Πότε θα απαρνηθούμε τον δικομματισμό;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και με όσους συναναστρέφομαι για πολιτικές συζητήσεις έχουν απαρνηθεί τον δικομματισμό σε σημείο φανατισμού, ωστόσο στην πράξη τα πράγματα είναι ιδιαίτερα απαισιόδοξα. Βλέπω γύρω μου ανθρώπους να συνεχίζουν να υποστηρίζουν ΠΑΣΟΚ (ή ΝΔ), νέοι άνθρωποι-φοιτητές ανταποκρίνονται στα καλέσματα της ΠΑΣΠ ενώ άλλοι ρίχνουν την ευθύνη σε επιμέρους στοιχεία του ΠΑΣΟΚ. Λένε ότι φταίει ο Πάγκαλος ή Παπανδρέου, ο καθένας ανάλογα με τις πεποιθήσεις και τις απόψεις του. Ακόμη και διακεκριμένοι δημοσιογράφοι (έστω αυτοί οι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού) αναλύουν και γνωρίζουν καλά "κομματική", μπορεί πράγματι να φταίει περισσότερο ή λιγότερο ο Παπανδρέου αλλά νομίζω ότι έχουμε χάσει το δάσος. Την πολιτική.

Μπορεί πράγματι ο Παπανδρέου να είναι ήρωας πολιτικός, μπορεί και όλοι οι βουλευτές της βουλής να κάνουν ότι καλύτερο θαρρούν. Όμως γιατί δεν βλέπουμε ότι κάνουμε κύκλους; Τι ουσιαστικό άλλαξε από το 2000; από το 90 και το 80; Συνεχίζουμε με τον ίδιο μίζερο τρόπο να βρίσκουμε εργασία απλά άλλες φορές αποτυχαίνει το 1/2 και άλλες το 1/4. Όταν μιλάμε για ουσιαστικό, εννοούμε ουσιαστικό. Η Τουρκιά σχεδιάζει βιομηχανική ζώνη για υψηλής τεχνολογίας επενδύσεις λίγο έξω από την Κωνσταντινούπολη, κάπου 1800 στρέμματα. Εμείς τι κάναμε; Φέραμε τα Lidl και τα media market; Μόνα τους ήρθαν ... φτιάξαμε το Μετρό; Οκ και πόσους απασχολεί; το 0,10% των Ελλήνων;

... Και πραγματικά κάνουμε κύκλους. Το 1964 είχαμε υπογράψει δανειακή σύμβαση. Δηλαδή ο Γεώργιος Παπανδρέου και ο Μητσοτάκης. Ρυθμίζαμε τα χρέη μας. Όπως καλή ώρα τώρα. Και τότε είχαν πέσει μαγειρέματα. Τα προπολεμικά χρέη τα αναγνωρίσαμε από την αρχή, ασχέτως τι είχαμε πληρώσει. Πληρώσαμε και αποζημιώσεις για ψυχική οδύνη. Και τώρα υπάρχουν φωνές που βροντοφωνάζουν για μαγειρέματα. Και τώρα στο παρασκήνιο είναι το ΠΑΣΟΚ και το ΝΔ. Μάλιστα η σύμβαση του 64 έληγε ... το 2009. Αν και το 1964 προσωπικά δεν ζούσα, άλλα έστω καθυστερημένα έμαθα. Ωστόσο ως γιατί τι μετά από αυτό το γεγονός συνεχίσαμε να εμπιστευόμασταν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ; Είχαν ωραία ιδεολογία; Μπούρδες, προσωπικά δεν έχω δει πότε μου το καταστατικό του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, πόσο μάλλον να το έχω διαβάσει. Είμαι σχεδόν σίγουρος ούτε εσείς και μάλλον ούτε η πλειοψηφία των βουλευτών :P.

Μας τάξανε λαγούς και πετραχήλια; Όσες φορές είδα λαγό ήταν εκτός Ελλάδας (:P). Έστω ότι μας τάξανε, τους ψηφίσαμε προκαταβολικά. Γιατί τους ξανά ψηφίσαμε; Αναρωτιέμαι αν πότε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ έπεσε πότε κάτω από το 60%. Δεν έχουμε άλλα αξιόλογα κόμματα; Η αλήθεια είναι ότι δεν αμφιβάλλω ιδιαίτερα για αυτό, αλλά γιατί δεν δοκιμάσαμε; Στην τύχη έστω. Συνέχεια η ίδια κατάταξη: 1) ΠΑΣΟΚ/ΝΔ 2) ΝΔ/ΠΑΣΟΚ 3) ΚΚΕ. Έστω να σκεφτόμασταν σαν καταναλωτές πολιτικής. Σαν καταναλωτής που αγοράζει ένα ακριβό προϊόν, πχ αυτοκίνητο. Και η δημοκρατία-ελευθερία αν ήταν αγαθό, σίγουρα θα κόστιζε πολύ. Δεν βγήκε καλό το πρώτο αυτοκίνητο; Ε την επόμενη φορά αγοράζω άλλη μάρκα όχι άλλο μοντέλο ή σειρά.

