Macbook ή όχι;

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Λοιπόν δεν ξέρω τι έχετε γράψει και πραγματικά είναι τόσο τεράστια τα ποστ που αδυνατώ να τα διαβάσω.
Στην άποψη μου τώρα. Τα mac είναι ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ. 2 παράμετροι παίζουν σημαντικό ρόλο στην αιτιολογία μου.
1) Απο θέμα λειτουργικού συστήματος τα based unix MacOs το μόνο που κάνουν σε σχέση με οποιαδήποτε unix based Linux διανομή είναι να σε περιορίζουν και να σε βάζουν σε καλούπι. Απο τη στιγμή που μπορώ να δημιουργήσω λειτουργικό απο μόνος μου στα μέτρα ΜΟΝΟ του δικού μου υπολογιστη με το harware που εγώ επιθυμώ για ποιο λόγο να τους πληρώσω? Αναφέρομαι σε διανομές linux όπως το gentoo που δημιουργείς στα μέτρα ακριβώς του hardware σου το λειτουργικό σου με αποτέλεσμα όποιο μηχάνημα και αν διαθέτεις να το φτάνεις στα άκρα των δυνατοτήτων του και να το κάνεις να πετάει.
2) Ο μόνος λόγος που θα υπήρχε έστω μία πιθανότητα να με κάνουν φαν τους οι φίλοι του Steve jobs είναι το γεγονός ότι δημιουργούν πραγματικά πολύ καλά σε θέματα hardware μηχανήματα. Παίρνεις ένα mac και το κρατάς για χρόνια. Μα γιατί ξαναρωτάω να το κάνω αυτό απο τη στιγμή που μπορώ να φτιάξω το δικό μου pc ΑΚΡΙΒΩΣ με τα χαρακτηριστικά που εγώ επιθυμώ(σσ hardware) αλλά να πληρώσω για κάτι που μου το πλασάρουν ώς πακέτο?..

Υ.Γ. Όποιος πάει έστω στο ελάχιστο να συγκρίνει τα unix based λειτουργικά με τα Win είναι σε άλλο κόσμο..
Πίσω απο τα unix υπάρχει επιστήμη πάρα πολλών 10ετιων που πραγματικά τα Win δεν θα την φτάσουν ΠΟΤΕ και ούτε στο ελάχιστο. Ειδικά πια με την ελευθεριά της γνώσης πάνω στο unix σε αντίθεση με την μυστικοπάθεια και την κλεψιμέικη στρατιγική του κυρίου Microsoft δεν πρόκειται πότε των ποτών να ανταγωνιστεί το unix. Το μόνο που έχει η Microsoft είναι marketing για τους πολλούς αφού αυτοί δεν γνωρίζουν και ότι τους πλασάρες εντυπωσιακά το πέρνουν, και καλό lancarisma στην αγορά, όλων των προιόντων τους..

Αυτά.. Αργά η γρήγορα Microsoft Apple κτλ θα σβηστούν απο το χάρτη γτ πολύ απλά δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Εκμεταλεύονται την άγνοια των ανθρώπων και κάνουν λεφτά. Μόνο που ο άνθρωπος όταν τον κλέβεις κάποια στιγμή σε πέρνει χαμπάρι και σε απορίπτει μία για πάντα....(σσ βλέπε την στροφή 360 μοιρών των ελλήνων απο τη Microsoft στα Mac & Linux διότι κατάλαβανε ότι η Microsoft σε κλέβει ασύστολα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλά, αν και συμφωνώ σε γενικές γραμμές, το πήγες ρε σπιντ στο άλλο άκρο κι εσύ. :P

Η Microsoft και η Apple μια χαρά κέρδη έχουν και δεν θα σβηστούν απ' τον χάρτη (edit : τουλάχιστον όχι έτσι εύκολα). Ο λόγος είναι ότι σε γενικές γραμμές τα λειτουργικά τους είναι πιο εύχρηστα σε άτομα που δεν έχουν ιδέα από υπολογιστές. Και φυσικά λόγω της τεχνικής υποστήριξης, που άμα έχεις μια μεγάλη εταιρία την χρειάζεσαι για να προλάβεις τα όποια διαφυγόντα κέρδη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Και φυσικά την υποστήριξη την έχεις γιατί πληρώνεις. Στο Unix πάλι, ψάχνεσαι μόνος σου. Γενικά ό,τι πληρώνεις παίρνεις σ' αυτόν τον κόσμο, από τραπέζια μέχρι ιερόδουλες.


