Τι γνώμη έχετε για την βάφτιση ως κοινωνικό γεγονός;

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
α τώρα κατάλαβα..άρα εσύ απλά θέλεις να αποφύγεις το πολύ τζέρτζελο όχι γενικά την βάφτιση σαν τελετή.. νόμιζα οτι γενικά δεν σου άρεσε ο "θεσμός" της βάφτισης και γιαυτό διαφωνούσες..οκ τώρα σε κατάλαβα ;)

λογικά πιστεύω οτι γίνεται.. το οτι οι άνθρωποι έχουμε κάνει αυτό το μυστήριο κοινωνική εκδήλωση για να επιδεικνύουμε τον πλούτο και την κακογουστιά μας, δεν σημαίνει οτι είναι και απαραίτητα όλα αυτά για να βαφτιστεί κάποιος.. μπορεί να γίνει μόνο με 5 άτομα χωρίς μπιχλιμπίδια και όλα τα τριγύρω..
να το πιάσει πιστεύω οτι πρέπει-δεν νομίζω να γίνεται αλλιώς.. αλλά δεν είμαι σίγουρη..

εγώ απλά πίστευα οτι γενικά θές να το αποφύγεις γιαυτό μπερδεύτηκα πριν,σόρρυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
α τώρα κατάλαβα..άρα εσύ απλά θέλεις να αποφύγεις το πολύ τζέρτζελο όχι γενικά την βάφτιση σαν τελετή.. νόμιζα οτι γενικά δεν σου άρεσε ο "θεσμός" της βάφτισης και γιαυτό διαφωνούσες..οκ τώρα σε κατάλαβα ;)

λογικά πιστεύω οτι γίνεται.. το οτι οι άνθρωποι έχουμε κάνει αυτό το μυστήριο κοινωνική εκδήλωση για να επιδεικνύουμε τον πλούτο και την κακογουστιά μας, δεν σημαίνει οτι είναι και απαραίτητα όλα αυτά για να βαφτιστεί κάποιος.. μπορεί να γίνει μόνο με 5 άτομα χωρίς μπιχλιμπίδια και όλα τα τριγύρω..
να το πιάσει πιστεύω οτι πρέπει-δεν νομίζω να γίνεται αλλιώς.. αλλά δεν είμαι σίγουρη..

εγώ απλά πίστευα οτι γενικά θές να το αποφύγεις γιαυτό μπερδεύτηκα πριν,σόρρυ :)

Ωχ, εγώ φταίω, σε έχω μπερδέψει όντως. Λοιπόν, είμαι φανατικά κατά της βάφτισης, δεν θα ήθελα ποτέ να βαφτίσω το παιδί μου. Ομως, δεν το έχω κριτήριο για το αν θα κάνω παιδί με κάποιον. Με άλλα λόγια, ο δικός μου πιστευει ότι είναι αναγκαίο κακό που θα πρέπει αναγκαστικά να υποστούμε για να μην πέσει το σόι του να μας φάει. Ε, μόνο και μόνο επειδή εγώ είμαι αντίθετη με την βάφτιση δεν σημαίνει ότι θα τον χωρίσω ή δεν θα κάνω παιδί μαζί του. Οπότε ψάχνω μέσες λύσεις, κάτι που να μπορώ να ανεχτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
ότσέι ..τώρα το κατάλαβα :)
εγώ πάλι σε αυτό δεν θα έκανα πίσω.. δεν ξέρω με ποιόν θα κάνω παιδί, αλλά σκέφτομαι οτι το σόι του θα γκρινιάξει, θα με στραβοκοιτάξει, θα πει τα κουλά του.. για πόσο?
έχω την άποψη μου και εφόσων θα είναι σεβαστή απο τον πατέρα του παιδιού, εμένα αυτό θα μου αρκεί..
έτσι όπως αποφάσισε η πεθερά για το δικό της παιδί, έτσι έχω και εγώ το δικαίωμα να αποφασίσω για το δικό μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ότσέι ..τώρα το κατάλαβα :)
εγώ πάλι σε αυτό δεν θα έκανα πίσω.. δεν ξέρω με ποιόν θα κάνω παιδί, αλλά σκέφτομαι οτι το σόι του θα γκρινιάξει, θα με στραβοκοιτάξει, θα πει τα κουλά του.. για πόσο?
έχω την άποψη μου και εφόσων θα είναι σεβαστή απο τον πατέρα του παιδιού, εμένα αυτό θα μου αρκεί..
έτσι όπως αποφάσισε η πεθερά για το δικό της παιδί, έτσι έχω και εγώ το δικαίωμα να αποφασίσω για το δικό μου..