Δεν λέω ότι κατέχω καμία αλήθεια ή βαθιά γνώση γύρω από πολιτική. Προσωπικά δεν ξέρω τι θα ψήφιζα αν αύριο είχαμε εκλογές, ίσως να μην πήγαινα. Ίσως επειδή πιστεύω ότι η νέα ισορροπία δεν θα έρθει απλά με εκλογές. Λέω γιατί ΠΑΣΟΚ και ΝΔ; Γιατί δικομματισμός;

Τι πρέπει άλλο να ζήσουμε, να δούμε και να διαβάσουμε να πούμε όχι στον δικομματισμό;
Και πράγματι, προσωπικά φοβάμαι ότι αν αύριο (ή έστω σύντομα) γίνονταν εκλογές ότι υπάρχει, έστω και ένα μικρό, ενδεχόμενο να σχημάτιζε, έστω και οριακά, κυβέρνηση η ΝΔ και μάλιστα αυτοδύναμη. (Οκ, αν έβγαινε ξανά το ΠΑΣΟΚ και μάλιστα αυτοδύναμο θα σταμάταγα να είμαι μέλος τούτης της κοινωνίας :worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Ο δικομματισμός πολώνει. Ο δικομματισμός εγείρει τα πάθη του έλληνα. Ο δικομματισμός είναι σέξυ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λες;
Αλλά πόσοι αισθανόμαστε Sexy και ωραίοι στις μέρες μας; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Λες;
Αλλά πόσοι αισθανόμαστε Sexy και ωραίοι στις μέρες μας; :)

Όσο υπάρχουν αυτοί να μας διασκεδάζουν...



...θα παραμένουμε όμορφοι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
θα είμαι λίγο αλαζόνας και είρων αλλά επειδή ο δικομματισμός μου χτυπάει στο δόξα πατρί άσχημα με έχουν καταντήσει να πιστεύω ότι ποτέ δε θα τον απαρνηθούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είναι ηττοπάθεια να θέλουμε τόσο πολύ κάτι και τελικά να συμβιβαζόμαστε σε αυτό;
Στην τελική είναι πολύ εύκολο να ξεφύγουμε, αρκεί να ψηφίσουμε κάτι από αυτά τα 2.
Μ' αρέσει που θέλουμε και επανάσταση, την ώρα που δεν μπορούμε να ψηφίσουμε "σωστά"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da.blue

