Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Κανένας δεν μπορεί να έχει σαφή άποψη για το αν υπάρχει θεός αυτό είναι το μόνο που μπορούμε να πάρουμε ως δεδομένο...το θέμα τώρα είναι τι πιστεύει ο καθένας και αυτό συζητάμε και σε αυτό το Post από ό,τι κατάλαβα...προσωπικά λοιπόν πιστεύω στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης...δεν ξέρω αν αυτή η δύναμη είναι ο χριστιανικός θεός,ο Αλλάχ,ο Βούδας κτλ αλλά είμαι πεπεισμένη ότι κάτι υπάρχει...κι αυτό γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλα δημιουργήθηκαν από το τίποτα...πιστεύω ότι κάτι ανώτερο από εμάς,κάτι το οποίο δεν μπορούμε να πλησιάσουμε εμείς με τη λογική μας και τις αισθήσεις μας δημιούργησε τα πάντα...βέβαια εδώ μπορεί να τεθεί ένα εύλογο ερώτημα..από που δημιουργήθηκε αυτό που δημιούργησε τα πάντα...μπαίνοντας όμως σε αυτή τη λογική εισερχόμαστε εκ των πραγμάτων σε ένα φαύλο κύκλο γιατί είναι θεωρώ αδύνατο το να φτάσουμε στην αρχή των πάντων...με λίγα λόγια όσον αφορά αυτό το θέμα ο καθένας πράττει κατά το δοκούν...πειστήρια δεν υπάρχουν ούτε για το αν υπάρχει "θεός" ούτε για το αν δεν υπάρχει επομένως ο καθένας βασίζεται στην προσωπικότητά του,τα βιώματά του και αυτό που του λέει το ένστικτό του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θεός υπάρχει δεν υπάρχει δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Το θέμα είναι να πιστεύουμε ή όχι..

ακριβως..

τσαμπα παιδευουμε το μυαλο μας..ας πιστευει κανεις αν θελει ή οχι,,ή ας παραμεινει αναποφασιστος και σκεπτικος..

στο ερωτημα "Υπαρχει Θεος?"

καποιοι απαντανε Ναι
καποιοι Όχι
κάποιοι τον αφηνουν ανοιχτο και δεν εχουν καταληξει.-προς τα εκει παω και εγω..
(για μενα οι αναποφασιστοι ειναι οι πιο λογικοι ανθρωποι,,αλλα αυτο ειναι μονο μια αποψη..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
και κάτι ακόμα....η πίστη δεν χωράει υποδείξεις!! όποιος πιστεύει, πιστεύει με τον δικό του τρόπο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ακριβως..

τσαμπα παιδευουμε το μυαλο μας..ας πιστευει κανεις αν θελει ή οχι,,ή ας παραμεινει αναποφασιστος και σκεπτικος..

στο ερωτημα "Υπαρχει Θεος?"

καποιοι απαντανε Ναι
καποιοι Όχι
κάποιοι τον αφηνουν ανοιχτο και δεν εχουν καταληξει.-προς τα εκει παω και εγω..
(για μενα οι αναποφασιστοι ειναι οι πιο λογικοι ανθρωποι,,αλλα αυτο ειναι μονο μια αποψη..)

Πραγματικά θέλω να ακουσω γιατί η τρίτη κατηγορία ανθρώπων είναι η πιο λογική... Και μην ακούσω το γιατί δεν είναι απόλυτοι... Γιατί προφανώς κανείς δεν μπορεί να είναι απόλυτος σ' αυτό το θέμα... Διότι όλα είναι σχετικά, όσον αφορά αυτό το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πραγματικά θέλω να ακουσω γιατί η τρίτη κατηγορία ανθρώπων είναι η πιο λογική... Και μην ακούσω το γιατί δεν είναι απόλυτοι...

ακριβως γιαυτο.

η γνωμη μου ειναι οτι ειναι αυτοι που σκεφτονται καθαρα λογικα ,,αρα αφηνουν απεξω την πιστη της υπαρξης ή ανυπαρξιας ,που βασιζεται συχνα σε θεμα χαρακτηρα


οσο πιο εξυπνος ειναι καποιος τοσο πιο ανοιχτομυαλος ειναι σε τετοια θεματα...τα αφηνει ανοιχτα δηλαδη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ακριβως γιαυτο.

