Η κόλαση της φοιτήτριας

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ο κόσμος που έχεις γύρω σου είναι κοινωνικά απροσάρμοστα χαζόπαιδα με σπυριά, ολοκληρωτική απουσία κριτικής σκέψης και εκνευριστικό χαχανητό. Θα ακούσεις διάφορες συζητήσεις παντελώς ηλιθίου περιεχομένου (πόσα λεφτά μου δίνει ο μπαμπάς, πόσο φειλ είναι "το σύστημα", πόσο γαματα τα ρακόμελα στου Ψυρρή και πόσο μεινστριμ έχει γίνει το Γκάζι) και δεν θα μπορείς να μιλήσεις με κανέναν.

Μα πώς τολμάνε να κάνουν πράγματα που δεν τα εγκρίνεις;

Εγώ, όταν ο άλλος χαχανίζει με τρόπο που δεν εγκρίνω, τον κοιτάω υποτιμητικά και φεύγω στην μέση της συζήτησης. Αν συζητάει για πράγματα που δε μου αρέσουν, ούτε καν να σκεφτεί να μου μιλήσει. Άτομα που μιλούν για ψώνια/ρούχα/το αγόρι/το κορίτσι τους, είναι σαφώς χαμηλότερης νοητικής κλάσης από την δική μου.

Περιτριγυρίζεσαι από βλαμμένα και τρέμεις μην τυχόν γίνεις κι εσύ έτσι. [..]
Τέτοια ηλιθιότητα που να με αηδιάζει σε σημείο αρρώστειας, δεν την έχω ξαναδεί. Τα μεγαλύτερα αποβράσματα βρίσκονται εκεί και λέγονται φοιτητές: το μέλλον του τόπου

Αν κάποιος δεν αναγνωρίζει την νοητική και πνευματική ανωτερότητά μου, και κυρίως, αν δεν έχει ακριβώς τα ίδια ενδιαφέροντα και ασχολίες με μένα, πιστεύω δεν αξίζει να λέγεται άνθρωπος. Είναι ένα απόβρασμα της κοινωνίας, ίσως και ένας μελλοντικός Hitler.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τι λεει ενας ανεργος σε ενα πτυχιουχο πανεπιστημιου?
-Ενα τσιζ και δυο πατατες.

Δεν το λες οπως πρεπει.. Η σωστη εκδοχη ειναι: Τι λεει ενας ανεργος πτυχιουχος πανεπιστημιου σε ενας εργαζομενο πτυχιουχο πανεπιστημιου....

Εκτος και εαν το υποννοεις οποτε παω πασο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Πέτρο και την Ζωίτσα. Το μόνο που έχω να προσθέσω, είναι:

Δεν σ' αρέσει; Δεν το αντέχεις; Σήκω φύγε. Δουλειά έχεις άλλωστε. Μην δημιουργείς προβλήματα από εκεί που δεν υπάρχουν. Η κατάσταση, το πανεπιστήμιο, οι άνθρωποι, οι συνθήκες δεν αλλάζουν. Το μόνο που αλλάζει είναι η δική μας στάση και νοοτροπία απέναντί τους. Αν δεν μπορείς να αλλάξεις στάση, τότε κάνε την χάρη στον εαυτό σου και φύγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οπως διαβασα καπου: "Πριν προσπαθησεις να αλλαξεις τους αλλους, σκεψου ποσο δυσκολο ειναι να αλλαξεις εσυ".
Bottom line is: Οπως ειπε και η απο πανω... "Δεν σου αρεσει, παρατα το, τρως και τα δικα σου τα νευρα και των αλλωνων. Αθηνα εισαι, δεν μπορει να μην βρεις κατι που να σε εκφραζει. Πρεπει να το ψαξεις ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά, λέω να το συνεχίσω με το ζόρι και ποιός ξέρει, μπορεί όταν τελειώσω να γίνει κανένα θαύμα και να έχει τρελή ζήτηση το αντικείμενό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά, λέω να το συνεχίσω με το ζόρι και ποιός ξέρει, μπορεί όταν τελειώσω να γίνει κανένα θαύμα και να έχει τρελή ζήτηση το αντικείμενό μου.

