Αυτισμός και νοητική υστέρηση: Ποια η διαφορά;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ακούω πολύ συχνά ειδικά σε ταινίες να γίνεται λόγος για "αυτισμό" ή για "αυτιστικό άτομο". Απ'οσο παρουσιάζεται στις ταινίες δεν έχω δει κάποια διαφορά με τη νοητική υστέρηση. Μήπως ξέρετε ποιά είναι η διαφορά? Καιρό την έχω αυτή την απορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Χωρίς να έχω κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις σ'αυτά τα πράγματα, νομίζω πως ο αυτιστικός μπορεί να σκεφτεί αλλά έχει πρόβλημα στην επικοινωνία. Δηλαδή μπορεί "στον κόσμο του" να είναι και ιδιοφυΐα, αλλά πρέπει να βρεις το "κουμπί" του για να τον καταλάβεις. Συνήθως οι αυτιστικοί έχουν και νοητική υστέρηση, αλλά αυτό δε συμβαίνει πάντα. Λέγεται πως ορισμένες μεγαλοφυΐες είχαν μια ελαφρά μορφή αυτισμού (τώρα βέβαια από ντοκουμέντα είναι λίγο δύσκολο να βγάλεις συμπέρασμα, ειδικά άμα έχει πεθάνει ο άλλος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Χωρίς να έχω κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις σ'αυτά τα πράγματα, νομίζω πως ο αυτιστικός μπορεί να σκεφτεί αλλά έχει πρόβλημα στην επικοινωνία. Δηλαδή μπορεί "στον κόσμο του" να είναι και ιδιοφυΐα, αλλά πρέπει να βρεις το "κουμπί" του για να τον καταλάβεις. Συνήθως οι αυτιστικοί έχουν και νοητική υστέρηση, αλλά αυτό δε συμβαίνει πάντα. Λέγεται πως ορισμένες μεγαλοφυΐες είχαν μια ελαφρά μορφή αυτισμού (τώρα βέβαια από ντοκουμέντα είναι λίγο δύσκολο να βγάλεις συμπέρασμα, ειδικά άμα έχει πεθάνει ο άλλος).
Κι εγώ ακριβώς αυτό πιστεύω από όσα έχω δει και ακούσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδια! Επιτέλους το κατάλαβα μετά απο τόσο καιρό που την έχω αυτή την απορία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ερώτηση: Υπάρχει κάποιος με νοητική υστερηση που να μην είναι αυτιστικός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ερώτηση: Υπάρχει κάποιος με νοητική υστερηση που να μην είναι αυτιστικός;
Ναι, φυσικά! Οι περισσότεροι θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ευχαρίστω, δεν νομίζω να έχω αλλή απορία ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Λοιπόν νοητική καθυστέρηση είναι μειωμένο IQ και ότι συνεπάγεται.....Αν και θεωρείται όρος ομπρέλα αφού τα αίτια είναι πάμπολα και συνήθως είναι αιτία συνδρόμων καθώς και προγεννετικών,περιγεννητικών και μεταγεννητικών επιπλοκών...

Αυτισμός- θεωρείται σύνδρομο,αν και δεν έχει βρεθεί η αιτία, απλά υποθέσεις- δεν εμπεριέχει πάντα την νοητική υστέρηση και συνοδεύεται από διάφορες τυποποιημένες συμπεριφορές όπως επαναλαμβανόμενη κίνηση η οποία ηρεμεί το παιδί, άρνηση επικοινωνίας με το περιβάλλον και διάφορες ψυχολογικές διαταραχές που εμφανίζοντα συνήθως π.χ. επιθετικότητα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι όχι τόσο σχετικό.... Ποία η διαφορά αρρώστιας και συνδρόμου..;:redface:
Επίσης αν κατάλαβα καλά αν κάποιος είναι αυτιστικός δεν σημαίνει ότι έχει χαμηλό iq , σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Να ρωτήσω κάτι όχι τόσο σχετικό.... Ποία η διαφορά αρρώστιας και συνδρόμου..;:redface:
Επίσης αν κατάλαβα καλά αν κάποιος είναι αυτιστικός δεν σημαίνει ότι έχει χαμηλό iq , σωστά;

Αρρώστια είναι αυτό που ξέρουμε όλοι...Σύνδρομο είναι η αλλαγή του γεννητικού υλικού κυρίως χρωμμοσωματικές ανωμαλίες...π.χ. σύνδρομο Down 13ο χρωμμόσωμα βλάβη...

