Τι είναι φίλος για σένα και πόσο καλός φίλος είσαι εσύ;

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Με αφορμή ένα τηλεφώνημα,πού μόλις δέχτηκα, από την φίλη μου πού έλειπε διακοπές και γύρισε, ( κι είναι καθ'οδόν για το σπίτι μου), ένοιωσα την ανάγκη να γράψω αυτό πού νοιώθω.:)
" Φίλοι είναι "αυτοί " πού εμείς επιλέγουμε για οικογένεια"
" Πραγματικοί φίλοι είναι αυτοί πού κατανοούν το παρελθόν το μας,πού πιστεύουν στό μέλλον μας, πού μας αποδέχονται γι'αυτό πού είμαστε".
" Είναι αυτοί πού κάποιες φορές, άν και δεν μπορούν να μας καταλάβουν , απλά , μας αγαπάνε..." :)
Φίλη-ος είναι αυτός πού ξέρει πώς μπορεί να μού τηλεφωνήσει ,ακόμα και μέσα στη νύχτα, μόνο και μόνο γιατί έχει την ανάγκη να μού μιλήσει...:)
Πολλά ακόμα θα ήθελα να γράψω κι ίσως ακούγονται όλα αυτά πολύ " ιδανικά" ή "ποιητικά":redface: ....όμως γιά "μένα" αυτό σημαίνει φίλος και είμαι "ευτυχισμένη"....πού έχω, έστω κι έναν, " τέτοιο " !!! :)
Συγγνώμη όμως :redface::) ...χτυπάει το κουδούνι. Ήρθε...!!!:D:redface:


Έχεις απόλυτο δίκιο. Κι άλλα έπρεπε να γράψεις. Είναι πολύ σωστές οι απόψεις σου, όλες. Πιο ωραίο όμως ήταν αυτό που ανέφερες, πως φίλοι είναι αυτοί που κατανοούν το παρελθόν μας, πιστεύουν στο μέλλον μας και στα όνειρά μας και κυρίως μας αποδέχονται έτσι όπως είμαστε. Δεν θα γράψω κάτι άλλο. Με κάλυψες.


(ΥΓ: Είσαι τυχερή που υπάρχει ένας τέτοιος άνθρωπος στη ζωή σου:) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οι φιλοι ειναι λιγοι...
μα τοσο απελπιστικα ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ...
χμ...σε μενα, ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου!:hmm:

τους δεχομαι με τα ελαττωματα τους... οπως κανουν κι αυτοι σε μενα...
το βασικοτερο σε εμενα ειναι να υπαρχει κατανοηση και οπωσδηποτε ΣΕΒΑΣΜΟΣ στις ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

δεν δεχομαι απο εναν αληθινο φιλο να με κριτικαρει, γιατι εκανα αυτο και πως το εκανα... τη γνωμη του να την πει βεβαια...
αχ μου το χουν κανει παλιοτερα, και ηταν απαισιο. ενιωθα οτι βομβαρδιζομαι απο βελη "φιλης" για μια "λαθος" κατα τη γνωμη της, επιλογη μου...κριτικη και κακο λεμε!!:confused:

για μενα ενας καλος φιλος, σε καταλαβαινει...
σε συμβουλευει οντας παντα ειλικρινης και οχι κολακας, αλλα δεχεται τις επιλογες σου, οποιες κι αν ειναι αυτες, και ακομα και αν κανεις λαθος ειναι εκει για να κλαψετε μαζι...

και το βασικο του χαρακτηριστικο ειναι οτι ακομα και αν "χαθει" για καιρο, η και για χρονια, οταν τον ξαναδεις ειναι σα να περασε μονο μια μερ
α!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
και το βασικο του χαρακτηριστικο ειναι οτι ακομα και αν "χαθει" για καιρο, η και για χρονια, οταν τον ξαναδεις ειναι σα να περασε μονο μια μερα!:)
Αυτο πηγα να πω. How dare you ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Επειδή όλοι γράφετε τις απαιτήσεις που έχετε από τους φίλους σας κι αυτά που ρώταγα στην αρχή αναφέρθηκαν από ελάχιστους, θα ήθελα να τροποποιήσω την ερώτηση (και νομίζω πως θα συνδυάσει και τα δικά μου ερωτήματα και το νέο τίτλο):

Πόσο καλοί φίλοι θεωρείτε ότι είστε ΕΣΕΙΣ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το "σου λεει ειλικρινα τη γνωμη του" με το "δε σε κρινει" δεν ταιριαζουν παντα. Ισα ισα που οι φιλοι θα σου πουν τα ελλατωματα σου γιατι νοιαζονται για σενα. Οι ξενοι αδιαφορουν και ισως και να χαιρονται απο μεσα τους κιολας για καποιο σου λαθος.

