Τι γνώμη έχετε για την βάφτιση ως κοινωνικό γεγονός;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Θεωρώ ότι η (ορθόδοξη) βάφτιση είναι χαζομαρα στην καλύτερη, βασανιστήριο στην χειρότερη.
Αυτό το βασίζω στα παρακάτω:

Ενα βαφτιστικό ρούχο κάνει στην καλύτερη 200 ευρώ (μιλάμε για μισό μέτρο ύφασμα, εδώ για μένα δεν εχω δώσει και δεν θα έδινα ποτέ τέτοια λεφτά για ρούχο)

Το παιδάκι βασανίζεται από την διαδικασία (γυμνό, να το κρατάει ένας τραγόπαπας που το τσιμπάει ώστε να κλαίει και όλοι να λένε "τι χαριτωμένο")

Ολα τα υπολοιπα έξοδα είναι εξωπραγματικά και άχρηστα (σταυρουδάκια, κουφέτα, μπαλόνια, λουλούδια, λαμπάδες, κλπ. Ολα αυτά έχουν κοντά στο χιλιάρικο και "χρησιμεύουν" για 1-2 ώρες. Μετά όλα πετιούνται, εκτός από μερικές μπομπονιέρες που τις κρατάνε οι γεροντοκόρες)

Θα μου πείτε, "εσύ δεν πιστεύεις σε αυτή την θρησκεία, για αυτό το βλέπεις έτσι. Για εμάς είναι πολύ σημαντικό"
Ωραία, η βάφτιση αρχικά δεν ήταν σε ποταμό? Δεν νομίζω ο Αι Γιάννης ο Βαπτιστής να είχε μπιχλιμπίδια, να τους έντυνε με σατεν χιτώνα και να μοίραζε μπομπονιέρες-καραβάκια στους καλεσμένους. Και οι Καθολικοί βαφτίζουν, αλλά βρέχουν μόνο το κεφαλάκι του ντυμένου μωρού κατά τη διάρκεια μιας απλής τελετής. Ακόμα και αυτό προεραιτικό είναι. Εδώ έτσι και πεις ότι δεν θες να βαφτίσεις το παιδί σου, σε βγάζουν σατανιστή.