η γνωμη μου ειναι οτι ειναι αυτοι που σκεφτονται καθαρα λογικα ,,αρα αφηνουν απεξω την πιστη της υπαρξης ή ανυπαρξιας ,που βασιζεται συχνα σε θεμα χαρακτηρα


οσο πιο εξυπνος ειναι καποιος τοσο πιο ανοιχτομυαλος ειναι σε τετοια θεματα...τα αφηνει ανοιχτα δηλαδη..

Αγνωστικιστής [ουσ. ριζ. αρχ. ελλ. γιγνώσκω] Ο δειλός Άθεος που φοβάται ότι θα υποστεί κοινωνική κατακραυγή αν δηλώσει την άρνηση της ύπαρξης του Θεού. Συχνά παρουσιάζεται σαν ανοιχτόμυαλος και υποστηρίζει άκριτα μια αμφιλεγόμενη υποκειμενικότητα υπερτονίζοντας μέχρι αηδίας την αριστοτελική μεσότητα. Καταντά περίγελως τόσο από τους θρησκευόμενους όσο και από τους άθεους μιας και στην ουσία η στάση του δηλώνει άποψη γεμάτη από την απουσία στοχασμού πάνω στο θέμα. Συνήθως αντιπροσωπεύει ανθρώπους που θεωρούν ότι η κοινότυπη άποψη είναι και η σωστή

Πηγή: ελληνοφανταστικό λεξικό, εκδόσεις 3 λαλούν και 2 χορεύουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο δειλός Άθεος που φοβάται ότι θα υποστεί κοινωνική κατακραυγή αν δηλώσει την άρνηση της ύπαρξης του Θεού.
ε,,αυτη ειναι η δικη σου αποψη;)

παντως σημερα οπως βλεπω ειναι πολυ της μοδός η αθεια, ειδικα στους νεους,-να το δηλωνεις τουλαχιστον και η θρησκεια ειναι ντεμοντε,,

οποτε τα βλεπω και αναποδα..

απο τη στιγμη παντως που λογικα επιστημονικα με αποδειξεις
δεν μπορει να αποδειχτει το θεμα του θεου

βρισκω οτι ειναι οι πιο ρεαλιστες;)


ειναι βασικα αυτοι θα γελανε απο αποσταση

οταν βλεπουν μπροστα τους τους αθεους να πλακωνονται με τους φανατικους θρησκους..:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
(epote)

Δεν εχω ιδεα πως μπορει καποιος να χωρεσει σε δυο προτασεις τοσα πολλα λαθη. Οι μαθηματικες θεωριες δεν μπορουν να βασιζονται σε αξιοματα, βασιζονται σε αξιοματα σκετο. Δεν υπαρχει κατι αλλο, αυτος ειναι ο ορισμος, δηλαδη σε τι αλλο εκτος απο αξιοματα θα μπορουσαν να βασιζονται, σε σκυροδεμα?

Δεν έχω ιδέα πώς μπορεί κάποιος να κολλάει σε άκυρα πράγματα. Ποιο είπαμε ότι ήταν το point μου; " υπάρχει έστω μία μαθηματική θεωρία που να στηρίζεται σε αξιωματα ". Ισχύει; ναι. point taken? ναι. Είπα κάτι περεταίρω; όχι γιατί δεν είμαι απόλυτα σίγουρος και δεν χρειάζεται κιόλας (να πω κάτι άλλο). Τώρα γιατί εσύ κολλάς σε τέτοια πράγματα δεν ξέρω. Κανονικά δεν θα απαντούσα καν αλλά wtf man να μου πάρεις υφάκι για το πόσο gtp μπορεί να είναι τα επιχειρήματά μου να το δεχτώ, αλλά για τέτοιες βλακείες ποιος ο λόγος;

