• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Υπάρχει σχέση ύψους - ευφυΐας;

isabella

Νεοφερμένος

Η isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
παιδια,οι ψηλοι το ρετιρε το 'χουν ακατοικητο:redface:.... συγγνωμη κιολας,αλλα ειναι αληθεια!:D
εγω θα τον ηθελα περιπου 10-15 ποντους πιο πανω(να φοραω ανετα τα 10ποντα μου!)...
αλλα εννοειται οτι το προβλημα δεν ειναι το υψος,αλλά άλλα πραματα...
εχω μια φιλεναδα που ειναι 1,87...χαμος!!!κατω απο 1,90 δεν τον θελει τον αλλον,αλλα δεν βρισκει και κανενα ομως που να 'ναι και καλος και εχει φρικαρει...! ασε που οι ψηλοι ειναι και υπηρετες των κοντων(στο σουπερμαρκετ,ας πουμε!)...
αλλα εννοειται οτι το προβλημα δεν ειναι το υψος,αλλά άλλα πραματα...(επαναλαμβανω!):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
παιδια,οι ψηλοι το ρετιρε το 'χουν ακατοικητο:redface:.... συγγνωμη κιολας,αλλα ειναι αληθεια!:D

γιατί βρε κοπέλα μου? τι σχέση έχει το ύψος με αυτό?
μου θυμίζει το στερεότυπο με τις ξανθιές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
As a tall guy, I am deeply offended.

But as a sarcastic freak, I don't give a shit.

Γιατί αγγλικά; Ε γιατί όχι ρε φίλε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδια,οι ψηλοι το ρετιρε το 'χουν ακατοικητο:redface:.... συγγνωμη κιολας,αλλα ειναι αληθεια!:D
εγω θα τον ηθελα περιπου 10-15 ποντους πιο πανω(να φοραω ανετα τα 10ποντα μου!)...
αλλα εννοειται οτι το προβλημα δεν ειναι το υψος,αλλά άλλα πραματα...
εχω μια φιλεναδα που ειναι 1,87...χαμος!!!κατω απο 1,90 δεν τον θελει τον αλλον,αλλα δεν βρισκει και κανενα ομως που να 'ναι και καλος και εχει φρικαρει...! ασε που οι ψηλοι ειναι και υπηρετες των κοντων(στο σουπερμαρκετ,ας πουμε!)...
αλλα εννοειται οτι το προβλημα δεν ειναι το υψος,αλλά άλλα πραματα...(επαναλαμβανω!):whistle:
αυτο το συμπερασμα πως βγηκε τωρα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
παιδια,οι ψηλοι το ρετιρε το 'χουν ακατοικητο:redface:.... συγγνωμη κιολας,αλλα ειναι αληθεια!:D
εγω θα τον ηθελα περιπου 10-15 ποντους πιο πανω(να φοραω ανετα τα 10ποντα μου!)...
αλλα εννοειται οτι το προβλημα δεν ειναι το υψος,αλλά άλλα πραματα...
εχω μια φιλεναδα που ειναι 1,87...χαμος!!!κατω απο 1,90 δεν τον θελει τον αλλον,αλλα δεν βρισκει και κανενα ομως που να 'ναι και καλος και εχει φρικαρει...! ασε που οι ψηλοι ειναι και υπηρετες των κοντων(στο σουπερμαρκετ,ας πουμε!)...
αλλα εννοειται οτι το προβλημα δεν ειναι το υψος,αλλά άλλα πραματα...(επαναλαμβανω!):whistle:

Και εγω σαν ψηλος προσεβληθειν...Ειμαι 2,00. Και δεν εχω την εντυπωση οτι το ρετιρε μου ειναι ακατοικητο(εστω και εαν μερικοι το πιστευουν). Αλλα οπως ειπε και καποιος απο πανω...Frankly my dear...I dont give a damn...
Οσο για την φιλεναδα σου...Πες τις να σταματησει να ειναι τοσο ρηχη με το υψος...Δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο...
Και οχι δεν ειμαστε οι υπηρετες των κοντων...Μπορουμε καλλιστα να αρνηθουμε να σας βοηθησουμε...Να δουμε πως θα τα καταφερετε...Εσεις μας εχετε αναγκη..Οχι εμεις...Αυτα....:D:D:D:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
But as a sarcastic freak, I don't give a shit.
:D:clapup::clapup::clapup::clapup::D

