Το σπίτι μου γκρεμίζεται;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Να χαρώ κι εγώ; :clapup: :P

Όπως είπες, είναι και ευκαιρία για μια ριζική ανανέωση του δωματίου σου. :)

Θα είναι πολύ ωραία η αίσθηση μόλις ολοκληρώσεις όλες τις αλλαγές & ολοκληρωθούν οι διαδικασίες αποκατάστασης και χαλαρώσεις στο ανανεωμένο δωμάτιο. :clapup:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
petro ευχαριστω!
σημερα μου φυγε ο τσαμπουκας κουβαλωντας...
και η μεση μαζι...
τελικα η ζημια ειναι μεγαλυτερη απο οσο περιμεναμε αλλα ευτυχως θα το αναλαβουν ολο αυτοι, οποτε δε με καιει τοσο..

τωρα πλεον σκεφτομαι οτι χρειαζομαι ιδεες για χρωματα στους 4 τοιχους μου και προτασεις για διακοσμηση! μηπως να ανοιξω ενα νεο θρεντ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
παιδες εχω ενα πολυ σοβαρο προβλημα και οποιος ξερει ας μου απαντησει.
οι τοιχοι γρκεμιστηκαν (μη φανταστειτε τελειως!) απο δικο τους μαστορα, και τωρα ειμαστε στη φαση ξανα-χτισιματος. σημερα εγινε το πρωτο σοβατισμα (πεταχτο) και αυριο το δευτερο. καπου τωρα ειναι να μπει και ΠΛΕΓΜΑ στον τοιχο για να ειναι πιο σταθερος.
ο μηχανικος τους μας λεει να μην βαλουμε πλεγμα σε ΟΛΟ τον τοιχο, αλλα λωριδες.
ο θειος μου απο την αλλη (50 χρονια οικοδομος) μας λεει να βαλουμε πλεγμα σε ολο τον τοιχο.

ξερει κανεις απο αυτα?

δεν προλαβαινω να παρω αλλη γνωμη, καθοτι σημερα τελειωσε και αυριο στις 8.30 το πρωι ξαναρχεται ο μαστορας...

να πω οτι δεν τιθεται θεμα "τσιγκουνιας" αφου ηδη εχει αγοραστει το πλεγμα (και ειναι και φτηνο) οπως επισης και οτι ο μηχανικος ειπε οτι αν το κανουμε με το δικο μας τροπο, πρεπει να υπογραψουμε ενα χαρτι και να το δηλωνουμε αυτο...
ελεος..
βγαζετε νοημα?

απο τη μια ο μηχανικος δεν εχει κανενα οφελος να μας πει ψεμα, απο την αλλη τον δικο μου ανθρωπο εμπιστευομαι περισσοτερο....
εεεεεεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
δεν ξερω απο αυτα:( ελπιζω να κανεις την σωστη επιλογη

αντε να παρεις αμεσα μια απαντηση σαββατο σημερα δεν εχει πολλα ατομα μεσα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
παιδες εχω ενα πολυ σοβαρο προβλημα και οποιος ξερει ας μου απαντησει.
οι τοιχοι γρκεμιστηκαν (μη φανταστειτε τελειως!) απο δικο τους μαστορα, και τωρα ειμαστε στη φαση ξανα-χτισιματος. σημερα εγινε το πρωτο σοβατισμα (πεταχτο) και αυριο το δευτερο. καπου τωρα ειναι να μπει και ΠΛΕΓΜΑ στον τοιχο για να ειναι πιο σταθερος.
ο μηχανικος τους μας λεει να μην βαλουμε πλεγμα σε ΟΛΟ τον τοιχο, αλλα λωριδες.
ο θειος μου απο την αλλη (50 χρονια οικοδομος) μας λεει να βαλουμε πλεγμα σε ολο τον τοιχο.

ξερει κανεις απο αυτα?

δεν προλαβαινω να παρω αλλη γνωμη, καθοτι σημερα τελειωσε και αυριο στις 8.30 το πρωι ξαναρχεται ο μαστορας...

να πω οτι δεν τιθεται θεμα "τσιγκουνιας" αφου ηδη εχει αγοραστει το πλεγμα (και ειναι και φτηνο) οπως επισης και οτι ο μηχανικος ειπε οτι αν το κανουμε με το δικο μας τροπο, πρεπει να υπογραψουμε ενα χαρτι και να το δηλωνουμε αυτο...
ελεος..
βγαζετε νοημα?

απο τη μια ο μηχανικος δεν εχει κανενα οφελος να μας πει ψεμα, απο την αλλη τον δικο μου ανθρωπο εμπιστευομαι περισσοτερο....
εεεεεεε?

Τζιο, αν ο μηχανικός σου υπογράφει αντίστοιχο χαρτί με αυτό που σου ζητάει εσένα να υπογράψεις, τότε ακολούθησε τη συμβουλή του. Θα έχει αυτός την ευθύνη και όχι εσύ.
Επίσης θα βοηθούσε να σου εξηγούσε γιατί είναι καλύτερες οι λωρίδες πλέγματος αντί για πλήρη κάλυψη με πλέγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Απο ποτε το πλεγμα ειναι για καλυτερη στηριξη? :confused:
Πρωτη φορα το ακουω αυτο.. Μαλλον κατι μου διαφευγει.
Εγω αυτο που γνωριζω, ειναι οτι το πλεγμα -αν λεμε το ιδιο- ειναι για να μην κανει ρωγμες ο σοβας (δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη). Αρα, με αυτο το σκεπτικο παει σε ολο τον τοιχο.. Τωρα αν λεω κατι εντελως ακυρο, και μιλας για κατι αλλο αγνοησε με. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
miss,οχι!
δεν λες κατι λαθος, ισως εγω δε το διευκρινισα...