Νεοφερμένος

Η da.blue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
έχει περάσει στο DNA του Έλληνα πιστεύω... είναι δυσκολο όσο υπάρχει η γενια που ανατράφηκε μέσω της δεξιας να σταματήσει ο δικομματισμός
ουσιαστικά δυο δεξια (όσο κι αν το παίζουν διαφορετικά) κόμματα αυτή τη στιγμή αποτελούν τις μόνες επιλογές του Έλληνα...
πιο πολύ με απασχολεί το ως πότε θα υπάρχουν οι ίδιοι και οι ίδιοι υποψήφιοι παρά ο δικομματισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
απο οτι βλεπω ειναι σχεδον απιθανο να απαρνηθουμε τον δικομματισμο σαν Ελληνες :( εδω γινονται ολα αυτα που βλεπουμε καθημερινα και συνεχιζουν να υπαρχουν καθημερινα ανθρωποι που υποστηριζουν και φανατικα τα 2 μεγαλα κομματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Το προβλημα αγαπητε μου δεν ειναι τα κομματα αλλα τα προσωπα που τα απαρτιζουν.Και θα εξηγησω αμεσως τι θελω να πω...Μηπως ηρθε η ωρα για καμια συνταγματικη αναθεωρηση? Εδω και χρονια στα ψηφοδελτια κυριως των δυο μεγαλων κομματων βλεπουμε συνεχως τα ιδια προσωπα.Παγκαλος, Βενιζελος,Καραμανλης, Παπανδρεου, Σαμαρας και δεν ξερω κι εγω ποιος αλλος.Δλδ πραγματικα καποιους απο αυτους τους ακουω απο τοτε που γεννηθηκα. Μα καλα και οι ιδιοι δε βαρεθηκαν ? Θα επρεπε λοιπον ,βασει συνταγματος, δικαιωμα στο εκλεγεσθαι να εχουν οι "ενδιαφερομενοι" μεχρι δυο τετραετιες , αντε τρεις ,αν δεν τους φτανει ο χρονος να ολοκληρωσουν το (καταστροφικο) εργο τους. Απο κει και μετα σπιτι τους...(και χωρις βουλευτικη συνταξη παρακαλω). Θα μου πεις τωρα αν καποιος ειναι αξιος (λεμε τωρα) γιατι να μην εχει ξανα δικαιωμα να εκλεχθει? Έ ενταξει αν ειναι τοσο αξιος ας βοηθησει απο αλλη θεση...δεν ειναι αναγκη να ειναι βουλευτης...υπαρχουν πολλοι τροποι να ασχοληθεις με τα κοινα!Να ανακυκλωνονται οι θεσουλες και απο αλλους.Το κομματοσκυλο θα συνεχιζει να ψηφιζει ΠΑΣΟΚ η ΝΔ (και θα εχει τη συνειδηση του ησυχη) αλλα στην ουσια δε θα ειναι το ιδιο κομμα καθε φορα. Ετσι θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι!!!
Και συνεχιζω...
Γιατι οι βουλευται να πληρωνονται?Νομιζω εχει καταργηθει το ασυμβιβαστο.Ο βουλευτης δεν ειναι επαγγελμα ειναι λειτουργημα (ντεμεκ).Και μην μου πειτε οτι δεν εχουν χρονο και παρατανε τις δουλειες τους για να αφοσιωθουν στο εργο τους γιατι μονιμως η βουλη ειναι ΑΔΕΙΑ η στην καλυτερη περιπτωση μπορει να δεις κανα δυο τρεις βαρεμενους εκει μεσα που κοιμουνται ορθιοι. Το κινητρο ανεκαθεν για να γινει καποιος βουλευτης ηταν το χρημα, η δοξα και τα τυχερα (δωρεαν ταξιδια, κινητα,αυτοκινητα, συνοδεια κτλ). Αντε πες μου τωρα εσυ αν το συστημα ηταν ετσι ωστε οι βουλευται να μην πληρωνονται και να μην ειχαν ολες αυτες τις ιδιαιτερες μεταχειρισεις θα ενδιαφεροταν κανενας να γινει βουλευτης? Οχι 300 ουτε 10 δε θα ηταν εκει μεσα. Ζητω ο εθελοντικος κοινοβουλευτισμος!!!Μονο οσοι πραγματικα εχουν ως κινητρο το συμφερον του τοπου θα επρεπε να ασχολουνται...
Αλλο μεμπτο σημειο του συνταγματος...ο εκαστοτε πρωθυπουργος εκλεγεται αυτοματα βουλευτης (χωρις σταυρο) επειδη καποτε διετελεσε πρωθυπουργος.Βλ Καραμανλης,Σημιτης κτλ .Κατσε ρε φιλε επειδη καποτε ησουν πρωθυπουργος πρεπει μετα να σε τρωμε στη μαπα μια ζωη? Και καλα αυτο ,αλλα και να σε πληρωνουμε κιολας?Δλδ ο Καραμανλης πχ επειδη ηταν για 5 χρονακια πρωθυπουργος αυτοματα εξασφαλισε το δικαιωμα ισοβιως να βγαινει πρωτος βουλευτης στο κομμα του (μας ρωτησε αν τον θελουμε)?
Και τελειωνω...ρε παιδια αυτην την Ελενα Ραπτη και την αλλη την Καιλη ηθελα να ξερα ποιος τις ψηφισε? Επειδη ειναι ξανθιες και εχουν πρασινα ματια (ενταξει μονο η Καιλη εχει πρασινα). Και δεν μιλαει ο γυναικειος φθονος (τωρα) αλλα πραγματικα...τι προσφερουν αυτες εκει μεσα?Οφθαλμολουτρα για τα αντρικα βλεμματα? Οι εκλογες δεν ειναι καλλιστεια αλλα ΕΚΛΟΓΕΣ ηγετικων φυσιογνωμιων. Ενας Καποδιστριας και μια η Ραπτη! Ημαρτον...Δλδ πραγματικα ειδικα αυτην την Ραπτη εγω την ξερω μονο για τη σχεση της με τον αλλο το δικηγορο, τον Μαραγκακη αν χωρισανε , αν ειναι μαζι...(χεστηκαμε) ,για τις φωτο σε κατι lifestyle περιοδικα να κανει ιππασια και χεστηκε η φοραδα στο αλωνι...και για τα ματια του κοσμου αντε να την ειδα να συμμετεχει σε κανα φιλανθρωπικο γκαλα η να κανει καμια δεντροφυτευση. Και αυτη πληρωνεται απο ΕΜΑΣ για να κανει ντεκαπαζ το μαλλι... Αντε η αλλη η Καιλη ελεγε και κανα δελτιο!!! Και εκει που πηγα να τη συμπαθησω λιγο (την Καιλη) τοτε με το δημοψηφισμα του Παπανδρεου που υποτιθεται θα αποχωριζε τη θεση της απο το κομμα αν δεν επαιρνε πισω το δημοψηφισμα ο Παπανδρεου (λεω ενταξει εχει κοτσια η κοπελα) φυσικα και δεν παραιτηθηκε στο τελος...ολο λογια και ψευδοπαλικαρισμοι...Τελος παντων...παλι ξεφυγα απο το θεμα.
Εν κατακλειδι, θεωρω οτι στα μεγαλυτερα προβληματα (δικομματισμος), οι λυσεις τελικα ειναι οι πιο απλες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το προβλημα αγαπητε μου δεν ειναι τα κομματα αλλα τα προσωπα που τα απαρτιζουν.
Τι να πεις δέντρα, τι δάσος :P

