Σχέση ζωής (;)

erikafs

Νεοφερμένος

Η erikafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είστε υπέρ της μακροχρόνιας σχέσης;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Γιατί να μην είμαστε; :) Είμαστε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
καταρχην αλλο σχεση ζωης και αλλο μακροχρονια απλα σχεση :P και το υπερ η κατα ειναι δυσκολο να το πεις..εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες και ποικιλει απο σχεση σε σχεση..αλλη μια γενικευση εδω μεσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αν αυτό εννοεί η erikafs, μπορεί να μετονομαστεί το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αν μας βγει, γιατί όχι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Είστε υπέρ της μακροχρόνιας σχέσης;;
Φυσικα=DDΔυσκολο βεβαια να ειναι τοσο τυχερος κανεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προσωπικα δεν κυνηγω ούτε κι ελκύω (αλληλεπιδρούν αυτά τα δύο άλλωστε) τις εφήμερες κι επιφανειακές σχέσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχω υπάρξει μέσα σε τέτοιες κι αλλοίμονο αν δεν είχα υπάρξει κιόλας, ώστε κατ αυτόν τον τρόπο να μπορέσω μεγαλώνοντας να κάνω τους διαχωρισμούς μου και να εστιάσω στις αληθινές επιθυμίες μου. Τα ρηχά αν δεν τα ζήσει κάποιος θα δυσκολευτεί να τα ξεχωρίσει απο τα βαθιά, την ώρα της... κρίσης.

Ισως γι αυτό αντιλαμβάνομαι σήμερα τους μεγαλύτερους που κάποτε συμβούλευαν κι εμένα και τους νέους ''ζήσε βρε τη ζωούλά σου και γέμισε εμπειρίες, είσαι νέος/α ακόμα'' Προφανώς και είχαν αντιληφθεί, όπως κι εγώ σήμερα, πώς μέσα απο την εμπειρία και τους παράδρομους, θα οδηγηθείς σε αυτόν που θα σε βγάλει στον προορισμό σου. Ελεγαν κάποιοι, μην αποφεύγεις τους πειρασμους διότι μεγαλώνοντας σε αποφεύγουν εκείνοι... Ε και κάπως έτσι αισθάνομαι κι εγ'ω σήμερα. Πιο σταθερή στις επιλογές μου και πιο σίγουρη για τις επιθυμίες μου. Αν το πάρεις όμως ανέκαθεν, ανέκαθεν λοιπόν υποστήριζα όχι τόσο τις σε χρόνο διαρκείς σχέσεις, αλλά τις ουσιαστικότερες. Θα με πετύχαινες να ανοίγομαι πρώτη ώστε να κερδίσω την εμπιστοσύνη και να υπάρχει το ξάνοιγμα που λέμε. Θα με πετύχαινες να επικοινωνώ στις δύσκολες συνθήκες, κάτι που θεωρώ διόλου ευκόλως επιτυγχάνεται (η επικοινωνία) στις μέρες μας. Και δε σου κρύβω πώς δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό, αλλά υπάρχουν άτομα που προτιμούν τους δύσβατους δρόμους ώστε η κορφή να τους μοιάσει λύτρωση.
Εξακολουθώ να φέρομαι κατά τον ίδιο τρόπο με τη μόνη διαφορά πως ναι μεν έχω πιότερη υπομονή, αλλα μεγαλύτερη ικανότητα στο να αντιλαμβάνομαι που χωλαίνει ειλικρινώς κι αμετακλήτως χωρίς αναγκαιότητα προσπάθειας, μια σχέση, είτε ερωτική, είτε φιλική. Ενώ νεότερη προσπαθουσα να αντιληφθώ αν κάνω λάθος ή κάνει κάποιος άλλος λάθος ή τεσπά ταιριάζουμε/δεν ταιριάζουμε, σήμερα δεν προσπαθώ κάτι τέτοιο διότι μου είναι εμφανές εύκολα, γρήγορα, αβασάνιστα. Σε αυτό βοηθά εν μέρει ο χαρακτήρας του ατόμου. Αν είσαι κοινωνικός και ταυτόχρονα εστιάζεις στο βάθος, επιτυγχάνεται. Αν είσαι κοινωνικός και είν εκ χαρακτήρος να βολεύεσαι, τότε ίσως επιτευχθεί αργότερα, ίσως και ποτέ, ο καθένας αποφασίζει για την μοίρα του. Γι αυτό λεν πως κάποια άτομα μεγάλα σε ηλικία δεν έχουν ακόμα ωριμάσει η δεν ξέρουν τι θέλουν- γι αυτόν ακριβώς τον λόγο- αντιμετωπίζουν δυσκολία στο πως να αντιμετωπίσουν τα ουσιαστικά προβλήματα και να δουν βαθιά τα θέλω τους, κάτι που απαιτεί ισορροπια λογικής με το συναίσθημα.

Θεωρώ τις καλές κι ουσιαστικές σχέσεις, αγώνες. Οταν προσπαθείς να καταννοήσεις και να σεβαστείς ένα άλλο άτομο και δεν είναι εύκολο διότι καθένας μοναδικός. Οποιος σταματά να δουλεύει τις σχέσεις του, συντρίβεται κι όποιος πάυει να αναπτύσσει αυτές, εξαφανίζεται. Στις περιπτώσεις που δεν αναπτύσσονται άλλο, οφείλεις να προχωράς παρακάτω, διότι όποιος αναβάλλει, εγκαταλείπει, κι όποιος εγκαταλείπει, εγκαταλείπεται.
Εν ολίγοις, μου αρέσει η ζωή και μέσα σε αυτήν οι βαθιές σχέσεις αλλά που σαι! και οι ρηχές- είπαμε για να ξεχωρίζουν απο τις αλλες- γιατί μην ξεχνάμε άνθρωπος είναι εγωιστής που έχει ανάγκη τις αποδείξεις έχοντας μπροστά στα μάτια του αυτό που λέμε -τη διαφορά-.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
αν και είμαι μικρή ακόμα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη θεωρώ ηλίθιο να αποφεύγεις τις μεγάλες σχέσεις για να ζήσεις τη ζωή σου και να αποκτήσεις εμπειρίες... αν είσαι καλά με κάποιον γιατί να πας κάπου αλλού μόνο και μόνο επειδή φοβάσαι να δεθείς με τον άλλο;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω στις σχέσεις ζωής ή μάλλον στην μία και μοναδική σχέση ζωής...κατά τα άλλα μέχρι να βρεθεί αυτή η σχέση θα περάσεις από πολλά στάδια...από σχέσεις από μη σχέσεις από μακροχρόνιες σχέσεις από βραχύχρονες σχέσεις και ούτω καθεξής...θέλω να πω δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που κάνει μόνο μακροχρόνιες σχέσεις ή που δεν έχει κάνει ποτέ μια σοβαρή σχέση...αυτό εξαρτάται από τον χαρακτήρα,την περιόδο που περνάς και σε πολύ μεγάλο βαθμό από τον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου...όλα στο παιχνίδι είναι και θεωρώ πως είναι και πολύ καλό που είναι όλα στο παιχνίδι...και εγώ είμαι της άποψης πως στη ζωή πρέπει και είναι φυσικό να γεμίσεις διαφόρων ειδών εμπειρίες...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top