αυτο το συμπερασμα πως βγηκε τωρα?:P
κομπλεξ κοντων,εμεις οι ψηλοι απαξιουμε...Ειμαστε γαματοι .- ο θεος εδωσε παντου πολυ και απλοχερα:P

Οσο για την φιλεναδα σου...Πες τις να σταματησει να ειναι τοσο ρηχη με το υψος...Δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο...
συμφωνω αλλα οκ η αληθεια να λεγεται αν το σκεφτεις καλα νομιζω το καλυτερο ειναι ο ψηλος αντικειμενικα μιλαω μην νομιζεις:P
Και οχι δεν ειμαστε οι υπηρετες των κοντων...Μπορουμε καλλιστα να αρνηθουμε να σας βοηθησουμε...Να δουμε πως θα τα καταφερετε...Εσεις μας εχετε αναγκη..Οχι εμεις...Αυτα....:D:D:D:P:P
:clapup::clapup::clapup:

i dig short guys :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
παιδια,οι ψηλοι το ρετιρε το 'χουν ακατοικητο:redface:.... συγγνωμη κιολας,αλλα ειναι αληθεια!:D:

Τότε χαίρομαι που είμαι ψηλός και -κατ εσέ- το χω ακατοίκητο. Απ' το να το νοικιάσω σε άτομα όπως εσύ, γεμάτα στερεότυπα και προκαταλήψεις, καλύτερα να το αφήσω ακατοίκητο και να τρίβομαι στους τοίχους.

Συγγνώμη κι όλας ε, αλλά είναι αλήθεια!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
ελα τωρα που βγηκαν εξω ολα τα κολοκυθοβουλωματα και μιλανε...:P

Αλέξη, δεν έχω τίποτα με τις κοντές. Ίσα ίσα τις λατρεύω. Απλά δε μου αρέσουν οι γαμ..νες οι γενικεύσεις και τα στερεότυπα:

"Γουάου, είναι άντρας, άρα σκέφτεται με το πουλί του" (ενώ το αιδοίο σου έχει καλύτερη εγκεφαλική λειτουργία, είμαι σίγουρος)
"Άσε μωρέ, ξανθιά είναι, άρα είναι ηλίθια" (Είμαι σίγουρος ότι τις έχεις μετρήσει όλες τις ξανθιές με ΜΕΝΣΑ τεστ)
"Αλλοδαπός είναι, άρα είναι κλέφτης" (ενώ οι Έλληνες τρίβουν το λυχνάρι και βγαίνει μια πορδή και τρώνε, δεν κλέβουν ποτέ)
"Αχου, φοράει γυαλάκια ο καθυστερημένος ο φλώρος" (τράβα πες το στον Κλαρκ Κέντ άμα έχεις αρχ..δια)
"Μεταλλάς είναι, άρα είναι Σατανιστής" (Κάπου έχω βάλει αυτή την ξεζουμισμένη κότα και τα μαύρα κεριά ρε π...τη μου)


Δεν γουστάρετε; Μη μας προτιμάτε! Άμε στα κομμάτια ένας ένας... Σου λέει ύστερα πολιτισμός. Πολιτισμός δεν είναι μια ομάδα ανθρώπων τριγύρω μας σύμφωνα με τα γούστα μας, αλλά το να ζούμε ανάμεσα σε μια πλειάδα διαφορετικών ανθρώπων και να μάθουμε να τους δεχόμαστε γι αυτό που είναι. Ούτε γι αυτό που θα μπορούσαν να είναι, ούτε γι αυτό που πιστεύουμε χωρίς στοιχεία οτι είναι.

Κι άμα δε σας αρέσει, τα κόκκαλα και στα κλήματα που έλεγε κι ο προππάπος μου που ήταν καρπερός και έσπειρε 12 παιδιά (αυτό δεν ήταν πουλί, ανελκυστήρας Kleeman ήταν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Πέρα από αυτά, πώς γίνεται να συνδέεται το ύψος με μυαλό, δε το καταλαβαίνω.

Και ομως υπαρχει στατιστικα σημαντικη συσχετιση υψους-εφυιας. Κατα μεσο ορο οι ψηλοι ειναι πιο εξυπνοι. Δεν κανω πλακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Και ομως υπαρχει στατιστικα σημαντικη συσχετιση υψους-εφυιας. Κατα μεσο ορο οι ψηλοι ειναι πιο εξυπνοι. Δεν κανω πλακα.
Πηγή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.

