[Διάβασμα] Βιβλίο ή υπολογιστής;

[Διάβασμα] Βιβλίο ή υπολογιστής;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Βιβλίο

    Ψήφοι: 5 71.4%
  • Υπολογιστής

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Και τα δύο

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Προτιμώ να ξεφυλλίζω ένα βιβλίο παρά να κάθομαι να το διαβάζω μέσα από το internet.... χάνεται η μαγεία της επαφής με το βιβλίο που το κρατάς στα χέρια σου και το μυρίζεις και το ακούς....Κι όμως ναι και μυρίζει το χαρτί και το ακούς καθώς γυρίζουν οι σελίδες... μικρά κομμάτια μιας επαφής που χάνεται....



Σημείωση: Το παρόν αντικείμενο συζήτησης προέκυψε από θέσεις που αναπτύχθηκαν στο θέμα
Εθισμός στο internet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προτιμώ να ξεφυλλίζω ένα βιβλίο παρά να κάθομαι να το διαβάζω μέσα από το internet.... χάνεται η μαγεία της επαφής με το βιβλίο που το κρατάς στα χέρια σου και το μυρίζεις και το ακούς....Κι όμως ναι και μυρίζει το χαρτί και το ακούς καθώς γυρίζουν οι σελίδες... μικρά κομμάτια μιας επαφής που χάνεται....
Α, αυτό το χω κι εγώ... :)Φίλοι μου διαβάζουν απο το νετ βιβλία. Εγώ δεν μπορώ καθόλου. Ασε που έχω κόλλημα με τα βιβλία, αφού σπανίως δανείζομαι, τα θέλω δικά μου, σημειωμένα και κιτρινισμένα στη βιβλιοθήκη:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Φίλοι μου διαβάζουν απο το νετ βιβλία.
να διαβασεις πανω 100 σελιδες στο νετ?

και δεν γινεται το κεφαλι τους τουμπανο?:P

πολυ κουραστικο,,παρα πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
να διαβασεις πανω 100 σελιδες στο νετ?

και δεν γινεται το κεφαλι τους τουμπανο?:P

πολυ κουραστικο,,παρα πολυ..

Αυτό λέω κι εγώ! Κι όμως, και μπορούν και το προτιμούν!
Εγω αν κάτσω πολύ μπροστά στην οθόνη αρχίζω και νευριάζω(!), πονάει η μέση μου και τσούζουν τα μάτια μου. Εiχε τυχει μια φορα να μιλάω στο μσν με φίλο μου, είχαμε πιάσει πολλή μεγάλη κουβέντα και ελεγε ελεγε ελεγε και δεν μπορoύσα να τον κόψω ενώ μιλούσε για να του πω ''δεν αντέχω'', κι ενώ εγώ είχα βαρέσει μπιέλα, το σκέφτομαι λίγο και ξαφνικά κλείνω. Εκλεισα και το πισι. Και τον παιρνω τηλ και του λεω''δεν την παλεψα, συνέχισέ μου''. :P Και συνέχισε. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
να διαβασεις πανω 100 σελιδες στο νετ?

και δεν γινεται το κεφαλι τους τουμπανο?:P

πολυ κουραστικο,,παρα πολυ..

Το ακουω συνεχια αυτο, μαλιστα παιζει να μν εχω ακουσει ποτε το αντιθετο...!
Σιγουρα ειναι πιο ευκολο να διαβασεις κατι που μπορεις να το μεταφερεις, ωστε να μην καθεσε στην ιδια ακριβος θεση επι ωρες, αλλα γενικοτερα, εμενα με βολευει να διαβασω κατι απο ενα pc παρα σε εντυπη μορφη. Προτιμω πχ να ξαπλωσω στο κρεββατι μου για να διαβασω, οποτε ητανε ανασταλτικος παραγωντας το να διαβασω κατι στο pc, αλλα απο οταν πειρα ενα netbook με βολευει πιο πολυ. Ιδικα για τα ματια, μου φαινετε πολυ πιο ξεκουραστο απο οτι εντυπα. Αν κατσω να διαβασω κανονικο βιβλιο μετα απο μερικες σελιδες πονανε τα ματια μου, συνιθος δεν υπαρχει σωστος φωτισμος οποτε χειροτερευει την κατασταση, και καταλαηγει και πιο κουραστικο. Στο pc παλι μπορεις να ρυθμισεις την φωτινοτιτα, το μεγεθος των γραμματων, και να ερθει ακριβος στα μετρα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν εχει διαφορα αν θα διαβαζω εντυπα η μεσω του netbook. Ισα-ισα πολλες φορες λογο φωτισμου βολευει το pc.