ορθοτατη αποψη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τα "άλλα παιδάκια", εγώ τον βαφτιστικό μου σταυρό άνετα θα τον πούλαγα, μιας και δεν τον έχω φορέσει ποτέ και δεν συμβολίζει κάτι για μένα. Οσο για τις λαμπάδες, θυμάμαι έφτιαχνα μόνη μου και δεν ζήλευα καθόλου τις μπάρμπι ετοιματζίδικες. Αλλά και πάλι, κάλλιστα οι φίλοι μπορούν να παίρνουν διάφορα δώρα στο παιδί, όπως κάνουν στα baby showers. Δεν είναι τίποτα από αυτά αποκλειστικό προνόμιο των βαφτισμένων παιδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ενταξει εχω ακουσει καλο χουμορ αλλα εδω σηκωνω τα χερια ψηλα!
πες μου οτι εσυ ρωτηθηκες οταν ησουν τλια και ειπες ναι! :D:D:D

Δεν θυμάμαι. Πάντως σε κάποια παιδάκια πιάνει όπως το παρακάτω


Δεν ξέρω για τα "άλλα παιδάκια", εγώ τον βαφτιστικό μου σταυρό άνετα θα τον πούλαγα, μιας και δεν τον έχω φορέσει ποτέ και δεν συμβολίζει κάτι για μένα. Οσο για τις λαμπάδες, θυμάμαι έφτιαχνα μόνη μου και δεν ζήλευα καθόλου τις μπάρμπι ετοιματζίδικες. Αλλά και πάλι, κάλλιστα οι φίλοι μπορούν να παίρνουν διάφορα δώρα στο παιδί, όπως κάνουν στα baby showers. Δεν είναι τίποτα από αυτά αποκλειστικό προνόμιο των βαφτισμένων παιδιών.
Δεν λέω δωράκια από φίλους αλλά δωράκια από το πνευματικό πατέρα/μητέρα (νονός/νονά) του παιδιού. Για σένα ο βαφτιστικός σταυρός δεν λέει τίποτα αλλά δεν μιλάμε για εσένα αλλά για το παιδί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν λέω δωράκια από φίλους αλλά δωράκια από το πνευματικό πατέρα/μητέρα (νονός/νονά) του παιδιού. Για σένα ο βαφτιστικός σταυρός δεν λέει τίποτα αλλά δεν μιλάμε για εσένα αλλά για το παιδί σου.

Ναι βρε, αυτό λέω κι εγώ. Αν πχ δώσω τον δικό μου σταυρό στο παιδί σε περίπτωση που τον θέλει, το ίδιο δεν είναι? Και στο 99% των περιπτώσεων, ο νονός/νονά είναι απλά ένας φίλος/η του ζευγαριού έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι.

ααα παλι καλα....

ουτε εγω θυμαμαι, αλλα εμαθα.
Ειπα στη μανα μου καποια στιγμη οτι αυτο ειναι ψυχολογικο σοκ και οτι δεν ειχε δικαιωμα για κατι τετοιο αλλα δεν συγκινηθηκε καθολου απο το σχολιο μου.
Ομοιως φανταζομαι δεν θα συγκινηθεις και εσυ αν το παιδι σου αυριο, σου κανει την ιδια ερωτηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Το παιδί δεν το σκέφτεσαι; Το ρώτησες αν δεν θέλει να βαφτιστεί μικρό.

Πως θα αισθάνεται όταν το Πάσχα όλα τα παιδάκια παίρνουν παιχνιδάκια και λαμπάδες από τους νουνούς τους και αυτό δεν θα παίρνει τίποτα. Πως θα νιώθει το παίδι σου όταν όλοι έχουν ως κειμίλιο το βαφτιστικό τους σταυρό και αυτό δεν θα έχει τίποτα.

