• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σφραγίσματα στα δόντια

Έχετε σφραγίσματα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • 1-2

    Ψήφοι: 5 16.1%
  • 3+

    Ψήφοι: 16 51.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 10 32.3%
  • Δεν ξέρω αν χρειάζεται, έχω χρόνια να πάω σε οδοντίατρο.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Zzz

Νεοφερμένος

Ο Zzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Και αφού έβγαλα τα σιδεράκια παρατήρησα μερικά άσπρα σημαδάκια στα μπροστά μου δόντια... Όχ γαμ%το λέω (Με ενοχλούν πολύ τέτοια πράγματα) Και σαν να μην έφτανε αυτό, σήμερα που πήγα για καθαρισμό ο γιατρός μου είπε ότι χρειάζομαι τρία μικρά σφραγίσματα.. :(

Πόσο συχνό είναι αυτό; Οι πλειοψηφία από εσάς έχετε κάνει σφραγίσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ποσο πολυ εμπιστευεσαι τον γιατρο σου?? Γιατι μην ξεχνας οτι και αυτος ανθρωπος ειναι και λεφτα πρεπει να βγαλει. Και εφοσον λες οτι προκειται για μικρα σφραγισματακια ισως απλως να θελει να βγαλει μερικα γρηγορα χρηματα.
Δεν ειμαι κατα των σφραγισματων(εχω 5 αλλωστε),αλλα εαν προκειται για ενα μικρο(δεν ειμαι ειδικος στην οδοντιατρικη),ισως θα ηταν καλυτερα να παρεις και μια δευτερη ανεξαρτητη γνωμη πριν τα κανεις.

P.S.Welcome to e-steki!!:clapup::clapup::D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zzz

Νεοφερμένος

Ο Zzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε, ο γιατρός είναι γνωστός μου και δεν παίζει να με δουλεύει. Πόσα χρήματα παίρνουν συνήθως για ένα σφράγισμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν ξερω να σου πω την αληθεια,ποικιλει απο γιατρο σε γιατρο.(Εμενα ηταν συγγενης μου και μου χρεωσε μονο τα υλικα).Υπολογιζε στην περιοχη των 40-50 ευρω.
Αλλα καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου για σιγουρια.
Σημερα κανουν σφραγισματα με ενα ειδικο υλικο(δεν θυμαμαι πως λεγεται) που παιρνει το χρωμα των δοντιων σου,οποτε δεν υπαρχει φοβος να φαινεται το σφραγισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ουουου, εγώ έχω πάρα πολλά. Πήγα πρόσφατα για καθαρισμό σε συμβεβλημένη του ταμείου και βρήκε ευκαιρία και μου έκανε 6-7. Είχα και πιό πριν τόσα, αλλά είπε ότι είχαν φαγωθεί και καλά (δεν μου φάνηκε πολύ σόι αυτή, για αυτό τα λέω έτσι). Δεν θεωρώ κακό πράγμα τα σφραγίσματα, ούτε που φαίνονται και νιώθω ότι προστατεύουν το δόντι. Αλλά έχω μόνο στους τραπεζίτες, δεν ξέρω πως θα ήταν αμα είχα σε άλλα δόντια, πιό μπροστά.
Δεν πλήρωσα τίποτα γιατί ήταν του ταμείου. Αλλά είδα ότι υπάρχει και ένας πολύ καλός γιατρός στο ταμείο μου στο Κολωνάκι που κανονικά χρεώνει τρελά λεφτα (80 ο καθαρισμός πχ) αλλά είναι πολύ καλός και θα συνεχίσω εκεί μιας και είναι τζάμπα κιόλας. Με άλλα λόγια, δες αν υπάρχει κανένας καλός που να δικαιούσαι να πας δωρεάν και ψάξε λίγο το όνομα πριν πας, μην την "πάθεις" όπως εγώ.
Α, τα πρώτα μου πρέπει να μου τα είχε κάνει παιδοδοντίατρος για "προληπτικούς λόγους". Απορώ που θεωρείς 3 πολλά και δεν έχεις κάνει κανένα μέχρι σήμερα. Πως γλίτωσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zzz

Νεοφερμένος

Ο Zzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Απορώ που θεωρείς 3 πολλά και δεν έχεις κάνει κανένα μέχρι σήμερα. Πως γλίτωσες?
Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Είμαι 16 και μέχρι χτες δεν ήξερα καν τι ήταν τα σφραγίσματα. Μέχρι χτες είχα να πάω σε οδοντίατρο χρόνια.

Δεν ξέρω πάντως η ιδέα με κάνει να νιώθω άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Είμαι 16 και μέχρι χτες δεν ήξερα καν τι ήταν τα σφραγίσματα. Μέχρι χτες είχα να πάω σε οδοντίατρο χρόνια.