Όχι φυσικά πως αλλάζει η γνώμη μου για το ότι η διαχείριση των πόρων που κάνουν τα Win είναι ΓΤΠ (για τα πανηγύρια). Όποτε μπαίνω στα Vista ακούω τον επεξεργαστή μου που αγκομαχάει. Τι στο διάβολο τρέχουν τα Win ήθελα να 'ξερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
[...] Αυτά.. Αργά η γρήγορα Microsoft Apple κτλ θα σβηστούν απο το χάρτη γτ πολύ απλά δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Εκμεταλεύονται την άγνοια των ανθρώπων και κάνουν λεφτά. Μόνο που ο άνθρωπος όταν τον κλέβεις κάποια στιγμή σε πέρνει χαμπάρι και σε απορίπτει μία για πάντα....(σσ βλέπε την στροφή 360 μοιρών των ελλήνων απο τη Microsoft στα Mac & Linux διότι κατάλαβανε ότι η Microsoft σε κλέβει ασύστολα)
Δεν συμφωνώ καθόλου για αυτό με την Apple. Για την Microsoft, ναι, από τώρα κιόλας. Πως μπορείς όμως να λες ότι η Apple θα σβήσει αφού σχεδόν όλοι web davelopers ( με blogs σχετικά με την τεχνολογία ) έχουν Mac; τελείως συμπτωματικά έχουν πάρει όλοι; και ξέρουν τι παίρνουν αφού είναι μέσα στα πράγματα. Άμα ήταν θα έβαζαν Linux σε Η/Υ πιο φθηνούς και ίσως πιο καλούς.
Το Mac είναι πολύ πιο έμπιστο από το Linux, και ειδικότερα από το Windows!
Επίσης με το Mac έχεις και ΠΛΉΡΗ υποστήριξη.
Στο Mac OS X υπάρχουν χιλιάδες περισσότερα προγράμματα αντί στο Linux.
Το Linux είναι μόνο για PCs. Προσωρινά μέχρι να πάρεις Mac! :P
Φιλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ καθόλου για αυτό με την Apple. Για την Microsoft, ναι, από τώρα κιόλας. Πως μπορείς όμως να λες ότι η Apple θα σβήσει αφού σχεδόν όλοι web davelopers ( με blogs σχετικά με την τεχνολογία ) έχουν Mac; τελείως συμπτωματικά έχουν πάρει όλοι; και ξέρουν τι παίρνουν αφού είναι μέσα στα πράγματα. Άμα ήταν θα έβαζαν Linux σε Η/Υ πιο φθηνούς και ίσως πιο καλούς.
Το Mac είναι πολύ πιο έμπιστο από το Linux, και ειδικότερα από το Windows!
Επίσης με το Mac έχεις και ΠΛΉΡΗ υποστήριξη.
Στο Mac OS X υπάρχουν χιλιάδες περισσότερα προγράμματα αντί στο Linux.
Το Linux είναι μόνο για PCs. Προσωρινά μέχρι να πάρεις Mac! :P
Φιλικά!

