Anonymous: Το ιστορικό των χακτιβιστών

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλο,,αλλα σιγα τα αυγα

ουτε να δουμε το σαιτ δεν προλαβαμε

απλα ενα βιντεακι με τα γνωστα μηνυματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
He's back!





Oh, but he's back
He's the man behind the mask
And he's out of control
He's back
The man behind the mask
And he crawled out of his hole

Επειδη δεν εχω τηλεωραση, θελω να μου δωσετε μια πληροφορια! Τα καναλια ειπανε τιποτα; Αφηστε με να μαντεψω! Θα παιξω με το οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το ουσιαστικότερο πρέπει να το κάνεις εσύ, εγώ, εμείς. :) Τίποτα δεν χαρίζεται...

δεν ειμαι χακερ

αυτοι που ειναι ας κανουν κατι πιο πρακτικο,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
δεν ειμαι χακερ

αυτοι που ειναι ας κανουν κατι πιο πρακτικο,,
δηλαδή οι χάκερ πρέπει να ξυπνήσουν...ΕΜΕΙΣ πρέπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα ντε
μη βαρατε:(
τι θελετε να κανω?

δεν υποβαθμιζω κανενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
τι θελετε να κανω?
Τουλάχιστον να μην υποτιμάς κάθε προσπάθεια, πόσο μάλλον αν συμφωνείς με τα "θέλω" της.
δεν υποβαθμιζω κανενα
Υποτιμάς όμως
Μην με παρεξηγήσεις, δεν σε φωνάζω ούτε σε κρίνω. Σου δείχνω απλά ότι λες ψέματα, και όχι σε εμένα ή στο forum. Αλλά στον εαυτό σου, στο εγώ σου. Δεν σε κατηγορώ που αμφισβητείς και περιμένεις κάτι "άλλο". Μπορεί να φοβάσαι ή να νιώθεις ανασφάλειες. Τουλάχιστον εγώ φοβάμαι. Φοβάμαι το γκλοπ των ΜΑΤ, φοβάμαι τι κρύβετε πίσω από αυτά, φοβάμαι μήπως βλέπω κάτι λάθος, φοβάμαι ότι μπορεί να κρίνω λάθος, μπορώ να πω ότι φοβάμαι ακόμη και μην χάσω ότι έχω. Δεν πειράζει να φοβάσαι και δεν είσαι σίγουρος. Έξαλλου λίγο πολύ όλοι οι Έλληνες, όλοι οι Ευρωπαίοι και όλη η Δύση είναι μουδιασμένοι λίγο πολύ. Άλλος επειδή φοβάται, άλλος επειδή νιώθει ανασφάλειες, άλλος επειδή δεν είναι σίγουρος και άλλος επειδή νιώθει αδύναμος και άλλος επειδή μπορεί να πιστεύει ότι όλα αυτά είναι ανοησίες.

Άλλα αν μυρίζεσαι κάτι... σταμάτα να υποτιμάς, σταματά με αυτά τα ηλίθια παιχνίδια του μυαλού. Αν δεν νιώθεις σίγουρος δεν πειράζει. Αν δεν νιώθεις σίγουρος απλά παρατήρησε και κρίνε. Αλλά σταματά να υποτιμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Εἶναι φορὲς ποὺ τὸ ἴδιο σκοτεινὸ σύστημα ντύνεται τὸ μανδύα τῆς ἀντίδρασης. Τότε εἶναι ποὺ γίνεται πραγματικὰ ἐπικίνδυνο.

Υ.Γ. Γνωρίζω ὅτι πολλοὶ θὰ μὲ θεωρήσετε κάτι σὰν τρελὸ μὲ αὐτὰ ποὺ λέω. Δὲν τὸ παρεξηγῶ. Μετὰ ἀπὸ λίγα χρόνια ὅμως πιστεύω ὅτι θὰ μὲ θυμηθῆτε...

Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο.