ειναι γενικα γνωστο και καλα καταγεγραμενο, αλλα there you go:

Wilson DM, Hammer LD, Duncan PM et al. (1986). "Growth and intellectual development"

Tanner JM. Relation of body size, intelligence test scores and social circumstances. In: Mussen PH, Largen J, Covington M (eds). Trends and Issues in Developmental Psychology.

και πολλα πολλα ακομα, google it
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
μου θυμίζει λίγο την θεωρία σύμφωνα με την οποία αυτοί που χουν μεγάλο κούτελο είναι πιο έξυπνοι..
και για αυτό υπήρχαν βιβλιογραφίες και αποδείχτηκε μούφα..

αυτό για το ύψος εγώ πρώτη φορά το ακούω... η πρώτη βιβλιογραφία είναι πολύ παλιά,στις πιο συγχρονες δεν γνωρίζω τι λέει.. αυριο ίσως το ψάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Developmental Psychology.

Ναι, εντάξει. :P

On a serious note --wait what!?-- και χωρίς να έχω ιδεα για τις πηγές σου (I mean +1 for having them αλλά δεν έχω ασχοληθεί, πώς το λένε, ούτε με το θέμα κι άρα ούτε με τις συγκεκριμένες) απλά βάζω έναν προβληματισμό. Μιλάμε για μελέτη(?) του 1986 και με δεδομένο ότι στη νευροβιολογία παίζει τρελή ανάπτυξη κι άρα αναθεωρήσεις/συμπληρώσεις όσων έχουν ερευνηθεί, μπορείς να βασιστείς σε μεθόδους μιας περασμένης εποχής;

Γενικά κι όλη αυτή η βαβούρα με τα IQ tests and whatnot σε μένα προσωπικά φαίνεται ηλίθια. Βρίσκεσαι σε μεταβατικό στάδιο στις νευροεπιστήμες, ωραία; Σε μια φάση χοντρού ψαξίματος όπου πολλά είναι λίγο πολύ ρευστά. Ε, με περνάς για βλάκα λοιπόν όταν έρχεσαι να "μετρήσεις", gee, την ευφυία μου όταν καλά καλά δεν ξέρεις να την ορίσεις. Ναι, ναι, ναι, έχω δει για τα είδη εξυπνάδας κι όλα αυτά τα γαμάτα και δε διαφωνώ ούτε συμφωνώ εδώ, τώρα. Απλά, απ' την κατάσταση της κατανόησής μας για τον εγκέφαλο σήμερα μέχρι και τη διαδικασία που ακολουθείς για να "μετρήσεις" τα 10 κιλά εξυπνάδας μου, όλα μου φαίνονται προβληματικά.

Θα με βάλεις να περάσω από διαφορετικά puzzles κάθε φορά, θα πάρεις τα αποτελέσματά μου, θα τα συγκρίνεις με μια βάση δεδομένων που, άλλη μία, αγνοεί πολλές μεταβλητές --μεταβλητές που ίσως και να μη μπορούσε να καθορίσει-- και θα 'ρθεις μετά να ορίσεις, αυθαίρετα, ότι αυτό είναι έξυπνο, αυτό είναι μέτριο, αυτό είναι χαζό, αυτό αυτό αυτό.

Και δε χρειάζεται να 'σαι βιολόγος για να καταλάβεις ότι όλα τα ωραία που ακούς σ' αυτές τις έρευνες(?) κάπου μπάζουν. Ωραία, ίσως χρειάζεται να 'σαι λίγο βιολόγος αλλά ναι, you get the point: επιλέγεις δύο χαρακτηριστικά σε έναν οργανισμό, το μέγεθος και τη ευφυΐα, με τη δεύτερη να μην την πολυκαταλαβαίνεις και τόσο, και βγάζεις μια αυθαίρετη συνάρτηση μεταξύ τους αγνοώντας χίλια δυο άλλα που επηρεάζουν σίγουρα μπορείς να υποθέσεις. Με λίγα λόγια δεν έχεις μόνο ένα blueprint (γονότυπος) κι απλά βλέπεις τι σου έχει δώσει στα 20, τα 30, τα 40 διαφορετικών ατόμων απλά για να βγάλεις ένα μέσο όρο και να κάνεις τη δουλειά. Ξεχνάς το περιβάλλον στο οποίο αυτό το blueprint αποκωδικοποιείται --κι εδώ δε μιλάς μόνο για περιβάλλον σε επίπεδο οργανισμού αλλά και για το βιοχημικό περιβάλλον μέσα στο κύτταρο (επιγενετική)-- αγνοείς μετά την ίδια την ανάπτυξη του ατόμου μέχρι να φτάσει στα 20, 30, 40 και γενικά τέλος πάντων μπλοκάρεις τα πάντα επειδή σε βολεύει --η επειδή δε μπορείς να τα προσεγγίσεις λόγω δικής σου ελλιπούς κατάρτισης-- και βγάζεις σχέση μεταξύ 2, 4, 10 χαρακτηριστικών.