Για τον αυτισμό δεν ξέρουμε πολλά...δεν μπορούμε να πάρουμε την αναλογία αυτισμός=νοητική υστέρηση....Υπάρχει δε η άποψη ότι τα αυτιστικά παιδιά είναι τόσο έξυπνα που τους φαίνεται ανούσιο το περιβάλλον στο οποίο ζουν...Έχουμε πολύ δρόμο για να ξέρουμε την αίτια του αυτισμού και όχι τις αποδείξεις του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από agent_provocateur:
μονγκολα ποιους λεμε τους καθυστερημενους η και τους αυτιστκους?

Αυτό τώρα τι είναι;
Αστείο;
Δεν νομίζω....

Αυτή υποτίθεται πως είναι απάντηση ενός όριμου και πολιτισμένου ατόμου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Σχετικά με τον αυτισμό υπάρχει μια πολυ καλή ταινία, το Rainman, όπου ο Ντάστιν Χόφμαν υποδύεται τον αυτιστικό και ο Τομ Κρουζ τον αδελφό του. Εκεί εξηγεί ότι οι αυτιστικοί δεν είναι καθυστερημένοι, αντιθέτως μπορεί να έχουν εξαιρετικές μαθηματικές ικανότητες! Απλώς το μυαλό τους λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο και έχουν προβλήματα συμπεριφοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Σχετικά με τον μογγολισμό, ή σύνδρομο down, οφείλεται στην ύπαρξη ενός παραπάνω χρωμοσώματος και συνοδεύεται από διανοητική υστέρηση, το αντίθετο όμως δεν ισχύει. Δηλαδή κάποιος καθυστερημένος δεν πάσχει κατ΄ανάγκη από συνδρομο down.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μιας και αναφέρθηκαν ταινίες...

μην ξεχνάμε και το υπέροχο "I am Sam" με τον Σον Πεν...
Ο διανοητικά καθυστερημένος πατέρας που διεκδικεί την κηδεμονία της 7-χρονης κόρης του...
για τα υπόλοιπα δείτε την ταινία, όσοι δεν την έχετε δει, αξίζει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Φανταστικη ταινια!
Ο πρωταγωνιστης ειναι εκτος απο διανοητικα καθυστερημενος και ελαφρα αυτιστικος οπως παρουσιαζεται στην ταινια. Περιπλοκη περιπτωση...

Τωρα, το μογγολο-μογγολακι, οπως θελετε πειτε το, ειναι για συνδρομο down. Μορφη καθυστερησης δεν ειναι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Werther

Νεοφερμένος

Ο Werther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Έμπορος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σύνδρομο: ένα συνολο συμπτωμάτων που επαναλαμβάνονται με τακτική συχνότητα. Υπάρχει πολλές φορές γενετική προδιάθεση (αλλά άλλες φορές όχι).

Σύνδρομο Down: τρισωμία του χρωμοσώματος 21. Ένα από τα συμπτώματα είναι η διανοητική υστέρηση.
Επίσης ο μογγολισμός (παραμόρφωση των χαρακτηριστικών του προσώπου) ΔΕΝ είναι ίδιον του Down, αλλά απαντάται και σε άλλες παθήσεις (π.χ. β-θαλασσαιμία, στη βαριά ομόζυγη μορφή της).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Σχετικά με τον αυτισμό υπάρχει μια πολυ καλή ταινία, το Rainman, όπου ο Ντάστιν Χόφμαν υποδύεται τον αυτιστικό και ο Τομ Κρουζ τον αδελφό του. Εκεί εξηγεί ότι οι αυτιστικοί δεν είναι καθυστερημένοι, αντιθέτως μπορεί να έχουν εξαιρετικές μαθηματικές ικανότητες!
O χαρακτήρας Rainman δεν είχε μαθηματικές ικανότητες (αυτό φαίνεται εκεί που ο ψυχολόγος του θέτει ένα πρόβλημα και αυτός απαντάει άλλα αντί άλλων). Αυτό που διέθετε ήταν εξαιρετική μνήμη (γι' αυτό και μπορούσε να εκτελεί γρήγορα πράξεις - η εκτέλεση πράξεων είναι θέμα μνήμης και όχι μαθηματικής σκέψης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Πρόσφατα άκουσα πως υπάρχει σχέση μεταξύ δυσλεξίας κ αυτισμού, κ πως συγκεκριμένα υπάρχει διαβάθμιση στην εν λόγω ασθένεια όπου η δυσλεξία θεωρείται ως το κατώτατο (κ πιο "ανώδυνο", από την άποψη πως διορθώνεται μέχρι κ εξαλείφεται με την πάροδο των χρόνων) στάδιο ενώ ο αυτισμός ως το ανώτατο (κ πιο "σοβαρό"):confused:. Ισχύει?

Επίσης, σε πολύ γνωστές προσωπικότητες όπως ο Νεύτων, ο Albert Einstein, ο Βill Gates και ο Steven Spielberg, συναντάμε το σύνδρομο Αsperger το οποίο συμπεριλαμβάνεται στην κατηγορία του αυτισμού, κ που στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται για καθυστέρηση των ατόμων αυτών αλλά για ιδιαιτερότητα.