Η λογικη δεν βασιζεται σε δεδομενα η λογικη βασιζετε ΕΠΙΣΙΣ σε αξιοματα. Toυ στυλ α=α, αν α=β και β=γ τοτε α=γ, λαθος = (το αντιθετο) αληθεια κτλ. Δεν εχω εγω διαφορετικη λογικη απο εσενα. Με αυτη την εννοια λες το εξις:

Δεδομένα όπως λέμε πράγματα που θεωρεί κάποιος σωστά όχι επειδή προέκυψαν λογικά, αλλά επειδή απλά εμείς τα θεωρούμε από μόνοι μας ως δεδομένα με βάση το πώς μας επηρεάζουν οι άλλοι ή πώς είμαστε διαμορφωμένοι σαν άνθρωποι ή οτιδήποτε άλλο. Στην ουσία αξιώματα δηλαδή ναι, απλά δεν το πα έτσι γιατί δεν κολλάει και πολύ εδώ η λέξη.
edit: τώρα το πρόσεξα, εσύ μιλάς για τη λογική ως θεωρία ή δεν ξέρω γω τι. Εγώ σου λέω για το πώς εμείς ως άνθρωποι χρησιμοποιούμε τη λογική για να καταλήξουμε σε συμπεράσματα.

1) Ο θεος ειναι περα απο τη λογικη.
2) Γιαυτο δεν μπορουμε να χρησημοποιησουμε την λογικη για να τον περιγραψουμε.

Γύρνα μερικά ποστς πίσω και δες ποιος έθεσε πρώτος θέμα λογικής. Είπα ότι εγώ δεν έμπλεξα πουθενά λογική στα περί θρησκείας απλά έχουμε βγει λίγο off topic, μάλλον δεν ήταν προφανές. Φυσικά και δεν συμμερίζομαι αυτό που ισχυρίζεσαι πως λέω.


τώρα κάτι άλλο
πειστήρια δεν υπάρχουν ούτε για το αν υπάρχει "θεός" ούτε για το αν δεν υπάρχει

Να ρωτήσω κάτι και πώς ακριβώς προκύπτει αυτό; Να το κάνω πιο λιανά.

ΕΣΤΩ ότι αύριο βρίσκεται με κάποιο τρόπο μια τρανταχτή απόδειξη πως το όλο θέμα πχ του χριστιανισμού ήταν μια μεγάλη φούσκα. Τι πιστεύετε πως πρόκειται να γίνει; πώς θα αντιδράσει η εκκλησία; οι πιστοί;

Ή αντίστοιχα ας πούμε ότι κάποιος σας λέει ότι είδε τον άγιο Πέτρο ( :P ) μπροστά του να του μιλάει. ΤΟΝ ΕΙΔΕ λέει. Κι όμως εσείς θα τον πιστεύατε;

Για αυτό για πειστήρια δεν έχει νόημα να μιλάμε σε τέτοια θέματα. Είναι από τη μία θέμα χαρακτήρα, κι από την άλλη κυρίως δυστυχώς, το πώς έχεις επηρεαστεί ( κοινώς τη προπαγάνδα έχεις φάει μικρός ). Για αυτό και κόπτεται τόσο η εκκλησία να υπάρχουν θρησκευτικά στα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΕΣΤΩ ότι αύριο βρίσκεται με κάποιο τρόπο μια τρανταχτή απόδειξη πως το όλο θέμα πχ του χριστιανισμού ήταν μια μεγάλη φούσκα. Τι πιστεύετε πως πρόκειται να γίνει; πώς θα αντιδράσει η εκκλησία; οι πιστοί;
αυτο θα επηρεζε το χριστιανισμο

οχι τη θρησκεια ως φαινομενο

μερικες θρησκειες αλλωστε δεν πιστευουν σε συγκεκριμενους θεους αλλα επιπεδα υπαρξης και αλλα αοριστα,οπως οι Ινδουιστες κλπ

οποτε το θεμα της θρησκειας μπορει να γινει τοσο αοριστο και "απιαστο"που καμια επιστημη να μην μπορει να βαλει τα χερια της πανω του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αυτο θα επηρεζε το χριστιανισμο

οχι τη θρησκεια ως φαινομενο

μερικες θρησκειες αλλωστε δεν πιστευουν σε συγκεκριμενους θεους αλλα επιπεδα υπαρξης και αλλα αοριστα,οπως οι Ινδουιστες κλπ

οποτε το θεμα της θρησκειας μπορει να γινει τοσο αοριστο και "απιαστο"που καμια επιστημη να μην μπορει να βαλει τα χερια της πανω του..