Ετσι μπραβο!!! Θεληση και δυναμη θελει.... Και θαυμα να μην γινει...Θα ξερεις οτι παρολα τα εμποδια και τις δυσκολιες...Εσυ τα κατεφερες!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ετσι μπραβο!!! Θεληση και δυναμη θελει.... Και θαυμα να μην γινει...Θα ξερεις οτι παρολα τα εμποδια και τις δυσκολιες...Εσυ τα κατεφερες!!!!
Ωχ, μας παραέγινες θετικός χαρακτήρας εσύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ωχ, μας παραέγινες θετικός χαρακτήρας εσύ :P

Νεα χρονια christinelle...Νεα ονειρα, νεα αποψη προς την ζωη...Νεος Εγω!!...Χαχα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Νεα χρονια christinelle...Νεα ονειρα, νεα αποψη προς την ζωη...Νεος Εγω!!...Χαχα!!!
Συγχαρητήρια, εγώ διατήρησα τον παλιό κακό εαυτό μου. Και υποτίθεται έκατσα σπίτι σήμερα για να κάνω δύο εργασίες και να διαβάσω ο,τι προλάβω από 7 βιβλία, αλλά βλέπεις πως περνάω το χρόνο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Συγχαρητήρια, εγώ διατήρησα τον παλιό κακό εαυτό μου. Και υποτίθεται έκατσα σπίτι σήμερα για να κάνω δύο εργασίες και να διαβάσω ο,τι προλάβω από 7 βιβλία, αλλά βλέπεις πως περνάω το χρόνο μου.

Καλα και εγω...Τον φυλαω καπου καλα κρυμμενο μηπως και χρειαστει να &^%#@% καποιον....Ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου χρειαστει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ares

Νεοφερμένος

Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Περνάς σε ΑΕΙ σχεδόν κατά λάθος, αλλά συνεχίζεις την δουλειά σου. Πηγαίνεις λίγο στην αρχή και αφού απογοητεύεσαι από τους καθηγητές και το γενικό κλίμα, πας μόνο στις εξετάσεις. Πιάνεις κι άλλη δουλειά ταυτόχρονα και δεν προλαβαίνεις να ενημερωθείς για προθεσμίες δηλώσεων, παραλαβές συγγραμάτων, ύλη, κλπ. Χάνεις εξάμηνα και καταλήγεις αιώνια φοιτήτρια. Κάποια στιγμή στενεύουν τα περιθώρια και ή παίρνεις πτυχίο ή σε διαγράφουν. Εκεί λες "κάτσε να το πάρω το ρημάδι" και παρατάς τη δουλειά για να μπορέσεις σε ένα χρόνο να βγάλεις ύλη τριων. Αφού ξυπνήσεις πριν χαράξει και ποδοπατηθείς ανελέητα σε λεωφορεία, μυρίζοντας την μασχάλη του βρωμιάρη διπλανού σου, φτάνεις στο κτήριο. Εκει ο καθηγητής έρχεται ο,τι ώρα θέλει αλλά αν εσύ αργήσεις σου λέει με ύφος να περιμένεις έξω μέχρι το δειάλλειμα. Αν προλάβεις, θα πρέπει να υποστείς έναν μονόλογο και να συμφωνήσεις με όσα λέει ο "σοφος" λέκτορας. Εξάλλου εσύ δεν ξέρεις τίποτα και είσαι εκεί για να μάθεις αυτά που θα σου πουν.
Ο κόσμος που έχεις γύρω σου είναι κοινωνικά απροσάρμοστα χαζόπαιδα με σπυριά, ολοκληρωτική απουσία κριτικής σκέψης και εκνευριστικό χαχανητό. Θα ακούσεις διάφορες συζητήσεις παντελώς ηλιθίου περιεχομένου (πόσα λεφτά μου δίνει ο μπαμπάς, πόσο φειλ είναι "το σύστημα", πόσο γαματα τα ρακόμελα στου Ψυρρή και πόσο μεινστριμ έχει γίνει το Γκάζι) και δεν θα μπορείς να μιλήσεις με κανέναν. Περιτριγυρίζεσαι από βλαμμένα και τρέμεις μην τυχόν γίνεις κι εσύ έτσι. Η γραμματεία σου φέρεται λες και είσαι το ίδιο...αρα μπας και?
Αυτοί λοιπόν είναι οι μελλοντικοί επιστήμονες που θα διδάξουν τα παιδιά μου? Σκεψου την πιό μπας κλας δουλειά και την έχω κάνει. Σκέψου το πιό "τελειωμένο" μέρος και έχω πάει. Τέτοια ηλιθιότητα που να με αηδιάζει σε σημείο αρρώστειας, δεν την έχω ξαναδεί. Τα μεγαλύτερα αποβράσματα βρίσκονται εκεί και λέγονται φοιτητές: το μέλλον του τόπου.
Είναι αυτά που θα μιλάνε στο σινεμά ξερνώντας ανυπέρβλητες μπούρδες, θα χτυπάνε τα κινητά τους συνεχώς και θα κάνουν λες και δεν τρέχει τίποτα.
Αυτά που τους δίνει ο μπαμπάς αυτοκίνητο και σε πάνε σημειωτόν/σε τρακάρουν/κλπ
Εκείνα που θα σου χωθούν μπροστά σε οποιαδήποτε ουρά και θα μιλάνε ακατάπαυστα μεταξύ τους ωστε να μην έχεις την ευκαιρία να πεις: "μ@λακισμένα, πίσω ΤΩΡΑ!" ευγενικά.
Αυτά που κάθε τρεις και λίγο γίνονται emo/goth/hipster/indy και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, επειδή είναι "κουλ"

