Οικονομικοί τρόποι θέρμανσης

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μαλλινη κουβερτα της γιαγιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Λοιπόν, άλλαξα γνώμη και ψηφίζω υπέρ σόμπας αερίου. Πήραμε μια πριν λίγες μέρες και εκεί που το σπίτι ήταν μες την υγρασία και παγωμένο σαν το Βορειο Πόλο, τώρα είναι χουχουλιστό! Εχει γύρω στα 100 ευρώ, η φιάλη κάνει περίπου 50 και μετά κάθε γέμισμα παίρνει κάτω από 20. Εχει τρεις σκάλες, αλλά η χαμηλή κάνει καταπληκτική δουλειά. Ενα χώρο 60-70τ.μ. τον ζεσταίνει άνετα και έχει και ροδάκια, οπότε την μετακινείς αναλόγως. Στεγνώνεις μέχρι και ρούχα, μιλάμε έχω ενθουσιαστεί. Η φιάλη θέλει αλλαγή περίπου κάθε εβδομάδα, ανάλογα με την χρήση (εμείς την ανάβουμε μόνο τις ώρες που είμαστε σπίτι, δηλαδή 10-12 περίπου). Πριν θέλαμε από ένα air condition/σομπα αλογόνου/αερόθερμο σε κάθε δωμάτιο και πάλι δεν ζεσταινόταν τόσο καλά όσο τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
για να μιλησεις για θερμανση ειναι πολλα τα κριτηρια.
Καταρχην σε δικο σου σπιτι η το νοικιαζεις?
Αν ειναι δικο σου, οι λυσεις ειναι πολλες.
Αν οχι, τοτε πρεπει να κανεις κατι ευκολο και οχι να το εγκαταστησεις.

Αρα παιζεις στα εξης:
Ξυλοσομπα (αν μπορεις να την βαλεις, πχ στην αθηνα το ξεχνας) - αεροθερμα - γκαζιου.
Το πιο φτηνο ειναι η ξυλοσομπα ιδιως αν εισαι επαρχια.
Τωρα αεροθερμο και γενικα οτι μπαινει σε πριζα ειναι ακριβο αποφυγε το, εκτος αν μπορεις να βαλεις καποιο
air condition με inverter κατι που σημαινει μια καταναλωση 700W. (και παλι σχετικο ειναι αλλα σε σχεση με τα 2000W του αεροθερμου...)
Γκαζιου αν ειναι μικρος χωρος που θες να ζεστανεις συμφερει με στοχο να καις μια μπουκαλα την εβδομαδα. (17 ευρω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
τον προηγούμενο μήνα πλήρωσα 106 ευρώ για θέρμανση :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
τον προηγούμενο μήνα πλήρωσα 106 ευρώ για θέρμανση :(
Μα καλά, που μένεις? Εγώ θυμάμαι όταν έμενα σε γκαρσονιέρα (αυτόνομη με φυσικό αέριο) πλήρωνα βαριά βαριά 25-30 ευρώ. Οροφοδιαμέρισμα έχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μα καλά, που μένεις? Εγώ θυμάμαι όταν έμενα σε γκαρσονιέρα (αυτόνομη με φυσικό αέριο) πλήρωνα βαριά βαριά 25-30 ευρώ. Οροφοδιαμέρισμα έχεις?
δεν ξερω γιατι βγηκε τοοοσο πολυ..και να φανταστεις οτι εδω που ειμαι δεν κρυωνω οποτε δεν το ειχα και συνεχεια ανοιχτο:hmm: τελοσπαντων αυτο το μηνα το εχω πολυ λιγο ανοιχτο..να δω τι θα γινει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
αν υπαρχει καπνοδοχος σπιτι...ευτυχως στο δικο μου υπαρχει.....ξυλοσομπα...μαντεμι...ζεστη σε σημειο που να λες ας μην την μπουμπουνιξω...εσκασα..κ το τσουβαλι ξυλα (30 κιλα) 6 ευρω.:clapup:

