Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
:worry: παιδιά όλες οι θρησκείες έχουν παρόμοια μυστήρια είναι καλό να σεβόμαστε την Πίστη του καθενός

Και καλο ειναι να σεβεστε την ελευθερη βουληση του καθενος...Και να μην ριχνετε αβουλα μωρα σε μπανιερες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Το ξερετε οτι τα μωρα απαγορευεται να μπουν στην εκκλησια μεχρι να βαφτιστουν γιατι θεωρουνται μιασματα και αμαρτωλα καθως κουβαλαν το προπατορικο αμαρτημα? Τι παραλογισμος...Ενω ο αλλος που βαπτισθηκε μεν αλλα εχει πχ ξεσκιστει στις αμαρτιες θεωρειται πιο αξιος να εισελθει στον οικο του θεου. Λοιπον,η αδερφη μου εκανε γαμοβαφτισια. Πρωτα εγινε ο γαμος και μετα τα βαφτισια της κορης τους. Μεχρι να τελειωσει το μυστηριο του γαμου, το μωρο απαγορευοταν να μπει μεσα στην εκκλησια επειδη συμφωνα με αυτους ηταν αμαρτωλο. Και ενω ολο το συγγενολοι ηταν μεσα και παρακολουθουσε το γαμο της αδερφης μου, εγω ημουν εξω σε ενα παγκακι κρατωντας τη μικρη η οποια ειχε πλανταξει στο κλαμα και ειχε αφυδατωθει απο τη ζεστη (να σημειωσω οτι ο γαμος εγινε ιουλιο, με καυσωνα, πρωι) καθως δεν υπηρχε πουθενα μερος σκιερο να προστατευτουμε απο τον ηλιο. Αφου μετα απο ωρα τελειωσε το πρωτο μυστηριο κι εγω ειχα εξαντληθει πλεον απο τη ζεστη και το μωρο επισης τελικα μας φωναζουν να μπουμε μεσα οποτε αρχιζει το δευτερο βασανιστηριο για το μωρο,που το μονο που ηθελε ηταν η αγκαλια της "μανουλας" του για να ηρεμησει. Οχι μονο δεν ειδε τη μανουλα του μετα, αντ'αυτου ειδε εναν πελωριο τυπο μαυροφορεμενο και με μουσια να του ψελνει πανω απο το κεφαλι του και να το βουταει κακην κακως μεσα στο νερο. Το ενα σοκ μετα το αλλο για το μωρο. Περιττο να σας πω οτι τρομαξαμε να τη συνεφερουμε στο τελος απο τους σπασμους που ειχε μετα απο τοσο κλαμα.
Οσο για μενα μετα απο τους καλους που εβγαλα πανω στα ψηλοτακουνα κρατωντας τη μικρη ποσες ωρες μεχρι να τελειωσει ο γαμος και μετα τα πεταμενα λεφτα στο κομμωτηριο μιας και εγινα λουτσα απο τον ιδρωτα (υπενθυμιζω οτι ειχε καυσωνα) κατεληξα να δω το γαμο της αδερφης μου σε βιντεο μετα απο καιρο μιας και απαγορευοταν η εισοδος στις δυο αμαρτωλες της κοινωνιας, εμου και της ανιψιας μου. Πως σας φαινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δὲ γνωρίζω πῶς τὸ σκέφθηκε αὐτὸ ὁ συγκεκριμένος ἱερέας, ἀλλὰ τὸ μωρὸ πριν βαπτισθῇ θεωρεῖται κατηχούμενος καὶ μπορεῖ νὰ μπαίνῃ στὴν ἐκκλησία, ἀλλὰ δὲν μπορεῖ νὰ μεταλαμβάνῃ. Καὶ παλαιότερα ἄλλωστε οἱ κατηχούμενοι συμμετεῖχαν στὴ Θεία Λειτουργία καὶ ὅταν ὁ ἱερέας ἔλεγε τὴ φραση «Τὰς θύρας, τὰς θύρας ἐν σοφίᾳ πρόσχωμεν» πρὶν τὸ «Πιστεύω», πήγαιναν στὸν πρόναο. Ἂς μὴν ξεχνοῦμε ὅτι τὸ παιδὶ, ὅταν σαραντίζῃ, γίνεται ἀκολουθία ὅπου μπαίνει στὸ ναό. Εἰλικρινὰ ἀδυνατῶ νὰ ἀντιληφθῶ ποιός ἔδωσε αὐτὴν τὴν ἐντολή...

