Οικονομικοί τρόποι θέρμανσης

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Θελω τη γνωμη σας!
Λοιπον, ζω σε ενα σπιτι 50 τετραγωνικων και καθε μηνα το χειμωνα πληρωνω 80-100-120 αναλογα (εχω αυτονομη θερμανση).
Επειδη λοιπον φετος τα πραγματα εσφιξαν θελω να παρω ενα φορητο σωμα για θερμανση που να ειναι οικονομικο και αποδοτικο.
Χρηματα πολλα δεν παιζουν οποτε αποκλειεται το aircondition.
Ακουω προτασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Θα ελεγα οτι μαλλον σε κλεβουν...100 ευρω για 50 τετραγωνικα...
Συν στο φορητο σωμα. Και εαν εχεις και φουρνο μπορεις να τον χρησιμοποιεις σαν πηγη θερμανσης οταν μαγιρευεις. Και πολλες στρωσεις ρουχων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
πιθανον...
τι να παρω σομπα,αεροθερμο η converter?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν εχω κανει crash test. Σπιτι μου στο πατρικο μου εχουμε ενα καλοριφερ με γυρω στις 8 φετες που ζεσταινει κοντα στα 40-50 τμ.
Αεροθερμο βολευει μονο σε μικρους κλειστους χωρους( για το μπανιο ειναι τελειο) ,αλλα για μεγαλα δωματια ξεχνα το.
Παλια ειχαμε και σομπα με κηροζινη αλλα δεν ξερω εαν συμφερει απο αποψη κοστους κηροζινης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η σόμπες υγραερίου κάνουν δουλειά.Τουλάχιστον εκεί που έχει πολύ κρύο:P.Τα τζάκια θα ταν μια καλή λύση για όσους έχουν ήδη και ζουν στην επαρχία(για πιο φτηνά ξύλα).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οι υγραεριου ρε παιδια ειναι πολυ επικινδυνες, εγω δεν τις συνιστω.
Τζάκι απ'τι κατάλαβα δεν έχεις, ερ κοντίσιονερ και καλοριφέρ θες να τα αποφύγεις, άρα δεν έχεις πάρα πολλές λύσεις κι εντελώς αποδοτικές. Ολα έχουν τα συν και τα πλην τους. Παίζουν τα εξης-
Μια ξυλόσομπα. Βγαζει πολυ μαυριλα και καταστρέφει το σπίτι αλλά το ζεσταίνει κι αν είναι με μαντέμι μπορεί να ζεστάνει ως 70 τετραγωνικά
Σομπα ηλεκτρική αλλά καίει ρεύμα όπως το air-conditioner και ζεσταίνει ένα κομμάτι μόνο
Το ίδιο 'εχω την εντυπωση ισχύει και για το φορητό σώμα, ζεσταίνει ανά δωμάτιο. Είναι κι ανάλογα τα watt που θα το πάρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
οποτε δεν μου μεννουν και πολλες επιλογες απο το καλοριφερ και τα 100αρικα...
εχετε ακουσει τπτ για θερμπομπους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αυτό το χειμώνα την έκοψα την θέρμανση καθώς δε μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά. Φανέλα + μπλούζα + πουλόβερ = ζέστη με 0 κόστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
λολ ξεχασμένε. \
και εγώ στα ίδια είμαι, αλλά μπορώ να διαθέσω για ένα θερμαντικό... ουισκάκι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα σόμπα με πέλλετς αλλά είναι αρκετά ακριβές :/: Τα πελλετς πάντως είναι πολύ οικονομικά σε σχέση με το πετρέλαιο!
Ο λέβητας ιόντων είναι επίσης οικονομικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Οι υγραεριου ρε παιδια ειναι πολυ επικινδυνες, εγω δεν τις συνιστω.
Μια ξυλόσομπα. Βγαζει πολυ μαυριλα και καταστρέφει το σπίτι αλλά το ζεσταίνει κι αν είναι με μαντέμι μπορεί να ζεστάνει ως 70 τετραγωνικά
Μου φαίνεται πολύ αστείο να θεωρούνται επικίνδυνες οι σόμπες υγραερίου.
Οι ξυλόσομπες χρειάζονται μπουρί και καμινάδα δηλ. εγκατάσταση και όπως τα τζάκια είναι καλύτερα να τραβάνε αέρα από τον πίσω τοιχο. Οι ξυλόσομπες νέας τεχνολογίας δεν έχουν καθόλου μαυρίλα. Αλλά απ'όσο ξέρω όμως οι σόμπες είναι από 1000 € και πάνω οι καλές ή 400 € και πάνω οι παλαιού τύπου οπότε δεν παίζει η ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
παιδια κατι οικονομικο ψαχνω...tops 80-100 ευρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Βασικα νομιζω οτι ενα σωμα καλοριφερ ειναι το καλυτερο.Θα σου ελεγα σομπες αλογονου..αλλα νομιζω οτι καινε πολυ ρευμα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μακρια απο σομπες αλογονου...Ζεσταινουν μονο τοπικα και τρωνε απειρο ρευμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
πιθανον...
τι να παρω σομπα,αεροθερμο η converter?