Γιατί ρε παιδιά τέτοια εφέ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Όσο για τα άχρηστα έξοδα που αναφέρονται παραπάνω, μπομπονιέρες, λαμπάδες , λουλούδια, αν δεν μπορεί κάποιος να τα πληρώσει, απλά καν δεν θα τα αγοράσει. Αν όμως τα αντέχει η τσέπη του και θα τα αγοράσει και θα κλείσει καλό εστιατόριο,ταβερνα για την ''γιορτή'' και θα παραγγείλει δεκα κιλά παϊδάκια, Έτσι... επειδή βαφτίζει την κόρη/γιο του! Ή απλά, με την περίσταση, να πουλήσει μούρη στους δεκάδες καλεσμένους, θείες, ξαδέρφια, γείτονες, κουμπάρους, φίλους κτλ.... Σημειωτέον, δεν είμαι και πολύ θρήσκος, από το δημοτικό, θυμάμαι έχω να πάω σε κάποια λειτουργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ήθελα βέβαια να πω πως, τα στολίδια τα επιλέγουν οι άνθρωποι. Πλέον , λίγες εκκλησίες το επιτρέπουν. Ακόμη, ο σταυρός και το φόρεμα είναι πρόβλημα των ανθρώπων και η μανία τους με την άσκοπη κατανάλωση και με ένα απλό φορεματάκι και ένα ξύλινο σταυρό γίνεσαι χριστιανός. Δε χρειάζονται όλα αυτά τα περιττά που κάνουν οι νονοί και οι νονές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Σκετο καρναβαλι είναι ... Κι ομως, αν δεν το ειχαμε κανει στο παιδί μου, θα επρεπε να τσακοθω με ολο το σοι μας , οι παππούδες και γιαγιάδες θα ειχαν πεθανει πριν την ωρα τους, και εμεις να δραπετευσουμε στο εξωτερικο ..... :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Είχα μια υποθετική και σύντομη συζήτηση πριν από καιρό με το boyfriend (ο οποίος είναι άθεος, εδώ στο γαμο του αδερφού του με το ζόρι έκανε σταυρούς) και σοκαρίστηκα όταν μου είπε ότι είναι υπέρ της βάφτισης. Και αυτό το αιτιολόγησε επειδή η μητέρα του είναι θρησκευόμενη και την ενδιαφέρει πάρα πολύ τι θα πει ο κόσμος, καθώς και ο κοινωνικός του περίγυρος (σόι, φίλοι, συνάδελφοι) το ίδιο. Ολοι έχουν εικονοστάσι στο σπίτι (ακόμα και οι περιπτώσεις της "ξανθιάς με το λαμέ" από πάνω) και δηλώνουν πιστοί (ίσως και αυτοί για να "μην πει τίποτα ο κόσμος").
Και στην δική μου οικογένεια έτσι είναι (ο πατέρας μου και ο αδερφός μου άθεοι, αλλά όλο το σόι θρησκευόμενοι/θρησκόληπτοι) οπότε ξέρω από τώρα τι θα μου σούρουν σε περίπτωση που δεν βαφτίσουμε (υποθετικά πάντα, παιδιά δεν έχουμε ακόμα).
Κι έτσι αναγκάζονται ακόμα και όσοι είναι φανατικά κατά της βάφτισης να κάνουν τέτοιες βλακείες...όπως κι ο boyfriend αποφάσισε να γίνει νονός σε φιλικό ζευγάρι το οποίο αρέσκεται σε νταβαντούρια. Δεν έχει πρόβλημα να πληρώσει, αλλά μόνο εμένα μου φαίνεται σχεδόν ανήθικη η σπατάλη? Κοντά στο χιλιάρικο για πράγματα αξίας το πολύ 100 ευρώ που στο 90% θα πεταχτούν λίγες ώρες αργότερα? Στην ουσία δηλαδή διαλέγουμε για νονό όποιον έχει τα φράγκα να σκάσει? Εδώ δεν μιλάμε για "μύηση στον Χριστιανισμό", σας λέω είναι άθεος ο άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Σκετο καρναβαλι είναι ... Κι ομως, αν δεν το ειχαμε κανει στο παιδί μου, θα επρεπε να τσακοθω με ολο το σοι μας , οι παππούδες και γιαγιάδες θα ειχαν πεθανει πριν την ωρα τους, και εμεις να δραπετευσουμε στο εξωτερικο ..... :wall:

Α, ακριβώς αυτό είναι το θέμα... Και γιατί στολίζονται τα μωρά και οι Εκκλησίες σαν λατέρνες για μια βάπτιση και γιατί μπαίνουν τόσοι πολλοί σ' όλη αυτή την διαδικασία, γιατί θα αρχίσει πόλεμος με τους συγγενείς κλπ. Πάλι το τι θα πει ο κόσμος κοιτάμε...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα ο παπάς που με βάφτισε δεν ξέρω πως και είναι ζωντανός ακόμα. Επειδή είχα φύσημα στην καρδιά και κάποια άλλα προβληματάκια υγείας και όταν έκλαιγα ή τρόμαζα, σταματούσα να αναπνέω και γινόμουν ..μπλε, οι γονείς μου είχαν πει στον μη πω να είναι προσεκτικός και να μη με πετάξει ψηλά. Ε λες και του είπαν "δες πόσο ψηλά μπορεί να πάει και στα καπάκια δες αν πνίγεται". Aποτέλεσμα; Εγώ έγινα εντελώς μπλε από τον φόβο μου και τον πατέρα μου τον κρατάγανε τέσσερις να μη πλακώσει τον παπά! :lol:

Μακάρι να μπορέσω να μη βαφτίσω το παιδί μου. Πέρα από το ότι το θεωρώ βασανισμό, θεωρώ πως δεν έχω το δικαίωμα να επιλέξω εγώ την θρησκεία του εκ των προτέρων. Κάποτε είχα δει μια φώτο ενός επαγγελματία φωτογράφου στο fb, που το παιδί κυριολεκτικά πνιγόταν μες στη κολυμπήθρα και είχε βλέμμα γεμάτο αγωνία - δεν την βρίσκω τώρα, λογικά την κατέβασε, ήταν πάρα πολύ σοκαριστική! Μόνο η ξαδέρφη μου το χάρηκα και έκλαψε μόνο όταν την βγάζανε επειδή είχε και έχει έρωτα με το νερό! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά τέτοια εφέ?

