Apple iPod

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Πρόσφατα έχω πορωθεί τρελά... :-) Σκέφτομαι να το αγοράσω ή να περιμένω την καινούρια γενιά mini που θα βγεί μέσα στο 2005 στην αγορά και θα έχει έγχρωμη οθόνη.

Εσείς τι λέτε;


IMHO δεν ειναι πολυ χρήσιμη η εγχρωμη οθονη. Μαλλον χειρότερη ειναι αφου δεν φαίνεται στο φώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστεύω ότι iPOD αξίζουν τα λέφτα τους ειδικά σε σχέση με τα περισσότερα flashmemory mp3player. Προσωπικά ο λόγος που δεν αγόραζω mp3 player είναι επειδή έχω PPC με 1GB μνήμη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
To iPod όντως αξίσει και με το παραπάνω.
Εγώ έχω το κανονικό (20GB) και του έχω αλλάξει τα φώτα! Αλλά δεν έχει καταλάβει τίποτα.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τα Iriver. Είναι εξίσου καλά (να μην πω καλύτερα) με τα iPod. Είναι λίγο δύσκολο να τα βρεις στην Ελλάδα αλλά αξίζουν!

Με τίποτα μην πάρεις Creative! Είχα ένα πριν πάρω iPod και μου είχε σπάσει τα νεύρα! Δυσχρηστο και με πολλά κολλήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τα Iriver. Είναι εξίσου καλά (να μην πω καλύτερα) με τα iPod. Είναι λίγο δύσκολο να τα βρεις στην Ελλάδα αλλά αξίζουν!

Με τίποτα μην πάρεις Creative! Είχα ένα πριν πάρω iPod και μου είχε σπάσει τα νεύρα! Δυσχρηστο και με πολλά κολλήματα!

-To iRiver ναι μεν είναι εξίσου κάλα , αλλά πολλές φορές "τα αντίστοιχα" προϊοντα είναι πιο ακριβά....

-Εννοείς την αντίστοιχη πρόταση της Creative με δίσκο ή όλα τα mp3players;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
-To iRiver ναι μεν είναι εξίσου κάλα , αλλά πολλές φορές "τα αντίστοιχα" προϊοντα είναι πιο ακριβά....

-Εννοείς την αντίστοιχη πρόταση της Creative με δίσκο ή όλα τα mp3players;

Να σου πω...
Με μια σύντομη έρευνα βρήκα τα εξής:
Iriver: 20GB - 327ε 5GB - 272ε
iPod: 20GB - 325ε 6GB - 253ε

άρα μπορώ να πω ότι έχεις δίκιο τουλάχιστον όσο αφορά στις "μικρές" χωρητικότητες.

Πάντως εγώ παρόλο που υποστηρίζω ότι τα Iriver υπερτερούν λίγο, κατέληξα να πάρω iPod... και αυτό γιατί τα Iriver δεν είναι εύκολο να τα βρεις στην Ελλάδα, οπότε έπρεπε να το παραγγείλω από το internet (οπότε θα έβγαινε αρκετά ακριβότερο)

Για τα creative εννοώ με δίσκο. Δεν έχω δοκιμάσει τα μικρα... Αυτό που είχα εγώ ήταν το JukeBox 3 με 20GB δίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Iriver: 20GB - 327ε 5GB - 272ε
iPod: 20GB - 325ε 6GB - 253ε
Ισώς φταίει που έκανα την σύγκριση σε διαφορετικά μαγαζία...

Για τα creative εννοώ με δίσκο. Δεν έχω δοκιμάσει τα μικρα... Αυτό που είχα εγώ ήταν το JukeBox 3 με 20GB δίσκο.
Πάντως η σειρά MuVo είναι πολύ γρήγορη.... Πάντως όταν έψαχνα για εμένα με σκληρό δίσκο mp3player είχα καταλήξει σε creative... ευτυχώς...που δεν πήρα δλδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Η Apple ανακοίνωσε χτες την απόσυρση του ipod mini και την αντικατάστασή του από το νέο ipod nano. Το nano είναι έγχρωμο, μισό σε πάχος και κατά 80% μειωμένο σε όγκο διατίθεται σε 2 χρώματα (άσπρο και μαύρο) και ειδικά το μαύρο εντυπωσιάζει.


Μερικά από τα χαρακτηριστικά του, σύμφωνα με την Apple, είναι τα εξής:

- 1000 songs in your pocket
- Color display, can support photos
- Click wheel navigation
- 80% smaller in volume than the original iPod. 1.5 ounces
- 1/2 the thickness of the iPod mini
- Supports the dock connector
- 14 hour rechargeable battery
- Flash memory instead of a hard drive
- New graphical clock, games, stopwatch, lap timer, screen lock
- White and Black models available.
- $199 and $249 for 2GB and 4GB models

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το site της apple: https://www.apple.com/ipodnano/




Πάχος μολυβιού.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ipodblack.JPG
    ipodblack.JPG
    17.5 KB · Εμφανίσεις: 347
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Να σημειώσω πως στις πωλήσεις του Amazon έχει ήδη σκαρφαλώσει από τις προπαραγγελίες στην 4η θέση. Παροξυσμός!!!

1st - iPod 20Gb
2nd - XBox
3rd - XTreme CD/DVD case
4th - iPod Nano Black
5th - iPod Mini Silver
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Φαίνεται εκπληκτικό!

