Φως... στις μαύρες τρύπες

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Από Νέσσα:
Στο εσωτερικό του ορίζοντα γεγονότων οι συντεταγμένες χώρου και χρόνου εναλλάσσονται.

....?????
...Eναλλάσονται, με ποιά έννοια? Δεν έλεγε τίποτα άλλο?


Από Παφ:
Από την εναλλαγή χώρου και χρόνου, μόνο ένα φαινόμενο έχει γίνει αντιληπτό: Η συστολή του μήκους και η διαστολή του χρόνου.

Τα δύο τελευταία είναι πορίσματα της Ειδικής -αν δεν απατώμαι (κάτι που έχει εκνευριστικά πολύ χρόνο να συμβεί).

Άρα δεν έχουν σχέση με τη βαρύτητα. Μάλλον κάτι διαφορετικό λέει η Νέσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
...Eναλλάσονται, με ποιά έννοια? Δεν έλεγε τίποτα άλλο?
Ο χώρος γίνεται χρόνος και το ανάποδο :confused: . Το έχω διαβάσει κι εγώ αν και φυσικά δεν έχω ιδέα το γιατί.

"As you pass the event horizon, the spatial direction 'inwards' becomes 'towards the future'-- you WILL reach the center, it's as inevitable as next Monday. The direction outsiders think of as their future becomes a spatial dimension once you are inside"
Λινκ από εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Δηλαδή κάνεις ένα βήμα μπροστά και γερνάς 1 χρόνο ενώ αν κάνεις ένα βήμα πίσω γίνεσαι πάλι νέος; :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Χμμμ. Άκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Για αυτούς που δεν ξέρουν η μαύρη τρύπα υπάρχει.Αν σε ρουφήξει ταξιδεύεις στο χοροχρόνο.Επίσης αν αφήσουμε ένα αντικείμενο κοντα στην μαύρη τρύπα θα το βλέπουμε όλη την ώρα στην ίδια θέση ενώ η μαύρη τρύπα θα το έχει ρουφήξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αν σε ρουφηξει η μαυρη τρυπα, η μαζα σου και η πυκνοτητα σου γινονται ενα με αυτες της μαυρης τρυπας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Για αυτούς που δεν ξέρουν η μαύρη τρύπα υπάρχει.Αν σε ρουφήξει ταξιδεύεις στο χοροχρόνο.
Το ξέρω ότι υπάρχουν μαύρες τρύπες (είναι πολλές, όχι μία!), αλλά δεν ήξερα ότι ταξιδεύεις στο χωροχρόνο! Βασικά πολύ star trek που θυμίζει αυτό! Εγώ ξέρω οτι οι μαύρες τρύπες, λόγω ακριβώς της βαρύτητάς τους δεν επιτρέπουν τίποτα να περάσει από μέσα, ούτε φως, ούτε σώματα, ούτε χρόνος, τπτ... Επομένως νομίζω πως είναι αδύνατον να ταξιδέψεις μέσω μιας μαύρης τρύπας! :confused:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Επίσης αν αφήσουμε ένα αντικείμενο κοντα στην μαύρη τρύπα θα το βλέπουμε όλη την ώρα στην ίδια θέση ενώ η μαύρη τρύπα θα το έχει ρουφήξει.
Για εξήγησε λίγο... Δεν το έπιασα αυτό! Πως εμείς θα το βλέπουμε στην ίδια θέση, ενώ αυτό θα έχει ρουφηχτει; Εγώ νομίζω πως έτσι κ κάτι μπει στο "πεδίο βολής" της μαύρης τρύπας, τότε απλά το ρουφάει και το καταστρέφει, αφήνοντας πίσω μόνο μαυρό και τίποτα άλλο (δεδομένου ότι ρουφάει και το φως). Άρα πως είναι δυνατόν να βλέπουμε κάτι, από τη στιγμή που είναι στο "πεδίο βολής" της μαύρης τρύπας και έχει ρουφηχθεί (όπως και το φως που υπάρχει εκεί...);
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
εννοεί πως είναι θα είναι υποερβολικά γρήγορη η ταχύτητα του αντικειμένου. αυτό δεν γίνεται όμως γιατί αν ήσουν σε σημείο να αφήσεις κάτι στην μαύρη τρύπα δε θα καταλάβαινες για πότε θα σε ρούφαγε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXOS:
Για εξήγησε λίγο... Δεν το έπιασα αυτό! Πως εμείς θα το βλέπουμε στην ίδια θέση, ενώ αυτό θα έχει ρουφηχτει; Εγώ νομίζω πως έτσι κ κάτι μπει στο "πεδίο βολής" της μαύρης τρύπας, τότε απλά το ρουφάει και το καταστρέφει, αφήνοντας πίσω μόνο μαυρό και τίποτα άλλο (δεδομένου ότι ρουφάει και το φως). Άρα πως είναι δυνατόν να βλέπουμε κάτι, από τη στιγμή που είναι στο "πεδίο βολής" της μαύρης τρύπας και έχει ρουφηχθεί (όπως και το φως που υπάρχει εκεί...);