Καλά το θέμα με την υποστήρηξη και την συμβατότητα ας μην το σχολιάσω καλύτερα... Πάνε στήσε ένα Πληροφοριακό Σύστημα με mac και ένα με linux η Windows και θα καταλάβεις. Τα windows έχουν 1000000 φορές καλύτερη συμβατότητα απο όλους. Μη λέμε χαζά τώρα. Και ναι η mac έχει υποστήριξη και σου πιάνει και τον κόλο και σου ρουφάει το μεδούλι με κάθε τρόπο για να στην παρέχει. Για το ίδιο σύστημα αν βάλεις mac αντι για linux θές 4πλασιο χρόνο για να το στήσεις αφού οι κύριοι έχουν σοβαρό πρόβλημα συμβατότητας και κάθε λίγο και λιγάκι χρειάζεσαι κάτι που φυσικά οι ανήθηκοι στο πουλάνε αντί να στο παρέχουν δωρεάν αφού αυτοί είναι υπαίτιοι που το χρειάζεσαι διότι τους προτίμησες πανάθεμά τους. Σου πουλάνε δλδ κάτι που αυτοί λανσάρουν την ύπαρξη του. Το θέμα με το linux είναι ότι τώρα αναπτύσεται και δεν έχει φτάσει ακόμα σε θέμα δυναμικής ούτε Mac ούτε Microsoft αλλά να είσαι σίγουρος πως αυτό δεν θα πάρει χρόνια με δηψίφιο αριθμό. Αυτός είναι ο λόγος που οι προγραμματιστές χρησιμοποιούν mac. Γιατί ακριβώς υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία προγραμμάτων. Με το ελεύθερο λογισμικό να είσαι σίγουρος πως η πληθώρα των προγραμμάτων για linux θα είναι 10πλάσια σε 2-3 χρονάκια απο της mac(καλά ίσως υπερβάλω κ λιγο αλλά δν είναι κ πολύ μακρυά απο την πραγματικότητα). Τα mac το μόνο που κάνουν είναι να σου σπάνε τα νεύρα και να τους πληρώνεις απο πάνω και μάλιστα αδρά. Κλέφτες με τα όλα τους δλδ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
speedy συμφωνω με σενα και προτιμω την ποικιλια επιλογης υλικου και λογισμικου του win αλλα και την ακομα μεγαλυτερη ελευθερια του Linux...εχω και τα δυο και τα εκτιμω επειδη ειναι καθαρα σε αυτο που ειναι..

αλλα το mac συγκριτικα με τα παραπανω το θεωρω πολυ στενο λουκι για εναν που εχει μαθει να φτιαχνει και να βελτιωνει και να πειραζει τον υπολογιστη του.. αν εχεις μαθει με τετοια ελευθερια κινησης ,με την νοοτροπια mac δεν θα αντεξεις για πολυ νομιζω..
πρεπει να βλεπεις τον υπολογιστη περισσοτερο σαν εργαλειο για τη δουλεια σου και να μην σε πολυενδιαφερει πως λειτουργει και πώς μπορεις να τον βελτιωσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Παρόλο που συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, μήπως αυτά που περιγράφεις δεν είναι πλεονεκτήματα των Windows αλλά πλεονεκτήματα του λειτουργικού με τους περισσότερους χρήστες;
Δλδ αν το 80% των χρηστών είχαν Apple τότε αυτά τα πλεονεκτήματα δεν θα τα είχε η Apple;
Ναι, το βασικότερο πλεονέκτημα ενός λειτουργικού, και γενικότερα μίας πλατφόρμας είναι η εγκατεστημένη βάση.
Αν αυτή τη στιγμή εγκατεστημένο στο 90% των υπολογιστών ήταν το AIX το πιο τελειωμένο propertary δύσχρηστο στριφνό και παλαιωμένο λειτουργικό που υπάρχει, που κάνει sysadmins να βρίζουν θεούς και δαίμονες και να θέλουν να φουντάρουν με τα manuals δεμένα στο λαιμό τους αυτό θα ήταν το "καλύτερο". Κι αυτό γιατί το είμαστε ακόμα μειονότητα στο userbase και πλειονότητα είναι άνθρωποι που αν το update τους αλλάξει το εικονίδιο του explorer με παίρνουν τηλέφωνο.
Και στο κάτω κάτω αυτό κάνει το λειτουρικό. Είναι abstraction layer μεταξύ της εφαρμογής και του Hardware και η δουλειά του είναι να ενισχύει τη συμβατότητα, και ένα πανταχού παρόν χωρίς fragmentation λειτουργικό το κάνει καλύτερα όσο "κακό" και αν είναι απο τεχνικής απόψεως.

