Τα νέα 7 θαύματα του κόσμου!

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Χτες ανακοινώθηκαν επίσημα τα νέα 7 θαύματα του κόσμου, τα οποία δεν αποτελούν πλέον την Ακρόπολη.Η επίσημη ανακοίνωση έγινε χτες 07/07/07 στη Lisbon της Πορτογαλίας.

Τα νέα λοιπόν 7 θαύματα είναι τα εξής (με τυχαία σειρά):
1.Machu Picchu, Peru
2.The Great Wall, China
3.Christ Redeemer, Brazil
4.Chichén Itzá, Mexico
5.The Roman Colloseum, Italy
6.The Taj Mahal, India
7.Petra, Jordan

Ενώ τα υπόλοιπα 14 που δεν ψηφιστήκαν είναι:
1.Τhe Acropolis, Greece
2.Hagia Sofia, Turkey
3.The Kremlin, St Basil's
4.Neuschwanstein, Germany
5.The Eiffel Tower, France
6.Stonehenge, United Kingdom
7.The Alhambra, Spain
8.Kiyomizu Temple, Japan
9.The Sydney Opera House, Australia
10.Angkor, Cambodia
11.Timbuktu, Mali
12.The Pyramids of Giza, Egypt
13.The Easter Island Statues, Chile
14.The Statue Of Liberty, United States of America

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν είμαστε μέσα δηλαδή;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Δυστυχώς όχι! :mad: Και εγώ όταν το είδα το πρωί στις ειδήσεις τσαντίστηκα λιγάκι (πολύ) :confused:

(Μας φάγαν τα κυκλώματα :devil: :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
παει κ ο κολοσσος της ροδου:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για να τσαντιστω θα πρεπει να δω ποια ειναι τα αλλα. Μπορει να ειναι καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δυστυχώς όχι! :mad: Και εγώ όταν το είδα το πρωί στις ειδήσεις τσαντίστηκα λιγάκι (πολύ) :confused:

(Μας φάγαν τα κυκλώματα :devil: :P)

Τι να τσαντιστουμε ρε παιδια! Σιγ ατο πραγμα! Λες και μπορει καποιος να ξεχωρισει μεταξυ τοσο σημαντικων μνημειων ποια ειναι τ 7 πιο σημαντικα! Με ποια κριτηρια; ;) Εγινε μια δημοσκοπηση στην ουσια, και κατι εγινε!

παει κ ο κολοσσος της ροδου:/:

Μα ο Κολοσσος της Ροδου, δεν υπαρχει πλεον! Πως θα μπορουσε καν να ειχε ψηφιστει; (Εκτος και αν περιλαμβανονταν και μνημεια που δεν υπαρχουν πλεον)

Για να τσαντιστω θα πρεπει να δω ποια ειναι τα αλλα. Μπορει να ειναι καλυτερα.

Ε δες τα! Στο πρωτο post ειναι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Μα ο Κολοσσος της Ροδου, δεν υπαρχει πλεον! Πως θα μπορουσε καν να ειχε ψηφιστει; (Εκτος και αν περιλαμβανονταν και μνημεια που δεν υπαρχουν πλεον)

Κ τι εγινε που δεν υπαρχει? δεν ηταν θαυμα?

δηλ σε 3000 χρονια θα βαζουμε ως θαυματα μιχανηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Σιγά μη στενοχωρηθώ, λέει για 7 νέα θαυματα!
Εγω θα ψήφιζα κάτι όντως νέο και όχι τον Παρθενώνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Για μένα, το μόνο κτίριο που ίσως δεν άξιζε να είναι στην 7άδα, καθαρά και μόνο από άποψη εξωτερικής ομορφιάς και όχι ιστορίας είναι η Πέτρα στην Ιορδανία, θα μπορούσε χαλαρά να είναι στην θέση της ο Παρθενώνας.. Τελοσπάντων, τι να πεις, ο κύβος ερρίφθη.. άντε να δούμε μπας και θέσουμε υποψηφιότητα για του χρόνου, για τα 7 θαύματα της Φύσης.. μπορούμε να εισηγθούμε να μπει στην λίστα των υποψηφίων ο εθνικός δρυμός της Πάρνηθας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
παει κ ο κολοσσος της ροδου:/:

