Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε!

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Επειδή ακριβώς δεν είμαστε μωρά, δεν μπορούμε να δίνουμε υποσχέσεις για κάτι τόσο σοβαρό για το μέλλον και μετά να αλλάζουμε γνώμη. Παίζουμε με τα όνειρα μιας ζωής, ξαναλέω, κι είναι τρομερή ευθύνη αυτή. Αν ο άντρας δε θέλει παιδιά ποτέ συνειδητοποιημένα, πρέπει να το πει από την αρχή. Και για μένα, αν δεν πιστεύουμε κανέναν στη ζωή μας, δε θα φτάσουμε και πουθενά. Τα λόγια τα μεγάλα (όπως έχουμε πει και στο ομότιτλο θέμα) δεν είναι κακό να τα πιστεύουμε, και πιο πολύ για μένα φταίει αυτός που τα είπε και τα πήρε πίσω, παρά αυτός που τα άκουσε και τα πίστεψε και πόνταρε σε αυτά. Ειδικά για κάτι τόσο σημαντικό. Και κάθομαι εγώ στα 30 μου να παίζω παιχνιδάκια και να ψυχανεμίζομαι τα πιθανά παραμύθια του καθένα αντί να έχουν όλοι την ωριμότητα να εκφράσουν τα θέλω και τις ανάγκες του; Πάμε καλά; Σαν να μου λες, όταν αγοράζεις κάτι σε ένα μαγαζί πρέπει να ξέρεις να ελέγξεις αν είναι ελαττωματικό ή όχι, γιατί ρισκάρεις και να είναι. Τι μου λες; Μήπως ο καθένας άντρας να είχε τα @@ να λέει στη γυναίκα που γνωρίζει "φιλενάδα εγώ γουστάρω μια περιπέτεια, δε θέλω οικογένεια και γάμους" αντί να κάθεται η κάθε μία να ψάχνει αν ο καθένας λέει την αλήθεια;:eek::mad:

Σ αυτό συμφωνώ απόλυτα. Δεν είμαστε παιδιά να παίζουμε πια. Δε μιλάμε για τις ηλικίες των είκοσι. Μιλάμε για την ηλικία των 30+ Πρέπει ο κάθε άνθρωπος να είναι ξεκάθαρος απέναντι στον/στη σύντροφό του, γιατί τα χρόνια περνάνε και είναι πολύ εγωιστικό, να περνούν "άπραγα" επειδή κάποιος δεν είναι ξεκάθαρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖανΠωλΣατραπ

Νεοφερμένος

Ο ΖανΠωλΣατραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως είναι αξιοσημείωτο πως όσοι θεωρούν πως δεν αγαπάς αρκετά τον άλλον αν δεν δέχεσαι να μείνεις μαζί του ενώ εσύ θες παιδιά κι εκείνος δεν θέλει είναι ..άντρες και μόνο άντρες. Άτιμη φύση, τα δύο φύλα αν διαφωνούν σε αυτό το θέμα, είναι αδύνατον να αντιληφθούν το ένα το άλλο!

Δεν θα επέβαλλα ποτέ παιδί σε κάποιον, όσο κι αν το ήθελα, ό,τι κόστος κι αν θα είχε αυτό, όχι τόσο για μένα, όσο για το παιδί γιατί δεν θα ήθελα ΠΟΤΕ να ρισκάρω είτε να μεγαλώσει χωρίς πατέρα είτε να έχει μεν πατέρα είτε κανονικά είτε μόνο τα σ/κ και να γυρίσει να του πει "αν δεν ησουν εσύ, ξέρεις πόσα περισσότερα πράγματα θα είχα κάνει στη ζωή μου;" Aλλά όπως δεν θα το επέβαλλα εγώ σε κανέναν και δεν το έχω κάνει αν και μπορούσα, έτσι δεν δέχομαι να μου επιβάλλει ο άλλος το αντίθετο.

