Πόσο αγχώδης ή όχι χαρακτήρας είσαι;

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Είστε ήρεμος ή αγχώδης χαρακτήρας;
Μήπως κάπου στη μέση;
Σε πόσα πράγματα έχετε αγχωθεί στην ζωή σας;
Στο σχολείο, στις εξετάσεις, στον γιατρό, στην εργασία σας ειδικά σήμερα που η οικονομική κρίση όλο και βαθαίνει, εσείς πόσο αγχώνεστε;
Το εξωτερικεύετε ή το κρατάτε μέσα σας, ξεσπάτε καθόλου; Πανικοβάλεστε ή είστε ήρεμοι;

Εδώ δίνουμε απαντήσεις το πόσο αγχώδεις, ή ήρεμοι χαρακτήρες είμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Ωραίο θέμα :)

Είμαι αρκετά αγχώδης τύπος, αγχώνομαι εύκολα και για τελείως ασήμαντους λόγους. Όσον αφορά τους άλλους όμως επειδή είμαι πιο αισιόδοξη για εκείνους,δεν αγχώνομαι τόσο. Δεν μπορώ να κρύψω τι νιώθω και δεν μου αρέσει να υποκρίνομαι εκτός και αν δεν θέλω να φορτώνω τους άλλους ή αν ήδη δεν νιώθουν καλά. Εξαρτάται όμως και από την κατάσταση και πολλά άλλα.
Εφόσον το υπερβολικό άγχος δεν επιφέρει καλά αποτελέσματα, παρά μόνο έχει επιπτώσεις στην υγεία και σε άλλους τόμεις,καλό είναι να το ελέγξουμε.Το λίγο άγχος τις περισσότερες φορές όμως είναι εποικοδομητικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι, είμαι αγχώδης άνθρωπος. Μπορεί να αγχωθώ για το οτιδήποτε, από λίγο εως πολύ. :|
Παλιά από το άγχος πάθαινα και κρίσεις πανικού, ακόμα κι αν η μαμά αργούσε να με πάρει από το σχολείο στο δημοτικό πχ.
Τώρα έχει ελαττωθεί κάπως, αλλά σε εξετάσεις (γραπτές/προφορικές/ιατρικές), σε ραντεβού, όταν γενικά έχω να πάω κάπου πρώτη φορά, αγχώνομαι, αλλά μου περνάει γρήγορα. ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ.
Συνήθως παγώνω, "χάνω" τη φωνή μου (χάου του σέι ιτ?), δε σκέφτομαι και τρέμω ολίγον, αλλά οι άλλοι δε νομίζω να το καταλαβαίνουν αν δε το πω.

ΟΜΓ, είμαι άρρωστη τελικά. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Τώρα έχει ελαττωθεί κάπως, αλλά σε εξετάσεις (γραπτές/προφορικές/ιατρικές), σε ραντεβού, όταν γενικά έχω να πάω κάπου πρώτη φορά, αγχώνομαι, αλλά μου περνάει γρήγορα. ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ.Συνήθως παγώνω, "χάνω" τη φωνή μου (χάου του σέι ιτ?), δε σκέφτομαι και τρέμω ολίγον, αλλά οι άλλοι δε νομίζω να το καταλαβαίνουν αν δε το πω.|
Same here.Αυτό μου συνέβαινε περισσότερο παλαιότερα που δεν ήξερα να διαχειριστώ καταστάσεις.Γενικά είμαι αρκετά ευαίσθητος.Κάποιες καταστάσεις με αγχώνουν(και με φοβίζουν) περισσότερο από άλλες.Αλλά ξέρω ότι όλα εξαρτώνται από μένα και ότι το άγχος είναι μια κατάσταση του μυαλού.Πλέον έχω συνειδητοποιήσει ότι όσες περισσότερες φορές κάνεις κάτι τόσο λιγότερο θα σε αγχώνει την επόμενη.Πολλές φορές τα συναισθήματα σε αποτρέπουν απ'το να κάνεις πράγματα...όμως με εξάσκηση μπορείς να μάθεις να τα αποδέχεσαι και να κάνεις τελικά αυτό που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Είναι θαρρείς και το νήμα αυτό δημιουργήθηκε για μένα. Είμαι από τα πλέον αγχώδη άτομα που πανικοβάλλονται εύκολα. Αγχώνομαι και μόνο που θα βγω από το σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Λοιπον εγω αγχωνομαι σε φυσιολογικα επιπεδα! Παλιοτερα, οταν στο γυμνασιο γραφαμε διαγωνισματα τρελαινομουν στο αγχος! Τωρα πια, αν και τριτη λυκειου, εχω χαλαρωσει και μπορω να πω πως πλεον δεν αγχωνομαι ευκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Είναι θαρρείς και το νήμα αυτό δημιουργήθηκε για μένα. Είμαι από τα πλέον αγχώδη άτομα
Χα, χα, κι εγώ, γιατί νομίζεις άνοιξα αυτό το νήμα;
Αγχώνομαι πολύ εύκολα, στη δουλειά, στο να μην αργήσω σε κάποιο ραντεβού, μέχρι την οικονομική κατάσταση, που τελευταία σταμάτησα πλέον να παρακολουθώ ειδήσεις.
Δυστυχώς είμαι από τα πιο αγχώδη άτομα, και δεν νομίζω να μου βγει αυτό σε καλό, φοβάμαι ότι θα πάω στο τέλος ή από εγκεφαλικό ή από έμφραγμα :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Δυστυχώς είμαι από τα πιο αγχώδη άτομα, και δεν νομίζω να μου βγει αυτό σε καλό, φοβάμαι ότι θα πάω στο τέλος ή από εγκεφαλικό ή από έμφραγμα :bye:
Δε βαριέσαι, έτσι τουλάχιστον θα ησυχάσεις. Το θέμα είναι να μη φτάσεις μέχρι τα βαθιά γεράματα ζώντας υπό το κράτος του άγχους ίσαμε τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Καθολου ομως!!!! Αγχονομαι πολυ λιγες φορες και αυτο οχι γιατι το προκαλω εγω αλλα γιατι οι αλλοι μου μεταδιδουν το αγχος τους!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ειμαι αγχωδης, νευρικη και οταν αγχωνομαι ξεσπαω στους αλλους.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εγώ αγχώνομαι και μόνο που υπάρχω. Αγχώνομαι για το διάβασμα, αγχώνομαι για τις εξετάσεις,τους βαθμούς,το μέλλον μου,τη ζωή μου,τη σχέση μου. Τα πάντα. Και αυτό είναι το φυσιολογικό. Το αφύσικο είναι όταν αγχώνομαι εκεί που είμαι ξαπλωμένη,έτοιμη να κοιμηθώ ή κάνοντας κάτι εντελώς απλό. Δεν είναι απλό στρες, είναι άγχος. Και εκεί πονάει το στομάχι μου,νιώθω έναν πόνο στην καρδιά, δεν μπορώ να ανασάνω καλά και θέλω να κάνω εμετό ή να βάλω τα κλάματα αλλά δεν μπορώ. Κρίσεις πανικού νομίζω λέγονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Eίμαι πολύ αγχώδης, νευρικός αλλά σπάνια ξεσπάω σε άλλους τα κρατάω μέσα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kathy_th