Γιατι οι βουλευται να πληρωνονται?Νομιζω εχει καταργηθει το ασυμβιβαστο.Ο βουλευτης δεν ειναι επαγγελμα ειναι λειτουργημα (ντεμεκ).Και μην μου πειτε οτι δεν εχουν χρονο και παρατανε τις δουλειες τους για να αφοσιωθουν στο εργο τους γιατι μονιμως η βουλη ειναι ΑΔΕΙΑ η στην καλυτερη περιπτωση μπορει να δεις κανα δυο τρεις βαρεμενους εκει μεσα που κοιμουνται ορθιοι. Το κινητρο ανεκαθεν για να γινει καποιος βουλευτης ηταν το χρημα, η δοξα και τα τυχερα (δωρεαν ταξιδια, κινητα,αυτοκινητα, συνοδεια κτλ). Αντε πες μου τωρα εσυ αν το συστημα ηταν ετσι ωστε οι βουλευται να μην πληρωνονται και να μην ειχαν ολες αυτες τις ιδιαιτερες μεταχειρισεις θα ενδιαφεροταν κανενας να γινει βουλευτης? Οχι 300 ουτε 10 δε θα ηταν εκει μεσα. Ζητω ο εθελοντικος κοινοβουλευτισμος!!!Μονο οσοι πραγματικα εχουν ως κινητρο το συμφερον του τοπου θα επρεπε να ασχολουνται...
Μην το φτάνουμε στο άλλο άκρο. Και η απολιτική νοοτροπία βλάπτει. Δεν είναι εύκολη η δουλεία του βουλευτή, πόσο μάλλον ενός υπουργού. Δεν λέω να μην συμπυκνωθούν κατά (παρά) πολύ τα έξοδα της βουλής, απλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Στην ίδια λογική και ο καθηγητής είναι "λειτούργημα", αρά μην πληρώνεται ούτε και αυτός. Με αυτή την λογική παίζει να βγούμε και από την κρίση :P

Και τελειωνω...ρε παιδια αυτην την Ελενα Ραπτη και την αλλη την Καιλη ηθελα να ξερα ποιος τις ψηφισε? Επειδη ειναι ξανθιες και εχουν πρασινα ματια (ενταξει μονο η Καιλη εχει πρασινα). Και δεν μιλαει ο γυναικειος φθονος (τωρα) αλλα πραγματικα...τι προσφερουν αυτες εκει μεσα?Οφθαλμολουτρα για τα αντρικα βλεμματα? Οι εκλογες δεν ειναι καλλιστεια αλλα ΕΚΛΟΓΕΣ ηγετικων φυσιογνωμιων. Ενας Καποδιστριας και μια η Ραπτη! Ημαρτον...Δλδ πραγματικα ειδικα αυτην την Ραπτη εγω την ξερω μονο για τη σχεση της με τον αλλο το δικηγορο, τον Μαραγκακη αν χωρισανε , αν ειναι μαζι...(χεστηκαμε) ,για τις φωτο σε κατι lifestyle περιοδικα να κανει ιππασια και χεστηκε η φοραδα στο αλωνι...και για τα ματια του κοσμου αντε να την ειδα να συμμετεχει σε κανα φιλανθρωπικο γκαλα η να κανει καμια δεντροφυτευση. Και αυτη πληρωνεται απο ΕΜΑΣ για να κανει ντεκαπαζ το μαλλι... Αντε η αλλη η Καιλη ελεγε και κανα δελτιο!!! Και εκει που πηγα να τη συμπαθησω λιγο (την Καιλη) τοτε με το δημοψηφισμα του Παπανδρεου που υποτιθεται θα αποχωριζε τη θεση της απο το κομμα αν δεν επαιρνε πισω το δημοψηφισμα ο Παπανδρεου (λεω ενταξει εχει κοτσια η κοπελα) φυσικα και δεν παραιτηθηκε στο τελος...ολο λογια και ψευδοπαλικαρισμοι...Τελος παντων...παλι ξεφυγα απο το θεμα.
Εγώ πάντως θα προτιμούσα την Ράπτη για πρωθυπουργό παρά τον Πάγκαλο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
έχει περάσει στο DNA του Έλληνα πιστεύω...

για το DNA δεν ξέρω, πρέπει όμως να υπάρχει μια υπόγεια σχέση μεταξύ...ήλιος, θάλασσα, λαϊκό πάλκο, γήπεδο, ποδόσφαιρο, σημαιάκια, προεκλογική συγκέντρωση, καρναβάλι, κονφετί, φανατίκλα. Το Κόμμα είναι υπεράνω όλων, το Κόμμα είναι αφροδισιακό, το Κόμμα είναι ιερό και κάποιοι (ανίκανοι) πολιτικοί το βρωμίζουν. :P

Το προβλημα αγαπητε μου δεν ειναι τα κομματα αλλα τα προσωπα που τα απαρτιζουν.