Τέλος, Ρεμπ, μην ανησυχείς, τα Χριστούγεννα διοργανώνονται διάφορα στα γηροκομεία, δεν νομίζω να προλαβαίνεις να ψάξεις να βρεις σε ποιο πάρτυ θα είμαι εγώ για να μου ευχηθείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
kajira
πολυ το μπερδεψατε το θεμα πιστευω....
Οι σχεσεις χτιζονται σωστα οταν δυο ανθρωποι εχουν κοινους στοχους.
Πολυ απλα λοιπον οταν δεν υπαρχουν κοινοι στοχοι δεν υπαρχει σχεση.
Και σε αυτο δεν φταιει κατι συγκεκριμενα, ισως λαθος επιλογη ισως κατι αλλο.
Αλλα μην το πολυψυριζεις, το πραγμα ειναι πολυ απλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Επειδή ακριβώς δεν είμαστε μωρά, δεν μπορούμε να δίνουμε υποσχέσεις για κάτι τόσο σοβαρό για το μέλλον και μετά να αλλάζουμε γνώμη. Παίζουμε με τα όνειρα μιας ζωής, ξαναλέω, κι είναι τρομερή ευθύνη αυτή. Αν ο άντρας δε θέλει παιδιά ποτέ συνειδητοποιημένα, πρέπει να το πει από την αρχή. Και για μένα, αν δεν πιστεύουμε κανέναν στη ζωή μας, δε θα φτάσουμε και πουθενά. Τα λόγια τα μεγάλα (όπως έχουμε πει και στο ομότιτλο θέμα) δεν είναι κακό να τα πιστεύουμε, και πιο πολύ για μένα φταίει αυτός που τα είπε και τα πήρε πίσω, παρά αυτός που τα άκουσε και τα πίστεψε και πόνταρε σε αυτά. Ειδικά για κάτι τόσο σημαντικό.
Και θα κάθομαι εγώ στα 30 μου να παίζω παιχνιδάκια και να ψυχανεμίζομαι τα πιθανά παραμύθια του καθένα αντί να έχουν όλοι την ωριμότητα να εκφράσουν τα θέλω και τις ανάγκες του; Πάμε καλά; Σαν να μου λες, όταν αγοράζεις κάτι σε ένα μαγαζί πρέπει να ξέρεις να ελέγξεις αν είναι ελαττωματικό ή όχι, γιατί ρισκάρεις και να είναι. Τι μου λες; Μήπως ο καθένας άντρας να είχε τα @@ να λέει στη γυναίκα που γνωρίζει "φιλενάδα εγώ γουστάρω μια περιπέτεια, δε θέλω οικογένεια και γάμους" αντί να κάθεται η κάθε μία να ψάχνει αν ο καθένας λέει την αλήθεια;:eek::mad:

Κανείς δεν νομίζω ότι σου είπε πως δεν έχει ευθύνη ο άλλος... Ναι, πρέπει να προσέχουμε όταν κάνουμε τόσο μεγάλες δηλώσεις... Αλλά από την άλλη σκέψου ότι χίλια δυο μπορούν να συμβούν μέσα σε 1-2 χρόνια και να αλλάξουν την γνώμη κάποιου... Επίσης, εκ φύσεως έχουμε την τάση να πιστεύουμε ότι η άποψή μας είναι η σωστή κι ότι δεν θα αλλάξει ποτέ...
Και αν πιστεύεις ότι επειδή έφτασες τα 30 ξαφνικά όλοι γίνανε ειλικρινείς και ξεκάθαροι, δεν θέλω να είμαι εγώ αυτός που θα σου πει την αλήθεια και θα σε απογοητεύσει... Αλλά δυστυχώς, ο κόσμος λέει ψέματα και όταν θέλει να π...ξει λέει ακόμη περισσότερα... Και αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ποιος σε κοροϊδεύει απλώς για να το καταφέρει αυτό και ποιος όχι, τότε αρχίζεις να φταις πιο πολύ εσύ...