Έπιασα το χριστιανισμό ως ένα παράδειγμα, αντί για χριστιανισμό βάλε όποια θρησκεία θες. Απλά οκ το πα έτσι γιατί μια θρησκεία είναι πιο "εύκολο" να την πλήξει κάποιος γιατί έχει και ανθρώπινα στοιχεία που μπορεί να την προδώσουν.
Αυτό που είναι αρκετά αόριστο για να είναι κατά κανόνα εφικτό να πλήξει κάποιος είναι γενικά η ύπαρξη θεού ή ανώτερης δύναμης ή όπως θες πες το γιατί είναι κάτι που ο καθένας ορίζει όπως θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ακριβως γιαυτο.

η γνωμη μου ειναι οτι ειναι αυτοι που σκεφτονται καθαρα λογικα ,,αρα αφηνουν απεξω την πιστη της υπαρξης ή ανυπαρξιας ,που βασιζεται συχνα σε θεμα χαρακτηρα


οσο πιο εξυπνος ειναι καποιος τοσο πιο ανοιχτομυαλος ειναι σε τετοια θεματα...τα αφηνει ανοιχτα δηλαδη..

Φαντάσου να μην σου ζητούσα να μην μου απαντήσεις ακριβώς με αυτό τον τρόπο, που ειλικρινά έχει παλιώσει και σε καμία περίπτωση δεν απόδεικνύει τίποτα...

Το να μην έχεις μια θέση, την οποία είσαι πρόθυμος να υποστηρίξεις, μέχρι να αποδειχθεί λάθος, δεν σε κάνει καλύτερο από τους άλλους... Απλώς σε κάνει περισσότερο """διπλωμάτη""", επειδή κρατάς μια πισινή και φοβάσαι να κάνεις λάθος...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το να μην έχεις μια θέση, την οποία είσαι πρόθυμος να υποστηρίξεις, μέχρι να αποδειχθεί λάθος, δεν σε κάνει καλύτερο από τους άλλους... Απλώς σε κάνει περισσότερο """διπλωμάτη""", επειδή κρατάς μια πισινή και φοβάσαι να κάνεις λάθος...

δεν πρεπει να εχεις καμια θεση σαν ανθρωπος

αλλα αν μεσα σου εισαι μπερδεμενος και δεν μπορεις να καταληξεις?
τι να κανουμε?

να μπω σε μια ομαδα επειδη ετσι πρεπει?


στο θεμα "υπαρχει θεος?"..

δεν μπορω να πω 100% σιγουρια για καμια απαντηση?δεν μου ταιριαζει καμια ...

πες με αναποφασιστο πες με δεν ξερω δεν απαντω

απλα δεν εχω πρακτικες αποδειξεις για την υπαρξη,,απλο ειναι,,και οσο δεν εχω δεν θα εχω καταληξει.

αλλα παντα θα ψαχνω..

ε,,εσυ που ξερεις αν υπαρχει θεος,,πες το και σε μενα που αναρωτιεμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
δεν πρεπει να εχεις καμια θεση σαν ανθρωπος

αλλα αν μεσα σου εισαι μπερδεμενος και δεν μπορεις να καταληξεις?
τι να κανουμε?

να μπω σε μια ομαδα επειδη ετσι πρεπει?


στο θεμα "υπαρχει θεος?"..

δεν μπορω να πω 100% σιγουρια για καμια απαντηση?δεν μου ταιριαζει καμια ...

πες με αναποφασιστο πες με δεν ξερω δεν απαντω

απλα δεν εχω πρακτικες αποδειξεις για την υπαρξη,,απλο ειναι,,και οσο δεν εχω δεν θα εχω καταληξει.

αλλα παντα θα ψαχνω..