Δεν ξέρω πάντως η ιδέα με κάνει να νιώθω άσχημα.


κ εγω μολις εβγαλα τα σιδερακια (πριν χρονια) διαπιστωσα οτι χρειαζομαι σφραγισματα....βεβαια ειχα και πριν βαλω σιδερακια κ ετσι γνωριζα τι ειναι....σε πονανε εκεινα τα σημεια σε κρυο ζεστο;;;;τα νοιωθεις σαν τρυπουλες;;;μαζευονται τροφες,ετσι ωστε να χρησιμοποιεις οδοντογλυφιδα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κάνω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zzz

Νεοφερμένος

Ο Zzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κάνω. :redface:
Μάλλον στάθηκε τυχερή. Πότε το checkαρες τελευταία φορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλέ δεν είναι τίποτα...ούτε πονάνε, ούτε ενοχλούν, ούτε φαίνονται, ίσα ίσα που βοηθάνε πολύ. Αντε να θες 2-3 μέρες να τα συνηθίσεις, μετά δεν θα καταλαβαίνεις αν έχεις. Εδώ εγώ ξέρω ότι έχω και όταν τα κοιτάω, δεν βλέπω καμία διαφορά με ασφράγιστα δόντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Εγώ έχω δύο σφραγίσματα, αλλά όχι πρόσφατα. Τα έκανα και τα δύο όταν ήμουν αρκετά μικρός(9-10 χρονών περίπου) Από τότε άρχισα να φροντίζω τα δόντια μου, για να μην έχω άλλα σφραγίσματα, και από ότι φαίνεται τα καταφέρνω καλά αφού στην τελευταία επίσκεψη στον οδοντίατρο τα δόντια μου είναι απολύτως φυσιολογικά. Τώρα για όσους πρόκειται να κάνουν σφράγισμα να ξέρετε ότι δεν είναι τίποτα. Η διαδικασία του σφραγίσματος είναι απλή,γρήγορα και δεν πονάει καθόλου. Το σφράγισμα θα το νιώθεις για 3-4 μέρες και μετά ούτε που θα καταλαβαίνει ότι το έχεις. Ειδικά αν περάσει ο καιρός, όπως σε εμένα γίνεται ένα με το δόντι και πολλές φορές ξεχνάω και ο ίδιος ότι έχω σφράγισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
να τα κάνεις!!! Ο καθαρισμός της τερηδόνας με ειδικά εργαλεία από τον οδοντίατρο και το σφράγισμα του δοντιού είναι ο μόνος τρόπος να σταματήσει η τερηδόνα να εξαπλώνεται. Όσο πιο νωρίς δε γίνει αντιληπτή τόσο πιο εύκολα θεραπεύεται και τόσο πιο απλό είναι το σφράγισμα που γίνεται. Αν η τερηδόνα πλήξει τον πολφό του δοντιού τότε χρειάζεται να γίνει ενδοδοντική θεραπεία στο δόντι.... - απονεύρωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zzz

Νεοφερμένος

Ο Zzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι σίγουρα θα τα κάνω!!

Εσείς παιδιά που δεν έχετε κάνει σφραγίσματα προσέχατε τα δόντια σας περισσότερο ή για ποιον άλλον λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
"Η ανάπτυξη τερηδόνας στα δόντια συνδέεται εκτός των άλλων παραγόντων (ορμονικών, γενετικών, μικροβιακών) και με την τροφή.

Πρώτος ο Αριστοτέλης παρατήρησε ότι όταν τρώει κανείς μαλακές και γλυκές τροφές προκαλεί ζημιά στα δόντια. Επιδημιολογικές μελέτες δείχνουν ότι η ζάχαρη, τα ζαχαρωτά και οι γλυκές φυσικές τροφές (μέλι, σύκα, ξηρά φρούτα) προκαλούν τερηδόνα, με τη βοήθεια μικροοργανισμών που βρίσκονται στο στόμα.

Για να αποφύγει το παιδί τα τερηδονισμένα δόντια, θα πρέπει να μην τρώει ζαχαρωτά μεταξύ των γευμάτων, να τελειώνει το γεύμα του τρώγοντας ένα φρούτο ή με τροφή που περιέχει πολλές φυτικές ίνες (μήλο, καρότο, ωμά λαχανικά), διότι αυξάνουν τη ροή του σάλιου και καθαρίζουν το στόμα από τις τροφές. να βουρτσίζει τα δόντια του μετά από κάθε γεύμα και οπωσδήποτε πριν πάει για ύπνο. Αν βουρτσίζει μια φορά τα δόντια αυτή η φορά πρέπει να είναι πριν το βραδινό ύπνο."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zzz

Νεοφερμένος

Ο Zzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είχα πάει στον οδοντίατρο για σφράγισμα και νομίζω πως μου έκοψε το δόντι. Η ερώτηση μου είναι, πόσο αιχμηρό είναι αυτό το εργαλείο που καθαρίζει την περιοχή που πρόκειται να γίνει το σφράγισμα; Μπορεί να κόψει κάποιο δόντι;

Όταν λέω μου έκοψε το δόντι εννοώ όπως σε αυτή την φωτογραφία, αν και δεν είναι δικιά μου το σημάδι είναι παρόμοιο.