Μπορεί να σου πει ειλικρινά: "αυτό που κάνεις το θεωρώ λάθος αλλά δεν σε κρίνω γιατί έχεις δικαίωμα να σκεφτεσαι, να αποφασίζεις, να επιλέγεις, ασχέτως που εγώ έχω άλλη γνώμη"…:)
(καλά τώρα πάμε στις ιδανικές ανθρώπινες σχέσεις με αυτά που γραφουμε... Είναι όνειρα που θα παραμένουν όνειρα:P…γιατί και εμείς με δυσκολία προσφέρουμε αυτό που ζητάμε από άλλους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επειδή όλοι γράφετε τις απαιτήσεις που έχετε από τους φίλους σας κι αυτά που ρώταγα στην αρχή αναφέρθηκαν από ελάχιστους, θα ήθελα να τροποποιήσω την ερώτηση (και νομίζω πως θα συνδυάσει και τα δικά μου ερωτήματα και το νέο τίτλο):

Πόσο καλοί φίλοι θεωρείτε ότι είστε ΕΣΕΙΣ;

Πολύ καλή ερώτηση...

Λοιπόν...

Εγώ είμαι καλή φίλη, γιατί είμαι εκεί όταν με θέλει ο άλλος, θα θελήσω να βοηθήσω ακόμα και με θέματ, που γενικά ίσως να μην μπορώ... Αλλά με μέτρο...
Ακούω με υπομονή...

ΑΛΛΑ δε με θεωρώ καλή φίλη, στο θέμα της υπομονής και της κατανόησης. Θα καταλάβω τι έχεις, θα σε ακούσω, αλλά θα ειμείνω πολύ στο να πω τη γνώμη μου... η οποία είναι πάντα κυνική και πολύ συχνά πιο κυνική απ' όσο γουστάρουν οι περισσότεροι να ακούν.

Επειδή εγώ έτσι "έφτιαξα" ως άνθρωπος, μου έχει κάτσει ότι με λίγο μαστίγιο μόνο βγαίνει άκρη. Ευτυχώς οι φίλοι μου, που με άνεξαν στα χρόνια, ή είναι επίσης έτσι, ή έμαθαν να με αγνοούν... ;)

Αγαπάω όμως παράφορα τους φίλου μου, κι ας μην το δείχνω με τον κλασικό τρόπο συνέχεια... νομίζω ότι αν ανοίξει το καβούκι μου ο άλλος, βλέπει καλό πράμα! :)
Κι ας μοιάζω κακιά και εγωίστρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Να γράψω κι εγώ. Θεωρώ ότι το να είμαι καλή φίλη είναι από τα πράγματα που μου βγαίνουν εύκολα, επειδή πάντα την θεωρούσα υψηλή αξία. Θα σταθώ και σε λύπες και σε χαρές, θα είμαι ειλικρινής, θα κάνω ότι μπορώ για να καταφέρω να βγω και με το αγόρι που γουστάρω και με την φίλη που αγαπώ για να μην στενοχωρηθεί κανείς. Θα τρέξω όταν μου το ζητήσουν εκτός κι αν είμαι πολύ κουρασμένη.

Δυστυχώς κανείς δεν δίνει αυτά που δίνω εγώ. Φίλες που "απαιτούσαν" συνεχή φροντίδα και προδέρμ, μόλις βρήκαν γκόμενο ξέχασαν και το τηλ. μου. Σε δύσκολες στιγμές ελάχιστοι μου συμπαραστάθηκαν κι έκανα πολύ γερό ξεκαθάρισμα. Ακόμα και για κάτι διαδικαστικό ("μπορείτε να πάτε στην σχολή και να μου κάνετε αυτή την δουλειά αφού δεν κάνετε τίποτα όλη μέρα") δεν θα το κάνουν από ανευθυνότητα. Οι εξαιρέσεις ελάχιστες.

Και η απόφασή μου εδώ και λίγους μήνες είναι να αλλάξω κι εγώ. Το ότι έχω απομακρυνθεί με έχει κάνει πιο ελεύθερη. Από εδώ και πέρα σημασία θα έχει να περνάω εγώ καλά. Κι όταν αυτές θα βάζουν το αμόρε ως προτεραιότητα, εγώ θα βάζω το τομάρι μου.