ε,,εσυ που ξερεις αν υπαρχει θεος,,πες το και σε μενα που αναρωτιεμαι..
Για να μιλήσει κανείς για τον Θεό, θα πρέπει να γνωρίζει καλά τα πράγματα.
Καλύτερα να αναζητήσεις έναν φωτισμόνο μοναχό, στο Αγιο Όρος ή κάπου αλλού και ειμαι σίγουρος οτι οι απορίες σου θα αρχίσουν λίγο-λίγο να εξαφανίζονται.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλύτερα να αναζητήσεις έναν φωτισμόνο μοναχό, στο Αγιο Όρος ή κάπου αλλού και ειμαι σίγουρος οτι οι απορίες σου θα αρχίσουν λίγο-λίγο να εξαφανίζονται.

ειναι μια αποψη και αυτη

;)

αλλα ουτε εκκλησια δεν παταω συνηθως..
που να παω στο αγιο ορος..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
ειναι μια αποψη και αυτη
;)
αλλα ουτε εκκλησια δεν παταω συνηθως..
που να παω στο αγιο ορος..:worry:
Αν πραγματικά είσαι ανοιχτός στην αναζήτηση, τότε δεν σε πιέζει κανείς στην προσπάθεια να δώσεις απαντήσεις σε εσένα τον ίδιο.
Αλλά, δεν πιστεύω να θεωρείς σωστή την αντιπαράθεση για ένα τόσο μεγάλο θέμα δια μέσου του φόρουμ.
Γιατι άλλο είναι να δηλώνεις χριστιανός και άλλο να παίρνεις τον ρόλο για να προσπαθήσεις να πείσεις κάποιον-ους εδώ μέσα και μάλιστα με σοβαρότατα σημάδια της άρνησης εκ των προτέρων.
Υ.Γ. αν δεν έχει η τοποθέτηση σου διπλωματική χροιά, τότε δεν βλέπω τον λόγο που απαντάς έτσι.
Η λέξη ντομπροσύνη, υπάρχει προκειμένου να δώσεις την δική σου καθαρή απάντηση.
Σε διαφορετική περίπτωση Αγγελε, δεν υπάρχει τόπος συνάντησης των απόψεων μας.
Εσύ επιλέγεις αυτό που σε τιμά και αυτό που αποφεύγεις.

Και κάτι άλλο! Αν πρόκειται για μια συζήτηση ουσίας, στο διαδίκτυο υπάρχουν πληροφορίες, όπου ,ανατρέχοντας ο καλοπροαίρετος αναζητητής, μπορεί να αντλήσει τα απαραίτητα στοιχεία.
Η δε επικοινωνία που έχουμε εδώ, είναι επικοινωνία που δεν μπορεί να σου δώσει την δυνατότητα να ανέβεις επίπεδο.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κοιτα για να μιλησουμε σοβαρα

πιστευω οτι τον θεο θα τον ψαξεις και θα τον βρεις μεσα σου ,μου

και οχι σε μοναχους στο αγιος ορος..
αλλα οπουδηποτε εισαι μονος,,ηρεμος και καθαρος με τον εαυτο σου,,και μπορεις ελευθερα να σκεφτεις
στην κορυφη ενος βουνου πλαι στη φυση θα προτιμουσα πχ

αλλα και με στην κοινωνια,,βοηθωντας τους αλλους,,και κανοντας καλυτερο τον εαυτο σου..
ειναι κυνηγι μιας ζωης,,το να βρεις το Θεο..,,και ουτε πριν πεθανεις δεν θα το ξερεις..