Αυτή δεν είναι λογική ανθρώπου που αγαπάει τη σύντροφό του και σκέφτεται τις ανάγκες της. Αν της υποσχέθηκες οτι θα συγκατοικήσετε για να δείτε αν ταιριάζετε ώστε να πάτε αργότερα για γάμο και, ενώ ταιριάζετε, το τρενάρεις επειδή επαναπαύτηκες, σόρρυ αλλά είσαι μ@λ@κ@ς και παρτάκιας φίλε.

Οκ, το πιάσαμε... Μόνο οι άντρες βολεύονται με κάποιες καταστάσεις, είναι ρεμάλια και κοιτάνε την πάρτη τους...

Όχι δεν το δίνει, είπα οτι διαφωνώ έτσι κι αλλιώς.:)

Τότε γιατί το συζητάμε;;

Γιατί; Για εξήγησέ το...

Γιατί δεν το θεωρώ τον καλύτερο τρόπο να διαθέσει κάποιος τον εαυτό του... Εννοώ πρακτικά κλεισμένος μες το σπίτι, φροντίζοντας το και "κυνηγώντας" παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
δεχομαι οτι υπαρχει το ενστικτο του ανθρωπου για αναπαραγωγη...
αλλα
ο ανθρωπος που εχουμε πλαι μας,μας εμπνεει,μας κανει να οραματιζομαστε και να θελουμε να προχωρησουμε...
αυτο ειναι αποκλειστικα κ μονο αποφαση καρδιας....(λυπαμαι αν ολο αυτο ακουγεται σαν μαχαιρια:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geraki1

Νεοφερμένος

Ο geraki1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Άμα αγαπιέστε με τον άλλον πιστεύω ότι ο γάμος θα έρθει από μόνος,σε τέτοιες περιπτώσεις δεν πιέζουμε τις καταστάσεις ,και για μας τους άντρες η υπόθεση του γάμου μας φαίνεται σαν ένα μεγάλο βήμα αλλάζει όλη μας η ζωή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ξέρω οτι ακούγεται ψυχρό, αλλά αν αυτός έχει βολευτεί όπως λες, νομίζω οτι δε θα κάνει αυτός κάποια κίνηση. Εδώ μπαίνει η παλιά δοκιμασμένη συνταγή των γιαγιάδων μας "ουπς!!! έμεινα έγκυος!" (καλά αυτό το ουπς δεν είναι πολύ ουπς, αλλά θα είναι ένα μυστικό που θα πάρεις στον τάφο σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamidon

Νεοφερμένος

Ο Lamidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Himela:
Ξέρω οτι ακούγεται ψυχρό, αλλά αν αυτός έχει βολευτεί όπως λες, νομίζω οτι δε θα κάνει αυτός κάποια κίνηση. Εδώ μπαίνει η παλιά δοκιμασμένη συνταγή των γιαγιάδων μας "ουπς!!! έμεινα έγκυος!" (καλά αυτό το ουπς δεν είναι πολύ ουπς, αλλά θα είναι ένα μυστικό που θα πάρεις στον τάφο σου).

Σε τέτοιες περιπτώσεις ο άνδρας εκεί που ώς τότε θεωρούσε τον γάμο σάν αγγαρεία άντε να δούμε πότε θα γίνει άν γίνει τον βλέπει σάν μιά ανάγκη που πρέπει να γίνει το συντομότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πιο πολύ με αγορά αυτοκινήτου μου μοιάζει η όλη φάση(ξέρεις, test drive κι αν όλα πάνε καλά θα το πάρουμε το σαραβαλάκι...) παρά με σχέση όπως την περιγράφεις...
Ερώτηση κρίσεως (disclaimer: δεν παίρνω θέση στο θέμα, καθότι για να αναπτύξω πλήρως την άποψη μου χρειάζομαι καμιά ώρα τουλ και ήδη είμαι ...short στο 24ωρο μου κατά 5-6 ώρες αυτόν τον καιρό οπότε...άλλη στιγμή(!))