Αεροθερμο..θα σε σωσει!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
το αεροθερμο νομιζω οτι ζεσταινει τοπικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ζεσταινει πολυ μικρους χωρους...10-15 τετραγωνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cr 7

Δραστήριο μέλος

Ο cr 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Γεια σας όπως ξέρετε και βλέπετε τώρα πια κάνει πολύ κρύο με αποτέλεσμα να ανάβουμε καλοριφέρ στο φουλ.Εγώ προσωπικά στο σπίτι μου έχω καλοριφέρ που ανάβουν με πετρέλαιο και ένα τζάκι αλλά δεν συμφέρει και οικογενειακώς ψάχνουμε καλύτερους και φτηνότερους τρόπους θέρμανσης.Αν έχετε στο νου σας κάποιον ρίχτε τον;)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχω μείνει σε διάφορα σπίτια και έχω δοκιμάσει αρκετούς τρόπους. Ο καυστήρας πετρελαίου είναι από τους ακριβότερους, αλλά έχει το θετικό ότι ζεσταίνει όλο το σπίτι. Το φυσικό αέριο έχει αυτό το προτέρημα με πολύ χαμηλότερη χρέωση, αλλά έχει ένα κόστος εγκατάστασης που δεν ξέρω πόσο καιρό χρειάζεται για να αποσβεσθεί. Βέβαια αν η θέρμανση δεν είναι αυτόνομη, το κόστος μπορεί να είναι υψηλό αλλά να μην παρέχει κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα (πχ να ανάβουν το καλοριφέρ μόνο τις ώρες που λείπεις από το σπίτι).
Τα ηλεκτρικά καλοριφερ, σομπες, air condition ή αερόθερμα ζεσταίνουν καλά, αλλά μόνο ένα δωμάτιο και δεν έχω υπολογίσει το κόστος ρεύματος. Μου φαίνεται όμως φτηνότερο, γιατι ζεσταίνεις τμηματικά τους χώρους του σπιτιού, μόνο όταν πρόκειται να τους χρησιμοποιήσεις. Το τζακι έχει ελάχιστα έξοδα, αλλά έχει την ταλαιπωρία να αγοράσεις τα ξύλα, να βρεις χώρο φύλαξης, να ανάψεις την φωτιά και στο τέλος ζεσταίνεις μόνο τον χώρο γύρω από το τζάκι, ούτε καν όλο το δωμάτιο. Οι ξυλόσομπες ζεσταίνουν πολύ καλά και έχουν ελάχιστα έξοδα, αλλά είναι πολύ βαριές και πρέπει να ανοίξεις τρύπα για την καπνοδόχο, κάτι που δεν μπορεί να γίνει σε όλα τα σπίτια.
Οι σόμπες καυσίμου ζεσταίνουν καλά μεγάλο χώρο, αλλά μυρίζουν και κοστίζουν πολύ. Ισως είναι ο πιό ακριβός τρόπος θέρμανσης, αλλά δεν χρειάζεται καμία εγκατάσταση και παρέχει φορητότητα.
Ο αγαπημένος μου τρόπος είναι το αερόθερμο πάντως. Είναι ελαφρύ, φτηνό, φορητό, ζεσταίνει άμεσα, έχει θερμοστάτη, σβήνει άμεσα και δεν υπάρχει κίνδυνος να κάνει ζημιά αν ξεχαστεί ανοιχτό.
Αν είχα λεφτά βέβαια και έχτιζα σπίτι, θα έβαζα αγωγούς κεντρικής θέρμανσης/ψύξης (σαν αυτούς των ξενοδοχείων). Οικονομικό, δύο σε ένα και σου αφήνει ελεύθερους τους τοίχους από σώματα καλοριφέρ και air condition.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top