(πριν μου την επεφταν οι αθεοι,,τωρα οι ενθεοι?:P ηρεμα αδελφια,,ολοι αχνομαστε,,κανεις δεν ξερει την αληθεια,,μονο αποψεις..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
πιστευω οτι τον θεο θα τον ψαξεις και θα τον βρεις μεσα σου ,μου
και οχι σε μοναχους στο αγιος ορος..
Θα συμφωνήσω μαζί σου, γιατί και αυτοί είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη.
Κατά τα άλλα, εδώ στο ίντερνετ, δεν θα πείσει ούτε ο ένας ούτε ο άλλον στο αν υπάρχει ή όχι, αλλά στην προσωπική και ειλικρινή αναζήτηση.
Προσωπικά πιστεύω, έχω προσωπικές εμπειρίες, και με θυμάστε που συμμετείχα παλιότερα σχεδόν αποκλειστικά σε τούτα τα θέματα, αλλά το να προσπαθεί κανείς να πείσει από εδώ το αν υπάρχει ή όχι είναι μάταιο και δεν καταλήγει πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλά στην προσωπική και ειλικρινή αναζήτηση.
Προσωπικά πιστεύω, έχω προσωπικές εμπειρίες, και με θυμάστε που συμμετείχα παλιότερα σχεδόν αποκλειστικά σε τούτα τα θέματα, αλλά το να προσπαθεί κανείς να πείσει από εδώ το αν υπάρχει ή όχι είναι μάταιο και δεν καταλήγει πουθενά.
σωστοοοςς...;)

μεσω πληκτρολογιου δυσκολα σε πιστευει ο αλλος..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου, γιατί και αυτοί είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη.
Το θέμα δεν είναι τα λάθη, που αναμφισβήτητα αποτελούν μέρος της ζωής μας, αλλά όσα κάνουμε για να τα διορθώσουμε.
Διαθέτουμε αυτή την εμπειρία; Στο Αγιο Ορος, μπορείς να βρεις φωτισμένους μοναχούς. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να ψάξεις λίγο. Γιατι κανένας δεν έρχεται σε εσένα, αν δεν το ζητήσεις εσύ.

Υ.Γ. Δίχως έμπειρο οδηγό, είναι αδύνατο να ανέβεις.
Κατά τα άλλα, εδώ στο ίντερνετ, δεν θα πείσει ούτε ο ένας ούτε ο άλλον στο αν υπάρχει ή όχι, αλλά στην προσωπική και ειλικρινή αναζήτηση.........
Η ανταλλαγή άποψης, προϋποθέτει τον σεβασμό στην διαφορετική τοποθέτηση.
Και βέβαια η αναζήτηση είναι αυστηρά προσωπικό θέμα.
Εσύ και ο Θεός (σου). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
πιστευω οτι τον θεο θα τον ψαξεις και θα τον βρεις μεσα σου ,μου

απαιτει νυστερι η διαδικασια?

αλλα οπουδηποτε εισαι μονος,,ηρεμος και καθαρος με τον εαυτο σου,,και μπορεις ελευθερα να σκεφτεις
στην κορυφη ενος βουνου πλαι στη φυση θα προτιμουσα πχ

χεσε ψηλα και αγναντευε και θα βρεις το θεο, ωραιο

Αγνωστικιστης: καποιος που πιστευει οτι ειναι περισοτερο σωστο και λιγοτερο λαθος το να μην εισαι ουτε σωστος ουτε λαθος.

Σε παρακαλω δειξε μου ΕΝΑ σημαδι οτι υπαρχει θεος το οποιο να μην μπορει να εξηγηθει με πιο ευκολο τροπο. Δωσε μου ΕΝΑ επιχειρημα για την υπαρξη του θεου περα απο το οτι "δεν μπορεις να αποδειξεις οτι ΔΕΝ υπαρχει". Γιατι ουτε μπορεις να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει μια τσαγιερα σε τροχια λιγο εξω απο τον αρη αλλα δεν νομιζω να πιστευεις οτι υπαρχει (επισις ειμαι σιγουρος οτι δεν καταλαβαινεις σε τι αναφερομαι οταν λεω τσαγιερα αλλα νταξ)

" υπάρχει έστω μία μαθηματική θεωρία που να στηρίζεται σε αξιωματα "

Γιατι υπαρχουν μαθηματικα που δεν βασιζονται σε αξιοματα? (οχι ειναι η απαντηση)

τώρα το πρόσεξα, εσύ μιλάς για τη λογική ως θεωρία ή δεν ξέρω γω τι.