Και κάτι έκανες ρε φίλε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Μιλάμε για μία περίοδο που οι ανακαλύψεις σε αυτούς τους κλάδους είναι ραγδαίες και παραθέτεις πηγή που είναι πριν 25 χρόνια? That's enough for me!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ειναι γενικα γνωστο και καλα καταγεγραμενο, αλλα there you go:

Wilson DM, Hammer LD, Duncan PM et al. (1986). "Growth and intellectual development"

Tanner JM. Relation of body size, intelligence test scores and social circumstances. In: Mussen PH, Largen J, Covington M (eds). Trends and Issues in Developmental Psychology.

και πολλα πολλα ακομα, google it

:worry:

no significant association between change in relative height and change in IQ scores could be detected in the longitudinal group
Μιλάμε για μία περίοδο που οι ανακαλύψεις σε αυτούς τους κλάδους είναι ραγδαίες και παραθέτεις πηγή που είναι πριν 25 χρόνια? That's enough for me!:redface:

μα και η πηγή που έβαλε δεν τον καλύπτει :lol:

Ναι, εντάξει. :P

On a serious note --wait what!?-- και χωρίς να έχω ιδεα για τις πηγές σου (I mean +1 for having them αλλά δεν έχω ασχοληθεί, πώς το λένε, ούτε με το θέμα κι άρα ούτε με τις συγκεκριμένες) απλά βάζω έναν προβληματισμό. Μιλάμε για μελέτη(?) του 1986 και με δεδομένο ότι στη νευροβιολογία παίζει τρελή ανάπτυξη κι άρα αναθεωρήσεις/συμπληρώσεις όσων έχουν ερευνηθεί, μπορείς να βασιστείς σε μεθόδους μιας περασμένης εποχής;

Γενικά κι όλη αυτή η βαβούρα με τα IQ tests and whatnot σε μένα προσωπικά φαίνεται ηλίθια. Βρίσκεσαι σε μεταβατικό στάδιο στις νευροεπιστήμες, ωραία; Σε μια φάση χοντρού ψαξίματος όπου πολλά είναι λίγο πολύ ρευστά. Ε, με περνάς για βλάκα λοιπόν όταν έρχεσαι να "μετρήσεις", gee, την ευφυία μου όταν καλά καλά δεν ξέρεις να την ορίσεις. Ναι, ναι, ναι, έχω δει για τα είδη εξυπνάδας κι όλα αυτά τα γαμάτα και δε διαφωνώ ούτε συμφωνώ εδώ, τώρα. Απλά, απ' την κατάσταση της κατανόησής μας για τον εγκέφαλο σήμερα μέχρι και τη διαδικασία που ακολουθείς για να "μετρήσεις" τα 10 κιλά εξυπνάδας μου, όλα μου φαίνονται προβληματικά.

Θα με βάλεις να περάσω από διαφορετικά puzzles κάθε φορά, θα πάρεις τα αποτελέσματά μου, θα τα συγκρίνεις με μια βάση δεδομένων που, άλλη μία, αγνοεί πολλές μεταβλητές --μεταβλητές που ίσως και να μη μπορούσε να καθορίσει-- και θα 'ρθεις μετά να ορίσεις, αυθαίρετα, ότι αυτό είναι έξυπνο, αυτό είναι μέτριο, αυτό είναι χαζό, αυτό αυτό αυτό.

