Σκύλος ή γάτα;

Σκύλος ή γάτα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 222)
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 144 64.9%
  • Γάτα

    Ψήφοι: 78 35.1%

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν έχω ζήσει με γάτες κ δεν γνωρίζω. Σαφώς κ μ'αρέσουν! Ανήκω στους φιλόζωους! Αν δεν είχα ξεκινήσει με σκυλίτσα μπορεί κ να είχα γάτα. Πάντα γούσταρα κ τα 2!

Τα σκυλιά μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι αξιαγάπητα πλάσματα. Δεν νομίζω ότι είναι δουλοπρεπή...Τουλάχιστον οι δικές μου αν δεν θέλουν κάτι ή αν εκνευριστούν από κάτι το δείχνουν. Η μια ενίοτε κ ψιλοδαγκώνει (αν κ την έχω μάθει πλέον κ δεν με προλαβαίνει - με το 1ο της γρύλισμα απομακρύνομαι):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
δεν θα έλεγα όχι σε ένα shiba inu :inlove:


ούτε θα έλεγα όχι σε μια ragdoll :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα σκυλια δεν ειναι δουλοπρεπεη,απαραιτητα

απλα εχουν μπει πιο καλα στην ανθρωπινη αγελη,,
ενω η γατα ακομα φοβαται τον ανθρωπο και κραταει αποστασεις απο αυτον,,και γιαυτον ο ανθρωπος το ανταποδιδει με καχυποψια..


στο δρομο με κινηση πχ οι σκυλοι συμπειφερονται ως ανθρωποι,,προσεχοντας ποτε περνανε..ενω οι γατες ακομα δεν προσαρμοστηκασν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
τα σκυλια δεν ειναι δουλοπρεπεη,απαραιτητα

απλα εχουν μπει πιο καλα στην ανθρωπινη αγελη,,
ενω η γατα ακομα φοβαται τον ανθρωπο και κραταει αποστασεις απο αυτον,,και γιαυτον ο ανθρωπος το ανταποδιδει με καχυποψια..


στο δρομο με κινηση πχ οι σκυλοι συμπειφερονται ως ανθρωποι,,προσεχοντας ποτε περνανε..ενω οι γατες ακομα δεν προσαρμοστηκασν..

εξαρτάται από την γάτα. Αν μεγάλωσε στον δρόμο, είναι λογικό να κρατάει αποστάσεις από τους ξένους (δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κάτι τέτοιο με τον ιδιοκτήτη της). Μια σωστά κοινωνικοποιημένη γάτα δεν συμπεριφέρεται έτσι. Δες μια άριστα προσαρμοσμένη γάτα (και πίστεψέ με, δεν είναι λίγες αυτές οι γάτες που περπατούν με τόση άνεση στον δρόμο στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα δυστυχώς οι γάτες είναι κυνηγημένες και παλεύουν καθημερινά με την ζωή τους) :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Γατα ασυζητητι...εχουν ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.Ναι..οκ..οσοι θελουν να εχουν ενα κατοικιδιο του στυλ..σηκω σηκω,κατσε κατσε,σαφεστατα προτιμουν σκυλο.Ειναι ολιγον δουλοπρεπη..τα κατα τα αλλα αξιαγαπητα σκυλακια μας.Οποιος ομως θελει να εχει ενα πραγματικο αιλουροειδες σπιτι του..με προσωπικοτητα,τσαχπινια.και ολα τα συναφη..η γατα ειναι το τελειο κατοικιδιο.
Λυπαμαι..αλλα δεν θελω ενα ζωακι..που να μου κανει τα χατηρια.Θελω ενα ζωακι..που να εχει την προσωπικοτητα του..,ανεξαρτητο..και πανεμορφο..Το φιλαρακι μου.Οχι το δουλακι μου.

Έλα γνώρισε τον δικό μου το σκύλο και θα δεις αν είναι δουλοπρεπής (!!!!!!!!!!!!!!!!) ή όχι! Αν δεν θέλει να έρθει, δεν θα έρθει. Αν θέλει να βγει έξω, θα βγει έξω. Αν θέλει να σηκωθεί να σε καλωσορίσει, θα σηκωθεί. Αν κοιμάται, μην τολμήσεις και τον ξυπνήσεις. Αν του πετάξεις μπάλα, μπορεί να πάει να την πιάσει αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να στην φέρει πίσω. Αν σε δει να κλαις, θα έρθει δίπλα σου και θα προσπαθήσει με τον τρόπο του να σε παρηγορήσει. Όταν σε δει να έρχεσαι σπίτι, θα κουνήσει την ουρίτσα του σαν τρελός.
Συνοψίζοντας, ο σκύλος μου έχει και προσωπικότητα και χαρακτήρα.-
Εξάλλου είναι δίδυμος με ωροσκόπο κριό και σελήνη στον σκορπιό! :pfff::P

Πραγματικά είναι από τις λίγες φορές που διαβάζω να γράφουν και να σκέφτονται τόσο υποτιμητικά για ένα ζωάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
βασικα δεν θα ηθελα να ειχα κανενα απο τα 2 ζωα ως κατοικιδιο..αλλα μεταξυ των 2 προτιμω τη γατα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δυστυχώς οι γάτες είναι κυνηγημένες και παλεύουν καθημερινά με την ζωή τους) :

τι σημαινει κυνηγημενες?