Και θα είμαστε όλοι χαρούμενοι!:P

Δυστυχώς μάλλον έχω σταματήσει να πιστεύω στην έννοια της φιλίας, τουλάχιστον όπως πίστευα ότι ίσχυε παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Εγώ δυστυχώς προσωπική άποψη για το τι φίλη είμαι εγώ δεν μπορώ να σου πω. Θα σου πω όμως χαρακτηριστικά μου. Σίγουρα κάτι θα λείπει από αυτά που θα είχαν να πουν οι φίλες μου για μένα. Επίσης, πόσοι από εμάς δεν θα πουν για τον εαυτό τους τα καλύτερα ;

Θα σου πω απλά ότι είμαι θρασύτατη και ειλικρινής. Σε σημείο ενοχλητικό για τον άλλο. Επίσης ότι είμαι πολύ του χαβαλέ και της πλάκας, ότι μαζί μου θα περάσει κάποιος καλά. Επίσης ότι βαριέμαι εύκολα και το δηλώνω. Ότι όταν είναι να βγω με τις φίλες μου χρόνια τώρα τους ζητάω να έρθουν από το σπίτι μου για να έρθουν να με πάρουν (χρόνια τώρα επειδή ποτέ δεν είμαι έτοιμη και την βρίσκω να τα πίνουμε πριν βγούμε). Μπορώ να ακούω τον άλλο με τις ώρες και να τον συμβουλεύω σαν δασκάλα. Όταν καταλαβαίνω ότι δεν είμαι δασκάλα το κόβω και λέω.. ε κάνεις ότι αισθάνεσαι. Όταν δεν πάω τον γκόμενο μιας φίλης μου το λέω ξεκάθαρα αλλά της λέω ότι θέλω να είναι ευτυχισμένη. Αν και ντύνομαι σχετικά προκλητικά δεν είμαι πρόστυχη. Δεν έχω "φάει" τον γκόμενο φίλης και ακόμα όταν μου την έχουν πέσει το έχω βουλώσει και έχω απομακρυνθεί. Έχω πει στην συγκεκριμένη κοπέλα πρόσεχέ τον γιατί το μάτι του παίζει παραπάνω από το κανονικό. Γενικότερα είμαι τρομερά κοινωνική σε σημείο που ο εκάστοτε γκόμενος με παρεξηγεί. Γουστάρω να γνωρίζω νέους ανθρώπους, να μαθαίνω για τη ζωή τους και να τους ψυχολογώ. Είμαι γλεντζού και ξενέρωτη μόνο όταν δεν γουστάρω και το δηλώνω επίσης. Στην ουσία αγαπάω πραγματικά μόνο μία όπου είναι "καλός άνθρωπος" με "αγνή ψυχή", το ίδιο και ο γκόμενός μου. Γενικότερα δεν μπορώ τους κουτοπόνηρους και τους πιάνω με τη μία. Μακριάαα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μπορεί να σου πει ειλικρινά: "αυτό που κάνεις το θεωρώ λάθος αλλά δεν σε κρίνω γιατί έχεις δικαίωμα να σκεφτεσαι, να αποφασίζεις, να επιλέγεις, ασχέτως που εγώ έχω άλλη γνώμη"…:)
(καλά τώρα πάμε στις ιδανικές ανθρώπινες σχέσεις με αυτά που γραφουμε... Είναι όνειρα που θα παραμένουν όνειρα:P…γιατί και εμείς με δυσκολία προσφέρουμε αυτό που ζητάμε από άλλους)

ακριβως, μπραβο ρουμανα!
με πιανεις απολυτα.
νομιζω οτι ο σωστος φιλος, οπως ειπε και το χαμστερακι, θα σου πει τα λαθη σου οπως και την αποψη του, αλλα δε θα προσπαθησει με τιποτα να στην επιβαλει,αμεσα η εμμεσα, με τον τροπο του, το υφος του η βασει των δικων του πιστευω.
η τελευταια του αποψη θα ειναι "κανε αυτο που νομιζεις, αυτο που αισθανεσαι"... και θα ειναι ετοιμος, να σε υποστηριξει και να σε καταλαβει ακομα κι οταν εσυ επιστρεψεις ΛΑΒΩΜΕΝΟΣ απο την ΔΙΚΗ ΣΟΥ επιλογη, στην οποια ο φιλος σε ειχε συμβουλεψει να ΜΗΝ κανεις!
για μενα αυτο ειναι ΟΡΙΣΜΟΣ.