Ὅσον ἀφορᾷ στὸ θέμα τοῦ νηπιοβαπτισμοῦ. θεωρῶ τὸν ἑαυτό μου πολὺ τυχερὸ ποὺ ἔχω λάβει τὸ Βάπτισμα ἔστω κι ἂν αὐτὸ ἔγινε χωρὶς τὴ συγκατάθεσή μου τότε. Καὶ φυσικὰ θὰ βαπτίσω τὰ παιδιά μου καὶ αὐτὸ εἶναι μιὰ ἀπὸ τὶς μεγαλύτερες εὐεργεσίες ποὺ μπορῶ νὰ τοὺς προσφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δὲ γνωρίζω πῶς τὸ σκέφθηκε αὐτὸ ὁ συγκεκριμένος ἱερέας, ἀλλὰ τὸ μωρὸ πριν βαπτισθῇ θεωρεῖται κατηχούμενος καὶ μπορεῖ νὰ μπαίνῃ στὴν ἐκκλησία, ἀλλὰ δὲν μπορεῖ νὰ μεταλαμβάνῃ. Καὶ παλαιότερα ἄλλωστε οἱ κατηχούμενοι συμμετεῖχαν στὴ Θεία Λειτουργία καὶ ὅταν ὁ ἱερέας ἔλεγε τὴ φραση «Τὰς θύρας, τὰς θύρας ἐν σοφίᾳ πρόσχωμεν» πρὶν τὸ «Πιστεύω», πήγαιναν στὸν πρόναο. Ἂς μὴν ξεχνοῦμε ὅτι τὸ παιδὶ, ὅταν σαραντίζῃ, γίνεται ἀκολουθία ὅπου μπαίνει στὸ ναό. Εἰλικρινὰ ἀδυνατῶ νὰ ἀντιληφθῶ ποιός ἔδωσε αὐτὴν τὴν ἐντολή...

Ὅσον ἀφορᾷ στὸ θέμα τοῦ νηπιοβαπτισμοῦ. θεωρῶ τὸν ἑαυτό μου πολὺ τυχερὸ ποὺ ἔχω λάβει τὸ Βάπτισμα ἔστω κι ἂν αὐτὸ ἔγινε χωρὶς τὴ συγκατάθεσή μου τότε. Καὶ φυσικὰ θὰ βαπτίσω τὰ παιδιά μου καὶ αὐτὸ εἶναι μιὰ ἀπὸ τὶς μεγαλύτερες εὐεργεσίες ποὺ μπορῶ νὰ τοὺς προσφέρω.

Δεν ξερω τι ισχυει γιατι δεν ασχολουμαι με αυτα τα θεματα και πολυ,παντως για να σου δωσω αλλο ενα χτυπητο παραδειγμα...στην ιδια εκκλησια παλι η αδερφη μου με το μωρο της (μολις ειχε σαραντησει) ειχε παει παλι στην εκκλησια (δε θυμαμαι για ποιο λογο ακριβως) και θελοντας να μπει μεσα οχι απο την κυρια εισοδο αλλα απο μια παραπλευρη , πεταγεται απο μεσα μια και της φωναζει εξαλλη "Πού πας?Το μωρο ειναι αβαπτιστο ακομα.Αστο εξω και μπες εσυ μεσα." Χωρις υπερβολη λες και ηταν κανενας σκυλος να το εδενε στο δεντρο και να την περιμενε να γυρισει. Και φυσικα η αδερφη μου εφυγε. Μα δεν ειναι υπερβολικα καποια πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Μπορεί ο οποιοδήποτε να γίνει άθεος όταν ενηλικιωθεί.