Δηλαδή πότε/πώς παντρεύονται σε αυτόν τον κόσμο οι άνθρωποι?
Συναντιούνται τυχαία, ερωτεύονται κεραυνοβόλα και σε μια στιγμή "τρέλας" 3 ώρες μετά πάνε στο δημαρχείο?
Πότε είναι "αποδεκτή" η απόφαση του γάμου? Υπό ποιές συνθήκες εννοώ, μην μου πείτε "άμα υπάρχει αγάπη", ε, ναι προφανώς πρέπει να υπάρχει αγάπη(!).

Γιατί εμένα σαν..τυπική διαδικασία (τυπική με την έννοια του "συνήθως έτσι γίνονται τα πράγματα και δεν βρίσκω κάτι παράλογο σε αυτό") μου φαίνεται το "boy meets girl. They like each other. They date. They fall in love. They decide to live together. Αν δεν ...σφαχτούν για το ποιός θα πλύνει τα πιάτα και ποιός θα βγάζει το σκύλο βόλτα...they get married".
Όσο οι ηλικίες μεγαλώνουν, επειδή κατά κανόνα οι εμπειρίες που έχεις μαζέψει μέχρι εκείνη την ώρα σου δίνουν τη δυνατότητα να ...αναγνωρίζεις τα σημάδια εκείνα που σε κάνουν να ξέρεις αν ο άλλος σου κάνει κλικ ή όχι, αλλά και γενικώς ξέρεις καλύτερα που πατάς και που βρίσκεσαι στη ζωή σου, ΣΥΝΗΘΩΣ οι...χρόνοι κάθε σταδίου μειώνονται.

Εκτός κι αν θεωρείτε ότι η συγκατοίκηση και ο γάμος δεν είναι απαραίτητα στη ζωή και αυτό που θέλεις από τη ζωή σου είναι να την περνάς όπως επιλέγεις τέσπα ΑΛΛΑ στο τέλος της ημέρας θέλεις να γυρνάς στο σπιτι ΣΟΥ, στη βολή ΣΟΥ και να έχεις την ηρεμία σου.
Που είναι fair, αλλά δεν καταλάβαίνω γιατι κάποιος που ΔΕΝ θέλει αυτό είναι κάποιος απελπισμένος ή δεν ξέρω γω τι.

---σημείωση: προφανώς τα παραπάνω εφόσον εξακολουθούν να έχουν αισθήματα ο ένας για τον άλλο, όχι να φαντάζεται αυτή πώς θα ήταν να είχε σχέση με κάθε νέο (ή παλιό!) άνδρα που γνωρίζει και/ή αυτός να κρυφοθέλει να την πέσει στη Μαρία που γνώρισε προχθες...αλλά που να βγαίνεις από τη βολή σου τώρα κάτσε εδώ που κάθεσαι..

Το ερώτημα δεν είναι προσωπικό φυσικά, αφορά οποιονδήποτε εκφράζει διαφωνίες.
Επίσης θα ήθελα να πω ότι έχω διαβάσει τα περισσότερα ποστ κάπως βιαστικά, οπότε αν το ύφος του ποστ είναι απόρροια κάποιου άλλου ύφους που το...σηκώνει, πάω πάσο δεν θα το έχω προσέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ερώτηση κρίσεως (disclaimer: δεν παίρνω θέση στο θέμα, καθότι για να αναπτύξω πλήρως την άποψη μου χρειάζομαι καμιά ώρα τουλ και ήδη είμαι ...short στο 24ωρο μου κατά 5-6 ώρες αυτόν τον καιρό οπότε...άλλη στιγμή(!))