Πρακτικά ο οποιοσδήποτε με τις απολύτως βασικές γνώσεις security θα είχε ξεσκίσει τέτοιες σελίδες και το ότι βγαίνουν μετά και λένε ότι έχουν τους κωδικούς των ΜΜΕ τι είναι; Εξυπνάδα; Δε θα τρέξουν δηλαδή οι υπεύθυνοι στα ΜΜΕ να φτιάξουν τους servers και την ασφάλειά τους τώρα; Θα αφήσουν τα ίδια μέτρα ασφαλείας;

Το σοβαρότερο πράγμα που έκαναν είναι να ξεσκίσουν το δίκτυο της Sony και να τραβήξουν χιλιάδες δεδομένα χρηστών τα οποία ήταν un-encrypted. Χαίρω πολύ...

Δε διαφωνώ, να αντισταθούμε στην αδικία και την καταπίεση, αλλά όχι και να διαφημίζουμε με το παραμικρό κοτζάμ μορφωμένοι άνθρωποι, απλές πράξεις χακέματος ως πράξεις λες και έπεσε το Καπιταλιστικό σύστημα με ένα κακοσυντηρημένο ελληνικό κρατικό site. Στην ουσία και παράνομοι είναι και τίποτα σπουδαίο δεν έκαναν στο σύστημα...

Αυτά είναι παιχνίδια εντυπωσιασμού ή πράξεις που θα ενθαρρύνουν και θα υποστηλώσουν περαιτέρω λογοκρισία ΑΠΟ το σύστημα, στο διαδίκτυο με το πρόσχημα της προστασίας από τέτοιες πράξεις.

Όταν θα έχει γίνει πραγματικός χαμός, ξυπνήστε με. Αλλά πραγματικός χαμός, να χει κατέβει δηλαδή κι ο τελευταίος αγρότης από το Διδυμότειχο με την τσουγκράνα στο Σύνταγμα και να διαδηλώνει, όχι 2-3 ψευτο-exploits του κώλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στην ουσία και παράνομοι είναι και τίποτα σπουδαίο δεν έκαναν στο σύστημα...

Αυτά είναι παιχνίδια εντυπωσιασμού ή πράξεις που θα ενθαρρύνουν και θα υποστηλώσουν περαιτέρω λογοκρισία ΑΠΟ το σύστημα, στο διαδίκτυο με το πρόσχημα της προστασίας από τέτοιες πράξεις.

Όταν θα έχει γίνει πραγματικός χαμός, ξυπνήστε με. Αλλά πραγματικός χαμός, να χει κατέβει δηλαδή κι ο τελευταίος αγρότης από το Διδυμότειχο με την τσουγκράνα στο Σύνταγμα και να διαδηλώνει, όχι 2-3 ψευτο-exploits του κώλου...
βρε valder σε μενα ή και σε σενα απευθυνεται ο παναγιωτης?

τα παραλες ρε παναγιωτη

δεν υποτιμω,,απλα περιμενω,,


α,,και η μασκα κλπ υφος δεν μου αρεσει,,με τρομαζει μου κανει κατι κακο,,,,κολλησαν αντιγραφη απο την ταινια..

Υ.Γ. Γνωρίζω ὅτι πολλοὶ θὰ μὲ θεωρήσετε κάτι σὰν τρελὸ μὲ αὐτὰ ποὺ λέω. Δὲν τὸ παρεξηγῶ. Μετὰ ἀπὸ λίγα χρόνια ὅμως πιστεύω ὅτι θὰ μὲ θυμηθῆτε...
μπα,,οχι,,με τους τρομοκρατες που ουτε γκαζακι δεν βαζουν πια επι σκληρου μνημονιου κλπ,,
ε,,βρωμαει πολυ

αλλα μια χακερια να μπει στα ιδια ,εε,,ας περιμενουμε..

τα πραγματα ειναι πολυ πιο πολυπλοκα απο οτι φαινονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όταν θα έχει γίνει πραγματικός χαμός, ξυπνήστε με.
Κι αν δεν τον ξεκινήσεις εσύ τον μεγάλο χαμό, ποιος θα τον ξεκινήσει; :hmm: :P

Εννοείται πως τέτοιες ενέργειες έχουν περισσότερο συμβολικό χαρακτήρα.
Δεν θα πρέπει όμως να υποτιμάμε τη δύναμη των συμβόλων...
Το μήνυμα του βίντεο των Αnonymous - ή έστω των Ελλήνων φίλων τους - ακούστηκε σήμερα παντού. Κι αυτό δεν μπορεί παρά να είναι θετικό.