οτι θες λες πουλάκι μου? στο πρώτο δεν απαντάω καν, το παίρνω σαν χιούμορ..

στο δεύτερο, σε ενημερώνω οτι και εγώ έπαιρνα λαμπάδες απο την μαμά μου, και ο βαφτιστικός σταυρλος που δεν είχα δεν μου έλειψε ποτέ.. και να τον είχα δηλαδή, σε ένα κουτί θα ήταν κλεισμένος..

κάνα άλλο καλό επιχείρημα έχεις??:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ααα παλι καλα....

ουτε εγω θυμαμαι, αλλα εμαθα.
Ειπα στη μανα μου καποια στιγμη οτι αυτο ειναι ψυχολογικο σοκ και οτι δεν ειχε δικαιωμα για κατι τετοιο αλλα δεν συγκινηθηκε καθολου απο το σχολιο μου.
Ομοιως φανταζομαι δεν θα συγκινηθεις και εσυ αν το παιδι σου αυριο, σου κανει την ιδια ερωτηση....

Άντε πάλι αυτό το ψυχολογικό σοκ.... 3 μπλουμ στο νερό για σένα είναι ψυχολογικό σοκ.... Έλεος άπλυτα πρέπει να έχουν τα παιδιά για να μην πάθουν ψυχολογικό σοκ.

Η μητέρα σου ήταν κηδεμόνα σου και είχε κάθε δικαίωμα να σε βαφτίσει. Σε λίγο θα της πεις της μάνα σου ότι δεν είχε κανένα δικαίωμα να σε γεννήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τα "άλλα παιδάκια", εγώ τον βαφτιστικό μου σταυρό άνετα θα τον πούλαγα, μιας και δεν τον έχω φορέσει ποτέ και δεν συμβολίζει κάτι για μένα. Οσο για τις λαμπάδες, θυμάμαι έφτιαχνα μόνη μου και δεν ζήλευα καθόλου τις μπάρμπι ετοιματζίδικες. Αλλά και πάλι, κάλλιστα οι φίλοι μπορούν να παίρνουν διάφορα δώρα στο παιδί, όπως κάνουν στα baby showers. Δεν είναι τίποτα από αυτά αποκλειστικό προνόμιο των βαφτισμένων παιδιών.

εγω τον πουλησα ηδη :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Άντε πάλι αυτό το ψυχολογικό σοκ.... 3 μπλουμ στο νερό για σένα είναι ψυχολογικό σοκ.... Έλεος άπλυτα πρέπει να έχουν τα παιδιά για να μην πάθουν ψυχολογικό σοκ.

Η μητέρα σου ήταν κηδεμόνα σου και είχε κάθε δικαίωμα να σε βαφτίσει. Σε λίγο θα της πεις της μάνα σου ότι δεν είχε κανένα δικαίωμα να σε γεννήσει.

δηλαδη εσενα το βιντεο πιο πισω σου φανηκε για μπλουμ?
εσυ αν αυριο πλυνεις το παιδι σου θα το κανεις σαν το βιντεο?
οκ ο καθενας μας εχει τις αποψεις του για το πως θα μεγαλωσει το παιδι του, δεκτον....

Η μητερα μου (και αρκετοι αλλοι γονεις) ηταν ακαταλληλη λογω της εποχης της να μεγαλωσει παιδια. Αρκετα παιδια εχουν μεγαλωσει ομως απο ακαταλληλους γονεις.
Δυστυχως το να κανει καποιος παιδια, το βλεπει οπως το να τρωει φυστυκια....

ΥΓ.... πες μου μια προσωπικη σου αποψη,
αν υποθεσουμε οτι βρισκεις την γυναικα των ονειρων σου,
αλλα σου ξεκαθαριζει οτι τα παιδια που θα κανετε δεν θα βαφτιστουν.
Ειναι λογος για να το διαλυσεις κατα την ηθικη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
δηλαδη εσενα το βιντεο πιο πισω σου φανηκε για μπλουμ?
εσυ αν αυριο πλυνεις το παιδι σου θα το κανεις σαν το βιντεο?