απλα δεν προσεχουν που πανε στο δρομο και ειναι και μικροτερες περισσοτερες

γιαυτο και βλεπω τοσες χαλκομανια στο δρομο

βλεπω το φοβο στο ματι στις γατες,,τους κανεις μπιμπ κορνα και τρομαζουν και ποεταγονται επικινδυνα

ανω τα σκυλια ειναι τελειως κουλ,,κανουν οτι και οι ανθρωποι και σπανια τα χανουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Βλεπεις τοσες χαλκομανια γιατι υπαρχουν κατι π@π@ρες οδηγοι που τις πατανε!!!
Οταν εβγαινα προπονησεις/βολτες με το ποδηλατο εβλεπε πατημενα ζωα καθε ειδους...απο σκυλια γατια...Μεχρι φιδια και σκατζοχοιρους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Καλη μου πουπουλινα ελα μια βολτα απο το σπιτι μου να δεις τον δικο μου αντρα, που δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που περιγραφεις για αυτα τα υπεροχα πλασματακια, και θα αλλαξεις γνωμη!
Επισης να προσθεσω πως οπως ο ανθρωπος μαθαινει απο τους γονεις του ετσι και το σκυλι, ναι μεν εχει την προσωπικοτητα του, δεν παυει ομως να μαθαινει απο μας!
Ελα λοιπον απο δω να γνωρισεις το μικρο μου θησαυρο, που αν απλωσεις το χερι σου να τον χαιδεψεις και δεν θελει σιγουρα μετα θα εχεις ενα υπεροχο χριστουγεννιατικο μανικιουρ!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geraki1

Νεοφερμένος

Ο geraki1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εμ η απάντηση φυσικά είναι 100% σκύλος δεν υπάρχει πιο πιστό ζώο που όταν γυρνάς σπίτι σού σού κάνει τις απίστευτες χαρές όταν δεν είσαι καλά το καταλαβαίνει και το ίδιο και το σκυλί ,καλές και η γατούλες αλλά πολύ ψυχρές εξάλλου οι γάτες δεν δένονται με τους ανθρώπους αλλά με το σπίτι που μένουν.Να ρωτήσω πια είναι τα αγαπημένη σας ράτσα σκύλου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Great Dane...Η μολοσσος ελληνιστι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Γάτα ιτ ιζ! Γιατί; Η σχέση του ανθρώπου με το σκύλο είναι περισσότερο δεσμός και δεν είναι για 'μένα αυτά. Αγαπώ την ανεξαρτησία και την ιδιοτροπία του γάτου μου.

Αισθάνομαι πως είναι σαν εμένα, με τις ώρες του. Το ανεπανάληπτο βλέμμα του κουταβιού που σε κοιτάζει με λατρεία όλη την ώρα και κουνάει την ουρά για χάδια είναι κάπως αγχωτικό, αν και πολύ πολύ γλυκό αδιαμφισβήτητα. Δεν τη σηκώνω τόση αφοσίωση, θέλω και λίγο χρόνο μόνη μου όπως ακριβώς και ο γάτος μου. Είναι το άλλο μου μισό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλές και η γατούλες αλλά πολύ ψυχρές εξάλλου οι γάτες δεν δένονται με τους ανθρώπους αλλά με το σπίτι που μένουν.
μπραβο,,ολη η ουσια σε δυο λογια

ειχα σκυλια χρονια,,τωρα οχι
εχω γατες εξω,,που τις αγαπαω και νοιαζομαι

αλλα δεν αφηνουν να τις νιωσω τοσο κοντα οσο οι σκυλοι

αυτο το συναισθημα στη ματια του σκυλου δεν παιζεται


αγαπημενη ρατσα



Η σχέση του ανθρώπου με το σκύλο είναι περισσότερο δεσμός και δεν είναι για 'μένα αυτά.
ειναι οι γατοφιλοι πιο ψυχροι και απομακροι?
λιγοτερο συναισθηματικοι ισως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Η γάτα ψυχρή;;
Δε μου δείχνουν αυτό όταν έρχονται να κάτσουν πάνω μου ή και να κοιμηθούν μαζί μου, κάνοντάς μου χαρές και γουργουριτά!

