Η οικογένειά σας κρατάει επαφή με πρώην σας, πως αντιδράτε;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω ότι οι δικοί μου δεν έχουν κόμπλεξ και είναι πολύ ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι, πράγμα καλό...μέχρι στιγμής. Εμαθα ότι κρατάνε επαφές με πρώην μου, με τον οποίο είχα χωρίσει με άσχημο τρόπο (εδώ και καιρό), αφού έμαθα ότι εκμεταλλεύεται συναισθηματικά τους άλλους συνεχώς (έχει προσχεδιασμένο και ύπουλο τρόπο συμπεριφοράς, στοχευμένο στο να πετύχει αυτό που θέλει. Θα το έλεγα Mind Rape). Τέλος πάντων, εξήγησα στους δικούς μου το λόγο που δεν θέλω με τίποτα να του ξαναμιλήσουν και αυτοί στον κόσμο τους! Είναι καλό παιδί, λένε. Βοηθήστε ρε παιδιά, ευγενικά τους το είπα, μήπως να πω και σοκαριστικά παραδείγματα (που δεν θα ήθελα να ξέρουν) μπας και ξυπνήσουν? Σας έχει τύχει τίποτα τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Έχει τύχει στην ξαδέρφη μου.. Βέβαια στην δική της περίπτωση, ο Α. κοιμόταν σχεδόν κάθε σαββατοκύριακο σπίτι τους, ήταν παρόν σε κάθε οικογενειακή στιγμή, είχε αναπτύξει πολύ καλές σχέσεις με τους γονείς και όλο το σόι γενικότερα..
Όταν χώρισαν (με άσχημο τρόπο-σε σημείο να είναι στην ίδια σχολή και να μην λένε ούτε "γεια"), αυτός μετά απο καιρό άρχισε να επικοινωνεί με την μητέρα της, την καλούσε σε συναυλίες του (ήταν σε κάποια ορχήστρα), της έστελνε μηνύματα να δει τι κάνει και κάπου κάπου αναφερόταν και στην πρώην του..
Η μάνα δεν έλεγε τίποτα στη κόρη γιατί ήξερε οτι θα θύμωνε.. απο την άλλη δεν ήθελε να ξεκόψει και με το παιδί, γιατί θεωρούσε οτι δεν ήταν σωστό (που όντως δεν θα ήταν γιατί στο παρελθόν είχαν αναπτύξει πολύ καλές σχέσεις)..

Τι θέλω να πω με αυτό? αν και στην δική σου περίπτωση ο πρώην έβλεπε τους γονείς σου σαν δεύτερους του γονείς, τότε δεν πιστεύω ότι μπορείς να τους πιέσεις.. αν πάλι όχι, τι να πω.. μην αρχίσεις τα "σοκαριστικά παραδείγματα"- γονείς είναι..
αλλα δεν έχω καταλάβει - τι είδους επαφές κρατάνε? κανένα τηλέφωνο? βγαίνουν για καφέ?
αν ο ίδιος επικοινωνεί μαζί τους, δύσκολο να του το κόψουν οι ίδιοι..
το θέμα είναι να μην παίρνουν πρωτοβουλίες απο μόνοι τους..
άλλο να ανταποκρίνεσαι σε κάτι λόγω ευγένειας και άλλο να επιδιώκεις επαφή με κάποιον απο μόνος σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κaτε_αlx