Υ.Γ. Όποιος πάει έστω στο ελάχιστο να συγκρίνει τα unix based λειτουργικά με τα Win είναι σε άλλο κόσμο..
Πίσω απο τα unix υπάρχει επιστήμη πάρα πολλών 10ετιων που πραγματικά τα Win δεν θα την φτάσουν ΠΟΤΕ και ούτε στο ελάχιστο. Ειδικά πια με την ελευθεριά της γνώσης πάνω στο unix σε αντίθεση με την μυστικοπάθεια και την κλεψιμέικη στρατιγική του κυρίου Microsoft δεν πρόκειται πότε των ποτών να ανταγωνιστεί το unix. Το μόνο που έχει η Microsoft είναι marketing για τους πολλούς αφού αυτοί δεν γνωρίζουν και ότι τους πλασάρες εντυπωσιακά το πέρνουν, και καλό lancarisma στην αγορά, όλων των προιόντων τους..

Αυτά.. Αργά η γρήγορα Microsoft Apple κτλ θα σβηστούν απο το χάρτη γτ πολύ απλά δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Εκμεταλεύονται την άγνοια των ανθρώπων και κάνουν λεφτά. Μόνο που ο άνθρωπος όταν τον κλέβεις κάποια στιγμή σε πέρνει χαμπάρι και σε απορίπτει μία για πάντα....(σσ βλέπε την στροφή 360 μοιρών των ελλήνων απο τη Microsoft στα Mac & Linux διότι κατάλαβανε ότι η Microsoft σε κλέβει ασύστολα)
Είμαι ο πρώτος που εύχεται να έχεις δίκιο και να μου τρίψεις μια μέρα το post μου στη μούρη.. αλλά...
φτιάχνουμε και οι δύο ένα ίδιο λογιστικό πρόγραμμα, εγώ για windows κι εσύ για ubuntu: ποιος θα πουλήσει παραπάνω;

Είναι αυτό που είπα παραπάνω: το λειτουργικό είναι ενοποιητικός παράγοντας, ένα κοινό api για να μην "ξέρεις" τι hardware εχει απο κάτω. Δυστυχώς ο κύριος παράγοντας επιτυχίας του είναι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αργά η γρήγορα Microsoft Apple κτλ θα σβηστούν απο το χάρτη γτ πολύ απλά δεν έχουν λόγο ύπαρξης.
Ποία η πρακτική διαφορά μεταξύ Microsoft-Apple με Novell, RedHat κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Ποία η πρακτική διαφορά μεταξύ Microsoft-Apple με Novell, RedHat κτλ;


Καμία.. Βάλτες και αυτές μέσα μη μασάς απλά λόγω του ότι οι 2 αυτες είναι μόνες τους ουσιαστικά στην αγορά γιαυτό τον λόγο μιλούσαμε μόνο γιαυτές.. Γενικά συμπεριέλαβε όλες τις κερδοφόρες ("αισχροκερδοφόρες" κατά εμέ) επιχειρήσεις μέσα σε αυτές που αναφέρομαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν ξέρω πού πρέπει να το γράψω, οπότε το βάζω εδώ.

Λοιπόν, ξεκινάω με το εξής: λεφτά υπάρχουν. :P
Κοινώς έχω την ευχέρια για ένα laptop - μάλλον macbook, γιατί αυτά είθισται να χρησιμοποιούμε εδώ πέρα - το οποίο θα το χρησιμοποιήσω για την δουλειά μου. Οι βασικές απαιτήσεις που θέλω εγώ είναι οι εξής:

  • Μικρό
  • Ελαφρύ
That's all. Συνήθως θα το συνδέω σε οθόνη + keyboard + mouse, οπότε δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι μεγάλο ή άνετο. Αντίθετα, αυτό που θέλω είναι να μη ζυγίζει σχεδόν τίποτα.

Από εκεί και πέρα, δεν θα τρέχω κάτι βαρύ πάνω του, όλη η δουλειά θα γίνεται σε remote servers, αλλά οκ, να σηκώνει ο επεξεργαστής του κάνα youtube, skype, web surfing ...