Τι ψάχνεις τώρα να βρεις...
Ο κόσμος τα ξεκίνησε έτσι για το θεαθήναι. Εσύ ή το αποδέχεσαι και μπαίνεις στο σημερινό mood ή τα αρνείσαι. Γίνονται πολύ πιο απλές βαφτίσεις χωρίς γλέντια και κόστος, αρκεί να το συζητήσεις με έναν ιερέα. Εκτός αν δεν πιστεύεις και δε θέλεις να το βαφτίσεις, αυτό είναι άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Βρήκα κάτι που με δικαιώνει, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει
water torture baptism banned
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μα δεν ειναι υπερβολικα καποια πραγματα?

οχι
η σωτήρια της ψυχής, είναι πολύ μεγάλο πράγμα



[FONT=&quot]υγ. [/FONT]"σαν ταξιδάκι αναψυχής - μ’ ένα κρυμμένο τραύμα."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Να ρωτήσω λίγο, υπάρχουν βαφτίσεις και καλά σε κλειστό κύκλο? Ωστε να πω σε όλους δήθεν ότι το βάφτισα, να δείξω και τίποτα εικόνες από photoshop και να γλιτώσω την κατινιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Να ρωτήσω λίγο, υπάρχουν βαφτίσεις και καλά σε κλειστό κύκλο? Ωστε να πω σε όλους δήθεν ότι το βάφτισα, να δείξω και τίποτα εικόνες από photoshop και να γλιτώσω την κατινιά?

χαχα...Που θα φτασουμε δηλαδη??Να photoshopαρουμε για να αποφυγουμε την κοινωνικη κατακραυγη??
Το προβλημα το εχουν αυτοι οχι εμεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
βαφτίσεις που να γίνονται σε κλειστό κύκλο υπάρχουν (στη δική μου βάφτιση ήταν η οικογένεια μου, οι φίλοι των γονιών μου που με βάφτισαν με τα παιδιά τους, ο παππούς μου, η γιαγιά μου και μια άσχετη γειτόνισσα που βρέθηκε τυχαία εκείνη την ώρα στην εκκλησία :D), αλλά το να photoshopιάσεις την κατάσταση είναι λίγο τραβηγμένο βρε παιδάκι μου κι εσύ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Το ξέρω, υποθετικά πάντα γιατί όπως είπα δεν με αφορά άμεσα το θέμα. Αλλά και πάλι, τα πεθερικά σίγουρα θα θέλουν να παρευρίσκονται, οπότε δεν μπορώ να το αποφύγω μάλλον. Επίσης ο boyfriend δεν το βλέπει τόσο τραγικά όσο εγώ, έτσι δεν έχω σύμμαχο.

Μάλλον είμαστε λίγοι αυτοί που θεωρούμε την βάφτιση (οριακή) παιδική κακοποιηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Βρε παιδιά, το θέμα δεν είναι να μην βαφτίσουμε το παιδί μας και παράλληλα να ψάχνουμε 1002 τρόπους να το κρύψουμε και να "ξεγελάσουμε" τους συγγενείς..
το θέμα είναι να μην το βαφτίσουμε (εφόσων ΔΕΝ θέλουμε) και να μάθουμε να στηρίζουμε την άποψή μας (αν όντως πιστεύουμε οτι δεν είμαστε παράλογοι)..

Οκ, το παιδί δεν θα είναι μόνο δικό μου (αν και αυτό το "δικό μου" με ενοχλεί κάπως), τέλος πάντων θα "ανήκει" και σε ένα πατέρα.. το τι θα αποφασίσουμε θα είναι μεταξύ εμάς των δυο.. πεθερές, μανάδες και λοιποί συγγενείς οφείλουν να το σεβαστούν.. θα βαφτίσω το παιδί μου μόνο και μόνο για να κάνω το "χατίρι" του οποιουδήποτε συγγενή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
θα βαφτίσω το παιδί μου μόνο και μόνο για να κάνω το "χατίρι" του οποιουδήποτε συγγενή?