Δηλαδή πότε/πώς παντρεύονται σε αυτόν τον κόσμο οι άνθρωποι?
Συναντιούνται τυχαία, ερωτεύονται κεραυνοβόλα και σε μια στιγμή "τρέλας" 3 ώρες μετά πάνε στο δημαρχείο?
Πότε είναι "αποδεκτή" η απόφαση του γάμου? Υπό ποιές συνθήκες εννοώ, μην μου πείτε "άμα υπάρχει αγάπη", ε, ναι προφανώς πρέπει να υπάρχει αγάπη(!).

Γιατί εμένα σαν..τυπική διαδικασία (τυπική με την έννοια του "συνήθως έτσι γίνονται τα πράγματα και δεν βρίσκω κάτι παράλογο σε αυτό") μου φαίνεται το "boy meets girl. They like each other. They date. They fall in love. They decide to live together. Αν δεν ...σφαχτούν για το ποιός θα πλύνει τα πιάτα και ποιός θα βγάζει το σκύλο βόλτα...they get married".
Όσο οι ηλικίες μεγαλώνουν, επειδή κατά κανόνα οι εμπειρίες που έχεις μαζέψει μέχρι εκείνη την ώρα σου δίνουν τη δυνατότητα να ...αναγνωρίζεις τα σημάδια εκείνα που σε κάνουν να ξέρεις αν ο άλλος σου κάνει κλικ ή όχι, αλλά και γενικώς ξέρεις καλύτερα που πατάς και που βρίσκεσαι στη ζωή σου, ΣΥΝΗΘΩΣ οι...χρόνοι κάθε σταδίου μειώνονται.

Εκτός κι αν θεωρείτε ότι η συγκατοίκηση και ο γάμος δεν είναι απαραίτητα στη ζωή και αυτό που θέλεις από τη ζωή σου είναι να την περνάς όπως επιλέγεις τέσπα ΑΛΛΑ στο τέλος της ημέρας θέλεις να γυρνάς στο σπιτι ΣΟΥ, στη βολή ΣΟΥ και να έχεις την ηρεμία σου.
Που είναι fair, αλλά δεν καταλάβαίνω γιατι κάποιος που ΔΕΝ θέλει αυτό είναι κάποιος απελπισμένος ή δεν ξέρω γω τι.

---σημείωση: προφανώς τα παραπάνω εφόσον εξακολουθούν να έχουν αισθήματα ο ένας για τον άλλο, όχι να φαντάζεται αυτή πώς θα ήταν να είχε σχέση με κάθε νέο (ή παλιό!) άνδρα που γνωρίζει και/ή αυτός να κρυφοθέλει να την πέσει στη Μαρία που γνώρισε προχθες...αλλά που να βγαίνεις από τη βολή σου τώρα κάτσε εδώ που κάθεσαι..

Το ερώτημα δεν είναι προσωπικό φυσικά, αφορά οποιονδήποτε εκφράζει διαφωνίες.
Επίσης θα ήθελα να πω ότι έχω διαβάσει τα περισσότερα ποστ κάπως βιαστικά, οπότε αν το ύφος του ποστ είναι απόρροια κάποιου άλλου ύφους που το...σηκώνει, πάω πάσο δεν θα το έχω προσέξει.

Βασικά αναφερόμουν στο concept της "συμφωνίας" που είχε αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ... Που, ε οκ, είναι γελοίο... Ναι αυτή είναι η πορεία που αναφέρεις(αν και το τελευταίο βήμα το θεωρώ σχετικά περιττό), αλλά ας αφεθεί λίγο να κυλίσει... Όχι προσυμφωνημένα από 2-3 χρόνια πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βασικά αναφερόμουν στο concept της "συμφωνίας" που είχε αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ... Που, ε οκ, είναι γελοίο... Ναι αυτή είναι η πορεία που αναφέρεις(αν και το τελευταίο βήμα το θεωρώ σχετικά περιττό), αλλά ας αφεθεί λίγο να κυλίσει... Όχι προσυμφωνημένα από 2-3 χρόνια πριν...

