Θα παρανομούσατε για να σώσετε ένα αγαπημένο σας πρόσωπο;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.


Είδα μόλις αυτή την φώτο κάπου στο ίντερνετ (και συγκεκριμένα εδώ αν κάποιος ενδιαφέρεται για άλλες ‘δύσκολες‘ ερωτήσεις) και σκέφτηκα πως αυτή είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση για να απαντήσει κάποιος.
Θα παρανομούσατε λοιπόν για να σώσετε έναν αγαπημένο σας; Υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις κάτω από τις οποίες θα το κάνατε ή για συγκεκριμένα άτομα θα κάνατε οτιδήποτε χωρίς ιδιαίτερη σκέψη;
Ακούω απόψεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
όχι φοβάμαι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εννοείται, θα έκανα τα πάντα και χωρίς όρια για να σώσω δικά μου άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Ειμαι τοσο παθιασμενη οταν αγαπω,που δεν θα υπηρχε περιπτωση να μην το κανω..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έναν άδικο νόμο, ναι. Άλλωστε, αντιλαμβανόμαστε καθημερινά ότι η νομοθεσία και η δικαιοσύνη δεν είναι πάντοτε ... συμβατές.
Αν ωστόσο ο νόμος είναι δίκαιος και ο loved one έχει αδικήσει, τότε όχι, δεν θα παρανομούσα. Γιατί αν αγαπάς κάποιον και θες ουσιαστικά να τον βοηθήσεις τότε πρέπει να τον αφήσεις να πληρώσει και το τίμημα των επιλογών και των πράξεών του, i guess. :redface:

Βέβαια, είναι αλλιώς να μιλάς θεωρητικά και αλλώς να αντιμετωπίζεις κάτι τέτοιο, οπότε δεν είμαι τελείως σίγουρη... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Done that,already.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eileen, με δεδομένο πως η ερώτηση περιέχει το ρήμα "σώσετε", μάλλον εννοούμε πως ο αγαπημένος θα κινδύνευε τουλάχιστον με την έννοια πως θα του-της ήταν εντελώς δυσβάστακτο να αντέξει ό,τι θα χρειαζόταν. Στην περίπτωση που αναφέρεις εσύ, μάλλον κι εγώ το ίδιο θα έκανα, αλλά αν ας πούμε συγκεκριμένα άτομα της οικογένειάς μου χρειάζοντουσαν συκώτι πχ και με (πολλά) χρήματα μπορούσα να βρω συμβατό δότη στην ουσία παρακάμπτοντάς την σχετική λίστα.. θα έκανα οτιδήποτε και για να βρω το ποσό και για να γίνει η εγχείριση (χτύπα ξύλο, να είναι καλά..). Κάτι τέτοιο κατάλαβα εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Wait, ποιος νόμος; :P

On a side note, από πότε το "πληρώνω το τίμημα των πράξεών μου" με βοηθάει έτσι γενικά κι αόριστα; Κάτι παιδάκια στο γυμνάσιο μου 'ρχονται, "δε σ' αφήνω ν' αντιγράψεις για να σε βοηθήσω."

Please, cut the crap.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Wait, ποιος νόμος; :P

On a side note, από πότε το "πληρώνω το τίμημα των πράξεών μου" με βοηθάει έτσι γενικά κι αόριστα; Κάτι παιδάκια στο γυμνάσιο μου 'ρχονται, "δε σ' αφήνω ν' αντιγράψεις για να σε βοηθήσω."

Please, cut the crap.


Φαντάζομαι εννοεί αν ο άλλος έχει κάνει φόνο ή κάτι αντίστοιχο και πρέπει να τιμωρηθεί για να καταλάβει ότι έκανε κάτι κακό.