Οι Γιαπωνέζοι εργαζόμενοι απεργούν φορώντας ένα μαύρο περιβραχιόνιο.
Τι θα γινόταν άραγε αν από αύριο κιόλας κυκλοφορούσαμε όλοι κάθε στιγμή της ημέρας με ένα μαύρο περιβραχιόνιο; Στην αρχή δεν θα έδινε κανείς σημασία σε λίγους τρελούς. Σιγά σιγά καθώς θα πληθύναμε ο κόσμος θα ρωτούσε και κάποιοι θ' ακολουθούσαν... Και ίσως να βλέπαμε πόσο ισχυρή μπορεί να γίνει μια συμβολική κίνηση... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κι αν δεν τον ξεκινήσεις εσύ τον μεγάλο χαμό, ποιος θα τον ξεκινήσει; :hmm: :P
ενας ξυπνιος
με βαρδιες παει..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Μη μου λες λοιπόν για ξεκινήματα, γιατί σε αγαπώ και σε εκτιμώ, αλλά ξέρω ότι σφαίρα δε θα πας να φας για τη δημοκρατία. Κανα 16χρονο θα τη φάει πάλι, θα βγούν οι μπαχαλάκηδες, ύστερα θα βγεί ο κόσμος και ύστερα ΙΣΩΣ αλλάξει κάτι σ αυτό το μπουρδέλο που λέγεται χώρα.

Προφανώς σου αναγνωρίζω τη διαμαρτυρία που κάνεις εδώ και καιρό με κάθε τρόπο. Εϊναι μεγαλύτερη από τη δική μου, αλλά δεν είναι αρκετά μεγάλη για να αλλάξει τα πράγματα. Κανονικά κι εσύ και οι υπόλοιποι 100,000 αγανακτισμένοι, έπρεπε να είναι εκεί κάθε μέρα και να τους γ...νε από πάνω μέχρι κάτω, να μη μπορούν να βγούν ούτε απ τη Βουλή ή τα σπίτια τους. Και θα έπρεπε να κατέβω κι εγώ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια φορά στο Σύνταγμα και να διαδηλώσω, πράγμα που δεν έκανα.

Αντ αυτού καθόμαστε πίσω από έναν υπολογιστή και διαφωνούμε (ή συμφωνούμε υπο προϋποθέσεις).

Όχι Δήμητρά μου, επανάσταση δε γίνεται με το στέκι να είναι ακόμα online και με εμάς στο facebook να παίζουμε Farmville (δεν παίζουμε, γενικά το λέω).

Εννοείται πως τέτοιες ενέργειες έχουν περισσότερο συμβολικό χαρακτήρα.
Δεν θα πρέπει όμως να υποτιμάμε τη δύναμη των συμβόλων...
Το μήνυμα του βίντεο των Αnonymous - ή έστω των Ελλήνων φίλων τους - ακούστηκε σήμερα παντού. Κι αυτό δεν μπορεί παρά να είναι θετικό.

Ποιός θα ξυπνήσει; Ο Έλληνας; Η χαζομάρα στις πράξεις δείχνει και τη χαζομάρα που κουβαλάει κανείς στο μυαλό του. Επί 40 χρόνια ο Έλληνας έγλυφε τους πολιτικούς για να διορίζουν το παιδί του στο Δημόσιο για να παίρνει 900 το μήνα, χωρίς να καταλαβαίνει ο ΜΑΛΑΚΑΣ, ότι 900 εσυ, 900 ο άλλος, 900 επί εναμισι εκατομμύριο διορισμένους θα βουλιάξουν τη χώρα... Γιατί; Γιατί δεν ξέρει οικονομικά. Τον ενδιαφέρουν όσα θα τσεπώσει ΤΩΡΑ.

Το ίδιο έγινε και με τους πολιτικούς και τα λεφτά. Για μια γαμημένη ιστοσελίδα σαν αυτή που ρίξανε σήμερα όποιοι τη ρίξανε, και που κοστίζει 400 ευρώ, το Ελληνικό Δημόσιο πλήρωνε 1 εκατομμύριο ευρώ (βλ. σελίδα της Βουλής).