Αν τα κόμματα ήταν ένα συνονθύλευμα προσώπων τότε γιατί να χρειαζόμαστε παραπάνω από ένα; :hmm:Χωρίς να διαφωνώ με το συνταγματικό μέτρο που προτείνεις, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οι επόμενοι δεν θα κάνουν ακριβώς τα ίδια με τους προηγούμενους; Τουλάχιστον μέχρι τώρα αυτό συμβαίνει...

Ζητω ο εθελοντικος κοινοβουλευτισμος!

Και πως θα διασφαλίσεις ότι δεν θα υπάρχει εξάρτηση από τα διάφορα πάσης φύσεως οικονομικά συμφέροντα που καραδοκούν; Ακόμα και τώρα, το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι οι πολιτικοί παίρνουν την βουλευτική αποζημίωση από την μια τσέπη και γεμίζουν όλες τις άλλες με τις διευκολύνσεις τους. Ξεχάσαμε π.χ. τα "δωράκια" που εισέπραξε ο Κυργιάκος Μητσοτάκης απ' τη Siemens;

Και τελειωνω...ρε παιδια αυτην την Ελενα Ραπτη και την αλλη την Καιλη ηθελα να ξερα ποιος τις ψηφισε?

Δεν βλέπω με ποιο συνταγματικό μέτρο θα μπορούσες να το αποφύγεις αυτό. Πάντως λογικά κι αυτά τα κορίτσια κάποιοι Έλληνες τα ψήφισαν.

Εν κατακλειδι, θεωρω οτι στα μεγαλυτερα προβληματα (δικομματισμος), οι λυσεις τελικα ειναι οι πιο απλες!

Ότι μέτρα και να πάρεις τον δικομματισμό δεν τον νικάς γιατί όπως ειπώθηκε έχει περάσει με κάποιο τρόπο στο dna σαν μια συνέχεια του ραγιαδισμού. Αυτό που ίσως άλλαζε το τοπίο θα ήταν μια μεγάλη καταστροφή που θα εξανάγκασε τους Έλληνες να ωριμάσουν απότομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θα πω το προφανές, ο λόγος για τον οποίο ο δικομματισμός καλά κρατεί μέχρι και σήμερα είναι για το γεγονός ότι οι άνθρωποι σε αυτά τα θέματα καλώς ή κακώς προτιμούν τη σταθερότητα. Και κόμματα που βρίσκονται στα όρια κεντροδεξιά-κεντροαριστερά εμπνέουν αυτή τη σταθερότητα, είναι γενικά πιο εύπεπτα στη μάζα. Ο κόσμος αντίθετα τις μεγάλες αλλαγές τις φοβάται. Για αυτό και πολλοί κουβαλούν την άποψη ότι οκ καλό το ΚΚΕ, καλός και ο ΣΥΝ, καλό και το ΛΑΟΣ αλλά για κυβέρνηση δεν είναι. Είναι για να εκφέρουν σε κάποια θέματα μια διαφορετική γνώμη αλλά μέχρι εκεί.
Επίσης σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει "καλύτερα δοκίμασε το καινούργιο μια και ξέρεις πως το παλιό μπάζει". Γιατί εδώ μια φορά να γίνει η μαλακία, μια σκάρτη κυβέρνηση να βγει, λίγες λάθος αποφάσεις να παρθούν μόνο και πήγαμε πάτο. Θυμηθείτε άλλωστε πως πήρε και ο Χίτλερ την εξουσία. Που σημαίνει πως τα πάντα πρέπει να τα ζυγίζεις, και αν το ρίσκο είναι αρκετά μεγάλο, καλύτερα να μην το πάρεις.

Γενικά πάντως αν θέλετε την προσωπική μου άποψη τέτοια θέματα είναι από τα τελευταία που θα έπρεπε να μας απασχολούν. Δικομματισμός υπάρχει παντού σχεδόν για τους λόγους που προανέφερα. Κι όμως δεν είναι όλες οι χώρες ίδιες. Το λάθος που κάνουμε πολλοί είναι πως νομίζουμε ότι για την κατάντια μας φταίνε οι πολιτικοί. Ναι, φταίνε και αυτοί, αλλά γενικά ισχύει ότι σε κάθε χώρα, οι πολιτικοί είναι ανάλογοι των κατοίκων της, για να μην κοροϊδευόμαστε κιόλας. Περιμένουμε τον σωτήρα, τον έξυπνο, καλλιεργημένο, με το όραμα που θα αναπτύξει τη χώρα. Αυτά δεν γίνονται. Πίσω από κάθε θέση εξουσίας, κρύβονται συμφέροντα. Και τα συμφέροντα ειναι υπεράνω κάθε πρόθεσης. Η πολιτική είναι σαν ένα καράβι που έχει σκαλώσει το πηδάλιό του και στρίβει συνέχεια προς μια κατεύθυνση. Μπορούμε είτε να βάζουμε όση δύναμη μπορούμε μια φορά στο τόσο ( εκλογές) προς την αντίθετη κατεύθυνση με την ελπίδα ότι έτσι κάποια στιγμή θα διορθωθεί η πορεία, είτε να φροντίζουμε να το κρατάμε πάντα στη σωστή κατεύθυνση συνεχώς με δική μας προσπάθεια και δικές μας ενέργειες έτσι ώστε σιγά σιγά να βελτιωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όσο υπάρχουν αυτοί να μας διασκεδάζουν...