Αλλά και φόνο να έχει κάνει κάποιος δικός μου, εγώ θα κάνω ο,τι μπορώ για να γλιτώσει. Δεν θα είμαι το καρφί να πω "κύριε πόλιτσμαν, ξέρω ποιός το έκανε, μπαγλαρώστε τον".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Eileen, με δεδομένο πως η ερώτηση περιέχει το ρήμα "σώσετε", μάλλον εννοούμε πως ο αγαπημένος θα κινδύνευε τουλάχιστον με την έννοια πως θα του-της ήταν εντελώς δυσβάστακτο να αντέξει ό,τι θα χρειαζόταν. Στην περίπτωση που αναφέρεις εσύ, μάλλον κι εγώ το ίδιο θα έκανα, αλλά αν ας πούμε συγκεκριμένα άτομα της οικογένειάς μου χρειάζοντουσαν συκώτι πχ και με (πολλά) χρήματα μπορούσα να βρω συμβατό δότη στην ουσία παρακάμπτοντάς την σχετική λίστα.. θα έκανα οτιδήποτε και για να βρω το ποσό και για να γίνει η εγχείριση (χτύπα ξύλο, να είναι καλά..). Κάτι τέτοιο κατάλαβα εγώ..
Ααα θυμήθηκα μια ταινία που' χα δει παλιά, με έναν πατέρα που είχε τη κόρη του άρρωστη, κι αν δεν έκανε μια εγχείρηση δεν υπήρχε περίπτωση να ζήσει.
Έτσι ο πατέρας, αν θυμάμαι καλά, πήρε όπλο, πήγε στο νοσοκομείο και απείλησε τους γιατρούς να τη χειρουργήσουν, και γενικά έκανε κατάληψη στο νοσοκομείο ας πούμε.
Τεςπα τη χειρούργησαν και η κοπέλα σώθηκε και ο πατέρας κατέληξε στη φυλακή.
Αλλά είχε σωθεί η κόρη του, οπότε ούτε που τον ένοιαζε που πήγε φυλακή.

Μου διαφεύγει τελείως ο τίτλος.:/:

Αλλά, ναι, νομίζω ότι όταν φτάνεις στο όριο και δεν έχεις άλλη επιλογή για να βοηθήσεις έναν δικό σου άνθρωπο, ειδικά όταν έχει να κάνει με θέματα υγείας ξέρωγω, νομίζω ότι από μόνο του σου δημιουργείται το αίσθημα ότι πρέπει να το κάνεις και να φτάσεις στα άκρα.

Το όλο θέμα μου θυμίζει κεφάλαιο του βιβλίου Φιλοσοφίας στη Β' λυκείου που μπλέκει ηθικό-ανήθικο με συναισθήματα. Είχε και παράδειγμα ότι πχ. δουλεύεις σε τράπεζα και από σένα περνάνε πολλά λεφτά, και κάποιο κοντινό σου πρόσωπο έχει ανάγκη από λεφτά. Τι κάνεις; Παίρνεις για να τα δώσεις με κίνδυνο την απόλυση και τιμωρία σου or what?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Φαντάζομαι εννοεί αν ο άλλος έχει κάνει φόνο ή κάτι αντίστοιχο και πρέπει να τιμωρηθεί για να καταλάβει ότι έκανε κάτι κακό.

Ναι κατάλαβα, απλά λέω ότι πολλές εκφάνσεις αυτού του "πληρώνω το τίμημα" όπως θα τις βιώσεις σήμερα δε βοηθάνε, ίσα ίσα το αντίθετο.

Ή τέλος πάντων δεν βλέπω εγώ πώς βοηθάνε με τους δικούς μου ορισμούς. Αν ορίσεις βοήθεια τη συμμόρφωση με ένα συγκεκριμένο τρόπο σκέψης (σύστημα) τότε ναι, φαντάζομαι δουλεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
μπορώ να πω ότι για τον εαυτό μου π.χ. δεν θα μπορούσα να αδικήσω κάποιον για να σωθώ εγώ όπως στο παράδειγμα που αναφέρατε με το συκώτι...εντούτοις γα λίγα και εκλεκτά αγαπημένα πρόσωπα πιστεύω θα το έκανα, αναλαμβάνοντας κάθε ευθύνη των πράξεών μου, αρκεί να ξέρω και να έχω στη συνείδησή μου ότι έπραξα το σωστό γι'αυτούς που αγαπώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
κ γώ θα παρανομούσα για να σώσω αγαπήμενο μου πρόσωπο.Λίγα έως έλαχιστα όρια δε θα πέρναγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
δεν ξέρω, εξαρτάται με το πόσο θα παρανομούσα (αν έπρεπε να σκοτώσω κάποιον μπορεί να μην το έκανα αλλά θα έκλεβα κάτι για να τον βοηθήσω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
δεδομενου οτι ρωτας αν θα παρανομουσαμε κ οχι αν θα εγκληματουσαμε ποτε.....
ναι θα το εκανα...αφου πρωτα ειχα εξαντλησει καθε πιθανη αλλη λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D είμαι ο μοναδικός που είπα όχι δε θα παρανομούσα και μέτά ακριβώς έβαλα ένα βίντεο από το prison break (γιατί ο Scolfield παρανομησε για να σώσει τον αδελφό του).
Για άλλη μια φορά πιστεύω τα αποτελέσματα της έρευνας όπως και το άλλο θέμα με τους gay είναι ψευδώς θετικά. ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ λέτε ότι θα παρανομούσανε ενώ δε θα το κάνατε και φυσικά δε πιστεύω να ερθει κανένας να έρθει και να γράψει ότι εγώ παρανόμησα.