για ποσες σελιδες μιλαμε,,ενα τυπικο βιβλιο ειναι πανω απο 200 σελιδες ,τοσες δεν εχω διαβασει ποτε με τη μια σε pc..

να συγκεντρωθεις σε μικρα φωτεινα γραμματα για τοση ωρα,,κακο κανει,ενω στα βιντεοπαιχνιδια κουραζομαι λιγοτερο λογω οχι μικρων γραμματων και πλατιας αοπτικης

αν ειχα διαβασει ολα τα βιβλια που εχω διαβασει σε υπολογιστη θα ημουν γκαβός τωρα..:worry:

αν διαβαζεις πολλα βιβλια,,καλυτερα οχι σε υπολογιστη

μα αυτο ειναι το θεμα,,το βιβλιο ή μερικα ηλεκτρονικα χαρτια δεν παραγουν φως οπως η οθονη..απλα αντανακλουν το μαυρο φως..

αυτο το κανει πιο δυσκολο να διαβαστουν σε σκοταδι αλλα τα κανει αμεσως υγιεινοτερα

και γιαυτο φτιαχνουν και ειδικα ηλεκτρονικα χαρτια κλπ,που απλα να αλλαζουν χρωμα και να μην θελουν λαμπα απο πισω

ποσο υγιες ειναι να κοιτας καταματα συνεχεια μια λαμπα φθορισμου ή led?


οι παθησεις των ματιων γινονται ολο καιχειροτερες,χθες το εβλεπα στην τηλοραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το ακουω συνεχια αυτο, μαλιστα παιζει να μν εχω ακουσει ποτε το αντιθετο...!
Σιγουρα ειναι πιο ευκολο να διαβασεις κατι που μπορεις να το μεταφερεις, ωστε να μην καθεσε στην ιδια ακριβος θεση επι ωρες, αλλα γενικοτερα, εμενα με βολευει να διαβασω κατι απο ενα pc παρα σε εντυπη μορφη. Προτιμω πχ να ξαπλωσω στο κρεββατι μου για να διαβασω, οποτε ητανε ανασταλτικος παραγωντας το να διαβασω κατι στο pc, αλλα απο οταν πειρα ενα netbook δεν εχει διαφορα αν θα διαβαζω εντυπα η μεσω του netbook. Ισα-ισα πολλες φορες λογο φωτισμου βολευει το pc.

Δεν τσούζουν τα μάτια σου; Δε ζαλίζεσαι; Eίσαι ξαπλωμένος όταν διαβάζεις ή κάθεσαι; Γιατί όταν κάθομαι μετά απο λίγο εγώ κουράζομαι. Αμα είμαι ξάπλα κάτι παλεύεται, αλλά για λίγο κι αυτό γιατί το λάπτοπ καίει:P Δεν ξέρω ρε παιδιά πως το κάνετε, δεν μπορώ καθόλου...


ποσο υγιες ειναι να κοιτας καταματα συνεχεια μια λαμπα φθορισμου ή led?

Ακριβώς... κάνει ζημιά πιστεύω κι εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι οθονες στο μελλον θα αλλαζουν χρωμα οπως το δερμα μας,,ή τα χταποδια

χωρις γυαλακια φιλτρακια και λαμπες απο πισω,,ετσι θα ειναι πιο ξεκουραστο..και αν θελεις θα αναβεις τη λαμπα..
αλλαξαμε θεμα παντως..:P:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
να διαβασεις πανω 100 σελιδες στο νετ?