...θα παραμένουμε όμορφοι! :P
Ακόμη και αν αυτοί παίρνουν 60 χιλιάρικα την εκπομπή? :redface:

Δεν είναι ηττοπάθεια να θέλουμε τόσο πολύ κάτι και τελικά να συμβιβαζόμαστε σε αυτό;
Στην τελική είναι πολύ εύκολο να ξεφύγουμε, αρκεί να ψηφίσουμε κάτι από αυτά τα 2.
Μ' αρέσει που θέλουμε και επανάσταση, την ώρα που δεν μπορούμε να ψηφίσουμε "σωστά"
Στη θεωρία πολλοί θέλουν να ξεφύγουν από το δικομματισμό, αλλά προκειμένου να το κάνουν θα πρέπει να ... θυσιάσουν ένα διορισμό το δημόσιο, μία άλλη εξυπηρέτηση, το μπατζανάκι του θείου της κόρης της ξαδέρφης του άντρα που είναι και το τρελόόόό μέσο :P κτλ..

Θα επρεπε λοιπον ,βασει συνταγματος, δικαιωμα στο εκλεγεσθαι να εχουν οι "ενδιαφερομενοι" μεχρι δυο τετραετιες , αντε τρεις ,αν δεν τους φτανει ο χρονος να ολοκληρωσουν το (καταστροφικο) εργο τους. Απο κει και μετα σπιτι τους...(και χωρις βουλευτικη συνταξη παρακαλω). Θα μου πεις τωρα αν καποιος ειναι αξιος (λεμε τωρα) γιατι να μην εχει ξανα δικαιωμα να εκλεχθει? Έ ενταξει αν ειναι τοσο αξιος ας βοηθησει απο αλλη θεση...δεν ειναι αναγκη να ειναι βουλευτης...υπαρχουν πολλοι τροποι να ασχοληθεις με τα κοινα!Να ανακυκλωνονται οι θεσουλες και απο αλλους.Το κομματοσκυλο θα συνεχιζει να ψηφιζει ΠΑΣΟΚ η ΝΔ (και θα εχει τη συνειδηση του ησυχη) αλλα στην ουσια δε θα ειναι το ιδιο κομμα καθε φορα. Ετσι θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι!!!
Ότι είναι μία ενδιαφέρουσα πρόταση είναι, αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. Σκέψου με τη λογική όσω έχουν καταχραστεί δημόσια περιουσία. Επειδή ακριβώς η εκλογή τους θα περιορίζεται χρονικά με αυτό που προτείνεις, όπως είναι φυσικό, θα θελήσουν να πάρουν ακόμη περισσότερα επειδή ακριβώς θα έχουν αυτό το φραγμό στο ... ιερό τους έργο.:P

Και τελειωνω...ρε παιδια αυτην την Ελενα Ραπτη και την αλλη την Καιλη ηθελα να ξερα ποιος τις ψηφισε? Επειδη ειναι ξανθιες και εχουν πρασινα ματια (ενταξει μονο η Καιλη εχει πρασινα). Και δεν μιλαει ο γυναικειος φθονος (τωρα) αλλα πραγματικα...τι προσφερουν αυτες εκει μεσα?Οφθαλμολουτρα για τα αντρικα βλεμματα? Οι εκλογες δεν ειναι καλλιστεια αλλα ΕΚΛΟΓΕΣ ηγετικων φυσιογνωμιων. Ενας Καποδιστριας και μια η Ραπτη! Ημαρτον...Δλδ πραγματικα ειδικα αυτην την Ραπτη εγω την ξερω μονο για τη σχεση της με τον αλλο το δικηγορο, τον Μαραγκακη αν χωρισανε , αν ειναι μαζι...(χεστηκαμε) ,για τις φωτο σε κατι lifestyle περιοδικα να κανει ιππασια και χεστηκε η φοραδα στο αλωνι...και για τα ματια του κοσμου αντε να την ειδα να συμμετεχει σε κανα φιλανθρωπικο γκαλα η να κανει καμια δεντροφυτευση. Και αυτη πληρωνεται απο ΕΜΑΣ για να κανει ντεκαπαζ το μαλλι... Αντε η αλλη η Καιλη ελεγε και κανα δελτιο!!! Και εκει που πηγα να τη συμπαθησω λιγο (την Καιλη) τοτε με το δημοψηφισμα του Παπανδρεου που υποτιθεται θα αποχωριζε τη θεση της απο το κομμα αν δεν επαιρνε πισω το δημοψηφισμα ο Παπανδρεου (λεω ενταξει εχει κοτσια η κοπελα) φυσικα και δεν παραιτηθηκε στο τελος...ολο λογια και ψευδοπαλικαρισμοι...Τελος παντων...παλι ξεφυγα απο το θεμα.
Εν κατακλειδι, θεωρω οτι στα μεγαλυτερα προβληματα (δικομματισμος), οι λυσεις τελικα ειναι οι πιο απλες!!!
Δυστυχώς όποιος ψήφισε και τον Ανατολάκη που όσες φορές τον είδα να μιλάει στη Βουλή δεν μπορούσε καλά καλά να διαβάσει (ούτε καν εκφωνήσει) το λόγο που του είχαν ετοιμάσει...;)