Υ.Γ. Αμα σας "παραβιάζει" τους κανόνες η αλήθεια, σβήστε το ή κράξτε με.

Άν τα αυτονόητα παραβιάζουν τους κανόνες εδώ μέσα τότε θα πρέπει να επέμβει εισαγγελέας για το site για παραβίαση της ελευθερίας του λόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αυτά που κάθε τρεις και λίγο γίνονται emo/goth/hipster/indy και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, επειδή είναι "κουλ"

Ενώ εσύ δεν είσαι hipster τώρα.. Get real. :P

Κοίτα, γενικά αφού το νόημα το 'χες,

Φοβόμουν ότι οι απαντήσεις θα ήταν του τύπου "μην μας τα πρήζεις με τα προβλήματα σου, δεν το' χουμε δει εμείς αυτό".

γιατί μας τα πρήζεις τελικά; Ε τι όχι, τι όχι, αφού αυτό κάνεις ρε φίλε. Πολύ κλάμα, πολλή μουρμούρα, πολύ "άδικη μοίρα γαμώ την κοινωνιά γαμώ", πολλά cool stuff τύπου "δε χωράω πουθενά, και με τι μαλάκες έχω μπλέξει, και δε βρίσκεις άτομο να συζητήσεις, και κοίτα τα κωλόζωα πώς σκέφτονται και τι λένε και τι κάνουν" και και και και και που όλα μαζί τελικά εμένα μια γεύση μου αφήνουν: τα σκατά στη δική σου μούρη, όχι των άλλων.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Μαλακίες υπάρχουν άπειρες, να κοίτα γύρω, και δε μπορείς να συμφωνείς με τα πάντα στον κόσμο, σύμφωνοι. Και υπάρχουν φορές, να σαν κι αυτή, που οι μαλακίες που τρως ίσως παραείναι πολλές για ν' αντέξεις. Γαμώ, μαζί σου. Και τι κάνεις τότε;

Ε, πάλι απλό ρε φίλε, πριν γράψεις τα γαμάτα κείμενα αγανάκτησης ή πλακώσεις τα βρισίδια θυμάσαι τα δικά σου σκατά, ναι, αυτά που θυμάσαι κάθε πρωί πριν φύγεις απ' το σπίτι λέω, η δε θυμάσαι στη δική σου φάση. Γιατί αν κάτσεις και σκεφτείς λίγο μόνο, πολύ λίγο, θα δεις ότι κι εσύ το ίδιο μαλάκας είσαι, τις ίδιες πίπες πετάς, τα ίδια σκατά έχεις στη μούρη σου --μπορεί και περισσότερα-- και τελικά τα ίδια που λες εσύ για τον κόσμο τα λέει κι αυτός για σένα.