:))) όλοι σκέφτονται υποθετικά (αυτό μας κατάντησε το σύστημα στο οποίο ζούμε). Διαβάζουμε, βλέπουμε, μαθαίνουμε εμπειρίες άλλων και βάζουμε τον εαυτό μας μεσα τους , δε μαθαίνουμε ενεργητικά όπως παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Wait, ποιος νόμος; :P

On a side note, από πότε το "πληρώνω το τίμημα των πράξεών μου" με βοηθάει έτσι γενικά κι αόριστα; Κάτι παιδάκια στο γυμνάσιο μου 'ρχονται, "δε σ' αφήνω ν' αντιγράψεις για να σε βοηθήσω."

Please, cut the crap.
Βοηθάει στο να αναλογιστεί και να καταλάβει κάποιος ότι κάθε πράξη έχει και κάποιες συνέπειες όπως κάθε action έχει και το reaction της!;) Θα πρέπει επομένως, πριν κάνουμε ό,τι μας κατέβει να προσπαθούμε τουλάχιστον να υπολογίζουμε τις συνέπειες και να σταθμίζουμε το κατά πόσο είμαστε ικανοί να ζήσουμε με αυτές - είτε οι συνέπειες είναι τύψεις, είτε οτιδήποτε άλλο! Αν μη τι άλλο, όταν κάνεις μία επιλογή πρέπει να είσαι έτοιμος να αποδεχτείς τα παρεπόμενά της!
Ο καθένας από εμάς είναι υπεύθυνος για τις πράξεις και τις επιλογές του. Αυτό πρέπει να κατανοήσουμε!:)
So, get serious Sf ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Θα παρανομούσα.
Θα ένιωθα άσχημα, εάν μπορούσα να βοηθήσω κάποιον που αγαπώ και δεν το έκανα.

Βασικά και για άτομο που δεν γνωρίζω και τόσο. Ίσως να το έκανα και εκεί.
πχ στην περίπτωση για συκώτι που αναφέρθηκε πιο πριν. Αν κ αυτό δεν είναι παρανομία.

Είμαι άνθρωπος που δίνει πολλά... Καλό; Κακό; Δεν έχω καταλάβει ακόμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Στην περιπτωση του Prison Break,σιγα την παρανομια. Σκηνοθετησε μια ληστεια για να μπει φυλακη ο Σκοφιλντ, για να βοηθησει τον αδερφο του.(Προσωπικα και εγω θα το εκανα αυτο). Αλλα ηξερε οτι ηταν αθωος.
Τωρα εαν ηταν στην φυλακη καποιος δικος μου για σοβαρο εγκλημα(φονος,βιασμος,ξυλοδαρμος),αποδεδειγμενα ενοχος ομως, δεν θα τον εγκατελειπα αλλα δεν θα βοηθουσα και στην αποδραση του. Και οταν εβγαινε εξω, θα τον υποστηριζα να ενταχθει ξανα στην κοινωνια.

Στην περιπτωση ομως που ηταν αθωος, θα εκανα τα παντα(εκτος ισως απο φονο) για να τον βοηθησω(οπως ο σκοφιλντ στο PB)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top