Aς υποθέσουμε ότι αφήνουμε ένα κουτί σε σημείο ς τέτοιο που θα δίνει την δυνατότητα να το ρουφήξει η μαύρη τρύπα.Ας υποθέσουμε ακόμη ότι εμείς είμαστε εκεί και η μαύρη τρύπα δεν μπορει να μας ρουφήξει.Τότε θα δούμε το κουτί όλη την ώρα να μην έχει κουνηθει ενώ η μαύρη τρύπα θα το έχει ρουφήξει.Γενικά αυτό το φαινόμενο είναι μια απάτη που δημιουργεί ο εγκέφαλός μας και αυτο γιατί το ανθρώπινο μάτι έχει την δυνατότητα να αντιληφθεί κίνηση από κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου και πάνω.Επειδή δεν γνωρίζω το ποσό ας υποθέσουμε ότι είναι χ κλάσμα του δευτερολέπτου.Επειδή αλλαγή της θέσης του κουτιού που αναφέραμε προηγουμένως γίνεται με χρονο μικρότερο του χ κλάσμα δευτερολέπτου το ανθρώπινο μάτι δεν το αντιλαμβάνεται και παραμένει η ίδια εικόνα στον εγκέφαλό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ναι, αλλά όταν περάσει το Χ κλάσμα του δευτερολέπτου, κάνουμε "refresh"... Δηλαδή το μάτι δέχεται και πάλι φως για να ανανεώσει τα δεδομένα που έχει αποθηκεύσει στην αισθητήρια μνήμη... Ε, τότε απλά το αντικείμενο δεν υπάρχει εκεί, ούτε το φως φυσικά και άρα δεν το βλέπουμε!

Είναι σαν να μου λες πως αν σε δω σε ένα Χ σημείο, κλείσω τα μάτια μου, εσύ μετακινηθείς, ανοίξω τα μάτια μου και κοιτάξω στο Χ σημείο (στο οποιο δεν είσαι πλέον) θα συνεχίσω να σε βλέπω επειδή το μάτι μου δεν έπιασε την "φυγή" σου από το Χ σημείο! :wacko: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Λογικα, σε αυτη τη περιπτωση η μαυρη τρυπα θα ρουφαει πιο γρηγορα τη μαζα παρα τα φωτονια που εκπεμπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μα το μάτι δεν εκπέμπει φωτόνια! Φωτουποδοχείς έχει. Τα λεγόμενα ραβδία και κόνια και μέσω αυτών βλέπουμε. Δεχόμαστε τα φωτόνια (=πακέτα ενέργειας). Άρα δεν έχει σημασία αν ρουφιέται πιο γρήγορά η μάζα γιατί πολύ απλά, αν ρουφηχτεί η μάζα, τότε δεν έχουμε αντανάκλαση φωτός (=τα φωτόνια που είπες) και άρα δεν βλέπουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι λέτε! :P Ηρεμία. Ο άνθρωπος έχει δίκιο.

