Είστε υπέρ της απλής αναλογικής;

Είστε υπέρ της απλής αναλογικής;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
  • Ναι

    Ψήφοι: 12 80.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ/ΔΕ (δεν ξέρω, δεν απαντώ, δεν ενδιαφέρομαι)

    Ψήφοι: 3 20.0%

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:devil::devil::devil: : " Τι τους έπιασε τώρα τους ...φαρισαίους και συζητάνε για απλή αναλογική; "
:redface::redface::redface:: Εσείς, τι λέτε; Ναι ή όχι (τρίτη επιλογή δεν υπάρχει:mad::mad::mad:!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ναι....Να παρει ο καθενας οτι του αξιζει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θεωρητικα ναι

αλλα πρακτικα αν συνεννοηθεί κανεις στην κυβερνηση γραφτε μου..

η απλη αναλογικη ειναι η καθαρη απολυτη δημοκρατια

που δεν ξερω αν αξιζουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Έβαλα και μια δημοσκόπηση, στην οποία εκτός από το ναι και όχι, προσέθεσα και την επιλογή "δεν ξέρω, δεν απαντώ, δεν ενδιαφέρομαι", καθώς πιστεύω ότι ως ανεπίσημη και μεταξύ μας πάντα, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε εάν κάποιοι ψηφίσουν την τρίτη επιλογή τασσόμενοι ίσως με το απολιτικό ρεύμα του "όλοι ίδιοι είναι" κλπ, κλπ.

Επί του θέματος τώρα, φυσικά και είμαι υπέρ και πιστεύω ότι θα πρέπει να υιοθετηθεί το συντομότερο ως εκλογικό σύστημα.
Οι μονοκομματικές κυβερνήσεις έκαναν πλέον τον κύκλο τους, το "έχω 151 και το κέφι μου θα κάνω" είδαμε πού μας έφερε.
Εννοείται ότι η μετάβαση από τη σιγουριά των μονοκομματικών κυβερνήσεων αλλά και του βολέματος της αντιπολίτευσης σε μια πραγματικότητα αναγκαστικής εκ των πραγμάτων επικοινωνίας και συνεργασίας δεν θα είναι εύκολη για κανένα τους, μια κι έχουν όλοι (οι πολιτικοί σχηματισμοί και οι ταγοί-εκπρόσωποι-οπαδοί τους) βολευτεί μια χαρά στο ρόλο και τα τσιτάτα τους, αλλά δεν υπάρχει άλλη επιλογή και οι πολίτες θα πρέπει να έχουν τη δυνατότητα να τους το δείξουν αυτό χωρίς τη νόθευση των ενισχυμένων αναλογικών και λοιπών ακατανόητων μαθηματικών ακροβατικών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
θεωρητικα ναι

αλλα πρακτικα αν συνεννοηθεί κανεις στην κυβερνηση γραφτε μου..

η απλη αναλογικη ειναι η καθαρη απολυτη δημοκρατια

που δεν ξερω αν αξιζουμε..
;):hmm:;) : Πρακτικά και θεωρητικά "Ναι", αλλά με σταυροδοσία και όχι με λίστα!!! Γιατί με λίστα τα κόμματα θα γίνουν, από "ετερόρρυθμες ετιαρείες", "ομόρρυθμες", ενώ ο κόσμος "προοδεύει", προς περαιτέρω "ανωνυμοποίηση"!:devil::devil::devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
;):hmm:;) : Πρακτικά και θεωρητικά "Ναι", αλλά με σταυροδοσία και όχι με λίστα!!! Γιατί με λίστα τα κόμματα θα γίνουν, από "ετερόρρυθμες ετιαρείες", "ομόρρυθμες", ενώ ο κόσμος "προοδεύει", προς περαιτέρω "ανωνυμοποίηση"!:devil::devil::devil:

Για τη λίστα συμφωνώ κι εγώ, πρόκειται για το απόλυτο μέτρο ασφυκτικού ελέγχου των κομμάτων από τις ηγεσίες τους, αλλά με τη σταυροδοσία δε δημιουργούνται κι άλλες παρενέργειες?
Φαντάσου τη διαφορά μεταξύ υποψηφίων με προσβάσεις στα ΜΜΕ και στην προβολή που αυτό συνεπάγεται και υποψηφίων που βρίσκουν "την πόρτα σφαλιστή και τα κλειδά παρμένα" που λέει και ο εθνικός ποιητής (περί αυτού δεν θέλω κουβέντα:mad:) Γεώργιος Σουρής...
Αν δεν επιβληθεί δια ροπάλου διαφάνεια στις προεκλογικές δαπάνες, ανώτατο επιτρεπτό όριο δαπανών ώστε να μην επωφελούνται οι "έχοντες" και υποχρεωτικός έλεγχος στην έκθεση των υποψηφίων στα ΜΜΕ δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι.
Εντάξει όχι για πάντα, αλλά τουλάχιστον μέχρι να εκπολιτιστεί πολιτικά η κοινωνία μας :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Φαντάσου τη διαφορά μεταξύ υποψηφίων με προσβάσεις στα ΜΜΕ και στην προβολή που αυτό συνεπάγεται και υποψηφίων που βρίσκουν "την πόρτα σφαλιστή και τα κλειδά παρμένα" που λέει και ο εθνικός ποιητής (περί αυτού δεν θέλω κουβέντα:mad:) Γεώργιος Σουρής...
...
:redface::redface::redface: : Θεωρητικά, θέτεις ζήτημα "πολιτικού πολιτισμού"! Αυτός πάντα θα εξαρτάται, από τις ποιότητες(πολιτιστικές), που θα κυριαρχούν, στα μέσα άσκησης επιρροής και εξουσίας, δυστυχώς, επί των "μαζών"!:(:(:(
...Αν δεν επιβληθεί δια ροπάλου διαφάνεια στις προεκλογικές δαπάνες, ανώτατο επιτρεπτό όριο δαπανών ώστε να μην επωφελούνται οι "έχοντες" και υποχρεωτικός έλεγχος στην έκθεση των υποψηφίων στα ΜΜΕ δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι.
Εντάξει όχι για πάντα, αλλά τουλάχιστον μέχρι να εκπολιτιστεί πολιτικά η κοινωνία μας :whistle:
.