Δηλαδη σαν ΤΙ αλλο μπορεις να χρησημοποιεις τη λογικη? Η λογικη επεξεργαζεται τους συσχετισμους μεταξυ προτασεων μιας γλωσσας. Οποιασδηποτε γλωσσας ειτε αυτη ειναι τα σουαχιλι ειτε τα μαθηματικα.

Αυτο στο οποιο αναφερεσαι εσυ ειναι ενα διαισθητικο πλαισιο με το οποιο λειτουργει ο ανθρωπινος εγγεφαλος το οποιο ομως καμια σχεση δεν εχει την πραγματικοτητα, αλλα με την ερμηνια αυτης σε μικρο χρονο απο 2 κιλα ανθρακα και υδρογωνο.

Εγώ σου λέω για το πώς εμείς ως άνθρωποι χρησιμοποιούμε τη λογική για να καταλήξουμε σε συμπεράσματα.

Προς το παρων εν ξερω καποιο αλλο ων που χρησημοποιει τη λογικη για να καταληγει τα συμπερασματα.

Για να γινω πιο σαφης σε αυτο που ελεγα στο οτι δεν μπορεις να χρησημοποιησεις τη λογικη για να διαψευσεις τη λογικη (ειναι αντιφατικο).

Σκεψου την προταση:

Στα ελληνικα δεν μπορει η λεξη μπλε να χρησημοποιηθει σε μια προταση.

Το προβλημα ειναι οτι μολις χρησημοποιησες την λεξη μπλε σε μια προταση (την παραπανω).

Περιπου το ιδιο ειναι "ο θεος ειναι περα απο τη λογικη".

Δεν μπορεις να το πεις αυτο γιατι χρησημοποησες την ιδια τη λογικη ως εκ τουτου ο θεος ειναι εξ ορισμου εντος της λογικης δεδομενου οτι μολις εκανες ενα λογικο συλογισμο που αφορα το θεο.

Είπα ότι εγώ δεν έμπλεξα πουθενά λογική στα περί θρησκείας

Και αυτο που λεω εγω ειναι ΓΙΑΤΙ δεν πρεπει να μπλεκουμε τη λογικη στα περι θρησκειας? Η προταση "υπαρχει θεος" ειναι μια επιστημονικη ερωτηση και μπορει να διερευνυθει ετσι. Κοιταμε τα στοιχεια και τις ενδειξεις και καταληγουμε σε ενα συμπερασμα.

Τα στοιχεια και οι ενδειξεις τεινουν ΣΥΝΤΡΗΠΤΙΚΑ στο οτι ΔΕΝ υπαρχει θεος. Για την ακριβια δεν μπορω να σκεφτω ουτε ΜΙΑ ενδειξη που να μην μπορει να ανασκευαστει με τροπο πολυ πιο συνεκτικο και οχι αυτοαναιρουμενο απο οτι "ο θεος".

Μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος? Οχι, ποτε, ουτε για την βαρυτητα μπορεις να εισαι σιγουρος, μπορει αυριο να μην λειτουργει. Αλλα δεν βλεπω κανενα να φοραει μαξιλαρια στο κεφαλι του σε περιπτωση που ΔΕΝ λειτουργει. Αυτο γιατι τα στοιχεια και οι ενδειξεις για την σταθεροτητα της βαρυτητας ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

Το ιδιο και με το θεο. Πριν απο 100-1000-10.000 χρονια ΔΕΝ ηταν πολλα, αλλα εχουμε 2011, ΞΕΡΟΥΜΕ πραγματα για το κοσμο. Ξερουμε τι ειναι ο κεραυνος, ξερουμε πως προεκυψε η ζωη, ξερουμε πως το συμπαν δημιουργηθικε. Δεν τα ξερουμε ΟΛΑ, αλλα οσα ξερουμε δειχνουν στο οτι ΔΕΝ υπαρχει θεος.

Ο θεος καποτε ηταν ο κεραυνος και το δευντρο, μετα ο ηλιος, μετα ο γαλαξιας, μετα το μυαλο μας τωρα εχει περιοριστει στον ρολο του τυπου που απλα σχεδιασε το big bang. Οσο παει και μικραινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top