ΥΓ: αναφέρομαι γενικά σε αυτούς που έχουν τέτοια άποψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
ειναι οι γατοφιλοι πιο ψυχροι και απομακροι?
λιγοτερο συναισθηματικοι ισως?

Δε θα έλεγα λιγότερο συναισθηματικοί, αλλά πιο δύσκολοι ως προς το να δείξουν εμπιστοσύνη και περισσότερο εσωστρεφείς. Κρίνοντας πάντα από τον εαυτό μου και τον περίγυρό μου, δεν το έχω μελετήσει το ζήτημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geraki1

Νεοφερμένος

Ο geraki1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εμένα η αγαπημένη μου ράτσα σε σκύλο είναι τα αξιαγάπητα maltez το οποία είναι μικρά και πάνε παντού και σε κάτι πιο μεγάλο θα διάλεγα ένα goldenritriver μαύρο απίστευτα σκυλιά για οικογένεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
και τα δυο μ αρεσουν εξισου για διαφορετικους λογους :)

επειδη εχω και σκυλο και γατα μου ειναι δυσκολο να τα ξεχωρισω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ως προς το να δείξουν εμπιστοσύνη και περισσότερο εσωστρεφείς.
πιθανον

παντως γατες σκυλια μια χαρα ζουνε μαζι,,το εχω
η πολεμος μεταξυ τους
μυθος..
οχι παντα βεβαια..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geraki1

Νεοφερμένος

Ο geraki1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
πραγματικά είναι μύθος και εγώ έχω σκύλο και γάτα και συνυπάρχουν απίστευτα στο σπίτι ο ένας φροντίζει τον άλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εμ η απάντηση φυσικά είναι 100% σκύλος δεν υπάρχει πιο πιστό ζώο που όταν γυρνάς σπίτι σού σού κάνει τις απίστευτες χαρές όταν δεν είσαι καλά το καταλαβαίνει και το ίδιο και το σκυλί ,καλές και η γατούλες αλλά πολύ ψυχρές εξάλλου οι γάτες δεν δένονται με τους ανθρώπους αλλά με το σπίτι που μένουν.Να ρωτήσω πια είναι τα αγαπημένη σας ράτσα σκύλου???

άλλος ένας μύθος...
δεν είναι καθόλου ψυχρές οι γάτες...
ο γάτος μου με περιμένει στην πόρτα όταν επιστρέφω και κάνει τούμπες γουργουρίζοντας. Με ακολουθεί σε κάθε δωμάτιο και δεν κάθεται ποτέ σε ένα δωμάτιο μόνος του - θέλει παρέα. Κάθε πρωί, μόλις πάρει πρέφα ότι έχω ξυπνήσει, έρχεται στο κρεβάτι μου και τρίβεται πάνω μου γουργουρίζοντας. Όταν θέλει να παίξει και με βλέπει να πλησιάζω τρέχει για να τον κυνηγήσω ή κρύβεται πίσω από πόρτες και αντικείμενα και με αιφνιδιάζει. Όταν έλλειπα για μεγάλο χρονικό διάστημα από το σπίτι (μερικούς μήνες), κρυβόταν κάτω από το κρεβάτι και λέρωνε εκτός άμμου λόγω στρες. Το ότι δένονται με τον χώρο τους (για αυτές σημαίνει ασφάλεια), δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν δένονται με τους ανθρώπους τους. Άσε μια γάτα μόνη στο σπίτι της και φέρε μέσα ξένα άτομα. Θα τα υποδεχτεί στην πόρτα γουργουρίζοντας; Σε καμία περίπτωση! Ούτε καν θα φάει την τροφή που θα της βάλουν!

Το λάθος ορισμένων εδώ είναι ότι συγκρίνουν τις γάτες που ζουν στον δρόμο (αδέσποτες) με οικόσιτα σκυλιά. Δεν είναι το ίδιο. Οι περισσότερες γάτες του δρόμου είναι σε feral ή semi-feral κατάσταση. Είναι σαν να συγκρίνεις σκύλο με dingo. Είναι αδύνατο να γνωρίζει κανείς την συμπεριφορά μια γάτας όταν ταΐζει μια γάτα του δρόμου και ασχολείται μαζί της 5 λεπτά καθημερινά. Αν δεν έχεις ζήσει με γάτα, δεν γνωρίζεις πόσο συναισθηματική είναι και πόσο δένεται με τους ανθρώπους της. Το ίδιο ισχύει και γι' αυτούς που δεν συμπαθούν ιδιαίτερα τα σκυλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top