δεν μπορω να ακουω πραγματα που δεν ισχυουν!!!
Μπορεις να αλλαξεις θρησκευμα (οχι οποιο θες αλλα απο 4 επισημα αναγνωρισμενα, δηλαδη αν θες να ασπαστεις τον μανιτου, απλα δεν μπορεις) αλλα να μην εχεις θρησκευμα απο την στιγμη που εχεις καταγραφει στα ιερα κιταπια πολυ απλα ΔΕΝ μπορεις.
Να ελέγξεις την νομοθεσια για ννα ενημερωθεις.


Προσωπικα για το θεμα της βαφτισης, για μενα ειναι ορος στο να κανω παιδι.
Πολυ απλα ΔΕΝ το βαφτιζω και ΔΕΝ παιρνω τετοια ευθυνη για το παιδι μου.
Δεν με ενδιαφερει τι λενε τα σογια, η μανα μου, και ο πλανητης ολος.
Για το παιδι μου πανω απο ολα ειναι η ψυχικη του ηρεμια και οχι τα σογια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.



θελει να πει καποιος οτι αυτο το παιδι, δεν θα εχει ψυχολογικα προβληματα στη ζωη του?


Ας σκεφτουμε τι συμβαινει σε ενα παιδι τετοιας ηλικιας,
το οποιο δεν εχει καν διαμορφωσει την ικανοτητα να αποκτησει αυτοπεποιθηση για την ζωη του,
και το περιβαλλον του κρινεται ανα πασα ωρα και στιγμη ανασφαλες.


  1. ερχεται σε επαφη για πρωτη φορα με παρα πολυ κοσμο
  2. ο γενειοφορος μαυροφορεμενος κυριος που δεν τον εχει ξαναδει και τον αποσπα απο την ηρεμια της μητερας δεν ειναι και οτι καλυτερο. Συνηθως ειναι η ωρα που αρχιζει να κλαιει
  3. Και τελος το μαρτυριο της καταβυθισης στην κολυμπηθρα


Φυσικα σημερα αν ρωτηθει κανεις, θυμασαι ενοχλητικα την βαφτιση σου?
οι απαντησεις ειναι αρνητικες, γιατι η μνημη ενος παιδιου δεν εχει αρχισει να λειτουργει η μνημη
και αυτο γιατι ειναι γνωστο οτι η μνημη συνδεεται με την αντιληψη.
Ετσι ενα παιδι αρχιζει και εχει μνημη μετα τα τρια του χρονια και ολοκληρωνεται πλεον κοντα στα επτα.
Αυτη ειναι ομως η μια πλευρα που αφορα την μνημη, μιλώντας για μνημη την οποια μπορεις να ανακαλεσεις ανα πασα στιγμη και εκει υπαρχουν τα παιδικα βιωματα μας.

Υπαρχει ενα αλλο κομματι μνημης που δεν σχετιζεται απολυτα με ανακληση αλλα μονο με καταγραφη η οποια λειτουργει σαν ασυνειδητο και μπορει να λειτουργει αυτονομα.
Ενα παιδι ενος ετους καταγραφει γευσεις, εικονες, αλλα και το ολο θεμα που ζει σε μια βαπτιση.
Σαφως και μπορει καποιος να πει λοιπον, οτι ενα παιδι μπορει να αναπτυσει φοβια η επιθετικοτητα, (αναλογα την περιπτωση) οταν βιωνει μια εμπειρια μιας βαφτισης.
Ομως επειδη το παιδι δεν μπορει να κανει ανακληση του συμβαντος στη μνημη του,
αυτη η συμπεριφορα δεν μπορει να αξιολογηθει.