Τι να σχολιάσω.

Το video είναι προιόν μοντάζ. Αυξομειώνεται η ταχύτητα. Όποιος το δει προσεκτικά μπορεί να το επαληθεύσει. Αυτό είναι και ο λόγος ότι από το video λύπει ο ήχος.

ΥΓ.... πες μου μια προσωπικη σου αποψη,
αν υποθεσουμε οτι βρισκεις την γυναικα των ονειρων σου,
αλλα σου ξεκαθαριζει οτι τα παιδια που θα κανετε δεν θα βαφτιστουν.
Ειναι λογος για να το διαλυσεις κατα την ηθικη σου?
Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δηλαδη εσενα το βιντεο πιο πισω σου φανηκε για μπλουμ?
Εντάξει μωρέ κι εσύ μην κρίνεις μόνο από αυτό το βίντεο (δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι γονείς αυτού του παιδιού απλώς καθόντουσαν και το βλέπανε αυτό το πράγμα!).
Έχω πάει σε 3 βαφτίσεις πρόσφατα, και ειδικά στη μία ο παπάς είναι γνωστός "τραγόπαπας" παρόλαυτα, σε όλες οι παπάδες τα προσεχανε τα παιδάκια όταν τα έβαζαν στην κολυμπήθρα (ακόμα κι αυτός που ήταν ο πιο "επαγγελματίας" από τους 3 παπάδες που έτυχε να δω να τελούν το μυστήριο) και ούτε το τσιμπήσανε, ούτε τα βασανίσανε... Οκ, το πιο "δύσκολο" ήταν εκεί που το είχανε...κρεμασμένο και το αλοίφανε με το λάδι, αλλά γενικά -τουλάχιστον στις βαφτίσεις που παρακολούθησα εγώ, οι παπάδες ήταν προσέκτικοι απέναντι στο παιδάκι...

Το οποίο βέβαια είναι άσχετο με το αν κάποιος επιθυμεί να κάνει βάφτιση ή όχι, λέω απλώς ότι το "βασανιστήριο" που περνάει το παιδί δεν θεωρώ ότι είναι και το ισχυρότερο επιχειρημα κατά της βάφτισης.
Γνώμη μου και φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Το video είναι προιόν μοντάζ. Αυξομειώνεται η ταχύτητα. Όποιος το δει προσεκτικά μπορεί να το επαληθεύσει. Αυτό είναι και ο λόγος ότι από το video λύπει ο ήχος.


Ναι


εσυ παλι πως το γνωριζεις οτι ειναι μονταζ?
αλλα δεν σταθηκα σε αυτο, οσο για τις βουτιες, και το πως το πιανει το παιδι,
το οποιο φυσικα αυτο δεν ειναι μονταζ.... νομιζω συμφωνεις.

Το ναι που ειπες με καλυψε, συμφωνουμε οτι θα κρατουσαμε ιδια σταση
οπως ειπα 2-3 σελιδες πριν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σε όλες τις βαφτίσεις που έχω πάει, το μωράκι κλαίει και κάνουν ώρες να το συνεφέρουν (στα μισά του τραπεζιού ηρεμεί και κοιμάται). Ενώ αν δεις ένα μωράκι που έχει χτυπήσει κάπου, μέσα σε λεπτά του περνάει. Αρα μάλλον η βάφτιση είναι πολύ άσχημη εμπειρία για τα παιδάκια. Εγώ έπαθα σοκ όταν είδα την δική μου βάφτιση (κυριολεκτικά έκλαιγα) και από τότε απέκτησα την γνώμη που έχω σήμερα. Οσοι έχετε βίντεο από την δική σας, δείτε την λίγο και πείτε μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Το οποίο βέβαια είναι άσχετο με το αν κάποιος επιθυμεί να κάνει βάφτιση ή όχι, λέω απλώς ότι το "βασανιστήριο" που περνάει το παιδί δεν θεωρώ ότι είναι και το ισχυρότερο επιχειρημα κατά της βάφτισης.
Γνώμη μου και φιλικά