:P:P:P: Το ζήτημα δεν είναι μόνο ποιος θα βαστάει το ρόπαλο, αλλά και από τι θα είναι αυτό:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Η γνήσια έκφραση της δημοκρατίας, είναι η απλή αναλογική και πάντοτε το υποστήριζα.
Στην πράξη όμως, δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα με την φαγωμάρα και τις έντονες αντιπαραθέσεις θα ήταν εφικτό κάτι τέτοιο, και κατά πόσο θα κρατούσε κάποια κυβέρνηση συνεργασίας, γι αυτό στη συγκεκριμένη ψηφοφορία ψήφισα "δεν ξέρω, δεν απαντώ", γιατί μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα και από την πρακτική πλευρά.
Θεωρητικά δηλαδή "ναι", στην πράξη όμως "δεν ξέρω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,801 μηνύματα.
Η γνήσια έκφραση της δημοκρατίας, είναι η απλή αναλογική και πάντοτε το υποστήριζα.
Στην πράξη όμως, δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα με την φαγωμάρα και τις έντονες αντιπαραθέσεις θα ήταν εφικτό κάτι τέτοιο, και κατά πόσο θα κρατούσε κάποια κυβέρνηση συνεργασίας, γι αυτό στη συγκεκριμένη ψηφοφορία ψήφισα "δεν ξέρω, δεν απαντώ", γιατί μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα και από την πρακτική πλευρά.
Θεωρητικά δηλαδή "ναι", στην πράξη όμως "δεν ξέρω"

Στην πράξη ας φαγωθούν, καλό θα είναι για τον λαό. Ακυβερνησία. Υπάρχει πιο ωραίο πράγμα; :yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θεωρητικά δηλαδή "ναι", στην πράξη όμως "δεν ξέρω"
τελικα εμεις συμφωνουμε υπερβολικα..:P


η πλακα ειναι οτι απλη αναλογικη θελουν τα κομματα ΚΚΕ πχ που ειναι τα πιο απολυτα και ασυνεννοητα στις αποψεις τους..

απλα γελαμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν θελουμε το πολιτευμα μας να λεγετε δημοκρατια, τοτε πρεπει να καληπτει το κριτιριο της απλης αναλογικης. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να εμπιστευτω τον καθε ελληνα πολιτικο που βγαινει και ζηταει απλη αναλογικη... Καπιον λακο εχει η φαβα... Ουτε τοσο απλη, ουτε τοσο αναλογικη θα ειναι. Κατι θα εχουν χωσει παλι μεσα στους νομους και απλα το ονομαζουν απλη αναλογικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Υπέρ της απλής αναλογικής. Μειώνει την ισχύ των κομμάτων και ακόμα περισσότερο του δικομματισμού και αυτό μου φτάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Υπέρ της απλής αναλογικής. ...

:redface::redface::P :Καλά κάνεις που είσαι υπέρ της α.α., αλλά αν είναι με λίστα, ενισχύεται περισσότερο η "αρχή του Ενός", δλδ, η Δικτατορία!:devil::devil::devil: : Σαν εκείνη του Θεού των Εβραίων!!!:P:P:P

ΥΓ:!!! Μήπως ξέρει κανείς, αν συνταγματικά επιτρέπεται η υποχρεωτικότητα της λίστας;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
:redface::redface::P :Καλά κάνεις που είσαι υπέρ της α.α., αλλά αν είναι με λίστα, ενισχύεται περισσότερο η "αρχή του Ενός", δλδ, η Δικτατορία!:devil::devil::devil: : Σαν εκείνη του Θεού των Εβραίων!!!:P:P:P

ΥΓ:!!! Μήπως ξέρει κανείς, αν συνταγματικά επιτρέπεται η υποχρεωτικότητα της λίστας;;;

Για να καταλάβω απλή αναλογική δε σημαίνει πλήρη αναλογία εδρών/ψήφων; Δηλαδή παίρνει το κόμμα χ το 40% των ψήφων, άρα θα πάρει και το 40% των εδρών. Η λίστα τι σχέση έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
υπερ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σαφεστατα πιο δικαιη μοιρασια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top