Οσο αφορα το τι φιλη ειμαι εγω...
δεν μπορω να πω, δε ξερω...
χαμστερακι για μια ακομα φορα ταυτιζομαι μαζι σου σε αυτο...
Αγαπαω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ολους μου τους αληθινους φιλους... στεκομαι ΠΑΝΤΑ στο πλαι τους σε ΟΠΟΙΑ επιλογη και αν κανουν, οποια αποφαση κι αν παρουν... ακομα και σε κατι που εγω θεωρω τραγικο λαθος... γενικα παντα εφαρμοζω το παραπανω bold, οπως απαιτω να μου το εφαρμοζουν κι εμενα...
ειμαι συμπονετικη και με κατανοηση, μοιραζομαι τα παντα εκτος απο γκομενο, (αυτο το κανω και με απλους φιλους και γνωστους βεβαια, αν και οχι σε τετοιο βαθμο) και ειμαι παντα "εκει" οταν με χρειαστουν, ακομα κι αν ειναι στην αλλη ακρη της γης...

τελευταια εχω υποφερει απο αυτο γιατι ολες οι φιλες μου ειναι μακρια απο αθηνα / ελλαδα... ΠΟΛΥ μακρια καποιες...

οι αντρες φιλοι μου ειναι μια πολυ πονεμενη ιστορια...
ειναι μονο δυο, ουσιαστικοι, και θα εκανα ΤΑ ΠΑΝΤΑ για αυτους, αν μου το ζητουσαν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Οι φίλοι μου ξέρω ότι θα τρέξουν ανά πάσα στιγμή όταν τους χρειαστώ και το ίδιο θα κάνω και εγώ για εκείνους.Έχουμε τρομερή εμπιστοσύνη μεταξύ μας.Φίλες δεν έχω σε γενικές γραμμές γιατί δεν πιστεύω στη φιλία άντρα και γυναίκας.Έχω τη γυναικεία γνώμη άμα θέλω από γνωστές,πρώην κτλ.Οπότε δεν χάνω τίποτα ουσιαστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όσον αφορά την φιλία άντρα-γυναίκας, πιστεύω σε αυτήν όταν έχει ισχυρά θεμέλια που ξεκινούν από τα παιδικά χρόνια. 1 ΦΙΛΟ άντρα έχω, που η σχέση μας έχει περάσει δυσκολίες, αλλά είναι από τα ελάχιστα άτομα που ξέρω ότι με αγαπάνε αγνά και πραγματικά. Αυτή την στιγμή είναι στην Γλασκώβη μαζί μου και χαίρομαι ΠΟΛΥ γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω μια "προσπάθεια" ακόμα αφού το ερώτημα τροποποιήθηκε,αν και για μένα η αρχική μου άποψή δεν αλλάζει. Κάπου αναφέρθηκε η λέξη: "απαιτήσεις..."
Τι σόϊ φιλία είναι αυτή που να "χωράει" την λέξη "απαιτώ" ??? Δεν απαιτώ τίποτα και ιδίως απ'τούς φίλους μου!!! Είναι καθαρά θέμα "προσφοράς". "Εγώ" ΠΡΩΤΗ θα δώσω ό,τι μπορώ στην φίλη-ο μου κι ύστερα θα "πάρω". Αν κι αυτό το θεωρώ σχετικό. Δεν περιμένω να μού δώσει....,μου αρκεί πού "δίνω" εγώ, ό,τι έχω κι ότι μπορώ κάθε φορά. Έτσι είμαι "φτιαγμένη":redface: ίσως....,δεν ξέρω.:/: Το να προσφέρω ,όταν και όπως μπορώ, από "μόνο" του....μού είναι αρκετό. Ίσως μιλάμε για "ιδανικές" ανθρώπινες σχέσεις...,αλλά ας μην αποκλείουμε στην ζωή μας τίποτα. Ότι "δίνουμε".....μας "επιστρέφεται" διπλό και τρίδιπλο. Απ'την ίδια την "ζωή". Εννοείται, πως δεν λειτουργώ έτσι, ώς φίλη, για "να έχω να λαμβάνω" στο μέλλον γιατί απλούστατα αυτό δεν θα "λειτουργούσε". Ότι , μέ "δόλο" γίνεται, ότι αποσκοπεί κάπου....,θα έχει αντίθετα αποτελέσματα απ'αυτά πού περιμένουμε. Ίσως τελικά να είμαι "πολύ τυχερή" :redface: στην ζωή μου, γιατί "είμαι" τέτοια φίλη:redface: , και ζητώ "συγγνώμη" (απ'τον εαυτό μου...) πού τολμώ και το λέω γιατί ίσως έτσι μειώνω τους φίλους μου.:/:
Αν μ'έχουν εκμεταλλευτεί ??? Πολλές φορές και άσχημα.Μέ πόνεσαν και με πλήγωσαν τόσο, όσο δεν μπορώ να περιγράψω...,έκαναν κακό στην οικογενειά μου και κυρίως στα ΠΑΙΔΙΑ μου, έμεσσα δλδ,μέσα από μένα.(ελπίζω ότι έστω κι ένας καταλαβαίνει πώς μιλάω, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν:redface::worry: πρός θεού!!! ) Μ'έκαναν "κομμάτια" , με "διέλυσαν" , με "κατέστρεψαν οικονομικά"...:/: Κι ήρθαν τότε στιγμές πού ίσως και μίσος να΄νοιωσα! Όταν όμως κατάφερα "ν'αφήσω" πίσω μου και να παραμερίσω αυτά πού με δηλητηρίαζαν, (θυμό,εγωϊσμό...), τότε ένοιωσα "πολύ τυχερή" πραγματικά. Γιατί ??? Γιατί "εγώ" τουλάχιστον,ήξερα πώς μόνο "καλό" είχα κάνει, είχα προσφέρει ό,τι ,(λανθασμένα βέβαια:/: ),ένοιωθα ό,τι η φίλη μου-ος μου είχε ανάγκη. Ενώ "αυτοί"...??? Τί άραγε να νοιώθουν...??? Όλα έχουν ένα τίμημα. Έτσι δεν είναι ? Τίποτα δεν μας προσφέρεται απλόχερα κι εύκολα. Πρέπει να παλέψουμε,να πονέσουμε,να κλάψουμε....,πρέπει "πολλά" να "δουν" τα μάτια μας.:/::( Ανησυχώ ό,τι έχω βγεί εκτός θέματος...,αλλά συγχωρείστε με διότι είναι αδύνατον να σταματήσω. Με πονάει ακόμα και σήμερα. Όχι για μένα...αλλά γι αυτήν-ον. Πού δεν "κατάφερε" να νοιώσει τίποτα. Μού "λείπουν" πολλά στη ζωή μου, αλλά σίγουρα δεν μού λείπου οι φίλοι, (άντρες και γυναίκες).....κι ίσως αυτό είναι, πού μου "επιστρέφεται" πίσω...:redface:
(Συγγνώμη άν κούρασα,αλλά δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά.:/::))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.
Δυστυχώς αντίστοιχες εμπειρίες... και ίσως και ακόμα χειρώτερες..., με την PYLH, είχα και εγώ !!!