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ακουστώ η μεγάλη και η ώριμη....
Αλλά πραγματικά στα 19 σου ούτε τέτοιες συμφωνίες κάνεις....και θεωρείς τραγικό - και είναι - να μιλάς για γάμο, συμβίωση κλπ για τα επόμενα χρόνια.....

Στα 30 και, όπως είπε και η ΡΕ, έχεις κατασταλάξει τι θες και βλέπεις πλέον πιο ξεκάθαρα τι θες και π.χ. εγώ ξεκαθαρίζω πάντα από την αρχή τι θέλω... Δεν το παίζω...ναι βρε φίλε χαλάρα σχέση ενώ εγώ θέλω σχέση - σχέση.... 'Η δεν το παίζω γάμος...εγώ ποτέ....ενώ ξέρω ότι σε 2-3 χρόνια θα ήθελα γάμο αν η σχέση που έχω με καλύπτει απόλυτα....

Όσο μεγαλώνεις, λόγω εμπειριών και καταστάσεων, καταλαβαίνεις αν θες από τον άλλον κάτι πιο "σοβαρό" (συμβίωση, γάμος, παιδιά) πιο γρήγορα από ότι στα 20 σου.....

Οπότε, η Μυτόγκα, που είναι 31 -και τη φέρνω απλά σαν παράδειγμα- και έχει τόσα χρόνια σχέση συν 2 συγκατοίκησης, είναι λογικό να θέλει το επόμενο βήμα... όπως είναι λογικότατο πριν συγκατοικήσεις να ξέρεις γιατί ακριβώς το κάνεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει όλα τα posts αλλά όντως το "Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε" είναι πράγματι εκβιασμός. Ωστόσο, αν κάποιος/α το κάνει τον/την δικαιολογώ γιατί: 1ον είναι ξεκάθαρος για το τι θέλει στη ζωή του (θέλει γάμο, κ είναι δίκαιωμά του/της) κ 2ον γιατί κάποιος/α που επιθυμεί κάτι τέτοιο τόσο πολύ (και/αν το άλλο άτομο δεν προτίθεται να του το προσφέρει) να μην έχει την ευκαρία να το αποκτήσει/ζήσει αναζητώντας κάπου αλλού?
Εγώ αυτή τη στιγμή έχω μια φίλη που το αγόρι της πιστεύει ότι μέσα στο χρόνο, άντε στη χείριστη στη 2ετία, θα παντρευτούν. Αυτή όμως δηλώνει (δυστυχώς μόνο σε άλλα άτομα αλλά όχι ακόμα στον ίδιο) ότι δεν θέλει να τον παντρευτεί. Όταν το συζητάμε της λέω ότι τη μέρα που θα του πει το όχι (γιατί πλησιάζει η μέρα) αυτός τότε θα'χει δίκιο να τη χωρίσει κ να αναζητήσει το γάμο κ ότι άλλο ονειρεύεται (κ αδίκως αυτή του το χαλάει) αλλού.
Αυτά από μένα που δεν είμαι καθόλου παραδοσιακή αλλά δεν θεωρώ κ σωστό να καταστρέφουμε τα όνειρα του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
δεχομαι οτι υπαρχει το ενστικτο του ανθρωπου για αναπαραγωγη...
αλλα
ο ανθρωπος που εχουμε πλαι μας,μας εμπνεει,μας κανει να οραματιζομαστε και να θελουμε να προχωρησουμε...
αυτο ειναι αποκλειστικα κ μονο αποφαση καρδιας....(λυπαμαι αν ολο αυτο ακουγεται σαν μαχαιρια:()

Εγώ ψιλοδιαφωνώ μ αυτή τη δήλωση. Όχι γιατί δεν είναι σωστή, αλλά γιατί ισχύει σε μερικές μόνο περιπτώσεις.
Για παράδειγμα, πολλοί ανθρωποι τα χουν με κάποιον για χρόνια και δεν παίρνουν απόφαση να παντρευτούν.
Μετά από χρόνια ο σύντροφός τους, τους εγκαταλείπει και εκείνοι τότε καταλαβαίνουν τι έχασαν και κάνουν πρόταση γάμου.
Άρα ο ίδιος άνθρωπος τους το ενέπνεε και πριν, απλά είχαν αφεθεί, και δεν το έπαιρναν απόφαση.