Τι έχετε να μου προτείνετε; Είμαι εντελώς άσχετος στο θέμα των macbooks οπότε ρωταώ εδώ πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
[...]

Λοιπόν, ξεκινάω με το εξής: λεφτά υπάρχουν. :P
[...]

Το ιδιο ειχε πει και αλλο συνονοματος και ειδες που καταληξαμε.

Στο θεμα μας τωρα.... Εαν ενδιαφερεσε για την εμφανιση παρε mac...πλεον οι περισσοτεροι περνουν μακς μονο για το μηλαρακι. Δεν εχω δοκιμασει μακ οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.
Και την περιπτωση να βαλεις λινουξ την σκεφτηκες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και την περιπτωση να βαλεις λινουξ την σκεφτηκες???
:hehe: :hehe:

Έχω linux ρε! Ποτέ δεν μπαίνω σε windows εγώ.

Το θέμα είναι πως αυτό που θα πάρω είναι της δουλειάς και είθισται να αγοράζουν macbooks. Γι' αυτό θέλω να δω λίγο τις προτάσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:hehe: :hehe:

Έχω linux ρε! Ποτέ δεν μπαίνω σε windows εγώ.

Το θέμα είναι πως αυτό που θα πάρω είναι της δουλειάς και είθισται να αγοράζουν macbooks. Γι' αυτό θέλω να δω λίγο τις προτάσεις σας.

Και την περίπτωση να βαλεις windows την σκέφτηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εγω θα διαλεγα το Macbook Air συμφωνα με τις απαιτησεις σου...Κατα προτιμηση με την 13αρα οθονη.

ΥΓ. Φοκο...Εισαι η επιτομη του τρολλ(Φιλικα παντα :D:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
:hehe: :hehe:

Έχω linux ρε! Ποτέ δεν μπαίνω σε windows εγώ.

Το θέμα είναι πως αυτό που θα πάρω είναι της δουλειάς και είθισται να αγοράζουν macbooks. Γι' αυτό θέλω να δω λίγο τις προτάσεις σας.

Αν θέλεις κάτι ελαφρύ επέλεξε το macbook air. Πάντως τα βρίσκω αρκέτα υπερτιμημένα για τα χαρακτηριστικά τους.
Αυτά που έχω να προτείνω είναι:
thinkpad T420s
toshiba Tecra R840
sony vaio S series
asus zenbook

Από ότι έχω καταλάβει, οι περισσότεροι που χρησιμοποιούν macs για παρουσιάσεις, το κάνουν επειδή έχουν προβλήματα με τα windows. Όταν θα έχεις παρουσίαση θα πρέπει να έχεις μαζί σου και adaptor για να το συνδέεις στον projector. Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι προτιμούν τα macs για το OS τους (πχ δεν εμφανίζεται το windows update στη μέση της παρουσίασης, ούτε τους κάνει reboot το laptop μετά από update στην διάρκεια της παρουσίασης). Εγώ μάλλον θα έπαιρνα το asus zenbook... είναι φοβερό :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν θέλεις κάτι ελαφρύ επέλεξε το macbook air. Πάντως τα βρίσκω αρκέτα υπερτιμημένα για τα χαρακτηριστικά τους.
Αυτά που έχω να προτείνω είναι:
thinkpad T420s
toshiba Tecra R840
sony vaio S series
asus zenbook

Από ότι έχω καταλάβει, οι περισσότεροι που χρησιμοποιούν macs για παρουσιάσεις, το κάνουν επειδή έχουν προβλήματα με τα windows. Όταν θα έχεις παρουσίαση θα πρέπει να έχεις μαζί σου και adaptor για να το συνδέεις στον projector. Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι προτιμούν τα macs για το OS τους (πχ δεν εμφανίζεται το windows update στη μέση της παρουσίασης, ούτε τους κάνει reboot το laptop μετά από update στην διάρκεια της παρουσίασης). Εγώ μάλλον θα έπαιρνα το asus zenbook... είναι φοβερό :inlove:












Οι διαφημίσεις της apple είναι τόσο καλές όπως και οι διαφημίσεις της (όλοι την κλέβουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
και η apple τους κλέβει... βλέπε notification system του android...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιώργο, όπως είπες η δουλεία είναι κυρίως σε remote server όποτε ίσως να σε βόλευε και ένα tablet με κάποιο σχετικό app. Άρα η δουλεία δεν μας ενοχλεί τόσο.

