Σαλάτα με ψητά λαχανικά

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


1 μέτριο κρεμμύδι
1 πιπεριά πράσινη
1 πιπεριά Φλωρίνης κέρατο
1 μέτριο καρότο
3-4 μανιτάρια
1 μικρή ρίζα σέλινο
Λίγο κουνουπίδι
Λίγο μπρόκολο
Λίγο σπανάκι
Λίγη ρόκα
Μπαλσάμικο
Λάδι
Ρίγανη – Δενδρολίβανο - Θυμάρι
Αλάτι – πιπέρι
Σκόρδο σκόνη (προαιρετικά)


Κόβουμε σε χοντρά κομμάτια τα λαχανικά εκτός από τη ρόκα και το σπανάκι και τα βάζουμε σε ένα ταψάκι.
Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ό,τι λαχανικά έχουμε, πάντως το κρεμμύδι η πιπεριά και το κουνουπίδι, είναι εξαιρετικά στο φούρνο!
Σε μικρό μπωλ ανακατεύουμε το λάδι και το μπαλσάμικο μαζί με τα μυρωδικά και τα μπαχαρικά. Πασαλείβουμε με το μείγμα τα λαχανικά μας και τα βάζουμε στο φούρνο στους 200 βαθμούς για 20 περίπου λεπτά.
Παράλληλα γεμίζουμε ένα μεγάλο μπωλ με φύλλα σπανάκι και ρόκα. Αν θέλουμε, ραντίζουμε με λίγο μπαλσάμικο και το αφήνουμε στην άκρη.
Όταν τα λαχανικά μαραθούν και μοσχομυρίσουν, τα βγάζουμε από το φούρνο, τα προσθέτουμε στο μπωλ με το σπανάκι και τη ρόκα …και καλή μας όρεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Raw Veggies for Web.jpg
    Raw Veggies for Web.jpg
    179.6 KB · Εμφανίσεις: 137
  • Roasted Vegies Salad for Web.jpg
    Roasted Vegies Salad for Web.jpg
    251.3 KB · Εμφανίσεις: 766

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
ποπο διαβασα σοκολατα με ψητα λουκανικα και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
:lol:
Κάποια περιμένει ...τους Ρώσους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ρε κορίτσια ειλικρινά δεν έχω ιδέα γιατί!!
Μη φταίει το ότι ειμαι ερωτευμένη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να προσθέσω πως η συνταγή είναι ρομποτάκι-friendly. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Τι είναι ρομποτάκι-friendly; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ρομποτάκι είναι αυτό το μικρό φουρνάκι:


Έχουμε ένα σχετικό θέμα κάπου στο φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Θα πάρω υλικά και θα φτιάξω να έχω για μέεερες!

Αγαπώ πολύ τις σαλάτες,
αλλά μάλλον δεν έχω φαντασία σε αυτό το θέμα γιατί πάντα καταλήγω να τρώω μαρουλάκι,
που πραγματικά δεν παλεύεται σκέτο! :redface:

Mην ξεχνάμε όμως και αυτήν εδώ,είναι η αγαπημένη μου και ότι πρέπει αν θέλεις να φας κάτι υγιεινό!

Ευχαριστούμε πολύ-πολύ Ιsiliel! :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Παιδιά εξαιρετική σαλάτα. Τείνει να γίνει απ' τις αγαπημένες μου. Την προτείνω ανεπιφύλακτα...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
ααααααα,εχω τετοιο φουρνακι!Δημητρα θα το δοκιμασω.Ηδη μου ετρεξαν τα σαλια!:hehe::hehe::hehe: Απλα εγω θα προσθεσω παρμεζανα,γιατι δεν μπορω να κανω χωρις τυρι.:slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top