Οχι βρε, θα λες ψέμματα στους συγγενείς ότι το έκανες. Αλλιώς σε περιμένει αιώνια γκρίνια, άσε που θα εξηγεις συνεχεια το ίδιο πράγμα σε άτομα που δεν καταλαβαίνουν (ήδη τους φαντάζομαι ότι θα με βγάλουν σατανίστρια).
Εγώ σκέφτομαι μέχρι και το άλλο...να γίνω καθολική για να γίνει και η βάφτιση έτσι, μιας και η πίεση από τα σόγια θα είναι σίγουρα πολύ μεγάλη για να το αρνούμαι ή να το "αναβάλλω" για πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
βρε christinelle μου, μάλλον δεν σε πιάνω.. απο αυτό βασίστηκα και σου απάντησα.. πως θα πεις ψέμματα στα πεθερικά αφου θα περιμένουν πως και πως την ημέρα αυτή?

Αλλά και πάλι, τα πεθερικά σίγουρα θα θέλουν να παρευρίσκονται, οπότε δεν μπορώ να το αποφύγω μάλλον.


Εγώ σκέφτομαι μέχρι και το άλλο...να γίνω καθολική για να γίνει και η βάφτιση έτσι, μιας και η πίεση από τα σόγια θα είναι σίγουρα πολύ μεγάλη για να το αρνούμαι ή να το "αναβάλλω" για πάντα.

άρα και πάλι θα την έκανες την βάφτιση "απλά" θα ήταν καθολική? και θα κάτσεις να βαφτιστείς καθολική για να μην κάνεις ορθόδοξη βάφτιση??

μπερδεύομαι σήμερα.. τα πολλά γλυκά θα φταίνε..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
βρε christinelle μου, μάλλον δεν σε πιάνω.. απο αυτό βασίστηκα και σου απάντησα.. πως θα πεις ψέμματα στα πεθερικά αφου θα περιμένουν πως και πως την ημέρα αυτή?
άρα και πάλι θα την έκανες την βάφτιση "απλά" θα ήταν καθολική? και θα κάτσεις να βαφτιστείς καθολική για να μην κάνεις ορθόδοξη βάφτιση??

μπερδεύομαι σήμερα.. τα πολλά γλυκά θα φταίνε..:redface:

Ναι, αυτό σκέφτομαι και σχεδιάζω άλλα σενάρια. Στην αρχή έλεγα να πω ότι έγινε σε ΠΟΛΥ κλειστό κύκλο στο χωρίο μου πχ και για αυτό δεν είχαμε καλεσμένους. Αλλά θα ήθελαν να έρθουν όσο μακριά και να είναι. Αρα, αμα γίνω καθολική και κάνω βάφτιση τύπου "κρατάω το ντυμένο μωρό εγώ και ο παπάς απλά του βρέχει λίγο το κεφαλάκι" δεν θα έχω τόσο πολύ πρόβλημα (γρήγορο, φτηνό και ανώδυνο για το μωρό) και τα σόγια θα δουν την βάφτιση να τους φύγει η γκρίνια.
Η μήπως αμα βρω κανέναν ορθόδοξο παπά και να του πω να το κάνει έτσι? Υπάρχει περίπτωση να το δεχτεί κανείς? Χωρίς καθόλου μπιχλιμπίδια (ΚΑΘΟΛΟΥ όμως), ντυμένο και χωρίς να το πιάσει στα χέρια του?

Γιατί εγώ το δικό μου σόι το κουμαντάρω, του άλλου όμως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τι γνώμη έχετε για τη βάφτιση
την ίδια γνώμη που έχω για κάθε περίσταση
όπου: δεν θυμάμαι τι έγινε μα πρέπει να ήμουν χωρίς ρούχα.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
την ίδια γνώμη που έχω για κάθε περίσταση
όπου δεν θυμάμαι τι έγινε, μα πρέπει να ήμουν χωρίς ρούχα.
:P

Γυμνός πας στις βαφτίσεις εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top