O κολοσσός της Ρόδου είναι στα 7 θαύματα του κόσμου, μαζί με το φάρο της Αλεξάνδρειας, το ναό του Δία κτλπ. Αυτά δεν αναιρούνται απο τα καινούρια

Για μένα, το μόνο κτίριο που ίσως δεν άξιζε να είναι στην 7άδα, καθαρά και μόνο από άποψη εξωτερικής ομορφιάς και όχι ιστορίας είναι η Πέτρα στην Ιορδανία, θα μπορούσε χαλαρά να είναι στην θέση της ο Παρθενώνας..

Δηλαδή αν βγάζεις την Πέτρα έξω, σου αρέσει ο Χριστός στη Βραζιλία;

Εγώ εκεί νομίζω θα μπορούσε άνετα να μπει ο Παρθενώνας που πραγματικά είναι αρχιτεκτονικό θαύμα και δεν μπορεί κανείς να φτιάξει όμοιο, όσο και αν έχουν προσπαθήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Κ τι εγινε που δεν υπαρχει? δεν ηταν θαυμα?

δηλ σε 3000 χρονια θα βαζουμε ως θαυματα μιχανηματα?

1. Ξερω εγω; Ξερεις εσυ; Ποιος ξερει; Το εχει δει κανεις ή εχει σαφη εικονα για το πως ηταν; Πως να ψηφισουν κατι που δεν εχουν καν δει; Αν ειναι να βαλουν και τους κρεμαστους κηπους της Βαβυλωνας!

2. Προφανως για να μιλουν για τα 7 μοντερνα θαυματα του κοσμου, τους ενδιαφερουν οσα ειναι ακομα υπαρκτα...

3. Σε 3000 χρονια υποθετω θα θεωρουνται θαυματα πραγματα που μεχρι τοτε δεν ηταν δυνατο να γινουν. Οπως ηταν οι πυραμιδες λογω του τεραστιου μεγεθους και δυσκολιας κατασκευης τους τοτε, πιθανως να ειναι και μια γεφυρα που θα ενωνει δυο ηπειρους πχ! ;) Ή καποιο κτιριο ενος χιλιουμετρου σε υψος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Δηλαδή αν βγάζεις την Πέτρα έξω, σου αρέσει ο Χριστός στη Βραζιλία;

Εγώ εκεί νομίζω θα μπορούσε άνετα να μπει ο Παρθενώνας που πραγματικά είναι αρχιτεκτονικό θαύμα και δεν μπορεί κανείς να φτιάξει όμοιο, όσο και αν έχουν προσπαθήσει!
Για να είμαι ειλικρινής, ο Χριστός στην Βραζιλία μ' αρέσει πάρα πολύ. Και μίλησα μόνο για την Πέτρα, γιατί δεν ήθελα να είμαι απόλυτη του τύπου "όλα χάλια είναι, γιατί δεν βγήκε ο Παρθενώνας" αλλά έβγαλα αυτό που μου φαίνεται λιγότερο όμορφο από τα άλλα. Αν και κατά τη γνώμη μου, η Πέτρα δεν είναι λιγότερο όμορφη, είναι άσχημη. Αλλά ας μην αρχίσουμε με τους επαίνους για την αρχιτεκτονική τελειότητα του Παρθενώνα, γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κριμα που δε βγηκε η ακροπολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής, ο Χριστός στην Βραζιλία μ' αρέσει πάρα πολύ. Και μίλησα μόνο για την Πέτρα, γιατί δεν ήθελα να είμαι απόλυτη του τύπου "όλα χάλια είναι, γιατί δεν βγήκε ο Παρθενώνας" αλλά έβγαλα αυτό που μου φαίνεται λιγότερο όμορφο από τα άλλα. Αν και κατά τη γνώμη μου, η Πέτρα δεν είναι λιγότερο όμορφη, είναι άσχημη. Αλλά ας μην αρχίσουμε με τους επαίνους για την αρχιτεκτονική τελειότητα του Παρθενώνα, γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ!