και δεν γινεται το κεφαλι τους τουμπανο?:P

πολυ κουραστικο,,παρα πολυ..
πραγματικά το θεωρώ πολυ κουραστικό..αυτήν την περίοδο διαβάζω τις διαφάνειες για τα μαθήματα της εξεταστικής και μετά απο ένα 2ωρο αρχίζω να ζαλίζομαι:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απο ένα 2ωρο αρχίζω να ζαλίζομαι
αφου μπορεις και γραφεις στο στεκι καλα εισαι..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
αφου μπορεις και γραφεις στο στεκι καλα εισαι..:P

Οταν απαντουσα δω, βγηκα μετα. Οπως βλεπεις, κι εδω μεσα πανω απο 2ωρο δεν παλευω πλεον.. Αχ γεραματα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Εννοείται βιβλίο.Επειδή είμαι γνωστή βιβλιοφάγος σε αυτο το θεμα ειμαι αδιαλλακτη. Εκτός του ότι το διάβασμα στο πισι ειναι κουραστικο(εαν πανω απο 50 σελιδες) είναι δυνατόν να προτιμας την εικόνα ενός αρχείου στον υπολογιστη απο αυτην ενος βιβλίο αφημενου στο κομοδίνου σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
προτιμω το βιβλιο , ειναι κουραστικο να διαβαζω πολλες σελιδες στον υπολογιστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Μα πως να συγκρίθει ο υπολογίστης με την χαρακτηριστική μυρωδιά των σελίδων όταν τις γύρνας? :/:
βιβλίο εννοείται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το καθένα έχει τα πλεονεκτήματά του. Το βιβλίο το πέρνεις όπου θες, διαβάζεις ξαπλωμένος, στο μπάνιο, όπου θες, μυρίζεις τις σελίδες :P.

Το pc πάλι διαθέτει πιο πολλές πληροφορίες. Αν δε κατάλαβες κάτι που διάβασες ή θες παραπάνω πληροφορίες πατάς ένα google και είσαι οκ.

Και τα δυο καλά λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Διάβασμα από το βιβλίο με ανοιχτό τον υπολογιστή για περαιτέρω αναλύσεις, αν χρειαστούν.
Δε μπορώ να διαβάσω πάνω από 5 σελίδες στον υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το βιβλίο δεν αντικαθίσταται, είναι η αίσθηση, η ξάπλα λοξά στην πολυθρόνα με τα πόδια πάνω στο διπλανό τραπεζάκι και φυσικά με ένα μολύβι στο χέρι για να υπογραμμίζεις, να σημειώνεις, να αλληλεπιδράς με το βιβλίο που έχεις στα χέρια σου.

Η οθόνη δεν δίνει αυτή την αίσθηση, δεν σου επιτρέπει και πολλά ... σε υπολογιστή προτιμώ ο,τιδήποτε έχει να κάνει με ενημέρωση. Εκεί ναι, προτιμώ το γρήγορο και διαδραστικό του υπολογιστή που από την είδηση, περνάς στην αναζήτηση ενός όρου, στο ψάξιμο μιας εικόνας, και φτάνεις από τη μία καρτέλα στις 10 σε μηδενικό χρόνο.
(Το τεχνικό μέρος, δηλ αν κουράζονται ή όχι τα μάτια, στην περίπτωση μου το διευθέτησε η μητέρα φύση. Πλέον, ό,τι και αν πρέπει να διαβάσω, χρειάζομαι τα γυαλιά μου:/:)

Ομολογώ ότι πλέον ενημερώνομαι σχεδόν αποκλειστικά ηλεκτρονικά και θεωρώ ότι με τον ρυθμό ανανέωσης, αλλαγής και επικαιροποίησης της πληροφορίας είναι έως άσκοπο να τυπώνονται έντυπα ενημερωτικά μέσα πόσο μάλλον όταν απαιτούν χαρτί για την δημιουργία τους.

...το βιβλίο όμως, είναι διαχρονικό, φέρει πάνω του τα σημάδια κάθε ανάγνωσης, κάθε ανάλυσης, κάθε στιγμής που περάσαμε μαζί του, γι αυτό και το προτιμώ ως βιβλίο, έντυπο και αγαπημένο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Προσωπικά όσα χρόνια και αν περάσουν θα προτιμάω τα βιβλία και όχι τον υπολογιστή. Ακόμη και τις εικόνες που σου δίνουν διαβάζοντας είναι αρκετά διαφορικές στα δυο αυτά μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν μπορείς να μυρίσεις τις σελίδες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ψέκασέ τες με κολόνια :P

pc πάντα έχεις άπειρες δυνατότητες οργάνωσης που το βιβλίο δε στις παρέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top