Πολύ δραστήριο μέλος

Η κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,545 μηνύματα.
λοιποοοοοοον..μου έχει τύχει εμένα.. είχαμε χωρίσει με πολύ άσχημο τρόπο..όμως με τους γονείς μου συνέχισε να έχει επαφές..στην αρχή δεν μου είχαν πει τίποτα απολύτως.. το κατάλαβα τυχαία μετά από κανένα χρόνο..στην αρχή τους έκανα απλά μια συζήτηση πιστεύοντας ότι θα σταματήσουν..δεν τους είχα εξηγήσει τι ακριβώς είχε συμβεί..συνέχισαν..τους μίλησα δεύτερη φορά..και πάλι τίποτα..την τρίτη φορά προφανώς πολύ εκνευρισμένη..τους εξήγησα τι ακριβώς είχε συμβεί μεταξύ μας(όχι τα σοκαριστικά παραδείγματα όπως λες και εσύ-μερικά "απλά" παραδείγματα) και τους ξεκαθάρισα ότι με ενοχλεί παρά πολύ η συμπεριφορά τους από την στιγμή που αυτός ο άνθρωπος ανήκει στο παρελθόν μου και αυτοί τον φέρνουν ξανά μπροστά μου..αρχικά έλεγαν τα κλασσικά,όπως και εσένα,είναι καλό παιδί κτλ κτλ..όμως με τα παραδείγματα νομίζω ότι τους βοήθησα να άλλαξαν γνώμη και τώρα πια δεν κρατάνε καμία επαφή!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τι θέλω να πω με αυτό? αν και στην δική σου περίπτωση ο πρώην έβλεπε τους γονείς σου σαν δεύτερους του γονείς, τότε δεν πιστεύω ότι μπορείς να τους πιέσεις.. αν πάλι όχι, τι να πω.. μην αρχίσεις τα "σοκαριστικά παραδείγματα"- γονείς είναι..
αλλα δεν έχω καταλάβει - τι είδους επαφές κρατάνε? κανένα τηλέφωνο? βγαίνουν για καφέ?
Είδα μια online συνομιλία, ο (κωδική ονομασία) βλάκας έλεγε στον πατέρα μου με κάθε λεπτομέρεια τι κάνει αυτός και η οικογένειά του...κατεβατό ολόκληρο. Και μετά το σοκ!!! Ο πατέρας μου του λέει όχι χάρηκε πάρα πολύ και θα ήθελε να βγουν για καφέ να τα πουν καλύτερα!! WTF?? Ο πατέρας μου δεν είναι καν ο τύπος που "πάει για καφέ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα πρότεινα να προχωρήσεις στα σοκαριστικά παραδείγματα. Επειδή οι γονείς μας έχουν μάθει να προφυλάσσουν εμάς κι όχι το αντίστροφο, θα είναι αρκετά δύσκολο να καταφέρεις να τους πείσεις με άλλο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
οκ,τότε έχει ξεφύγει η κατάσταση...
συμφωνώ με το αδέσποτο, αλλά και πάλι πρόσεξε μην το παρακάνεις..

μην αρχίσεις και συ βέβαια τα σόκινγκ, πες μόνο κάτι να τους ταρακουνήσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Μήπως τον ψαρεύει για κάποιο λόγο? Μήπως σου έκανε κάποια βλακεία όταν είχατε σχέση και ο πατέρας σου ζητάει απεγνωσμένα εκδίκηση(χοχοχο)?

Ντάξει, σκέφτομαι όλα τα πιθανά σενάρια ρε συ :P
Ηθικό Δίδαγμα: Άλλη φορά να μη γνωρίζεις όλους σου τους φίλους στους γονείς σου. Ο γαμπρός αρκεί(και αυτός αναγκαστικά) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μήπως τον ψαρεύει για κάποιο λόγο? Μήπως σου έκανε κάποια βλακεία όταν είχατε σχέση και ο πατέρας σου ζητάει απεγνωσμένα εκδίκηση(χοχοχο)?

Ντάξει, σκέφτομαι όλα τα πιθανά σενάρια ρε συ :P
Ηθικό Δίδαγμα: Άλλη φορά να μη γνωρίζεις όλους σου τους φίλους στους γονείς σου. Ο γαμπρός αρκεί(και αυτός αναγκαστικά) :P

Μακάρι, αλλά που...? Ο πατέρας μου είναι καλούλης και τον συμπαθεί πραγματικά. Ο βλάκας τώρα, παίζει να έχει κάποιο συμφέρον από αυτό (δεν ξέρω τι, αλλά αυτός όλους τους εκμεταλλέυεται, οπότε σίγουρα κάτι θέλει να πετύχει).
Ωραία, θα του αρχίσω από τα μεσαία σοκαριστικά και αμα δεν ξυπνήσει, βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κaτε_αlx

Πολύ δραστήριο μέλος

Η κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,545 μηνύματα.
Καλή τυχη λοιπόν! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top