Ωστόσο, παίρνοντας mac πρέπει να αλλάξεις την φιλοσοφία που χειρίζεσαι το PC. Καταρχάς, για να πετύχει η Apple όλο αυτό το "amazing" και "userfriendly" περιβάλλον ακολουθεί την εξής πρακτική: Είναι κάτι πολύπλοκο; Το κόβω!
Να φανταστείς στα κινητά δεν έχουν filemanager. Επίσης η παραμετροποίηση, αν και δεν έχω ασχοληθεί με μη iOS device, η Apple θέτει πόλους περιορισμούς στο προγραμματιστές. Φαντάζομαι κάποιοι περιορισμοί θα υπάρχουν και στα mac, ίσως σε επίπεδο SDK. Σκέψου όμως ότι η Apple θα ήθελε το App Store ως το αποκλειστικό μέσο για εφαρμογές και στα mac.

Είσαι σοβαρός χρήστης προσωπικών υπολογιστών, το antivirius το έχεις, αν κολλάει λίγο παραπάνω το PC ένα defrag ξέρεις να το κάνεις κτλ κτλ. Προσωπικά ενώ θέλω να αγοράσω PC, δεν έχω αποφασίσει ακόμη mac vs win7. Αξίζει να χάσω όλη αυτή την παραμετροποίηση, να μπω σε ένα περιοριστικό περιβάλλον μόνο και μόνο για λίγο "simpliness" και "amazing" OS; Δεν ξέρω το σκέφτομαι...

Υ.γ.: έτσι και πάρεις mac και του φορέσεις linux, θα γελάω μέχρι να πεθάνω από την κούραση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καταρχάς, για να πετύχει η Apple όλο αυτό το "amazing" και "userfriendly" περιβάλλον ακολουθεί την εξής πρακτική: Είναι κάτι πολύπλοκο; Το κόβω!
αουτς..αυτο πονεσε..:shifty::wacko::hehe:


Αξίζει να χάσω όλη αυτή την παραμετροποίηση, να μπω σε ένα περιοριστικό περιβάλλον μόνο και μόνο για λίγο "simpliness" και "amazing" OS; Δεν ξέρω το σκέφτομαι...

ακριβως ετσι..:D

αξιζει να μπεις σε ενα απλοικο και εντυπωσιακο κουτι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αξιζει να μπεις σε ενα απλοικο και εντυπωσιακο κουτι?:worry:
Σαφώς και αξίζει. Αν είναι να ασχολείσαι πόσες ώρες την εβδομάδα να καθαρίζεις toolbars, malware και ότι άλλο σκατό έχουν δημιουργήσει για τα windows αξίζει.

Άγγελε, μην ισοπεδώνεις όλα. Η δουλεία της Apple είναι φοβερή και με τρομερή σημασία στον χώρο των υπολογιστών. Τα ερωτήματα και οι τοποθετήσεις μου δεν έχουν σκοπό να μειώσουν την Apple. Μην είσαι επιπόλαιος και το κυριότερο μην κρίνεις την δουλεία του Χ με τα πρότυπα που έθεσε ο Y :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε, μην ισοπεδώνεις όλα. Η δουλεία της Apple είναι φοβερή και με τρομερή σημασία στον χώρο των υπολογιστών. Τα ερωτήματα και οι τοποθετήσεις μου δεν έχουν σκοπό να μειώσουν την Apple. Μην είσαι επιπόλαιος και το κυριότερο μην κρίνεις την δουλεία του Χ με τα πρότυπα που έθεσε ο Y
¨οτι πειτε κύριε..:):worry:


ακους εκει ισοπεδωνω..:worry:


μια αποψη ειπα..:D
(παντως για μενα η μαγκια ειναι να εχεις απλο χειρισμο με πολλες λειτουργιες,,
να κοβεις μονο ειναι απλο,;),)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top