Γι' αυτό σκας και κοιτάς τη φάτσα σου πρώτα. Κι όλα τα γαμάτα και τα νεύρα και οι πρωτοπορίες είναι πούτσες μπλε μέχρι να καταλάβεις ότι όλα είναι αμφίδρομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Από την φοιτητική μου ζωή μου (στην Ελλάδα), δυο πράγματα έμαθα μόνο.

  • Σχολή και δουλεία δεν πάνε μαζί
  • Μην κοιτάς γύρω σου, μόνο ευθεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
@Shadowfax
Αχέμ...δεν είμαι άντρας. Ούτε hipster. Και δεν κατάλαβα γιατί με βρίζεις, την καθημερινότητά μου περιέγραψα. Δεν σε προσέβαλλα (εκτός κι αν έχεις τη μύγα).
Κι εγώ έχω κάνει βλακείες (και κάνω ακόμα), δεν είπα ότι είμαι τέλεια. Αλλά αυτές οι συμπεριφορές με ενοχλούν πάρα πολύ και ήθελα να τις μοιραστώ και να δω γνώμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Το είδα ότι είσαι κοπέλα, τρόπος έκφρασης απλά. Δε σε βρίζω, πάλι σ' ένα πλαίσιο βάλε το μήνυμα, δεν πάει προσωπικά. Και πάλι, ίσως κατάλαβα αλλιώς αυτά που είπες.

Δεν απάντησα εκνευρισμένος or something, really. Απλά κι εγώ αυτά που σκεφτόμουν έγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
γιατί μας τα πρήζεις τελικά; Ε τι όχι, τι όχι, αφού αυτό κάνεις ρε φίλε. Πολύ κλάμα, πολλή μουρμούρα, πολύ "άδικη μοίρα γαμώ την κοινωνιά γαμώ", πολλά cool stuff τύπου "δε χωράω πουθενά, και με τι μαλάκες έχω μπλέξει, και δε βρίσκεις άτομο να συζητήσεις, και κοίτα τα κωλόζωα πώς σκέφτονται και τι λένε και τι κάνουν" και και και και και που όλα μαζί τελικά εμένα μια γεύση μου αφήνουν: τα σκατά στη δική σου μούρη, όχι των άλλων.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Μαλακίες υπάρχουν άπειρες, να κοίτα γύρω, και δε μπορείς να συμφωνείς με τα πάντα στον κόσμο, σύμφωνοι. Και υπάρχουν φορές, να σαν κι αυτή, που οι μαλακίες που τρως ίσως παραείναι πολλές για ν' αντέξεις. Γαμώ, μαζί σου. Και τι κάνεις τότε;

Ε, πάλι απλό ρε φίλε, πριν γράψεις τα γαμάτα κείμενα αγανάκτησης ή πλακώσεις τα βρισίδια θυμάσαι τα δικά σου σκατά, ναι, αυτά που θυμάσαι κάθε πρωί πριν φύγεις απ' το σπίτι λέω, η δε θυμάσαι στη δική σου φάση. Γιατί αν κάτσεις και σκεφτείς λίγο μόνο, πολύ λίγο, θα δεις ότι κι εσύ το ίδιο μαλάκας είσαι, τις ίδιες πίπες πετάς, τα ίδια σκατά έχεις στη μούρη σου --μπορεί και περισσότερα-- και τελικά τα ίδια που λες εσύ για τον κόσμο τα λέει κι αυτός για σένα.

Γι' αυτό σκας και κοιτάς τη φάτσα σου πρώτα. Κι όλα τα γαμάτα και τα νεύρα και οι πρωτοπορίες είναι πούτσες μπλε μέχρι να καταλάβεις ότι όλα είναι αμφίδρομα.
Ψιτ, δεν νομίζω ότι η christinelle δεν κοιτάει τα δικά της σκατά. Εξάλλου έκανε την αυτοκριτική της, ότι πχ δεν μπορούσε να είναι είναι συνεπής στην υποχρεώσεις της στην σχολή.