Υ.γ.: Ναι, το ξέθαψα το ξέρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πρόσφατα άκουσα πως υπάρχει σχέση μεταξύ δυσλεξίας κ αυτισμού, κ πως συγκεκριμένα υπάρχει διαβάθμιση στην εν λόγω ασθένεια όπου η δυσλεξία θεωρείται ως το κατώτατο (κ πιο "ανώδυνο", από την άποψη πως διορθώνεται μέχρι κ εξαλείφεται με την πάροδο των χρόνων) στάδιο ενώ ο αυτισμός ως το ανώτατο (κ πιο "σοβαρό"):confused:. Ισχύει?
Mε τα μέχρις στιγμής δεδομένα που γνωρίζω όχι :confused:
Και δεν μπορώ να καταλάβω πως υπάρχει σύνδεση...εκτός αν στο μέλλον αποδειχτεί ότι και τα δύο οφείλονται σε μη σωστή λειτουργία συγκεκριμένου κέντρου του εγκεφάλου :P

Τα κοινά σημεία είναι:
1. Γεννιόμαστε δεν γινόμαστε...
2. Τα έχουμε μια ζωή (κανείς δεν παύει να είναι δυσλεξικός ή αυτιστικός και ανάλογα από μια σειρά παραγόντων "περιορίζεται" από την άποψη ότι σταματάει ως ένα βαθμό να προκαλεί δυσλειτουργικότητα στο άτομο)

Οι διαφορές:
1. Η μόνη παραδοχή στην δυσλεξία είναι ότι υπάρχει φωνολογικό έλλειμμα αλλά δεν έχει βρεθεί που οφείλεται...To IQ του δυσλεκτικού είναι μέσο και άνω.
2. Στον αυτισμό πραγματικά δεν γνωρίζουμε το τι υπάρχει και τι δεν υπάρχει.... Παρατηρούμε συμπεριφορές και IQ ...το οποίο μπορεί να κυμανθεί από το κατώτερο μέχρι το ανώτερο...

(οι διαφορές εννοείται ότι είναι πάρα πολύ χοντρικές...δεν είναι μόνο αυτές που είπα..π.χ. ο αυτισμός έχει απομόνωση και άρνηση επικοινωνίας από τον κόσμο ή συγκεκριμένες κινήσεις που ηρεμούν το άτομο κλπ..είπα αυτές μόνο και μόνο για να δείξω ότι προσωπικά δεν βρίσκω-γνωρίζω κάποια σύνδεση και μου φαίνεται περίεργο να υπάρξει...)

Επίσης, σε πολύ γνωστές προσωπικότητες όπως ο Νεύτων, ο Albert Einstein, ο Βill Gates και ο Steven Spielberg, συναντάμε το σύνδρομο Αsperger το οποίο συμπεριλαμβάνεται στην κατηγορία του αυτισμού, κ που στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται για καθυστέρηση των ατόμων αυτών αλλά για ιδιαιτερότητα.

Υπάρχει το φάσμα του αυτισμού και το σύνδρομο Αsperger ανήκει εκεί και θεωρείται ως η ανώτατη λειτουργική βαθμίδα στον αυτισμό... Το άτομο αυτό όμως δεν παύει να έχει αυτιστικές συμπεριφορές....

Αν και το έχω ξαναπεί αυτισμός=νοητική υστέρηση δεν ισχύει.... Γι' αυτό και αναφερόμαστε σε φάσμα του αυτισμού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
εγω παντος που ειμαι δυσλεκτικος( για μενα μαθησιακες δυσκολιες) πρεπει να διαβασω ενα κειμενο ισως και μια και δυο μπορει και τρεις φορες για να το καταλαβω.

Εχεις δικιο σε αυτο που λες η δυσλεξια δεν διορθωνεται αλλα μπορουμε να την περιορισουμε

παντος εχω ακουσει οτι για να βελτιωθει ενος δυσλεκτικος πρεπει συνεχεια να διαβαζει και να ενημερωνεται , αλλιως θα παραμεινη η κατασταση στασιμη.

Συνηθως οι δυσλεκτικοι κανουν ορθογραφικα,συντακτικα λαθοι

για τους αυτιστικους δεν ξερω πολλα πραγματα.

1. γιατι αυτοι που εχουν αυτισμο δεν επικηνωνουν με τον κοσμο??
2. γινεται ενα ατομο να ειναι και δυσλεκτικο και αυτισμο?
3. πως ξερουμε οτι ενα ατομο εχει αυτισμο??

ειναι τρεις ερωτησεις που θελω να λυσω , γιατι δεν ξερω σχεδων τπτ για τον αυτισμο!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top