ασε που την ερωτευονται ολοι οι φιλοι σου:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ψαχνω και δεν το βρισκω τοση ωρα το θεμα με τους οικονομικους τροπους θερμανσης.Τεσπα.Ανοιγω αναγκαστικα νεο. Οσοι απο εσας εχετε κλιματιστικα inverter , μπορειτε να μου πειτε ποσο σας ερχεται περιπου το διμηνο η ΔΕΗ?Θα ηταν χρησιμο αν μου διευκρινιζατε και ποσες ωρες την ημερα το καιτε και γενικα ποσο μεγαλο ειναι? 24αρι πχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
επειδή αρχίζουμε να κρυώνουμε...

για φοιτητές τι είναι καλό και οικονομικό;
γιατί οι ξυλόσομπες που βλέπω και κάτι παρόμοια είναι... ε, πρακτικά αδύνατο να τις πάρουμε!

αερόθερμο, καλοριφέρ, θερμοπομπός;

(με τους θερμοπομπούς τι παίζει; μου φαίνονται σαν πολύ σούσουρο για κάτι που δεν είναι δα και το φοβερό.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
με ενδιαφέρει αρκετά το θέμα του αερόθερμου, γιατί το σπίτι είναι μεγάλο και κυρίως τα δωμάτια είναι ξεχωριστά και μεγάλα..οπότε για να ζεσταθει το ένα χρειάζεται αρκετή ώρα καίγοντας αέριο! Είναι οικονομικό το αερόθερμο? σίγουρα δεν θα φέρνει τόση ζέστη αλλά για τις ώρες που είμαι στάσιμος μέσα στο σπίτι δεν μου φαίνεται κακή ιδέα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
επειδή αρχίζουμε να κρυώνουμε...

για φοιτητές τι είναι καλό και οικονομικό;
γιατί οι ξυλόσομπες που βλέπω και κάτι παρόμοια είναι... ε, πρακτικά αδύνατο να τις πάρουμε!

αερόθερμο, καλοριφέρ, θερμοπομπός;

(με τους θερμοπομπούς τι παίζει; μου φαίνονται σαν πολύ σούσουρο για κάτι που δεν είναι δα και το φοβερό.)

Οι ξυλόσομπες είναι λίγο ακριβές μου φαίνεται!! Ίσως μια απλή σόμπα? Αλλά άμα τη ξεχάσεις το βράδυ μπορεί και να πιάσετε καμιά φωτιά..:(
Τώρα κάτι άλλο που έχω κοιτάξει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει , είναι θερμαντικά σώματα με υπέρυθρες όπου το ετήσιο κόστος για τη θέρμανση ανέρχεται γύρω στα 400 ευρω (δεν θέλει πετρέλαιο, τα έξοδα αναφέρονται στα πόσα ευρώ καίει ρεύμα τη χρονιά) .. απλά βάλε και ένα 200 για να το πάρεις κιόλας...:):) αναμεσα στα θετικα ειναι οτι καθαριζει την ατμοσφαιρα, εξαφανιζει την υγρασια χωρις να ξεραίνει τον αέρα και δεν χρειάζεσαι λεβητες και όλα τα συναφή που χρειάζεσαι με το κοινο καλοριφέρ!:P
...είναι παρόμοιο με το θερμοπομπο που λες απλα άλλη τεχνολογια
Το καλοριφέρ , αν εννοείς αυτό που μπαίνει στην πρίζα, το έχει μια φίλη και μου έχει πει ότι καίει αρκετό ρεύμα..
Το αερόθερμο από όσους έχω ακούσει σε μικρούς χώρους είναι μια από τις πιο συχνές επιλογές... απλά εγώ επειδή μαρεσει να κουρνιάζω δεν καταλαβαινω και πολλα αμα δεν ειναι δίπλα μου... νομίζω οτι ειναι και απο τα πιο οικονομικα, δεν ξηραίνει τον αέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
καλέ για φοιτητικό σπίτι είπα :Ρ
τα υπέρυθρα σώματα δεν θέλουν ειδικές εγκαταστάσεις και τέτοια;