Ότι μέτρα και να πάρεις τον δικομματισμό δεν τον νικάς γιατί όπως ειπώθηκε έχει περάσει με κάποιο τρόπο στο dna σαν μια συνέχεια του ραγιαδισμού. Αυτό που ίσως άλλαζε το τοπίο θα ήταν μια μεγάλη καταστροφή που θα εξανάγκασε τους Έλληνες να ωριμάσουν απότομα.
Αυτή έρχεται... οι Έλληνες θα ωριμάσουν?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
iJohnyCash νομίζω είσαι δημοκράτης, και γι'αυτό κάνω αυτή την ερώτηση σε σένα.
Μετά το δικομματισμό, τι θα γίνει?Δε νομίζω να χρειάζεται να το εκφράσω διαφορετικά, ή να επεκταθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μετά το δικομματισμό, τι θα γίνει?
η γνησια δημοκρτια

δηλαδη καθαρη αντιπροσωπευση του λαου στη βουλη..

δηλαδη απλη αναλογικη -και ακομα καλυτερα αμεση δημοκρατια..

αλλα δεν ειμαστε αξιοι σαν χωρα γιαυτη,,ισως,,ή ειμαστε και τα κομματα δεν ειναι
και θελουν να διατηρησουν την ολιγαρχια της βουλης και τα ψευτικα φουσκωμενα ποσοστα των κομματων..

η κακη περιπτωση ειναι βεβαια να πεσουμε πισω σε σκοτεινες χουντες..

αλλα απο το φοβο να μην πεσουμε πισω,,δεν πρεπει να παγωνουμε και να μην κανουμε βημα μπροστα..

ειμαστε σε μια ημιτελη δημοκρατια,,πρεπει να παμε μπροστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τι να πεις δέντρα, τι δάσος :P

Το ξερω οτι ειναι το ιδιο πραγμα, απλα αυτο που εννοουσα ειναι οτι ενα σημαντικο κομματι του εκλογικου σωματος ειναι τοσο πολυ κομματικα πορωμενο που το μονο που το ενδιαφερει ειναι να ψηφισει απλα το κομμα του. Το ΠΑΣΟΚ ας πουμε ή η ΝΔ αν κατεβαζε και μια μαιμου στις εκλογες ο ΠΑΣΟΚΤΣΗΣ και ο ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ θα εξακολουθουσε να τους ψηφιζει.

Μην το φτάνουμε στο άλλο άκρο. Και η απολιτική νοοτροπία βλάπτει. Δεν είναι εύκολη η δουλεία του βουλευτή, πόσο μάλλον ενός υπουργού. Δεν λέω να μην συμπυκνωθούν κατά (παρά) πολύ τα έξοδα της βουλής, απλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Στην ίδια λογική και ο καθηγητής είναι "λειτούργημα", αρά μην πληρώνεται ούτε και αυτός. Με αυτή την λογική παίζει να βγούμε και από την κρίση :P

Ναι αλλα υπαρχει και μια διαφορα μεταξυ βουλευτη και καθηγητη. Ο βουλευτης εχει το δικαιωμα να κανει και δευτερο επαγγελμα.Πχ ο βουλευτης γιατρος, ο βουλευτης δικηγορος, ο βουλευτης πολιτικος μηχανικος.Φανταζομαι καταλαβαινεις οτι τα παιρνει απο παντου. Αντιθετα ο απλος,φτωχος καθηγητακος που οντως επιτελει λειτουργημα αλλα και επαγγελμα για μενα, ειναι υποχρεωμενος να ζει με τα 800 ευρω που πλεον εχει φτασει ο μισθος του. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ρητα να κανει και δευτερο επαγγελμα (και δεν εννοω να τα παιρνει "μαυρα" με ιδιαιτερα μαθηματα αλλα νομιμα να δηλωνει στην εφορια και τη δευτερη πηγη εισοδηματος του και παλι αυτο απαγορευεται) για να συμπληρωσει το εισοδημα του και να μπορει να ζησει αξιοπρεπως. Αν τον πιασουν να το κανει αυτο κατευθειαν απολυεται. Καμια φορα και η "ισοπεδωση" χρειαζεται σε καποιες περιπτωσεις για να μπορεις να ξαναχτισεις απο την αρχη.