Αν δεν είχα ήδη iPod θα έπερνα χαλαρά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όντως πανέμορφο αλλά κια πάλι πολύ μεγάλο για τα γούστα μου.
Εδώ μου φαίνεται μεγάλο και το Creative MuVo μου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Παιδια ένα ipod απλό με μνήμη για περίπου 500 τραγούδια πόσο κοστίζει στην Ελλάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο μοντέλο για το οποίο συζητάμε εδώ, δεν έχει κυκλοφορίσει ακόμα.
Η τιμή που δίνει η καταστευάστρια εταιρία είναι $199..

Τώρα αν μιλάς γενικά για iPod το shuffle με 1GB μνήμη (μισή από του μικρού nano) κάνει ~150E, ενώ το Ipod mini με 4GB μνήμ (διπλάσια από του μικρού nano) γύρω στα ~230

(το μικρό nano έχει 2GB, ενώ υπάρχει και με 4)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν δεν είχα ήδη iPod θα έπερνα χαλαρά!!!
Έγω αν δεν είχα PPC ίσως να το επαίρνα... Αν και προτιμώ τα κανονικά και όχι τα mini , τα 2GB μου φαίνονται ΠΟΛΥ λιγά ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Κι εμένα αρχικά μου φαινόντουσαν πάαααααρα πολύ λίγα.. όμως τώρα σκέφτομαι ότι έχει άλλη χάρη να ξεδιαλύνω τα αγαπημένα μου τραγούδια.. από τα άπειρα τραγούδια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Κι εμένα αρχικά μου φαινόντουσαν πάαααααρα πολύ λίγα.. όμως τώρα σκέφτομαι ότι έχει άλλη χάρη να ξεδιαλύνω τα αγαπημένα μου τραγούδια.. από τα άπειρα τραγούδια! :D
Το έχω δοκιμάσει, δεν είναι καθόλου εύκολο να ξεδιαλύνεις τα αγαπημένα σου τραγούδια, πάντα θα ξεχνάς κάποια στο PC ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ναι, αλλά το nano είναι απίστευτα μικρό! Το κανονικό iPod που έχω και λέω ότι είναι πολύ μικρό, μπροστά του φαίνεται γίγαντας!!!

Κατά τα άλλα όντως 2GB είναι πολύ λίγα!
Καλά είμαι με τα 20...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λογικά τώρα θα μικρύνουν και τα "μεγάλα" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απέκτησα για πρώτη φορά στην ζωή μου Ipod ( Ipod Mini 4GB Silver[Πως ώρες κρατάει η μπαταρία;])
Εχώ ωστόσο κάποιες απορίες

  1. Πως δουλεύει το calender;
  2. Πως μπορώ να κάνω γρήγορα όλες τις επαφές του outlook vcard και να τις περάσω στο ipod;
  3. Υπάρχει κάποιος πιο λειτουργικό τρόπος για να περνάω mp3; Χρησιμοποιώ iTunes και κάνω search τι θέλω να περάσω και μετά paste στο ipod ...
  4. Τι πρέπει να προσέχω στο Ipod; Κάποια συμβουλή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Απέκτησα για πρώτη φορά στην ζωή μου Ipod ( Ipod Mini 4GB Silver[Πως ώρες κρατάει η μπαταρία;])
Εχώ ωστόσο κάποιες απορίες

Κονγκρατσουλέισονς!!!
Ελπίζω να μείνεις όσο ευχαριστημένος έχω μείνει εγώ από το μεγάλο του αδερφάκι!!!
Η μπαταρία εμένα μου κρατάει πάνω από 8 ώρες... (δεν ξέρω πόσο πάνω, δεν έχει χρειαστεί ποτέ...)


Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πως δουλεύει το calender;

Θα σε γελάσω!

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πως μπορώ να κάνω γρήγορα όλες τις επαφές του outlook vcard και να τις περάσω στο ipod;

Και εγώ το προσπάθησα, αλλά βαρέθηκα και τα παράτησα! Εξάλλου έχω το κινητό μαζί μου για επαφές και ημερολόγιο

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Υπάρχει κάποιος πιο λειτουργικό τρόπος για να περνάω mp3; Χρησιμοποιώ iTunes και κάνω search τι θέλω να περάσω και μετά paste στο ipod ...

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει...
φαντάζομαι ότι έχεις φιάξει τη library με όλα τα mp3 σου και έχεις επιλεγμένο το manual update...
Πάνε στα Preferences -> iPod και ενεργοποίησε το "Only update checked songs"
Έτσι απλά θα τικάρεις(ή θα ξέτικάρεις) τα κομμάτια που θες και όταν τελειώνεις απλά θα πατάς "update iPod"...

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τι πρέπει να προσέχω στο Ipod; Κάποια συμβουλή ;


Εγώ δεν το προσέχω και πολύ!
Και τις τούμπες του έχει φάει, και καφέ έχει πιει...
δεν έχει καταλάβει τίποτα μέχρι τώρα (χτυπάω ξύλο!!!)
Το μόνο ίσως είναι ότι φθείρεται σχετικά εύκολα εξωτερικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
exposed είσαι θεός... heheh πόσο πήγε το μαλλί;

Για να περνάς τραγούδια προτείνω το winamp με το αντίστοιχο plugin: https://www.winamp.com/plugins/details.php?id=138888
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top