Βεβαίως υπάρχουν και οι περιπτώσεις που είμαστε με έναν άνθρωπο πολλλά χρόνια, και όταν χωρίζουμε, παντρευόμαστε έναν άλλο σε έξι μήνες, οπότε μάλλον σ αυτό αναφέρεσαι.

Αλλά αυτό πάει κατά περίπτωση, δε σημαίνει ότι όλες οι ανύπαντρες κοπέλες δεν το χουν "εμπνεύσει" στους ανθρώπους τους, είναι λίγο άδικο και κακό αυτό, και σίγουρα δεν ισχύει πάντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Για παράδειγμα, πολλοί ανθρωποι τα χουν με κάποιον για χρόνια και δεν παίρνουν απόφαση να παντρευτούν.
Μετά από χρόνια ο σύντροφός τους, τους εγκαταλείπει και εκείνοι τότε καταλαβαίνουν τι έχασαν και κάνουν πρόταση γάμου.
Άρα ο ίδιος άνθρωπος τους το ενέπνεε και πριν, απλά είχαν αφεθεί, και δεν το έπαιρναν απόφαση.


Μήπως απλά έκαναν πρόταση γάμου γιατί θεώρησαν οτι είναι πολύ αργά για να "ψάχνουν" για καινούργιο σύντροφο και φοβούνταν τη μοναξιά;;;; Λέω εγώ τώρα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
στη φύση της γυναίκας είναι να φτιαξει τη "φωλια".....
αν ο συντροφος που έχει επιλέξει το αρνείται, δεν ειναι λογικο να αναρωτηθεί αν τι αγαπάει πραγματικά οσο καλα και να περνανε μαζι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μήπως απλά έκαναν πρόταση γάμου γιατί θεώρησαν οτι είναι πολύ αργά για να "ψάχνουν" για καινούργιο σύντροφο και φοβούνταν τη μοναξιά;;;; Λέω εγώ τώρα... :hmm:

Σίγουρα θα υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.
Αλλά δε μπορώ να φανταστώ ότι εναι όλες οι περιπτώσεις έτσι, θα αυτοκτονήσω.. :( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μήπως απλά έκαναν πρόταση γάμου γιατί θεώρησαν οτι είναι πολύ αργά για να "ψάχνουν" για καινούργιο σύντροφο και φοβούνταν τη μοναξιά;;;; Λέω εγώ τώρα... :hmm:

Λοιπόν δεν το καταλαβαίνω αυτό (μην το πάρεις προσωπικά, αφορμή είσαι)
Ξέρεις τι? ΝΑΙ μπορεί να είναι αυτό που λες!
Γιατί όμως πρέπει να βλέπουμε το γάμο λες και είναι κανα καταναγκαστικό έργο?
Γιατί δλδ να μην είναι αυτό που είπε η Μυτόνγκα (που είναι και δεκα φορές πιο ρομαντικό από το "βαρέθηκε να ψάχνει")?