αερόθερμο δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
όχι δεν θέλει κάτι επιπλέον... είναι σαν ένα σώμα καλοριφερ αλλά μέχρι εκεί!! δεν εχει ουτε σωλήνες ούτε γκρεμίσματα ούτε τίποτα... τουλάχιστον αυτά μου έχουν πει σε όσους αντιπροσωπους εχω ρωτησει...:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το αεροθερμο δεν καιει πολυ ρευμα; Και ειναι και πολυ μετριμενο...
Σομπες αλλογονου πως πανε απο καταναλωση ρευματος;
Οι θερμοπομποι ζεστενουν καλα; Και απο καταναλωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι convectores αυτα που ειναι σαν καλοριφερ ανεξαρτητα στο πατωμα λειτουργουν με πολυπλοκη αντισταση
και νομιζω oti ειναι καλη λυση,,για σταδιακη θερμανση χωρις μοτερ κλπ

τα πανελ υπερυθρων

εκπεμπουν υπερυθρες,
αλλα εχω ακουσει οτι τα μαρμαρινα τετοια ραγιζουν τελικα -απο κοντα δεν τα ξερω..

υπερυθρες εκπεμπει και η σομπα αλογονου που εχω τωρα πισω μου..για τοπικη θερμανση -ψηνεις τα μπουτια σου βασικα:P-
αλλα κανει τη δουλεια της χωρις να μπουκωνει τον αερα


αεροθερμο

ειναι μη ασφαλες εχω ακουσει,,κανει θορυβο και μπορει να καει,,ενω μπουκωνει καιει τον αερα




οποτε για φοιτητικο σπιτι,,κατι απο τα 3 πρωτα θα επαιρνα

τα πανελ υπερυθρων πρειε να ρωτησεις απο κοντα ,,εγω δεν ξερω δυστυχως..ποσο αξιζουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
πολύ προχώ φαίνονται τα πάνελ υπερύθρων!!! :Ρ

σόμπες αλογόνου δεν είναι ανθυγιεινές; :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σόμπες αλογόνου δεν είναι ανθυγιεινές; :S
οχι,,απλες λαμπες,ειναι
θερμαινουν και εχουν και φως και υπερυθρες φυσικα..:D
την αναβεις και εισαι οκ..
και αμα γυρουν σβηνουν μονες τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
αυτο ακριβως το καλοριφερ εχουμε στο χωριό,στο υπνοδωματιο.Ειναι καλό,αν μιλαμε για υπνοδωματιο ή για γκαρσονιερα,αλλα θελει ωρα.Και το τελευταιο εχουμε στο χωριο,αλλα ισχυει το ιδιο με το καλοριφερ,μονο που κανει φασαρια και ξηραινει τον αερα(εμεις το βαζαμε στο μπανιο,κι ετσι με την υγρασια ερχονταν τα πραματα στα ισα τους.Οποτε κατα τη γνωμη μου το πρωτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ακουσα για κάτι μεταλλικά πάνελ που τα βάζεις λέει πίσω από τα καλοριφέρ των εξωτερικών τοίχων για να μην έχεις απώλεια θερμότητας. Δεν είναι ακριβά, αλλά ξέρει κανείς αμα κάνουν όντως δουλειά? Μην τα πάρω τζάμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Μιας και είδα λοιπόν την κατηγορία διάφορα σκέφτηκα να γράψω για κάτι που με απασχολεί!Εδώ στην Θεσσαλονίκη όπου σπουδάζω η Εταιρία φυσικού αερίου όταν κάνεις την αίτηση για να πάρεις αέριο κάνει αιώνες και κοιμάται όρθια!
Είμαι λοιπόν με μια σαν σόμπα αλογόνου και δεν μπορώ να πω ότι κάνει δουλειά!Βρίσκομαι λοιπόν σε αναζήτηση αγοράς ενός αερόθερμου!!!!

Έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε?Κάτι δοκιμασμένο??Θα παρακαλούσα η τιμή να μην υπερβαίνει τα 30ε..

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!Χρόνια πολλά σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top