Συνεπως καποια στιγμη θα πρεπει να αναθεωρηθει ολη αυτη η υποθεση του βαφτισματος,
και οι ψυχολογοι να μην το αφηνουν ετσι και συντομα η πολιτεια να παρει καποια μετρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το ξερετε οτι τα μωρα απαγορευεται να μπουν στην εκκλησια μεχρι να βαφτιστουν γιατι θεωρουνται μιασματα και αμαρτωλα καθως κουβαλαν το προπατορικο αμαρτημα?
Δεν ισχύει

Να κοινωνήσουν δεν μπορούν, όχι να παρακολουθήσουν της Θεία λειτουργία όπως είπε ο Πατρεύς. Επίσης η εκκλησία επιτρέπει η τέλεση της Νεκρώσιμος Ἀκολουθίας σε αβάφτιστα παιδιά.

"Πού πας?Το μωρο ειναι αβαπτιστο ακομα.Αστο εξω και μπες εσυ μεσα." Χωρις υπερβολη λες και ηταν κανενας σκυλος να το εδενε στο δεντρο και να την περιμενε να γυρισει. Και φυσικα η αδερφη μου εφυγε. Μα δεν ειναι υπερβολικα καποια πραγματα?
Aυτό το θεωρείς επίσιμη θέση της εκκλησίας;


δεν μπορω να ακουω πραγματα που δεν ισχυουν!!!
Μπορεις να αλλαξεις θρησκευμα (οχι οποιο θες αλλα απο 4 επισημα αναγνωρισμενα, δηλαδη αν θες να ασπαστεις τον μανιτου, απλα δεν μπορεις) αλλα να μην εχεις θρησκευμα απο την στιγμη που εχεις καταγραφει στα ιερα κιταπια πολυ απλα ΔΕΝ μπορεις.
Να ελέγξεις την νομοθεσια για ννα ενημερωθεις.
Πηγαίνεις στο ληξιαρχείο δηλώνεις άθεος και μετά στη νομαρχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν ισχύει

Να κοινωνήσουν δεν μπορούν, όχι να παρακολουθήσουν της Θεία λειτουργία. Επίσης η εκκλησία επιτρέπει η τέλεση της Νεκρώσιμος Ἀκολουθίας σε αβάφτιστα παιδιά.

Εξηγησε τα αυτα στην καντηλαναφτισσα της εκκλησιας που την ειδε πορτιερης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)

Προσωπικα για το θεμα της βαφτισης, για μενα ειναι ορος στο να κανω παιδι.
Πολυ απλα ΔΕΝ το βαφτιζω και ΔΕΝ παιρνω τετοια ευθυνη για το παιδι μου.
Δεν με ενδιαφερει τι λενε τα σογια, η μανα μου, και ο πλανητης ολος.
Για το παιδι μου πανω απο ολα ειναι η ψυχικη του ηρεμια και οχι τα σογια....


Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για λίγο περισσότερα πράγματα. Μικρά, καθημερινά αλλά όχι λιγότερο ενοχλητικά.

Δηλ. όχι φυσικά το θέμα με τις οικογένειες και την πίεση που θα ασκηθεί σε εσάς ως γονείς, (αυτό κάθε άνθρωπος το διαχειρίζεται εφόσον κάνει συνειδητές επιλογές), αλλά το τί θα γίνει με το παιδί στο μέλλον.
Αναφέρομαι στο γεγονός ότι θα πρέπει να προετοιμάσεις το μικρό για όλα τα μικρά ενοχλητικά πράγματα που ξεκινάνε εν αγνοία και εν τη απουσία σου. Π.χ. σκηνές στο σχολείο, από το νηπιαγωγείο ακριβέστερα, με ερωτήσεις πότε γιορτάζει, γιατί δεν έχει γιορτή, (προς το παιδί, κάποιες αθώες νηπιαγωγοί τα πετάνε κάτι τέτοια), ερωτήσεις προς εσάς γιατί δεν είναι βαφτισμένο, κλπ.