καλυτερη στηριξη η αποφυγη ρωγμων, κατι τετοιο τελοσπαντων...

σημερα ηρθε ο μηχ και μαλλον θα κανουμε αυτο που λεει... δε μου κοψε να ρωτησω για χαρτι...

επισης τον ρωτησα γιατι ειναι καλυτερα his way και ομολογω οτι μου εξηγησε, με καλυψε αλλα τωρα δε θυμαμαι να σας το μεταφερω επακριβως..:(

ανεφερε χαρακτηριστικα παντως οτι αν γινει ΠΑΝΤΟΥ πλεγμα και γινει σεισμος και στη χειροτερη περιπτωση ειναι να γινει ζημια, τοτε θα γινει ζημια ΟΠΥ ΕΧΕΙ ΠΛΕΓΜΑ... δλδ ΠΑΝΤΟΥ.. δλδ στη χειροτερη πεφτει ολος ο τοιχος...

ενω αν μπει ΛΩΡΙΔΑ λεει οτι ειναι καλυτερα απο πλευρας κινητικοτητας στα τουβλα και πιο ασφαλες, κατι τετοιο... δε θα πεσει τοιχος τεσπα..

επισης παιδια, το πλεγμα ειναι ΠΑΜΦΘΗΝΟ και στις δυο διπλανες οκταορφες πολυκατοικιες, εβαλε λωριδες, his way δλδ...
χμ... νομιζω οτι για να το κανε, κατι παραπανω θα ξερει... εεε?

θα τον ξαναδω μαλλον αυριο!
ευχαριστω για ολες τις απαντησεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το πλέγμα μπαίνει εκεί όπου το τούβλο φτάνει στη κολώνα(μπετό) ή στο σενάζι. Λειτουργεί ως προστατευτικό σε περίπτωση σεισμών (αλλιώς κινείται το τούβλο και αλλιώς το μπετό) και σε περιπτώσεις συστολής - διαστολής (για τον ίδιο ακριβώς λόγο).
Δε χρειάζεται σε ένα τοίχο από τούβλα να το γεμίσεις όλο πλέγμα. Εκεί όμως που είναι το σενάζι πρέπει να υπάρχει πλέγμα και μάλιστα οριζοντίως (όχι μόνο σε κάθετες λωρίδες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εμπεριστατωμενη αποψη ε?!
μπραβο ρε ντουντουνα.
τελεικα μας το βαλε (το πλεγμα) κατα βαση οριζοντια αλλα και σε καποια σημεια καθετα, ιδιως εκει που ειχε σκαφτει ο τοιχος για τα ηλεκτρολογικα...
ησυχασα τωρα.

μηπως ξες να μου πεις και γιατι ποναει το ματακι μου? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
σου'δωσε μπουνιά ο εργολάβος που μπερδεύεσαι στα πόδια του?:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οχι ακομα, την εχω σκαπουλαρει:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Και πάλι συγχωρήστε που δε διάβασα τις υπόλοιπες απαντήσεις, ενδεχομένως και πάλι να έχει ήδη δοθεί η λύση.
Αυτό που μπορείς να κάνεις... καλείς τον μηχανικό της οικοδομής σου ή έναν ανεξάρτητο και σου κάνει μελέτη για να στοιχειοθετήσεις την αιτιώδη συνάφεια της ζημίας της δικής σου πολυκατοικίας με την νεοεγερθείσα. Μετά από αυτό, το αναφέρεις στο οικείο Α.Τ. για να εγγραφή στο Βιβλίο παραπόνων και συμβάντων. Μετά στέλνεις, μέσω του δικηγόρου, εξώδικο στον εργολάβο και οικοπεδούχους της οικοδομής που προκάλεσε τη ζημία και ΕΠΙΣΗΣ κατά παντώς υπευθύνου. Σε περίπτωση αρνητικής τους ανταπόκρισης ή καμμίας ανταπόκρισης κάνεις αγωγή - τακτική διαδικασία και επίσης αίτηση ασφαλιστικών μέτρων εφόσον το θέμα χρήζει άμεσης αντιμετώπισης. Επιπλέον καταθέτεις έγκληση αν επιθυμείς να τιμωρηθεί ο υπεύθυνος/οι και ποινικά.
Αυτά. Εύχομαι, πραγματικά να λυθεί το θέμα σου χωρίς να μπεις σε δικαστικό αγώνα και χωρίς να τραυτιστεί κανείς από πτώση τοίχου ή οτιδήποτε. Έλεος με τους μ****ες τους εργολάβους, δεν τους μπορώ άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
briki, σευχαριστω που μπηκες στον κοπο να απαντησεις.

τα προβληματα συνεχιζονται μεχρι και σημερα, και μετα απο τα τραγικα γεγονοτα του σαββατου οπου επαθα οχτω εγκεφαλικα και με φοβηθηκε και ο αλβανος εργατης απο διπλα, καλεσα την αστυνομια και επιτελους εγινε αυτη η καταγραφη που απο καιρο επρεπε να ειχε γινει... η καταγραφη εγινε ομως μονο στην τελευταια ζημια, οχι σε οσα αναφερονται στο αρχικο μου ποστ, καθοτι αυτα μας τα εχουν φτιαξει.

τωρα παω για ψυχικη οδυνη και καλα θα κανω να βρω ενα τζιμανι δικηγορο να τους κανω να τρεχουν και να μη φτανουν.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top