Aντικειμενικά μου αρέσει ο Παρθενώνας, χωρίς να τον βλέπω "κάπως" επειδή είναι στην "πατρίδα" μου.

(Ίσως δεν εννοούσες κάτι τέτοιο, ίσως εννοούσες, απλά διευκρινίζω για να μην παρεξηγούμαι, επειδή όποτε μιλήσω για τον Παρθενώνα κολλάω και 5-6 ταμπέλες του "εθνικιστής" και θέλω να βγω καθαρή αυτήν την φορά)

Όσο για την Πέτρα, προσωπική άποψη :) Εμένα μου αρέσει πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Aντικειμενικά μου αρέσει ο Παρθενώνας, χωρίς να τον βλέπω "κάπως" επειδή είναι στην "πατρίδα" μου.

(Ίσως δεν εννοούσες κάτι τέτοιο, ίσως εννοούσες, απλά διευκρινίζω για να μην παρεξηγούμαι, επειδή όποτε μιλήσω για τον Παρθενώνα κολλάω και 5-6 ταμπέλες του "εθνικιστής" και θέλω να βγω καθαρή αυτήν την φορά)

Όσο για την Πέτρα, προσωπική άποψη :) Εμένα μου αρέσει πολύ

Καλά ναι, εννοείται ότι αυτά είναι προσωπικές απόψεις, εσένα δεν σου αρέσει ο Χριστός (το άγαλμά του τελοσπάντων :P) εμένα δεν μ' αρέσει η Πέτρα :) Και εμένα μου αρέσει ο Παρθενώνας, και η Ελλάδα και όλα, δεν εννοούσα τίποτα :worry: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το ματσου πιτσου παντως μαρεσει πολυ.

https://www.docbert.org/MP/ Αυτή η φωτογραφία του Scott Howard, είναι σύνθεση από 400 φωτογραφίες και έχει μέγεθος 1500 MegaPixels. Μπορείτε να κάνετε zoom μέχρι να δείτε απίστευτες λεπτομέρειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
το ματσου πιτσου παντως μαρεσει πολυ.

https://www.docbert.org/MP/ Αυτή η φωτογραφία του Scott Howard, είναι σύνθεση από 400 φωτογραφίες και έχει μέγεθος 1500 MegaPixels. Μπορείτε να κάνετε zoom μέχρι να δείτε απίστευτες λεπτομέρειες...

δεν στρίβει όμως :P :P

(αυτός με το τζιν, με τα μακριά μαλλιά έχει πάρει πολύ καλλιτεχνική πόζα στην άκρη του βράχου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω την εστριψα-πως γινεται?
και μιλαμε και για τρελο ζουμ, να βλεπω τι κρατανε οι ανθρωποι στα χερια τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Πάντως άκουσα ότι η ψηφοφορία ήταν ψιλοανεπίσιμη.Κάτι σαν ερώτηση σε ένα site που έμπαινες και ψήφιζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Δεν ήταν καθόλου ανεπίσημη! Για να είμαι ειλικρινής, εγώ είχα ψηφίσει, και η διαδικασία δεν ήταν τύπου poll, που επιλέγεις 7 μνημεία και τέλειωσε! Έδινες ένα mail, και με βάση αυτό σου έδιναν "άδεια" να ψηφίσεις! Με ότι αυτό συνεπάγεται βέβαια, double-triple και βάλε mai accounts κλπ. Αλλά όλο αυτό το εγχείρημα δεν είχε την υποστήριξη της UNESCO, οπότε δεν είναι επίσημο και αναγνωρισμένο το αποτέλεσμα, μιας και ήταν κίνηση ιδιωτών. Για περισσότερα, δες εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top