Όμως τώρα, που πλέον το σκέφθομαι πιο ψύχραιμα..., νομίζω ότι ο περισσότερο χαμένος... από την υπόθεση αυτή, δεν ήμουν εγώ, που έπεσα "θύμα εκμετάλλευσης φίλου...", αλλά εκείνος-η, που έχασε μια φιλία, που άξιζε, πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε υλικό συμφέρον...

Το πόσο κοστολογεί κανείς τα συναισθήματα και τις σχέσεις του..., πιστεύω τελικά, ότι αποδεικνύει αποκλειστικά και μόνο την δική του ηθική αξία... ΄

Αλλωστε, το μόνο σίγουρο είναι, ότι στη ζωή, υπάρχουν ευτυχώς ακόμα, έστω και σε πολύ μικρό ποσοστό..., και κάποιες αξίες, που ούτε πουλιούνται, ούτε αγοράζονται... και είναι πραγματικά τυχερός, όποιος καταφέρνει να τις κρατήσει...
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ότι "δίνουμε".....μας "επιστρέφεται" διπλό και τρίδιπλο. Απ'την ίδια την "ζωή". Εννοείται, πως δεν λειτουργώ έτσι, ώς φίλη, για "να έχω να λαμβάνω" στο μέλλον γιατί απλούστατα αυτό δεν θα "λειτουργούσε". Ότι , μέ "δόλο" γίνεται, ότι αποσκοπεί κάπου....,θα έχει αντίθετα αποτελέσματα απ'αυτά πού περιμένουμε.

Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα όσα έγραψες. Απομόνωσα μόνο την παραπάνω τη φράση για να σου πω την άποψή μου. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. Αυτό είναι κάπως ''λογοτεχνία''. Η ζωή δεν επανορθώνει τα σπασμένα ούτε κάνει καλά ράματα στις πληγές, το μόνο που κάνει είναι να μας καθιστά με το πέρασμα του χρόνου πιο ανθεκτικούς στον πόνο. Αυτό είναι ένα τεράστιο παραμύθι, και σε ένα βαθμό υπεύθυνοι γι'αυτό είναι οι γονείς μας και ίσως και θρησκευτικές αντιλήψεις χριστιανικού χαρακτήρα, μας έκαναν να το πιστεύουμε.

Τίποτα δεν μας επιστρέφεται σ'αυτή την ζωή και τίποτα δεν κερδίζουμε με την στάση που περιέγραψες. Πολλά χρόνια ακολούθησα το μονοπάτι που περιγράφεις (''δώσε κι ας μην πάρεις τίποτα'') και μόνο πόνος, απογοήτευση και αηδία ακολουθούσε την κάθε ανιδιοτελή προσφορά μου. Καμμιά δικαίωση ως τώρα. Η ευτυχία ερχόταν πάντα μόνο όταν ήξερα τι ζητούσα απ'τον άλλον, ακόμα και ως συναίσθημα. 'Οταν έδινα έτσι απλά για να δώσω, τα αποτέλεσματα ήταν τραγικά.

Στην πρώτη ''τρικυμία'' έχασα όλους τους φίλους μου, στην δεύτερη ''τρικυμία'' πριν δυο χρόνια περίπου, έχασα όλους όσους παραλίγο να γίνονταν φίλοι μου για λόγους που δεν θα ήταν σκόπιμο να περιγράψω. Ποτέ δεν εισέπραξα σεβασμό από τους 'Ελληνες φίλους μου, έτυχε οι ελάχιστοι πιστοί μου φίλοι να ζουν τώρα μακρυά απ'την Ελλάδα. Οι υπόλοιποι έγιναν φαντάσμαυα, ακόμα κι αν περάσαμε μαζί πολλά χρόνια σταθερής και αδιατάρακτης φιλίας. Απλά έτυχε, δεν έχω τίποτα με τους 'Ελληνες, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι χάσανε το φιλότιμό τους αν κρίνω από τους φίλους του πατέρα και της μητέρας μου που είναι εκπρόσωποι άλλων γενιών και σαφώς έχουν αυτό που λέμε και φιλότιμο και μπέσα. Οι πιο πιστοί μου φίλοι έχουν μεγάλη διαφορά ηλικίας από μένα, ίσως γιατί αναγνωρίζω στα μάτια τους το φιλότιμο που δεν έχει η δική μου άδεια και ματαιόδοξη γενιά. Ακολουθώ αυτό τον τρόπο ζωής που περιγράφεις χρόνια τώρα και δεν έχω κανένα όφελος. Από τα 10 cd με μουσική που τα είχα αγοράσει για τον εαυτό μου και τα μοίρασα από δω κι από κει σε ανθρώπους που θεωρούσα ότι μπορεί να γίνονταν φίλοι μου, σχεδόν κανένα δεν έχει πιάσει τόπο στα χέρια τους. Μέσ τους δεν υπάρχω ούτε ως ανάμνηση πια, είμαι σίγουρος.

Κανείς δεν δίνει ανιδιοτελώς τίποτα και σε κανένα τομέα, ακόμα κι εγώ που έδωσα, αγάπη περίμενα να εισπράξω απ'αυτούς, κι αυτό ακόμα είναι έμμεσα υστερόβουλο. Αυτό που λένε πολλοί ότι δεν περιμένουν τίποτα, είναι ένα τεράστιο ψέμμα. Περιμένουν την παρέα σου, τη συντροφιά σου, το γέλιο, τη βοήθειά σου, το χάδι σου, την επιβεβαίωσή τους, την επιβράβευσή τους και άλλα πολλά. Μπορεί κι αυτά τους τα αιτήματα να φαίνονται παιδικά και αγνά, αλλά κι αυτά πολλές φορές είναι τρεις φορές πιο απαιτητικά αιτήματα από δανεικά χρήματα ή άλλα μη ουσιώδη ''θέλω'' τους. Τρομάζω πια στο άκουσμα της λέξης αγάπη γιατί είναι ένα φαί που μου το έχουν σερβίρει πολλές φορές και σπάνια τρωγόταν. 'Οσο αυτά που έγραψες παρακάτω για φίλους άντρες, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω αν μπορεί να σταθεί φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Βρίσκω ελαφρώς δήθεν το "κακόμοιρο" ύφος εγώ δίνω και δεν περιμένω να πάρω, εγώ προσφέρω και δεν θέλω τίποτα πίσω. Οι σχέσεις είναι αμφίδρομες. Απλά. Το να την πατάς όμως είναι δικό σου πρόβλημα και είσαι εξίσου υπεύθυνος γιατί δεν είσαι άξιος να αναγνωρίσεις τι είδους άνθρωπο έχεις απέναντί σου.