Και δε χρειάζεται να 'σαι βιολόγος για να καταλάβεις ότι όλα τα ωραία που ακούς σ' αυτές τις έρευνες(?) κάπου μπάζουν. Ωραία, ίσως χρειάζεται να 'σαι λίγο βιολόγος αλλά ναι, you get the point: επιλέγεις δύο χαρακτηριστικά σε έναν οργανισμό, το μέγεθος και τη ευφυΐα, με τη δεύτερη να μην την πολυκαταλαβαίνεις και τόσο, και βγάζεις μια αυθαίρετη συνάρτηση μεταξύ τους αγνοώντας χίλια δυο άλλα που επηρεάζουν σίγουρα μπορείς να υποθέσεις. Με λίγα λόγια δεν έχεις μόνο ένα blueprint (γονότυπος) κι απλά βλέπεις τι σου έχει δώσει στα 20, τα 30, τα 40 διαφορετικών ατόμων απλά για να βγάλεις ένα μέσο όρο και να κάνεις τη δουλειά. Ξεχνάς το περιβάλλον στο οποίο αυτό το blueprint αποκωδικοποιείται --κι εδώ δε μιλάς μόνο για περιβάλλον σε επίπεδο οργανισμού αλλά και για το βιοχημικό περιβάλλον μέσα στο κύτταρο (επιγενετική)-- αγνοείς μετά την ίδια την ανάπτυξη του ατόμου μέχρι να φτάσει στα 20, 30, 40 και γενικά τέλος πάντων μπλοκάρεις τα πάντα επειδή σε βολεύει --η επειδή δε μπορείς να τα προσεγγίσεις λόγω δικής σου ελλιπούς κατάρτισης-- και βγάζεις σχέση μεταξύ 2, 4, 10 χαρακτηριστικών.

Και κάτι έκανες ρε φίλε.


Αν διαβάσεις την περίληψη του άρθρου που παρέθεσε, δεν έχει να κάνει με το ύψος, αλλά με την ανάπτυξη. Αφορά δηλαδή μικρά παιδιά στην ανάπτυξη. Λογικό δεν είναι κάποια από αυτά να αναπτύσσονται σωματικά και νοητικά με διαφορετικούς ρυθμούς; Η συγκεκριμένη έρευνα μπορεί να μπάζει, μπορεί και όχι, αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι άσχετη με το παρόν θέμα :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως το υψος επηρεαζει τη συμπεριφορα..

κοινως οτι χανει σε υψος ενας ανθρωπος το κερδιζει καπου αλλου.. για να επιβιωσει απλα αναμεσα στους αλλους ανθρωπους.

δυναμικοτητα χαρακτηρα,νευρικοτητα,πονηρια πχ,,,
γιαυτο και πολλοι μεγαλοι ηγετες απο το μεγα αλεξανδρο μεχρι το ναπολεοντα ηταν κοντοι,,

ο μεγαθος μετραει;) στο ζωικο και φυτικο βασιλειο,,-εβλεπα και ενα ντοκιμαντερ προχθες.
εχετε δει τη διαφορα συμπεριφορας ενος κοντου σκυλου


με ενος μεγαλοσωμου.?


ε,,στους ανθρωπους οι διαφορες και παραλλαγες ειναι ακομα περισσοτερες και πολυπλοκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Την διαφορα αναλογα στην αιτιοτητα και τον συσχετισμο την ξερουμε?

Guess not.

Δεν λεει κανενας οτι εισαι πιο εξυπνος ΕΠΕΙΔΗ εισαι πιο ψηλος. Αλλα οτι υπαρχει συσχετισμος. Και δεν ειναι δα και τοσο παραλογο, τοσο το υψος οσο και η εφυια εχουν ισχυρουν επιγενετικους παραγοντες. Μια διατροφη πλουσια σε υδατανθρακες και θερμιδες βοηθαει τοσο την αναπτυξη τους σωματος οσο και του εγγεφαλου. Συνεπως οι ανθρωποι που εχουν την τυχη να γεννηθουν σε συνθηκες εξαιρετικης διατροφης εχουν ενα επιγενετικο πλεονεκτημα σε σχεση με αυτους που υποσιτιζονται.

Δεν εχει καποια ηθικη βαρυτητα αυτο, μονο περιγραφικη ισχυ. Επισις δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ για το αν εισαι κοντος εισαι βλακας. Προφανως εσας σας ενοχλησε αυτο, αλλα δεν ισχυει αυτο.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20066931

ειναι μελετη του 2009 (αν και δεν καταλαβαινω γιατι το 1986 δεν μας κανει αλλα τεσπα)

πορισματα:

The correlation between height and IQ and the female advantage in intelligence persist even after we control for health as a measure of genetic quality, as well as physical attractiveness, age, race, education, and earnings. Height is also strongly associated with intelligence within each sex.