Νομίζω ότι η αγανάκτηση της είναι ότι νιώθει ότι μόνο αυτή κοιτάει τα δικά της σκατά ή έστω ελάχιστοι. Και τώρα μην εθελοτυφλούμε, ελάχιστοι είναι εντάξει απέναντι στην σχολή τους. Είτε είναι φοιτητές είτε καθηγητές είτε είναι στην γραμματειακή υποστήριξη.

Η τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι το ίδιο προβληματική με την δευτεροβάθμια. Και το πρόβλημα θα διαιωνίζεται όσο κρύβουμε την δικιά μας αγανάκτηση και πίκρα και όσο σνομπάρουμε την αγανάκτηση των άλλων. Τι προσπαθούμε να αποδείξουμε; Ότι τα Ελληνικά πανεπιστήμια έχουν την παραμικρή σχέση με την έννοια παιδεία; Βλέπεις καμία ιερότητα στα πανεπιστήμια; Εδώ καλά καλά μας απαγορεύεις, και μάλιστα με βίαιο τρόπο, να εκφράσουμε την διαφωνία μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Το βλέπεις αυτό εκεί πάνω; Αυτό ναι, το μικρό. Το point μου είναι, το έχασες.

Σκατά στα ελληνικά πανεπιστήμια, τα οργανωτικά/υλικά/πλέον κοινότοπα προβλήματα γνωστά. Αυτά νομίζεις υπερασπίζομαι; Μίλησα ξεκάθαρα για την κριτική που ρίχνει στα άτομα που έχει γύρω της, ξέρεις, τα "κοινωνικά απροσάρμοστα χαζόπαιδα με σπυριά, ολοκληρωτική απουσία κριτικής σκέψης και εκνευριστικό χαχανητό", αυτά που σε κάνουν να "τρέμεις μην τυχόν γίνεις κι εσύ έτσι."

Και είπα απλά ότι, α, για στάσου! Ίσως είσαι ήδη έτσι, με το "έτσι" να μην πηγαίνει μόνο σ' αυτά που είπε.

Νομίζεις θ' ασχοληθώ με μια γραμματεία που δεν κάνει καλά τη δουλειά της ή με έναν καθηγητή που αργεί στο μάθημα σε σημείο που θα γράψω ολόκληρο post to fix things? Dude, please.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σκατά στα ελληνικά πανεπιστήμια, τα οργανωτικά/υλικά/πλέον κοινότοπα προβλήματα γνωστά.
Σε αυτά είμαστε κάπως καλά, δεν βαριέσαι; Στην τελική, αν ο καθηγητής είναι καθηγητής προσωπικά θα κρεμόμουν από τα χείλη του ακόμη και αν μας έκανε μάθημα στο γρασίδι και καθόμασταν όλοι σε στάση yoga. Δεν νομίζω να είναι εκεί το point.

Μίλησα ξεκάθαρα για την κριτική που ρίχνει στα άτομα που έχει γύρω της, ξέρεις, τα "κοινωνικά απροσάρμοστα χαζόπαιδα με σπυριά, ολοκληρωτική απουσία κριτικής σκέψης και εκνευριστικό χαχανητό", αυτά που σε κάνουν να "τρέμεις μην τυχόν γίνεις κι εσύ έτσι."
Αυτό είναι το πρόβλημα αγαπητέ μου. Ότι πλέον ανεχόμαστε την απουσία κριτικής σκέψης ... στο πανεπιστήμιο. Ίσως να μην είναι τυχαίο που (σχεδόν) έχουμε καταργήσει και το άσυλο :/:

Νομίζεις θ' ασχοληθώ με μια γραμματεία που δεν κάνει καλά τη δουλειά της ή με έναν καθηγητή που αργεί στο μάθημα σε σημείο που θα γράψω ολόκληρο post to fix things? Dude, please.
Dude, το πανεπιστήμιο δεν είναι τίποτα περισσότερο από τους καθηγητές και τους φοιτητές. Αν δεν ασχολούμαστε με αυτά με τι θα ασχοληθούμε; Αν έχουν ωραίο εξώφυλλο τα βιβλία και αν πιάνετε ο κώλος μας από τα καθίσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σε αυτά είμαστε κάπως καλά, δεν βαριέσαι; Στην τελική, αν ο καθηγητής είναι καθηγητής προσωπικά θα κρεμόμουν από τα χείλη του ακόμη και αν μας έκανε μάθημα στο γρασίδι και καθόμασταν όλοι σε στάση yoga. Δεν νομίζω να είναι εκεί το point.