Όταν αφήνεσαι δεν σε υπολογίζει κανείς σε κανέναν τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Βρίσκω ελαφρώς δήθεν το "κακόμοιρο" ύφος εγώ δίνω και δεν περιμένω να πάρω, εγώ προσφέρω και δεν θέλω τίποτα πίσω.

Κι εγώ τώρα πια. 'Ηταν ένα τεράστιο παραμύθι σερβιρισμένο από τους ''καλούς'' γονείς και την Εκκλησία πολύ δευτερευόντως που έχει ποτίσει το DNA μας. Εγώ 'εχω αναθεωρήσει τελείως τέτοιες απόψεις. Νομίζουμε ότι δεν περιμένουμε τίποτα πίσω, αλλά κάνουμε λάθος. Και συναίσθημα να περιμένει κανείς, που σίγουρα περιμένει, καθιστά κάποιον αυτόματα έμεσα υστερόβουλο. Μόνο ο 'αγιος δεν περιμένει τίποτα πίσω, αλλιώς δεν θα είχαμε ανάγκη τις φιλίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Διάβασα κι εγώ,όσο προσεκτικά μπορούσα,τίς απόψεις σας και άν αυτό πού "εισπράξατε ήταν ένα δήθεν κακόμοιρο ύφος"....:/::/:...???
Αυτό πού "μού γύρισε η ζωή" πίσω, όπως είπα και ας μού επιτραπεί η έκφραση, είναι ακριβώς αυτό: " τό ό,τι ευτυχώς έχω φίλες και φίλους, (όσο και δύσκολο ή απίθανο ή δήθεν ακούγεται αυτό:worry: ), πού "είναι εδώ" για μένα, όπως είμαι κι εγώ γι αυτούς! Πού μού λένε την γνώμη τους ακόμα κι όταν είναι αντίθετη απ'την δική μου. Την διαφορά όμως την κάνει,τό γεγονός ό,τι κι εγώ, αλλά καί αυτοί....είμαστε καλοπροαίρετοι...:) Εγώ η ίδια έχω ζητήσει απ'την φίλη μου,όταν "διαφωνεί" με κάτι πού κάνω...,ή για να το διατυπώσω καλύτερα, όταν έχει μια διαφορετική άποψη σχετικά με τον τρόπο πού αντιμετωπίζω μία κατάσταση,ένα πρόβλημά μου...,"έχει τό ελεύθερο" από μένα να μού το πεί!!! Θέλω να μου το πει!!! Μπορεί να μην ακολουθήσω την συμβουλή της, αλλά σίγουρα θα σκεφτώ αυτά πού μού λέει. Γιατί ακριβώς επειδή δεν "είναι μέσα σε μία κατάσταση, αλλά την ζεί από κοντά και γνωρίζει τις λεπτομέρεις, μπορεί να είναι περισσότερο αντικειμενική και ξεκάθαρη από μένα..., πού ενδεχομένως,είτε από θυμό,είτε από εγωισμό,είτε από οτιδήποτε άλλο....,"τυφλώνομαι" και δεν μπορώ να σκεφτώ ψύχραιμα!:/:
Γιατί ξέρω,:) γιατί μού έχει καί της έχω αποδείξει, πώς θέλω να είναι καλά!!! Έχω αποφύγει πολλές "κακοτοπιές" έως τώρα, κι είμαι ευγνώμων γι αυτό, απλά και μόνο γιατί "τυχαίνει" να έχω αρκετούς τέτοιους φίλους. Φυσικά κι η σχέση είναι αμφίδρομη...,φυσικά καί "παίρνω" μέσα απ'τούς φίλους μου....ΑΛΛΑ...,πρώτα έδωσα κι ύστερα πήρα. Κι αυτό δεν θα μπορούσα να το κάνω.....,εάν δεν είχα "εξαπατηθεί" , αν δεν την είχα πατήσει όπως χαρακτηριστικά λέτε.Κι είμαι εξ'ολοκλήρου υπεύθυνη γι'αυτό! :| Εγώ καί μόνο εγώ έφταιγα γιά ότι μου συνέβει....,όχι βέβαια γιά την ( σεβαστή κατά τα άλλα άποψή σας ), ό,τι δεν είμουν άξια ν'αναγνωρίσω τί είδους άνθρωπο έχω απέναντί μου...,αλλά γιατί δεν ήθελα να δώ!!!
Και μέσα από τό "γερό μάθημα" πού πήρα, ( όχι το μόνο,αλλά ίσως το πιό σημαντικό έως τώρα ), η μόνη "κερδισμένη" στην ουσία είμαι εγώ, γιατί μπορώ καί με το κεφάλι ψηλά να την αντικρίσω, (ενώ αυτή ούτε απ'έξω δεν τολμά να περάσει)....,αλλά και πολύ πιό "δυνατή" να είμαι...,έστω κι αν μετράω (εκτός των άλλων),μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ λιγότερα. Και πίστέψτέ με, δεν μου περρισεύουν αλλά αντίθετα τα πληρώνω.... και θα τα πληρώνω γιά πολύ ακόμα. Μπορεί να θεωρήσουν κάποιοι "φίλοι" πώς ειμαι μ@@@@@ς:redface: ...,μπορεί και να είμαι !!! Έχω όμως φίλους που τους έχω χτυπήσει το κουδούνι στις 3 το πρωί, χωρίς να ντρέπομαι και χωρίς "ν'ανησυχώ" πώς θα τούς ενοχλήσω, ( φίλοι πού έχουν οικογένεια και παιδιά), και μού άνοιξαν την πόρτα τους σαν να είμουν στό σπίτι μου!!! Φυσικά δεν είναι "χθεσινοί"...,μετράμε χρόνια μαζί κι η φιλία μας έχει δοκιμαστεί.:)
Ιδανικές ? Σπάνιες ? Δήθεν ? Ο καθένας έχει την άποψή του μέσα απ'αυτά πού έχει βιώσει,ίσως, ώς τώρα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Πού μού λένε την γνώμη τους ακόμα κι όταν είναι αντίθετη απ'την δική μου. Την διαφορά όμως την κάνει,τό γεγονός ό,τι κι εγώ, αλλά καί αυτοί....είμαστε καλοπροαίρετοι...:) Εγώ η ίδια έχω ζητήσει απ'την φίλη μου,όταν "διαφωνεί" με κάτι πού κάνω...