Και αργότερα από το Δημοτικό και μετά, τί θα γίνει, θα βγαίνει έξω από την τάξη στο μάθημα των θρησκευτικών με κίνδυνο να αισθανθεί περιθωριοποίηση? (δεν ξέρεις σε τί φρικαρισμένο δάσκαλο θα πέσει) και όλο αυτό συνέχεια μέχρι το τέλος του σχολείου ή θα παρακολουθεί θρησκευτικά κανονικά?

Σου τα λέω όλα αυτά όχι για να σε αποτρέψω, απεναντίας, επειδή είναι πράγματα που με έχουν προβληματίσει κι εμένα και θεωρώ ότι πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος για τον εαυτό σου και τη σύντροφο σου και να έχετε ξεκαθαρισμένη άποψη σε κάθε λεπτομέρεια ώστε γνωρίζετε ακριβώς τί συμβαίνει γύρω σας τη στιγμή που θα αποφασίσετε να κάνετε τις επιλογές αυτές για το παιδί σας και να το στηρίξετε όταν έρθει η ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Φυσικα σημερα αν ρωτηθει κανεις, θυμασαι ενοχλητικα την βαφτιση σου?
οι απαντησεις ειναι αρνητικες, γιατι η μνημη ενος παιδιου δεν εχει αρχισει να λειτουργει η μνημη
και αυτο γιατι ειναι γνωστο οτι η μνημη συνδεεται με την αντιληψη.
Ετσι ενα παιδι αρχιζει και εχει μνημη μετα τα τρια του χρονια και ολοκληρωνεται πλεον κοντα στα επτα.
Αυτη ειναι ομως η μια πλευρα που αφορα την μνημη, μιλώντας για μνημη την οποια μπορεις να ανακαλεσεις ανα πασα στιγμη και εκει υπαρχουν τα παιδικα βιωματα μας.

Υπαρχει ενα αλλο κομματι μνημης που δεν σχετιζεται απολυτα με ανακληση αλλα μονο με καταγραφη η οποια λειτουργει σαν ασυνειδητο και μπορει να λειτουργει αυτονομα.
Ενα παιδι ενος ετους καταγραφει γευσεις, εικονες, αλλα και το ολο θεμα που ζει σε μια βαπτιση.
Σαφως και μπορει καποιος να πει λοιπον, οτι ενα παιδι μπορει να αναπτυσει φοβια η επιθετικοτητα, (αναλογα την περιπτωση) οταν βιωνει μια εμπειρια μιας βαφτισης.
Ομως επειδη το παιδι δεν μπορει να κανει ανακληση του συμβαντος στη μνημη του,
αυτη η συμπεριφορα δεν μπορει να αξιολογηθει.
:confused: το παιδί θα αντιμετωπίσει παραπάνω ψυχολογικά προβλήματα αν δε βαφτιστεί.
άλλο μνήμη και άλλο αντίληψη η τομή μεταξύ τους δεν είναι τόσο μεγάλη που πολλοί πιστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
:confused: το παιδί θα αντιμετωπίσει παραπάνω ψυχολογικά προβλήματα αν δε βαφτιστεί.
άλλο μνήμη και άλλο αντίληψη η τομή μεταξύ τους δεν είναι τόσο μεγάλη που πολλοί πιστεύουν.

Should i even begin on the concept on believing in something imaginary??

Δηλαδη λες οτι θα πρεπει να βαφτιζουμε τα παιδια,μονο και μονο επειδη το ιδιο κανει το 99% του πληθυσμου??
Πρεπει να ειναι συνειδητη επιλογη,και οχι για να αποφυγεις κοινωνικη κατακραυγη.
Και προσωπικα "χεστηκα" τι θα πει ο κοσμος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Should i even begin on the concept on believing in something imaginary??

Δηλαδη λες οτι θα πρεπει να βαφτιζουμε τα παιδια,μονο και μονο επειδη το ιδιο κανει το 99% του πληθυσμου??
Πρεπει να ειναι συνειδητη επιλογη,και οχι για να αποφυγεις κοινωνικη κατακραυγη.
Και προσωπικα "χεστηκα" τι θα πει ο κοσμος!!!