Δεν είναι εκεί γιατί επέλεξα να μην είναι εκεί. Ρε φίλε δε μπορώ να διαλέξω τι μ' ενοχλεί σ' ό,τι διαβάζω και να απαντήσω σ' αυτό; Πού κατάλαβες ότι λέω ότι "σ' αυτά είμαστε κάπως καλά"? Επειδή μ' ενοχλούσε άλλο κομμάτι του μηνύματος σ' αυτό το θέμα; Gee. :P

Αυτό είναι το πρόβλημα αγαπητέ μου. Ότι πλέον ανεχόμαστε την απουσία κριτικής σκέψης ... στο πανεπιστήμιο. Ίσως να μην είναι τυχαίο που (σχεδόν) έχουμε καταργήσει και το άσυλο :/:

Σύμφωνοι, γαμώ, μαζί σας εδώ. Αλλά αυτό που εσύ ονομάζεις απουσία κριτικής σκέψης, σ' αυτό το θέμα εγώ το λέω ηλίθια γενίκευση. Και συνολικά δηλαδή το κόλλημά μου απ' την αρχή ήταν αυτή η ισοπέδωση κι ο ελιτισμός.

Εγώ κι άλλοι δυο τρεις μετράμε απ' τη μάζα.

Μόλις κατουρήσεις πες μου να σου πω ότι έλεγες μαλακίες, ναι.

Dude, το πανεπιστήμιο δεν είναι τίποτα περισσότερο από τους καθηγητές και τους φοιτητές. Αν δεν ασχολούμαστε με αυτά με τι θα ασχοληθούμε; Αν έχουν ωραίο εξώφυλλο τα βιβλία και αν πιάνετε ο κώλος μας από τα καθίσματα;

Διαβάζεις τα μηνύματα, ε;

Σ' ένα θέμα όχι με τίτλο "Τα προβλήματα της τριτοβάθμιας στην Ελλάδα", όχι με τίτλο "Τρόποι επίλυσης των προβλημάτων της τριτοβάθμιας στην Ελλάδα", ούτε με τίτλο "Η γνώμη σας για την τριτοβάθμια στην Ελλάδα" αλλά με τίτλο

"Η κόλαση της φοιτήτριας"

και με την OP να ασχολείται με τέσσερα πέντε θέματα στα οποία ναι, υπάρχουν και οργανωτικά της σχολής, αλλά υπάρχουν κι άλλα, επέλεξα να ασχοληθώ με αυτό απ' αυτά τα τέσσερα πέντε που μ' ενόχλησε περισσότερο. Και δεν καταλαβαίνω γιατί τα διαχωρίζουμε στην τελική, όταν μου λες ότι το πανεπιστήμιο είναι οι φοιτητές και οι φοιτητές ισοπεδώνουν και λένε βλακείες, για μένα, ε και θα τους σχολιάσω και θα διαφωνήσουμε και και και. Το κόλλημα δε βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Χαίρομαι πολύ που ανήκω και εγώ στις χαζογκόμενες του τμήματός μου. Στα διαλείμματα λέμε για το σούπερ καλσόν που αγόρασα από το Calzedonia, για τη γαμάουα Tom Baker τσάντα που μου πήρε η μαμά μου για τα γενέθλιά μου, για τη συναυλία του Παυλίδη στο Μύλο, για τον γκόμενο που ήπιαμε 3 μπύρες στο Ζυθορυχείο, για το κραγιόν που βρήκα σε σούπερ τιμή από το Xόντος.

Επίσης χαίρομαι πολύ γιατί έχω γνωρίσει άτομα που παρ'όλες τις δυσκολίες που αντιμετώπιζαν δεν τα έβαλαν ποτέ με το ελληνικό κράτος, Πανεπιστήμιο,λαό.

Επίσης χαίρομαι πολύ που δε θα πεθάνω από μιζέρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top