Εγώ πάντως θα προτιμούσα την Ράπτη για πρωθυπουργό παρά τον Πάγκαλο :worry:

Αυτο το αφηνω ασχολιαστο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Τον έχουμε ήδη απαρνηθεί, κόμματα δέν υπάρχουν να τον αντικαταστήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από parafernalia:
Αν τα κόμματα ήταν ένα συνονθύλευμα προσώπων τότε γιατί να χρειαζόμαστε παραπάνω από ένα; :hmm:Χωρίς να διαφωνώ με το συνταγματικό μέτρο που προτείνεις, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οι επόμενοι δεν θα κάνουν ακριβώς τα ίδια με τους προηγούμενους; Τουλάχιστον μέχρι τώρα αυτό συμβαίνει...




Αρχική Δημοσίευση από parafernalia:
Και πως θα διασφαλίσεις ότι δεν θα υπάρχει εξάρτηση από τα διάφορα πάσης φύσεως οικονομικά συμφέροντα που καραδοκούν; Ακόμα και τώρα, το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι οι πολιτικοί παίρνουν την βουλευτική αποζημίωση από την μια τσέπη και γεμίζουν όλες τις άλλες με τις διευκολύνσεις τους. Ξεχάσαμε π.χ. τα "δωράκια" που εισέπραξε ο Κυργιάκος Μητσοτάκης απ' τη Siemens;

Δεν εχεις αδικο σε αυτο, βεβαια, αλλα το μετρο που προτεινα δεν ειναι για να καταπολεμησει την οικονομικη διαφθορα του κρατους (αν και πιστευω οτι εστω και σε καποιο βαθμο την περιοριζει χρονικα) αλλα για να μην κατσικωνονται στις ιδιες θεσεις οι ιδιοι και ιδιοι. Απο κει και περα τα οικονομικα η αλλου τυπου σκανδαλα στα οποια εμπλεκονται οι πολιτικοι εχουν να κανουν με τους ελεγκτικους μηχανισμους του κρατους. Εκει ειναι ολη η πονεμενη ιστορια κατα τη γνωμη μου.




Αρχική Δημοσίευση από parafernalia:
Δεν βλέπω με ποιο συνταγματικό μέτρο θα μπορούσες να το αποφύγεις αυτό. Πάντως λογικά κι αυτά τα κορίτσια κάποιοι Έλληνες τα ψήφισαν.

Δεν ειναι θεμα συνταγματικου μετρου οταν ερχεται η ωρα να επιλεξεις ποιον θα ψηφισεις για να σου εξασφαλισει ενα καλυτερο αυριο σε ολους τους τομεις (υγεια, οικονομια, εργασια, περιβαλλον, παιδεια κτλ ) αλλα και καθαρα και μονο η συνειδηση σου. Δεν λεω οτι τα κοριτσια αυτα ειναι το προβλημα του πολιτικου συστηματος αλλα μετα να μη βγαινουμε να κανουμε πορειες και να γκρινιαζουμε οταν εμεις οι ιδιοι επιλεγουμε σε καιριες θεσεις αχρηστα ατομα εχοντας λαθος κριτηρια εκεινη την ωρα στο μυαλο. Η ωρα της καλπης, οσο και αν εχει υποτιμηθει για καποιους τον τελευταιο καιρο, σου δινει την ευκαιρια να επιλεξεις τους ικανοτερους. Αν δεν μπορεις να κρινεις ποιος ειναι ο ικανοτερος, τοτε λυπαμαι γιατι η δικη σου ψηφος μπορει να παρει στο λαιμο και αλλους... Χρησιμοποιω β΄ ενικο αλλα μιλαω γενικα δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μετά το δικομματισμό, τι θα γίνει?Δε νομίζω να χρειάζεται να το εκφράσω διαφορετικά, ή να επεκταθώ.
Δεν ξέρω πως ακριβώς το εννοείς, αλλά αυτή την άποψη έχω κι εγώ.

Σε διάφορες συζητήσεις που κάνω με γνωστούς μου, λένε όλοι, "Εντάξει να μην ψηφίσω κανέναν από τους δύο, αλλά ποιος θα μας κυβερνήσει;"

Οι περισσότεροι άνθρωποι ψηφίζουν ένα κόμμα εξουσίας, και κάποιος που τον θεωρούν καταλληλότερο για να κυβερνήσει αλλά δεν έχει πιθανότητες να βγει δεν τον ψηφίζουν, προτιμώντας να ψηφίσουν το μικρότερο κακό και όχι το πιο καλό για να κυβερνήσει.

Το κακό είναι ότι δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους και τα υπόλοιπα κόμματα ώστε να συνεργαστούν, οπότε κι εγώ αυτή την ερώτηση έχω: Μετά τον δικομματισμό τι θα γίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Προφανώς και ΔΕΝ πρέπει να απαρνηθούμε το δικομματισμό.
Είναι καλό πράγμα.
Δηλαδή τί προτείνετε, να έχουμε 10 κόμματα με 10% το καθένα και να μην κάνουμε ποτέ κυβέρνηση;
Σε όλο τον κόσμο ο δικομματισμός επικρατεί για κάποιο λόγο. Χρειαζόμαστε ισχυρές κυβερνήσεις για να παράξουν έργο.
Σοβαρευτείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top