Η νοητή σφαίρα απ΄όπου τίποτα δε σώνεται, καλείται ορίζοντας γεγονότων, και δεν είναι απλά μία πόρτα που θα περάσει μέσα της το κουτί. Όταν το κουτί μπεί στον ορίζοντα γεγονότων, εμείς θα το δούμε ακίνητο και μετέωρο--θεωρητικά πάντα. Στη πραγματικότητα όμως, έχει ήδη περάσει μέσα, και εμείς χαζεύουμε την τελευταία ασυμπτωτική εκπομπή φωτός του κουτιού- το τελευταίο αποχαιρεστηρίο φως.

Ζωή σε μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ορίστε που κάποια μαύρη τρύπα με επηρέασε και μένα! Αυτό το επαναλαμβανόμενο μήνυμα, θα ήταν το τελευταίο που θα λαμβάνατε αν έπεφτα μέσα στη τρύπα.

Υγ. έλα αντμιν και σβήσε το ένα πληζ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ναι, απλά η δοαφορά ειναι ότι δεν θα το χαζεύουμε για πάντα, αλλά για όση ώρα κράτησε αυτό το αποχαιρετηστήριο φως... αυτο λέω. :-S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Γενικά αυτό το φαινόμενο είναι μια απάτη που δημιουργεί ο εγκέφαλός μας και αυτο γιατί το ανθρώπινο μάτι έχει την δυνατότητα να αντιληφθεί κίνηση από κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου και πάνω.
Όχι, αυτό δεν έχει σχέση. Ακόμα και αν το μάτι μας ήταν τέλειο, πάλι θα βλέπαμε το αντικείμενο αιωνίως στο ίδιο σημείο, λόγω σχετικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Ρε παιδιά τι λέτε! :P Ηρεμία. Ο άνθρωπος έχει δίκιο.

Η νοητή σφαίρα απ΄όπου τίποτα δε σώνεται, καλείται ορίζοντας γεγονότων, και δεν είναι απλά μία πόρτα που θα περάσει μέσα της το κουτί. Όταν το κουτί μπεί στο κατώφλι, εμείς θα το δούμε ακίνητο --θεωρητικά πάντα. Στη πραγματικότητα όμως, έχει ήδη περάσει μέσα, και εμείς χαζεύουμε την τελευταία ασυμπτωτική εκπομπή φωτός του κουτιού- το τελευταίο αποχαιρεστηρίο φως.

Ζωή σε μας.

Ευχαριστώ που με υποστηρίζεις...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Καλά βρε Dare-Devil, δεν σε βάλαμε και από κάτω! Δεν λέω πως έχεις άδικο! Απλά επειδή εγώ ξέρω κάτι άλλο, περίμενα να με διαφωτίσεις για το πως φτάνεις σε διαφορετικά συμπεράσματα από εμένα :)

Ελπίζω να μην νοιώθεις ότι σου κάνουμε επίθεση!!! :console:

Ουφ! Γενικά το θέμα είναι λίγο μπερδεμένο νομίζω! Κανένας φυσικός ρε παιδιά που να ξέρει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γενικά το θέμα είναι λίγο μπερδεμένο νομίζω! Κανένας φυσικός ρε παιδιά που να ξέρει;;;

O Stephen Hawking, που δίνει αυτήν την εξήγηση στο χρονικό του χρόνου :P :P :mad: :hmm: :worry: :( :P :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
χαχαχα.... :P Έχω το βιβλίο στα αγγλικά, αλλά δεν βρήκα χρόνο να το διαβάσω! Μου φαίνεται πως θα πρέπει να το διαβάσω για να καταλάβω αυτό που μας ανέφερες Rebrskes, γιατί δεν το πολυκατάλαβα! :)

Ευχαριστώ για την παραπομπή! :):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top