βαφτισμενος ειμαι, για να πω την αληθεια, μαλλον δεν επαθα και κατι.
Απλα το θεωρω εντελως αχρηστο να μπαινει ενα παιδι 2 χρονων σε μια τετοια διαδικασια,
ιδιως οταν ακουω στο τι θα πουν οι γονεις.... :mad:
Και για να μην υπερβαλω τα ιδια και χειροτερα εκανε ο καλυτερος μου φιλος στο παιδι του.
Ενω χρονια αθεος οπως και εγω, καναμε τις απειρες συζητησεις για τα θεια και ποσο
χειραγωγουν τον κοσμο, και οταν παντρευτηκε και εκανε παιδι, το βαφτισε....
Βεβαια δεν τολμησε να μου ελα, πηγαινε πολυ.
Μαλιστα το εκανε σε χωριο πολυ μακρια απο την αθηνα.

Ειμαι της αποψης μεγαλη μπουκια φαε αλλα στα λογια προσεχε,
και συνεχεια βλεπω γυρω μου να γινονται πραγματα απο ανθρωπους που με απογοητευουν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η μητέρα σου ήταν κηδεμόνα σου και είχε κάθε δικαίωμα να σε βαφτίσει. Σε λίγο θα της πεις της μάνα σου ότι δεν είχε κανένα δικαίωμα να σε γεννήσει.

Ακριβως οπως ειπες,ΚΗΔΕΜΟΝΑΣ. Δεν της ανηκει το παιδι.Δεν ειναι ιδιοκτησια της. Ο σκοπος της ειναι να το μεγαλωσει σωστα,να το κανει σωστο ανθρωπο,που θα κανει τις δικες του επιλογες,και οχι αυτες που του πασαραν οι γονεις του.
Και δεν εχει κανενα δικαιωμα να το βαφτισει σε οποια θρησκεια θελει αυτη.

Ελπιζω να τα εννοεις αυτα που λες,γιατι αν τρολλαρεις...Εισαι παρα πολυ κακος:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
@DreamStealer
Καλά, μπορεί η γυναίκα του ή το σόι της γυναίκας του να είχε θέμα. Και ποιός θα κάνει πίσω? Ο ένας, γιατί εκείνοι είναι πολλοί και η γνώμη τους αναγκαστικά θα επιβληθεί. Στην τελική δεν μπορείς να κάνεις αυτή την ερώτηση σε όποιον γνωρίζεις και μετά να προχωράς σε σχέση μαζί του. Αν μπορούσαμε να κάνουμε πολιτική βάφτιση σε δημαρχείο, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, θα ήταν πολυ καλύτερα τα πράγματα. Και τα σόγια θα σκάγανε και θα ξεμπερδεύαμε με τα "εθιμα" ανώδυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
christinelle



εγω εκεινο που λεω, ειναι το τι κανει ο καθενας με το παιδι του ειναι αποκλειστικη ευθυνη των γονεων και οχι των υπολοιπων που συνηθως εμπλεκονται με ψυχολογικους εκβιασμους.
Η μητερα μου ειχε ευθυνη να στησει εμενα στα ποδια μου, οχι τα εγγονια της η τα δισεγγονα της.
Η βαφτιση ειναι ενα μικρο κομματι αναμεσα σε πολλα, στο πως μεγαλωνεις ενα παιδι.
Η δικη μου θεση δεν ξεκιναει επειδη ειμαι αθεος, αλλα στο οτι τα παιδια πρεπει να μεγαλωνουν οσο γινεται πιο ελευθερα αφενως και να τους παρεχουμε τα εφοδια για την αναπτυξη σωστης προσωπικοτητας.
Η βαφτιση σαν εφοδιο ειναι εκτος λιστας.


Και ενα ερωτημα,
αν υποθεσουμε οτι απο αυριο βγαινει νομος, και απαγορευονται οι βαφτισεις, εφοσον το ατομο που θελει να βαφτιστει ειναι ανηλικο.
Ποσους απο αυτους τους νεους θα βαφτιζοντουσαν στα 18++ τους?
Με βαση βεβαια οτι θα ηταν προσωπικη τους αναγκη με την εννοια οτι ετσι θα πλησιαζαν περισσοτερο στο πιστευω τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top