (και καλά κάνεις δλδ) σε λίγο θα πεις ότι ο Γκέιτς είναι ο μεσσίας :P


όλα αυτά που λέμε είναι παντελώς εκτός θέματος
το θέμα δεν είναι το γκάτζετ βρε Πάνο αλλά το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ προϊόν!

αυτό ρωτάει ο Μάριος...
μπορεί να το δικαιολογείς για το ipod αλλά όταν το δικαιολογείς για το ipod θα πρέπει να δικαιολογείς ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ προβαίνει σε ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ για να αποκτήσει αυτά που θέλει...
είτε είναι ipod είτε τοστιέρα είτε δεν ξέρω και γω τι άλλο!

το ότι συνέβη για το ipod δεν σημαίνει κάτι
τις ίδιες ουρές σχηματίζουν στα καταστήματα όταν ξεκινάνε οι εκπτώσεις στην Αγγλία... ο κόσμος κοιμάται έξω απ το κατάστημα

Αυτή τη νοοτροπία σχολιάζουμε
Θα στηνόσουν όλη νύχτα έξω από ένα κατάστημα για να αγοράσεις ένα βιβλίο? ένα δίσκο? μια ταινία? για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ προϊόν?
εγώ, ΌΧΙ εκτός αν ήταν το γάλα των παιδιών μου και είχαμε πόλεμο!
αυτό λέμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αυτο που λεει η ΚΕ.
Το iphone ηταν απλως η αφορμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Θα σταθώ στα λόγια του exposed λίγο παραπάνω και θα σας πω το δικό μου παράδειγμα πανζουρλισμού το οποίο ειναι το χειρότερο που έχω κάνει...

Πριν απο μερικά χρόνια είχα πάει με άλλους 3 φίλους μου και είχαμε στηθεί έξω απο τα εκδοτήρια στο Καραϊσκάκη απο τις 4 το ξημέρωμα για να πάρουμε ενα εισιτήριο για ενα ματς του Ολυμπιακού... Α να σας πω οτι έβρεχε όλο το βράδυ και τα εκδοτήρια άνοιγαν στις 10 το πρωί...
Το καλύτερο... δεν ήμασταν μόνοι μας......... ;)
Αν θα το έκανα ξανα? χμ.... ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
παιδιά... δε μιλάμε για ένα προϊόν που τελειώνει και κινδυνεύεις να μην το βρεις!
Μιλάμε για κάτι που θα υπάρχει στο ράφι συνεχώς
Που δεν κάνει διαφορά αν θα το πάρεις σήμερα αύριο ή σε 5 μέρες!

founes τα εισιτήρια τελείωναν, είχαν περιορισμένο αριθμό και συγκεκριμένος αγώνας.... το δέχομαι πολύ καλύτερα από πολλές άλλες ουρές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Θα σταθώ στα λόγια του exposed λίγο παραπάνω και θα σας πω το δικό μου παράδειγμα πανζουρλισμού το οποίο ειναι το χειρότερο που έχω κάνει...

Πριν απο μερικά χρόνια είχα πάει με άλλους 3 φίλους μου και είχαμε στηθεί έξω απο τα εκδοτήρια στο Καραϊσκάκη απο τις 4 το ξημέρωμα για να πάρουμε ενα εισιτήριο για ενα ματς του Ολυμπιακού... Α να σας πω οτι έβρεχε όλο το βράδυ και τα εκδοτήρια άνοιγαν στις 10 το πρωί...
Το καλύτερο... δεν ήμασταν μόνοι μας......... ;)
Αν θα το έκανα ξανα? χμ.... ναι!

Υπαρχουν οι εξης διαφορες ομως φιλε founes:
Αυτο που πηγαινες να δεις ηταν της μια φορας.Και τι εννοω.Και καθε χρονο να το κανεις, ολο και κατι θα εχει αλλαξει (τα λεω πιο πανω:βαθμολογικη αναγκη,συντελεστες ομαδας,κρισιμοτητα ματσ κτλ κτλ) και δεν θα ειναι ακριβως το ιδιο.
Το δευτερο και σημαντικο ειναι οτι σε αυτο που ηθελες να κανεις εσυ υπαρχει deadline.Εαν πηγαινες στις 11 το πρωι ή μετα απο μια μερα πιθανοτατα να μην εβρισκες εισητηριο και αν τελικα δεν εβρισκες εχανες τον αγωνα.
Εδω δεν ισχυει αυτο, γιατι και να μην βριες εκεινη την ωρα που θα πας το κινητο, υπαρχει stock κι εστω μετα απο μερικες μερες θα το εχεις ακριβως ιδιο χωρις να χασεις κατι "επ' αοριστου"....

Παλιμε προλαβε η Κ.Ε.(ΡΕ!Θα σε φαω!:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σε αυτο το θεμα δεν θελω να θιξω μονο τον υπερκαταναλλωτισμο σαν φαινομενο, αλλα ειδικα το κομματι οπου καποιος ανθρωπος ξημερωβραδιαζεται σαν "αστεγος" εξω απο καταστηματα για να αποκτησει ενα προιον.
Προσωπικα το θεωρω απιστευτη υπερβολλη.(για να μην πω χαζομαρα.)
Κι αν δηλαδη το παρεις μετα απο μερικες μερες?SFW?
Και τι εγινε?(λεω μετα απο μερικες μερες βαζοντας στα υποψην οτι τα αρχικα αποθεματα ισως εξαντληθουν και πρεπει να περιμενεις.)

Αν και ολα τα παραπανω ειναι Αμερικανικο φαινομενο (κυριως) θελω να συζητησουμε πως το βλεπετε εσεις.
Θα το κανατε ποτε?Το εχετε κανει?

ε ναι αγγιζει τα ορια της βλακειας..για να μην πω οτι τα ξεπερναει κιολας...
ακομα και εγω που θα ελεγαν πολλοι οτι με χαρακτηριζει ο υπερκαταναλωτισμος...δηλαδη αγοραζω το ιδιο προιον πολλες φορες εις διπλουν (και βαλε)....συν του οτι δεν περιμενω και πολυ μετα απο τοτε που βγηκε στην αγορα...αλλα οχι και σε αυτο το σημειο...αυτο ειναι πλεον "καταντια"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δε θα το εκανα ΠΟΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top