Μιλάμε για μία περίοδο που οι ανακαλύψεις σε αυτούς τους κλάδους είναι ραγδαίες και παραθέτεις πηγή που είναι πριν 25 χρόνια? That's enough for me!

Το γεγονος οτι δεν μπορεις να καταλαβεις γιατι μια μελετη συσχετισμου απλων μετρησεων ισχυει απο τοτε μεχρι τωρα ειναι ενδεικτικο εχμμμ, οκ θα ειμαι ευγενικος, του οτι δεν εχεις και πολυ μεγαλη τριβη με την επιστημονικη μεθοδο. Αλλα εν πασι περιπτωση, σου παρεθεσα πιο πανω μελετη του 2009.

και αλλη μια του 2005

Genetic contributions to the association between height and intelligence: Evidence from Dutch twin data from childhood to middle age.


πορισματα: A positive association of height and IQ was found in early childhood and adolescence. In adulthood, a correlation was found between height and FSIQ in young adulthood and between height and VIQ in middle age. All correlations could be ascribed to genetic factors influencing both height and IQ.

Αν διαβάσεις την περίληψη του άρθρου που παρέθεσε, δεν έχει να κάνει με το ύψος, αλλά με την ανάπτυξη. Αφορά δηλαδή μικρά παιδιά στην ανάπτυξη. Λογικό δεν είναι κάποια από αυτά να αναπτύσσονται σωματικά και νοητικά με διαφορετικούς ρυθμούς; Η συγκεκριμένη έρευνα μπορεί να μπάζει, μπορεί και όχι, αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι άσχετη με το παρόν θέμα

Γιατι λες ψεματα?

Ξαναδιαβασε ολοκληρο το κειμενο σε παρακαλω.

Data from the National Health Examination Survey (cycles II and III) provided a representative sample of 13,887 US youths (6 to 17 years of age) with which to examine the relationship between height (normalized for age and sex) and measures of intellectual development (Wechsler Intelligence Scale for Children) and academic achievement (Wide Range Achievement Test). Additionally, 2,177 subjects were studied first in cycle II and 2 to 5 years later in cycle III, forming a well-selected longitudinal study group in which to examine any association between linear growth and change in IQ scores. Wechsler Intelligence Scale for Children and Wide Range Achievement Test scores were significantly correlated with height in both cycle II and cycle III. However, no significant association between change in relative height and change in IQ scores could be detected in the longitudinal group. These data suggest that therapies designed to increase height are unlikely to alter measures of intellectual development or academic achievement.

Εσυ παραθετεις την επομενη προταση που λεει: However, no significant association between change in relative height and change in IQ scores could be detected in the longitudinal group.

Το οποιο ειναι συμφωνο με αυτο που λεω πιο πανω περι συσχετισμου και οχι αιτιοτητας. Αυτο λενε και οι ιδιοι οι μελετητες.

Αυτο που λεει και σε παρακαλω ξαναδιαβασε το για να το καταλαβεις ειναι οτι ενω βρεθηκε συσχετισμος αναμεσα στο υψος και το IQ δεν βρεθηκε συσχετισμος αναμεσα στον ρυθμο μεταβολης του υψους καθε ενος ατομου ξεχωριστα στη παροδο του χρονου.

change of relative height = η αλαγη του υψους ΑΝΑ ΑΤΟΜΟ

longditudal study = η μελετη που γινεται στα ιδια ατομα σε βαθος χρονου.

Δηλαδη αυτο που λεει ειναι οτι δεν υπαρχει συσχετισμος αναμεσα στην ΑΛΑΓΗ του υψους και της ΑΛΑΓΗ του IQ ητοι το να ψηλωσεις δεν σε κανει πιο εξυπνο (no shit, αφου δεν υπαρχει αιτιοτητα).

Καταλαβες η πρεπει σε εναν ανθρωπο που ισχυριζεται οτι ειναι μεταπτυχιακος να το κανω ακομα πιο νιανια?

εχετε δει τη διαφορα συμπεριφορας ενος κοντου σκυλου

αυτο οφειλεται σε συμπεριφορικες εξαρτησεις που προκαλουν οι ιδιοκτητες των σκυλιων.

τα σκυλια δεν εχουν αισθηση του μεγεθους τους, αυτος ειναι ο λογος που δεν υπαρχουν αδεσποτα πεκινιουα, δεν επιβιωνουν γιατι τα μεγαλυτερα ειτε θα τα σκοτωσουν ειτε θα τα αποτρεπουν απο το να τρωνε.