Νεοφερμένος

Η kathy_th αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
γενικα αγχωνομαι οταν ξεκιναει κατι καινουριο/πρωτογνωρο στη ζωη μου...
σχετικα με τεστ κτλ αγχωνομαι 5 λεπτα πριν γραψω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ναι, αγχώνομαι πολύ. Βέβαια επειδή είμαι και λίγο ανάποδη... ενώ όλη τη μέρα μπορεί να είμαι μια χαρά, το βράδυ με το που θα πέσω να κοιμηθώ θα μου έρθουν όλα τα προβλήματα μαζεμένα και θα αγχωθώ! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Άγχος; Μπα.

Μόνο στα διαγωνίσματα κι αυτό λίγο πριν πάω να γράψω αλλά μόλις μου δώσουν την κόλλα το ξεχνάω.
Στα υπόλοιπα είμαι πολύ χαλαρή και πάντα αισιόδοξη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
δυστυχως τον τελευταιο χρονο εχω αποκτησει αρκετο..παλια δεν ειχα σχεδον καθολου :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
κι εγώ πιο μικρή ήμουν πιο χαλαρή και γενικά δεν αγχωνόμουν συχνά....αλλά τελευταία με πιάνει πανικός ακόμα κι όταν πρόκειται να οργανώσω το πιο απλό πράγμα!:P και φυσικά στο σχολείο, όπου ο καταιγισμός τεστ και διαγωνισμάτων μ'έχει τρομοκρατήσει πλέον!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Παιδες και εγω αγχωνομαι πολυ!! Για την ακριβεια παθαινω κρισεις πανικου!! αυτο συμβαινει οταν πρεπει να γραψω ενα σημαντικο διαγωνισμα,οταν περιμενψ βαθμους,οταν παω να γνωρισω ενα καινουργιο ατομο ή γενικα οταν θελω να κανω κατι σημαντικο ή καινουργιο.. τοτε εχω ταση για εμετο,τρεμω λιγο μ ενοχλει ο λαιμος μου κ χτυπαει δυντα η καρδια μου..ολα αυτα δεν θα ενοχλουσαν αν δεν εκανα εμετο.. ειναι πολυ ασχημο.. Βεβαια αυτο συμβαινει σπανια γτ δεν εχω τοσο εντονο αγχος παντα..αναλογα την περισταση..παντως πηρα και χαπια..μιλησα κ με ψυχολογο..κ ομως συνεχιζω να τ εχω..πιστευω ομως οτι φταει που ειμαι πολυ ευαισθητη και τελειομανης διχως καθολου αυτοπεποιθηση οπως που ειπε κ ο ψυχολογος..καποια στιγμη θα φυγει..οταν γινω πιο κοινωνικη και θα βγαινω πιο συχνα εξω..θα γνωρισω νεα ατομα και καταστασεις..γτ αυτα τ χρονια που ειμαι τοσο κλεισμενη με τα μαθημτα αλλα κ τα ατομα π δεν με εκφραζουν ...λογικο να εχω αγχος... το αγχος πρεπει να σημειωσψ οτι ξεκινησε απο την β γυμνασιου ..στο σχολειο..κ οχι επειδη ημουν ανταγωνιστικη (ΠΟΤΕ) Αλλα επειδη θελω να ειμαι στα πραγματα που με ενδιαφερουν οσο πιο καλη γινεται... Ειναι αρρωστο,ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
όταν αγχώνομαι ιδρώνουν τα χέρια μου νιώθω ότι θέλω να κλάψω, αλλά ευτυχώς δεν το παθαίνω συχνά.....είμαι γενικά ήρεμη.....8) 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
εγω ειδικα παλιοτερα ειχα παρα πολυ αγχος!!αγχωνομουν για το παραμικρο:διγωνισματα,τεστ,αν θα προλαβω να παω στην ωρα μου καπου κλπ...πλεον εχω χαλαρωσει λιγο γιατι δεν πηγαινε αλλο!!!ακομα αγχωνομαι αρκετα αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top