Όχι αυτός που είναι άθεος καλυτερα να μη βαφτίσει το παιδί του.

Αυτό που έιπα είναι ότι ένα παιδί έχει παραπάνω πιθανότητες να αναπτύξει ψυχολογικά προβλήματα αν δε βαφτιστεί παρά με τη μεταραυματική εμπειρία :confused: του βαφτίσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Όχι αυτός που είναι άθεος καλυτερα να μη βαφτίσει το παιδί του.

Αυτό που έιπα είναι ότι ένα παιδί έχει παραπάνω πιθανότητες να αναπτύψει ψυχολογικά προβλήματα αν δε βαφτιστεί παρά με τη μεταραυματική εμπειρία :confused: του βαφτίσματος.

Ας γινει 18.Και ας βαφτιστει και στο ονομα της Δυναμης(Force). Θα πρεπει να αλλαξει το μαθημα των θρησκευτικων.Καταρχας να καταργηθει στο δημοτικο,γιατι ειναι σκετη κατηχηση. Και απο εκει και περα να γινει προαιρετικο και να δινει μια γενικη γνωση πανω στις διαφορες θρησκειες του κοσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για λίγο περισσότερα πράγματα. Μικρά, καθημερινά αλλά όχι λιγότερο ενοχλητικά.

σαφως και ειμαι ετοιμος για πραγματα τα οποια πρεπει να ασχοληθεις....
αλλα νομιζω οτι αυτη ειναι και η ευθυνη σου,
οχι να κανεις ενα παιδι κατα οπως σε βολευει εσενα,
αλλα να μεγαλωσει σωστα και χωρις ψυχολογικες πιεσεις.


Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge:
Δηλ. όχι φυσικά το θέμα με τις οικογένειες και την πίεση που θα ασκηθεί σε εσάς ως γονείς, (αυτό κάθε άνθρωπος το διαχειρίζεται εφόσον κάνει συνειδητές επιλογές),

κανεις λαθος ειναι μεγαλο θεμα οι πιεσεις του κυκλου σου,
αλλα αυτο εχει να κανει πως εχεις δομησει τις σχεσεις σου με τον συγγενικο σου κυκλο,
αν εχεις θεματα παρεμβατικοτητας γενικα, θα εχεις και σε αυτο.
Οι δικοι μου εχουν "εκπαιδευτει" στο ποτε θα ανοιγουν το στομα τους οσο με αφορα.


Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge:
αλλά το τί θα γίνει με το παιδί στο μέλλον.
Αναφέρομαι στο γεγονός ότι θα πρέπει να προετοιμάσεις το μικρό για όλα τα μικρά ενοχλητικά πράγματα που ξεκινάνε εν αγνοία και εν τη απουσία σου. Π.χ. σκηνές στο σχολείο, από το νηπιαγωγείο ακριβέστερα, με ερωτήσεις πότε γιορτάζει, γιατί δεν έχει γιορτή, (προς το παιδί, κάποιες αθώες νηπιαγωγοί τα πετάνε κάτι τέτοια), ερωτήσεις προς εσάς γιατί δεν είναι βαφτισμένο, κλπ.

Αυτη ειναι η κυρια δουλεια σου και ευθυνη σου, και οχι μονο να του παρεχεις φρουτοκρεμες και πανες... αλλα να το οπλισεις οπως πρεπει για να βγει ολοκληρωμενος χαρακτηρας να μπορει να αντιμετωπιζει τις πιεσεις της κοινωνιας.
Σαφως το πιο βολικα για ενα γονεα ειναι να αφησει ενα παιδι να φαει τα μουτρα του,
αλλα κατ εμε αυτο μπορει να ειναι το συνηθες, αλλα δεν συναδει με υπευθυνοτητα.


Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge:
Και αργότερα από το Δημοτικό και μετά, τί θα γίνει, θα βγαίνει έξω από την τάξη στο μάθημα των θρησκευτικών με κίνδυνο να αισθανθεί περιθωριοποίηση? (δεν ξέρεις σε τί φρικαρισμένο δάσκαλο θα πέσει) και όλο αυτό συνέχεια μέχρι το τέλος του σχολείου ή θα παρακολουθεί θρησκευτικά κανονικά?

Οταν το δικο μου παιδι θα πηγαινει σχολειο (στην καλυτερη περιπτωση σε καμια 6ετια) ολα αυτα που λες θα εχουν τελειωσει, δεν θα υφισταται θρησκευτικα οπως τα ξερεις μεχρι σημερα,
ο ορθοδοξος ταλιμπανισμος πνεει τα λοισθια....
Οσο για τον φρικαρισμενο δασκαλο που λες εχεις δικαιο.
Οσο δικαιο εχω και εγω ομως, γιατι θα τον ξεφρικαρω εγω αυτοστιγμη,
γιατι την καταγγελια στην ομοσπονδια του την εχει σιγουρη.
Αμα θελει να μπλεξει μαζι μου, αυτος θα εχει προβλημα,
και αν ειναι φρικαρισμενος, να ξαναδει το θεμα της επαρκειας διδασκαλιας που εχει παρει,
παρεα με τον ψυχολογο του.

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge:
Σου τα λέω όλα αυτά όχι για να σε αποτρέψω, απεναντίας, επειδή είναι πράγματα που με έχουν προβληματίσει κι εμένα και θεωρώ ότι πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος για τον εαυτό σου και τη σύντροφο σου και να έχετε ξεκαθαρισμένη άποψη σε κάθε λεπτομέρεια ώστε γνωρίζετε ακριβώς τί συμβαίνει γύρω σας τη στιγμή που θα αποφασίσετε να κάνετε τις επιλογές αυτές για το παιδί σας και να το στηρίξετε όταν έρθει η ώρα.

αυτη την στιγμη μιλαω μονο για μενα, και ειμαι απολυτα ξεκαθαρος, οχι τωρα αλλα καμια 20αρια χρονια. Παλευω στη ζωη μου για να γινονται οι ανθρωποι καλυτεροι και οχι για να συνεισφερω και εγω στο σκοταδισμο. Και ειναι πολυ ωραια να λεμε λογια κρινοντας τους αλλους, αλλα οσον αφορα την προσωπικη μας ζωη να κανουμε την κοτα.
Εαν δεν κρινω τον εαυτο μου ικανο για κατι τετοιο, προτιμω να μην κανω παιδι.
Αλλωστε για μενα δεν ειναι μοδα το να κανω παιδια, αλλα ευθυνη την οποια ειτε δεχομαι ως εχει πακετο και το παω εως το τελος ειτε δεν μπορω να την αντεξω οποτε δεν την αναλαμβανω,
αλα καρτ δεν υπαρχουν.

Τελος διαβασα για αθεους (?) που ομως δεν εχουν προβλημα η συναινουν στο να βαφτισουν το παιδι τους.... αθεος α λα καρτ λοιπον.... αχαρακτηριστο κατα την αποψη μου.
Αλλα η βαφτιση δεν εχει να κανει με το εισαι - ειμαι αθεος, αλλα οτι δεν εχεις δικαιωμα να παρεμβαινεις στη προσωπικοτητα ενος παιδιου δινοντας του τετοια χαρακτηριστικα.
Γραψτο και στη τοπικη πασοκ η νδ, γιατι οχι? :hmm:

Προσωπικα αν κανω παιδι και στα 18 του αποφασισει οτι θελει να ασπαστει το βουδα η τον χριστιανισμο, δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.
Μιλαμε για το παιδι σου, που ομως ειναι ενας τελειως διαφορετικος ανθρωπος και προσωπικοτητα. Πρωτα τον σεβεσαι σαν ανθρωπο και μετα σαν παιδι σου.
Δυστυχως εχουμε μπερδεψει τις προτεραιοτητες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Αυτό που έιπα είναι ότι ένα παιδί έχει παραπάνω πιθανότητες να αναπτύξει ψυχολογικά προβλήματα αν δε βαφτιστεί παρά με τη μεταραυματική εμπειρία :confused: του βαφτίσματος.