Δύστυχος έχω ένα μικρό κολληματάκι με τέτοια και με στενοχωρεί κάπως.
Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανέναν από εσάς;


Σημείωση:
Το παρόν μήνυμα προέρχεται από το συγχωνευμένο θέμα "Οδοντίατρος μου έκοψε το δόντι;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
εχει κανεις ΄΄μεταλικα΄΄ σφραγισματα? (αμαλγαμα) η μονο ασπρα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos301

Νεοφερμένος

Ο manos301 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαιρεται,θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο κραταει ενα σφραγισμα καθως εκανα ενα πριν απο δεκα μηνες σε μπροστινο δοντι(επιδιορθωσης/καλλωπισμου ηταν) και εχτες εφυγε.Επισης νομιζω οτι τωρα εχει μεγαλυτερο κενο το δοντι.Ειναι καποιο σφαλμα του ιατορου και πρεπει να του ζητησω να το ξανακανει δωρεαν η ειναι κατι φυσικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Χαιρεται,θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο κραταει ενα σφραγισμα καθως εκανα ενα πριν απο δεκα μηνες σε μπροστινο δοντι(επιδιορθωσης/καλλωπισμου ηταν) και εχτες εφυγε.Επισης νομιζω οτι τωρα εχει μεγαλυτερο κενο το δοντι.Ειναι καποιο σφαλμα του ιατορου και πρεπει να του ζητησω να το ξανακανει δωρεαν η ειναι κατι φυσικο?

Συμπερασματικά, όσο πιο πολλά πληρώσεις τόσο καλύτερα υλικά και σωστή δουλειά σου κάνουν, είναι κάτι σαν ο νόμος της μασέλας! :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Εξαρτάται γιατί έφυγε το σφράγισμα, μήπως δάγκωσες κάτι πολύ σκληρό; Πάντως 10 μήνες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να φύγει το σφράγισμα. ΄Εκανα κάποια σφραγίσματα στα 14 και έφυγαν όταν ήμουν 34. Επίσης γνωρίζω ανθρώπους που δεν τους έφυγαν ποτέ.
Πρέπει όμως να προσέχουμε και λίγο.
΄Οπως και να έχει δεν νομίζω να βρεις άκρη με τον οδοντίατρο, εκτός και αν τον γνωρίζεις χρόνια και τον εμπιστεύεσαι απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Χαιρεται,θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο κραταει ενα σφραγισμα καθως εκανα ενα πριν απο δεκα μηνες σε μπροστινο δοντι(επιδιορθωσης/καλλωπισμου ηταν) και εχτες εφυγε.Επισης νομιζω οτι τωρα εχει μεγαλυτερο κενο το δοντι.Ειναι καποιο σφαλμα του ιατορου και πρεπει να του ζητησω να το ξανακανει δωρεαν η ειναι κατι φυσικο?

Καλησπέρα και σου απαντώ κι εγώ οτι καθόλου "φυσικό" δεν είναι να φύγει σε 10 μήνες. Βέβαια επειδή είναι καλλωπισμού και είναι σε μπροστινό δόντι, το υλικό χρειάζεται να είναι το πιο ποιοτικό, αλλά θέλει προσοχή από μέρους του οδοντιάτρου, γιατί ναι μεν η πορσελάνη που βάζουν συνήθως ενδείκνυται για τέτοιες περιπτώσεις, έχει όμως το ιδίωμα να μη κολλάει γερά, όπως άλλα υλικά σφραγίσματος που μπαίνουν στα πίσω δόντια που όμως δεν είναι τόσο εμφανίσιμα.
Από την άλλη, δεν είναι απαραίτητο να είναι σφάλμα του γιατρού, συμβαίνουν αυτά. Εξαρτάται κι από τη φυσιολογία του δοντιού κι από άλλα πράγματα υποθέτω (τα οποία αγνοώ εφ'όσον δεν είμαι ειδικός).
Πάντως σε μένα που έτυχε να βάλει πρόσθετο σε μπροστινό δόντι, παραμένει μετά από 17 χρόνια στη θέση του.
Οπότε επισκέπτεσαι πάλι τον οδοντίατρο για να επαναληφθεί η διαδικασία. Δωρεάν, εννοείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top