Νταξ, δεν λέω πλάκα έχουν οι γελοιογραφίες με τον κατακαημένο γαμπρό που τον σέρνει με το ζόρι η νύφη στην εκκλησία αλλά μήπως τελικά παραυιοθετήσαμε τα κλισέ των γελοιογραφιών?
Όσο πιθανό είναι το δικό σου σενάριο άλλο τόσο είνια και της Μυτόνγκας.
Γιατί να είναι το δικό σου το σωστό?
Ένα επιχείρημα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Λοιπόν δεν το καταλαβαίνω αυτό (μην το πάρεις προσωπικά, αφορμή είσαι)
Ξέρεις τι? ΝΑΙ μπορεί να είναι αυτό που λες!
Γιατί όμως πρέπει να βλέπουμε το γάμο λες και είναι κανα καταναγκαστικό έργο?
Γιατί δλδ να μην είναι αυτό που είπε η Μυτόνγκα (που είναι και δεκα φορές πιο ρομαντικό από το "βαρέθηκε να ψάχνει")?

Νταξ, δεν λέω πλάκα έχουν οι γελοιογραφίες με τον κατακαημένο γαμπρό που τον σέρνει με το ζόρι η νύφη στην εκκλησία αλλά μήπως τελικά παραυιοθετήσαμε τα κλισέ των γελοιογραφιών?
Όσο πιθανό είναι το δικό σου σενάριο άλλο τόσο είνια και της Μυτόνγκας.
Γιατί να είναι το δικό σου το σωστό?
Ένα επιχείρημα???

Αχ σ' ευχαριστώ, πες τα, γιατί στο τέλος θα πηδήξω απ το παράθυρο, και όχι τίποτ΄άλλο, αλλα χιονίζει κιόλας.
Συμφωνώ, οι άντρες δεν σκέφτονται όπως οι γυναίκες, μπορεί κάποιοι απλά να έχουν αφεθεί και να θέλουν ταρακούνημα.
Υπάρχει κι αυτό, ας μην το αποκλείουμε.
Αλλιώς τόσες γυναίκες που έχουν χρόνια σχέση και ακόμα δεν έχουν παντρευτεί, την έχουν πατήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Λοιπόν δεν το καταλαβαίνω αυτό (μην το πάρεις προσωπικά, αφορμή είσαι)
Ξέρεις τι? ΝΑΙ μπορεί να είναι αυτό που λες!
Γιατί όμως πρέπει να βλέπουμε το γάμο λες και είναι κανα καταναγκαστικό έργο?
Γιατί δλδ να μην είναι αυτό που είπε η Μυτόνγκα (που είναι και δεκα φορές πιο ρομαντικό από το "βαρέθηκε να ψάχνει")?

Νταξ, δεν λέω πλάκα έχουν οι γελοιογραφίες με τον κατακαημένο γαμπρό που τον σέρνει με το ζόρι η νύφη στην εκκλησία αλλά μήπως τελικά παραυιοθετήσαμε τα κλισέ των γελοιογραφιών?
Όσο πιθανό είναι το δικό σου σενάριο άλλο τόσο είνια και της Μυτόνγκας.
Γιατί να είναι το δικό σου το σωστό?
Ένα επιχείρημα???


Εγώ λέω τι μπορεί να συμβαίνει, αν τώρα η πραγματικότητα είναι όμορφη/ρομαντική η σκληρή/άσχημη, δεν είναι δικό μου λάθος. Και όχι, δεν λέω οτι πάντα ο άντρας καταπιέζεται σε ένα γάμο, στην περίπτωση που συμβαίνει αυτό καταπιέζονται και οι δύο, απλά στις περισσότερες γυναίκες μας έχουν βάλει στο μυαλό οτι ο γάμος είναι ο προορισμός μας κι αν δεν μας ικανοποιεί ο σύντροφός μας σε 5-10-100 πράγματα, δε βαριέσαι αδερφέ, σημασία έχει που παντρευτήκαμε..

Υ.Γ. Ένα επιχείρημα: Όταν ένα ζευγάρι χωρίζει και μάλιστα μετά από χρόνια σχέσης, έχει κάποιους λόγους. Όταν αυτοί οι λόγοι δεν συζητιούνται καν τότε το ζευγάρι ΔΕΝ είναι ευτυχισμένο ακόμη κι αν επανενωθεί και παντρευτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top