Που ήμασταν εμείς; Εμείς διορίζαμε τα παιδιά μας, γλύφαμε τον Πασοκοδεξιό και αγοράζαμε το τελευταίο μοντέλο λαπτοπ της Dell, χωρίς να ξέρουμε πόσο κοστίζει μια ιστοσελίδα (η μίζα η ίδια μες τα μάτια μας).

Η αλλαγή θέλει αντίδραση και η αντίδραση θέλει πρώτα γνώση. Γνώση του τι είναι καλό και τι είναι κακό, και εμείς γνώση σα λαός δεν έχουμε, ούτε παιδεία (όχι μόρφωση, αλλά ΠΑΙΔΕΙΑ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
εἴμαστε λεγεῶνα

Ἐγὼ θὰ σταθῶ σὲ αὐτὴν τὴ φράση μὲ τὴν ὁποῖα χαρακτήρισαν τὴν ὀργάνωσή τους οἱ «Ἀνώνυμοι». Μπορεῖ γιὰ τοὺς περισσότερους νὰ μὴ φανῇ σημαντικό, ἀλλὰ μπορεῖ κάποιος νὰ θυμηθῇ ποιοί ἄλλοι στὸ παρελθὸν ὅταν εἶχαν ἐρωτηθεῖ ποιοί εἶναι, εἶχαν ἀπαντήσει μὲ τὴ λέξη «λεγεών». Ἡ σημειολογία γιὰ μένα εἶναι χαρακτηριστική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πες ρε φιλε ποιος το ειπε..
εσυ εισαι επι της Ιστοριας..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
πες ρε φιλε ποιος το ειπε..
εσυ εισαι επι της Ιστοριας..:P

Κοίταξέ το λίγο... Δὲ θὰ τὰ δίνουμε καὶ ὅλα στὸ πιάτο.:P

Θυμήσου λίγο τὰ Θρησκευτικά σου καὶ θὰ βρῇς τὴν ἀπάντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Προφανώς σου αναγνωρίζω τη διαμαρτυρία που κάνεις εδώ και καιρό με κάθε τρόπο.
Κακώς, είναι το μόνο που δεν κάνω. :P
Αν κάνω κάτι, αυτό είναι να έχω ανοιχτά τα μάτια μου και τ' αυτιά μου και να ενημερώνομαι.

Ποιός θα ξυπνήσει; Ο Έλληνας; Η χαζομάρα στις πράξεις δείχνει και τη χαζομάρα που κουβαλάει κανείς στο μυαλό του. Επί 40 χρόνια ο Έλληνας έγλυφε τους πολιτικούς για να διορίζουν το παιδί του στο Δημόσιο για να παίρνει 900 το μήνα, χωρίς να καταλαβαίνει ο ΜΑΛΑΚΑΣ, ότι 900 εσυ, 900 ο άλλος, 900 επί εναμισι εκατομμύριο διορισμένους θα βουλιάξουν τη χώρα... Γιατί; Γιατί δεν ξέρει οικονομικά. Τον ενδιαφέρουν όσα θα τσεπώσει ΤΩΡΑ.

Το ίδιο έγινε και με τους πολιτικούς και τα λεφτά. Για μια γαμημένη ιστοσελίδα σαν αυτή που ρίξανε σήμερα όποιοι τη ρίξανε, και που κοστίζει 400 ευρώ, το Ελληνικό Δημόσιο πλήρωνε 1 εκατομμύριο ευρώ (βλ. σελίδα της Βουλής).

Που ήμασταν εμείς; Εμείς διορίζαμε τα παιδιά μας, γλύφαμε τον Πασοκοδεξιό και αγοράζαμε το τελευταίο μοντέλο λαπτοπ της Dell, χωρίς να ξέρουμε πόσο κοστίζει μια ιστοσελίδα (η μίζα η ίδια μες τα μάτια μας).