σκεψου το εξις: εχεις ενα μικρο αξιαγαπητο τζακ ρασελ, ειναι ξερω γω 3-4 κιλα το πολυ. Αυτο το τζακ ρασελ λοιπον οταν δει το αφεντικο του θα του ζητησει χαδια, πως θα τα ζητησει, θα παει στα ποδια του και θα χοροπηδαει γαυγιζοντας χαρωπα. Το αφεντικο τι κανει? Το παιρνει στη αγκαλια του το αξιαγαπητο μικρο γλυκουλι σκυλακι και του λεει "τι ειναι αγορι μου, τι ειναι, μπραβο κουκλε μου, εισαι καλος σκυλος". Η κατι τετοιο.

η παραδειγμα εχει βγαλει το παραπανω τζακ ρασελ βολτα, και συναντανε ενα αλλο σκυλο. Αν τυχει και γαυγισει το τζακ ρασελ και ανταπωδοσει το γαυγισμα ο αλλος σκυλος το αφεντικο θα παρει το σκυλο στην αγκαλια του (λιγο λογο φοβου λιγο λογο αγαπης) και θα του πει τρυφερα τρυφερα "ησυχασε κουκλε μου φη φοβασαι, δεν ειναι κακο το αλλο σκυλακι".

Και στις δυο περιπτωσεις αυτο που εμαθε το σκυλι ειναι "οταν γαυγιζω με παιρνουν αγκαλια και με χαιδευουν - αρα ειναι καλο να γαυγιζω"

Σκεψου το ιδιο σεναριο ομως οχι με ενα τζακ ρασελ που χωροπηδαει μανιωδος γαυγιζοντας πανω στο λουρι του και εσυ το παιρνεις αγκαλια αλλα με ενα ροτβαιλερ 60 κιλων.

Αν ενα ροτβαιλερ ερθει στα ποδια σου χωροπηδοντας και γαυγιζοντας ειτε θα χεστεις επανω σου ειτε θα σε ενοχλησει και θα τον απομακρυνεις γιατ 60 κιλα ανετα σε ριχουν κατω. Επισις αν το ροτβαιλερ σου αρχισει και γαυγιζει επιθετικα σε ενα αλλο σκυλο στο δρομο θα το μαλωσεις γιατι η δυναμη που κουβαλαει ενα τετοιο σκυλι ειναι πολυ σημαντικη και δεν μπορεις να το αφηνεις να επιτηθεται και να φοβιζει αλλα σκυλια.

Οποτε ο σκυλος σου εμαθε οτι το να γαυγιζει και να χωροπηδαει μανιοδος ΔΕΝ ειναι καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
με την ίδια λογική οι ασιάτες είναι ο λιγότερο έξυπνος λαός στον πλανήτη. Ρίξτε μια ματιά στο IQ τους όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
παντως το υψος επηρεαζει τη συμπεριφορα..

κοινως οτι χανει σε υψος ενας ανθρωπος το κερδιζει καπου αλλου.. για να επιβιωσει απλα αναμεσα στους αλλους ανθρωπους.

δυναμικοτητα χαρακτηρα,νευρικοτητα,πονηρια πχ,,,
γιαυτο και πολλοι μεγαλοι ηγετες απο το μεγα αλεξανδρο μεχρι το ναπολεοντα ηταν κοντοι.

For the record, ο Ναπολεων ειχε υψος 1,70. Απολυτα φυσιολογικο για την εποχη του...Οποτε ολα αυτα περι του υψους του ειναι μυθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καιο μεγας αλεξανδρος που ειδα τωρα λενε οτι κανα 170 ηταν

δηλαδη ψηλοι δεν ηταν,,αλλα μεσοι,,
και ο χιτλερ 173
ο τσωτσιλ το ιδιο..

βρε μπας?:worry:

παντως ψηλοι δεν ηταν..αλλα ακριβως στο μεσο ορο..ισως για να γινονται σεβαστοι απο ολους,,:worry:
πολυ ενδιαφερον..


παντως η νευρικοτητα των μικρων ζωων δεν ειναι μονο θεμα συμπεριφορας,,τα πουλακια εχουν πχ περισσοτερους παλμους και αντανακλαστικα απο εναν ελεφαντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top