αυτο ακριβως. συμφωνω και επαυξανω. το ειπα αλλωστε και στο ποστ μου, εξι εφτα πανω απο το δικο σου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το πόσο καλός είμαι σαν φίλος αποδυκνείεται από το γεγονός οτι οι φιλίες μου κρατάνε πάνω από 20 χρόνια, και μοιραζόμαστε μαζί όλη μας τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Πάντως θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που θεωρούν ότι διακοπές χωρίς το έτερον ήμιση καλό είναι να μην γίνονται, τι θεωρούν ότι είναι οι φίλοι τους γι'αυτούς; Το να περιορίζονται σε μεσημεριανούς καφέδες και εξομολογήσεις των προβλημάτων είναι αρκετό; Σε περίπτωση που δεν είχαν σύντροφο θα καλύπτονταν με το να τους περιόριζαν οι άλλοι σαν τριτεύοντα πράγματα στην ζωή τους; Ποιά είναι η διαφορά φίλου και γνωστού; Και για ποιό λόγο να επενδύσουν φίλοι σε αυτούς όταν δεν είναι διατεθειμένοι να τους προσφέρουν κάτι περισσότερο από μια συνομιλία στο τηλέφωνο και εξόδους μεταξύ ζευγαριών;

Κι αυτά τα ρωτάω με καθαρή διάθεση περιέργειας κι όχι επειδή θέλω να κάνω κριτική. Επειδή εγώ δεν επενδύω σε αυτούς τους ανθρώπους και σκέφτομαι, μήπως κάνω λάθος; Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι από το πώς λειτουργούν οι ανθρώπινες σχέσεις; Μήπως όντως είμαι περίεργη όταν σκέφτομαι ότι είναι αυτονόητο ότι δεν θα τα κάνω όλα με τον εκάστοτε σύντροφο/σύζυγό μου;

ότι και να σου λέει ο καθένας/μια η αλήθεια είναι μέσα σου. follow yr heart like the song. εχουμε και την ίδια ηλικία, γιάυτό οι μεγαλύτεροι θα σου πουν βάση την εμπειρία τους που δε συμπίπτει με τα θέλω τα δικά σου και των φίλων σου/φίλες σου, γι'αυτο αν θες κάτι άλλο , εδώ είμαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top