θα πεις και αλλα τετοια?
τουλαχιστον μπορεις να πεις που τα βασιζεις ολα αυτα?
εχεις διαβασει καμια επιστημονικη μελετη? καποιο βιβλιο?
εστω περιοδικο?

Τελικα ειναι συνηθες να λεμε κατι, και οτι μεινει....
πεταξε το και οπου πιασει.... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
θα πεις και αλλα τετοια?
τουλαχιστον μπορεις να πεις που τα βασιζεις ολα αυτα?
εχεις διαβασει καμια επιστημονικη μελετη? καποιο βιβλιο?
εστω περιοδικο?

Τελικα ειναι συνηθες να λεμε κατι, και οτι μεινει....
πεταξε το και οπου πιασει.... :whistle:

Στην Ελλάδα ο αβάφτιστος είναι κάτι σαν το μαύρο στην χώρα τον λευκών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Στην Ελλάδα ο αβάφτιστος είναι κάτι σαν το μαύρο στην χώρα τον λευκών.
αλλο ρωτησα αλλο απαντησες..... :D

οσο για αυτο που λες, καιρος ειναι να αλλαξει, τιποτα δεν μενει σταθερο στο χρονο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
εγώ πάλι σε αυτό δεν θα έκανα πίσω.. δεν ξέρω με ποιόν θα κάνω παιδί, αλλά σκέφτομαι οτι το σόι του θα γκρινιάξει, θα με στραβοκοιτάξει, θα πει τα κουλά του.. για πόσο?..

Το παιδί δεν το σκέφτεσαι; Το ρώτησες αν δεν θέλει να βαφτιστεί μικρό.

Πως θα αισθάνεται όταν το Πάσχα όλα τα παιδάκια παίρνουν παιχνιδάκια και λαμπάδες από τους νουνούς τους και αυτό δεν θα παίρνει τίποτα. Πως θα νιώθει το παίδι σου όταν όλοι έχουν ως κειμίλιο το βαφτιστικό τους σταυρό και αυτό δεν θα έχει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το παιδί δεν το σκέφτεσαι; Το ρώτησες αν δεν θέλει να βαφτιστεί μικρό.
Dude,seriously,what are you on??:P :P
Να σου θυμισω οτι τα μωρα οταν γεννιουνται ειναι αθεα.Δεν εχουν καποια θρησκεια.Αυτη ειναι η default ρυθμιση ας το πουμε.

Πως θα αισθάνεται όταν το Πάσχα όλα τα παιδάκια παίρνουν παιχνιδάκια και λαμπάδες από τους νουνούς τους και αυτό δεν θα παίρνει τίποτα. Πως θα νιώθει το παίδι σου όταν όλοι έχουν ως κειμίλιο το βαφτιστικό τους σταυρό και αυτό δεν θα έχει τίποτα.

Δηλαδη επειδη ολοι ειναι χριστιανοι,ας τα βαφτισουμε ολα χριστιανοπουλα,ετσι απλα για να μην ξεχωριζουν απο την μαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Ο νηπιοβαπτισμος κατα την χριστιανοσυνη δεν ηταν καθιερωμενος απο παντα και μεχρι τον Ιουστινιανο γινονταν σε ενηλικους ιδιως πριν τον 3ο αιωνα. Ο Ιουστινιανος εκανε νομο για την βαφτιση (και οχι μονο αυτο και πολλους αλλους) και εκτοτε καθιερωθηκε υποχρεωτικα.
Δεν μπορω να πιστεψω οτι πριν τον 3ο αιωνα δεν ηταν τοσο χριστιανοι οι βαφτισμενοι ενηλικες, και ο Ιουστινιανος βρηκε τον σωστο κωδικα πιστης, μπαρδον αλλα δεν με πειθει το σεναριο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top