Η αλλαγή θέλει αντίδραση και η αντίδραση θέλει πρώτα γνώση. Γνώση του τι είναι καλό και τι είναι κακό, και εμείς γνώση σα λαός δεν έχουμε, ούτε παιδεία (όχι μόρφωση, αλλά ΠΑΙΔΕΙΑ)
Ο Έλληνας Βαλ δεν κοιμάται πια... Έχει χάσει τον ύπνο του γιατί ψάχνει τρόπους να συνεχίσει το παιδί του να σπουδάζει, τρόπους για να γεμίσει κι αύριο το ψυγείο του, τρόπους για να ζεσταθεί χωρίς ν' ανάψει το καλοριφέρ.
Η κοινωνία είναι ένα καζάνι που βράζει. Όπου στήσεις το αυτί σου κι ακούσεις συζητήσεις από αγνώστους γύρω σου, όλοι για το ίδιο πράγμα μιλάνε.
Όπως είπε ένας από τους πρωτεργάτες των εξεγέρσεων της πλατείας Ταχρίρ «το μεγαλύτερο όφελος της επανάστασης, είναι η αφύπνιση του κόσμου». Το ίδιο έγινε και με τους αγανακτισμένους και με το Occupy Wall Street. Ο κόσμος έχει αφυπνιστεί. Μπορεί να μην ξέρει ποιο πρέπει να είναι το επόμενο βήμα, μπορεί να μην ξέρει πώς να ξεκινήσει μια επανάσταση, μπορεί να μην κατεβαίνει πια στους δρόμους (Προχθές στη Γκάρντιαν έγραφε: "Στην Ελλάδα η ευφορία της πλατείας Συντάγματος έδωσε τη θέση της στη θυμωμένη σιωπή και στον κατά μόνας αγώνα επιβίωσης") όμως δεν κοιμούνται πια. Αν νομίζεις πως κοιμούνται, τσιμπήσου μήπως και κοιμάσαι ακόμα εσύ (με κάθε σεβασμό σου το λέω, αφού ξέρεις την αγάπη και την εκτίμηση που σου έχω).

Αν υπάρχει κάτι που αυτή τη στιγμή μου δίνει ελπίδα (και με εντυπωσιάζει) είναι η αυτοοργάνωση σε επίπεδο γειτονιάς. Ο Έλληνας δεν έχει χάσει ακόμη τη συμπόνοια του για τον συμπολίτη του. Είναι ακόμη άνθρωπος γι' αυτό και τον πονάει περισσότερο από έναν οποιονδήποτε άλλο Ευρωπαίο, αυτή η κατάσταση. Σαν μανιτάρια ξεπήδησαν τα κοινωνικά ιατρεία με εθελοντές ιατρούς, τα κοινωνικά παντοπωλεία, η συλλογές τροφίμων και ρούχων. Ε, δεν μπορείς να το ονομάζεις αυτό "ύπνο" φίλε Βαλ. Ντροπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κακώς, είναι το μόνο που δεν κάνω. :P
Αν κάνω κάτι, αυτό είναι να έχω ανοιχτά τα μάτια μου και τ' αυτιά μου και να ενημερώνομαι.
και γω το ιδιο

τοτε γιατι μου μπαινεις και συ και ο παναγιωτης ως επαναστατες?:P

και συ ρε παναγιωτη,αν θελεις οντως να κανεις κατι κανε κατι με το στεκι οπως ειπε και ο βαλδερρ..

αλλα οι μισοι καναπεδατοι να μπαινουν στους υπολοιπους καναπεδατους γιατι καθονται στον καναπε

ε,,ειναι αστειο:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άλλο ένα επίσης που δεν κάνω (Άγγελε), είναι να βιάζομαι να κρίνω κινήσεις σαν αυτή εδώ που συζητάμε σε αυτό το θέμα και δεν γκρινιάζω που δεν γίνεται ακόμη κάτι περισσότερο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και δεν γκρινιάζω που δεν γίνεται ακόμη κάτι περισσότερο.
πώς με μπερδευεις ετσι..:confused::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Aπλά να πω οτι σύμφωνα με την Ελληνική Αστυνομία η επίθεση έγινε από πυρήνες των Anonymous μέσω Σουηδικού server και πως σύμφωνα πάντα με την Υπηρεσία Ηλεκτρονικού Εγκλήματος οι Anonymous έχουν κάνει ''λάθη'' και σύντομα θα έχουν βρεί την άκρη.

Από το Κεντρικό δελτίο Ειδήσεων του Mega.

Σχόλιο μου

yeah right...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top